• Był jakiś wątek na „Trybunie” na ten temat i tam w sposób szerszy odpisałem. Polecam poszukać.

 • Jako etatowy hejter tracisz formę. Nawet nie chciało ci się doczytać, że jestem za bojkotem. Pośpiech nawet przy prymitywnym hejtowaniu (no bo trudno cię brać poważnie) nie jest wskazany.

 • To że świat jest obrzydliwy, wiemy nie od dziś. Aktualnie szeroko dyskutowanym tematem jest ewentualny bojkot mistrzostw świata w Rosji, co samo w sobie obrzydliwe nie jest, ale już powody – jak najb[…]

  • eneene5 odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   Jakby ci Putin opchnąl trefnego Mercedesa, albo odkurzacz twojej babci, to bys juz robił gównoburzę na TT, zeby bojkotować MŚ.

   • Jako etatowy hejter tracisz formę. Nawet nie chciało ci się doczytać, że jestem za bojkotem. Pośpiech nawet przy prymitywnym hejtowaniu (no bo trudno cię brać poważnie) nie jest wskazany.

    • eneene5 odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

     „Hejter” to takie uproszczenie, ktorym posługują sie ubodzy intelektualnie. Moze cos napiszesz o ostatnim występie Cionka w meczu z Juve?

     • ene: Podobnie chyba, rzecz ma się z tzw. trollem.
      Tu raczej nerwowo reagują ludzie pozbawieni humoru,
      albo wręcz sztampowi ponuracy.
      (taka mała niedygresja poboczna)

    • Semp odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

     A czy była dyskusja o bojkocie Euro 2012 organizowanym przez kraj, który raptem 4 lata przed przyznaniem mu tych mistrzostw brał udział w agresji na niepodległy kraj (Irak)?

    • Krzysztof, że sobie tak pozwolę… Tyle lat nie świecie żyjesz, a jeszcze nie wiesz czym jest polityka…?! Naiwne Twoje oczekiwania są… Niestety…

   • Putin nie robi w detalu.

    • GL: Z koleji (taka poznańska wrzutka! 😉 ) Anglia z nagła robi larum
     bo zginał JEDEN (do-słownie: 1!) ruski agent, acz niecałe 8 lat temu,
     milczy jak, w zapewne znanych jej okolicznościach przyrody w Smoleńsku,
     ginie 96 osób, w tym Prezydent onegdyś urzędujący w Londynie.

     • „znanych okolicznościach przyrody” ano znanych, konkretnie mgły, która ograniczała widoczność. Milczenie jest naturalne w tym przypadku, bo taki akt strzelistej głupoty, trzeba przemilczeć. Bo i co mają mówić? Zmieścisz się śmiało, trzeba próbować do skutku, prezydent nie podjął jeszcze decyzji. Pewnie po telefonie od brata podjął… Wszystko zostało już powiedziane w tym temacie.

      • b79: Spier**** kana***!

       • kuras odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

        Odpowiada dzieciak ktory pisal o braku poczucia humoru…swoja droga to mialem nadzieje ze pojdziesz na jakies leczenie ale chyba jeszcze nie czas, jeszcze bedziesz tu „smrodzil pis-uarem”

        • pejsbuk odpowiedział/a 2 dni, 3 godziny temu

         kutas. uchwyciles sie klamki europejskiej i nie puscisz bo tylko to potrafisz i wszyscy twoi znajomi tak samo i brak swojego wlasnego zdania a twoje poczucie humoru to zimny lech, krzywe buty, kot Jaroslawa. i w ten sposob przez mlodziencze i dorosle lata twojego zycia.
         podnies glowe. popatrz. sa horyzonty.

         • kuras odpowiedział/a 2 dni temu

          Dobre, dales czadu. Probowales sie wyrzygac ale cofnelo Ci sie z powrotem i wyszedl z tego zalosny skowyt. Sa ludzie ktorzy maja w d… „zimnego Lecha” jak i innych gamoni z innych partii. Wstajac z kolan rozwaliles sobie glowe i tyle. Te, jak to napisales horyzonty sa piekne tylko wtedy gdy zostawi sie za soba takich nawiedzonych „potriotow”. Spedzasz tu 24 g wiec zycie musisz miec zalosne, czesc.

      • Putin winien całego Zła na świecie prócz Smoleńska, bo to nie pasuje totalnej targowicy…

     • Z tego co wiem to on dalej żyje.

      • Co do Smoleńska to ostatnio był odcinek Katastrofy w przestworzach o wypadku w Rosjii samolotu z druzyna hokejową. Tam też samolot uderzył skrzydłem ale nie w brzozę tylko w stalowy maszt i jakos nie odpadło mu skrzydłowo, samolot nie rozwalił się na milion kawalków a pasażerowie nie byli w kawałkach zbierani.
       Serio myślicie że jedna brzoza + mgła i upadek ze 100 metrów sprawiłyby że samolot rozpadłby sie na tyle kawalków a pasażerowi zostaliby poszatkowani ?

       • Ty naprawdę wierzysz, że jak rozpędzony do prędkości 200 km/h samolot rozbija się o ziemię to pasażerowie wstają z foteli i otrzepują się z kurzu? Zobacz co się dzieje z samochodami po wypadkach z mniejszą prędkością. Mielonka z blachy i plastiku a już nie mówię o ciałach …

       • Czacha . Do USA leci wesoła grupa z Antkiem na czele, mylnie nazywana komisją i mają dać szoł za jedyne 50baksów. Korzystaj, warto. Może przed nimi wystąpi baba z brodą i facet otwierający kajdanki grzebieniem? Tyle godzin beki za takie grosze – prawdziwa okazja.

       • Tak, ci którzy MYŚLĄ mają stuprocentową i niezachwianą pewność, że wyłączną winę za katastrofę ponoszą piloci.
        A wszelkie teorie o pancernej brzozie, wybuchach, sztucznych mgłach, zamachach i tak dalej to jeden stek piramidalnych bredni mających na celu wyłącznie dojenie państwowej kasy.
        I tak, brzoza może uciąć skrzydło samolotu, a upadek na ziemię z wysokości 100 metrów może zamienić pasażerów w mielone. Nie ma żadnych tutaj niejasności.

       • tej brzozy, parowek, mgly by nie bylo gdyby samolot nie odlecial. A odlecia bez zalogi (wedle przepisow), no i te slynne pull-up. i jakos nikt tego co napisalem nie kwestionuje jako faktow, co najwyzej sa ignorowane

       • Wkurwiłeś tym postem Sektę Pancernej Brzozy. 😀

      • Goo: Wiesz tyle, że….
       (mowę mi odebrało)

       • PS Był jakiś wątek w Trybunie Ludu na ten temat i tam w sposób szerszy odpisałam.
        Polecam poszukać. 😉
        (natchnienie mnie nie opuszcza)

   • Słuchaj, koleś był podówjnym agentem i wiedział czym to grozi. WIęc te cały bojkoty sroty to jeden wielki idiotyzm.

  • pejsbuk odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   Wkkkkurrrrwia mnie to januszowanie.
   Mówiący mówi i czuje się lepszym a słoma z buta wystaje w innym miejscu.

  • Zlosliwy odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   1. Rosja nie wzięła sobie Krymu, tylko odebrała to, co Jej komuna zabrała.
   Proste pytanie: Jakby Jaruzelski oddał Czechom Katowice, to po upadku komuny prawiczki nie domagałyby się zwrotu?
   2. Samolot. NIGDY w historii lotnictwa nie było przypadku, aby ten sam model samolotu, tej samej linii i w tym samym malowaniu dwa razy miał tego typu „przygodę”
   Ten zestrzelony przez UPAińców jest tym samym, który niby zaginął bez śladu. To nawet dziecko wie.
   3. zdrajca to zdrajca i zasługuje na stryczek, tak jak szmata szeregowy kukliński czy podnoszony Riezun pseudo suworow.

   • A dlaczego Katowice miałby oddać Czechom, a nie Austriakom bądź Niemcom?

   • chloniak odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

    Z takimi idiotami nie powinno się prowadzić dyskusji i tak też zamierzam. Jednak gwoli przypomnienia „…Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stac nieugięcie na straży pokoju w bratnim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami…” i kto tu był zdrajcą. Czy ten co ściśle wykonywał przysięgę czy ten co się jej sprzeniewierzył w imię bezpieczeństwa i wolności obywateli. Grzeszyć jest rzeczą ludzką a trwać w grzechu szatańską. I nie odpisuj bo raczej mnie nie zaskoczysz a Twój poziom intelektualny już znam.

    • Zlosliwy odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

     Powiedz tylko do kogo zdradzić Polskę teraz, żeby po upadku reżimu popierdoleńców byc bohaterem? Chiny? Rosja? I czy brać w dolarach jak szmata kuklinski, czy w innej walucie?

     • Kolo odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

      Kukliński nie zdradził Polski, tylko okupowaną ziemię z rządami w Moskwie. On chciał przywrócenia dawnej Polski dzięki pomocy USA kretynku. Kukliński to bohater bez dwóch zdań. Sam bym na tych komuchów donosił gdybym mógł. A Krym jest ukraiński. Nie ukradli go, tylko dostali. Może niech sobie Putin weźmie z powrotem jeszcze też alaskę, bo tak sama jego jest jak Krym. Skąd się biorą takie komunistyczne oszołomy w tym kraju jak złośliwy to ja nie wiem ?

      • Kukliński to szmatławy zdrajca i oportunista, a nie żaden bohater matole. Jakim trzeba być cymbałem żeby wierzyć w te jego bajki. ‚komuchów’ – a pułkownik(planowany generał) Kukliński, to kim kurwa był i gdzie służył?

       • B79_BylyUbek (bo wszystka targowica to jedna rodzina):
        Zabawne poniekąd, jak to wielodekadowe, wielopokoleniowe
        *smorodowiska* ZDRAJCÓW POLSKI, TWs, zwolenników jej zwasalizowania, rozpadu, wchłonięcia przez niemców, zarządzania przez
        „krewnych i znajomych Michnika”, są „społecznie uwrażliwione” na
        gen. Kuklinskiego i jak nawet nie kryją się, ze swym ruskim
        stosunkiem do Ameryki.
        MROŻEK LIVER 4-ever!

      • Zlosliwy odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

       Napisz kiedy w historii świata Krym nalezał do UPAiny? NIGDY smyku.

      • Kolo: On tu reprezentuje RUSSIA TODAY, podobnie jak
       bastion79, Byly_Ubek, no i tak jak GL…. niemców.

      • Urkides odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

       Z wojskiem problem jest taki że się składa przysięgę a za jej złamanie jest kula w łeb. Na froncie jest kula w łeb za „tchórzostwo w obliczu wroga” tzn jak komuś przejdzie bohaterstwo i nie chce się dać zabić.
       Tak sobie myślę że w obecnej sytuacji w Polsce też jakimś oficerom może przyjść do głowy że rządy są złe i trzeba „ratować ojczyznę” przekazując tajemnice wojskowe obcym wywiadom za pieniądze.
       Kukliński brał kasę.
       To jest śliska sprawa, jak gdzieś przysięgasz, to zawsze się musisz liczyć z konsekwencjami, niezależnie od tego co jest słuszne a co nie.
       Są takie zawody w których śmierć jest częścią „obowiązków służbowych”. Tak mają szpiedzy.

       • U: Sa takie kraje, gdzie kara śmierci,
        nawet w warunkach wojny, jest wykluczona.
        Dokładniej… jeszcze są, a nim to nastąpi zajmować się będą
        małżeństwami i adopcją… gejów 😀
        I znów mi sie przypomina to moje hasło, slogan:
        „Z lewicą sie nie dyskutuje, do lewicy się…”
        W SamoObronie własnej!

      • P75 odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

       Może i nie zdradził, albo raczej nie chciał zdradzić. Ale praktyczny efekt poinformowania USA o planach ofensywy na zachód europy byłby taki, że to Polska zostałaby zniszczona. Bo na terenie PL miały być odwody i trasa zaopatrzenia. Więc Kukliński był bohaterem ale USA, co do PL mam wątpliwości.

    • Złożył przysięgę i ją złamał. Zdrajca bez dwóch zdań. Można się spierać o jego motywy – czy za kasę, czy się kurwa nawrócił, ale to nie zmienia faktu. Druga sprawa, to który kraj na świecie stawia pomnik szpiegowi? Niestety ten sam, który publikuje listę własnych agentów wywiadu. Kurwa za 500plus tak sprzedać Ojczyznę bandzie debili? Nic dziwnego, że prawakom wyklętym działania pułkownika mieszczą się w normach etycznych czy moralnych.

   • Putin nazwał upadek związku sowieckiego „największą katastrofą XX wieku”. Nie II Wojna Światowa tylko upadek tego imperium terroru, które miało pod butem między innymi Polskę, i więcej ofiar na koncie niż nazizm. I ty qrwa amebo umysłowa pierdolisz takie farmazony? Jesteś zwyczajnym ruskim trollem.

    • Jakie imperium terroru, co ty pierdolisz, po 1956 roku normalnie ludzie żyli, zresztą te wasze wyliczenia to też można o kant dupy potłuc ja charaszo panimaju pa ruski, i w Rosji nawet osoby wrogie Stalinowi mówią o setkach tysięcy ofiar stalinizmu, a nie o 50 mln jak w Polsce. Co do „trzymania pod butem” w PRL byliśmy drugą co do wielkości armią Układu Warszawskiego, które teraz miejsce zajmujemy? A że Armia Radziecka stacjonowała w Polsce? Teraz Amerykanie też stacjonują. Wy po prostu macie wyprane mózgi zimnowojenną retoryką i jakimś pierdoleniem Reagana o Imperium Zła i świętej Ameryczce, zawsze dziewicy. Patrz człowieczku co robią teraz Węgrzy czy Czesi, orientują się na wschód bo widzą co się święci. A Polska jak zawsze będzie pierwsza do walki za Zachód, i pierwsza do dostania srogiego wpierdolu. Ale tacy jak ty, będą i tak zadowoleni, bo przecież odnieśliśmy moralne zwycięstwo. Tak jak wasi wyklęci po wojnie :))))

     • Zulberto ale pierdzielisz głupoty. Byliśmy drugą armią UW i co w tym takiego dziwnego patrząc na wielkość kraju. Czy inne Państwa UW mogły z nami rywalizować pod względem wielkości kraju i ilości mieszkańców ?Poza tym nie była to armia zawodowa , może zapomniałeś ale było coś takiego jak obowiązkowa służba wojskowa w której każdy wliczany był do wielkości armii. Sprzęt mieliśmy o ruskich ale tak naprawdę to ruskie zrobili z Nas pierwszą linie obrony ,czyli w przypadku wojny rusek nie walczyłby i nie narażał swojego kraju bo cała wojna znów by się rozgrywała na Naszych ziemiach,znów Polacy by gineli, znów kraj byłby zrujnowany. Węgrzy i Czesi nie orientują się na wschód bo coś ma nadejść , wygrywa tam po prostu myśli o interesach, gaz i te sprawy. Co do armii jakby przywrocic słuzbę wojskową , naskupowac starych ruskich czolgów to tez skoczylibyśmy w rankingu tylko co z tego.

     • Kurwa idz ten sciek puszczac w TVP bo to ten sam poziom.
      Na samej Ukrainie dzieki Bolszewikom i ich polityce ekonomicznej (a dokladniej: w odwecie za opor stawiany komuchom) z glodu umarlo przeszlo 8 mln ludzi (wg niektorych danych nawet ponad 10 mln eur).
      Wylaczaja ofiary wojen w latach 30-ych w ZSRR wyparowalo ponad 20 mln duszyczek. Czyli inaczej ponad 15% populacji.
      Dla porownania w czasie II WS zginelo ok. 15 mln obywateli ZSRR (z czego 3-5 mln stanowili Zydzi).

      • Kolejny znawca ZSRR xD Ofiar głodu było według UKRAIŃSKICH źródeł 2-4 mln. Ale fajnie sobie podać liczbę 8 tak zupełnie z dupy, nie? :)) I nie była to żadna zemsta tylko co najwyżej wyrachowanie Stalina, który stwierdził że można poświęcić życie chłopów dla dobrobytu robotników (których wtedy gwałtownie rosła liczba ze względu na industrializacje) i postanowił nie pomagać głodującej Ukrainie, która była republiką prawie wyłącznie agrarną. Oczywiście, tego nie pochwalam, ale wliczanie ofiar głodu na konto ideologii jest jakimś wyższym poziomem spierdolenia.
       Na początku XX wieku ponad 100 mln ludzi umarło z głodu w Indiach i Chinach, i Iranie, i nie było tam żadnych komunistów, tylko rządzili Brytyjczycy albo Cesarz. W XIX mamy kolejne 100 mln ofiar, tym razem w samych Chinach. Może warto napisać jakąś Czarną Księgę Monarchizmu/Kapitalizmu/Brytyjskiego Imperializmu, nie sądzicie? Jeżeli będziemy liczyć tak hojnie jak wy liczycie zbrodnie komunizmu, to wyjdzie liczba z kilka razy większa niż to wasze 100 mln. Do którego zresztą zaliczacie oprócz ofiar głodów – ofiary wojen domowych i wojen międzypaństwowych. A więc idąc tym tropem PACH, 15 mln ofiar I Wojny Światowej na konto kapitalizmu. I można tak dalej, i dalej. :)) Więc uważajcie koledzy z tymi liczbami, bo waszej opcji politycznej można zaliczyć więcej ofiar niż komunizmowi czy faszyzmowi razem wziętym.

  • aleksy odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   Nie jest tak źle z formą. Cionek gra sezon życia.

  • Na początek plusik za Suworowa. Nie nazwę go może pisarzem ulubionym, ale to moja absolutna czołówka. Zaczytywałem się w czasach liceum, czyli dość dawno.
   Rosji nikt nie zbojkotuje. Można o tym mówić, można spekulować, ale to zbyt potężny, wpływowy i majętny (mimo wszystko) gracz, by go tak potraktować. Kasa by się przestała zgadzać, a głównie o nią chodzi.
   Kadra Nawałki najsłabsza w jego erze? Bez wątpienia, ale też i oczekiwania wobec niej stale rosną, nawet jeśli obiektywne przesłanki każą zachować chłodną głowę. Niewątpliwie Nawałka odniósł z tą drużyną niemały sukces, rozbudził apetyty. Zarządzanie sukcesem jest, nie bez powodu, uznawane za ogromną sztukę. Rzecz bardzo trudną.
   Honorarium dla Denisa Urubki? A co mnie to obchodzi, że weszlo zapłaciło za wywiad. Nie zapłaciło z moich, więc nie moja sprawa. Że weszło prosiło potem o wpłaty? Kto chciał, to wpłacił. Pomysł nawet ciekawy.
   Za tekst dzięki.

   • P75 odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

    Rosja nie jest ani tak silna ani tak słaba na jaką wygląda. Gdyby zachód chciał ją ukarać to zrobiliby to w mgnieniu oka. Z organizacją MŚ np. w Anglii nie byłoby żadnych problemów. Tyle, że sama Anglia tego nie chce bo zarabiają na praniu brudnych pieniędzy z Rosji miliardy euro. I o to chodzi.

   • Stano ma rację jeśli chodzi o reprezentację (inne sprawy też, ale zostawmy Rezuna – tu rozmawiamy o sporcie). Kombinacja strasznie słabej grupy i niesamowitej formy Lewandowskiego sprawiła, że awansowaliśmy na ten turniej. Ale ci którzy mają duże oczekiwania powinni już teraz zainwestować w trochę lodu, albo będą potrzebowali dużych ilości alkoholu po mistrzostwach – i to nie szampana do świętowania, ale mocnego spirytusu, żeby zalać żal. Nasze wyjście z grupy byłoby niespodzianką, jeśli nie sensacją.

  • Według mnie sport powinien być oddzielony od polityki i żadnego bojkotu nie powinno być(choć by się przydał bo coś czuję, że dostaniemy srogi wpierdol)

  • fioot odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   My dziennikarze bronimy swojego źródełka, tak jak bronią przedstawiciele każdej innej branży. Maksymalizujemy zyski. Czy jest to tak w stu procentach w porządku? Nie sadzę. Ale tak jest i już. Robimy tak, bo… możemy.

   przyznam, ze jestem w szoku.

  • wolfu odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   branie pod uwagi prognoz Stanowskiego zakończyło się po tym artykule – http://weszlo.com/2016/08/22/wisla-krakow-w-rekach-kibicow-ktory-z-nich-zgasi-swiatlo/ :-)

  • Dani odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   Drogie Weszlo, korzystajac z przerwy na reprezentacje, moglibyscie wspomniec o 70 leciu Gornika Zabrze, w najblizsza sobote o 19:48, towarzysko odbedzie sie spotkanie, Gornik Zabrze – Hajduk Split, wraz z Zabrzanami swietowac beda kibice Hajduka ktorzy zapowiadaja przyjazd w sile 1000 głów :)

  • B123 odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

   Serio „cały ten jazgot osób źle nam życzących” jeśli ktoś się zastanawiał po co płacicie za wywiad z facetem który w zasadzie tak sobie interesuje czytelników Weszło to jest już jazgocącym źle wam życzącym człowiekiem??? chyba początek jakiejś mani prześladowczej

   • Galgan odpowiedział/a 2 dni, 8 godzin temu

    Też mi się tak wydaje. Wszędzie Thiago Cionek i jego agenci. To oni chcą rozwalić weszło.

  • Panie Krzysztofie, a powie pan nam wkońcu dlaczego weszlo bojkotuje Thiago Cionka w kadrze, a za obecnością Tarasa Romanczuka nie ma nic przeciwko?

   • Był jakiś wątek na „Trybunie” na ten temat i tam w sposób szerszy odpisałem. Polecam poszukać.

    • Tabaluga odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

     Tak, bo przekopanie się przez setki bzdurnych wpisów to kwestia minuty. Nie każdy ma na to czas a pytanie bardzo ciekawe.

     • fioot odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

      dodam, ze przekopalem(w sensie przez aktywnosci uzytkownika)do roku wstecz(nie pamietam od kiedy jest trybuna) i nic tam nie znalazlem(ale tylko ctrl+f cionek)

      • cyt. „Chętnie ci odpowiem. Znam sprawę Cionka od początku, dla mnie to jedna z najlepiej poprowadzonych operacji menedżerskich. Chłopak trafił do Polski tylko z jednego powodu – ponieważ tu miał szansę na paszport UE. Był we Włoszech, gdzie nie łapał się z powodu limitów i włoscy menedżerowie uznali, że warto go przerzucić na nasz rynek, załatwić papiery i zabrać z powrotem. Początkowo trafił na testy do Lecha za czasów Smudy, potem do Jagiellonii. Gdy otrzymywał obywatelstwo, mówił po polsku w stopniu beznadziejnym. Chodziło wyłącznie o jego babcię i papier, który pozwoli mu zrobić większą karierę. Nie lubię takich historii i tyle.”

       • fioot odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

        chetnie bym zapytal pana redaktora jak postawa cionka ma sie do postawy glika, ktory przyznal publicznie, ze zagralby dla niemiec gdyby sie po niego zglosili.

      • HOOP odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu
    • P75 odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

     No ale facet ma paszport i od kilku lat gra w reprezentacji. Pomijanie go w taki sposób, jak wy to robicie to dziecinada.

    • Ok, jeśli nawet tak było i wziął obywatelstwo tylko po to, żeby mieć paszport z UE to jak wytłumaczyć jego obecność w kadrze? Przez parę lat zasuwał na zgrupowania gdzie nie grał wcale albo po parę minut. Nic mu to nie dawało. Gdyby mu na kadrze nie zależało to po dwóch takich zgrupowaniach powiedziałby ciao i tyle Nawałka by go widział. Gdyby był nastawiony na karierę wolałby czas zmarnowany na zgrupowaniach wykorzystać na walkę o miejsce w klubie. To się nie trzyma kupy. Cionek jest spoko gościem, gada po Polsku, grał w Polsce, ma przodków z Polski, zależy mu na kadrze, jest lubiany przez innych piłkarzy i do tego jest w super formie. No nic tylko się go czepiać. Wolę takiego Cionka niż typów 100% Polaków którzy zanim nasz kadra odpaliła, gdy dostawali powołania udawali kontuzję albo próbowali coś kombinować żeby tylko nie jechać bo trener z klubu nie będzie zadowolony.

     • N. odpowiedział/a 1 dzień, 10 godzin temu

      Fidel – masz trochę racji, ale zagranie w kadrze (od kilku lat jednak coś znaczymy w Europie) to niesamowita promocja i możliwość zarobku, zarówno dla samego Cionka, jak i zawodnika. Argumenty o paszporcie UE i odkopaniu pochodzenia babci są logiczne dla jego przeciwników . Fajnie, że chłopak regularnie gra w Serie – choć nie wiem, w jakim stopniu opanował język polski. A, ale szanujmy się, bo za chwilę obywatelstwo będziemy dawali każdemu lepiej kopiącemu grajkowi z np. czarnego lądu, bo podczas Erasmusa bzyknął jakąś łatwą studentkę z Polski…

  • Nie macie wrażenia, ze przed Euro 2016 był mega optymizm i mowa nawet o półfinale, a teraz zewsząd słychać: „dostaniemy w mazak”, „wszyscy bez formy”, „lepiej zbojkotować po dostaniemy srogi wpierdol”, „moja aktualna prognoza to 1 pkt”? Czy mamy gorszą drużynę niż wtedy? Nie jestem pewien. Wtedy tez Glik nie miał partnera na środku, lewy obrońca istniał tylko teoretycznie, nie było żadnego rozgrywającego, Kuba miał swoje problemy itd. Teraz ta reprezentacja ma więcej cennego doświadczenia + Lewy nie będzie zajechany bo ma w końcu zmiennika w Bayernie. Czy mamy potęgi w grupie? Spójrzcie na to co prezentowali nasi rywale w eliminacjach. Senegal: remis z Madagaskarem, 2 remisy z Burkina Faso, porażka z RPA, tylko 4 zwycięstwa, w tym jedno z poważnym rywalem. Kolumbia: od Urugwaju i Argentyny wyłapali po 3:0, łączny bilans 8-5-5, bilans bramkowy 21-19. Czyli bez szału. Nie uważam, ze niczym ekipa Engela nasi jadą po Puchar, ale bez przesady, nie będzie dramatu. Grupa jest wyrównana i każdy ma podobne szanse na awans. Na EURO Ronaldo krzywdy nam nie zrobił, nie zrobili nam jej mistrzowie świata z Niemiec, więc jakoś nie wydaje mi się, ze Mane nas rozstrzela, a Rodriguez z Falcao poprawią.

   • aleksy odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

    Tak, dokładnie. Zdaniem wielu Polacy weszli na szczyt we Francji [apogeum kadry Nawałki]
    A fakty są takie. Lewandowski w sześciu meczach [dwie dogrywki — prawie mecz] strzelił zaledwie gola, Milik także. Wynik skromny by nie powiedzieć żałosny. W środku pola grał przeciętniak Mączyński. Teraz dojdzie Zieliński. Lewandowski może będzie w super formie. Milik powoli wraca, Teodorczyk z Kownackim będą znacznie większym ewentualnym wzmocnieniem niż Stępiński we Francji.

   • fioot odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

    • No niestety karny jak skurwysyn, ale Janusze swego Pazdziocha skrzywdzic nie daja.
     Jeszcze wslizg saneczkowy w meczu ze Szwajcaria, gdzie cale szczescue uskoczyl Seferovic. Choc i tak Pazdzioch powinien byl wowczas dostac czerwo.

     I moj ulubiony wslizg Pazdana na Shaqiriego. Xerdan spojrzal co robi Pazdzioch. Spojrzal, gdzie jest kolega. Pazdan zakonczyl wslizg z 1.5 metra przed Shaqirim.
     I tylko cud (i Fabian w bramce) uratowaly Polakow od utraty bramki.

     • fioot odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

      z portugalia byla tez jeszcze jedna sytuacja z ewidentnym karnym na ronaldo z tego co pamietam.

      • To prosty chlop jest, bez techniki, predkosci czy jakiejkolwiek inteligencji boiskowej.
       Gdyby nie Lewy, ktory ratowal dupe pare razy temu calemu towarzystwu z Nawalka na czele to by Pazdzioch z Groszkiem przelecieli przez ta kadre jak meteor Wilusz.

  • scrollo7 odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

   Krzysiu ty powinieneś się wypierdolić sam ze swojej redakcji za te kocopoły i STANy świadomości

  • Pre odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

   Prosze uaktualnic zdjecie!! Przeciez obecnie tak nie wygladacie obywatelu

  • Nie ma mowy, żeby cały, umownie nazwijmy, zachodni świat zbojkotował Rosję – zbyt wiele różnych interesów. Jakby UE zerwała z Rosją wszelkie kontakty, to ta odwróci się jeszcze bardziej w kierunku Chin. Jeśli odwrócą się Chiny, to Rosja pójdzie w kierunku USA bądź kogokolwiek innego; tak w kółko. Niemożliwym jest, by spora liczba państw stale ignorowała największe państwo świata. Polityka to ciągła gra i czasem nie można sobie pozwolić na olanie Ruskich. My, jako Polacy, nawet państw V4 nie możemy przekonać do wielu racji, a przecież to są państwa z naszego regionu (nie możemy ich przekonać nie z naszej nawet winy – ich interes jest po prostu inny!).

   • Inny, inny. Czesi się już nawet nie pierdolą w dyplomacje i mówią wprost: zachód, unia, Niemcy. My zmierzamy na wschód.

    • b79: Raczej na Południe, od Pólnocy poczynając…
     A Wschód to sam do nas zmierza.
     I nie jesteśmy aż tak osamotnieni, bo do niemców zmierza
     z kolei, Bliski Wschód i to w milionach…
     Nie rozumiem tylko, czemu ktoś twego pokroju, czy raczej
     najgorszego re-SORTU, w ogóle zabiera głos w naszych polskich sprawach…
     Tatuśkowi, co też jak widzę wyżej się *podłączył” obcięło emeryturę?

   • A widział ktoś sankcje na technologię, Mercedesow im już nie sprzedają czy tylko jabłka i ser.

  • Pre odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

   Czy na koszulce redaktora widze łupież ?

  • Chuja tam .Po dwóch meczach awans.Stanowski będzie narzekał że styl brzydki a Lewandowski tylko dwa gole strzelił a mógł przecież cztery.Takze spokojnie.Nię będzie tragedii. W 1/8 raczej pewny oklep od Angli lub Belgii i mam przeczucie że Nawalka da sobie spokój z kadrą.Przyjda lepsi taki Michniewicz xd

   • Pasta odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

    A kto nie bedzie narzekal po 2 meczach ze styl brzydki a lewy mogl strzelic wiecej goli? Przeciez to oczywiste z choinki sie urwales?

  • Krzysiu, nie „po prostu zabrali sobie Krym” tylko Krym wrócił do Rosji. Nie ma czegoś takiego jak Ukraina, tzn nie było wcześniej. To sztuczny twór. Nie baw się w polityke jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia. Zajmij się lepiej gównoburzą z odkurzaczami – to twój poziom.

  • Stano ale pominięciem Piszczka to się trochę ośmieszasz. Owszem, chłopak miał kontuzję ale gdy tylko wskoczył na boisko to prezentuje poziom do jakiego nie zbliża się 80% innych kadrowiczów.
   Niezły sezon pod względem minut zalicza także Maciej Rybus – jeśli Nawałka postawi na trójkę z tyłu to może być niezła opcja na wahadło.
   Jest jeszcze Bereszyński który zbiera super recenzje, Zieliński który trzyma swój niezły poziom. Poza nimi to faktycznie bryndza.
   Jest źle, ale mówienie że tylko Lewy i Glik to gruba przesada.

   • O ile Piszczek tak, to reszta juz ma taki wplyw na wynik koncowy jak Maczynski. Niestety. Zielinski ni huhu w kadrze Nawalki skrzydel rozwinac nie moze. Rybus gra dramatycznie slabo. Glik tez ostatnio nie zachwycal. A za to co odpierdalal w niektorych meczach eliminacji to powinien pare karnych kutasow przygarnac.
    Zasadniczo gdyby nie Lewy to byloby szorowanie srodka tabeli od spodu.

    • Mi się wydaje że Rymaniak na jesieni prezentował się najlepiej w lidze i jak kogoś z ligii za Piszczek to jego. Teraz miał problemy zdrowotne i gorzej wyglądał ale jak dojdzie fizycznie to na zmiennika w razie czego dobry i nie pęka jak wychodzi na boisko

    • Ale przeczytaj akapit który napisał Stano: „złożonego z piłkarzy, którzy nie rozgrywają sezonu życia (o ile w ogóle grają), po ciężkich kontuzjach, ewentualnie tu i ówdzie odstawionych”
     Tam nie ma nic o piłkarzach znaczacych, jest za to o takich którzy nie rozgrywają swojego najlepszego sezonu. A ja uważam, że Rybus gra na swoim normalnym poziomie. Bereszyński gra na poziomie na jakim nie grał nigdy (in plus). Zieliński też gra to co zawsze. Teodorczyk powoli wraca.

     I owszem, ja też jestem zdania że nasza ekipa jest cienka w uszach. Znacznie gorzej to wygląda niż przez EURO, ale nie można powiedzieć że z naszych kadrowiczów tylko Lewy, Glik, Piszczu i bramkarze mają udany sezon, bo tak nie jest. Oni poza udanym sezonem są topowymi graczami którzy robią różnicę, ale tych w formie i regularnie grających jest jeszcze kilku. Stano zrobił tu wielkie uproszczenie, jakie robi Januszowaty kibic (bo Ci najcześciej zapominają własnie o Piszczu)

  • Laguna odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

   Co do bojkotu mistrzostw, to uważam, że piła nożna powinna być wolna od polityki.Mierzi mnie gęba polityka na trybunach, który nawet nie potrafi wymówić poprawnie nazwiska piłkarza.
   Co do reszty, twoja sprawa czy płacisz Urubko za wywiad, czy za darmo bojkotujesz Cionka. Robisz produkt, coś na miarę pasztetowej dla motłochu.

   • fioot odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

    ciekawe jak biznes idacy w biliony ma byc wolny od polityki? :)

    • Geotermia z Torunia!

     • I pewnie Maybach….
      Ważne, ze w końcu to ziarno wydało owoc (??…!!!!)
      a rządy złodziei, sprzedawczyków Polski i
      wielopokoleniowej, przepoczwarzonej ż-komuny
      sterowanej przez słuzby, poniosły porażkę wyborczą,
      i teraz ta zawszona swołocz moze sie tylko wścieklić,
      tak jak ty, żałosny wypierdku.
      Ale nie trać nadziei!
      PiS zainstalował u siebie tylu agentów Unii Wolności
      że, jak mawiał śp. Jerzy Dobrowolski:
      „wszystko jest na jak najlepszej drodze!”

      • Jak to się stało, że PiS wygrał wybory ? I to nie po raz pierwszy. Czyżby „sterowana przez esbecję komuna” nie potrafiła zmienić kodeksu wyborczego ? Czyżby ta „komuna” dopuściła do uczciwych demokratycznych wyborów i dobrowolnie oddała władzę. Niepojęte….

       • Q: Rozleniwienie, zdegenerowanie, uwierzenie we własną propagandę,
        (czyli uważanie Polaków za idiotów)
        no i przede wszystkim, ta nieszczęsna śmierć ciężarnej zakonnicy na pasach
        przelały szalę gorczycy.
        A poza wszystkim… „Bóg nie da sie z siebie naśmiewać!”
        (Ojczyznę wolną, racz nam dać Panie!)
        „Bo wiele może modlitwa sprawiedliwego”.
        A co dopiero: Prawego i Sprawiedliwego 😉

        • Dwa razy ???

         • Q: Chodzi o prezydenta z… Unii Wolności może?
          Tego… Kornhausera, czy jak mu tam?
          Tego co w marcu 2018 przyrównał ryczącą tłuszczę UBecką, że w…
          „walce o demokrację” są podobni… studentom z 68′?
          (ale śmiech był w Superstacji!)
          a potem, chciał chyba składać kwiaty na grobach… „poległych w 68′”.
          No kurwa Mrożek (zreszta, też oczywiście.. *samoswojski*, tyle że jemu
          dali paszport parę lat wcześniej)
          No i patrzta, od razu kariera miedzynarodowa. Jak to w rodzinie…
          PS Bo wszyscy… Polańscy to jedna rodzina 😉

          • Nie. Chodzi o to, że ta „wszechmocna komuna” dopuściła do zwycięstwa wyborczego PiS-u dwa razy. Wcześniej powstał także rząd Olszewskiego. Po za tym Prezydentem RP został L. Kaczyński, a teraz Duda. Wniosek z tego taki, że ta komuna albo nie jest taka mocna albo nie ma jej w ogóle…

           • Q: To już musisz sobie sam te sprawy rozważyć.
            Z pewnością, nie jest taka mocna fizycznie, ale na pewno… jest, istnieje.
            Zwłaszcza: finansowo, medialnie i strukturalnie.
            Poza tym, nie powiedziała ostatniego słowa i ma dość sił, by przy
            wsparciu potężnej eurokomuny, Rosji i „Międzynarodowego Żyda”,
            zmieść ten rząd dość szybko i przywrócić… *normalność*, taką kiedy to
            znów będą sobie wyprowadzać z Polski po 30-50 miliardów rocznie,
            likwidować przemysł i wprowadzać setki tysięcy muzułman, małżenstwa gejów.
            i obowiązkową edukację, tłumaczącą przedszkolakom, co to był holokaust
            i dlaczego 70 płci nas jeszcze nie zadawala, bo stać nas na wiecej.

            • To dlaczego dopuścili PiS do władzy ??? Mogą kraść „30-50 miliardów”, mają potężnych pomocników i zaprzepaścili to wszystko organizując uczciwe i demokratyczne wybory ??? Kupy się nie trzyma twoja teoria.

             • Q: Zaprezentuj swoją, byle całościową.
              Chętnie poczytam…
              Jedna prośba: tylko kota zostaw w spokoju.
              Są pewne świętości, które musimy uszanować!

              • Nie mam żadnej teorii.
               PO dała dupy i przegrała wybory. Rządzili dwie kadencje i najnormalniej się ludziom znudzili… Do tego ciągle powtarzali, że się nie da.
               PiS powiedział, że się da więc na nich zagłosowali. Teraz poparcie im spada więc krzyczą o spiska, zmowach, komuchach i Żydach…. Ciężko pracują żeby rozwiązać problemy, które sami spowodowali…
               Co tu rozkminiać…

               • Q: Może… meandry Twego umysłu?
                Przykładowo:
                PiS krzyczy o żydach, czy raczej buduje im kolejne muzeum?
                A o tych zmowach i spiskach, czy to nie krzyczą raczej (L)egioniści?
                Oni też są z PiSu?
                Co do ostatniego: kminek!
                PS Boszzz, czy ta Reforma Edukacji nic nie zmiena?
                Czy same Srody, Hartmany i inne marcowe profesory
                kształcą naszą młodzież?

