post Avatar

Opublikowane 22.01.2015 17:16 przez

redakcja

Szkolenie młodzieży. Evergreen. Temat, który wałkujemy w Polsce na tysiąc sposobów od kilku, może nawet kilkunastu lat. Wbrew pozorom, stoły nie pękają jednak od liczby dostępnych propozycji, Internet na ten moment nie został jeszcze zalany całą falą fachowych pomysłów, w których bez trudu przebierają działacze PZPN-u i poszczególnych klubów. Na tyle, na ile śledzę cały proces dyskusji o szkoleniu, dość często ograniczamy się do haseł.

Zróbmy jak w Belgii!
Albo jak w Niemczech!
Centralizacja!
Decentralizacja!
Certyfikacja!

Wszyscy się zgadzają: nie mamy systemu, ale proponowanie jakichś konkretnych rozwiązań przychodzi z olbrzymim trudem. Przygotowując się do rozmowy ze Zbigniewem Bońkiem prześledziłem mniej więcej główne zarzuty wobec PZPN-u, potem podczas samego wywiadu dowiedziałem się między innymi o sposobie funkcjonowania związkowych gimnazjów i ogółem filozofii wyznawanej przez PZPN.

Na ten moment moim zdaniem możemy wyróżnić dwa sposoby działań, które mogą istnieć gdzieś obok siebie, ale pod pewnymi względami się wykluczają. Jeden: stawiamy na klubowe, fachowe akademie, które opracowują swój system szkolenia, mają swoje metody, na własną rękę szkolą i doskonalą trenerów i nauczycieli, a następnie korzystają z owoców tej pracy u podstaw. Pełna decentralizacja – Lech szkoli po swojemu, Legia po swojemu, PZPN zaś w takim układzie skupia się na certyfikatach, które coraz głośniej forsują wszyscy środowiskowi fachowcy. Układ idealny – Lech w zamian za kapitalne szkolenie (co do którego nie mają wątpliwości nawet w Legii, podbierając chłopaków wychowanych w Poznaniu) dostaje specjalny certyfikat od związku, którym po pierwsze chwali się wśród potencjalnych klientów, czyli rodziców dzieciaków, a po drugie – za którym idzie potężna dotacja od związku.

Zalety? Kilka świetnych szkół wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Wady? Pozostaje pytanie, co z resztą…

Tu pojawia się druga opcja: związkowe akademie. Na ten moment tę funkcję pełnią Ośrodki Szkolenia Młodzieży (WOSSMy, OSSMy i tym podobne), czyli gimnazja stworzone przy PZPN-ie. Według słów prezesa szkolą od poniedziałku do piątku zawodników, którzy na weekendowe mecze wracają do swoich klubów. Niedościgniony wzór – francuska Clairefontaine, z której wyszli między innymi Henry czy Anelka, a także… Goulon – to punkt docelowy, do którego ma zmierzać praca owych gimnazjów. Tu jednak również pojawia się sporo problemów – kto uczy w tych szkołach? Kto kontroluje w jaki sposób idee PZPN-u są realizowane w poszczególnych placówkach? Kto dba, by młodzież z OSSM-u mogła pokonać swoich odpowiedników z komercyjnych, kompletnie prywatnych akademii klubowych? Czy to już teraz funkcjonuje tak, że za pięc lat pierwszy absolwent dogra piłkę na nos Roberta Lewandowskiego, czy na razie „mamy przed sobą sporo pracy”?

Tak czy owak, w obu przypadkach widać natychmiast bodaj jedyną przyczynę tej skromności w ruchach dotyczących szkolenia. Jaki jest bowiem główny zarzut do „modelu zdecentralizowanego”? Nie ma certyfikacji, nie ma wsparcia finansowego od związku, a przede wszystkim – akademii spełniających najwyższe standardy jest może z pięć, przy bardzo mocnym mrużeniu oka. Zarzut do drugiej opcji? Zbyt mało placówek, symboliczna kontrola nad ich pracą, bardzo skromne rozwijanie trenerów z tych miejsc (na staże i szkolenia wysyłani są nieliczni).

Powód ułomności pierwszego rozwiązania? Pieniądze. Powód ułomności drugiego? Pieniądze.

