Niestety… Nie idzie nam przyzwyczaić się do rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Nożnej – do Pana Zbigniewa Koźmińskiego. Język polski, budowanie zdań i ich poprawna wymowa sprawiają temu Panu ogromny problem. Czepiamy się? Stanowczo NIE! Stwierdzamy po prostu fakty.
Zacznijmy od zaprezentowania stanowiska PZPN w dzisiejszej sprawie.
Tutaj możecie to zobaczyć na stronie TVN24, klikając >>TUTAJ<<
A tutaj kolejna składna wypowiedź rzecznika prasowego:
A to co znaleźliśmy w internecie na temat etatu, jakim jest rzecznik prasowy:
Definicja
Rzecznik prasowy to profesja z pogranicza public relations oraz dziennikarstwa. Z jednej strony osoba, która wykonuje ten zawód, musi stosować metody inne niż dziennikarskie, a z drugiej dobrze, jeśli wie, jak działają dziennikarze, i jakich informacji potrzebują.
Rzecznik prasowy odpowiada za całość informacji na temat firmy lub urzędu, która przedostaje się do mediów. Jego obowiązki to nie tylko sporadyczna informacja, ale także stała strategia, stosowana wobec mediów. Jest więc z jednej strony osobą świetnie poinformowaną o tym, co w firmie się dzieje (zwykle wykonuje także inne zadania, związane z komunikacją wewnętrzną w firmie), a z drugiej musi przekazywać tę informację na zewnątrz.
Predyspozycje
Dobry rzecznik prasowy ma kilka niezbędnych cech. Po pierwsze, jest medialny, to znaczy otwarty na media, na pytania, na problemy i nigdy nie zbywa dziennikarzy byle czym. Komunikatywność i otwartość na otoczenie oraz umiejętność rozmowy, perswazji i negocjacji to rozwinięcie tej pierwszej cechy. Rzecznik prasowy musi także być elokwentny, logiczny w myśleniu i słowie oraz opanowany i odpowiedzialny za to, co mówi. Musi także znać odpowiedź na niemal każde pytanie dziennikarza (jeśli jej nie zna, obiecuje zdobyć informacje, ale nie może dać się zbić z tropu) i nie wolno mu tracić zimnej krwi.
a teraz co najciekawsze:
Jak zostać rzecznikiem prasowym?
Drogi do rzecznikowania są różne, jednak warto podkreślić, że w tej branży trzeba być fachowcem. Idealnie nadają się więc do tej funkcji dziennikarze lub absolwenci uczelni ze specjalnościami w zakresie PR lub rzecznika prasowego.
Potrzebne są więc studia, które dadzą wiedzę i umiejętności, choć praktyka w tym zawodzie okaże się także niezastąpiona. Studiować można na kilku uczelniach państwowych oraz na kilkudziesięciu niepaństwowych. I choć public relations jako kierunek nie istnieje, to w ramach innych kierunków, jak zarządzanie i marketing, politologia, ekonomia czy dziennikarstwo, jest specjalnością częstą.
Absolwenci zdobywają wiedzę z dziedziny komunikowania interpersonalnego, komunikowania w organizacjach, komunikowania w społecznościach lokalnych oraz komunikowania się z mass mediami. Obok teorii, ważne są też umiejętności praktyczne, których studenci uczą się poprzez udział w treningach interpersonalnych oraz warsztatach menedżerskich.
Jeśli przyszły rzecznik prasowy chce studiować na uczelni państwowej, czekają go egzaminy, jeśli na niepaństwowej – nie musi ich zdawać. Zwykle zdaje się egzaminy na zarządzanie, a te obejmują w całym kraju test z matematyki, geografii lub historii oraz języka obcego. Jeśli jest to egzamin na politologię, trzeba zdać test z historii (różne zakresy w zależności od uczelni) oraz z wiedzy o społeczeństwie.
A kim jest Zbigniew Koźmiński?
W Internecie jest o Nim mało – bo co by tu napisać?
Na wikipedii znaleźliśmy krótką notatkę:
Zbigniew Koźmiński (ur. 26 sierpnia 1946) – polski działacz sportowy.
Rzecznik prasowy i członek prezydium zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W swojej długoletniej karierze był również prezesem Rady Nadzorczej polskiej spółki akcyjnej Ekstraklasa, oraz prezesem zarządu Piłkarskiej Ligi Polskiej. Był dyrektorem w Pogoni Szczecin za czasów Sabri BekdaŁŸa oraz prezesem za Antoniego Ptaka.
Czyli jakby nie patrzeć – kwalifikacje w tym kierunku – Ł»ADNE!
Kolejny wniosek? Każdy przyjaciel Michała Listkiewicza ma szansę na pracę.
A poniżej zamieszczamy to, co chyba najlepiej wychodzi Panu Rzecznikowi:

źródło: youtube.com, gazeta.pl, tvn24.pl, comtv.pl