      • Precz z komuną!- zawołał Piotrowicz. Otóż to- wtórował Jasiński. Moim kochani, zuch chłopcy – dodał ze łzą w oku Kryże…

       Co do ziarna i owoców. W Polsce jest około dziesięciu instalacji geotermalnych i wszystkie należą do państwa. Prywatny biznes omija to szerokim łukiem, bo jest nieopłacalne. W Toruniu woda dostarczana od Tadzia będzie miała około 62stopniCelsjusza, czyli tyle ile ma WRACAJĄCA do ciepłowni woda po ogrzaniu mieszkań. Mówiąc wprost -trzeba ją dogrzać. Trzeba jeszcze doliczyć koszty infrastruktury (odwierty, rury itp) i już widać, że jest to potrzebne ciepłowni i mieszkańcom jak zającowi dzwonek na polowaniu. Bez dotacji ni chu chu. Zakonnik, dobra zmiana, Bóg, Honor, Ojczyzna na jednym obrazku. Lud i tak jest zajęty wydawaniem 500plus, wstawaniem z kolan, deklinowaniem przez wszystkie przypadki słów: Polska, patriotyzm, suwerenność i innych wielkich haseł. Walczą jeszcze z systemem, który upadł z kretesem trzy dekady temu, a osoby odpowiedzialne są już w grobach, albo są konającymi starcami (zawsze można ich wykopać, czyż nie, chrześcijanko?). Jak mi jest przykro, widząc co robią z moim krajem. Nawet sobie tego nie wyobrażasz.

       • b79: Jako etatowy hejter tracisz formę. Nawet nie chciało ci się doczytać,
        że jestem za bojkotem .nowoczesnej, GW, TVNu i PO. POśpiech nawet przy prymitywnym hejtowaniu (no bo trudno cię brać poważnie) nie jest wskazany.
        (UWAGA! TEXT NATCHNIONY… nadredaktorem! 😀 )

  • KoStUcHy odpowiedział/a 2 dni, 7 godzin temu

   Stano z całym szacunkiem… postaraj się bardziej, qurwa mać co to za artykuł? O formę Polaków się martwisz, o swoją się pomartw. Ale, ale w najgorszym razie przecież zamienisz reprezentację Polski na Hiszpanię i wszystko będzie się zgadzać..;). Co nie Stano?
   Szacun za radio, naprawdę trafiony projekt. Ale do pisania się przyłóż… bo dawno nie widziałem takiej słabizny z Twojej strony, ehh.

   • MisKrzys odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

    Hiszpanie?! W życiu, przecież w zakolastym serduszku jest tylko kutalonia!!! (w miejsce Legii, której tak naprawdę nigdy nie kibicował)

  • Krzysztof – apropo opłat za wywiady – złe podejście, zapłata dla „celebryty” tak ale jako wpłata na konto dla potrzebujących – dzieci szpitale hospicja orkiestra siepomaga dobro wraca itd – naprawdę tak trudno przekabacić „celebrytę” żeby zamiast mu do portfela przekierować pieniądze na dobrą sprawę? Dziennikarska akcja powinna być skierowana w tą stronę a nie w jakieś „psucie rynku” i zastanawianie się czy warto płacić – bo za co tak naprawdę??;)

  • Ciekawi mnie czemu nie wyprobowany zostal Wilusz. Gra przyzwoicie w sporo lepszej niz polska lidze. Zbiera dobre recenzje. A stoperow mamy w tej chwili w formie az dwoch: Cionek i Glik.

  • Z ruskimi powinnismy dobrze zyc i rozwijac handel. Co mnie obchodzi jakis szpieg.

   • No dokladnie, tym bardziej ze chodzi o Anglię, która już nie raz nas sprzedała. Powinniśmy z Ruskim się dogadać. Historia historią trzeba żyć dniem dzisiejszym i patrzeć w przyszłość.
    No ale póki rząd się nie zmieni… To nie ma żadnej przyszłości.

  • Majas9 odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

   Kolejny dzban, który jeszcze przed meczem wygłasza tezy nt. jaka to słaba kadra.
   Otóż, panie Stanowski – nazwiska są słabe (czyt. niewyrobione na arenie sportowej) ale nie reprezentacja.
   Najbliższe mecze zweryfikują wasze łkania i wysyp tanich dziennikarskich pożywek.
   Fajnie byłoby mieć w kadrze gwiazdy formatu światowego, ale ich nie ma i Nawałka próbuje to wg. mnie nawet logicznie układać i chwała mu za to.
   Naprawdę, zaczynam już rzygać tym płakaniem w jakim to stanie jest nasza kadra.
   A w jakim ma być? Jakie to jeszcze wielkie polskie gwiazdy są w topowych ligach? Mamy zawodników jakich mamy, a wy zamiast się nad nimi zastanowić (czyt. głębiej przyjrzeć) to skreślacie w moment za jakiekolwiek „widzimisię” i płaczecie „łojojoj, jest tylko lewy i fabiański, co to będzie, jeden punkt, o chryste…”
   Płaczcie, ja się wręcz nie mogę doczekać aż zobaczę nowe twarze w kadrze.
   Jak najbardziej rozumiem też, że zawodnicy typu grosik wnoszą baardzo dużo do gry, ale się nie zdziwię jak jakaś nowa twarz pokaże jeszcze więcej.
   I dodam jeszcze, że ani razu nie słyszałem w mediach o czymkolwiek co by wskazywało na to, że obecnie kadra jest silna. Może oglądam zbyt mało gó**na, nie wiem.

   • Nowe twarze u Nawalki? Selekcja dalej trwa? Drzwi dla każdego otwarte? A ja jakoś jestem dziwnie spokojny, że znów będziemy grać max 14 zawodników. Ten trener ma farta, że Lewandowski mu strzelił 16 bramek w eliminacjach.
    Jak wyjdą z grupy, to będzie sukces.

  • fronda odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

   Słabe dziś.

  • fronda odpowiedział/a 2 dni, 6 godzin temu

   Ale się tu ruskiego gówna wylało.

   • fioot odpowiedział/a 2 dni, 5 godzin temu

    gowno z glowy ci sie wylalo na monitor?????? przykro

   • f: To taka *Międzynarodówka*, i tak naprawdę,
    nie da się określić, kogo i czyj punkt widzenia,
    czyje interesy nieświadomie (?) i bezrozumnie reprezentują,
    A wymienić można kilka ośrodków, w każdej sprawie
    opluwających Polskę i na nią zaślinionych.
    Logiki tam za grosz, bo raz to ruskie, szwabskie,
    zwykle… syjońskie, a na pewno już ubeckie.
    Jest jednak zawsze ten wspólny mianownik:
    zawsze jest to wbrew interesom polskim,
    zawsze plugawe i parszywe oraz wbrew rozumowi i
    oczywistym faktom.
    Podobnie jest zresztą na Węgrzech, tyle że tam Orban
    (w odróżnieniu od tych naszych ciap PiSowskich)
    odważnie potrafi nazwać takie sprawy,
    ugrupowania przebierańców na obcym żołdzie, i ludzi
    po imieniu i nazwisku… SOROS, na ten przyklad.
    To bitwa cywilizacyjna!
    http://rlu.ru/2gj3p
    Jak mówi Orban:
    „Wszelkie napaści po prostu strząsajmy z siebie, jak psy wodę z sierści.
    Oni nie argumentują, tylko cenzurują. Nie walczą, tylko szczypią, kopią, gryzą i wszędzie rozsiewają nasiona nienawiści. My jesteśmy łagodnymi i pogodnymi ludźmi,
    ale nie jesteśmy ani ślepi, ani głupi. „

  • Pan pozwolił sobie na przytoczenie słów śp. Janusza Wójcika, więc ja również postanowiłem kogoś zacytować. Bolesław Prus pisał: „Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek”.

   Nie da się uciec od wrażenia, że i Pan ma podobne podejście, awizując do wyjściowego składu reprezentacji Polski Macieja Wilusza (ostatni mecz w kadrze około 4 lata temu) czy grzejącego ławkę rezerwowych na Mercedes-Benz Arena Marcina Kamińskiego. Niestety przez większość życia musiał Pan kojarzyć kadrę z upokorzeniami i porażkami, dlatego być może to podświadome dążenie do poczucia cierpienia i ja to nawet rozumiem.

   Gdy reprezentacji nie idzie, jest ona chętnie opisywana w mediach, niekoniecznie w pozytywnym świetle – bo i dlaczego miałaby być opisywana w dobrym tonie? Widać to już po tekście o poszukiwaniu partnera dla Kamila Glika (miejmy nadzieję, że da radę ustać na nogach, prawda Samuel?). Kto tam mógłby zagrać? Może ten Wilusz faktycznie, może Sobieraj, może Głowacki albo uda się namówić do powrotu Bosackiego?

   No nic, szkoda, że nie mamy jeszcze jednego stopera występującego regularnie w lidze z top 5. Ba, jeszcze jakby potrafił w jednym spotkaniu schować Higuaina i Dybalę do kieszeni, to w ogóle byłoby pięknie i taki tekst nie miałby racji bytu. Niestety nikt taki nie istnieje, więc pozostaje nadzieja, że Nawałka ma w kajecie numer do Bosackiego albo Jopa, prawda? Na razie żyjmy wspomnianą nadzieją, ale – znów Prus – „Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?”.

   • Wilusz to akurat chyba gra w 6 lidze w europie, gra dobrze i regularnie.
    Dla porownania Pazdan gra slabo w 21 lidze w europie (wyjac sezon Legii z LM i spadek na 23 pozycje).
    Grecy zdobywali mistrzostwo Europy rezerwowymi z Serie A czy Ligue 1. Tylko oni byli rezerwowymi w b.dobrych klubach. A sporo ich jednak gralo w europejskuch sredniakach.
    Z Polakow tylko 5 jest w b.dobrych klubach z czego regularnie gra 3 (Glik, Piszczek i Lewy).
    Natomiast cala reszta albo gra w klubach slabych albo (co gorsza) w takowych siedzi na lawkach. I to jest dramat. Co innego lawka w takim Napoli a co innego lawka w Stuttgarcie.

  • Lewy grał w kadrze długo przed Nawałką, więc dlaczego wcześniej nie był architektem zwycięstw? Bo taktyka była chuja warta. Stał osamotniony z przodu, kompletnie odcięty od podań, aż wkurwiony cofał się pod pole karne i próbował rozgrywać. To właśnie zasługa Nawałki, bo to on zmienił taktykę, więc przestań pierdolić.

   • Nie, w erze Nawałki Lewandowski dostał do pomocy dobrze ukształtowanych piłkarzy ( przez kluby w których grają ) Nawałka jest słabym trenerem, ale szczęście go nie opuszcza

  • Repra dołuje (większość zawodników bez formy lub w trakcie kontuzji) to może faktycznie pod pozorem bojkotu nie jechać na Mistrzostwa świata. A tak na poważnie to Polska jak zwykle się solidaryzuje ze wszystkimi nieszczesnikami którym Rosja zrobiła kuku, potem wszyscy się godzą i robią wspólne interesy, a my siedzimy cicho w kącie.

  • Myślę że te mistrzostwa to kabaret który powinien się odbyć, choćby po to żeby zobaczyć jakimi metodami Sborna będzie próbowała osiągnąć „wynik sportowy”. Moim zdaniem piłkarsko to kupa gówna i polegnie już w pierwszym meczu Arabią Saudyjską,, nie mówiąc o wyjściu z grupy. Dobieranie sędziów do tych spotkań, cyrku z VAR-em czy ruscy kopacze robiący po 20 kilosów w meczu po witaminie c.. świetna zabawa.

  • Ja napiszę tak.
   Ktoś kto pomyślał o tym aby olać mistrzostwa z powodu śmierci tego szpiega, albo wykorzystywać ten fakt do szerzenia takowych banialuków, jest zwykłym debilem.
   Jedźmy tam i ugrajmy jak najwiecej, zjebsliśmy euro u siebie, odbijmy sobie to na ruskiej ziemi, zawsze nam się tam dobrze walczyło.
   Co do wywiadu zUrubką, zaciekawiło mnie jakim cudem, taki fajny i wyczerpujący wywiad na Weszło, teraz rozumiem, kasa misiu kasa.
   Chłopina wrócił spłukany, kasa potrzebna, bez tego nawet nie popatrzyłby w stronę Weszło.
   Ale nie mam z tym problemu, wywiad był dobry, pewnie przez to honorarium nawet upiększony.

  • No to racism – Tiago Cionek.

  • Kto to jest denis urubki?

  • Wiele celnych uwag i po prostu rozsądku, ale ja bym się nie zapędzał z tym bojkotem z powodu zestrzelenia Malaysia 17 – mamy lepsze powody. Rosja trzyma wrak Tupolewa i upokarza nas od lat, czy to niewystarczający powód do bojkotu? Tyle możemy dla siebie zrobić, znacznie więcej niż nasi niewydarzeni politycy. Kaczor gówno zrobiłes, zdrajco.

  • Koleś był podwójnym agentem i wiedział czym to grozi. Więc te cały bojkoty sroty to jeden wielki idiotyzm.

   • Przeciez ta historyjka pod wzgledem logiki to sie kupy nie trzyma. Po jakiego kombinowali by z jakimis truciznami skoro przy zatruciu 2 osob to pierwszy z brzegu lekarz bedzie szukal czynnika wspolnego, bo w zawal serca u 2 osob jednoczesnie to nikt nie uwierzy. Logiczne jest ze kazdy od razy by pomyslal o gazie albo truciznie. W dodatku duzo zachodu i kombinowania z taka trucizna a i tak wszyscy sie dowiedza. Zdecydowanie prosciej zrobic na Papale, zlodziejaszek chcial ukrasc stare Dewoo i zabil komendanta.

  • Ominęło mnie coś i Rosja wzięła na siebie otrucie Skripala czy cały artykuł jest oparty na teorii „Rosja jest zła bo tak napisali w gazecie”?

  • Senegal – w ryj
   Kolumbia – w ryj
   Japonia – remis

  • Z tym jednym punktem to bym nie przesadzał. Oczywiście może być jeden ale równie dobrze może być 6. Senegal Polska i Japonia to trzy drużyny o podobnej sile. Jedni mają trochę lepszy skład, inni trochę lepszy zespół jako całość. Ogólnie nikogo bardzo nie zdziwi żadna konfiguracja w tej grupie, bo nawet najsilniejsza Kolumbia też ma słabe punty.

  • Lamb odpowiedział/a 1 dzień, 19 godzin temu

   „Moglibyśmy – my, media – dokonać swego rodzaju zmowy cenowej (cena ustalona na zero), której byśmy kartelowo bronili. Pisalibyśmy na przemian, że ten jest „roszczeniowy”, tamten „zachłanny”, jeszcze inny „bezczelny”. Kompleksowe zohydzanie.”

   „Moglibyśmy” powiadasz…

  • Dwie organizacje zaczynające się od liter na F : FIFA i FSB. Pasują do siebie, ale wielka szkoda, że mistrzostwa są organizowane w takich miejscach i przez takich ludzi.
   Niestety to najprawdopodobniej będą ostatnie MŚ z udziałem naszej reperezentacji w tym stuleciu i nie bedziemy ich zapewne dobrze wspominać.
   Od Senegalczyków mamy tylko lepszych bramkarzy i jednego lepszego napastnika.
   Z Kolumbią też może być nietęgo, tak więc mecz z Japonią będzie przypominać tez przeciwko USA sprzed 16-tu lat.

  • płacenie za wywiady?? żenada, przyjmowanie kasy za udzielenie wywiadu?? żenada do kwadratu.
   Weszło – pismaki mają rację, psujecie rynek…

   • Czy oni zarabiaja na pisaniu? Czy robia to charytatywnie. To tak jak bys byl producentem filmu i wymagal aby aktorzy wystepowali za darmo. Sport to rozrywka tak samo jak film.

    • nie widzisz różnicy pomiędzy pracą na planie filmowy, a udzieleniem wywiadu (nawet dwugodzinnego) ?? Zgodnie z takim założeniem (bo się należy) to wkrótce telewizja będzie płacić np. Pani kasjerce z biedronki, żeby się wypowiedziała jak to wspaniale mieć wolną niedzielę od pracy. pozdrawiam :-)

     • No i jak zapłaci tej kasjerce to co się stanie? Jak jednym i drugim będzie się to opłacało to niech płacą.

      • No ok, telewizja ma kasę może zapłacić, Pani kasjerka szczęśliwa, telewizja też bo ma materiał, ale powiedz lokalnej gazecie, że ma płacić za wypowiedzi, wywiady – to byłby koniec dla mniejszych gazet, nie byłyby rentowne…

  • Według mnie potrzeba jednak grubej krechy pomiędzy polityką i sportem w tej sytuacji. Chcą sobie oficjele bojkotować to niech sobie bojkotują, nikt ich tam na miejscu nie potrzebuje. Przed każdym turniejem jest szum o ludzi, którzy zginęli przy budowie infrastruktury (pamiętacie jak było w Brazylii). Jak już bojkotować to konsekwentnie, wszędzie tam gdzie się ludziom krzywda dzieje. A nie teraz z powodu jednego szpiega. I teraz nagle brytole sobie przypomnieli jak to w Polsce mówiono wiele miesięcy temu o bojkocie.
   A jeżeli chodzi o sportowców i sam turniej to tak długo jak nie ma wyraźnej wątpliwości co do bezpieczeństwa piłkarzy i kibiców to turniej powinien się odbyć i tyle.

  • Nie mieszać polityki ze sportem. Poza tym dlaczego Polska ma coś tam bojkotować, gdy leją się nasi wrogowie (Rosja i Ukraina)? Dlaczego bojkotować mistrzostwa gdy jest konflikt Rosja-Wlk Brytania? To ich sprawy nie nasze. Brytyjską lojalność pamiętamy z czasów II WŚ.

  • A kto w takim razie według Ciebie był dobrym selekcjonrem/ trenerem (poza Guardiolą i Heynckensem)? To przywiązanie do nazwisk może dziwić, ale skoro ta drużyna osiąga wyniki, to po co cokolwiek zmieniać? Pewnie, że Mączyński, Jędrzejczyk, to obecnie przeciętniacy ligowi, ale w kadrze grają dobrze – będzie gorzej, jak w końcu zawalą jakiś mecz, wtedy nikt nie będzie miał miłosierdzia dla nich i dla Nawałki, zapominając, że jednak w wielu meczach zagrali dobrze. Obecnie ta reprezentacja jest już zgrana i nie ma się co dziwić, że trener stawia konsekwentnie na wyselekcjonowaną grupę. Reprezentacja to niekoniecznie musi być zbiór najlepszych piłkarzy, jeśli ci najlepsi nie potrafią się zgrać, porozumieć itd. My płaczemy nad Mierzejewskim, a trener Argentyny właśnie nie powołał Dybali i Icardiego. Dalej, co rozwaliło kadrę Engela – m.in. to, że na MŚ pojechał Paweł Sibik, który miał świetny sezon w Odrze Wodzisław, a nie Tomasz Iwan, który nagle znalazł się na ławie w klubie i selekcjoner go odstawił. Iwan jest w sztabie Nawałki i wie, że takie decyzje, bo nagle ktoś przez kilka miesięcy złapał formę, a dotychczasowy ograny reprezentant ma trudniejszy czas, rozwalają drużynę.

   Dlaczego Nawałka to dobry trener według mnie?
   1. Zbudował dobrą atmosferę w kadrze. Dotarł do piłkarzy – na pewno nikt nie gra przeciwko niemu, a wielu u niego gra ponad swój potencjał.
   2. Nauczył tę kadrę bronić, co widzieliśmy na Euro. Ta kadra była kapitalnie przygotowana – świetnie broniła, kontratakowała, tylko zabrakło skuteczności zwłaszcza Milika.
   3. Z potencjału ludzkiego wyciągnął maksa – o czym świadczy miejsce w rankingu FIFA i to, że jedziemy drugi raz z rzędu na wielką imprezę.
   4. Przypomnij sobie, gdzie byliśmy przed Nawałką. Ty mówisz, że nagle niektórzy piłkarze poszli do góry w klubach. Za Smudy, mam wrażenie, że było pod tym względem lepiej, a zakończyło się katastrofą. My się cieszymy, że Polak gra regularnie w jednej z pięciu najlepszych lig i już myślimy, że mamy gracza na poziomie światowym, a Włosi, którzy mają świetną ligę, wielu zdolnych piłkarzy, są poza Mundialem.

   To naprawdę mnie dziwi, że my tak ciągle narzekamy. Zamiast docenić dobrą pracę, to ciągle się doszukujemy jakichś braków. Pewnie, że bez Lewego ta kadra miałaby dużo słabsze wyniki, ale zastanówmy się, jaki byłby potencjał personalny tej kadry bez Lewego… nie będę rozwijał wątku, bo każdy, kto zapomni o ślepej miłości do polskich piłkarzy i zdobędzie się na obiektywizm, szybko dojdzie do wniosku, że jest naprawdę kiepsko.

   • Super defensywe widac bylo podczas eliminacji do MS gdzie w grupie bez klasowych napastnikow (jedynym byl Lewy) stracilismy 14 bramek. Wiecej wpuscili tylko Kazachowie i Armency.
    Nie wiem, gdzie ty widziales super obrone w 2017 roku. Dwa razy nam sie upieklo (raz w meczu z Dunczykami i raz z Kazachami). Raz dostalismy solidnego dzwona od Dunczykow. Zasadniczo od wygranej 2:0 z Niemcami ta kadra nie pokonaka zadnej druzyny z top 20. Remisy z Portugalia, Niemcami, Szwajcaria oraz jedna porazka z Niemcami. I ani razu nie wygralismy 2 bramkami z druzynami z top 32 (czy ile tam teraz ma grac na MS).
    Za to bramek tracimy sporo.
    A forma zawodnikow formacji defensywnej raczej systematycznie sie pogarsza (szczegolnie duet: Glik-Pazdan) . Jedynie Cionek zanotowal progres.

    Ja uwazam, ze z Japonia mamy spore szanse na wygrana. Ale z takim Senegalem to ja tego nie widze. Tegie chlopy, od ktorych Miauczynski czy Zielek beda sie odbijali jak od sciany. Dodatkowo wybiegani jak sk…n. Juz predzej z Kolumbia bym obstawil wygrana lub remis.

  • Właściwie prawie ze wszystkim się zgadzam.

   W GRU nie było świętych i była to praca, która też polegała na zabijaniu.

   Bojkot sowietów faktycznie byłby dobry, ale zaraz po aneksji Krymu – teraz byłoby to plucie na groby poległych w Donbasie.

   Mam natomiast wątpliwości co do oceny szans na mundialu. Nawet Lewandowski i Glik wcale nie są w swojej optymalnej formie i nie wierzę, że na mundial do niej wrócą. No ale raczej jeden punkt i tak tam uciułamy.

   Co do płacenia za wywiady to nie ma co się oszukiwać. Darmowe, opiniotwórcze media działające na wysokim poziomie NIE ISTNIEJĄ. Dobre media, tak samo jak dobra sztuka, muszą kosztować. A by móc działać na najwyższym poziomie trzeba mieć na to środki. Są to środki z bieżących zarobków albo z oszczędności albo ze społecznej zbiórki kaski. Inaczej się nie da. A jeśli chce się w tych branżach oferować produkt „exclusive” to zazwyczaj trzeba też za niego w jakiś sposób zapłacić. No chyba, że to Urubko zabiegał o wywiad.

   Podejście do tematu Urubki to jest jedyna rzecz z którą się nie zgadzam i Ci nie wieżę w intencje. Według mnie, nie zrobiłeś tego wywiadu dla eksperymentu, tylko zrobiłeś go dla szumu, który przekłada się na pieniążki – oczywiście i Jego i Twoje i w konsekwencji ludzi których zatrudniasz). Ale chyba tak trzeba działać.

  • my już 12 lat mundial bojkotujemy chyba starczy

  • I następne pytanie-Dlaczego i kto zgodził się na Olimpiadę w Korei? Gdzie wtedy była demokracja,gdzie walka o prawa człowieka? Pytania pomocnicze-na co zgodziła się Korea,albo co zyskała druga strona,gdzie jest zwykła ludzka przyzwoitość?

  • Panie Stanowski. Wspaniale w SPAL gra ten środkowy obrońca Taras Romanchuk. O co chodzi? Za każdym razem jak wpiszę Taras Romanchuk to zamiast Taras Romanchuk pojawia się Taras Romanchuk.

 • Wszystko już było. Podczas meczu GKS Katowice – Górnik Zabrze zgasło światło i jak wieść gminna niesie, padło z powodu niekorzystnego dla gospodarzy wyniku. Awaria, ale kontrolowana. Spotkanie powtórzono, ale już z[…]

  • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   nie wiem czy zauwazyles, ale strosunki weszlo z miodkiem ulegly ociepleniu juz jakis czas temu. Mimo, ze oczywiscie wiadomo, ze bogus na zawsze nr 1.

  • zakodowana liga która ciągnie forsę z podatników

   • Jak mawiał Jezus: Wszystko co UKRYTE, bedzie ujawnione.
    Tak więc re-powtarzam swój, chyba kultowy tekst z dzień dzisiejszy.

    Problem z liczeniem?
    Rzecz nie w tym, ze zdziesiątkowany kontuzjami Lech nie zainkasowal znow 3ch punktow na wyjezdzie, a to ze Legia,
    niczym rok temu, doliczyla sobie kolejne 2 punkty dzieki sędziemu, który wczoraj (i rok temu) po raz setny pokazał swe oblicze i umiejętności,
    punkty ktore mogą miec podobne, kluczowe znaczenie, jak… rok temu.
    Cieszy jednak, ze poziom wypowiedzi z wczorajszego pomeczowego ZYLETA.FM zostal przez Nadredaktora podtrzymany!

  • anndrew odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   „Tymczasem jest najważniejszy człowiek w ESA on sugeruje, że rozgrywki nie są czyste!” – Panie Krzysztofie, czy przeczytał Pan artykuł przed publikacją?

   • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Red. Stanowski przyznał jakiś czas temu na twitterze, że obecnie czytuje weszło z rzadka.

   • DeadMoroz odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Red. .Stanowski zawsze jest na czele obrony „sprawiedliwości”, oczywiście osobliwie rozumianej.
    Mamy klasyczną u na sytuację że dyskutujemy o czymś zupełnie innym niż trzeba.
    Sytuacja powstała na skutek głupich i chuligańskich zachowań kibolstwa a my zamiast dyskutować jak unikać takich sytuacji w w przyszłości, dyskutujemy komu odjąć punkty.
    Przecież to jest idiotyzm. Karać trzeba tych którzy dopuszczają się przestępstwa a nie w myśl powiedzenia, chłop zawinił a cygana powiesili.
    Ja uważam że kluby powinny przestać się szczypać i stosować „odpowiedzialność zbiorową”, tzn wlepiać krótkie zakazy wszystkim obecnym na sektorach gdzie był dym, a długie zakazy tym którzy byli rozpoznani na monitoringu.
    Trzeba zacząć eliminować punktowo debili ze stadionów.
    Jeszcze niedawno red. Stanowski twierdził że race są ok. Wtórował mu Zbigniew Boniek i wielu innych. Nie chodzi o to że one są nie ok, chodzi o to że są zabronione, bo są groźne. Temperatura spalania racy to 1500 stC (papierosa 800).
    Czy Stanowski z Bońkiem w dalszym ciągu uważają że race trzeba legalizować? I jeśli tak, to jak chcą do tego przekonać UEFA i inne władze europejskie.
    Pan Zbyszek jest na eksponowanym stanowisku we władzach UEFA, może na „załatwi”?

  • „rzut karny za to, że zawodnik Zagłębia nie trafił głową w piłkę i ta spadła na rękę Pazdana”

   Ja bym tego zawodnika Zagłębia ukarał za takie samowolne nie trafienie w piłkę.

   • MisKrzys odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    i walkower dla legiuni!

    • Jakkaz odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Haha, Stano dobrze wypunktował głupi tekst Klimczaka i to dwoma argumentami, a kibice Lecha i tak bóldupią i szukają spisku. To trochę żałosne. Z góry uprzedzam, że teksty o Legii w moją stronę sobie darujcie, bo nie jestem kibicem żadnego ekstraklasowego zespołu i powiedziałbym tak o każdych kibicach

     • MisKrzys odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Kurwa jaki trzeba miec tupet by w jednym zdaniu piasć o bólu dupy, a w nastepnym pisać „o darowaniu tekstów o starej kurwie”. Jakbyś miał odrobinę przyzwoitości, to byś nawet sie nie zająknął po tym co wczoraj pokazal wasz lysy celebryta z Płocka.

      • Aerth odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       To teraz kibice Legii mają odpowiadać za to, jak Marciniak sędziuje w LM?

       • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        kibice nie,ale klub powinien odpowiadać za to co robi jego etatowy pracownik

      • MisKrzys: troche sie dziwie, ze warszawiacy jak czytaja „stara kurwa” to od razu bierom to do siebie…

      • Jakkaz odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Trzeba nie umieć czytać ze zrozumieniem, żeby nie zauważyć, że napisałem w „moją stronę”, bo nie jestem kibicem Legii. Poza tym kurwcie sobie na tę Legię ile chcecie

   • Ten Pazdan to w ogóle ma pecha do pechowych ludzi. Jak nie jakiś co głową w piłkę nie trafi to inny co z nogami nie ucieknie i faul przez niego jest. Są jeszcze tacy nieudacznicy co go kupić za granicę nie chcą i są tacy co mało chcą zapłacić.

   • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Jedyny przekręcony mecz w końcówce w tej rundzie to Lech Śląsk gdzie uznano drużynie pana Klimczaka bramkę ze spalonego.

    • pyra odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Podoba mi się ten zakompleksiony wsiok. Kurwa, normalnie kwintesencja debila legii.

     • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Piszesz o swoim ojcu? To jest dopiero mistrzostwo świata. Vujadinović był na spalonym to jest jak najbardziej prawidłowa decyzja o golu, karny według przepisów był na 100 procent to już wałek, spisek, przekręt. Wy naprawdę tam macie najebane w łbach.

      • pyra odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Nikt nie ma bardziej nasrane na szyi niż ty i reszta debili legii. Vujadinowic był na spalonym? Według kogo? Linii w canal+ , która pokazywała ze Koroniarze był na metrowym spalonym a później pokazano rzeczywistą linię i cały wasz skowyt, brzdek zakrecanych słoikówch.j strzelił, chociaż do dzisiaj dekle jak ty piszą o spalonym tak samo jak o nieuczciwie zabranym tytule w 93. Lecz się albo idź paść krowy bo głupi jesteś jak ,,rodowity warszawiak”.

       • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        A Kosakiewicz może nie był na spalonym?! I gdzie ja pisze o jakimś mistrzostwie? To już zresztą dotyczy starego Lecha, a nie nowego tworu z Wronek. Jesteś tępą pyrą i tyle w temacie,

       • Buncol odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Ale do ręki Pazdana już się nie odniesiesz prawda?
        Twój prezio publicznie powiedział ze sobie nie przypomina aby Legia w podobnej sytuacji miała odgwizdanego karnego. Okazało się że był i to raptem dwie kolejki wcześniej. I to nie 81 minucie tylko 91 pierwszej.
        Więc albo wszyscy jesteście pojebani w tym Poznaniu albo ktoś ma jakiś interes aby w Legii zrobić ogólnonarodowego wroga.
        Zakąłdam ze to drugie bo będą większe szanse aby znów górnik albo jakiś Płock podłożył się Lechowi w imię walki ze wspólnym wrogiem

    • Liu: 2X Dilaver, bodajze, wg. Twego klona…

  • eneene5 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Umówmy się, jakby prezes Lecha nosił koraliki, to Stanowski wylizałby mu śmietanę z kolana!

  • Obdarowywanie Gornika 3 punktami za ten mecz to jakis zart. Jedyne sensowne wyjscie to dokonczenie meczu, ale Kurnik to ponoc odrzucil zachowujac sie tym samym niczym szmaciarski Celtic przed kilku laty.

   • Dokładnie. Gównik i Celtic takiego pojęcia jak honor nie znają. Liczą głównie na punkty przy zielonym stoliku zamiast na murawie. Mecz powinien być dokończony, a poszkodowany jest nie Górnik tylko Piast, który stracił 3 pewne punkty. Nie może być tak, że kara się drużynę odjęciem punktów za wyczyny paru idiotów. To tak jakby karać dodatkowo dyskotekę czy restaurację za to, że jakiś idiota-klient wyłamał drzwi.

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Nie kazdy jest przeca jak 7egiunia ,która załatwia punkty pod stolikiem

     • Jak na razie to pod stolikiem od lat Legia punkty traciła.

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       A tą sprawe z Wisełką to Wujo tyż załatwiał pod stolikiem ?

       • Sprawę z Wisełką załatwiono tak, że bez udowodnienia winy odebrano Legii 3 punkty, więc twój przykład to typowy strzał w swoje kolano i dowód na moją rację.

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         HAHAHAHA Nie udowodniono … Idz to powiedz tym co byli na meczu w Krakowie ..Biedne te chłoptasie z Warsiółki … Od lat skomlą ,łajzy bez honoru o ten tytuł a tu jakoś im go nikt nie chce dac …Chcieliscie wyroochac Freda misiu a tu Fred wyroochał was … Tylko po co to skomlenie i skowyt ?

         • Tak, nie udowodniono. Widocznie jesteś zbyt ograniczony aby pojąć, że winę należy udowodnić.

          • pyra odpowiedział/a 2 tygodnie temu

           Wywiad ze Szczęsny, który potwierdził korupcję. To nie dowód? Dla tepego, ograniczonego sloja pewnie nie, ale was ameby nikt nie traktuje poważnie.

           • Słoje to akurat przyjeżdżają do nas z Poznania i okolic, bo mają dość już tam mieszkać z wariatami. Zobacz jak wyglądają pociągi z Dworca Głównego do Warszawy w niedzielę po południu i wieczorem :) Ale my nie mamy nic przeciwko poznańskim słojom i ich chętnie gościmy. Niech im się wiedzie tu dobrze :) Wywiad ma być dowodem winy? A kiedy była kara? Pytam się jak można karać bez dowodów?

          • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

           Idz skomlec dalej o ten tytuł wraz z fąflami po kupionym meczu .. Udowodniono niestety tylko w swietle owczesnego prawa korupcja dotyczyła tylko i wyłącznie urzedników panstwowych . ..Załapales czy dalej bedziesz rżnął durnia jak wiekszosc chłoptasi z Warsiólki ?

           • Nie udowodniono.

            • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

             Dobra Rznij głupa dalej..

            • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

             Wielu kibiców, nie tylko Legii, wie doskonale, które mecze ich drużyny były kupione. I mają to serdecznie w d… Nie boli ich to. Zatem nie ma kogo oświecać. A to, które mecze były kupione, nie ma najmniejszego znaczenia w tej konkretnej sprawie. Jasno mówię: były kupione. Nie przyjąłbym medalu za mistrzostwo z 93 roku. Cieszę się, że po tamtym spotkaniu z Wisłą, w którym siedziałem na ławce, nie cieszyłem się razem z kolegami. Mój stary to widział, powiedział, że jest ze mnie dumny. Podałem rękę wiślakom, zastanawiając się w głębi duszy, czy zostali zmuszeni do takiej gry, zastraszeni, a może dostali ogromną kasę i trudno im było się oprzeć.

      • Viva (nik iscie idioty)
       Pewnie przez Piszowcow…

     • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Sa tacy co załatwiają tytuły, maja je w kolekcji i tym sie szczycą, a jak klub jest bankrutem i grozi mu degradacja lige niżej, to załatwia licencje innego klubu i gra na niej.
      Zaorany !!!!!

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Ciebie mieciu to chyba coś zaorało zaraz po porodzie i dlatego taki głupkowaty jestes . Stek tych twoich kacapołów to se możesz na scianie powiesic .Rozumiem ze niejaki Wójt był z Kolejorza i chcial sobie tytuł z Wisełką załatwic .. Baranka polecam Tak mi przykro ze 7egła nie załatwiła sobie tego tytułu… Tyle kasy w pisdziec

  • Bartolomeo odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Rozsądny głos w dyskusji. Brakuje odniesienia się do fachowców z C+ – Kazka, Mielcara, Szymka i tych rurkowców redaktorów, którzy raz, że nie znają przepisów, dwa zamiast komentować i opisywać wydarzenia, chcieliby je kreować. Może zmiana tv pokazującą ESA wyjdzie polskiej kopanej na zdrowie?

   • Krzycho odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Daj spokój, to goście którzy takie sytuacje oceniają na zasadzie „a mi się wydaje”. Nieważne przepisy, nieważne wytyczne, „mi się wydaje” jest najważniejsze.
    Dlatego nie biorę za dobrą monetę tego co mówią obecni i byli piłkarze, dziennikarze itd. bo zbyt często pierdolą farmazony.
    Jesli jest jakaś sytuacja kontrowersyjna, sprawdzam co o niej mówią przepisy i takie „w takim meczu takich karnych się nie gwiżdże” spuszczam w kiblu.

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     A co mówią przepisy ? Karny jest wtedy jesli piłkarz swiadomie wykona ruch reki do piłki wiec sie nie osmieszaj. Według niektórych młotków kazda reka w polu karnym to rzut karny ale niestety tak nie jest

   • Siema odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Jak wejdzie Polsat, to szybko wszyscy zatęsknią za nc+…

  • Problem z liczeniem?
   Rzecz nie w tym, ze zdziesiątkowany kontuzjami Lech nie zainkasowal znow 3ch punktow na wyjezdzie, a to ze Legia,
   niczym rok temu, doliczyla sobie kolejne 2 punkty dzieki sędziemu, który wczoraj (i rok temu) po raz setny pokazał swe oblicze i umiejętności,
   punkty ktore mogą miec podobne, kluczowe znaczenie, jak… rok temu.
   Cieszy jednak, ze poziom wypowiedzi z wczorajszego pomeczowego ZYLETA.FM zostal przez Nadredaktora podtrzymany!

   • Pirx72 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    jak ty pięknie bredzisz, prawdziwa komunistka z oblężonej twierdzy która nie istnieje

    • A ja twierdzę, że…. komunizm istnieje i ma sie nadzwyczaj dobrze.

     • Krzycho odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Tak jak głupota w twojej głowie.
      .
      Wbij sobie do niej że obecny Lech jest chujowy, to zbieranina nieudaczników, która od pół roku nie potrafiła wygrać meczu na wyjeździe (wszędzie im sedziowie kontrowersyjne karne w końcówkach gwizdali?), większość z tych piłkarskich paparuchów nie potrafi grac w piłkę i nie zasługuje nawet na 10% poborów, które otrzymują.