Dlaczego nie jesteśmy tam, gdzie Niemcy? W Niemczech w 2012 roku co czwarty trener młodzieży miał licencję UEFA PRO. W szkółce Bayeru Leverkusen pracuje osiemdziesiąt osób, choć liczba zawodników nie przekracza 200. Borussia ma dziewięć boisk, a niemiecka federacja podpisuje kontrakty sponsorskie, za które mogłaby sobie kupić cały PZPN.

Kompletnie nie rozumiem, czemu w całej naszej debacie o szkoleniu zupełnie pomija się kwestię pieniędzy. To kwestia logiki. Nie ma trenerów z licencjami UEFA PRO, bo są kosztowne – ani kluby, ani PZPN nie są w stanie przyjąć na siebie wydatku szkolenia wf-isty, który po godzinach szkoli 9-latków. Z zawodnikami w akademiach klubów pierwszej ligi nie współpracuje ośmiu dietetyków i trzech psychologów, bo problemem jest wygospodarowanie kasy na pensję dla trenera pojedynczego zespołu młodzieżowego. Chłopaki biegają po pastwiskach, bo zamiast boisk budujemy kolejne stadiony. W związkowych akademiach nie ma kontroli i masowego doszkalania kadr, bo nie ma pieniędzy. Klubowe szkoły nie dostają pieniędzy od PZPN-u, bo nie ma pieniędzy, wszelkie Korony, Podbeskidzia i inne kluby nie idą w kwestii szkolenia śladami Lecha, bo nie mają pieniędzy.

Screen-Shot-2013-10-28-at-1.03.29-PM1

Ośrodek Ajaksu; takich rzeczy nie kupuje się w sklepie budowlanym

Sam czytając wcześniejsze wywiady z działaczami PZPN-u dziwiłem się, dlaczego chwalą się oszczędnościami związku, skoro w żaden sposób ich nie inwestują. Po tym, jak Boniek ujawnił budżet już się nie dziwię – ta „górka” na koncie na czarną godzinę faktycznie nie jest duża. W klubach pokroju Lecha i Legii – także. W pozostałych nie ma górki, są za to zaległe faktury i wezwania do zapłaty.

Zaryzykuję: nie mamy szkolenia jak we Francji, nie mamy szkolenia jak w Niemczech, czy Holandii, bo nie mamy też przemysłu, takiego jak oni, nie mamy działu usług, takiego jak oni, a naszym specjalistom bardziej opłacałoby się zmywać naczynia na emigracji, niż uczyć kolejne pokolenia na uniwersytetach.

Antidotum? Na rozum prostego kibola: obciąć inne wydatki. Kilkanaście miesięcy temu, gdy drugoligowcy płakali, że ogólnopolska liga wykończy ich finansowo, choćby przez dalekie wyjazdy, Weszło pisało: nie stać cię na drożdżówkę, to kup kajzerkę. Jeśli nie stać cię na łączenie wydatków na szkolenie z utrzymywaniem klubu, to albo przestań płakać, że juniorzy są słabi, albo przemyśl raz jeszcze, na co wydajesz pieniądze. Jesteście w stanie nakłonić miasto, by wybudowało wam stadion? Czemu zamiast wielkiego i pustego na większości meczów stadionu, nie zażądaliście boisk, albo dofinansowań na szkolenia dla waszych trenerów młodzieży?

Szkolenie to fajne hasło i wytrych, ale przede wszystkim ogromna kasa. Do wydania – bo nie da się zorganizować dobrej akademii za osiem złotych pięćdziesiąt trzy grosze, ale i do zarobienia – co zaczynają powoli odczuwać w Poznaniu i Warszawie. Dopóki tego nie zrozumiemy i nie zaakceptujemy – będziemy mogli tylko rzucać bezradne hasła, czemu nie mamy systemu, jak w Belgii.