      • I pomimo tej calej degrengolady klubu, przed Darbami Polski mieli tylko 2 punkty mniej od nadymanej i wspomaganej Legii.
       No tragiczna sytuacja, bez wyjścia, rzec można.
       No i jak wam po raz setny wytlumaczyc, ze wg. mnie, Lech nie nadaje sie na mistrza i nie ma odpowiedniego potencjału, co nie znaczy, ze nawet takiemu zespolowi nalezy rzucac kłody i kręcić go, tylko dlatego ze sie jest na żołdzie Warszawki.
       A co do neomarksizmu, „ideałow” jewropejskich to radziłabym sie podedukowac, chociazby na poziomie przedszkolnym.

      • Prymityw odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       I ten śmaki-owaki klub z Poznania przegrywa po dość kontrowersyjnym karnym. Chyba o to chodzi Pyrusom, że nie byli drużyną gorszą, a wrócili na tarczy. Bo sędzia dopatrzył się nieprzepisowego zagrania w niedzielę, a w środę analogicznego zagrania nie gwizdnął i nie wskazał na wapno.

       • Krzycho odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Gorsi nie byli, dostosowali się do gównopoziomu Legii, może nawet czubkiem głowy powyżej tego gówna wystawali.. Jakby cymbał Kostevych nie zapragnął fruwać (zresztą, to nie było jego pierwsze pacnięcie piłki ręka, wcześniej prawie to samo zrobił przy główce Radovicia) tylko jak normalny obrońca blokował drogę do bramki to skończyłoby się 1:1- bo Legia też już gówno by w tym meczu zrobiła.

        • Prymityw odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Lech jest piłkarsko tam, gdzie jest. I to nie dlatego, że Marciniak, że murawa nie taka, albo słońce w twarz. Lech, który walczył jak równy z równym przeciwko City, czy Juve nie miałby problemów z regularnym wygrywaniem na wyjazdach. To se ne vrati, jeśli Panowie z Poznania zamiast wziąć się do roboty, będą męczyć buły.

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         I tak gówno zrobiła bo strzeliła Marciniakiem wiec o co kaman ?

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       i popatrz misiu jedyny mecz ,który Lech mógł wygrac, to z nieudaczną 7egłą.. Ale niestety nieudaczna 7egła miała w swoim składzie Marcinika

       • Krzycho odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Mógł wygrać? W którym momencie? Jak dla mnie to od ok 80 minuty gównopiłkarze Lecha marzyli żeby się mecz skończył i został wynik 1:1. A moze inny mecz oglądałem i w tym czasie gównopiłkarze Lecha stworzyli sobie 3 „setki”? 😀
        Mógł wygrać, hahaha, chyba misia na strzelnicy. Wróć, oni by nawet w tego misia z 2 metrów nie trafili 😀

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Piłes – Nie pisz . Polecam ci wizyte u weterynarza .Niekoniecznie uleczy twoją przypadłosc ale bedzie taniej niż u psychiatry. 7egła postawiła w drugiej połowie autobus na swoim polu karnym i liczyła na cherlawe kontry. Nawet po bramce Marciniakiem Lech gral do konca i miał swoje okazje

       • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        W drugiej połowie strzeliliście gola, Majewski oddał dwa strzały w środek bramki i tyle z waszego wielkiego naporu. Ja nie wiem ludzie czy wy macie naprawdę wtyki poprzepalane i swoją rzeczywistość?

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Liscie konopii zasloniły ci ekran ?

        • Liu93: W przypadku Majewskiego, wszelkie dodatki typu:
         „w srodek bramki”/”prosto w ręce bramkarza” są absolutnie zbędne.
         Jego po prostu bramkarz… magnetyzuje, hipnotyzuje i nawet, rozum odbiera 😉

      • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       za to „miszcz polski” kilka razy przyjął w dupę na własnym boisku,
       czego w tym sezonie o Lechu do dzisiaj nie możesz powiedzieć.
       A propos karnych – kilkadziesiąt razy czytałem już o faulu i karnym w meczu z Zagłębiem i słyszę do dzisiaj skowyt o krzywdzie jaką wyrządzono wtedy Legii, o karnym z niedzieli nie będę już dyskutował – wg słoi właściwą decyzją byłoby gdyby Marcinak poza podyktowanym karnym dał jeszcze czerwoną kartkę Kostevycowi.
       A warsiawskie słoje bardzo szybko zapomnieli o meczu w Płocku gdzie cyt: ” mecz w Płocku mógłby zakończyć się innym wynikiem, gdyby w 90. minucie sędzia Daniel Stefański zauważył zagranie piłki ręką we własnym polu karnym przez Łukasza Brozia i podyktował jedenastkę dla Wisły.” ( cytat z Ekstraklasa.tv)
       Wtedy kolejny dyżurny drukarz Stefański zadbał żeby Legiuni nie stała się krzywda.
       Oczywiście na wszystkich forach królowały wpisy słoi o „przypadkowej ręce”, „takich karnych się nie gwiżdże” itp itd To jak to jest – hipokryzja leje się nie tylko z uszu ale i z odbytu.

   • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    zdziesiątkowany ?? a Legia to niby grała pełnym składem??

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     7egła była zdecydowanie wzmocniona światowcem Marciniakiem i nim bramkę strzeliła . Niestety w Londynie Marciniak juz opadł z sił

     • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      i bardzo dobrze że boli.. ..
      nie ma Kuleszy, nie ma kto wam dać czegokolwiek przy zielonym stoliku…

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Wojta tyz nima wiec kto zaplaci za kolejne 6-0 ?

       • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Niejaki Reksio…

        • pyra odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Wójcik, Wdowczyk, lesnooborski, wymieniać dalej legendy szmaty zamieszane w korupcję?

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Łajzy bez honoru skomlą i skowycza o przyznanie tytulu po kupionym meczu.. Dobre ..Zamiast stulic pyski i pod stolik wejsc to jeszcze wszystkim o tej aferze przypominaja

         • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

          oczywiście masz na to dowody?? aaa wróć przecież to Reksio ma….legenda…

          • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

           Ja nie musze .Wystarczy ze prokuratura miała ..A co tam tak a propos u niejakiego Wdowczyka słychac ? Jeszcze kula kasiore gdzies na boku ?

           • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

            Wyparł go już dawno temu z rynku Raksio, bohater pyrlandii.

            • Gr: Ciekawe, bo ponoc takie rzeczy byly w tych latach codziennoscia i to, we wszystkich klubach.
             Domyslam sie, ze w stolicy po wielokroc więcej, jako
             ze od dekad zlodziejstwem i zdrada kraju ono stoi.

           • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

            Prokuratura?? no to wal kto został oskarzony i skazany za sezon kiedy PZPN podarował wam mistrza?

            • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

             Albo nie łapiesz co sie pisze albo rzniesz głupa .Było to udowodnione przez prokurature ,tylko ze w swietle ówczesnych przepisów korupcja dotyczyła tylko urzedników panstwowych kumasz ? wiec nikt nie mógł zostac oskarzony. Trzeba było grac uczciwie a nie mecze kupowac a teraz skomlec o tytuł po kupionym meczu / Wielu kibiców, nie tylko Legii, wie doskonale, które mecze ich drużyny były kupione. I mają to serdecznie w d… Nie boli ich to. Zatem nie ma kogo oświecać. A to, które mecze były kupione, nie ma najmniejszego znaczenia w tej konkretnej sprawie. Jasno mówię: były kupione. Nie przyjąłbym medalu za mistrzostwo z 93 roku. Cieszę się, że po tamtym spotkaniu z Wisłą, w którym siedziałem na ławce, nie cieszyłem się razem z kolegami. Mój stary to widział, powiedział, że jest ze mnie dumny. Podałem rękę wiślakom, zastanawiając się w głębi duszy, czy zostali zmuszeni do takiej gry, zastraszeni, a może dostali ogromną kasę i trudno im było się oprzeć./ Wiesz kto to mówi ?????

        • LK: reksio Pisz?
         A co tam nowego u 2XDilaver?

         • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

          Dilaver ma kumpla do siatkówki „2xKostewycz” – cóż jaki klub tacy grajkowie,,,,i sedziowie ciągnący za uszy…aby tylko NRD się nie popłakało…

      • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Koralik zatrudnił cały tabun drukarzy – Marciniak, Stefański, Gil,Frankowski, którzy drobnymi przekrętami ciułają po 1 po 2 punkciki i na koniec wychodzi że ekipa z Ł3 jest the beest.
       Miodek kontynuuje tę formę zatrudnienia.

       • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        a ten znowu o tych dwóch karnych dla Legii nie podyktowanych w meczu w Poznaniu…oh wait…

        • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         To bądź taki mocny i wyjaśnij sprawę z ręką Brozia w Płocku.
         Czekam na twój światły komentarz bo innym mowę odebrało
         PS.
         O jednym karnym słyszałem (ręka Dilawera) oświeć mnie co do drugiego bo nie pamiętam.
         Jeden z waszych świrów do dzisiaj nie może doliczyć się zębów Szymańskiego i ględzi o tym co tydzień ( ale to chyba nie to)
         PS2. Było 3-0, nawet przy dwóch wykorzystanych karnych i tak oklep

        • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         no jak tam zabrakło ci konceptu czy nie wiesz jaką głupotę wymyślić w odpowiedzi.
         Dobrzy jesteście słoje w rzucaniu inwektyw i argumentów typu „tak bo tak”.
         Jak dostanie jeden z drugim konkretne pytanie – morda w kubeł.
         No chyba że pod Małkinią czy inną twoją rodzinną dzielnicą „stolycy” nie ma internetu i odpowiedż przyjdzie jutro jak wrócisz do roboty.
         A z tymi zębami pomyliłem – chodziło o Kopczyńskiego

       • Krzycho odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Tak, trzęsie cała Polską, niedługo Kaczyńskiego utrąci i koronuje się na króla. Oj ty debilu…

  • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Jak to jest Panie Stanowski ze sedzia MUSIAŁ ZAGWIZDAC ???? Musiał bo grała Legiunia ,która postawiła autobus na własnej połowie i rozpaczliwie sie broniła i nie było innej szansy na zwyciestwo ? W Londynie już nie musiał a w Warsiółce musiał ? Jak to jest ze w Warsiółce wszyscy muszą gwizdac ?

   • doo: Nie zdziwię się, jak w necie pojawi się wreszcie ten klip,
    pokazujęcy z monitoringu stadionowego, jak pewien znany sedzia, Sz.M
    (na tym etapie nie podajemy danych osobistych) okrada
    przy kasie staruszkę, bohaterkę Ruchu Wykletych z 20 złotych.
    Pasowałoby to nawet do profilu tego… en face terribel!
    Ten czlowiek dla kasy i lansu zrobi kazde świnstwo,

   • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    W Londynie też musiał, popełnił błędy i za to go krytykują.
    Lubię twoje komentarze, robisz nimi świetna robotę, dzieki tobie, wszyscy maja polewkę i traktują to jako ból dupska, bez prawa do obrony.

   • Jakkaz odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    A kto mówi, że w Londynie nie musiał? Przecież wszyscy go za to jadą, co najwyżej za niekonsekswencję można go zjechać, ale to nie zmienia faktu, że karny w Warszawie prawidłowy

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Kto powiedzial ze prawidlowy? Marciniak i Stanowski ?

     • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      + każdy sędzia i obiektywny człowiek. Tylko według was w Poznaniu to nie był karny.

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Zapomniałes misiu malinowy ze tylko w Warsiólce to był karny ,wiec innych w to nie mieszaj bo i bez tego w całej Polsce was nie trawią

       • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Muszę przyznać, że niezły z ciebie ubaw pajacu.

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         Mam nieodparte wrazenie ze coś cie mocno uwiera mocno w dynie słoju

         • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

          Tak się składa, że ze słojem trafiłaś dziewko kulą w płot. Chyba Ci się dziś za mocno w pustaku kręci.

          • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

           Co tam słychac sloju na dalekim wschodzie ?

           • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

            Ty lepiej dziewko głupia obiad staremu zrób, bo wróci biedny, styrany z pracy i nie będzie miał co do gęby włożyć. Twoimi bredniami się nie naje frustratko.

      • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       W Płocku ręka Brozia była prawidłowa i prawidłowo Stefański nie gwizdał

   • technojezus odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Jak to jest dupersznyt że prawie każdy kibic Lecha ma pretensje do Marciniaka o prawidłowego karnego, a nic nie powiedzą że w pierwszej połowie byli słabsi od słabiutkiej Legii a w drugiej połowie mimo dominacji stworzyli mniej groźnych akcji bramkowych niż Legia?
    Kto zabronił Lechowi strzelać i wygrać ten mecz, tak samo jak kto im broni wygrać na wyjeździe od sierpnia?
    To też wina Legii?
    Następna sprawa to odjęcie pkt Górnikowi.Zamiast się cieszyć że dzięki temu Lech nadal jest na 3 miejscu to znowu wylewanie jadu i autyzmu bo ,,to sprawka 7egii!” , gdzie dla Legii nie ma to najmniejszego znaczenia.
    Wy macie coś z banią.To jest już inny poziom idiotyzmu.
    Wszystko co złe to wina Legii.
    Ja pierdolę……

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     7egła wygrałaby ten mecz gdyby nie bramka Marciniaka ? Tak czy nie ??Ni chooya ,bo była zespołem zdecydowanie slabszym w tym meczu niestety

     • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Jakoś po statystykach tego nie widać. Ale według was statystyki to też wałek. Zapomniałem haha

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Nie ogladałem statystyk .Wystarczyło mi patrzenie w ekran i widziałem 7egiunie wbitą we własne pole karne ,modlacą sie o koncowy gwizdek

    • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     a kto bronił Ległej wygrać u siebie z Jagą i Wisłą płock, w Krakowie dokopać Cracovii,w Kielcach Koronie. Kto wam kazał nadstawiać d…pe Termalice. Dlaczego po 26 kolejkach zamiast 78 punktów macie mizerne 48pkt i 8 porażek na koncie.
     Klub z „takim budżetem z takimi piłkarzami” i z takimi sędziami już dawno powinien odjechać reszcie na co najmniej 20 pkt i spoglądać na wszystkich z góry. Wasze wysokie mniemanie o sobie jest żałosne, bez drukarzy na etacie walczylibyście o utrzymanie.

     • technojezus odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Co ty piszesz człowieku?
      Czy ja albo ktoś inny się pruł że Legia w.w. meczów nie wygrała bo sędzia czy jakiś inny spisek?
      Ale proszę bardzo, odpiszę tobie czemu Legia tych meczy nie wygrała – bo grała jak GÓWNO.
      Ulżyło ci?
      Może napisz, że Legia która w tym sezonie jest gówniana jest druga w lidze i to tylko dlatego że reszta naszych drużyn jest jeszcze bardziej gówniana bo nie potrafi ograć tak słabej Legii.
      Ale po co to pisać, co nie? Prawda boli jak widać.
      Jak Legia jest w formie to leje każdego bez zająknięcia.
      ,,i z takimi sędziami” …..
      Pierdolnijcie się w głowie bo coraz to większe farmazony piszecie.

      • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       widać że albo masz maleńki rozumek, albo że skleroza wpierdziela ciębie na całego.Przypomnij sobie, albo lepiej poszukaj w necie bo pamięć ci szwankuje, jaka była jazda po sędziach w meczu w Kielcach, niektórzy jechali po Stefańskim ( cały stadion) po meczu z Jagą. Jeżeli ktoś się powinien pierdolnąć w głowę, to ty pierwszy a nie wyjeżdżać z tekstem ” a kto wam nie kazał wygrywać”
       bez sędziów mielibyście sporo punktów mniej -patrz Płock, Warszawa w niedzielę.

    • Co to jest grozna akcja? Jedza z Pazdanem polowali na nogi przeciwnikow? Rado wyjal Kalacha a Kuchy smarkal na przeciwnikow?

     Jeszcze powiedz, ze Legia byla lepsza bo wymienila wiecej podan, miala wiecej posiadania pilki, wiec wrzutow z autu a Eduardo pokazal podwojnego Axela.
     Licza sie tylko i wylacznie gole. Mozne przewazac w kazdym innym aspekcie a zebrac w pizdziec 1:7.
     Co kogo obchodzi kto wowczas stworzyl wiecej „groznych” akcji?

  • xavy1234 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Czyli idąc za tokiem,, myślenia,, pana stanowskiego, jeżeli nas przekrecono za sprawą Szymona M. Musimy siedzieć cicho bo nie wypada szefowi ekstraklasy szargac opini sędziemu w przededniu sprzedaży praw tv za 300 baniek. Człowieku czy ty się czytasz?

   • gothblack odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Xavy1234 Masz jakiś dowód, że Marciniak Was przekręcił?? Jak masz to zapraszam do radia Poznań czy jak to się nazywa i ogłoś to…….jak nie masz to morda w kubeł podobnie jak gargamel.
    Ja nie wiem co wy we łbach macie.Była ręka w polu karnym no była i tyle w temacie.

   • thementalist odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Chore prawo to obecne prawo. Spora grupa ludzi obrzuca zarzutami arbitra czy klub bez jakichkolwiek dowodów, jedynie na postawie własnej obserwacji i analizy „faktów”. Gdy prawo działało idealnie to albo takie ataki zmieniłby się w pozew sądowy w związku z podejrzeniem oszustwa (w tym korupcji), albo pozew w drugą stronę o zniesławienie.

    Póki co każdy może rzucać w każdego gównem ile mu się to podoba, a nie są z tego powodu wyciągane żadne konsekwencje. W internecie i u półinteligentnych napinaczy wygrywa ten, kto krzyczy najgłośniej.

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Odnosze nieodparte wrazenie ze cos niewasko uwiera cię w dynie

    • Miszcz Joda odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Misiu Kolorowy kojarzy powtorna degradacje Widzewa? Jak Cycek wniosl skarge to mu Zarzad dal wybor albo wycofa skarge i nic sie nie dzieje albo procesujemy ale Widzew zostanie wykluczony z rozgrywek. I tyle w temacie.

   • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Po pierwsze to was nie przekręcono, po drugie ośmieszył się wypowiedzią, że nie przypomina sobie sytuacji takiej, żeby przeciwko Legii zagwizdano karnego w końcówce. Jak to się nawet wydarzyło w tej króciutkiej rundzie i nikt przez ostatnie 3 lata nie dostał tylu karnych przeciwko sobie co Legia. Jesteście tam pierdolnięci w tym POZnaniu*.

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     A kogo przekrecono misiu w Warsiołce ? Tottenham ? Kto strzelił brame Marciniakiem ?Kane ?

     • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Nikt nikogo nie przekręcił, każdy obiektywny i znający przepisy nie mówi o żadnej kontrowersji tylko o 100 procentowym karnym, ale wy już dawno macie swój świat. Niedługo w Poznaniu będą same janki buszewskie, od tego lecha wam się w głowach pierdoli.

      • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Nie od Lecha, tyłków ciągłego dostawania w dupsko od każdego

       • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Takiego wymłocenia doopska jak dostała 7egła z Boruussia to mało która druzyna miała okazje doswiadczyc

        • @dupersznyt Legia dostała w dupę od Borussii i żyje, nikt nie mówi, że ktoś ich oszukał, że sędzia drukował, że komisja ligi nie taka, że za zimno, za mokro, za ciepło. Ja akurat jestem za Legią, ale miejcież trochę honoru jak inne drużyny typu Jaga, Wisła czy nawet Lechia i nie jęczcie ciągle jak Probierz tej samej zdartej płyty, bo to już jest po prostu nudne.

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Taaa .Chyba w Warsiółce i okolicznych pasiołkach tak twierdza …Karny jest wtedy jak piłkarz wykona z premedytacją ruch reką do piłki a nie jak twierdza niedorozwoje ze kazda reka na polu karnym to karny .Poczytaj sobie przepisy a nie rób z siebie durnia publicznie

      • Akez trzeba miec dupe twarda.
       Widzial kolega przepisy FIFA i Wytycznr?
       To od kiedy pilka odbita w pionie od murawy i spadajaca w pionie jest „niespodziewana”? Bo tylko „niespodziewane” pilki obejmuja Wytyczne (swoja droga znamy tylko te z zeszlego roku bo nowych jeszcze nie upubliczniono). A skoro byla to pilka spodziewana to tylko w przypadku zagranua umyslnego mozna bylo podyktowac karnego. Jak zeznal po meczu Marciniak wg niego nie bylo to umyslne zagranie.
       Rozumiem, ze Marciniakowi sie pojebaly przepisy. Ale karny byl tak prawidlowy jak gol Hamy z polmetrowego spalonego.

     • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Nikogo nie przekreconono w Warszawie, wczoraj przekrecono tottenham nie dyktując im 2 karnych i Juve nie dyktując jednego karnego, według twojego toku myślenia, chyba ze juz sie pogubiłeś w tych komentarzach.

    • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     potrafisz wskazać karnego przeciw Legii podyktowanego z czapy,
     ten z Lubina sobie daruj bo przez ostatnie cztery dni czytałem już o nim ponad sto razy

  • PhoenixLk odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   do kibiców Lecha, Jagi, Wisły… i pozostałych zespołów…

   Kupcie po kilkanaście biletów na sektory gospodarzy na każdy mecz, który rozegracie jako goście… Jak wynik będzie niekorzystny – poczekajcie, aż kibice gości (czyli – de facto – czasem Wasi kumple z osiedla) rzucą mięsem, w takiej sytuacji wyłamcie płot (w przypadku jego braku po prostu wbiegnijcie na boisko)… a potem rednacz weszło razem z szefem PZPN będą apelowali, by Wasz klub dostał 3 punkty…

   Zakaz wyjazdowy? Przebolejecie.
   Kary finansowe? 2 tygodnie zrzuty wśród kumpli i też się spłaci…
   3 punkty za mecz, w którym przegrywaliście? Bezcenne…

   Tylko poczekajcie do fazy mistrzowskiej – by mieć pewność, że Górnik naprawdę dostał te 3 punkty…

   Mecz powinien zostać dograny do końca – starczyło wyprowadzić wszystkich z trybun… Stawiam, że większość kibiców sama by wyszła, jakby tylko usłyszeli komunikat, że jest to warunek niezbędny do dokończenia meczu…

   A ponieważ ktoś podjął taką kretyńską decyzję – SKRZYWDZONO GÓRNIK (brak szansy na normalne zdobycie punktów), zaś – w ramach napraw krzywd – otwiera się furtka do akcji opisanych przeze mnie na początku tego komentarza…

   • Przecież to bez sensu, takich ” kumpli z osiedla” wynik nie interesuje

    • nie załapałeś sedna… jeśli Górnik dostanie 3 punkty za mecz, którego nie pozwolono im dokończyć, to każdy kolejny klub będzie miał prawo żądać w takiej sytuacji punktów… wystarczy, że kilka osób wyłamie płot na sektorze gospodarzy, a goście, którzy w danym momencie przegrywali mecz – mogą sobie już dopisać 3 punkty… jak myślisz – trudno jest kupić bilet na mecz? Starczy, że na terenie danego województwa będzie kilku mieszkańców, którzy kibicują gościom…

     • Sedno załapałem. Chodzi mi o to, że trudno znaleźć kogoś, kto szczerze kibicuje swojej drużynie i jednocześnie jest w stanie zrobić rozróbę. Szczerze, czyli że zależy mu na jej zwycięstwie, dobrym wyniku, a nie na efektownej oprawie, racowisku i ustawkach na autostradzie.

      • hmm…. przyznaję – dałeś mi do myślenia;)

       Zależy mi na wygranej, podobają mi się oprawy i racowiska… ale czy byłbym w stanie zrobić taką akcję? Wygrana – tak… ale nie pozaboiskową drogą…

       Pocieszyłeś mnie… 😉 Bałem się, że taka metoda może znaleźć wielu naśladowców… po namyśle – może nie będzie tak źle…

       Pozdrawiam;)

  • Komisja nie miala latwej decyzji i znalazla salomonowe rozwiazanie- skoro nie mozna bylo dokonczyc meczu (co akurat jest wada regulaminu). Walkower to furtka dla kibicow gosci by w ten sposob ratowac swoje druzyny. A tak jest lekcja – to kibice Gornika, a nie komisja, odebrali swojemu klubowi 10 minut szans na gola. Oraz to kibice Piasta, nie komisja, zabrali mu 3pkt trzymane na tacy. Brzmi rozsadnie.

   • facemob odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    A tak tylko dla przypomnienia czy mecz Legii z JAga.rar został dokończony?

    • PhoenixLk odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     nie – nie został… Za obrzucanie racami sektora rodzinnego (oraz późniejszą ripostę Legii) Jagiellonia dostała 3 punkty

     Ciekawostka – ówczesny wojewoda wpadł przed tamtym meczem na genialny pomysł, by Żyleta została zamknięta, zaś kibice siedzący na tej trybunie mogli kupować bilety na pozostałe trybuny…

     Ktoś chyba tego nie przemyślał

   • Kolo odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Dr co Ty bredzisz, jak ratować swoje drużyny. Górnik nawet mógłby prowokować w nieskończoność, wystarczyłoby, że gospodarze to zleją i najprawdopodobniej mieli by 3 punkty. Więc jaka furtka ???

    • Przecież tu nie trzeba się nawet przez moment zastanawiać żeby załapać jaka furtka. Gwarantuję Ci, że jeśli na sektorze gości zapłonie wywieszona do góry nogami flaga gospodarzy, albo przyjezdni spuszcza spodnie i rytualnie zaczną wycierać sobie dupy szalikami przeciwników, to w naszych obecnych realiach, niezależnie od stadionu (może poza Niecieczą) zadyma rozkręci się z prawdopodobieństwem powyżej 50%. Prosty i genialny sposób na próbę odwrócenia niekorzystnego wyniku.

  • Boguslaw odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Panie Stanowski i do wszystkich tych, co uważają, że KL podjęła złą czy kontrowersyjną decyzję w sprawie zajść podczas meczu Piast – Górnik.
   Decyzja KL dokładnie wpisuje się w prawodawstwo naszego państwa, ponieważ:
   Prowokacja jest specyficzną odmianą przestępstwa podżegania, która stanowi odrębny typ czynu zabronionego
   Prowokacja uregulowana została w art. 24 Kodeksu karnego. Przepis ten stanowi: „odpowiada jak za podżeganie, kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego; w tym wypadku nie stosuje się art. 22 i 23”.
   Należy pamiętać, że ustawodawca wykluczył stosowanie regulacji czynnego żalu do prowokacji. W związku z tym prowokator nie może liczyć na bezkarność,
   Zachęcam do lektury: Prowokacja w Prawie Karnym :http://prawodlakazdego.pl/content/prowokacja-w-prawie-karnym
   Jeżeli chcemy walczyć z bandytyzmem na stadionach, to KL uczyniła krok w dobrym kierunku, karani powinni być i sprawcy i prowokatorzy. Piast jako klub poszedł na pełną współpracę w celu wyjaśnienia całego incydentu. A Górnik? Prezes Sarnowski pytany o kiboli palących flagi chowa głowę w piasek: „nie podejmujemy gwałtownych ruchów”. – i chyba tak zostanie, bo jakie decyzje podjął Górnik w sprawie trzeciego bramkarza drużyny Grzegorza K. który w mediach społecznościowych chwalił kradzież flag Piasta Gliwice (kradzież mienia – przestępstwo) i uczestniczył w bójce z kibicami Śląska Wrocław? Każdy klub jest odpowiedzialny za swoich kibiców, więc liczę że klub z tak wielkimi tradycjami zachowa się fair play i w „odwołaniu od decyzji KL” wskaże prowodyrów.
   A co do końcowego wyniku: W 80 min zawodnicy Górnika „oddychali rękawami”, skrzydłowi Piasta wchodzili w obronę Górnika jak w ciepłe masło i tylko kwestią czasu było strzelenie kolejnych bramek.

   • Marcinecckie odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Tak, bandytyzm na stadionach trzeba karać, ale trzeba się tym zajmować kompleksowo. Jak KL chce odbierać punkty za kibicowskie prowokacje, to niech to robi, ale niech przy tym będzie sprawiedliwa i odjęciem punktów ukaże nie wyłącznie Górnika, ale też Cracovię (za derby), Legię (za palenie flagi Sandecji), Piasta (za rzucanie racami w Zabrzu) itd. itp. Tu mamy typową zagrywkę pod publiczkę. A co do końcowego wyniku, to zostają tylko domysły. Ty napiszesz, że piłkarze Górnika oddychali rękawami, a ja napiszę, że Górnikowi na ostanie 10 minut zostały 2 zmiany, z kolei Piastowi tylko 1. Ty napiszesz, że Górnik nie miałby szans na wyrównanie, ja napiszę, że strzeliłby 2 szczury po rożnych i wywiózł 3 punkty. Możemy tylko gdybać, bo kibice Piasta niestety przez swoją głupotę nie dali dokończyć meczu (bo o ile palenie flagi – swoją drogą tu ciekawostka: flagi zostały podpalone już po tym, jak runął płot – samo w sobie nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa, o tyle rozwalanie płotu już tak – i to jest różnica).

    • Mecz powinien być dograny, tylko wtedy jest uczciwie gdy boisko decyduje a nie komisje.

    • Marcinecckie odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     BTW – to ,,ukaże” boli, a już nie mogę edytować.

    • rabbit72 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Co do końcowego wyniku tego meczu Stanowski stosuje dwa rożne standardy, wdłg niego prawdopodobieństwo tego że Piast by wygrał jest niewielkie.
     Natomiast jeśli chodzi o zwycięstwo Legii nad Lechem tu już jest o wiele większe, Legia by wygrała gdyż ….o dziwo, to Lech prowadził grę do czasu karnego, podobnie jak Piast z Górnikiem(którego piłkarze oddychali rękawami), w końcówce.
     Panie Stanowski, młody człowieku odnoszę wrażenie że dla ciebie tylko twoje prawdy się liczą. Mój punkt widzenia jest taki że jeśli Górnik dostanie punkty to będziemy mieli więcej prowokacji kibiców drużyny dla której wynik będzie niekorzystny.
     Mam nadzieję że Legię też dotknie taka sytuacja , wtedy Stanowski napisze że tak być nie może bo Legia jest pokrzywdzona.
     A nie można zwykle po ludzku/piłkarsku dokończyć zawodów na boisku !?
     Wychodzi na to że nie bo Górnik nie ma honoru i woli wygrać przy zielonym stoliku ale to już nie pierwszy raz.
     Na Śląsku wielu kibiców i klubów wie od dawna że klub z Zabrza honoru nigdy nie miał i raczej mieć nie będzie.

     • Marcinecckie odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      To gadanie o honorze, fair play też jest zabawne.
      1. Mimo że było wiadomo, że frekwencja na Piaście będzie nędzna, Górnik dostał minimalną pulę wejściówek. Gdyby ktoś chciał napisać, że na wyjazd do Zabrza Piast też dostał minimum, czyli 5% – tak, to prawda, tylko nawet tego nie wykorzystał.
      2. Kibice niepełnosprawni Górnika zostali poinformowani, że jak chcą obejrzeć mecz, to proszę bardzo – ale muszą wykorzystać bilety z puli Torcidy i zapłacić za nie 30 zł. Co ciekawe, w przypadku innych ekip bilety były za symboliczną kwotę i z dodatkowej puli. Koniec końców, po nagłośnieniu sprawy, Piast się ugiął.
      3. Kibice Piasta w trakcie meczu mogli otrzymać darmową herbatę, ze względu na niskie temperatury. Kibice Górnika… musieli płacić za nią 3 zł.
      4. Klub kolejny raz nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa na własnym stadionie (https://youtu.be/IYmOxfLAikM polecam filmik sprzed 3 lat, kiedy kibice Piasta bez większych problemów wlatują pod sektor kibiców Górnika).
      5. Piast tradycyjnie prezentuje festiwal bluzgów – najgłośniej niesie się nie przyśpiewka na cześć Piasta, ale ,,wy jesteście kurwy z Zabrza”.
      6. Mecz przerywają kibice Piasta i robią to jeszcze przed podpaleniem flagi.
      7. Hurr durr, jak nie dogracie 10 minut, to jesteście bez honoru i nie gracie fair. My za to nie mamy sobie nic do zarzucenia.

      • rabbit72 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       A tak z ciekawości zapytam skąd wcześniej było wiadomo że frekwencja będzie nędzna ?
       Fakt średnia na Okrzei w ostatnich latach jest mizerna ale z tego co pamiętam z przeszłości na pierwszoligowego Piasta potrafiło przyjść 20 i ponad 30tyś.
       Ponadto czy kibice Piasta dostali całą pulę na wcześniejszy mecz w Zabrzu ?
       Co do honoru nie wiem ile masz lat ale warto popytać ludzi w wielu śląskich klubów.
       Piast festiwal bluzgów a Górnik to absolutnie nie, jak dla mnie cała ta kibolska patologia powinna być wytępiona ze stadionów.
       Przecież to jest nieporozumienie żeby kibole i ich zachowania wpływały na wynik sportowy.
       Więcej polemizować nie zamierzam a Pan Stanowski powinien się zastanowić co pisze bo według jego rozumowania są równi i równiejsi, Górnik oczywiście temu przyklaskuje pamiętając dawne czasy kiedy taka polityka była dla niego oczywista.

       • Marcinecckie odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        No wiadomo było stąd, że widać, jak idzie sprzedaż biletów. Akurat na takie spotkania najwięcej biletów schodzi w pierwszych dniach sprzedaży, w przeciwieństwie do spotkań mniej elektryzujących, gdzie częstą praktyką jest kupienie biletu w ostatnich dniach, czy nawet godzinach sprzedaży. Poza tym było wiadomo, że i tak kibice Piasta nie usiądą na sektorach za bramką, tuż obok sektora Górnika, jednocześnie liczba wolnych miejsc była zdecydowanie większa, niż potrzeba do stworzenia bufora. Czy kibice Piasta dostali całą pulę na wcześniejszy mecz? Tak, dostali całą pulę. 1200 biletów, z których wykorzystali coś koło 950. Co nie przeszkadzało im w narzekaniu, że biletów dostali za mało (sic!). Oczywiście, że Górnik też bluzgał, ale po prostu chciałem pokazać, że pewne rzeczy nie są takie oczywiste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Bo jednak powstał jakiś dziwny obraz prowokatorów z Górnika i biednych kibiców Piasta, którzy dali się sprowokować, będąc wcześniej aniołkami. Jeśli Piast robił pod górkę kibicom Górnika (już nawet nie chodzi o te 5%, ale np. o głupią herbatę przy -10 stopniach; dla przykładu kibice Pogoni kilka dni wcześniej w Zabrzu dostali nie tylko herbatę, ale też coś do zjedzenia), kibice Piasta nie przepadają za kibicami Górnika (rzucanie racami w kibiców Górnika w Zabrzu to była super zabawa), to dlaczego Górnik ma wyciągać rękę do Piasta? Ja się zgadzam, że słabe jest karanie klubu za zachowania grupy debili, no ale takie są przepisy. Może warto je zmienić, tylko nie należy tego robić w trakcie sezonu, bo wówczas jedni będą potraktowani gorzej od innych.

    • Boguslaw odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Że KL nie karała poprzednio, to też patologia. W pierwszym sezonie w EX sektor kibiców Piasta w Zabrzu został obrzucony jajkami i też palono ich szaliki, bez większych konsekwencji. Takimi przykładami możemy się wymieniać do północy. Wierzę, że i dla Ciebie palenie barw klubowych, rzucanie racami, monetami itp. to nie jest normalny obyczaj boiskowy. Myślę, że KL też się przelało, tak jak i wszystkim normalnym kibicom. Nie można tolerować takiego zachowania, tak jednych jak i drugich. Trzeba powiedzieć DOŚĆ i myślę że to jest ten czas. W Anglii sobie z tym poradzili, więc po przykład łatwo sięgnąć. A do tego mamy Kodeks karny i jesteśmy krajem praworządnym. Stowarzyszenia i kluby działają w oparciu polskie prawo. Mają sądy koleżeńskie i komisje rozjemcze, których werdykty nie mogą być sprzeczne z ustanowionym prawem. Tak samo działać powinna KL, bo ma argumenty.
     A co do wyniku? To mecz powinien być dokończony i szkoda, że do tego nie doszło. Ciekawi mnie jakie będzie stanowisko Górnika wobec własnych kibiców po zajściach we Wrocławiu i Gliwicach.

   • facemob odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    A tak tylko dla przypomnienia czy mecz Legii z Jaga.rar został dokończony?

  • Lejek odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Fakt, Gargamel nieprzemyślał do końca tej wypowiedzi. Jednak przyjąć, że Solorz jak to usłyszy to pomyśli, że liga pewnie jest ustawiana to faktycznie nadinterpretacja :)
   Bardziej bym się martwił tymi zdjęciami (w komentarzach pod innym artykułem) Przewodniczącego KL w towarzystwie Prezesów Legii w sektorze VIP na Łazienkowskiej, czy Viceprzewodniczącego, który swoje profile ubarwia zdjęciami żylety.
   O ile to oczywiście prawda.

   • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że legia potrafiła zatrudnić wiceprzewodniczącego Komisji Ligi Seweryna Dmowskiego, oferując mu jakże istotny etat „doradcy Zarządu”. Pojęcie wstydu jest tym ludziom zupełnie obce.

  • fronda odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Sano na drodze by żyleta znowu go pokochała.
   A Marciniak razem z nim.

   • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    marciniak na szacunek zulety musi pracowac na codzien. Jedna uczciwa decyzja i skanduja „sedzia chuj”, a on caly obsrany.

  • fronda odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Stano na drodze by żyleta znowu go pokochała.
   A Marciniak razem z nim.

  • Kołakowski jako wybitny szermierz słowem? Pierwsze słyszę! Jego elokwencja zawsze była spójna z – pisząc eufemistycznie – jego ekstrawaganckim wyglądem i toaletą.

  • The BFIYEH odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Nie podejrzewam Klimczaka aby oglądał wszystkie mecze ekstraklasy więc zapewne mu chodziło o kontrowersje w meczach pomiędzy Lechem i Legią . I jak się cofam pamięcią wstecz to faktycznie trudno sobie przypomnieć takie zdarzenia ale zapewne niezawodny Stanowski zaraz nam wszystkim przypomni. :)
   Gdyby w ostatnim meczu dwie główne kontrowersje czyli karny i zachowanie Jędrzejczyka sędzia ocenił jako grę dalej i czerwona kartka to…zapewne też by się z tych decyzji wybronił. Kontrowersje zawsze będą i to tez urok tego sportu ale niech one się rozkładają mniej więcej równomiernie. Tylko tyle i aż tyle.

   • Wystarczy cofnąć się do meczu w Poznaniu

    • The BFIYEH odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     konkretne sytuacje poprosze

     • Jeśli oglądasz mecze Lecha Poznań to z pewnością kojarzysz spotkanie, w którym wszedł na boisko Hamalainen (świeżo po transferze do Legii), a Tralka momentalnie zapomniał o co gra i za punkt honoru postawił sobie wpierdalanie się w Hamalainena przy każdej nadarzającej się okazji 😉 mecz sędziował Marciniak, który zdawał się tego nie zauważać, Tralka wykonywał te wszystkie akrobacje mając już na koncie żółta kartkę, drugiej nie obejrzał i była to zdecydowanie większa kontrowersja niż faul Jedrzejczyka 😉

      • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       No fajnie ale w której minucie w tym meczu Kolejorz strzelił bramkę Marciniakiem ?

       • Nie dostał czerwonej kartki, mało?
        😉 pokazuje tylko, że kontrowersje Marciniaka działają w obie strony, jeszcze jakiś czas temu Marciniak był znienawidzony w Warszawie, teraz jest wrogiem numer 1 w Poznaniu 😉 to tylko pokazuje, że większość ludzi nie potrafi spojrzeć realnie na sprawe, tylko szuka na siłę przyczyn tego że są w takiej dupie w jakiej są 😉

        • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

         A dlaczego miał dostac czerwoną ? W Warsiółce w czarnej doopie była 7egła i dlatego jedyna szansa zeby ugrac cokolwiek to był strzał Marciniakiem

    • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Omłot 3-0 Jedna drużyna zmiotła drugą .

   • Rejwen odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Cicho, The BFIYEH to nie pasuje do tezy, nie burz artykułu.

  • A czy kodeks karny też jest be, bo tam kary za tzw prowokacje są ujęte. A właściwie to z jakiego powodu meczu nie można było dokończyć, bo nie było ogrodzenia? To z Koroną następny mecz wyjazdowy, czyli z miejsca Górnik dostaje 3p bo w Kielcach nie ma na młynie ogrodzenia wcale i nie zanosi się aby je postawili. Czy sędzia postanowił że mecz nie może być dokonczony z powodu zachowania kibiców zarówno jednej i drugiej strony. Nie widziałem żeby kibice Piasta bili się z policjantami, palili coś, czy bili się z kimś. Nie zachowywali się gorzej niż ci z Zabrza.

   • Marcinecckie odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Kodeks Karny nie jest be, ale z tego co się orientuję, nie przewiduje on sankcji odjęcia 3 punktów drużynie, której kibice prowokują. A jak wiadomo, nulla poena sine lege.

    • Żeby było uczciwie mecz powinien być dograny albo rozegrany jeszcze raz. Albo trzeba wrócić do innych meczów i dawać ujemne. Ja tam pamiętam taki PP gdzie było racowisko plus rzucanie w bramkarza czym się dało. Skoro tam było bezpiecznie i można było grać a tutaj nie to chyba coś jest nie tak.

     • Pablo odpowiedział/a 1 tydzień, 6 dni temu

      „Czy tabela ma zależeć od solidności konstrukcji i trwałości śrub?” A walkower jest za co? Właśnie za to że śruby nie wytrzymaly i padł płot. Ku zdumieniu kiboli gospodarzy.
      Nikt nie bierze pod uwagę że jedyny kibic który wpadł na płytę i ku uciesze całej Polski zdobył 60 jardów był z Górnika.
      Poza tym dywagacje czy Górnik by strzelił w ostatnich minutach czy nie. Był wywiad z Prezesem Górnika. Wynika z niego jednoznacznie chociaż nie jest powiedziane wprost, że Górnik nie był zainteresowany dodaniem meczu. Czysty jak lilija Górnik liczył na 3 pkt przy zielonym stoliku. Dobrania meczu chciał TYLKO Piast.
      A co do „winy Legii ” to najwięcej Wrzeszcza o niej Ci którzy na decyzji KL zyskują czyli Lech.
      Poza tym przypomnijcie sobie mecz Legia Jaga z walkowerem dla Jagi. Wtedy to Jaga nawalała achtungami w sektor rodzinny. Wyłamali płot do rodzin z dziećmi. Jakoś nikt ich nie ukarał . Przypominam że w tamtym sezonie mistrzem został Lech z przewagą 1 pkt nad Legią. Czyżby zabrakło punktów z tego meczu? A do do grania było nie 10 tylko 45 minut
      Także nie wybierajcie sobie buziak Legia

  • Jarek1965 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   „Mnie też karny na Łazienkowskiej się nie podobał, ale akceptuję to, że sędzia porusza się w ramach przepisów i wytycznych i po prostu musiał zagwizdać.”
   I jak zwykle rozważania sprowadzone są tylko do tego karnego , mnie najbardziej interesuje jednak sytuacja z 24 minuty z „Jędzą” bo…… Skoro tak bardzo skrupulatnie Szymon Marciniak egzekwował 11 -kę (jak najbardziej zgodnie z przepisami) to czy równie skrupulatnie nie powinien potraktować faulu Jędrzejczyka i nie odesłać go pod prysznic ? Faul poza linią boczną , bez walki o piłkę- czerwona.

   • Jak karny mi się nie podobał, tak samo nie podobało mi się padolino piłkarza Lecha po tym jakże brutalnym ataku Jedrzejczyka 😉

    • Topinambur odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Reakcja piłkarza nie ma znaczenia w takich przypadkach. A że nie siedzisz w jego skórze, to nie możesz wiedzieć, jak to odczuł.

     • Dla Ciebie nie ma, a mi się takie udawanie nie podoba 😉 sam faul Jedrzejczyka oczywiście idiotyczny 😉

  • no tak, bo przyznanie Górnikowi 3 pkt za mecz który pewnie by przegrali jest faktycznie sprawiedliwe. Komisja Ligi podjęła decyzję kontrowersyjną, ale jeśli kibole zaczną brać sprawy w swoje ręce gdy ich drużyna będzie przegrywała to dojdzie do tragedii.

   • Plus, że wreszcie jakaś wymierna kara za tą trzodę na trybunach która odstrasza poważnych sponsorów, minus że w taki sposób, bo to już w zasadzie narzędzie do manipulowania rozgrywkami przy zielonym stoliku. Taka trzoda jest na każdym meczu Ekstraklasy, więc gdyby komisja była od tej pory konsekwentna (a nie będzie) to walkowerami i minusowymi punktami może sypać jak z rękawa 😉

   • Kolo odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Teraz własnie dojdzie do tragedii. Wcześniej kibice mieli świadomość, że jak narozrabiają i przerwą mecz dostaną walkowera a ich wróg 3 punkty. Teraz gdy im nie będzie zależeć na wyniku to specjalnie wyjdą, bo co z tego że dostaną walkowera, skoro ich wróg dostanie 0 punktów i np. nie dostanie sie do pucharów za prowokacje.

  • Aerth odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Sam się spodziewałem, że Górnik po prostu dostanie 3 punkty walkowerem i na tym się skończy, w końcu dokładnie tak samo było w 2014 przy okazji meczu Legia – Jagiellonia. Zwłaszcza, że tutaj decyzja o przerwaniu meczu nie przyszła ze strony ratusza.

  • Aerth odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Najlepsze jest to, że matematyka nijak nie pokazuje, że Lech byłby mistrzem gdyby nie spalony Hamalainena. Po prostu, ten jeden punkt koniec końców nic im nie dawał (zwłaszcza, ze i tak go w pewien sposób odzyskali w chwili podziału). No chyba, ze na zasadzie „bo przy remisie to byśmy złapali wiatr w żagle i wygrali wszystko do końca, albo przynajmniej do 30 kolejki”, ale to już wyższa gdybologia.

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Jaki spalony ?Co ty bredzisz ? Marciniak jak kazdy wie dobrze widzi

    • Aerth odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     No przecież i Janeczka i MisKrzys już zdążyli przy okazji niedzielnego meczu przypomnieć spalonego Hamalainena z zeszłego sezonu i stwierdzić, że tamta bramka dała Legii tytuł.

     • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Aha . Czyli kolejny raz 7egła strzeliła brame Marciniakiem ,tak ?

      • adamgda odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       tak, który to już raz… i wypominał to również śp Paweł. A to że marcinak i jego parobki to pały pokazał ostatni mecz w LM.

       Ja tej kanalii nie zapomnę meczu Lechia Lech, gdzie Trałka fauluje raz po razie i nic a za uporczywe faule spokojnie powinien dostać żółtą. Jak dla mnie to on jest po prostu słaby i tendencyjny ale ma układy.

   • Ae: No jak zwykle, kot ogonem.
    Nikt nie mówi o mistrzostwie Lecha (poza wami)
    To wy raczej nie bylibyscie mistrzem.
    Taki znawca Lecha i futbolu, Liuc93 juz fachowo wyjasnil co dzieje sie w klubie i jak wygląda praca Klimczaka, z punktu widzenia Ursynowa, i wyksztalcenia podstawowego.

   • Ae: A wy stale jak pijany plota, wiadoma rzecz: stolyca.
    Wbij se do pały, ze nikt tu nie mówi juz o Lechu, tylko JADZE, ktora tez ma ciekawa historie doliczonych 8 minut w meczyu z Legia (taki mecz z cyklu… do skutku)
    Pomyslec, czemu to od Lecha zalezalo mistrzostwo Jagi…

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Mieciu .Krótko i zwiezle bo widze ze mało co łapiesz. Mistrzem Byłaby Jagiellonia . Wystarczy ? A tak wyroochaliscie bezczelnie kolejny zespół

    • kajko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     kolejny raz „miszcz” podarowany przez gwizdkowych, a ci bez końca wracają do 93r

  • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Na szczescie Marciniak dołaczy do galerii sław 7egłej

  • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   No proszę, pierwszy raz od dawna zgadzam sie ze wszystkim co Stano napisał,dobry tekst !
   I o karnym i o walkowerze i o nieudolnych działaczach Lecha.

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Cała 7egła zawsze razem ze Stanowskim i Marciniakiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..Oops Sorry… Zapomniałem o niejakim Staruchu . On też zawsze z Marciniakiem

    • 13mistrz13 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Ale o co chodzi, Lech wczoraj potwierdził że karny w Warszawie był uczciwy, hehehehe
     Legia razem ze Stanowski, od dawna już nie.

     • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Widze mieciu ,ze po raz kolejny masz problem z odbiorem słowa pisanego.. Lech potwierdził tylko to ,ze Marciniak takie karne to tylko strzela w Warsiólce.Co go tam obchodzi jakiś Tottenham

      • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

       Nabicie sobie głową piłkę w rękę to to samo co machanie łapami nad głową i dotknięcie górnej piłki? Weź się już nie kompromituj.

       • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

        Widze ze jestes przyslepawy wiec łopatologicznie :.Kostewycz wykonał ruch do piłki reką ? Chciał ją zatrzymać ? Było to zatrzymanie piłki reką z premedytacją ? Bo jesli nie -to karnego nie ma niestety .A jak twierdzisz inaczej to znajdz mi ten przepis

  • technojezus odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   ,,Lech nie wygrał meczu wyjazdowego we wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu, styczniu (to akurat wiadomo), lutym i marcu. Nie wiem, czy w tym czasie przekupieni przez Legię sędziowie złośliwie wiązali piłkarzom Kolejorza sznurówki, ale chyba nie.”
   Tyle w temacie Lecha.
   Pretensje to miejcie do własnej drużyny, a nie wszystko co źle to wina Legii.

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    I tyż Lech sam sobie strzelił Marciniakiem brame w koncówce meczu… No co za nieudacznicy panie..Z deszczu pod rynne.

    • Jak im tydzień wcześniej z Koroną druknal karniaka to sędzia był ok

     • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Chyba masz cos pod kopułą nietegez jesli twierdzisz ze z Koroną nie było karnego .Mniej pij ,wiecej seksu a wzrok ci sie wyostrzy

    • Jak wiedzieli, że Marciniak tak nienawidzi Lecha Poznań i kocha Legię Warszawa to może było warto nie dotykać w polu karnym pilki ręką? 😉 ja z taka wiedza bym nie dotykał 😉

  • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   to skandaliczna decyzja z tym odjęciem 3 punktów Górnikowi pod warszawkę i poznan. Lepiej? zawsze siedzisz cicho, widząc jawny przekręt, czy tylko jak sam na nim korzystasz?

  • theczarek odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   a jak Jaga na legii zaczęła burdę i Legia dostała za to walkower, to były jakieś felietony przeciwko decyzjom? no Legia coś tam paliła najpierw, ale wiadomo, to bez znaczenia.

   a fakt, że Górnik zignorował wniosek Piasta o dokończenie meczu, to też bez znaczenia? ukrywanie się przed formalnościami nic nie da, górnik zapragnął ugrac coś przy zielonym i Boniek ze świtą mu to ugrają.

   Stano już tak wsiąkł w polską piłkę i jest tak stronniczy, że ciężko te felietony brać za wyznacznik zdrowego rozsądku kogoś z wiedzą, a tak było kiedyś.

   a już stwierdzenie, że punkty zostaną zwrócone pokazuje butę Stano i syf środowiska, skoro decyzje jeszcze nie podjęte, są już dla dziennikarza znane.

   • Gerwazzy odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Naprawdę skończcie z tymi banialukami o propozycji piasta, ona była złożona pod publiczkę i nic więcej, nie było po przedwczesnym zakończeniu meczu ani przez chwilę mowy o możliwości dogrania spotkania, gdyż przepisy jasno mówią, że jeśli spotkanie zostało przerwane w wyniku zachowania kibiców to jesli nie zostanie ono wznowione, to nie ma mozliwosci dokonczenia meczu w pozniejszym terminie. Mozna dograc spotkanie jeśli zostało ono przerwane przez np warunki atmosferyczne ale nie takiej.

    • A co robili kibice że nie można było dograć, przypomnę że nawalanie petardami i czym się da w kibiców nie stanowi zagrożenia i można grać

   • Beton, tutaj nie masz szans

    • Gerwazzy odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Ależ ja nigdzie nie napisałem, że nie można było dograć, jasne, że mozna bylo i Górnik był na to przygotowany, vide rozgrzewający się urynowicz. Twierdzę tylko, że nie można bylo dograć dzień/tydzień później, ze względu na przepisy.

  • AndyM odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Panie Redaktorze ,problem w tym żeby prawa sprzedać jak najszybciej.Chociażby nawet za połowę tych 300.Działacze dobrze wiedzą że (nie daj Boże) wpierdolu na mundialu ,za padakę naszej ligi nikt nie zapłaci.Kibice odejdą ,zostaną same żylety :),a one dużych brzuchów nie ogarną .

   • jeśli te zylety by odeszły jestem pewien, że pozostałe trybuny zapełniły by się szybko i skutecznie.
    ludzi od naszej piłki odstrasza nie tyle poziom, co skojarzenia z badytami i ogólnie elementem patologicznym, a mało kto chce się z takim gronem identyfikować.

    • AndyM odpowiedział/a 1 tydzień, 6 dni temu

     Sory ,ale to już było.Na ligowe mecze przychodziła garstka widzów i to ze względu na styl.No i oczywiście padake reprezentacji(bo oto mi chodziło)-wystarczy kicha na mundialu i kibiców nie będzie.

  • facemob odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Kibice Kolejorza nie utożsamiają się z Gargamelem.

  • Liu: A kto ci, maly człeczku powiedzial, gdzie ja to napisalam, ze mi sie jakakolwiek korzysc dla Lecha z tego powodu podoba?
   Czy Lech mial z tym cokolwiek do czynienia?
   Dlaczego wy zawsze (zwl. wasza 4ka swirow) oceniacie innych wg. siebie.
   Przy okazji: oby Gornik zabral nam podium, a my zamiast tracic czas na puchary, przebudowali na nowo zespół, by punktowal na maxa w czasie, kiedy wy bedziecie toczyc heroiczne i niestety, zalosne pojedynki z Azerami i Kazachami, licząc na doroczną, zmasowana pomoc sędziowską (tzw. wyrównywanie szans i dziejowa sprawiedliwość) po odpadnięciu.
   Chocby o tym dałoby sie napisać ciekawą książkę.
   Taki więcej KRYMINAŁ.
   Tak wiec cieciu, wycieraj se gębę równymi sobie karlami intelektu.

   • Aerth odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Lech nie miał z tym odjęciem punktów nic wspólnego, ale nie miała też Legia. Tyle, że nie trzeba było specjalnie długo czekać po ogłoszeniu tej decyzji żeby pojawiła się teoria „zabieraja Górnikowi żeby pomóc Legii”.

    • Ae: Bo cos ostatnio, kazdemu rywalowi Legii cos sie niefarci.
     Jak pamietam, nie inaczej bylo rok temu…
     I rok temu nazad. 😉

     • Buncol odpowiedział/a 2 tygodnie temu

      Największym rywalem Legiii jest Jagielonia i jakoś nie widze aby im się nie farciło. Wręcz przciwnie

      • B: Bo Ty w ogóle bystrzacha jestes.
       Nic sie przed Toba nie ukryje…
       Masz chyba nawet coś z Leona (K), bratnia dusza 😉

   • Lluc93 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Ty naprawdę uważasz, że masz jakiś intelekt? Raz piszesz jako baba, raz jako chłop. Pierdolisz pod każdym artykułem te same banialuki, których się czyta nie da. Wyglądasz na kogoś z zakładu psychiatrycznego, a nie kogoś z intelektem…

  • kuras odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   no tak, wszyscy sie tej biednej legii uczepili. ciekawe czy gdyby decydenci w jakkis komisji paradowali w koszulkach innych klubow pan redaktor bylby tak wyrozumialy. mam watpliwosci. kiedys juz to pisalem i powtorze to raz jeszcze. mam to szczescie kibicowac polskiej pilce, nie konkretnemu klubowi. niestety, biorac pod uwage ostatnie kilka lat i mecze wazne to tylko legia korzysta na „pomylkach” sedziow. ktos w komentarzu napisal ze lech by i tak nic nie mial gdyby hamalainen nie strzelil ze spalonego wiec o co ta burza. zapomnial dodac ze bez tych punktow mistrzem by byla jagiellonia. i tak od lat. dosrodkowanie z metra zza linii (wisla), karny z jagiellonia, pomylki z lechem. owszem, zdarzylo sie czasami ze i legie dopadl pech sedziowski ale w waznych meczach….nigdy.i do tego sedziowie ktorzy zaraz po tych bledach pna sie w gore. wspomnial pan redaktora atlasa. nie znalem tego pana osobiscie ale jestem pewien nie nie bylby tak spokojny i mialby swoje zdanie na temat tych „dziwnych zjawisk”. pan, panie krzysztofie mial talent i aspiracje. ten portal tez mial fajne chwile. teraz dla pzpn i legii ktora jest przez nich faworyzowana jest pan cieplym misiem ktory nigdy nie ugryzie, niestety. sporo ludzi tu zaglada i byloby nas wiecej ale potrzeba odwagi, czego panu zycze .jeszcze nie jest za pozno, czesc…

   • ale Cię poniosło.
    PZPN stoi po innej stronie barykady, niż Legia, a Stano trzyma z Bońkiem, a raczej Boniek trzyma Stano;.

  • Ona nie jest skandaliczna bo jest pod warszawkę, ona jest skandaliczna sama w sobie, jest groźna i totalnie niesprawiedliwa, i mówię to jako kibic Lecha który na innej decyzji mógłby stracić.

  • kotkameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Możliwe, iż prezes Lecha dokonał prostej kalkulacji, w tym finansowej – patrząc na rozmach w transferach.
   Mistrza i tak długo nie zdobędziemy, ale dobrze by było, aby kibice dalej przychodzili na stadion w Poznaniu, a nie sarkali na słabe wyniki.
   I jest złoty środek. Lech co roku walczy o mistrza, ale co roku sędziowska mafia nie pozwala na sukces, Jeszcze ową legendę trzeba rozszerzyć na rozgrywki europejskie, ale teraz pójdzie jak z płatka. Boniek + Marciniak + układy + UEFA.
   I nawet kosztem transferów się zaoszczędzi pieniążki na fetę z okazji zajęcia trzeciego miejsca.

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Nic nie przebije fety po masakrze niewiniatek w meczu z Borussią

   • krawczyk3 odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    co to kurwa są „pieniążki”? takie z „eurobiznesu”?

    • kotkameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Straaaszne, jak widzę hasło Borussia Dortmund, to ojej… przypominam sobie LM.
     Te wtręty seksualne pominę – z wiekiem przyjdzie rozkminka jakie to żałosne.
     A pieniążki, to celowy zabieg stylistyczny.

  • Wicher odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Ja tak naprawdę nie wiem z jakiej paki Górnik został ukarany. Skąd wiemy, że to kibice Górnika, a nie np. Piasta przebrani za kibiców Górnika palili te barwy? Absurd, ale czy ktoś potrafi to udowodnić? Pewnie nie. Kto kazał kibicom Piasta atakować płot? Naćpany, najebany to do domu. To, że ktoś ma słabą psychikę nie oznacza, że może rozpierdalać stadion a cierpią na tym inni. Jestem ciekaw czy gdyby sytuacja była odwrotna to czy werdykt KL byłby taki sam. Pewnie kurwa nie bo na wsiurów z Gliwic każdy ma wyjebane.
   Kawałek o Legii bardzo ciekawy. Popieram.
   O karnym już pisałem. Moim zdaniem przypadek, tak samo jak karny dla Zagłębia po ręce Pazdana. Po za tym Marciniak chyba się przepracowuje bo odwala niezłe numery ostatnio. W weekend ten karny a wczoraj ni chuj ani raz nie zagwizdał choć miał 2 sytuacje 100%. Ano może gdyby grała Legia… 😉

  • Stano 10/10.
   Świetny artykuł

  • Miszcz Joda odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Z magicznych Wytycznych:
   Jeżeli zawodnik walczy o piłkę lub bierze udział w grze i piłka nieoczekiwanie będzie zmierzała w kierunku jego ręki, to w przypadku jej kontaktu z ręką kontakt ten będzie uznany za rozmyślny jeżeli:
   – w momencie zagrania/odbicia się piłki ręka zawodnika znajdowała się w pozycji nienaturalnej,
   – w momencie zagrania/odbicia się piłki ręka zawodnika znajdowała się w pozycji naturalnej ale zawodnik mógł uniknąć trafienia piłki w rękę.
   Jeżeli zawodnik wykonuje rozmyślny ruch ręką do piłki to podyktowany zostanie rzut wolny bezpośredni lub karny.
   Jeżeli jednak zawodnik wykona ruch ręką trzymaną przy ciele do piłki, to kontakt tej ręki z piłką nie zostanie uznany za rozmyślny.

   Panie Krzysztofie. Moglby Pan po prostu napisac, ze w Eklapie gra sie wg Wytycznych niezgodnych z przepisami FIFA. Wg tych Wytycznych mozna CELOWO grac reka przy ciele.
   Natomiast KAZDA inna REKA skutkuje przewinieniem poniewaz zawsze mozna twierdzic, ze pilkarz mogl uniknac trafenia w reke. Nie wazne czy reka jest za plecami, na jadrach czy na d…e przeciwnika.

   Ale teraz truskawka na torcie. Ww Wytyczne dotyczy sytuacji w ktorej pilka zmierza w kierunku reki NIEOCZEKIWANIE (rozumuiem tow uproszczeniu jako reke nastrzelona, koziol itp.). W przypadku Kostewycza nie mialy one zastosowania albowiem pilka nie byla niespodziewana (odbila sie i spadala prosto) wiec zastosowanie maja tutaj TYLKO przepisy FIFA. Czyli law 12 – Handling i wymog umyslnosci i brak zasadnioczo znaczenia ulozenia rak. Wowczas karny raczej bylby watpliwy sam przez sie. A jak sam Marciniak przyznal, wg niego bylo to zagranie nieumyslne. Wiec jak mogl karnego podyktowac?

   Sedzia Marciniak sie kompromituje co chwila i chyba czas na angaz przez hiszpanska federacje. Tam bylby jak ryba w wodzie. Klopsiarzy tam od metra. Po raz nty podpinany zostanie wielblad Marciniaka z meczu Legia-Lech. Jakie tutaj wytlumaczonko sie znajdzie? Bo co by Weszlo napisalo?

  • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Tak, bando oszołomów… Wyimaginowane Legijne układy kolejny raz wasze klubiki udupią. Kolejny raz będziecie płakać z rękami w nocniku. Znów będzie lament, biadolenie, zawodzenie i rwanie włosów z głowy. Żeby dopełnić dzban… powinniście wiedzieć, że my, kibice Legii, mamy wasz skowyt gdzieś. Więcej, bawcie nas dalej… klauni.

   • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Skowycze to cała 7egła od lat , o przyznanie tytułu po kupionym meczu.. Trzeba nie miec za grosz ambicji i honoru żeby po czymś takim o to skomlec .. ze o tupecie nie wspomne KLUBIK to jest jeden .Centralne Wojskowe Koorestwo Sportowe. Nazwa i korzenie zobowiazują .

  • Grandal odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Uderz w stół…

   • Ale co uderz w stół?! ja nie optuję za odejmowaniem punktów Lechowi, pokazuję ewidentną niekonsekwencję, a w kolejnym akapicie idiotyzm decyzji KL, o którym też pisał red. J.Olkiewicz.
    Dziwi mnie tylko, że nikt tego nie poruszył i nie posłużył się przykładem Lecha żeby pokazać jawną niesprawiedliwość decyzji względem Górnika.

  • dupersznyt odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Co tam słoju ? Co tam słychac na dalekim wschodzie ?

  • Kolo odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Dla wszystkich zwolenników, że jest to dobra decyzja KL. Po tej decyzji sami kibice mogą teraz decydować o punktach w tabeli innych drużyn.
   Wyobrażcie sobie taką sytuację:
   mecz Górnik-Piast i jak zwykle wzajemne uprzejmności i prowokacje jak na wszystkich derbach świata.
   Górnik o nic nie gra, ma spokojne miejsce w tabeli a Piast potrzebuje 1 oczka do utrzymania.
   Górnika remisuje 1:1
   Kibice mogą pomyśleć tak. To teraz w 60 minucie warto wejść na boisko. Bo wynik w sumie jest na styku a jeszcze przypadkiem Piast coś strzeli.Wcześniej by się bali bo wiadomo walkower i 3 punkty dla Piasta i utrzymanie.
   Teraz pomyślą, wchodzimy, my dostajemy walkowera a on nam wisi, a KL zabierze 3 punkty Piastowi za prowokacje.
   Piast ma 0 punktów i spada.
   Tego chcecie baranki ????

   • Leszko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Sympatyczny baranku zapomniałeś, ze za organizacje meczów odpowiadają gospodarze. Nagłośniona była sytuacja, kiedy kibole Legii chcieli wnieść zaszytą flagę Jagielloni (by ja na stadionie spalić) na mecz w Białymstoku. Awantura była ale organizatorzy z Jagielloni się nie ugięli. Można?

    • Leon Kameleon odpowiedział/a 2 tygodnie temu

     Pomóż mi znaleźć ten fakt w necie…nie domysły ze chyba tak było tylko dowody…
     Bo z tego co wiem to pop prostu organizatorzy przestraszyli się i szukali jakiegokolwiek pretekstu aby nie wpuścić kibiców Legii ( „podwójny szew” )
     ps dlatego kibice Jagiellonii byli w takim szoku ( Europa Panie , Europa ) że Legia pozwoliła im wejść bez problemów ( jak kibicom każdej drużyny)

   • Leszko odpowiedział/a 2 tygodnie temu

    Sympatyczny baranku zapomniałeś, ze za organizacje meczów odpowiadają gospodarze. Nagłośniona była sytuacja, kiedy kibole Legii chcieli wnieść zaszytą flagę Jagielloni (by ja na stadionie spalić) na meczu w Białymstoku. Awantura była ale organizatorzy z Jagielloni się nie ugięli. Można?

    • Kolo odpowiedział/a 1 tydzień, 6 dni temu

     Przeczytaj może ze zrozumieniem to co napisałem. Przecież pisze o walkowerze tylko dla gospodarzy.

  • Rzadko zgadzam się w zupełności z Naczelnym, ale ta edycja jest bezbłędna. Pociśnięcie Klimczakowi to mistrzostwo świata. Mam niestety przykrą wiadomość dla wybryków natury pokroju Pejsbuka, Buszewskiej i reszty widzących spisek Legii w działaniach KL, sędziów i PZPN-u:
   Jesteście pierdolnięci. Przepraszam, dosadniej się nie dało i mówię wam to jako człowiek. nie jako kibic Legii. Apelowałem w tej sprawie już jakiś rok temu, że to jest absolutnie chore co się na tym portalu odkurwia, ale ostatnia kolejka przebiła wszystko. Jak grzyby po deszczu wyrosły konta używające cięzkich obelg na kibiców Legii, mam nadzieję że jak grzyby po deszczu wyrosną też plaćówki medyczne oferujące terapię psychiatryczną. Dla mnie przegrana z zespołem z czołówki boli, owszem, ale pierwszego dnia mogę napisać „Jaga/Lech/Wisła/ktokolwiek to chuj” a wy tym żyjecie na co dzień. To przerażające. Wydaje mi się, że nawet Sebastiany z IQ równym tych co wyrwali płot w Gliwicach nie budzą się codziennie rano z myślą: „jak ja tej kurwy z Warszawy nienawidzę”, a robicie to chyba tylko wy i Nickie Bille Nielsen (#pdk).

  • FilipJ odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   W tej calej decyzji KL jest jeden podstawowy problem. Takie paragrafy trzeba bylo ustanowic najlepiej na poczatku sezonu. Czas skonczyc z paleniem czego kolwiek, wnoszenia sektorowek tylko aby sie pod nia schowac zalozyc kominiare i odpalic race itd. Ciekawe tez, ze zaden organ nie interesuje sie osobami prowadzocymi doping, ktore nawoluja do bluzgania na konkretne osoby.

  • pejsbuk odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   Wydaje ci sie, xe Zydek himalajczyk mial i korzystal z tego przywileju?
   Moze nie zakasza?

  • Ja, Felek odpowiedział/a 2 tygodnie temu

   @ -„Wprawdzie wiadomo, że ostatecznie trzy punkty zostaną zabrzanom doksięgowane”
   – „gdy te zmiany się uprawomocnią (czyli nigdy)”

   Co się dzieje? Ludzie otwarcie prawdę mówią? Czyżby rozum im odjęło? …lol… Najpierw Marciniak się wkopał, a teraz Stanowski otwarcie przyznał, że jego starszy kolega Boniek kręci każdą jednostką PZPN. I Boniek i Stanowski już wiedzą, co komisje odwoławcze stwierdzą.
   To wygląda tak samo jak z sędziami, którymi kieruje Przesmycki na zlecenie Bońka i według jego pomysłów.

   A Boniek w wywiadzie:
   – „Ja się nie chcę z Komisją Ligi kopać, ale przed jakimkolwiek poważnym trybunałem Górnik nie ma prawa przegrać tej sprawy. Nie chcę mieć wpływu na NKO [Najwyższą Komisją Odwoławczą PZPN] i nie będę dzwonił do jej przewodniczącego pana Głowackiego, ale nie zdziwi mnie, jeśli on uchyli odjęcie punktów Górnikowi.”
   eurosport.interia.pl/klub-gornik-zabrze/news-skandaliczne-odjecie-punktow-gornikowi-boniek-to-decyzja-emo,nId,2553809
   ====
   No ale kiedy spisek Legii, Leśnodorka, Mioduska, PZPN i Bońka przekręcał Wisłę w sprawie Cierzniaka, to jaki był krzyk, że Bonio nic o tym nie wie? Wszystko niezależne i legalne. …lol…
   =================
   @ -„Czy wykluczam, że jednak by wygrał? Absolutnie.”
   Absolutnie tak, czy absolutnie nie?
   ======
   @ -„wiceprzewodniczący Komisji Ligi jest w radzie nadzorczej sekcji koszykarskiej Legii Warszawa. I sugestia, że zabranie punktów Górnikowi to właśnie dlatego: bo Legia się boi.”
   – „dajmy spokój Legii”
   O… Stanowski daje odpór. Zabrze niedawno było głównym kandydatem do wygrania mistrzostwa jako czarny koń, ale teraz rzekomo to nie Legia się boi, ta która od Górnika dostała bęcki, ale jakiś… Lech, który niby o mistrzostwo już nie walczy. …lol…
   No jak zwykle. Legła bucowatość. Bezczelność i tępota.

  • Jedna ważna kwestia odnośnie prowokacji i palenia barw. Nie żebym miał jakieś problemy, ale z tej samej kolejki mamy analogiczny przykład: kibice Lecha w sektorze gości na Legii palą jej szaliki. Prowokacja identyczna jak ta w Gliwicach, z tym, że skala mniejsza i kibice Legii się nie dają sprowokować (bo niby co można zrobić z przeciwległego narożnika stadionu?).
   Skoro zatem za prowokacje należą się kary to czemu Lech nie ma odejmowanych punktów tak jak Górnik? Czy kluczem tu jest skuteczność tej prowokacji? Oznaczałoby to, że właśnie zachowanie kibiców Piasta zdeterminowało decyzję wobec Górnika Zabrze! Chora, patologiczna sytuacja.

   Gdyby KL była jakkolwiek konsekwentna (a nie jest) to kibice Legii przy kolejnej okazji mogliby wejść na boisko przy stanie 0:1 dla Lecha (lub innej Wisły/Arki) gdy kibice gości palą barwy, wyzywają albo rzucają przedmioty w inne sektory (co ma miejsce prawie zawsze). W ten sposób dają walkower na rzecz gości, ale odbierają im 3 punkty za prowokacje, tak?! Legia w ten sposób jest na 0, bo i tak mecz przegrywała, a tak chociaż Lech czy inny klub nie zbliżył się/nie odjechał w tabeli…

  • proponuję
   plus 6 punktów dla Górnika za fajną prowokację
   minus 15 punktów dla Legii – za to że bezczelnie jest Legią i zdobywa mistrzostwa
   plus 5 dla Jagieloniii- żeby Legia jej przypadkiem nie dogoniła.

  • Rolski odpowiedział/a 1 tydzień, 6 dni temu

   Bravo Kurwa!

  • Pierdolisz jak zwykle Stanowski Generalna opinia o tobie jest taka ze jako dziennikarz czy tez przepraszam za wyrazenie publicysta jestes cieniutki jak polsilver ja podzielam ten pogląd

   • i dlatego tu wlazisz, czytasz i komentujesz. Jak ja uwazam Karolaka za chujowego aktora to nie ogladam z nim filmow, ale widze ze twoja logika jest inną logiką. Nie napisze gorsza, bo nie lubie obrazac.

  • Przypomniał mi się Piotrek Rocki, który częstokroć prowokował fanów drużyn przeciwnych swoimi cieszynkami, lub też, bo trudno to nazwać cieszynką, gestami po bramce. Wzorcowe jest jego zachowanie po strzeleniu bramki Legii (w której nota bene nawet rok zagrał). I teraz co? walkowery dawać, czy jak, bo ktoś poczuł się sprowokowany?
   .

  • PaQ odpowiedział/a 1 tydzień, 5 dni temu

   Red. Stanowski bardzo celnie wypunktował tematy. Oczywiście, w komentarzach jak zwykle brak zrozumienia sedna i przesłania felietonu, a zamiast tego tradycyjna naparzanka Legia kontra reszta świata… Tymczasem mnie się artykuł podobał bo był powiewem starego dobrego Weszło, czego niestety coraz mniej doświadczamy (apeluję: za mało Weszło na Weszło! ;-)).

 • Pamiętacie burzę wokół kampanii reklamowej Tigera? Naigrywanie się z daty 1 sierpnia poruszyło całą Polskę. Wtedy na łamach Weszło właściciel firmy Maspex, giganta z tej części Europy, Krzysztof Pawiński mówił[…]

  • jakar odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

   Brawo Maspex! Świetna inicjatywa.

  • Ktoś zapomniał dopisać ,,-wykupienie pochlebnego artykułu na weszło,”

  • Pola36 odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

   No, i to ja rozumiem. Tak trzymać!

  • Trąci mocno sponsorowanym artykułem. Postawmy sprawę jasno, to co musiał zrobić Maspex, zrobił nie dlatego że poczuł się do winy – bo gdyby nie było skandalu, a sprzedaż wzrosła po tej reklamie to nic by nie zrobili nawet gdyby kilku bądź kilkudziesięciu kombatantów podniosło larum. Maspex zrobił to żeby ratować sprzedaż i zyski. Nie wciskajmy sobie nawzajem głupot że chodzi o coś więcej.

   Więc skoro Maspex obliczył, że powinien z miejscu wydać 500 000 PLN to oznacza że wiedzieli, że potencjalne straty będą szły w grube miliony.

   • Już wiadomo, że straty były znacznie wyższe. Stracili kontrakt na sprzedaż swoich produktów (wszystkie marki) na stacjach benzynowych Orlenu chociażby.

   • Nawet jeśli… to finał sprawy jest godny pochwały.

   • Musiał, czy nie… Nie wiem. Skutek pozytywny, więc nie mam zamiaru się czepiać.

   • To tak ciężko uwierzyć, że chodzi o coś więcej, niż pieniądze? Gdzie Twoja wiara w ludzi? :) A tak naprawdę to nie liczą się intencje, tylko rezultat, a jak widać, rezultat jest naprawdę pozytywny. A chyba o to chodzi w życiu, żeby tym, co mają ciężko, żyło się lepiej. Ty nie jesteś im w stanie pomóc tak jak właśnie zrobił to Maspex 😉

   • bananl odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

    myślę że ta garstka Powstańców która jeszcze żyje ma serdecznie w dupie to, czy ww. artykuł jest sponsorowany czy nie oraz czy sama akcja to misternie uknuty spisek czy jednak tak jak p. Prezes twierdzi – wypadek przy pracy. Pomoc realna trafiła na konta tych ludzi, dożyją w (choć trochę) lepszych warunkach ostatnie dni i tyle. „Brawo dla Gorzowa.”

  • Wspominałem już że Maspex i Tymbark to głównie sponsorzy PZPN i Bońka? I że ta afera początkowo też uderzała w PZPN że względu na turniej „z podwórka na stadion” ? No to już wiecie skąd te artykuły

   • Ludzie…. artykuł z zapowiedziami czego oni to nie zrobią był dawno temu, większość firm by pewnie na tych zapowiedziach skończyła, sprawa przycichła OK. A oni nie dość że z zapowiedzi się wywiązali to dalej działają.

  • I to jest bardzo dobra informacja. Edukacji nigdy za wiele. Jestem ciekaw jak to będzie wyglądało.

  • Aż tyle tego będzie? Nie spodziewałem się… Widać, że nie chowają głowy w piasek tylko wywiązują się rzetelnie ze wcześniejszych swoich zapowiedzi. Wielki szacunek za to!

  • Ktoś po prostu nie połapał się, że po ostatnich wyborach chorągiewki łopoczą w drugą stronę. Głowę daję, że gdyby reklama się przyjęła, ten sam Pawiński piałby z zachwytu i pluł na ciemnogród.

  • Wcześniej przeprosili i zadośćuczynili wpłacając pokaźną kwotę na konto Powstańców. Teraz kontynuują to, do czego się zobowiązali. Podziwiam takie firmy, które nie rzucają słów na wiatr i potrafią dotrzymać swoich zobowiązań!

  • KikiW odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

   rany, ludzie, co z wami? popełnili błąd, za który już odpokutowali, czemu wy nie odpuścicie? 😛 ja tam uważam, że dzięki takiej inicjatywie zrobią więcej dobrego, niż my wszyscy razem wzięci

  • To była dobra reklama. Dla mnie Maspex najwięcej stracił wycofaniem się z niej.