JAKUB OLKIEWICZ

Fot. msobczynska.pl

Opublikowane 22.01.2015 17:16 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
28.05.2020

Coraz mniej jest typowych „dziesiątek”. Ta pozycja chyba wymiera

– Większość „dziesiątek” przenosi się do boku, przeważająca liczba zespołów gra z jednym defensywnym pomocnikiem i dwiema „ósemkami”. Wszystko idzie w tym kierunku, że w środku pola grają piłkarze box-to-box. Dużo biegający, podłączający się i z przodu, i z tyłu. A rozegranie przenosi się na boki – mówi w rozmowie z kwartetem „Kanału Sportowego”: Żewłakow, Smokowski, Borek, Stanowski […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Animucki: Teraz wszyscy jesteśmy zdrowi i chcemy, by tak pozostało też na koniec sezonu

Gościem dzisiejszego programu Ekstra Back na Kanale Sportowym był Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. Prowadzący program Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Żewłakow oraz Krzysztof Stanowski przepytali prezesa pod kątem powrotu ligi – zwłaszcza wyników badań, które spływały jeszcze kilkadziesiąt minut temu oraz sprzedaży praw telewizyjnych do Portugalii czy Anglii.  Ostatnie godziny dość nerwowe, ostatnie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Bartoszek: Ci, którzy odeszli z Korony, sami odłożyli rękawicę

Utrzymanie Korony Kielce? Cóż, widzieliśmy kilka łatwiejszych zadań do wykonania. Maciej Bartoszek zapewne też, a jednak jeszcze przed pandemią podjął się tej wyjątkowo trudnej misji. Po przymusowej przerwie w rozgrywkach wygląda ona na… jeszcze trudniejszą. Stan kadrowy Korony jest taki, że na stoperze testowany jest Michal Papadopoulos. Co słychać w Kielcach? Jaki jest plan na […]
28.05.2020
Inne sporty
28.05.2020

Ostatni trening za nami. Od jutra w ORLEN Stay&Play ruszają finały

Emocje rosły z każdym kolejnym treningiem. Drużyny analizowały grę potencjalnych rywali, próbując doszukać się słabości. W ruch poszły komputery, programy nagrywające i własne oczy. Jutro okaże się, kto najlepiej odrobił pracę domową – rozpocznie się faza grupowa turnieju ORLEN Stay&Play w Rocket League. Dziś jednak mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze jeden, ostatni trening. Tym razem swoich […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Oficjalnie: Włosi też wracają do gry. Najpierw puchar, potem Serie A

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra […]
28.05.2020

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miasto kupuje akcje Ruchu. W czym rzecz?

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami? Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miłość do Wisły Kraków mam w genach

Popołudnie przed meczem Wisły z Panathinaikosem. Węgrzcanka Węgrzce Wielkie. Mały podkrakowski klubik, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Kazimierz Kmiecik. Artur Kawula, syn innej legendy Wisły, Władysława, zabiera na trening swoją córkę. Karolina staje między słupki, jej koledzy uderzają rzuty karne. Piłka trafia w rękę. Okropny ból. Dochodzi do złamania. Trzeba jechać do szpitala, ale… […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Wygląda, że to koniec czekania. Premier League ma wrócić 17 czerwca!

Powrót Bundesligi był dla wielu strasznie radosną informacją, powrót Ekstraklasy, to dla nas, nie ukrywajmy, dziwaków, kapitalna wiadomość, ale restart Premier League to już news globalny. Najbardziej popularna liga, z pewnością najbogatsza, czy najlepsza, kwestia sporna, na pewno w TOP2. Dlatego wiadomość, którą podało dzisiaj BBC, jest tak elektryzująca. Jej Wysokość ma wrócić do grania […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

1/4 pojemności stadionu obejrzy mecz na Węgrzech

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w czasach koronawirusa sytuacje toczą się dynamicznie. Jeszcze chwilę temu pisaliśmy o tym, że Polska wpuszczając kibiców na stadiony może być pionierem, a tu cyk – trybuny powoli zaczynają zapełniać Czesi, głośno mówi się o tym w Szwajcarii (o komplecie), do tysiąca widzów wpuszczą w najbliższej kolejce Serbowie, inną […]
28.05.2020
Blogi i felietony
28.05.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Futbol. Co jest jego podstawą? Fundamentem? Zasadą, bez której piłka nożna nie byłaby już piłką nożną? Oczywiście liczba dostępnych zmian. Przejdziemy z trzech na pięć i pozamiatane. Można się przerzucić na krykiet. Wszyscy podskórnie czujemy, że pięć dostępnych zmian to większy gwałt na piłce nożnej niż jakby wprowadzić możliwość gry ręką na całym boisku. Gorzej […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mundial 2022: Wielkie pieniądze i wielka polityka, czyli po co Katarowi te mistrzostwa?