  • Właśnie dzięki takim działaniom tej firmy powinniśmy być zadowoleni. Niech się dzieciaki uczą historii Powstania i niech Powstańcom lepiej się żyje.

  • To kiedy na antenie weszlofm zaczniecie „spontanicznie” pic tigera?

  • Do teraz nie kupuję tigera za tamtą akcję. Ostatnio ekspedientka mi podała tigera przez pomyłkę to kazałem jej zamienić, bo bojkotuję to gówno 😛 Brawo za naprawianie szkód ale dla mnie są już skończeni…

   • bananl odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

    myślę, że bojkotować nie powinieneś tylko Tigera ale wszystkie energetyki – bo wszystkie to gówno :) a jak sił brakuje nawet na imprezie to mocna kawa robi robotę, sposób praktykowany od lat przez naszych rodziców i dziadków sukcesywnie wypierany przez orające serce i nerki redbulopodobne syfy

   • KikiW odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

    O jakich szkodach mówisz? Zniszczyli coś, zbeszcześcili? No nie. Jedyną ich winą jest to, że niezbyt kontrolowali agencję reklamową, która odpowiadała za kampanię energetyka i tyle. Nic więcej złego nie zrobili. Tak naprawdę nikt im nie kazał organizować kampanii z Muzeum Powstania Warszawskiego, ani kupować tych produktów dla Powstańców. Ale jednak to robią. Więc twój wielki bojkot i oburzenie są zupełnie pozbawione logiki, ale cóż, każdy robi co chce 😉

    • Mylisz się. Po pierwsze, sam Pawiński w wywiadzie dla Weszło powiedział, że zaakceptował pomysł na kampanię (że ma być szokująco), ale niby nikt w Maspeksie się nie zorientował, co się od miesięcy publikuje na profilu Tigera. Rozumiesz – niby prezes klepnął, że ma być kontrowersja, ale nie wnikał jaka, a brand manager, product manager, koordynator ds. social media tej marki i marketingowiec – nikt nie zaglądał na profil Tigera. Ściema na maksa, gdyby nie zrobiła się taka afera, to by nie było żadnych przeprosin i zadośćuczynienia.
     Po drugie, produktów dla żołnierzy AK Maspex nie kupuje, tylko rozdaje swoje. Nie twierdzę, że są to jakieś niesprzedane „półkowniki” ale mimo wszystko, to nie jest taka wielka ofiara. O ile dobrze kojarzę, to nawet szeregowi pracownicy tej firmy dostają za friko czy jakieś grosze produkty firmy. Możliwe, że AK-owcy dostali za to poniżenie podobną pakę, jaką dostaje co miesiąc byle Mariusz z magazynu bez żadnego stawania na uszach.
     Po trzecie, tamten debilny post nie uderzał w samych żołnierzy AK, ani w samych żołnierzy. Uderzała we wszystkie ofiary PW, a tych było wg różnych szacunków od 200 do 300 tysięcy. Jak policzyć ile Maspex wydał na zadośćuczynienia, to wychodzi z tego jakaś żenada, nie wiem czy 3 zł za człowieka by wyszło. Jeden Kamil Durczok walczył o bodajże 500 tysięcy za zniesławienie przez Wprost. Więc ja rozumiem, że w wyniku akcji wizerunkowych Maspex teraz wynajmie ludzi, którzy będą w necie klepać, że super, szacunek i ale ekstra – ale zachowajmy jakiś umiar. Te 2-3 zł na głowę plus kilka słoików sosu bolońskiego i herbatników dla ocalałych AK-owców to naprawdę niewielka cena.
     U mnie Maspex ma dożywotniego bana, bo nie wierzę w przypadek.

  • Uwaga Chazarzy kradna!

  • Nie mogę wyjść z podziwu dla zaangażowania w sprawie Powstańców. Dumny po prostu jestem, że są jeszcze takie firmy, które potrafią się tak zachować!

  • zalgon odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

   bul dupy o nic, oburzanie sie na pokaz najgorsze

  • RobRob odpowiedział/a 2 tygodnie, 3 dni temu

   No i brawo!

 • BOOOM! Najwyższy transfer w historii polskiej ekstraklasy właśnie się dokonuje. Robert Gumny nie przebywa już z Lechem Poznań, tylko poleciał do Niemiec. Jeśli na ostatniej prostej nic się nie wysypie, jutro po[…]

  • Spokojnie, mamy Wasielewskiego, z checia przyjzalbym mu sie blizej.

  • I to jest wiadomość!

   • Jak oni to robią?

    • Nazwisko Lewandowski działa na wyobraźnię

     • Chyba ktoś się nie może pogodzić do dzisiaj z Lewandowskim że Legia go tak puściła od ręki.

     • Nazwisko Lewandowski działa na wyobraźnię głównie fanom Legii.
      Tak sobie tłumacz. Kulawe transfery Legii (ktos chce Pazdana?) i jej groteskowa akademię – jeszcze kilka lat temu lansowana na najlepsza w Polsce, Tylko idioci szkolą młodzież, by zdobyć mistrzostwo Polski juniorów i sie tym podniecać.

      • Artykuł o piłkarzu Lecha a ten pisze o Legii.
       Czarnecki czy ty poza Legią widzisz coś jeszcze?

       • Własnie się martwiłem, że jeden z 3ki pato(L)egionistów jeszcze nie podpisał listy pod artykułem o Lechu. Cieszę się ze żyjesz! To twój brat patolegionista 13 bredzi, że to skutek magii nazwiska Lewandowski. Odpowiedziałem. Czego nie ogarniasz?
        Trzej królowie: Buncol, Luc i trzynasty tuk.

      • Oj i sie spierdolilo, chcieli upchać kontuzjowanego, ale Niemcy sie nie nabrali

     • Boże jaki Lewndowski. Lewy nie był produktem ALP. To tyniaczna praca i duże pieniądze wpompowane w ALP, ścieżki rozwoju itp. , teraz skutkuje takimi wynikami. Nawet jak Legia sprzedała Bielika, to na wyspach pisano „produkt ALP”.

   • Ale, ale jak to?! 8-/ Przecież cała liga miała swoją młodzież sprzedawać za czapkę gruszek do Legii, żeby tam podnosili poziom ligi, i się promowali, a ten Lech takie rzeczy. To osłabia ligę. Zapytajcie Mioduskiego!

  • ze kto?

  • O kurwa…

  • Jeżeli to się nie wysypie, to będzie wyraźny przykład w jaką stronę ta chujowa liga powinna iść..

  • W Poznaniu to drogo potrafią sprzedawać rezerwowych. Poważnie, jestem pod wrażeniem.

  • Rutki powinni wynająć transport, żeby jak najszybciej go wieźć na lotnisko. 8 mln za Gumnego to jakaś abstrakcja.

   • Zawodnicy Lecha radzą sobie w zagranicznych klubach (Bednarkowi dajmy jeszcze te pół roku). Nie ma powodu, by oddawać ich przy pierwszej ofercie. 8 mln to sporo, ale jak za 19 letniego obrońcę z rocznym ograniem w najwyższej klasie rozgrywkowej, to cena adekwatna. No i są pod ścianą, bo wypadł im Wendt.

    • Radzi sobie tylko Linetty i nieraz błyśnie Kownacki.najdroższy Bednarek przepadł.

     • @13mistrz13, przeczytałeś artykuł? Tam są piękne przykłady. Kamiński, Kędziora i Bereszyński też sobie świetnie radzą. Tak na prawdę tylko Bednarek zaginął, ale rzucił się na zbyt głęboką wodę.

     • No no, i jeszcze taki jeden przepadł… Czekaj, czekaj.. jak on tam się nazywał? Lewandowski czy jakoś tak?

     • Akurat Bednarek ma z nich wszystkich najsilniejszą konkurencję. Po za tym Southampton nie ma czasu na eksperymenty i musi grać sprawdzonymi choć chujowymi obrońcami, może nawet nie lepszymi niż Bednarek, ale zawsze to sprawdzony towar kumający grę w Premier League. Kamiński też miał kompletnie sobie nie poradzić w Niemczech a po czasie odpalił.
      Kownacki na ten czas jaki gra to akurat można powiedzieć, że jest dobrze. W sezonie zaliczył 14 spotkań, zdobył 6 bramek i 2 razy asystował i to wszystko nieco ponad 300 minut . To dopiero pierwszy rok, a ten zawsze jest najtrudniejszy, ale statystyki ma porządne.

   • 8 lat temu na innym forum z innym baranami kłociłem się, że Lewy jest wart 7 baniek. Gdy biegał jeszcze w Lechu.

  • Szacun dla akademii Lecha, co by nie mowic to robi wrażenie, za 2 małolatów w pol roku przytulić 13 baniek to kosmos jak ja nasze warunki. Gdzie Jaga gdzie Wisła? O Legii nie wspomnę bo ostatnie dobre transfery Out to Bielik i Duda (hajs do zaiwestowanej kwoty, do potencjału i wieku)

   • W kwesti transferów z klubu (głownie młodzież) Lech biję każdego z naszej ligi jak chce,za to szacunek.
    Co by nie mówić ale dla mnie Lech powoli staje się takim ala Dinamo Zagrzeb.Szkoli młodych a potem kasa leci, a to że już wiele takich transferów wypaliło to tylko podbija cenę i zwiększa zainteresowanie ich zawodników na zachodzie.

    • Zgoda. Lech tez ma renomę klubu Lewandowskiego czy Teodorczyka (choc to przyblakło ostatnio) i tak łatwiej mu kleić młodzież do siebie na success story i za granice pchać drogo (mlody Polak plus historie Lewy, Teo, Linetty, Kownacki, Kedziora na Ukrainie z Kadarem – to robi ceny). Piłkarze Lecha w 80% odpalają za granica i żaden inny klub nie ma średniej nawet zbliżonej (ostatnio Legia sie tu podciąga Niko Prijo Beres i Vadis robia robotę na swiecie ale kupują starych grajków przez co ciezko im wziac ponad 2 banki za kogoś)
     ,
     Jeszcze raz szacun

     • Problem jest tylko taki i AŻ taki, że z tej wielkiej kasy pewnie znowu sprowadzą jakichś de Marco, Vujadinoviciów, Wołkowów, Nielsenów sztuk dwie, czy Barkrothów (którego osobiście też uważam za niewypał). Gdyby to ogarnęli to na ten moment są realną, solidną siłą w tej lidze, na prawdziwą walkę o mistrza i fajną przygodę w pucharach. Transferowych pudeł „do klubu” jest jednak stanowczo za dużo – jak na ten potencjał, który jest. Nadmierne oszczędności przy gospodarowaniu kasy z transferów też się tutaj kłaniają.

      • Raz oszczędności, ale trzeba pamiętać, że Lechowi w ostatnich latach trochę posypał się scouting i może tam należałoby w pierwszej kolejności zainwestować…

      • Zobaczymy Barkhrota teraz.W sparingach spisywał się bardzo przyzwoicie.Do czasu powrotu Maliszewskiego,będzie chwalonym wszędzie skrzydłowym.

      • Zobaczymy Barkhrota teraz.W sparingach spisywał się bardzo przyzwoicie.Do czasu powrotu Makuszewskiego,będzie chwalonym wszędzie skrzydłowym.

      • Skoro tak dobrze obecnie to żre to najlepiej wpompować lwią część tej kasy w dalszą rozbudowę akademii, rozwój skautingu i inne działania długofalowe.
       Albo… może nadszedł czas na rekordowy transfer do polskiej ligi 😉

  • Znam dobrze tamtejszy rynek. Mógłbym taki model załatwić szybciej i taniej.

  • Super! Świetny ruch dla wszystkich stron i pomyśleć że PS wyceniał go na mniej niż Szymańskiego 😀

  • O żesz ty.

  • ” Jeśli na ostatniej prostej nic się nie wysypie”


   Obowiazkowy dopisek, ktorego uzycie ma w obowiazku kazdy piszacy dla Weszlo zeby nie bylo jaj jak z Bereszynskim w Benfice :)

  • I co z tego że miliony jak znając Lecha to gówno pozyska za częsć tych pieniędzy jak to bywało w poprzednich latach.
   sprzedają za gruby jak na naszą ligę hajs a potem ściągają szrot.

   Ale z drugiej strony gratulacje dla Lecha.

   • Czekałem na taki komentarz,i długo czekać nie musiałem 😉

   • A kto u nas nie pozyskuje szrotu?

    • Lech dostając taką kasę powinien w odróżnieniu od innych naszych drużyn robić b.dobre transfery jak na naszą ligę a nie robi.

     Lech za Bednarka, Linettego, Kownackiego i Gumnego zainkasował prawie 20mln euro czyli podobnie ile Legia na LM.

     A najśmieszniejsze jest to że Legia swoich kluczowych zawodników sprzedaje max za 2-3 mln euro a Lech za młodziaków inkasuje kilka razy większe kwoty.
     W sprawach transferów z klubu Lech miażdży Legię nie o głowę a o dwie.

     • W kwestii transferów z klubu to owszem, ale chodziło mi o to, że akurat transfery do klubu to akurat wszędzie ta sama liga. Może po prostu cześć z tych pieniędzy czas przeznaczyć na poprawę skautingu.

      • Jeżeli Lech chce cos osiągnąć na naszym podwórku i w końcu wyjść z cienia Legii, to nie może żydzić na transferach.
       Sprzedadzą kogoś za astronomiczną sumę a potem na transfery może przeznaczą max 10% tej kwoty.To jest gorzej niż żałosne.

       • Lech dostaje mega kasę, a potem Rutki mając szanse wyciągnąć ciekawego grajka za 500 tys. euro negocjują i kończy się na komunikacie, że niestety nie byliśmy wstanie spełnić żądań finansowych.

        • Może Rutki nie chcą skończyć jak Wisła? 😉

         • Jak zarabiasz na wychowankach kilkanaście milionów euro i myślisz poważnie o trofeach w Polsce i fazie grupowej LE to pasuje od czasu do czasu wydać chociaż te 500 tys. euro. Przynajmniej masz większe szanse, że sprowadzisz kogoś sensowniejszego, a nie jakiegoś paralityka którego po trzech meczach w zasadzie można byłoby odesłać z powrotem.

         • A ja myślałem że oni starają się uzyskać honorowe obywatelstwo Szkocji, dlatego są takimi dusigroszami 😉 A tak serio- naprawdę mogliby trochę tej kasy zainwestować, żeby jednak robić większą konkurencję Legii. Mimo że chcę mistrzostwa dla (L) to konkurencja sama w sobie nie jest zła, większość osób pamięta chyba jeszcze zeszłą dekadę i rywalizację Legia-Wisła (z przewagą tej drugiej, oczywiście) i jak to się wtedy fajnie oglądało… Poza tym szacun za te transfery, mam nadzieję że Mioduski wszystko uważnie obserwuje i wyciąga wnioski. Oczywiście akademia pod Grodziskiem dopiero rusza z budową, zanim dobijemy do poziomu Lecha minie łaaadnych parę lat, ale kierunek jest bezbłędnie słuszny. Oby więcej takich akademii, takie co najmniej na poziomie Poznania i Lubina (młodszy projekt, stąd pewnie jeszcze brak takich sukcesów w sprzedaży jak w Wielkopolsce) przydałyby się jeszcze co najmniej parę, w Krakowie, Zabrzu (tam mają już fundamenty w postaci Gwarka), Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku…

         • No i pewnie nie skończą jak Wisła z 6 tytułami w 10 lat

     • Tylko co z tego wynika gablota z trofeami jak była cieniutka tak jest nadal, Legia dopiero buduje akademie i to taką z przytupem, zobaczymy za ile pójdzie Szymański, Żyro, Remy ,Bartczak czy Michalski a są jeszcze bramkarze młodzi, co by nie pisać za te dwa transfery amice należą się brawa,mistrzowie transferów za to pucharów w gablocie nie przybywa.

     • Bzdura. Szrot można kupić i za kilkadziesiąt baniek jak Bayern tego Portugalczyka, który na Euro rozegrał tyle dobrych minut co Kapustka.

   • W sumie masz rację. Zarząd znou chujowo zainwestuje ten hajs, no chyba że w akadamię…

  • Po ostatnim wysypie newsów transferowych na trybunie już niczego nie jestem pewien…Chociaż gdyby to był fake, to Gumny poszedłby do Amkara Perm za 1,3 miliona funtów płatnych w ratach plus bonusy i prowizje menadżerskie. Więc chyba potwierdzone info.

  • trochę sporo , ale i tak wolałbym 30 Gumnych od jednego Neymara , u nas różnicy by nie zrobił , chyba jakby zabrał piłkę komuś do wykonywania karnego , pewny wpierdol

  • Wiadomo było, że Leszek zgarnie za Gumnego ogromną kasę ale, że aż tyle to się nie spodziewałem więc tym większe gratulacje. Ciekawe tylko co zrobią z kasą bo ostatnio Lech zgarnął tyle pieniędzy jakby zagrał w fazie grupowej LM, a potem było takie BOOM BOOM, że sępili wydać 500 tys. euro za Bena Nabouhane, który ostatecznie trafił do Crveny Zvezdy i raczej odpuścili walkę z Jagą o Romana Bezjaka. Co prawda nie poszło mu w Darmstadt ale w Rijece grał bardzo dobrze i jest aktualnym reprezentantem Słoweni. Nie jakimś paralitykiem, który 5 lat temu gdzieś był i coś zagrał. Może wróci temu Pawła Olkowskiego chyba, że mają już tam jakiegoś nowego zdolnego na tą pozycje. Pożyjemy zobaczymy.

   • Co do Bezjaka to szukamy trzeciego napastnika. Widocznie uznali, że nie wart takich pieniędzy jako uzupełnienie.

   • Dilaver pewnie zacznie grać na prawej, a z Janickim Rogne albo Vujadinović w pierwszym składzie. Zmiennikiem Dilavera będzie Wasielewski (mocno niedoceniony grajek niestety a już w dość poważnym wieku).

  • No zajebiście, nie da się ukryć. Oby tą kasę zainwestowano w Lechu, żeby się to kiedyś przełożyło na jakiś sukces sportowy.

  • Tylko że Oscar Wendt to jest lewy obrońca, a Robert gra po prawej stronie. Moim zdaniem będzie miał bardzo małe szanse na grę ponieważ na prawej obronie gra Nico Elvedi(reprezentant Szwajcarii) a w zapasie jest od biedy Ginter(reprezentant Niemiec) i od biedy Tony Jantschke który jest tam praktycznie wychowankiem i jest solidnym piłkarzem. Na lewej obronie teoretycznie poza Wendtem nikogo nie ma. Obym się mylił w każdym razie życzę mu powodzenia.

  • Brawo !

  • W kwestii wytransferowywania piłkarzy Lech odpłynął Legii na 10 długości. Gratulacje!

   • I co z tego wynika dla kibiców? Rutki jak nabijały kabzę, tak dalej nabijają i będą nabijać. Taka smutna prawda. Sportowo seniorski zespół Lecha porusza się od wielu lat po równi pochyłej. I nie myślę tu o kompromitacjach w kwalifikacjach do drugorzędnych rozgrywek europejskich. W tym sezonie od patrzenia na ich grę oczy bolą jeszcze bardziej niż w poprzednim. A może ja mam zbyt wygórowane oczekiwania…

    • Wniosek z Twoich słów jest taki, że lepiej nie szkolić niż szkolić. Tak? Że (na razie) duże wpływy gotówki nie przekładają się na seniorskie sukcesy, a jedynie na (domniemane) bogacenie się szefów? Nawet jeśli, to kto na tym traci? Drużyna seniorów? Kibice? Czy… nikt? Nikt!

   • Za to Legia odpłynęła nam na 10 długości jesli chodzi o wynik sportowy. A o to w sporcie chodzi.

    • I ja się zgadzam. Tylko czy gdyby Lech nie wyszkolił Gumnego, Bednarka, Kędziory, Kamińskiego itd., to wynik sportowy osiągnąłby lepszy?

     • Pytanie powinno być inne. Czy Lech z tymi piłkarzami nie miałby lepszych wyników :)

      • Na pewno miałby. Ale prawa rynku są takie, a nie inne – rządzi pieniądz.
       Lech sprzedaje dobrych piłkarzy – to widać.
       Lech zbiera grubą kasę, za którą kiedyś będzie mógł kupować dobrych piłkarzy – tego nie widać :)

      • Pewnie nie, bo Kamiński w Lechu, w ostatnich swoich miesiącach do dno, Kędziora grał na pozycji Gumnego itp. No ale gdyby Lewandowski został z Rudnievem to ho ho!

       • Gdyby został Lewy to nie byłoby Artioma. Tak samo z Gumą – gdyby Kedziora nie został sprzedany to kopal by w rezerwach. Ruch musi być. Sprzedanie jednego jest szansą dla innych

      • Tak! Newell’s Old Boys z Messim też by miało lepsze wyniki. Co z tego?

  • No kochana ligo , proszę brać z nas przykład

   • W sensie szkolić dla reprezentacji, a potem w lidze i pucharze Polski, nie wspominając o eliminacjach do Europy zostawać co roku frajerem? Nie, dziękuje jako kibic Legii :)

    • W kwestii wyszkolenia i sprzedaży zawodników za grubą flotę możemy z nich brać przykład. Ale w kwestii efektywności wydawania pozyskanych w ten sposób środków to już raczej lepiej niech nikt nie bierze z nich przykładu 😀

    • Ja jebię – znowu narracja jakbyś był kibicem Bayernu lub Celtiku, a jestes tylko Legii, która nawet nie ma najwięcej mistrzostw Polski. Klub wielbiony przez komune i prawie zawsze najbogatszy w Polsce wygrał bardzo mało. Kto tu jest frajerem?
     Wg mnie nikt, bo to sport, ale ja nie jestem pato(L)egiem.

  • Mam takie pytanie- od kiedy Gumny nie przebywa z Lechem? Bo wczoraj około 22 spotkałem Go w Poznaniu na termach i nie wyglądał jakby szykował się do wyjazdu.

  • Od około roku pisałem w komentarzach cały czas, że Nawałka powinien go powołać, szczególnie, że Gumny umie grać na obu stronach (I jeżeli idzie za Wendta to na lewą stronę), a nam w kadrze ciągle DL brakuje (czy też ogólnie bocznych obrońców). No, to teraz nagle Adaś go powoła, bo głośny transfer. Chłopak będzie pogrążony jakiś czas w chaosie, bo zmiana otoczenia, pieniądze i wyższy poziom, ale trzeba będzie mu dowalić jeszcze powołaniem.

   Co najlepsze gdyby miał 25 lat to pewnie by to powołanie dostał wcześniej.

   • Niestety na lewej obronie jego potencjał spada (chociaz w Lechu nie gral na tej pozycji od 1,5 roku, a w reprezentacji młodzieżowej grał w miarę ok). W takich sytuacjach, gdy zawodnik jest naturalnie prawym obrońcą to powstaje casus Jędrzejczyka i szukanie lepszej nogi w każdym zagraniu. No ale miejmy nadzieję ze Gumny będzie grał i się rozwijal bo talent i predyspozycje ma :)

  • Niestety nadal to jest kasa dla polskiego klubu nie do odrzucenia, a szkoda, bo z odchodzących z Lecha piłkarzy w ciągu ostatnich 10 lat bardziej ceniłem tylko Lewego i Linettego. Gumny to naprawdę koleś z wielkim potencjałem i z odpowiednim charakterem. Powodzenia dla niego, a jako kibicowi Lecha jest mi szkoda, bo to duże osłabienie, a aż tak bardzo w kolejnego wychowanka – Wasielewskiego – nie wierzę.

  • Zawsze uważałem że Gumny jest wielkim talentem, ale ta kwota za niego i tak jest ogromna, przyznam się że takiej sumy się nie spodziewałem. Swoją drogą myślę że Nawałka powinien go przy okazji meczów towarzyskich wypróbować, bo choć sytuacja na bokach obrony ostatnio się trochę poprawiła (świetna forma Beresia, Kędziora regularnie gra w Dynamie, a i Jaroszyński ostatnio zaczął się przebudzać) to jednak nie zaszkodzi dać chłopakowi szansy.

  • Polacy właśnie w ostatniej chwili wyrwali Rosji zwycięstwo w ME. Ogólnie nieźle – startuje taka impreza, Polacy są na niej pierwszy raz od kilkunastu lat, teraz ugranie takiego wyniku z aktualnymi wicemistrzami Europy…ale co tam – ostatnio liczą się góry, Kubica i skoczkowie. No i jeszcze transfery w Europie.

  • Góra siana. Rutki tego nie przejedzą!

  • Ja uważam że ta kwota jest zbyt niska jak za gumnego może jak by było 8 + bonusy a nie 6,5 + bonusy to bym się zastanowił czas by Lech zaczął podnosić ceny za swoich zawodników

   • Z tym się zgadzam. Ceny tak oszalały, że powinniśmy krzyczeć minimum 10 mln. Młodzi odchodzę i większość radzi sobie nie najgorzej. I nie tylko wychowankowie ale też taki Kadar czy Barry Douglas który furorę robi na wyspach.

    • Tylko że to już jest niestety kwestia „renomy” naszej ligi. Jakby Gumny, jako młody zdolny 19-latek szedłby teraz do Bundesligi z Serie A, obojętnie czy tej włoskiej czy brazylijskiej to pewnie by kosztował i 15 milionów. A tak, sorry, ale za mało jeszcze „naprodukowaliśmy” się nad Wisłą tych talentów, żeby paszport czy ekstraklasowe CV pompowało cenę :(

     • Masz rację. Tylko jeśli chodzi o transfery to Lech powoli wyrabia sobie markę w oderwaniu od ekstraklasy. Nie ukrywajmy ten sam Guma z Wisły czy Górnika za taką kasę by nie poszedł. Wydaje się, że na razie tylko Lech i Legia jest w stanie tranferować za kilka milionów.

  • Chociaż jeden klub w Polsce nie sprzedaje piłkarzy za przysłowiowe frytki.

  • Nie kumam jak mozecie sadzic ze Lech kupi kogos lepszego za pieniadze uzyskane z lepszego…?

   Skoro ktos dal za Gumnego 8mln to znaczy ze nie bylo lepszego tanszego. Chyba ze sadzicie ze Lech ma lepszy skauting od Borussi…

   Ja bym inwestowal w infrastrukture i w kadre specjalistow zeby zbudowac solidne fundamenty na poziomie europejskich sredniakow jak chociazby Mönchengladbach. Pilkarz wypali albo nie a kasa pojdzie. A fundamenty pozostana. Niestety potrzeba kilku lat zeby kluby zrozumialy profesjonalna pilke. Za dlugo bylismy prowincją

   • Zły tok myślenia. :) U młodych kupuje się przyszłośc a nie teraźniejszość. Możemy ściągnąć takiego samego bądź nawet lepszego na dzisiaj dla którego piłkarza to już będzie maksimum umiejętności. Guma natomiast z meczu na mecz się rozwija i powinien byc tylko lepszy.
    A co do inwestowania. Dopiero co powstało na Bułgarskiej zadaszenie boiska treningowego za 3 mln złoty a Rutki zapowiedziały już wpompowanie w akademię kolejnych milionów (ok 11 mln)

    • I te 11mln to wg mnie lepszy kierunek dlugoterminowo.
     Zreszta zobaczymy bo Legła kupiła właśnie pół Bałkanów podobno lepszych. Bedzie porownanie

    • I to jest właściwy kierunek. Ładne stadiony już mamy, czas na bazy treningowe.

  • to jest kierunek w jakim ta liga powinna iść. jak w tym świątecznym filmie z De Vito- sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż.

  • Hahaha gratuluję zdobycia mistrza transferów :)p

  • Jeszcze Judasz mimo wszystko byl z Akademii LP.

   • Bereszyński się nazywa ile ty masz lat 13

    • Może w Azji.W Wlkp to sprzedawczyk i Judasz.

     • Dla twojej wiadomosci jestem kibicem Lecha ale mam więcej niż 13 lat .
      A Bereś wybrał dobrze pod względem swojej kariery w Lechu był przeciętnym zawodnikiem pewnie skończył by w 2 albo 3 lidze a w Legi został jednym z najlepszych prawych obrońców w Polsce a pewnie w najbliższym czasie i na świecie

  • Czasami się zastanawiam co Lech robi z tymi pieniędzmi? W żaden sposób nie potrafię zrozumieć jak można zarabiać tyle na transferach w ostatnich latach, a punktowo być bliżej Jagi czy nawet Lechii Gdanisk niż Legii, która oddaje piłkarzy za frytki.

   A co do tego ostatniego zdania. Czy warto inwestować w akademię skoro prawie każdy z piłkarzy sportowo mógłby pociągnąć te Lecha do sukcesów tak pewnie z 1-2 lata po odejściu.

   Model Lecha jednak to trochę maszynka nastawiona nie na zwycięstwa i trofea tylko na pieniądze.

   • Tak jest, ale Rutki sie z tym jie kryją, oficjalnie oficjalnie o tym mówią. Mioduski też kilka razy wspomniał o takim działaniu klubu. Dla prezesów mistrzostwa i puchary nie sa najważniejsze.

   • To przestań się zastanawiać i zajrzyj do oficjalnego raportu z audytu Lecha i dowiesz się na co idą pieniądze co do złotówki. Lech się tak kojarzy, bo zazwyczaj jak już robi transfer to jest gruby. Jednak jeśli nie wliczać poprzedniego sezonu gdzie ściągnęli z Bednarka, Kownasia i Kędziory – to taki grubszy transfer mieli średnio raz na 3 lata. Zaciera ci obraz ta zeszłoroczna wyprzedaż, bo to nie były coroczne transakcje. Paradoksalnie ta Legia która sprzedaje „za frytki” w ogólnym rozrachunku sprzedała zawodników łącznie za większe pieniądze. Gdzieś ci logika i rzeczywistość umykają Bartku. Zawsze można być Lechią i mieć problemy z płatnościami, można też się zaciągać u miasta, a można też robić od czasu do czasu grubsze transfery i płacić na czas i bez długów. A gdzie Lech traci kasę w stosunku do Legii? No na każdym pułapie i nie ułatwia sobie tego bryndzą w pucharach. Problem jest tylko taki, że w najbliższym czasie najpewniej znów wyjdą 2 sezony bez większego transferu, bo nie ma już kogo sprzedawać i musieliby zwyczajnie znów wykreować. A na horyzoncie chyba tylko jeden sam Jóźwiak i dalej kupa. W 2 lata poszło co miało pójść i pewnie liczą, że zagraniczny szrot teraz podciągnie.

   • Po prostu szkolimy za dobrych piłkarzy. Gdybysmy szkolili Borysiuków, Furmanów, Wolskich, Kucharczyków, to graliby oni w Lechu do końca kariery.
    Trudno zbudować stabilny skład w Polsce. Jedna dobra runda i grajek wyfruwa. Nabijamy się z dziadka Eduardo, a prawda jest taka, że jesli się nie posypie, to zgra dla Legii więcej spotkań niż Gumny dla Lecha.
    Ja mam nadzieję, że wiekszość naszych wychowanków wróci na koniec kariery do Lecha. Tak to powinno wyglądać.

    • No to będzie niezły emerycki skład:

     Gumny
     Kędziora
     Bednarek
     Bereszyński
     Kamiński
     Linetty
     Jóźwiak
     Kownacki
     Teodorczyk
     Lewandowski

     Wpisałem Lewego, bo po 40-tce będzie dalej szatanił.
     Tylko bramkarzy nie ma – akurat Dowhań robi lepszą robotę.

    • No szkolicie, ale wyszkoliliscie, chcieliście Niemców oszukać, ale on maja głowę na karku

  • Jeden potężnie rozwijający się po transferze zawodnik i garść solidnych robi swoje. Może w dalszej perspektywie transfery lechickiej młodzieży wywindują atrakcyjność inny eklapowych grajków? Chociaż chyba już to się dzieje, jak tak patrzę na Jacha.

  • To pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze ile można zarobić na młodym piłkarzu, który nawet w tej lidze nie pokopał zbyt długo i ile znaczy renoma wcześniejszych transakcji. Bo co by nie mówić Lech ją sobie zbudował. Ten sam Gumny grający od deski do deski w Cracovii poszedłby najwyżej za milion euro i to przy dobrych wiatrach.

  • Niezłe jaja, za grajka który nawet dobrze kopnąć nie potrafi. Kolejny Bednarek. Ale Lech kapustę przytuli, może kupi kogoś za 300 tys w zamian i kibice nadal będą mega wkurwieni gdy mistrza zdobędzie kto inny.
   Nadal działa magia nazwiska Lewandowski.
   Świetna sprawa dla prezesów takie interesy, po co walczyć o LM i LE, po co kupować kogoś kto da jakość zespołowi, opierdoli sie takiego małolata i jest ok, a kibice niech nadal żyją marzeniami o wielkim Lechu.
   Jesli dojdzie do tego transferu, to dla Rutków i menago ogromne gratulacje, bo ten gumny nie jest wart nawet miliona.

   • Jakoś spokojny jestem, że Bednarek jeszcze wypłynie.
    Tylko Lewy? Teodorczyk, Rudnev, Linetty, Kownaś, Kedziora, Kadar, Douglas. Trochę więcej niż jeden Lewandowski.
    A gdybyśmy mieli azjatycką mentalność to jeszcze do Beresia byśmy sie przyznawali.
    No zobacz…Guma nie jest wart nawet miliona i idzie za 8 (z bonusami) a Jodłowiec wart 15mln idzie za frytki do Piasta 😀

   • Muszę Ci jedno oddać – nie ma tu bardziej zakompleksionego debila od Ciebie. Jak zobaczyłem tytuł wiedziałem co będziesz pisał. Pewne ryby. :)

  • No no ladnie. Linetty i Kownacki zrobili dobra reklame i sumy transferowe rosna. CIekawe czy za mojego zycia peknie 10baniek za gracza z polskiej ligi?
   Jezeli kasa pojdzie na wzmocnienia to mam nadziej, ze kupia 2 klasowych pilkarzy zamiast jak poprzednio dziesieciu srednich Dilaverow i Grytkierow czy jak tam sie oni nazywaja.

   • Może jak takich dziesięciu gumych opierdola, to zainwestują z milion w zawodnika, popatrz ile Rutki sa w Lechu, ile lat dokładali, teraz trochę sie zwraca, ale gabloty nadal puste.

  • Tak Madej, jedyny pozytyw a w lidze nadal Zero a w pucharach nadal bęcki.
   Co do kometarzy, to ty we krwi musisz kąpać sie codziennie,,patrząc na kazdy twój komentarz, po każdej kolejce ligowej,albo w tematach o Legii

   • „Co do kometarzy, to ty we krwi musisz kąpać sie codziennie,,patrząc na kazdy twój komentarz, po każdej kolejce ligowej,albo w tematach o Legii” to zupełnie jak Ty pod artykułami o Lechu zwłaszcza pod tym 😀

  • No za taką kasę to już można kupować. Jeszcze za Teteha 800 tys. dostali.
   Gdyby to ode mnie zależało to:
   z 800tys. za Tetteha kupiłbym Wilczna i jeszcze by zostało
   z 6,5 miliona za Gumnego kupił klasowego środkowego pomocnika za jakieś 2 mln
   Reszta na akademie i skauting.

  • No za taką kasę to już można kupować. Jeszcze za Teteha 800 tys. dostali.
   Gdyby to ode mnie zależało to:
   z 800tys. za Tetteha kupiłbym Wilczna i jeszcze by zostało
   z 6,5 miliona za Gumnego kupił klasowego środkowego pomocnika za pk.2 mln i atakował mistrza.
   Reszta na akademie i skauting.

  • za ile „odszedl” Odzidzia?

   :)

  • Oby kadra na MŚ miała z tego pożytek. Świeża krew potrzebna.

  • Jeśli ten transfer dojdzie do skutku to wielkie brawa.

  • A jednak opłaca się szkolić a nie napychac kasę menedżerom ściągając szrot z zagranicy. Gratulacje dla Lecha. Mam nadzieję tylko, że więcej klubów pójdzie tą drogą. Moze zmieni się tez mentalność klubów i będzie wiecej transferów wewnątrz ligi jak to ma miejsce w innych krajach.
   Fajnie gdyby Gumny nie przepadł bo kadra może mieć sporo pożytku z niego. Oby nie za szybko ten transfer.

   • Do tego potrzebna jest mocniejsza ekstraklasa i sukcesy klubów w europejskich pucharach a nie tylko raz na 20 lat LM. Najlepiej co sezon LM i z dwa kluby w grupach LE. Wtedy będziemy mogli za młodych kasować po kilkanaście milionów.

  • Wyczuwam lekka nutke ironii :)

  • Hurra będzie hajs na kulawych Bałkańców lub niedorozwiniętych Duńczyków!!

  • https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_breitkopftomasz.Free_Football_Tips
   Aplikacja na androida. Najlepsze typy dnia. Bez reklam, i skutecznosc ponad 85 %. Instaluj i wygrywaj

  • no a prezes legii płacze, że im inne kluby nie oddają młodych za 100 000 zł. Mam nadzieję, że siwek już wie czemu.

  • nie pisz z nim przeciez to zakompleksiony warszawski debil.

  • Miał być następcą Kędziory w Lechu a on go przebił w pół rundy…
   Brawo.

  • i znowu – jeden z większych talentów w tzw. Ekstraklasie odchodzi za psie pieniądze , a wszelkiej maści znaffcy pieją z zachwytu jaka to strasznie wielka kasa i w ogóle jak jest kurwa wspaniale.

  • Jak sprzedali Kędziorę i zaczął grać Gumny, od razu powiedziałem, że będzie nowym Piszczkiem. I jak na razie wychodzi na moje.

  • Nie przeszedł testów, chyba nici z kasy dla Amici.

  • HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

  • Rymaniak dogadany z Lechem.

  • Rymaniak dogadany z Lechem .

  • #zebycissokho
   HEHEHEHE

  • Klątwa Weszło trwa. xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  • http://tnijurl.com/ostrerandki

   piękne panie czekają na was!

  • Nie przeszedl testow.Co nie zmienia faktu iz nasze kluby maja problem z profesjonalnym funkcjonowaniem skautingu,oraz podstawowymi cechami zarzadzania klubem.Znakomicie ze sprzedajemy kilku zawodnikow rocznie,lecz moim zdaniem robi sie to zbyt szybko i tanio.W mentalnosci naszych dyrektorow sportowych niema czegos takiego jak projekt dlugofalowy,czego efektem sa transfery zazwyczaj 26-35letnich zawodnikow z karta na reku,z ktorych to poprzednie kluby z jakichs powodow zrezygnowaly.Moim zdaniem dla dobra ekstraklasy sa dobre dwie drogi rozwoju.Jedna to jest szkolenie w efektywniejszy sposob tzn. takie ktore pozwala wychowac sobie cala kadre sredniej europejskiej klasy wychowankow jak Ajax,aby przy sprzedazy jednego wybitnego ogniwa caly mechanizm sie nie zawalil i bez stresu wchodzil ktos nowy z akademii,troche gorszy lecz nie zanizajacy ogolnej klasy sportowej druzyny+ dobry skauting 17-23 AM.PLD/AFR/EU .Drugi sposob bardziej realny w naszych warunkach to postawienie jasnej wizji klubu przez wladze,tak aby nowy trener wiedzial jasno jaki jest cel klubu i czego sie od niego wymaga.Nie moze tak byc ze 16 druzyn walczy o puchary i pierwsza osemke.Wlascicele powinni obrac jasny cel tak jak na zachodzie.Obecnie wiekszosc druzyn sprowadza starszych graczy z mysla o doswiadczeniu i walce o osemke.Powinno byc wiecej druzyn pokroju Freiburga,gdzie celem glownym bedzie sprzedaz mlodych graczy,srodek tabeli,spokojne utrzymanie,a gorna osemka/puchary tylko milym dodatkiem.A kluby pokroju Legii/Lecha musza byc wstanie zaryzykowac wydawac na zawodnika 2-3mln euro,by sprzedawac za 15 tak jak to robi Basel.Biorac kogos z karta na reku o wartosci 600 tys euro niczym nie przyciagniemy kibicow na stadiony,tylko topimy sie dalej w szarzyznie liczac na cud.

  • I co Madej, znowu karma cie dopadła, przynajmniej miałeś jeden dzień, dzien dziecka

  • Leczyć to sie idzie gumny, bo cos z zdrówkiem nie tak, ale karma znowu dopada takich madejów i czarnieckich

  • Jakie 13 mil, z transferu nici, Lech chciał oszukać Niemców, oj, oj oj

 • skorup: ale ja nie pisałem o ubezpieczeniu, czy było, czy nie. Natomiast powiem ci jedno: PZU na milion procent zwróciłoby koszty takiej akcji, bo to by się po prostu opłacało i byłaby z tego świetna reklama.

 • Dopuściłem się nie tyle nietaktu, co wręcz internetowej zbrodni. Podobno. Ja tego do końca nie czuję, ale ja wielu rzeczy nie czuję – pewnie dlatego, że jestem cyniczny i głupi. Otóż napisałem tweeta, który wywoł[…]

  • „A ja jednak pójdę sobie usiąść na kanapie, w ramach swojego nudnego, bezsensownego życia.”

   Ale co to za życie

   • Takie, gdzie liczy się efektywność, a nie efektowność działania.

   • Takie życie, w którym można cieszyć się rodziną, pobawić z dziećmi i zobaczyć jak dorastają.

    • Czyli właśnie nudne i płytkie. Pewnie komuś bez ambicji i pasji wystarczy.

     • No rzeczywiście bo wychowywanie bachorów to jedyny cel życia ludzkiego. Jest wręcz przeciwnie – spełniony jest ten, kto ma pasję i jest to o wiele ciekawszy człowiek niż te nudne rodziny typu: praca – dom – dzieci. Co za, kurwa, nuda, jak ludzie mogą tak żyć. Zminusowano typa jednego co napisał że to płytkie. Ja uważam dokładnie tak samo. Boję się, że jak będę około 40-tki to właśnie takie życie mnie czeka. Obym miał siłę jednak dymać studentki i realizować marzenia.

      • Dzięki za to jedno zdanie, którym otworzyłeś mi oczy na życie: „. Jest wręcz przeciwnie”. Warto było czytać Weszło od tylu lat, żeby natrafić na tak wartościowy komentarz poparty niesamowitą argumentacją!

       • Wow, sarkazm, teraz to się dopiero nie podniosę. Liczyłeś, że napiszę tu elaborat dlaczego rodzenie dzieci nie jest głównym celem życia normalnego człowieka?

        • Nie, na to nie liczyłem. Piszesz o bachorach, jakie to są niepotrzebne, ale jakby twoi rodzice myśleli tak samo, to kto by teraz dymał te wszystkie studentki?

         • Nikt im nie kazał tego robić, nie cisnąłem staremu w jajach, że chcę wyjść na świat obejrzeć Mójtę w Podbeskidziu. Serio, jeżeli bym się nie narodził to trudno. Nie każdy seks kończy się zapłodnieniem, mogłem też nie mieć tyle szczęścia no ale już tu jestem. Widzisz, mój komentarz był trochę za mocnym językiem napisanym. Rozumiem instynkty ludzkie naciskające na kobiety by urodzić potomka, mężczyzny by mieć przede wszystkim syna, to wszystko jasne. Po prostu ludzie mają różne poglądy na to i trochę zaskoczyło mnie, że użytkownik „avtandil” dostał tyle minusów i generalnie złe odpowiedzi.

        • należało by sobie raczej zadać pytanie, kto i co uważa za normalność. nie uważasz? Jak nie chce ktoś wychowywać dzieci, to niech ich nie robi. Niech całe zycie bedzie singlem i rucha studentki…

      • Pogadamy za kilka lat jak dorośniesz.

       • Bzdura. Mam prawie 30 lat, czuję się bardzo młodo. Po prostu są ludzie, którzy nie lubią dzieci i ich nie chcą mieć – to normalne. Jedni uważają, że najważniejsze to się ożenić, zrobić dzieciaka i napierdalać kotlety pod Familiadę w niedzielę, inni mają inne cele. Dziwi mnie taki konserwatyzm w odpowiedziach i ilość minusów dawanych ludziom z innym zdaniem (nie żeby plusy czy minusy miały znaczenie, chodzi o „opiniową statystykę”).

        • Myślałem tak samo gdy miałem prawie 30 lat dopóki nie zostałem ojcem w wieku 33 lat. :) Oczywiście są momenty, w których wracam myślami do tych chwil gdzie po robocie przychodziłem do domu pizgałem się na tapczan odpalałem PS3 lub po prostu ucinałem drzemkę. Oczywiście, że za tym tęsknie ale jak tylko zobaczę uśmiech młodego od razu wyrzucam to do śmieci. Myślałem, że świat się zjebie jak zostanę ojcem. No nie zjebał się wręcz przeciwnie. Jest trudniej ale chwilę z synem to rekompensują. Z dnia na dzień widzę jak dorasta i już nie mogę się doczekać jak dorośnie i będę mógł z nim pograć na PS3 czy na boisku 😉 Podejrzewam, że takich jak Ty jest całe mnóstwo zwłaszcza ludzi przed 30tką. Pamiętaj, że można mieć inne cele marzenia ale to nie wyklucza ożenienia się, dziecka i kotletów 😉 Kwestia dobrej organizacji choć czasu zawsze jest mało.

         • Dziękuję Jarku za tchnienie optymizmu w to, czego się najbardziej boję. Moja partnerka chciałaby mieć dziecko – ja nie. Zastanawiałem się nad zmianą partnerki nawet, mimo że mi odpowiada już na stałe ;D Ja też nie wyobrażam sobie na tę chwilę że po powrocie do domu z roboty nie zajmę się moim hobby albo kiedy nie będzie mi się chciało tego robić to nie pogram sobie w grę video, nie przeczytam książki, nie obejrzę ciekawego dokumentu, nie pójdę w weekend z kolegami na browarki – no nie mogę sobie tego wyobrazić. Zresztą obawiam się, że mimo bycia w rzeczywistości człowiekiem wrażliwym, to jednak nie pokochałbym własnego dziecka. Nie mam do tego ręki.

          • Jesteś zwyczajnie samolubem. Po co ideologię do tego dorabiać. Ja, ja, ja.

          • Z pełnią życzliwości – jesteś nakierowany na siebie i swoje potrzeby. Naukowo nazywa się to syndromem Piotrusia Pana. W związku z tym, lepiej dla wszystkich abyś dymał studentki i nie zawracał gitary kobietom chcącym zakładać rodziny.
           Jeszcze lepiej, gdybyś pewnego dnia postanowił dojrzeć.
           Oczywiście to Twoje życie i Twoje wybory, wraz z ich konsekwencjami.

        • Sęk w tym, że pan Mackiewicz miał czwórkę dzieci. Jeśli za nikogo nie odpowiadzasz Moszku, to jasna sprawa – możesz sobie nawet wsadzić granat do odbytu – byle z dala od ludzi.

        • A tak w ogóle, to gratuluję światopoglądu – „zrobić dzieciaka i napierdalać kotlety pod Familiadę w niedzielę”. To chyba mówi wszystko…Tak czy siak. powodzenia w realizowaniu swoich pasji.

        • moze dla ciebie to nie jest najwazniejsze, w sensie dzieci. Dla niego chyba jednak byly dosc istotne, skoro naruchal ich trojke czy czworke, Jakby nie mial tych dzieciakow to moglby isc w te gory nawet w kubotach. Gosc wybieral siedzenie w namiocie z widokiem na gory ponad zabezpieczenie przyszlosci wlasnych dzieci. Mogl choc alimenty placic…

        • Ciężko ci musi być żyć w czasach obecnej , gdzie twój nonkonformizm kłóci się ze wszystkimi ideami.

        • Mam 39 lat i też nie czuję potrzeby posiadania dzieci. Żyjemy sobie z żoną na luzie, nieograniczani niczym. Chcemy iść na imprezę to idziemy. Chcemy gdzieś pojechać, proszę bardzo. Takie życie podoba się mi i mojej połówce.

        • Te minusy to dla tego że innych obrażasz i piszesz rzeczy w większości niemądre.
         Czy np. gra w skłosza jest wg Ciebie wartościowszym celem niż jedzenie z rodziną wspólnych posiłków w niedziele?

        • Nie chcesz twoja sprawa ale nie obrażaj innych nazywając ich dzieci bachorami.

        • to kwestia tego co kto uważa za normalność. W dzisiejszych czasach niestety powrzechne jest nazywanie nienormalności normalnością.

       • obawiam się, że niektórzy nigdy nie dojrzewają.

      • No dobra. Tylko nie dzwoń później, że jednak wolałbyś siedzieć na kanapie niż zdychać na jakimś zadupiu…

      • Tak Moszku? A co teraz robisz takiego ekscytującego? – nurkujesz w Rowie Mariańskim? Pracujesz nad lekiem na białaczkę?

       • Mam swoje zajawki – może nie są tak ekscytujące jak spacer po szczycie ośmiotysięcznika, ale mi się podoba. Nie wyobrażam sobie siedzenia z dzieciakiem i marnowania na to czasu, który mógłbym przeznaczyć na swoje hobby. Życie w zdrowiu i szczęściu młodości jest za krótkie by się zajmować innymi ludźmi.

        • Masz moje poparcie. Wolność to sztuka nakładania sobie ograniczeń i kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innych osób. Mackiewiczowi wolno łazic po Himalajach, Tobie nie miec dzieci, a nam wolno komentować fanaberie innych.

      • Obyś nigdy nie miał dzieci – takie pasożyty powinny umierać bezpotomnie – żeby nie prolongować cynizmu, głupoty i jebanego egoizmu. Meszugene.

       • Pasożyty ;DDDD

        Jeżeli z partnerką żyć będziemy do końca życia za swoje to chyba nie chcesz powiedzieć, że lepiej żebyśmy spłodzili niekochanego i niechcianego potomka aniżeli NISZCZYLI GOSPODARKĘ przez to, że on nie będzie istniał i tym samym nie pracował na to, żebyśmy wegetowali na emeryturze? Czuję, że ta wypowiedź do tego zmierzała, ale na tę chwilę odpowiedziałem zdawkowo tylko.

        PS.
        Mam nadzieję że jeżeli jesteś już dumnym rodzicem i przysługuje Ci np. dodatek socjalny w postaci 500+ to zrzekasz się tego i oddajesz z powrotem żeby nie być pasożytem? Przecież to dostajesz za darmo, to rozdawnictwo z podatków także tych, co dzieci nie mają albo im się nie należy. No co za pasożyt.

      • Oczywiście, że wychowywanie dzieci nie musi być głównym celem w życiu. Wystarczy po prostu nie robić dzieci. Nie trzeba potem się martwić o to czy mają co jeść kiedy ty będziesz np. opływał świat na łódce zbudowanej z małpiego łajna i patyków pozostałych po wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Jak się ta łódka rozleci to będziesz mógł w spokoju zejść z tego świata, wiedząc, że przeżyłeś życie jak chciałeś. Problem jest wtedy, gdy zapomnisz o pierwszym punkcie tej instrukcji…

      • Dobry tekst. Ja na podstawie mojego prawie 40 letniego życia podam CI parę spostrzeżeń:
       Nie ma nudniejszych ludzi, niż CI którzy mają hobby :).
       99% singli ze Swoimi pasjami prochu nie wymyśli i są społecznymi pasożytami żerującymi na innych. Ja mi zaraz powiesz że pracujesz itd itp to polecam CI wyprowadzenie się na bezludną wyspę. Zobaczymy jak Sobie bez innych ludzi poradzisz. Tych innych ludzi, dzięki którym Twoja praca czy firma mają jakikolwiek sens to w większości, ktoś musiał urodzić i lepiej czy gorzej wychować.
       aha
       ps – Widzę, że jeszcze nie odkryłeś że studentki nie są najlepsze w te klocki 😉
       Na martw się – jeszcze wszystko przed Tobą!

    • Marcin Ś[email protected] Czyli życie ludzkiego robaka, które nic nie wnosi do dorobku ludzkości. Jak ja gardzę takim pustostanem. Mnożenie się i cieszenie się mnożeniem uważasz za jakąkolwiek wartość? To prymitywny instynkt, endorfiny wydzielające się po ruchaniu i po nakarmieniu gówniaka są tu podnoszone na piedestał.

   • To takie życie, które ma znaczenie w małych rzeczach, prawdziwym poświęceniu i odpowiedzialności. Kasjerka w dyskoncie jest 100 razy bardziej żywa i nieustraszona od ś.p. Tomasza Mackiewicza gdy wraca do domu, by pomimo zmęczenia ogarnąć dzieci na kolejny dzień do szkoły. Bo ona ma odwagę stawić czoła życiu, a nie ucieka od swoich zobowiązań w niemal samobójczą, a jednocześnie, racjonalnie myśląc, bezsensowną misję finansowaną z pieniędzy ze zbiórek.

   • Ja akurat jestem czlowiekiem spod znaku praca + dom + rodzina, ale rozumiem jesli ktos wybiera inny styl zycia, kazdy ma prawo isc w zyciu wlasna droga jesli tylko nie zmusza innych do finansowania tego. Czystym sku****stwem jest wywieranie przez Stanowskiego presji na ludziach za pomaca argumentow w stylu „ciulu! czemu wplaciles na himalaiste zamiast na horom curke?1!!”. Tak sie akurat sklada ze to miliony rodzin pincetplusow okrada innych na ponad 20 miliardow rocznie, wiec moze porozmawiajmy o tym zanim skrytykujemy kogos ze organizuje dobrowolna zbiroke na finansowanie wlasnego hobby.

   • Panie Stanowski nigdy Pan nie dorównasz Zarzecznemu. Pewnie niejednemu przeszło przez myśl to co napisałeś ale nie wypada o zmarłym mowić „wykolejeniec”.

  • Nie no prośba, ludzie przestańcie. Stano ma aboslutną rację. Przestańcie robić z debila (a Mackiewicz, Czapkins, Tomek, jak zwał tak zwał) to debil czystej krwi. Poszedł nieprzygotowany, bez kasy, nie wykupił ubezpieczenia.
   Gówno prawda, że himalaiści to osoby odważne. Przeciwnie, to tchórze. Nie jest odwagą wypiąć się na rodzinę, pojść zdychać bez sensu na jakimś szczycie. To nie pasja, to zjebizm. Pasją jest uczenie innych. Rozwijanie świata na lepsze. Pasję ma typ od Monaru, który pomaga innym. Pasję ma człowiek organizujący koła matematyczne czy historyczne. Pasję ma człowiek, który robi coś, żeby nasz świat był lepszy. Odwagą jest żyć i dawać przykład innym, wychowywać dzieci na dobrych ludzi, być tutaj. A pojscie w górę i zdechnięcie to jest tchórzostwo.
   Ten typ nie miał pasji, miał chorobę psychiczną, źle zdiagnozowaną. I jak jest mi przykro, że umarł, bo to jednak życie, tak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to jego własne życzenie – a samobójców się jednak trzyma pod obserwacją.
   Nie powinien być przykładem. Powinien zostać zapominany, jako tchórz, idiota i antyprzykład postawy człowieka. Nie powinniśmy się nim inspirować. Nie ma nic wspaniałego w pojsciu gdzieś bez przygotowaniu i bohatyrnięciu w lodzie.
   Ludzie z K2 to ten sam problem. Egoiści, uważajacy że robią coś wybranego. Nie robią nic specjalnego, poza tym że mogą się odrmozić. Dużo lepszą robotę robią ludzie z reportaży Weszło, wszelkiej maści pasjonaci zaszczepiajacy dzieciom zdrowe postawy.

   • „nie wykupił ubezpieczenia.”
    Kto ubezpieczy wyprawę na 8 tysięcznik?

    • firma ktora sie tym zajmuje.Ale trzeba miec pieniadze,jak sie nie ma i sie nie mysli do przodu zeby zabezpieczyc siebie i swoja rodzine(ktora jak widac niezbyt szanowal) to sie siedzi w domu albo idzie do pracy zarabiac na marzenia

    • jest cos takiego jak towarzystwa ubezpieczeniowe, nie wiem czy slyszales?

   • No i popełniasz ten sam błąd, co Stanowski – nie sprawdziliście nawet czy było ubezpieczenie. I jak tu z Wami dyskutować?
    Ubezpieczenie było, ale obejmowało śmigło spod Nangi w górę, a nie przelot spod Nangi na K2, potem z powrotem pod Nangę i w górę. A że Pakistan jest tak zajebistym krajem, który kasuje gruby hajs za pozwolenie na wspinaczkę, ale ma ZERO ekip ratunkowych i trzeba było ściągać naszych spod K2 – jakie to ma znaczenie, nie?

    • Nie popełniam. Brak ekipy ratunkowej dyskwalifikuje cały pomysł wspinaczki, chyba nie? po coś się wchodzi w 10, robi obozy, żeby nie wiem…Nie zginąć tak prosto? A tutaj jakiś zebrak wszedł i zamarzł. brawo on.

     • SurVim: Twój komentarz jest totalnym ludzkim zbydlęceniem a do tego pokazuje ogólne braki w wiedzy dotyczącej tematu. „po coś się wchodzi w 10, robi obozy, żeby nie wiem…Nie zginąć tak prosto?” To o czym piszesz to odmiana himalaizmu w stylu obleżniczym lub wyprawowym, jakim amatorzy mogą wchodzić na Everest. Mackiwicz wchodził bardziej stylem alpejskim, stąd mała grupa wspinaczy, ograniczona ilość sprzętu. Ten styl wiąże się z ogromnym ryzykiem ale dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się wspinaczką ma dużo większą wartość sportową.

      • Zbydlęceniem jest twój tekst afirmujący drogie hobby dla świrów.
       Mackiewicz potrzebował mocnych doznań. Nikt go nie wyleczył. Zamienili mu używki – heroinę zastąpiły Himalaje. I co jest chichotem losu – zbiła go nowa używka, a nie stara. Zachorował biedak na lekarstwo. Śmiertelnie.

      • Grudku.
       Skoro to taki styl alpinistyczny to czemu stosował go w Himalajach ??? trzeba był odalej chodzić po Alpach. Jak sądzisz czemu mówi sie o taternictwie chodząc po Tatrach? mówi sie o alpinizimie wpinając się w Alpach i mówi sie o himalaizmie wspinając się na szczyty Himalajów…skala trudności? pogoda jakże innna, wysokości-braki tlenowe???? wybieraj…

      • hobby, nie sport

    • skorup: ale ja nie pisałem o ubezpieczeniu, czy było, czy nie. Natomiast powiem ci jedno: PZU na milion procent zwróciłoby koszty takiej akcji, bo to by się po prostu opłacało i byłaby z tego świetna reklama.

     • Tak – tak, panie Stanowski. Tak jak się pizetju woziło z oddaniem za połamane maszty na polskim żaglowcu „Fryderyk Chopin” (2010 r.). Podobno nie sztorm je połamał tylko błędy załogi pomnożone przez napór wody powodowany bardzo silnym wiatrem.

     • Na milion procent ubezpieczenia nie wypłaca odszkodowania. Zapytaj tych biednych ludzi po nawalnicy. Co za ignorancja. Ubezpieczenie nie wypłacalności i nie będą wypłacać bo taka jest ich forma zarobku. A jak się nie podoba to do sądu.

      • Nie rozumiesz. Jest wypłacanie i wypłacanie.
       Jedno z obowiązku zawartej umowy, które PZU chce wypełniać jak najmniej aby mieć niskie koszta.
       Drugie z możliwości reklamy i budowy wizerunku. Akcją NangaParbat żyła cała Polska, na twitterze ten hasztag był ciągle w TOPie, fejsBÓG też pewnie się gotował. Wydać 50k euro to dla nich byłby majstersztyk reklamowy i wizerunkowy, na którym na pewno by zarobili.
       A 50k euro to dla nich jest chuj a nie pieniądze – myślę, że więcej wydają na organizację bankietu/konferencji podsumowującej kwartał.

    • aha czyli swiadomie wykupił chujowe ubezpieczenie. no to props.

   • survlm ale z ciebie bydle

   • Dobry wpis! Bohaterstwem jest np. wychowywać niepełnosprawne dziecko!

  • W punkt! Zgadzam się z każdym słowem.

  • Szkoda Mackiewicza, himalaiści-alpiniści już tak mają, nie potrafią odpuścić, muszą „wyrównać rachunki z daną górą”, ale brakuje niektórym chłodnego myślenia. Wielka szkoda, że Polak ginie śmiercią tak okrutną.
   Scenariusz na film rzeczywiście świetny, ciekawe kto pierwszy się z tym „zgłosi”.

   • Mnie tam bardziej szkoda, ojca dwójki dzieci który ginie w drodze z pracy do domu, w wypadku spowodowanym przez idiotę, który nie może jechać 90 tak jak inni tylko musi zapieprzać i wyprzedzać, tylko po to aby na światłach wyprzedzający go dogonili.
    Takich ludzi rocznie ginie kilkaset i nikt się nad nimi nie żali, nikt nie robi zbiórek dla rodzin, nikt tego nie nagłaśnia. Po prostu przechodzimy nad tym do porządku dziennego, bo „tak już jest”.
    Widocznie należy zginąć śmiercią niezwykła aby wywołać u innych współczucie.

   • „Wyrównać rachunki z daną górą” – antropomorfizowanie gór to dziecinada, ci ludzi są niedojrzali emocjonalnie.

   • Jak dla równie dobry byłby film o francuzce Femme fatale której chorą jazdą jest uwodzenie himalaistów i wciąganie ich w ekstremalne wyprawy z których tylko ona wychodzi żywcem. Mackiewicz jest w końcu drugim himalaistądla którego wyprawa z Revol zakończyła się śmiercią, wcześrbył jakiś Czech jeszcze.

  • Masz dużo racji.Ci,którzy poszli go ratować to bohaterowie.

  • Nałóg trzeba nazywać po imieniu a nie ze to pasja. Skoro ktoś rzuca wszystko, prace, rodzinę i ryzykuje życie to jest nalogowcem

  • Nie wiem, jak bym odebrał ten tekst, gdybym nie przeżył z soboty na niedzielę tego, co przeżyłem. W jednej chwili straciłem wielką część tego, na co pracowałem ciężko i uczciwie od wielu lat. Mogliśmy, ja i moja rodzina, stracić życie. Wiele nie brakowało. Nie z naszej winy.
   Doszło do nieszczęścia u sąsiadów, moje mieszkanie oberwało rykoszetem, a ja teraz nie wiem co będzie dalej, nie wiem, czy starczy mi środków na przywrócenie naszego M do stanu poprzedniego. Nie zawiniłem ja, ani moja rodzina, nic, ale musimy to piwo, nawarzone przez innych, pić. Boli. Nie w tym rzecz, że chcę wyciągać rękę po wsparcie do innych, bo mi się należy, ale w tym, że rozumiem, bardzo boleśnie. tok rozumowania Krzysztofa Stanowskiego.

   • Możesz rozwinąć co się stało?

    • Nie za bardzo chcę.

     • To lizanie tyłka było już naprawdę niepotrzebne. Niemniej z całego serca życzę ci Gino, aby w życiu prywatnym wszystko się dobrze ułożyło. Niektórzy jednego dnia spijają szampana, a drugiego skaczą z mostu. Także trzymaj tam głowę do góry. Tylko nie liż dupek, szacunek szacunkiem, ale bez lizania 😉 Powodzenia.
      Takie małe PS – jak coś to weszlacy pomogą, nie wstydź się. Nie znam cię, ale tyle tu spamujesz, że więcej twoich opinii znam niż własnej rodziny. Także możesz liczyć na wsparcie nawet od takich podpitych jak ja czytelników 😉 Jeszcze raz trzymaj się i w razie czego wal jak w dym.

   • Możemy jakoś ci pomóc?

    • Napisałem o tym nie po to, by uzyskać pomoc, lecz po to, by w osobisty sposób podzielić się z czytelnikami moim zdaniem o Pańskim tekście. Serdecznie dziękuję za to pytanie, bo prawdę mówiąc samo wsparcie, którego mi w ostatnich godzinach udzielono, jest dla mnie wielką pomocą. Czy możecie mi pomóc? Możecie. Pomyślcie czasem o mnie i kibicujcie, by się wyprostowało :)
     Straciliśmy wiele w sensie materialnym, ale żyjemy, jesteśmy cali i zdrowi. Nie zostaliśmy sami. To najważniejsze.
     Pomagajcie, że tak to ujmę, rzeczowo i materialnie tym, którzy „nie prosili o raka, brak nogi, guza mózgu, chore serce czy inne gówno, które ich dopadło.” Tam gra idzie często o życie. U mnie gra o życie już została wygrana. Zaważyły pewnie detale, zwykle one decydują :)
     PS. Ale wie Pan Panie Krzysztofie? Pan w zasadzie już mi pomógł. Właśnie kończę czytać „Stan futbolu” (wiem, wiem, że to karygodne opóźnienie). Doskonała odskocznia.

    • Stwórzcie kącik o ubezpieczeniach. Roczna polis na chałupę to naprawdę mały koszt, a w przypadku bum u sąsiadów nie martwię się czy będę miał za co odbudować/ wyremontować. Ba! Nawet jak ja zrobię bum to sąsiad nie zedrze ze mnie ostatniej koszuli :)

     • Złośliwość zbędna. Jestem ubezpieczony. Domyślasz się pewnie jednak, że teraz zapewne czeka mnie krwawa walka o odpowiednia rekompensatę:) Wolałbym nudno żyć w moim fotelu. Poza tym forsa to nie wszystko w świetle tego rodzaju zdarzeń. Nie chce nikogo pouczać, po prostu ciężko to opisać

      • Gino, trzym się mocno. Pozdro!

      • Gino, Twoja pogoda ducha, nawet w obliczu poważnych problemów, jest naprawdę bardzo pokrzepiająca. Może to zabrzmi górnolotnie, ale masz dar zarażania pozytywną energią.
       Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twojej rodziny :)

      • Gdybyś chciał odstresowac się i wypocząć ze swoją rodziną to zapraszam w Bieszczady. Przylatuje za parę tygodni. Domek jest wolny jak coś. Reset wskazany

      • Powodzenia , nie miej oporów jak ci Stano coś zaproponuje , bo może nie skończy się tylko na zwyczajowym zapytaniu ,co widzę bardziej zależy od Ciebie niż od niego ,w razie zrzutki coś tam wrzucę ,chociaż sam mam przejebane . W drugim akapicie napisałeś coś co przypomina mi mojego św pamięci ojca , zawsze pomagał , a jak ktoś chciał się odwdzięczyć mówił właśnie coś podobnego , pomóżcie innym , pozdrawiam i oby się ułożyło.

       • Wiesz.. Nie wiem jak to opisać, by być dobrze zrozumianym. Może powiem w ten sposób… W obliczu tego, co mnie spotkało okazało się, że mogę liczyć na wielu ludzi. Zwykłe „możesz na mnie liczyć” to naprawdę wiele, szczególnie na początku. Nie powiem, żeby było malinowo, ale psychicznie się odbudowuję i to właśnie głównie dzięki wsparciu innych. Pewnie mógłbym poprosić Was o wsparcie materialne i zapewne bym je otrzymał, ale rzecz w tym, że wewnętrznie czuję, że nie byłoby to właściwe. Świat należy naprawiać poczynając od najbliższego otoczenia, a moje właśnie złapało za narzędzia i nad tym pracuje. Damy radę. Tu, na weszlo, jestem jednym z Was, jednym z wielu, którym często, lub mniej, chce się to popisać i czasem pospierać. Czasem bliski w dyskusji, ale generalnie wirtualny, odległy, obcy… Prosić Was o pomoc? Prosić byście mi dali kasę? Wewnętrzny sprzeciw – level hard! Ciężko jednak ująć to w słowa, ale wierzcie mi, że nie chodzi tu o jakąś potencjalnie urażoną dumę. Chyba o coś znacznie ważniejszego. Może pasuje słowo przyzwoitość. Warto być przyzwoitym. Tak zwyczajnie, po ludzku!

   • Powodzenia stary!

   • Wszystkiego dobrego.

    • Gość prawie stracił życie i dach nad głową, jednak znalazł oparcie i to uwaga – nie w Biblii, lecz w „Stanie Futbolu” :) Serio?
     Krzysztof Stanowski santo subito.

     • Dach nad głową tymczasowo (mam nadzieję) straciłem.

      Kto jednak powiedział, że znalazłem w Stanie Futbolu oparcie? Ta książka pomogła mi odejść myślami na bok. Dała pewną odskocznię, czyli czytając mogłem się nieco oderwać od stresu, starać się na chwilę zapomnieć. To czysty przypadek, że gdy „to” się stało, byłem w trakcie jej czytania. A może nie? Może siła wyższa tak zarządziła? A może to kara, za czytanie dziennikarskiego szarlatana? Za pochłanianie piłkarskich bluźnierstw?
      Aż tak sakralnie się o tej książce wypowiedziałem? Nie chciałbym tego zwykłego przypadku sprowadzać do absurdu. Nie mój poziom poznawczy.
      Swoją drogą mam też do przeczytania „Przegranego” i na razie jakoś nie bardzo chyba mam ochotę sięgać…
      A tak swoją drogą Januszu… Gdybym nawet znalazł w Stanie Futbolu oparcie, to, biorąc pod uwagę okoliczności, czy byłoby w tym coś złego, czy wstydliwego, albo nawet będącego pretekstem do szyderki? Myślę, że nie.

  • Kluczowa w tej sprawie wydaje mi się rodzina – jak można mając na utrzymaniu dzieci i niespłacone alimenty żebrać po necie kasę na wycieczkę w góry?

  • Kapitalny tekst, podpisuję się pod każdym zdaniem.

  • mali ludzie zawsze będą zawistni w stosunku do ludzi wielkich .

  • Mocne ale prawdziwe. 9/10. Byłoby 10/10 gdyby nie jakieś teorie o skończoności pieniędzy.

  • „Tak czy siak – przestańcie pierniczyć o jakimś wpływie himalaizmu na losy naszej cywilizacji, bo czy ktoś wejdzie zimą na K2, czy zatrzyma się 200 metrów od szczytu, to naprawdę bez znaczenia dla naszych przyszłych lotów w kosmos”

   To zdanie jest akurat nieprawdą, gdyż dużo prędzej w kosmos poleci himalaista, niż golfista. I owszem, tacy ludzie pomogą w eksploracji kosmosu – stanowiąc inspirację dla reszty, którym marzy się porządna dawka adrenaliny.

  • Amen! Widocznie to byl typ clowieka ktory dobrze sie czul sam ze soba gdzies w naturze a wszystko co bylo na dole go blokowalo. wiedzial na co sie pisze, rodziny szkoda., dobrze ze dostana kase ze zbiorki i beda mieli te pare lat spokoju. ale ojca nic nie zwroci

  • Masz wiele racji w tym co napisałeś. Z drugiej strony Twój nauczyciel, Paweł Zarzeczny, napisał kiedyś na łamach tego portalu „O zmarłych dobrze albo wcale. No to wcale.” Dlatego myślę że mogłeś napisać swoje przemyślenia bez takich określeń jak „wykolejeniec” czy emanowania sarkazmem, niezależnie od słuszności swoich racji.

   • Jasne…bo jak o zmarlym trabia wszystkie media od trzech dni to Ci nie przeszkadza? 100% racji w tekscie redaktora i ciesze sie ze taki felieton powstal. Poczytaj komentarze na innych portalach, jak sie nie podniecasz Mackiewiczem to jestes „kanapowiec, debil” itp A zmarli to byli tylko ludzie. Dobrzy lub zli i nie warto falszowac historii tylko dlatego ze sa zmarlymi. Ja osobiscie lubie ogladac filmy i czytac wszystko o himalaizmie. Ale zdanie na temat osob ktore tam ida mam i nie jest to laurka. Chyba ze ktos nie ma juz rodzicow, zony/meza, dzieci…droga wolna.

    • 1. Nie napisałem, że mi to nie przeszkadza.
     2. Nie chodzi mi o zmarłego, bo on tego przecież nie odczuje. Chodzi mi o jego rodzinę, przyjaciół, znajomych, ludzi z nim związanych, którzy mogą przeczytać taki tekst.
     Żebyśmy się dobrze zrozumieli: nie popieram artykułów wystawiających laurkę Mackiewiczowi. Więcej, dla mnie takie SportoweFakty osiągają arcymistrzowski poziom skurwienia, ładując clickbaitowe tytuły o zmarłym, jak i całej wyprawie. Chodzi mi tylko o to, że te same racje można było sformułować tak, by tekst nie zabolał ludzi prywatnie związanych z Mackiewiczem.

   • Dalej chlejesz

   • Nie zrozumiałeś Pawełka. W ten kulturalny sposób właśnie dawał do zrozumienia co mysli o piekłoszczyku.

  • Ale wiesz cymbale, że zadłużenie z powodu alimentów nie przechodzi na dzieci, bo jak to sobie wyobrażasz, komornik ściąga z dzieci a potem im oddaje? XD
   A tamten drugi dług za śmigłowiec już został pokryty z datków ludzi.

  • Brawo! Bardzo dobry tekst,jakiego brakowalo w tym zalewie ochow i achow.Nagle okazuje sie ze co drugi to himalaista a jak ty po gorach nie lazisz to zes cham,prostak i plytki czlek bez pasji….Jeden zbiera znaczki,drugi jezdzi na wyscigi konne a trzeci strzela z luku,kazdy z nich poswieca swoje srodki na hobby.A w tym przypadku jesli facet ma w d..pie swoje dzieci bo musi w gory jechac nawet bez grosza …To przepraszam ale komus sie proporcje zaburzyly…I z takim podejsciem tegoz himalaisty predzej czy pozniej musialo to nastapic.Juz nawet nie chce wspominac o tym ze wchodzil 7 raz! 7 RAZ!!! I co nie wyciagnal wnioskow z poprzednich razy? Bo sie pogoda zalamala?No ale przeciez znawcy powinni wiedziec ze nie jest to jakas anomalia w Himalajach ze sie pogoda psuje znienacka,ale to kolejny kamyczek do profesjonalizmu tego pana.Przykre tylko ze przez jego lekkomyslnosc dzieci stracily ojca…

  • Z panem Krzysztofem Stanowskim jest jeden problem.
   On MUSI na każdy temat. Tak ma. Najlepiej kontrowersyjnie.
   Jutro będzie o skórowaniu Wałęsy.

   • To tylko świadczy o rozwoju człowieka, że ma swoje zdanie na wiele różnych spraw. Nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, ale trzeba to przyznać.

    • Świadczy, ale nienajlepiej. Po tej fazie rozwoju następuje ta, w której zaczynasz być świadomy tego, że nie każda twoja opinia jest warta wypowiadania, szczególnie kiedy dotyczy spraw, którymi nigdy się wcześniej nie zajmowało i pojęcie ma się blade.

  • „Ale też odrodzenie mistrza, który rusza na ratunek i zmywa z siebie GLUPAWE oskarżenia sprzed lat.”

   Glupawe ? Radzilbym zapoznac sie z raportem z wyprawy na Broad Peak. Mozna w nim przeczytac m.in to :
   „Zespół negatywnie ocenil postawę Adama Bieleckiego, który od razu
   założył, że nie będzie schodził z resztą uczestników ataku szczytowego, o czym
   nie poinformował ich jasno i jednoznacznie w trakcie ustalania taktyki wejścia.
   Ponadto Zespół negatywnie ocenia jego postawę po zejściu do obozu
   czwartego i szybkie zejście do bazy w czasie, kiedy jeszcze na górze można się
   było spodziewać zwrotu sytuacji i uratowania Macieja Berbeki.

   • w tym samym raporcie jako błąd uznali „brak ustalenia taktyki wejscia”. To kiedy on ich miał o tym poinformować?
    Zresztą, nawet przeciwnik Bieleckiego, czyli Galewski, mówił o ciulowym składzie tej komisji.

  • Bardzo dobry wpis, który jest niejako rozwinięciem tego przytoczonego tweeta który w tamtym okresie zdecydowanie nie był popularny. Ale trzeba czasami iść pod prąd i mówić to co niby niepoprawne, bo jak będziemy poklaskiwać tylko „jedynie słusznym” teoriom, staniemy się stadem baranów idącymi owczym pędem a nie inteligentnymi stworzeniami jakimi z założenia są ludzie.

  • Krzychu, sam dobrze wiesz, że to trafny i dobry tekst, ale dlaczego rozpędzasz tą gówno burzę zezwalając na inne artykuły na temat himalaistów na tym portalu? wiadome – zarobek. nie myśl, ze drwie, ja na prawdę tak sobie pomyślałem, ze robisz takie rzeczy – tu wpis ANTY, a inne artykuły IN PLUS, żeby zarobić, ale nie dla siebie, ale dla tych co mają problem … może wyjde na idiote, ale na prawdę tak to pojmuję, wykorzystujesz talent i szansę od Boga, żeby wycisnąć maksa dla siebie i innych przy okazji. Pozdrawiam

  • mądrego zawsze przyjemnie posłuchać(poczytać). Szczera prawda napisana o człowieku,który ponad rodzinę i życie postawił swoją pasję,która go zabiła. Mając ponad 40lat i małe dzieci oraz masę długów nie myśli o niczym innym tylko,by narażać swoje życie. Przecież musiał być świadomy tego,że te życie naraża. Teraz siostra stała się „celebrytką” w mediach oskarżając MSZ,że nie pomogli na tyle na ile mogli,że za mało pieniędzy dali,że za póżno.. bo człowiek świadomie idzie na śmierć i ludzie mają obowiązek go ratować tak jakby był pępkiem świata.Taka nowa moda na żałobę,by w mediach się udzielać i oskarżać wszystkich dookoła,bo za wszelką cenę chciał zdobyć jakiś tam szczyt.Tak jakby to miało wyciągnąć go z problemów z jakimi się borykał.Żal człowieka,ale sam tego chciał. Teraz rodzina szuka winnych. Na razie oskarżają MSZ. Kto będzie następny? PIS? Bielecki i Urubko,bo zdecydowali,że więcej w tych warunkach nie są wstanie zrobić? Tylko czekać jak rodzina zacznie ubiegać się o odszkodowanie ze strony państwa.. żałosne

  • Jeżeli chodzi o dorabianie filozofii do himalaizmu, oddajmy głos Adamowi Bieleckiemu:

   „Nie uważam, aby himalaizm miał jakiś głęboki sens. Tak samo nie ma go żeglarstwo czy chodzenie po parku (…) Moim wyborem jest himalaizm i zupełnie nie ma we mnie potrzeby przekonywania całego świata, że to bardzo fajne zajęcie.”