Około 3 mln zagranicznych turystów odwiedziło Rosję podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Gdyby podobnie liczna grupa zdecydowała się wykorzystać mundial w 2022 jako okazję do wizyty w Katarze, oznaczałoby to, że przyjezdnych byłoby tam więcej niż mieszkańców kraju. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy wziąć pod uwagę, że wśród zamieszkujących Katar 2,7 mln osób, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mini-zgrupowania, masażyści i… piwo, czyli plan Chojniczanki na utrzymanie

Sześć punktów straty do bezpiecznego miejsca, siedem wyjazdowych meczów z rzędu. Tak, pozycja Chojniczanki przed restartem sezonu jest wyjątkowo trudna. Ale dla chojnickich fanów mamy też dobre informacje, które na antenie Weszło.FM przekazał wiceprezes Jarosław Klauzo. – Piwo po wygranym meczu? Nie rozmawialiśmy o tym, ale profesjonalizm to nie znaczy zamordyzm. Trener Smółka, trener przygotowania fizycznego […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Lech znów będzie miał problem z murawą. „Koronawirus zatrzymał budżety”

Jak bumerang wraca temat problemu murawy na stadionie Lecha Poznań. Architektura stadionu jest beznadziejna i właściwie niemożliwe jest na nim utrzymanie dobrej murawy bez doświetlania trawy lampami. A w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem Kolejorz pieniędzy na takie zużycie prądu nie miał. Dlatego już dziś możemy się spodziewać, że boisko będzie w strzępach. – Przez te […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

W futsalu też zamieszanie: zmiana decyzji ws. awansów, środowisko podzielone

Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w niższych ligach. Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w lidze kobiet. Dlaczego więc futsal miałby być gorszy? Tu także powstało duże zamieszanie, konkretnie dotyczące awansów z I ligi do ekstraklasy. W centrum wszystkiego znajduje się prezes spółki zarządzającej najwyższym szczeblem, który jednocześnie jest trenerem […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Cracovia z Legią, Lech z Lechią. Znamy pary półfinałowe Totolotek Pucharu Polski

Cracovia zagra z Legią Warszawa przy Kałuży, Lech przy Bułgarskiej podejmie Lechię. Tak wyglądają półfinały Totolotek Pucharu Polski. Długo trwała faza ćwierćfinałowa, bo przedzielona koronawirusem, w trakcie którego rozważano, czy w ogóle ta edycja zostanie rozstrzygnięta – cieszymy się, że będzie, bo zapowiadają się znakomite mecze. Co tu kryć, przy takim zestawie półfinalistów, jak by […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Odmrażania futbolu ciąg dalszy. W sobotę rusza liga ukraińska

Kolejne rozgrywki oficjalnie wracają do gry. Jak poinformowała tamtejsza federacja, w sobotę – po raz pierwszy od połowy marca – na boiska wybiegną piłkarze ukraińskiej ekstraklasy. Jest już zgoda rządu, na którą niecierpliwie wyczekiwano. Trzeba swoją drogą przyznać, że Ukraińcy, podobnie zresztą jak my, ruszają z przytupem, ponieważ już w niedziele odbędzie się największy szlagier, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Będą puchary – nie będzie cięcia. Przy Kałuży grają o pełne pensje

Wszyscy, poza Januszem Golem, zawodnicy Cracovii zgodzili się na 50-procentowe obniżki płac przy okazji koronawirusa. Ale, co zdradził wczoraj w „Kanale Sportowym” Michał Probierz, to nie oznacza, że połowa zapisanych w kontraktach pieniędzy przepadnie. Zarząd „Pasów” uzgodnił bowiem, że w razie awansu do pucharów, będą one wypłacone w formie premii. – Cały zarząd, włącznie z prezesem, […]
28.05.2020