  • Ale ten instruktor Robert to chyba trochę naciągnął tego kolesia, co chciał szlema wygrać? :)

   A tak swoją drogą uwielbiam ten nieśmiertelny „argument”, ” co ty tam wiesz jak na kanapie siedzisz nie byłeś na ośmiotysięcznku, nie grałeś w Realu, nie grałeś z Federerem itp…….” Zgodnie z tą logiką 99,99 % ludzi nie może żadnej książki ocenić, bo przecież żadnej nie napisali :(

  • W punkt.

  • Dosyć mam już Pana Panie Stanowski. Ciekawe czy powiedziałby Pan to wszystko teraz prosto w twarz Bieleckiemu, Urubce, Tomali i Botorowi. Sądzę, że splunięcie pod nogi byłoby najłagodniejszą reakcją.
   W zasadzie Bielecki i Urubko powinni napierdalać te 140 km/h po tej popierdolonej górze z terminalem uwieszonym na szyi. Po dotarciu do Mackiewicza krótkie pytanie: „Po chuj się tu Pan ładowałeś? Płacisz Pan kartą, czy gotówką? Przelew też przyjmiemy, ale ratujemy dopiero po zaksięgowaniu na koncie… ewentualnie helikopter będzie bez pilota.”

   Księgowy, kurwa jego sraka, od siedmiu boleści. Byle kontrowersja była. Swoją drogą to wydaje mi się, że nałogowiec Zarzeczny też leczył się z naszych podatków?

  • Trafione w punkt. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Gadki o bohaterstwie, jaki to on był dzielny. Nie był to zwykły kanapowiec tylko mężczyzna przez duże M, tak dzielnie walczył… Szkoda tylko, że z problemem, który sam stworzył. Szkoda tylko osieroconych dzieci, które będą uświadamiane, że są dziećmi wielkiego człowieka, który chciał zmienić świat…

   • Daj już spokój. Jeśli tak ci żal jego dzieci, to nie przyczyniaj się do powszechnego hejtu na ich ojca. Nie chciał zmieniać świata i żaden z niego bohater, ale nie róbmy z niego debila. poszedł tak przygotowany jak zawsze kiedy wracał żywy. Zresztą, E. Revol oceniła jego przygotowania jako wystarczające. Zanim Revol nie przedstawi uczciwej relacji, przestańmy oceniać jego zachowanie na tej wyprawie.
    To był człowiek, który uzależnienie od heroiny zamienił na uzależnienie od adrenaliny. Czy to dobra zmiana? Chyba w ogólnym rozrachunku i całymi konsekwencjami tak. Każdy himalaista to na swój sposób czubek. Mackiewicz 6 razy rezygnował bo nie chciał podejmować zbyt dużego ryzyka. Z tej góry nie wraca 1/3 śmiałków i jego też pokonała. Tyle.
    Inna sprawa to fakt, że w takich sytuacjach „poszkodowany” powinien pokrywać 100% kosztów akcji ratunkowej, tu nie ma żadnej dyskusji według mnie.

  • Dobrze, że szczerze.Na pierwszy rzut oka mocno kontrowersyjna postawa,ale nie można jej zarzucić braku logiki.Takie są fakty,takie jest życie: jak pchasz łapy w ogień, musisz mieć świadomość, że się możesz poparzyć.

  • Dużo logiki w Pana wypowiedzi, ale widzę kilka dziur:

   1. Czy wspinaczka wysokogórska to nie jest sport? A jeżeli jest to dlaczego ma być inaczej traktowana niż każdy sport? Czy piłkarze, koszykarze płacą za karetki które wiozą ich do szpitala kiedy pojawi się poważna kontuzja? Ile kosztuje Państwo zapewnienie bezpieczeństwa w czasie meczów ligowych w każdy weekend. Przecież zamiast organizować głupie mecze które nic nie wnoszą nie lepiej włożyć te pieniądze w służbę zdrowia?

   2. Na tym portalu wielokrotnie było pisane o tym jakim to Lewandowski czy inny Glik są świetnymi przykładami dla młodzieży. Czy himalaiści – osoby o skrajnie różnych od piłkarzach umiejętnościach i charakterach nie mają prawa być przykładem dla tej małej części młodych ludzi którzy pokochają góry? Ja jeżeli mogą to dlaczego mają mieć mniejsze prawa niż piłkarze i nie mieć nawet zapewnionego nawet ratunku w razie potrzeby? Już nie mówię o stypendiach, szkołach sportowych dla młodych adeptów sztuki.

   3. Nie widzę żadnego sensu wypowiadania się nt. himalaizmu, a szczególnie oceniania zasad i ludzi w nim działających przez internautów. Po co to robić? Przecież 99% komentarzy opartych jest na zasadzie – nie znam się to się wypowiem. (jak Pan zauważy ja osobiście nikogo nie oceniam, widzę sprzeczności w tekście).

   PS.
   „W ogóle widzę, że Polska ma nowego bohatera. Dopóki żył, wszyscy mieli go gdzieś, ale jak umarł – to stał się postacią ikoniczną.” – myślałem że pisze Pan do Prezydencie Lechu Kaczyńskim 😉

   • Największe dziury widzę w twojej wypowiedzi:
    1. Piłkarze i koszykarze generują przychody zdolne opłacać koszta opieki medycznej podczas wydarzeń, himalaiści takich przychodów nie generują. I choćby chcieli, generować nie będą. Owszem, to trudny sport, ale całkowicie niemedialny.
    2. Patrz punkt 1 – idąc twoim tokiem myślenia to każdy cudak powinien mieć pełne wsparcie, choćby ten z przykładu z tekstu. Dlaczego panu od wielkiego szlema nie udzielono żadnej pomocy, przecież miał pasję, mógł być wzorem dla innych pod względem zaangażowania?
    3. Po co ograniczać opinie? Dyskusja tak czy inaczej będzie szła swoim tokiem, głupie komentarze odrzucasz, nad mądrymi się dłużej zastanowisz. Zależy czy w ogóle chcesz się w dyskusję zaangażować.

    PS. to swoje PS. mogłeś sobie darować, nie wyszło

  • Ciężki temat do ogarnięcia, gość podobno był ubezpieczony, ale w zasadzie to nie wiadomo co to dawało, w Pakistanie nie ma służb ratowniczych więc ratują się wzajemnie grupy wspinaczy, akurat nikogo tam nie było oprócz Polaka i Francuzki. A ubezpieczenie nie pokrywało transportu grupy spod K2 i w zasadzie to na to były potrzebne te pieniadze. I teraz zaczyna się kłopot bo wiadomo, że najlepiej gdyby kasa była w pierwszej kolejności dla chorych, ale jednak jak tu nie pomoc osobom, które da się uratować, przecież gdyby nie poszła tą gwarancja to nie wyobrażam sobie tego co by się działo w sejmie, mediach. Byłby totalny rozpierdol i szukanie winnych, sprawa byłaby jeszcze głośniejsza niż jest obecnie. A nie wiem czy ktoś to ogarną ale udało się uratować Francuzkę, ciekawe czy oni coś za to zabulili i czy zamierzają przejąć koszty akcji. Z tego co dzisiaj przeczytałem kasa ze zbiorki ma pójść do rodziny Mackiewicza. A to oznacza że rząd pokrywa koszty.
   Materiał na mega film jest, ale oby nie zrobili go Polacy bo będzie totalna porażka.

  • Jak zobaczyłem Twój wpis na twitterze „Osoby, które są w silnych emocjach i nie są aktualnie zdolne do dyskusji na poziomie logiki i argumentów, proszone są o powrót tutaj np. za miesiąc, kiedy stan wzburzenia już minie.” to automatycznie pomyślałem że tym razem przegniesz. Nie ten moment, nie ta historia do pouczania, nie przez redaktora Weszło. Wchodząc tu zastanawiałem się jak bardzo się pogrążysz. I wiesz co? Nigdy się tak mocno z Tobą nie zgadzałem. Nie wiem jak to się dzieje, ale kupujesz tymi tekstami większość czytelników, podczas gdy 90% innych redaktorów byłoby zaoranych po 2 zdaniach. Miałem napisać, żebyś nie pierdolił o himalaizmie, historia została opisana przez setki mediów, zajmijcie się transferami do Podbeskidzia B.B. A muszę napisać – Krzysztofie, jesteś jedyną osobą w polskim internecie która trafnie opisała zaistniałą sytuację.

  • Prawda jest taka że Stano znowu dobrze prawi

  • Koszty akcji ratunkowej nie powinny być ponoszone przez państwo. Ale czepianie się zbiórki prywatnych pieniędzy? Ludzie finansowali jego wyprawy bo chcieli go wesprzeć, zobaczyć relację, przeczytać kolejny rozdział opowieści, która tworzyła się na ich oczach. Forma rozrywki, ich pieniądze ich wybór.
   Idąc tym tokiem rozumowania, nie wolno mi kupić biletu na mecz ekstraklasy, dopóki ostatnie dziecko chorujące na raka nie zostanie wyleczone bo są ważniejsze rzeczy niż moje rozrywki.

  • Panie Krzysztofie. Ja bardzo Pana szanuje. Czytam wtorkowe materiały z przyjemnością. Wręcz czekam na nie, bo zawsze ma Pan coś ciekawego do powiedzenia! Tym bardziej, że zawsze się z Panem zgadzam, w tym co Pan pisze. Ale dziś, gdy siostra i reszta rodziny oplakuje zmarłego, warto pisać taki tekst tylko po to, żeby obronić swój tweet? Warto rozdrapywac rany, które nie miały się czasu zagoic? Tylko dlatego, że coś poszło na Twitterze? Ja mam podobne zdanie do Pana. Ale czy Pan nie przyjaźnil się z osobą, która była równie autodestruktywna tylko w inny sposób? Nie śpiewał Pan „Snu o Warszawie” na pogrzebie?

  • Stano to jest nasz trybun ludowy , wypowie się w każdym temacie i zazwyczaj człowiek się z nim zgadza:)mówi głośno to o czym się myśli. jakbyś założył jakąś partię to bym na ciebie zagłosował serio

  • 100% racji, popieram

  • Też mam swoje własne K2 – na imię ma Kaś

  • Gdyby ten tekst ukazał się 10 dni temu. Niemal wszyscy zgodnie przyznali by autorowi rację. Bo przecież mało kto wiedział z wyjątkiem ludzi bardzo dobrze zorientowanych w temacie, że oprócz wyprawy na K2 jest jeszcze inna na NP. Teraz „po fakcie” oczywiście każdy się mądrzy. Oceniając tekst na chłodno w pełni się z nim zgadzam.

  • Po pierwsze nikt poważny nie nazywa bohaterem Mackiewicza, bo nim nie jest. To, że oburza się jakieś grono wątpliwej moralności nie oznacza, że realnie zasługuje na jakiekolwiek pochwały. Może jedynie za upór, choć ignorancja w kwestiach bezpieczeństwa, słabego sprzętu i uparcia by taniej zrobić to zimą – jest ogromna.
   Jednak są koszty, które ciężko przeliczać w sposób zero jedynkowy. Paradoksalnie chłop swoją śmiercią załatwił ogromną reklamę rodzimej ekipie ratunkowej, światowy rozgłos. Ta kwota dla pakoli, na którą daliśmy gwarancję i opłaciliśmy to naprawdę jest nic. Każdego dnia wielokrotnie większe pieniądze wypłacamy na ludzką głupotę, na topiących się pijanych ludzi, na idiotów w zwykłych Tatrach, Policję ściągającą ludzi z kurwa Morskiego Oka. Na akcje ratunkowe dla pijaków powodujących wypadki drogowe w dziesiątkach każdego dnia, na samobójców, na leczenie chorób które ludzie sobie sami fundują chociażby otyłością, czy narkotykami. Na całą patologię, która leży odłogiem, płodzi kolejne bezwartościowe i na starcie zniszczone dzieciaki z FAS, które nie wiele ogarniają, ale rodzice zbierają pieniądze ze wszelkich socjalnych pomocy produkując kolejnych debili.

   Naprawdę Stano, na gównodelegacje naszych polityków, na niepotrzebne ambasady i cały blichtr idzie w chuj więcej pieniędzy niż na taką pojedynczą akcję. No i owszem, Mackiewicz zapłacił najwyższą cenę, zapewne z chęcią wolałby żyć i spłacać te pieniądze niż tam zamarznąć. Ale naprawdę zawsze lubisz napieprzać w tematach bardzo medialnych, żeby się gdzieś budować. Na każdy temat telewizyjny, czy szeroki sieciowo masz swoje zdanie. Ale na żaden z tych tematów nie masz wiedzy i nigdy nie wchodzisz głębiej. To takie Januszowe i pobieżne, po łebkach. Masz zdanie i chuj. Za tydzień temat się skończy, Stano zapomni. Jak tak ci śpieszno dbać o nasze podatki i finanse to zacznij się interesować głębiej, zacznij mówić o przetargach w których giną miliardy, a nie pojedynczym milionie na jakiegoś człowieczka który utknął na górze, której prawie nikt inny zdobywać nie chciał. Weź się Krzysiu za siebie, bo stałeś się specjalistą od wszystkiego, ale takim Kuźniarowym. Wywalić zdanie na każdy temat który na świeczniku i patrzeć co tam nowego ciekawego do komentowania. Zarzeczny miał sporo racji mówiąc, że pióro to ty masz, ale wiedzy zero.

  • Fajny felieton. Nie w 100% się zgadzam, ale dobra robota.
   Szaleńcy – zwłaszcza ci pozytywni – są społeczeństwom bardzo potrzebni. Dają przykład i wielu ludziom pozwalają się wyrwać ze swych ograniczeń mentalnych. A to już jest społecznie bardzo dobre.

  • Na wstępie zaznacze, że nie zamierzam w żaden sposób oceniać Mackiewicza i jego wyprawy, nie mniej pozwolę sobie odnieść do Pana słów na temat finansowania akcji ratunkowej.
   Kwestia medialności zdarzenia moim zdaniem już w 100% pokryła jej koszty nawet przy założeniu braku jakiejkolwiek zbiórki publicznej. Portale takie jak onet, wp, interia rejestrowane w Polsce i w mniejszym stopniu takie jak WESZLO (o ile rozliczacie się już w kraju) zarobiły monstrualne pieniądze na umieszczaniu reklam w wszelkiego rodzaju relacjach LIVE, artykułach, wywiadach. Tylko u Was naliczyłem 8 na jednym moim wyświetleniem tego wpisu. Od tego zostanie odprowadzony podatek dochodwy, który trafi do kasy państwa. Zakładając, że o ile Wy macie dosyć stałą publikę i ludzie nie wchodzą tu by czytać o przebiegu akcji ratunkowej (stąd pewnie tylko 2 wpisy o sytuacji), to myślę że bardziej mainstreamowe redakcje swój wzrost na tej tragedii zanotowały. Mogę się założyć o wszystko, że gdyby wyprawa się udała Mackiewicz zostałby bohaterem, może w mniejszym stopniu generującym klikalność, ale jednak. Historia ex-heroinisty, który zdobywa drugą co do trudności górę zimą. Media by również na tym zarobiły a wtedy On pośrednio zapewne też zyskując ogromny potencjał marketingowy.
   Podsumowując: pochwały i krytykę tej sytuacji łączy jedno – emocje. Emocje, które można bezpiecznie przeżywać na kanapie, trochę jak w kibicowaniu ulubionej drużynie, która paradoksalnie może kosztować budżet wspólny, więcej niż 10 akcji ratujących życie himalaisty.
   Pozdrawiam

   • Ciekawy aspekt, wcześniej o tym nie pomyślałem. Gratki za obserwację.

    • Dzięki, wiesz mnie ogółem rozwala niekiedy deprecjonowanie innych dyscyplin sportowych na tym portalu, tylko dlatego, że się ich nie lubi/nie uznaje/ nie rozumie. Zgodnie z definicją:
     „Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych lub psychicznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych. … sport wyczynowy – forma działalności człowieka, podejmowana dobrowolnie w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych.”
     Himalaizm alpejski zgodnie z powyższym jest sportem wyczynowym na równi z piłką nożną. Śmieszy mnie oburzenie na publiczne zbiórki mające na celu wsparcie ulubuionego sportowcy, wygłaszane przez ludzi, którzy cegiełkami w postaci biletów lub opłat abonamentowych C+ wspierają swój ulubiony klub. Martwi natomiast fakt, że są one wygłaszane przez naczelnego portalu aspirujacego do roli ogólno sportowego i to w momencie, gdy takie wsparcie jest przeznaczone na ratowanie życia sportowca, a nie np transfer kolejnej gwiazdy do Ekstraklasy. Idąc tą logiką Pan Stanowski powinien apelować do wszystkich czytelników by zamiast wydawać pieniądze na karnety, wspierali dzieci chore na białaczkę.

     • Zgadzam się.

      Dodatkowo mieszanie do tego pana Kijowskiego, który jest bezrobotnym informatykiem (myślałem, że to oksymoron w XXI wieku), a nie żadnym sportowcem, ani nawet trybunem ludowym, jak sugerują jego zwolennicy, jest tendencyjne i głupie. To była głupia zbiórka – bo zbierali na jego zakupy spożywcze. U Mackiewicza zbierali na możliwość przeżycia.

      Podaż pieniądza na świecie jest ograniczona, ale nie można nakazywać komuś wydawać swoich zarobków na określony cel, bo inaczej „wydaje je źle”.
      Wtedy można dojść do mylnego wniosku, że jedyną rozrywką dla duszy w tym moralnym rozrachunku powinno być pomaganie trafionym przez śmiertelne choroby.

      A wszystko inne, jak prywatne wydatki na rozrywkę – książki, bilety na koncerty, Ekstraklasę, kupno samochodu za 200k, mieszkania za 800k, 6k na nowego Iphona i wygodne życie itp. to marne karmienie swojego egoizmu. To zła droga.

     • No akurat z definicji himalaizm sportem nie jest. To podrecznikowy przyklad rekreacji – tak jak np jogging po lesie. Rywalizacji i wspolzawodnictwa tu nie widze (chyba ze na sile). Na szczescie, bo jeszcze tego by kurwa brakowalo.

      • Serio? Ech…
       Za PWN:
       rekreacja – aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
       Jeśli dla Ciebie wypoczynkiem jest wspinaczka wyczynowa na wysokości przelotowe samolotów to gratuluje.
       Idąc dalej za PWN:
       Himalaizm – wspinaczka wysokogórska uprawiana w Himalajach.
       Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2001 w sprawie wykazu dyscyplin i dziedzin sportu określa wspinaczkę wysokogórską jako SPORT.

       • No i? Konkretnie co Ci się nie zgadza? Że nie aktywny, że nie wypoczynek tylko praca, czy że nie na świeżym powietrzu? Definicja rekreacji w 100%. Do sportu brakuje spełnienia warunku koniecznego. Tylko jakbyś odpowiadał to w granicach logiki (sprawdź definicję), bo za dużo już pieprzenia bez składu w tym temacie.

        • No a jaki niby to warunek? Wstawiłem Ci dokładne definicje PWN i ramy prawne, które jednoznacznie określają tę dyscyplinę jako sport.
         Rekreacja jest podzbiorem sportu, można uprawiać REKREACYJNIE dyscypliny sportowe.
         Można rekreacyjnie chodzić po praku, brodzić w basenie, grać w piłkę na orliku i wspinać się po tatrach, a nawet wejść na Everesta w stylu oblężniczym/wyprawowym z 15 szerpami.
         Można też wyczynowo uprawiać chód sportowy, pływać dowolnym i robić ataki szczytowe na 8 tysięczniki w stylu alpejskim I TO WSZYSTKO JEST UPRAWIANIEM SPORTU.
         Rywalizacja we wspinaczce wysokogórskiej jest ogromna, co pokazuje chociażby konflikt Mackiewiczna z Moro. Rywalizować można czasami wejść, pierwszeństwem wejść (również w warunkach zimowych, które znacznie podnoszą poprzeczkę) oraz doborem tras, które modyfikują trudność. Cholera nawet odbywają się Mistrzostwa Polski i Puchar Polski we wspinaczce sportowej.
         To, że czegoś nie rozumiesz albo wydaje Ci się glupie nie daje Ci żadnego prawa do redefiniowania powszechnie rozumianych pojęć.

         • Nie zrozum mnie przyjacielu źle, bo czuje że toczysz już trochę piany – ja uważam, że wysokie góry są zajebiste, a wspinaczka po nich to mega fajne hobby. I to, że nie nie jest sportem niczego jej nie ujmuje. Ale nie możemy każdego wysiłku fizycznego uznawać za sport, mimo, że ministerstwo może sobie tak skategoryzować nawet plucie na odległość jeśli chce. Żeby było prosto zrozumieć – w sporcie musi być możliwość zorganizowania zawodów. To jak próbowałeś podciągnąć konflikt z Moro, to to o czym pisałem w pierwszym poście – na siłę, naiwnie i głupio. Włażenie na Rysy i włażenie na Everest to rekreacja. Tak jak snorkeling i nurkowanie głębinowe. Kwestia poziomu ekstremalności.

          • Jesteś głupkiem, po prostu. Elokwencja czy złudnie logiczna argumentacja to jeszcze nie wiedza, to jeszcze nie meritum. Sport to wysiłek fizyczny, który rozbudowuje poszczególne partie mięśni, czasami też sposób rozumowania i myślenia. I dla faceta, który codziennie robi 100 pompek, 300 brzuszków i biega po 10 kilometrów nie ma żadnego znaczenia czy z kimś rywalizuje i czy ktoś go ogląda. Sport to ogólnie określenie na dyscypliny, które uprawia więcej lub mniej osób na świecie. Gdy pojawia się zainteresowanie, dany wysiłek fizyczny może być uznany jako sport. Himalaizm został nim uznany dawno temu i tylko idiota dyskutuje z faktami, bo ma na ich temat inne zdanie.

           • Następny mistrz logiki, argument z głupkiem i idiotą mnie przekonuje :D. Definicja sportu wyczyowego jest sztywna i konkretna. Gość od pompek nie jest żadnym sportowcem, momo, że ja akurat bardzo szanuję jego zapał i wysiłek. Niestety większość ludzi kieruje się emocjami a nie rozumem i obecnie najchętniej uznaliby himalaizm za religię, wspinaczy za wybrańców, a Mackiewicza za nowego Jezusa

            • Skończ ze swoim populizmem, bo nawet te swoje żałosne argumenty obracasz przeciwko sobie – w dupie mam Mackiewicza i jego przykrą śmierć. Ba, w dupie mam pieniądze ze zbiórki i to na co idą moje podatki (bo i tak góra rozkradania/marnowania pieniędzy w tym kraju jest wyższa niż Himalaje). W dupie mam też sam himalaizm, a ludzi uprawiających ten sport nawet nie znam. Wmieszałem się w rozmowę, bo pierdolisz jak potłuczony. W definicji sportu znajdziesz informacje, że każda aktywność fizyczna może być za niego uznana, jeśli jest wykonywana świadomie, konsekwentnie i powtarzalnie. Zanim zaczniesz używać swojego rozumu, nabądź podstawową wiedzę, bo robisz rzeczy odwrotnie do zamierzonego celu, de facto jak Mackiewicz, z którego się śmiejesz. To zresztą ostatnia moja rada dla ciebie, bo mam wrażenie, że jesteś jednym z tych, którzy napiszą elaborat o tym dlaczego czarne jest białe, a białe czarne.

             • @Transparentny – z drugim kolegą jeszcze dało się dyskutować, dla Ciebie szkoda czasu, weź ściereczkę, bo zapieniłeś się od pyska po jaja. Nie będę Cie dalej uświadamiał bo nie mogę mieć pewności czy nie masz przypadkiem 7 lat albo IQ z zakresu 50-70 (dawniej debil-imbecyl). Na koniec mojego wkładu w dyskusję – przeczytaj definicję sportu (zwróć uwagę na punkt o rywalizacji). Odpowiedz czy się zgadzasz – zawody w biegu na 100m to sport, włażenie po drabinie to nie sport? Załóżmy na chwilę, że chodziaże po drabinie wylobbują w ministerstwie aby uznać ich za sportowców, aby ciągnąć hajs i dofinansowania. Czy teraz uznajesz chodziarstwo po drabinie za sport?

            • 1. Nie uważam himalaizmu za religię.
             2. Wspinaczka wyczynowa jest dla wybrańców o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i z determinacją by je doskonalić
             3. Mackiewicz nie jest nowym Jezusem, nie uważam go nawet za alpinistę ze znaczącymi sukcesami na koncie.
             Każdy może ustanawiać własne definicję, dla mnie jednak LOGICZNE są te obowiązujące w prawodawstwie (DEFINICJE PRAWNE) i mowie polskiej (DEFINICJE ANALITYCZNE NOMINALNE).
             EMOCJONALNE są te wymyślane na forach weszlo przez anonimowych autorów.

          • Ogromna rzesza ludzi, twórcy słowników, urzędnicy odpowiedzialni za definicje prawne, uznają wspinaczkę wysokogórską za sport. Wyczynowe uprawianie sportu zazwyczaj jest wynikiem wcześniejszego hobbystycznego/rekreacyjnego podejścia do dziedziny. Toczeniem piany jest zaprzeczanie stanowi faktycznemu na forum w Internecie, nie byłoby tym gdybyś konsekwentnie ze swoimi przekonaniami próbował ten stan zmienić. Jak każdy obywatel masz prawo inicjatywy w kwestiach spraw regulowanych ustawowo za pomocą petycji podpisywanych przez ludzi o tożsamych poglądach.
           Rozumiem Twój punk widzenia: Nie ma zawodów, więc nie ma rywalizacji, więc to nie jest sport. Weź jednak pod uwagę, że nie jest możliwe zorganizowanie zawodów w formie jednoczesnego wchodzenia np na K2 z powodu skali trudności wyzwania i samych warunków terenowych, dlatego rywalizacja w alpinizmie odbywa się na innych zasadach. Jeśli masz ochotę się zapoznać to proszę:
           http://k2warszawa.weebly.com/uploads/9/7/7/3/97734138/istota_rywalizacji_w_alpinizmie.pdf

   • To, co napisałeś to oczywiście prawda, natomiast problem polega na tym, że zupełnie nie w tym rzecz.
    Wyobraź sobie, że ja idę w klapkach na Orlą Perć, wpadam w jakąś szczelinę i akcja ratunkowa też kosztuje grubą kasę. Gdzieniegdzie jest tylko wzmianka „Debil na Orlej Perci” i tyle. Zero pożytku, a dużo wstydu. I co? Ja powinienem pokryć koszty? Czy może namawiać znajomych żeby robili klikalność to może Onet się dorzuci? Poza tym, to idąc tropem strat i zysków, to Państwo wtedy chyba powinno mi sprawę cywilną wykręcić za straty wizerunkowe bo Polak.
    Liczy się to, że jeśli masz niebezpieczne hobby (lub jesteś idiotą), to musisz liczyć się z finansowymi konsekwencjami swoich działań i nie masz prawa żądać dziesiątek tysięcy dolarów bo tak. Znajdź ubezpieczyciela, zapłać składkę i po problemie. Albo lepiej – znajdź sponsora, którego flagę zatkniesz na szczycie. Ta „umiejętność” dopiero zweryfikuje, czy Twoje hobby to marketingowo opłacalna sprawa.

  • Panie pismak. Jest pan jak to się kolokwialnie określa „full of shit”. Pana tweet jest pełen sarkazmu i w praktycznie otwarty sposób szydzi pan z pana Mackiewicza. Ponadto w sposób skandaliczny wykorzystuje pan fundację siepomaga do tego by w jakiś sposób uzasadnić argument w dyskusji. Czekałem na ten pański wpis na weszło bo wiedziałem, że w ten wtorek będzie pan ciągnął temat w mniej lub bardziej żałosny sposób po raz kolejny się tłumaczyć. Otóż jedno mogę panu przyznać, że ma pan prawo wyrazić swoją opinię bo jakby nie było jest pan wolnym człowiekiem. Nie ma pan prawa być oceniany z tego czy jest pan właścicielem nielegalnej strony przeznaczonej dla ludzi nie mieszkająych w Polsce czy legalnej która w sprytny sposób omija przepisy prawne. Nie ma pan prawa być oceniany z tego czy część swojego zarobku przeznacza pan na fundację siepomaga czy ich nazwę wykorzystuje tylko w celach podpierania argumentów. Tak samo pan Mackiewicz nie powinien być oceniany ze swoich decyzji życiowych i tego czy tonął w długach. Gówno to pana powinno obchodzić. Rola państwa sprowadza się do pomocy swoim obywatelom i przedstawiciele władz którzy zostali wybrani w wolnych wyborach mają w teorii mieć kompetencje jak wykorzystać środki które są im powierzone w najlepszy możliwy sposób. Tak przeznaczają je na np. finansowanie reprezentacji Polski, ulgi podatkowe, organizacje mistrzostw Europy, czy wysyłanie helikoptera na pomoc uwięzionego w górach rodaka. Może mieć pan nadzieję, że państwo Polskie będzie w sposób prawny szukało egzekucji kosztów ekspedycji ratunkowej ale może się okazać, że $50,000 które ta operacja pochłonie będzie dobrym wykorzystaniem pieniędzy. Zacznijmy od tego, że $50,000 to nie jest duża kwota. Nie wiem czy orientuje się pan w finansach… jako redaktor naczelny chyba musi mieć pan o tym jakieś pojęcie. Wie pan zapewne ile kosztują różnego rodzaju kampanie marketingowe. Nie są to rzeczy tanie. Biorąc pod uwagę jaki rozgłos zyskała akcja ratowania pana Mackiewicza to można spokojnie pociągnąć to dalej i udowodnić kilku rodakom, że jest nadzieja w nałogu narkotykowym, że można znaleźć w życiu pomoc, pasję i nawet jeżeli ona kończy się tragicznie to czyż nie lepiej zginąć zdobywając 8-tysięcznik niż w rowie pod bierdonką wstrzykując sobie kompot. Można wykorzystać tą całą akcjęjako promocję Polski na arenie międzynarodowej, która została rozpoznana i doceniona. Można to wykorzystać jako promocję zdrowego trybu życia w postaci łażenia po górach. Dziwi mnie tylko, że tak krytycznie jak było panu szkoda tych $50,000 które moźna było przeznaczyć na fundacjęsiepomaga nie było panu szkoda ponad $100,000,000 które zostały przeznaczone na zakupy Neymara przez PSG. Więcej dzieci można było uratować…

  • Zasadniczo się zgadzam, jeżeli ktoś podejmuje określone decyzje w imię tzw. pasji (lub też „widzi mi się”) zdaje sobie sprawę z konsekwencji… Też stanąłem przed wyborem, mimo, że nie w imię pasji, a raczej prozy życia, która stawia przed nami co dnia zadania, raz bardziej wymagające raz mniej. Podjąłem decyzję jaką podjąłem, mimo że wiązała się oderwaniem od świata i utratą pracy… Myślałem, że będzie prościej, nie jest, mimo to, że była to decyzja związana raczej z poświęceniem, niż z pasją, to jej nie żałuje. Nie wiem co będzie potem jak to się skończy, może się poukłada, może nie… ale mimo to nie wymagam „od świata czegoś”, Hejt, który wylał się na Ciebie od samego początku był dla mnie nieporozumieniem… Tak sam jak Ty nie znam się na wspinaczkach, ale od razu rzuciło mi, dlaczego dopiero teraz zbierają pieniądze, dlaczego nie było zabezpieczenia na taką ewentualność. Logicznym wydaje się przecież, że prawdopodobieństwo zaistnienia takiej właśnie sytuacji jest duże. Wyobrażałem sobie zawsze, że w gotowości czeka ktoś… kto będzie mógł zadziałać. Tak właśnie wydaje mi się zorganizowana jest wyprawa na K2. Tam jest ich wielu i wszyscy nie będą „szczytować”.

  • Kończąc jakiekolwiek rozważania z mojej strony, muszę powiedzieć tylko jedno: Stano = kompromitacja. Nienawidzę cię (specjalnie z małej litery) od dziś redaktorzyno.

   • Zdzichu. Pierdolnij po kielichu.
    Wez sobie statystyki wypraw w Himalaje i powiedz jakie jest prawdopodobienstwo zostania tam w gorach?
    Czas wydoroslec, kolego.

    • Co to ma do rzeczy? Sądzę, że Urubko z Bieleckim znają te statystyki i Mackiewicz też je znał i sądzę, że mają wyjebane na to, co na ten temat uważa marna redaktorzyna z Katalonii. Na szczęście dla Stanowskiego, nie musiał niczego robić w kwestii ratowania dwójki z Nangi. Naprawdę niczego. Mógł napisać bezpiecznie tłita i skomentować go na weszło. I na szczęście nie musiał płacić za akcję.
     Całej gównoburzy nie byłoby, gdyby przypadkowo Nanga nie znajdowała się blisko K2 i na K2 nie było akurat jednocześnie Messiego i Ronaldo himalaizmu. Polak z Francuzką usnęliby sobie razem spokojnie, bez medialnego rozgłosu, BEZ ŻADNYCH ZBIÓREK PANIE STANOWSKI. Wszyscy Polacy spokojnie mogliby wpłacić na wskazany przez redaktorzynę jedyny słuszny cel.
     Jeszcze raz – WAL SIĘ STANO!

     • Jak tak to plasko i nudno wyglada to po chuja tyle krzyku wszedzie o tym?
      Zaloze sie, ze kupa ludzi w tym roku niechcaco na przyklad w przereblu sie utopilo. Tak zwyczajnie szedl do domu, do rodziny na skroty, dzieci z zabawa na cienkim lodzie albo bezdomnych zamarzlo. Bardzo cicho sie to wydarzalo.
      =
      Ci delikwenci ktorzy jada po smierc z wyboru (grotolazi, nurkowie, gorowlazi, ci z wycieczek arabskich itpj) powinni w odpowiednich instytucjach zostawic powiadomienie o tym, ze zdaja sobie sprawe, sa dorosli i nie maja zadnych pretensji i jak wyjdzie tak bedzie. Jada po zastrzyk adrenaliny i dziekuja za uwage ktora sie konczy z ostatnim znakiem takowego zawiadomienia.

  • Lesnodorski nic?

  • Ciężko cokolwiek sensownego powiedzieć. Jest już w miarę powszechną wiedzą to, że Mackiewicz był raczej typem romantyka niż pozytywisty. Żył w chmurach i umarł w chmurach. Ciężko jest od romantyków wymagać koncentracji na sprawach przyziemnych – oni po prostu tak mają, niezależnie od tego czy oceniamy to pozytywnie, czy negatywnie.
   Bohaterem oczywiście być nie może i nie powinien. Nie ze względu na to, czy i jakie przed wyjazdem wykupił ubezpieczenie, ale ze względu na to, że stanowczo źle wyważył priorytety w życiu, spychając rodzinę, dzieci, pracę gdzieś daleko za pasję. Kwestie finansowe to jakiś najmniej istotny margines w tym wszystkim. I tak by nie odpracował, skoro nie był w stanie łożyć nawet na utrzymanie swoich dzieci.
   Ale, powiedzmy sobie szczerze, bzdurą jest stawianie fałszywej alternatywy, że ponieważ liczba pieniędzy jest skończona, to te pieniądze mogły być wydane na lepszy cel. Bo mogły być wydane też na gorszy. Spora część tych zebranych pieniędzy byłaby zapewne wydana na piwo, czipsy albo – to dopiero niezwykle głupie – promowane na tej stronie zakłady bukmacherskie. Lepiej że poszły na uratowanie czyjegoś życia.

  • Niestety państwo nie pomaga chorym na raka, bo taka pomoc (nawet jakby była kasa) to:
   – nie jest spektakularna
   – nie odbije się echem na całym świecie

  • Atakują cię przede wszystkim ludzie, którzy muszą wznieść się na Himalaje swojego intelektu aby zrozumieć kontekst nawet najprostszej wypowiedzi. Sam Mackiewicz kiedyś powiedział, że idąc na szczyt Nanga Parbat masz 50% szans, że stamtąd wrócisz więc widać bardzo ciekawe chłop miał hobby. Płacisz kilkadziesiąt tysięcy dolarów za coś co w najlepszym wypadku skończy się odmrożeniem stóp z duży prawdopodobieństwem ich amputacji. To nie żadna pasja to jest głupota połączona z obsesją. Bardzo podobna do nielegalnego wchodzenia na dachy najwyższych budynków lub innych budowli tylko po to żeby sobie zrobić pierdolone selfie i zaspokoić swoje łaknienie. Tak samo wiemy jak często się to kończy.

  • Na początku chciałbym zaznaczyć , że pasjonuje się himalaizmem już od jakiegoś czasu, a praktykuje w Tatrach.

   Zgadzam się w wielu kwestiach, zwłaszcza co do Pana Mackiewicza.
   Nie wyobrażam sobie mieć małe dzieci, żonę i tak ryzykować. Mądre słowa powiedział Pan Wielicki, że trzeba odróżnić ryzyko od ryzykanctwa, to piersze jest wtedy, kiedy zrobiłem wszystko(zdobyłem odpowiednie umiejętności, doświadczenie i zaplecze) aby całość przebiegła pomyślnie, jeśli coś ma się stać, to tylko przez sytuacje niezależne od siebie samego, których nie dało się przewidzieć. Ryzykanctwo natomiast gdy nie jestem pewny sam siebie, i mogłem zrobić więcej dla siebie samego przed wyprawą, to właśnie reprezentował Pan Mackiewicz, on ani razu nie był na 8tysieczniku, a próbował zdobyć zima, drugą najtrudniejsza gore swiata, nie ukończył zadanych kursów, nie miał predyspozycji do zdobywania wysokich gór, a poprzeczkę zawiesił sobie tak wysoko. To jest niedopuszczalne, i nie powinnismy stawiać takiej osoby za wzór.
   Co innego himalaiści(np. Pod k2), profesjonalni, którzy dokonali wszelkich starań aby ograniczyć ryzyko do minimum.

   Himalaiści to nie żadni kolumbowie, nie odkrywają nic po za swoim obliczem w sytuacjach krytycznych, wielu nie nazwya się nawet sportowcami, ale jednak są dla wielu ludzi wzorem i autorytetem. Jakbyśmy się mieli kłócić co kto robi dla swiata i go zmienia to wyszło by, ze pewnie bardzo wąska grupa naukowców, wynalazców, pełna zgoda.

   I tak na zakończenie, sam się na to złapałem, bo pisałem o tym Panu(Prawdę)źle wyżej ale czy… jak widzi Pan grubą Panią na ulicy, to mówi Pan do niej co za gruba Baba? Dlatego nie powinnismy pisać, w najgorszym momencie dla rodziny, dla części Polaków, którzy nagle maja nowego bohatera, ponieważ ten świat potrzebuje TAKTU i zrozumienia, a artykuł wydany za Tydizen i tak by trafił do tego, kto go może zrozumieć, ale kilkalnosc tez jest ważna… rozumiem za coś tym biednym i chorym dzieciom trzeba pomoc.

  • Ten dowcip mogłeś sobie darować.

  • E

  • Pan Mackiewicz wskoczyl z jednego nalogu w drugi…..i chyba mu to odpowiadalo RIP…ps. nie mysle ze on sam sie prosil o te pomoc jak i o sam helikopter…

   • Oglądałem film ostatnio, którego scenariusz był konsultowany ze starym ćpunem, więc to legitne, gdzie bohater zgłaszając się na odwyk mówi „Ćpun zawsze wróci, może nie do dawania sobie po kablach, ale może to będzie alkohol, benzyna, klej, a może palnie sobie w łeb, ale do czegoś wróci” i to chyba jest bardzo trafne.

  • To, że Stanowski to kanalia(niech będzie, że ludzka), to wiadomo już od kilku lat. Swoimi tweetami wielokrotnie się ośmieszał(w dodatku ktoś taki ma czelność pisać o kimś innym: „pojebany”). Nie przykładaj swojej „moralności” do innych ludzi… Przypominam, że to np. taki katolik, który w Wigilię nie wpuściłby zbłąkanej duszy, i to już wtedy pokazało z kim mamy do czynienia. Facet myśli, że jak ma kasę, to jednocześnie klasę(ale to już rozmowa na jeszcze inny temat). Dajta spokój.

  • Wiadomo Twitter to za mało żeby oddać całość co myślimy w tej sprawie. Może dlatego twój został odebrany różnie.
   Zgadzam się z oceną Mackiewicz, to nie jest bohater, robienie z niego takowego jest błędem. Również nie chciałbym żeby przez pryzmat Tomka został oceniany himalaizm, to tak jak ocenianie piłki nożnej poprzez profil Mario Balloteliego. To był zupełnie inna osoba od tych ludzi którzy siedzą teraz pod k2, czy np Pan Bargiel. Dla nich himalaizm to również PRACA, tak jak górnika. Wiem zaraz powiesz że przecież to górnik coś daje, wypracowuje itd. Traktuje ludzi uprawiających himalaizm tak jak piłkarzy. Ekscytuje się nimi tak samo jak tym że Lewy strzeli bramkę czy któryś z nich osiągnie c3. Dlatego dla mnie himalaizm nie jest rzeczą bezużyteczną. Nie wiem czy Tomka można zaliczyć to do takich klasycznych wspinaczy pod właśnie tymi względami, oni mają cholernie większą wolę przeżycia niż człowiek na nizinie ale trzeba to popierać odpowiednimi przygotowaniami a nie bazować na duchowym połączaniu z górą.
   Kolejna sprawa to jednak powinieneś odpuść to na co ludzie dobrowolnie wpłacają pieniądze, tego nie powinno się tykać. To jest dobra wola ludzi że wolą dać na ratowanie Tomka niż na umierające dziecko.
   Mackiewicz był egoistą bo nie miał poukładanego życia rodzinnego, jego wyjazdy prawdopodobnie (?) nie wspomagały w żaden sposób rodziny, można powiedzieć że wspomagały tylko jego. Co innego taki Bielecki czy Bargiel, przecież oni również mają rodziny. Robią rzeczy niebezpieczne, jeden wydał książkę drugi robi dokumenty w C+ i pewnie zajmują się tym cały rok jak nie są na tej wyprawie. Zarabiają na tym, utrzymują rodzinę, w mojej ocenie to już nie jest egoizm. Nawet starsi wspinacze taki Wielicki, chłop pracował cały rok, żona pewnie mu szyłą masę kurtek zimowych, wszystko to sprzedawał i zarabiał fortunę w nepalu czy pakistanie. Po wyprawie sprzedawał również te swoje rzeczy i wracał do kraju zarobiony. Jego rodzina miała za co żyć, a że to niebezpieczne zajęcie to już inna sprawa.
   Co do pisania źle o zmarły lub wcale, akurat mnie to boli bo była tragedia (10 każdego miesiąca) po której przestało się mówić źle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przed na nich narzekano, a po przestano. Co takiego się zmieniło? Śmierć człowieka nie zmazuje jego pozytywnych i negatywnych rzeczy które uczynił na tym padole.

   • Jeszcze sprawa tej kasy, w moim odczuciu Państwo jeśli zapłaciło to prawdopodobnie żądać zwrotu nie będzie, jednak PR. Ale chciałabym żeby rodzina Tomka chciała oddać te zapłaciła ten koszt. Nie dlatego że żałuję im kasy ale powinni też w jakimś stopniu być wdzięczni dla Państwa że to zrobiło, przecież nie musiało tego robić. Bo nie dla wszystkich państwo wyskakuje z kasy od tak. Sprawa wtedy powinna rozejść się po kościach i tyl.

    • Wspomaganie takich zabaw państwową kasą jest tylko środkiem utrwalania patologii. Gdyby udało się tego gościa odratować, inni by założyli, że w razie czego też sobie poproszą o rządowe gwarancje na wynajem helikopterów – no bo skoro mogli ręczyć za Mackiewicza, to czemu nie za mnie? I dopiero by się zaczęło – jeden by zdobywał Kilimandżaro w klapkach, a inny na BMX-ie – no bo co, jak w dupkę powieje, to nadam SOS, Morawiecki podpisze glejt i przylecą śmigłowce. A oddawanie hajsu przez rodzinę to również słaby pomysł – patrząc na to obiektywnie, już na etapie startu śmigłowców było wiadomo, że po Tomka nie pójdą, bo jest ich za mało, a on jest za wysoko. Lecieli po Francuzkę i z nią wrócili. To czemu rodzina Mackiewicza ma płacić, skoro „wykonawca usługi” nawet nie podjął próby?

  • Tak to niby z grubsza sama prawda ale niesmak gigant.
   Zginął człowiek, ojciec zostawiający dzieci a łysiejący redaktor sportowy co zna się na wszystkim zbiera odsłony jak hiena.
   Powiem ci Krzysztofie jedno, ja już całkiem łysy jestem więc mogę, głupiś boś młody,
   Pasję gość miał, zginął od tego, co byś mu jeszcze chciał zrobić ? Iść i dzieciom tłumaczyć jakim to ojciec był zerem ?

  • Dlatego nie powinno byc publicznej sluzby zdrowia. Jak ktos ma ochote palic papierosy przez cale zycie a potem leczyc sie za SWOJE pieniadze na wszystkie mozliwe choroby – jego sprawa „Volenti non fit iniuria”

  • Ludzie, którzy piją i palą zasilają budżet państwa ogromną kasą. Przecież akcyza na papierosy i alkohol jest tak duża, że opłacają przy okazji chorych z przyczyn innych niż palenie czy picie. Gdyby nie było akcyzy-wtedy rozumiem, niech się leczą sami. Papierosy za dwa złote , gorzała za piątala.

  • Himalaizm to zabawa i hobby dla mnie zrozumiałe – porównuję to do wybrania się na wyjazdowy mecz, najlepiej na własną rękę, autem w 4-5 osób. Oczywiście najlepiej do miasta wrogiego klubu. Są emocje, wpierdol czeka na każdym kroku, na trasie zatrzymujesz się tylko w bezpiecznych miejscach, jak gdzieś na poboczu stoi jakaś grupka, to dyskretnie filujesz ale jednak spokojnie jedziesz dalej, na miejscu trzeba zaparkować w bezpiecznym miejscu, potem spacerek na stadion – ale emocje jak w okupowanej Warszawie, nigdy nie wiesz, kiedy łapanka. Potem na meczu różnie bywa, czasem można komuś wpaść w oko, trzeba uważać z emocjami, bo siedzi się gdzieś na odkrytej wśród lokalsów. I dopiero w samochodzie w drodze powrotnej – a już szczególnie w domu, jest mega zadowolenie, że zaliczyło się wyjazd i ogromna satysfakcja. Myślę, że po wyprawie w Himalaje satysfakcja jest jeszcze większa. Tylko jednak na mecze jeździ się za własne pieniądze, a wspinaczka wysokogórska często za pieniądze czyjeś.

   A potem akcja ratunkowa – też za czyjeś. Zresztą bardzo podobnie jest w polskich Tatrach, gdzie TOPR działa za państwowe pieniądze. Ale nikt nie oburza się, że (jeśli nie wykupi się ubezpieczenia) po słowackiej stronie za akcję ratunkową trzeba potem pieniążki zwrócić. Słowacy mądrzejsi.

   I jeszcze dwa słowa na temat wypraw w najwyższe góry świata – wyprawa w 2 osoby, czy większą grupą jest wg mnie bez sensu. Na miejscu i tak okazuje się, że nie ma żadnej lojalności względem kolegi, który nie ma siły dalej iść. Często himalaiści się rozdzielają, gdzieś tam mijają, jeden drugiego zostawia w potrzebie, a czasem – o czym głośno się nie mówi – kolega odcina kolegę, który zawisł i go blokuje – aby przeżyć samemu. Nie odetniesz, zginiesz z kolegą, odetniesz, zginie kolega, ale ty przeżyjesz. Potem nikt się nie przyznaje, nie ma świadków. Dla mnie to jest chore. W górach wysokich każdy sam sobie, więc jeśli już, to najlepiej samotna wyprawa.

   Teraz w internecie pojawiają się jeszcze mocniejsze zarzuty wobec Mackiewicza oraz wobec tej Francuzki, także osób branżowych, nie tylko Stanowskiego, czy na portalu kontrowersje.net, więc do ludzi docierają pewne prawdy. Facetowi dobrze z oczu patrzyło, szkoda chłopa – ale jak się dowiedziałem, że kiedyś sobie robił jaja, chował się, żeby specjalnie go szukali w górach, to wobec tego, co się wydarzyło w ostatnich dniach, to dziwnie to wygląda. Tak samo doniesienia, że miał sprzęt drugiej kategorii, w wersji ekonomicznej. Jak się idzie na Giewont, a ma się zwykłe adiki, zamiast profesjonalnych butów do wspinaczki, to pół biedy, ale na wyprawę w Himalaje, na 8 tysięcy metrów n.p.m., powinno się mieć najlepszy możliwy sprzęt. Tak samo jak na wyprawę w kosmos powinno się mieć najlepszy skafander, a nie ortalion z osiedlowego.

   Co do przelewania kasy – ja jestem zdania, że jak ktoś chce przelewać kasę na pomoc dla Mackiewicza, to niech przelewa – mi nic do tego. Kierują się sercem, a Bóg patrzy nie na mądrość uczynku, ale na jego urodę. Zresztą uważam, że w dobie popularności pijanych szurów na youtube, którym ludzie na streamach przelewają kasę/donejty, to przelew na pomoc w sprowadzeniu Mackiewicza jawi się dość rozsądnie. Ale sam nie dałem, a jak czytam jeszcze, że facet ma 2 złote na koncie i mówi, że „mogę jechać pracować za 2500 euro ale mi się nie chce”, to się tylko utwierdzam w przekonaniu, że postąpiłem słusznie. A ile osób naprawdę zarabia krocie, albo po prostu ma krocie i mogłoby się podzielić, ale wolą sobie kupić dwa kilo kawioru z bieługi, zamiast dać na chorego dzieciaka…? Ale niestety (albo i na szczęście) nie możemy dysponować prywatnymi środkami. Ktoś ma dziesięć milionów i zbiera, żeby koniecznie mieć jedenasty, a potem dwunasty, a młody chłopak umiera, bo zabrakło mu 100 tysięcy. Przykry jest świat. Osobiście gram w Euro Jackpot, bo jak tylko wygram te 350 milionów, to rozpierdolę wszystkie zbiórki na siepomaga i dzieciaki szybko będą się kurować i wracać do zdrowia. A i na kawior wystarczy. A na razie szukam pracy… Potrzebujecie felietonisty? :)

  • Panie Krzysztofie, nie wiem, czy Pan to czyta, szczerze nie udzielam się często na tego typu forach. Chciałem jednak powiedzieć jedno. Bardzo doceniam Pana racjonalne spojrzenie na tematy bardzo kontrowersyjne. Jest Pan w pewien sposób ostoją normalności w tym dziwnym świecie. Proszę tylko o jedno, niech Pan nie złamie się nigdy pod naporem negatywnych komentarzy i dalej robi swoje. Prawdziwy mężczyzna powinien wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. W tym wypadku cena była wysoka, ale takie jest już życie. Za parę dni/tygodni Polska będzie żyła innymi wydarzeniami. A Pan mam nadzieję będzie pisał dalej, z taką samą determinacją i prawdą. Pozdrawiam.

  • „przestańcie pierniczyć o jakimś wpływie himalaizmu na losy naszej cywilizacji, bo czy ktoś wejdzie zimą na K2, czy zatrzyma się 200 metrów od szczytu, to naprawdę bez znaczenia dla naszych przyszłych lotów w kosmos”

   Ponoć jakieś tam ma:P
   https://www.nasa.gov/pdf/750525main_econ_of_innovation_mccurdy.pdf

  • Jestem marynarzem, oficerem nawigatorem. Właśnie w tej chwili napierdala moim statkiem z lewa na prawo, przechyły rzędu 30 stopni. Mam już bilety na loty do domu w czwartek, akurat w dzień kiedy mój syn kończy dwa latka. Siedzę na tym mostku i się tylko kurwa modlę i gapie w prognozy, żeby wiatr ‚usiadl’ i żebym spokojnie dopłynął do miejsca, skąd spakowany i szczęśliwy zejdę po trapie i polecę do kochanej żony i syna.
   Co nie zmienia faktu, że każdego dnia wkurwiam się na siebie, że wykonuje tak ryzykowny zawód. Ale robię to właśnie po to, żeby żona mogła wychowywać synka, żeby żadnej z podstawowych potrzeb im nie brakowało, taka uczelnie skończyłem i tylko to potrafię robic, żeby godnie zarobić.
   Wiele razy dostałem informację na oceanie, że mam szukać jakiegoś debila, który sobie wymyślił przepłynięcie kajakiem Atlantyku i łapała mnie kurwica. Bo co innego praca na morzu, a co innego jak jakiś kretyn płynie kajakiem z Francji do Brazylii.
   Szukam wtedy tej igły w stogu siana, i czekam na moment, żeby tego ‚ Kolumba potem solidnie opierdolić.
   Zazwyczaj się ich nie znajduje, i jakoś nie specjalnie mi ich żal.
   Sorry, ale chyba jednak zgadzam się ze Stanem całkowicie.

  • Jeśli facet ma trójkę dzieci i odpierdala takie maniany, to w sumie tylko tej rodzinie jakoś pomóc.a na na idiotę szkoda nawet złotówki.

  • Małostkowość. To słowo najlepiej pasuje do wywodów Stanowskiego. Niby się wytłumaczył tym że sam pomaga i się angażuje w akcje pomocowe, ale myślę że niepotrzebnie nad tą trumną teraz się mądrować.

  • W 100% popieram!

  • Wielokrotnie w sprawach kontrowersyjnych Stanowski pokazał że jest ignorantem. Wtapiajac się w formę weszło ni potrafi z umiarem opisać tematu. Liczy się kontrowersja, klikalnosc, fejm. Znałem takiego kolegę który miewal zdanie inne niż wszyscy po to by się z resztą spierać. Taki jest Stanowski. Siepomaga jest świetna akcją i od inicjatora takiej akcji można by oczekiwać większej empatii. Bo czym różni się walka o życie himalaisty polskiego od chorego dziecka? Ile warte jest jedno życie a ile drugie. O ile jedno życie warte jest więcej od drugiego. Jaka kwota jest odpowiednia za wsparcie himalaisty w potrzebie? 20.000 to w sam raz ale więcej już nie? A może 5.000? Twierdzenie że himalaista sam się pcha w zagrożenia jest dziecinnym splyceniem. Kontrowersyjny Stanowski bywa dziecinny nie dlatego że jest głupi, dlatego że chce być kontrowersyjny. Himalaista reprezentuje Polskę. Tak samo jak Doba w kajaku na oceanie. Jest znany na całym świecie. Jaki swir pływa kajakiem po oceanie? On to robi na biało czerwono. Bije rekordy. Himalaisci polscy bili mnóstwo rekordów i są cenieni do dziś. Gdyby każdy myślał tak płytko jak Stanowski, nie byłoby Kukuczki, Rutkiewicz, Pustelnika, Wielickiego, Doby, odkrywców, podróżników, rajdowcow na Dakarze,etc etc. Dakar? Zabawa bogatych pajacow po pustyni wyścigówkach za publiczne pieniądze (ORLEN). Toz to skandal. Dla mnie ważne są pasję, ambicje i polska flaga gdzieś w świecie slawiaca nasz kraj. Nie jesteśmy Burundi żeby nas nie było na to stać i jednocześnie stać na pomoc potrzebującym. Jeśli rząd dla wygrania wyborów daje każdemu z rodziców 500 zł to znaczy że jesteśmy zamożni.
   Stano. Zjedz snickersa (znów) i przestań być Chajzerem.

  • Bingo, Urkides. I wlasnie uzyles wobec tych ludzi okreslenia „idioci”, „moralne pokraki”, „dureń”.
   I masz rację.
   Tylko czym się w takim razie rozni od nich himalaista opetany manią, niepłacący podatkow i alimentów?
   Jego nam, rozumiem, nie wolno tak nazwać?
   Bo – „och, ach, pasja”?

  • Stano nie tłumacz się. Chłop wpadł w tarapaty (nie ważne z jakiego powodu), które przypłacił życiem, ludzie zrobili zbiórkę żeby mu pomóc, inni narażali życie w akcji ratunkowej a Ty już ujadałeś żeby pieniądze oddawał za akcję. Tak, jesteś cyniczny i głupi.
   Wystarczyło po prostu nic nie pisać, ale nie, Stano musiał zabłysnąć, choćby nad czyjąś trumną. Pokazać, że jest mądrzejszy.
   Ale na to żeby napisać, że to było nie na miejscu nie było Cię stać. Słabo.

  • Nie do końca masz rację. Jeśli ja rozwalę sobie łeb po pijaku, to chirurg mi go zszyje, bo jestem UBEZPIECZONY. Co miesiąc odprowadzam prawie 1000 zł do ZUS. Jeśli dopadnie mnie rak płuca po 20 latach palenia to właśnie, że będę oczekiwał, że ktoś mnie będzie leczył, bo ja przez te 20 lat łożyłem pieniądze na leczenie innych. Na tym ten system polega. Twoje porównanie jest nietrafione

  • Panie Krzysztofie 100 % POPARCIA ! ŚWIETNY TEKST ! SAMA PRAWDA !

  • Nie on pierwszy i ostatni zginął w górach. Ginęli nawet Ci ubezpieczeni z poukladanym życiem. Ubezpieczenie jak widać było ale nie w takim zakresie. Nie było mnie tam, trzeba by zapytać tą Francuzke ale najprawdopodobniej Mackiewicz wiedział jaki jest jego stan i został tam świadomie. Świadomie też została podjęta decyzja o zaniechaniu kontynuowania akcji po odnalezieniu tej Francuzki. Rodzina zrobiła wszystko żeby gościa ściągnąć z tej góry. Nie rozumiem po co się to czepiać? Przecież Ci którzy się zrzucili na te akcje i tak by się nie zrzucili na inne akcje na siepomaga bo jak ktoś chce pomóc to i tak pomoże.

  • Pierwszy raz przeczytałem cały felieton Stano – dobry i zgadzam się z nim (raaany, co ja piszę ???).

  • Nic dodać nic ująć. Bez kitu, Bohatejro!

  • Czytam Weszło od lat, ale dopiero teraz się zalogowałem, żeby napisać, że w pełni się zgadzam z tym tekstem!

  • Najlepiej oceniać kiedy jedynym szczytem jaki sie zdobyło to posadzenie dupy na kanapie.

  • To jest portal o sporcie, w którym ostatnio zapłacono ćwierć miliarda za to, że gość zmienił kolor koszulki. A jego szef właśnie marudzi o 50 tys. na helikopter.

  • 100% racji. Jak zwykle racjonalnie, na chlodno i w punkt. Wszystkich zrozpaczonych smiercia Mackiewicza zapraszam na siepomaga.pl

  • Stano, edytuj
   Jeśli twój znajomy jest trenerem a ty go nazwałeś instruktorem to go zdymisjonowałes .
   W tym środowisku nazwanie trenera instruktorem jest obrazą .
   Pozdrawiam

  • Stano, bądź konsekwentny. Piszesz, że bardziej szanujesz pasję do golfa od himalaizmu bo nikt się nie naraża i ogólnie jest to hobby jak hobby ale kiedy twój kolega Leśnodorski sypnął kasą na wyprawę Bargiela to nagle zjazd na nartach z K2 staje się super sprawą i na twoim portalu pojawia się 30 odcinkowy cykl na ten temat. To jak to jest? Jeśli można na tym zarobić albo potrzebna jest reklama bo kolega poprosił to wtedy jest to fantastyczny sport i pasja ale jeśli coś się stanie i trzeba wyłożyć pieniądze żeby uratować czyjeś życie to już jest bez sensu?

   • Wyprawa Bargiela była zupełnie inaczej zabezpieczona (pewnie i nawet dobrze ubezpieczona) tam był sztab ludzi, a nie dwójka samotników bez supportu i wsparcia.

    • Ale mi nie chodzi o zabezpieczenie tylko promowanie przez Wesżło sportu/pasji jako takiej. W przypadku Bargiela porywanie się na coś niewyobrażalnego, coś czego nikt nie dokonał wcześniej a jednocześnie śmiertelnie niebezpiecznego było na Weszło przedstawiane jako coś super, spełnianie marzeń, przełamywanie barier. Natomiast teraz stano pisze, że cały ten himalaizm i narażanie się jest bez sensu.

   • Tylko że tam się chyba skonczyło taktycznym odwrotem. I Weszło nie pisało, że BL to miękka faja, że nie zjechał. Pisali, że zrobiło się niebezpiecznie, to dali sobie siana.

  • W pełni popieram to co Krzychu napisał.Ratowanie zycia jest ważne ale trzeba rozgraniczyć to na celowe narażanie zycia i na takie na ktore nie miało się wpływu. Ludzie ochoczo rzucili się do wplat i zapewne 99% z nich to były osoby ktorym nie przelewa się natomiast zawsze w tych zbiórkach jakoś dziwnym trafem nie widać tych naszych milionerów.

   Facet miał pasje ale był również nieodpowiedzialny bo myślał tylko o swoich marzeniach a zapomniał że miał dzieci które trzeba wychować. Wcale się nie zdziwię jak zaraz nie pojawi się jakaś zbiórka na dzieci i znów pomogą Ci sami ludzie .

   Czy był bohaterem albo czy by nim został gdyby zdobył ten szczyt ? Dla mnie nie bo dla mnie bohaterami byli ci co ruszyli z pomocą narażając własne życie. Bohater to ten co pomaga w momencie gdy sytuacja jest i dla niego niebezpieczna a nie taki który nieprzygotowany i nieodpowiedzialny wchodzi gdzieś mając świadomośc jakie moga być tego skutki.

  • Stano a co sądzisz o akcji pomocowej dla Tomasza Golloba? Renta od państwa -miesięcznie 4 tys zł, grube pieniądze płynące od osób prywatnych-te pieniądze tez mogły trafić do potrzebujących doświadczonych przez los a nie do faceta który zamiast siedzieć na kanapie rozbijał się motocyklem na torze crossowym. Tomasz też realizował swoją bardzo niebezpieczną pasję za co zapłacił -nie życiem wprawdzie ale zdrowiem.
   Odpowiesz?

   Oczywiście masz dużo racji w tym co napisałeś-pytanie tylko czy zawsze nawet jak się ma tą rację to trzeba się nią tak ochoczo dzielić? Może czasami warto zacisnąć zęby i zostawić opinię dla siebie-nawet jeżeli jest to opinia niegłupia. A nawet całkiem mądra i logiczna.

   Na całej tej sytuacji skorzystaliśmy my jako Polacy. W świat poszła informacja o bohaterskich polskich ratownikach którzy ocalili życie francuskiej himalaistce-lepszy PR dla naszego kraju niż 10 goli Roberta Lewandowskiego. Albo 15.

   • Wiesz według mnie z Gollobem to trochę inna sytuacja, raz że nie jest osobą anonimową. Dwa jednak trochę medali dla Polski zdobył. Choc przyznam że tacy ludzie powinni posiadać jakieś poważne ubezpieczenie które by im pomogło w razie takich sytuacji.
    Ludzie są w błędzie pisząc że to tylko 1 grosz od każdego Polaka na jakaś pomoc, ale skoro są tacy chętni niech wchodzą na wszelkie strony fundacji i na każdą akcję zbiorki zaczną wpłacać po 1 grosz , jestem ciekaw kiedy zorientują się że z tego 1 grosza zrobi kilkadziesiąt złotych których im może zaraz zabraknąć na kupienie czegoś dziecku. Pomagać należy ale nie da się pomóc wszystkim szczególnie że ludzie są w błędzie mówiąc 1 grosz od każdego Polaka tylko ze to kłamstwo i nieprawda bo nie kążdy Polak się na to składa, jest wielu którzy są bezdomni, wielu bezrobotnych, wielu „milionerów” nawet podatków w Polsce nie płaci tylko gdzieś w Luxemburgu czy jakims innym kraju. Jedno na pewno się nie zmienia , zawsze po kieszeni dostają najbiedniejsi.

    • Tak ale nie zdobył medali w motocrossie. Gdyby to samo stało mu się na żużlu byłaby to inna sytuacja-żużel był owszem jego pasją, ale też pracą z której się utrzymywał ponad 20 lat. Gdyby stało się to na torze żużlowym – byłby to po prostu wypadek przy pracy.

     A motocross gdzie zrobił sobie krzywdę to była jego pasja, hobby. Nawet nie był w tym dobry. Bardzo podobna sytuacja do tej którą mieliśmy teraz. Wręcz analogiczna.

     Oczywiście żeby było jasne -jestem za tym żeby pomagać Tomkowi – również z budżetu państwa. Ciekawy jestem co o tym myśli Stano.

  • Po pierwsze: artykuł oparty jest w sporej części na domniemaniach i nie do końca sprawdzonych informacjach. Stawia Pan tezę, która do nich pasuje i wokół tego buduje Pan całą narrację. Przyznam, że osiąga Pan mistrzostwo w robieniu ludziom wody z mózgu. Skąd pewność, że gościowi nie chciało się pracować albo miał lipny sprzęt. Rozumiem że był Pan tam i wszystko to widział?

   Po drugie: po lekturze dochodzę do wniosku, że nie jest pan typem, którego chciałbym spotkać i poznać. Dobrze, że nie jest pan żadnym ratownikiem, lekarzem etc. bo gdyby pan mógł to biegałby wszędzie z terminalem lub innym kasownikiem, pytając pacjenta przed udzieleniem pomocy, jak się tu znalazł, w jakich okolicznościach, czy ma ubezpieczenie i właściwie dlaczego kurwa nie jest sobie w stanie sobie sam pomóc?

   Pieniądze w tym kraju, rozchodzą się na o wiele głupsze rzeczy niż wspomniana akcja ratunkowa, politycy wydają je w błoto, zwyczajnie kradną lub defraudują. W futbolu wielka kasa idzie na transfery, utrzymanie klubów, rózne fanaberie i dziwne zachcianki. Na Pana nowy projekt też poszła zapewne spora kasa. Dlaczego wtedy Pan nie grzmi, chcąc np. część kasy z pensji Messiego czy innego Neymara przeznaczyć na biedne dzieci lub pomoc starszym? Tak Pana boli, ze znaleźli się ludzie którzy nie pytając po co, na co i dlaczego po prostu urządzili zbiórkę kasy by ratować człowieka?

   Mackiewicz wpadł w kłopoty, może ze swojej głupoty, może w wyniku słabego przygotowania,
   a może po prostu nastąpiło gwałtowne załamanie pogody, potworne osłabienie itd, tego nie wiem.
   Pan też tego nie wie i gówno Pan może o tym powiedzieć ale daje sobie prawo by to oceniać oraz sądzić kogoś kogo motywacji się nie zna. Gdyby chodziło o pańskiego przyjaciela lub kogoś z rodziny to też by pan pisał w podobnym tonie piekląc się o 50 tys dolców? Himaliści, nawet najlepsi, najlepiej wyposażani popadają w tarapaty z różnego powodu, mogą mieć świetne ubezpieczenie ale jest to nic nie warte wobec potęgi góry i przede wszystkim pogody która może uziemić każdą, nawet najlepszą (wykupioną lub nie wykupioną) pomoc. Proszę więc, nie moralizować i nie tworzyć wywodów na temat rzeczy których Pan nie rozumie się i nie zna, bo za tydzień z pewnością o temacie zapomni.

   Grzeje Pan ten temat tylko dlatego bo jest medialny i dobrze się klika.
   I tak, jest Pan cyniczny, małostkowy i – deliberując o pieniądzach nad trumną – zwyczajnie pozbawiony empatii.

  • znakomity tekst. Zgadzam się w całej rozciągłości…. brawo Stano

   • Chciałem to samo napisać. Media zrobiły szopkę a Polaczki poleciały. Kupiły to wszystko. Byle tylko oglądalność i kliknięcia się zgadzały. Szczerze? Miałem w dupie co się z tym kolesiem (nawet nie wiem jak się nazywa) stanie. Mam większe problemy zdrowotne w rodzinie i mi państwo nie pomoże. Sam muszę radzić a ten miał fanaberię żeby sobie w góry pójść i nie mógł zejść i cały kraj jest w to zaangażowany.

  • Ma Pan całkowitą rację w tym temacie. Czytam, że to wyleczony heroinista. Nie wyleczyli go – po prostu zmienił używki. Żądza ryzykowania życiem pozostała. Szkoda, że nie poprzestał na trawce. Heroina jest tym wśród narkotyków co Himalaje wśród gór.

  • Widzę, że zebrało się tu towarzystwo debili, wzajemnej adoracji, pod przywództwej jakiegoś marnego pismaka. Możecie sobie minusować mój komentarz ile wlezie i tak mam to gdzieś, bo nie interesuje mnie Wasze zdanie. Jakim idiotą-ignorantem trzeba być, żeby w ogóle takie rzczy pisać. „[…] a himalaistów wolę od piłkarzy nożnych. Są tańsi w utrzymaniu a ich kibice nie rozpierdalają mi miasta po tym, jak ich idole wejdą zimą na K2.”.

  • bardzo madrze piszesz. problemem jest, ze na takich patologiach zbyt wielu korzysta. Zobacz polskie gory – idziesz w klapkach z 10 browarami i zadasz helikoptera w drodze powrotnej. Na takiej Slowacji juz bys bylil z wlasnej kieski. Na ale jakby Janusze i Grazyny poszly po rozum do glowy to TOPR nie mialby argumentow po wyciaganie rak po kaske.

  • Po pierwsze, na solidarność społeczeństwa się nie zgadzały, tylko im to państwa narzuciły – poniekąd siłą. Nikt się Ciebie nie pyta, czy masz ochotę płacić ZUS i podatki. Nikt też w administracji się nie przejmuje Twoim zdaniem, czy fajnie tymi pieniędzmi gospodarują.
   Po drugie, myślę że nie ma analogii pomiędzy np. pijakiem a alpinistą. Ten pierwszy robi coś, co jest dla niego przyjemne, poniekąd godząc się na ryzyko. Ten drugi niekiedy działa odwrotnie – tzn. podejmuje możliwie ryzykowne decyzje, by czuć większą przyjemność. Tych pierwszych konsekwencje dopadają później, mają mnóstwo szans by zawrócić lub skorygować kurs. Ci drudzy wiedzą, że minimalna pomyłka albo pech przyniesie natychmiastowe i bardzo poważne konsekwencje. A mimo to świadomie organizują wyjazd w za małej ekipie, w najbardziej niebezpiecznej porze roku, z za małą ilością sprzętu, olewając liczne zalecenia odnośnie bezpieczeństwa. Czy powinno się angażować ponadnormatywne środki, by ratować życie kogoś, kto w zasadzie robił dużo, żeby nie dało się go uratować?

  • Nie chcę tutaj polemizować z Twoim zdaniem na temat akcji ratunkowej dla Pana Tomasza, chciałbym natomiast zwrócić uwagę na inny aspekt całego przedsięwzięcia. Autorytet Państwa. Oglądałem kiedyś film pt. „Kapitan Phillips” z Tomem Henksem. Czytając powyższy tekst, cały czas myślałem o wspomnianej produkcji. Statek zostaje zdobyty przez piratów niedaleko Somalii, po co oni się tam pchali? zapytałbyś pewnie. USA wysyła na pomoc dla swojego obywatela, niszczyciel i helikopter ze snajperami, koszty wręcz niebotyczne. Oczywiście tytułowy kapitan nie pokryje kosztów całej akcji. Film(chyba oparty na faktach) ten pokazuje autorytet i potęgę Stanów Zjednoczonych. O ile pamiętam, to padają tam jakieś patetyczne zwroty, że za obywatelem USA stoi cała potęga militarna tego państwa. W ten sposób pokazują oni całemu światu co znaczy Amerykanin i ile warte jest jego życie. Oczy całego świata nie są zwrócone na dzieci umierające na raka, to niej jest temat przykuwający uwagę gawiedzi, pomagając im nie pokażemy jak jesteśmy potężni. No chyba że pomożemy chorej niemieckiej dziewczynce, kiedy jej rodacy nie będą umieli tego zrobić.

   Chcę tu powiedzieć, może trochę pokracznie, że jeśli w grę wchodzi autorytet państwa to koszty się nie liczą. Autorytet musimy mieć olbrzymi, żeby skutecznie zwalczać zakorzenione w świecie kłamstwo o „Polskich obozach zagłady” i wiele innych stereotypów.

   • film oparty na faktach.Pchali sie tym kontenerowcem w ten rejon bo to byla ich praca i trasa ktora musieli wykonac.Porownanie nietrafione

  • Stano: Uważam tak jak Ty, a nawet bardziej radykalnie, ponieważ nie szanuję pasji, która zagraża ludzkiemu życiu. Ludzkie życie jest tak wielkim darem, że nie można sobie od tak nim szastać i ignorować. Wiele ludzi walczy, żeby żyć jak sam napisałeś. Do tego te pozostawione dzieci w wypadku tego biednego człowieka… masakra. Jak można ryzykować życie mając wręcz obowiązek żyć dla kogoś, tak długo jak zdrowie pozwoli. Dla mnie to jest jak napisałeś „wykolejenie”. I nie rozumiem też zachwytów ludzi i całego zamieszania. Gość zrobił źle i jeszcze do tego cenę za jego postępowanie zapłacą, nomen omen, jego najbliżsi. Takie zachowania trzeba piętnować, a nie gloryfikować w imię chorego himalaizmu. Jak napisałeś Stano taka pasja nie rozwinie Naszej cywilizacji i nie widzę w niej nic usprawiedliwiającego. Wiem, że tego nie potrzebujesz Stano, bo jesteś silnym facetem, ale mój komentarz to wyraz wsparcia dla takich ludzi jak Ty. Którzy dostrzegają zło i dobro na tym świecie i o pewnych wypaczeniach nie boją się głośno wypowiedzieć. Mam tylko nadzieję, że robisz to i czujesz w tym też ideę, a nie tylko liczenie hajsu z wywołanych wyświetleń strony itp. Pozdro

  • Odpowiem w twoim narzeczu Fenk i też merytorycznie – jesteś zwykłym, niedodymanym kutasiną.

  • Stanowski z tej kanapy zarabia. Przyjemne z pożytecznym

  • Prawie się zgadzam, z wyjątkiem „Ale też odrodzenie mistrza, który rusza na ratunek i zmywa z siebie głupawe oskarżenia sprzed lat.” bo wygląda na to, że to jedynie sprytne zagranie PR-owe.

  • Nie jest – najpierw dzieci wychował, później zajął się sportem ekstremalnym. To przeciwieństwo Mackiewicza.

  • zawsze wiedziałem że w końcu dasz radę napisać coś sensownego brawo

  • Wpis był chamski i w złym momencie pisany, ale fakt faktem jest że odkąd wszystkie góry na świecie zostały zdobyte to himalaizm stał się fanaberią i stracił jakąkolwiek sportowa wartość. Osoby które decydują się w to bawić powinny być zdane wyłącznie na siebie i za swoje powinni być ratowani.
   Zdobywanie K2 zima bym z tego wyłączył no bo rzeczywiście zapisze się to w jakiś tam kartach himalaizmu jako polskie osiągnięcie i ta wyprawa jako ostatnia powinna mieć sponsoring i zabezpieczenie państwa polskiego.

   Mam jeszcze jedną dygresję na temat osoby samego Mackiewicza, wiele osób o tym nie mówi ale oprócz tego że był to „wolny ptak” jak określają go romantycznie media, to był również szaleńcem który prowokował tego typu sytuacje. Nie przeszedł on normalnej drogi nauki na górach niskich, zaczął on swoją przygodę na 6 tyś metrów, poza związkiem polskich himalaistów.
   Często nie miał normalnego ekwipunku, nie mówiąc już o ubezpieczeniu czy podstaw gwarantujących bezpieczeństwo jak linki profesjonalne i odzież.
   Był to były heroinista który zastąpił sobie kick z hery na Himalaje.

  • „Wstając co rano i zapieprzając, żeby dzieci mogły….mądrze się uczyć.” – i to napisał gość, który własnego syna od 3 miesiąca życia zatruwa naukami o gównianej Barcelonie, stawiając mu za wzór plującego na ludzi półgłówka Pique, i zwiedza z nim kible, w których ów Pique oddawał mocz. Rzeczywiście mądre nauki.

  • Nie wiem przeczytalem artykul z duzym nie smakiem . Po pierwsze w wiekszosci kultur nie pisze sie zle o zmarlych Stanowski wyciaga brudy rodzinne . po drugie nie jestem pewien czy autor nie prubuje sie wypromowac na trumnie Tomka . Po trzecie grupe ratunkowa chwali nie rozumiem dla czego to byli himalaisci ktorzy poszli zdobywac k2 . Po czwarte w wielu sirodowiskach na swiecie nie wiadomo kto to byl Adam Małysz a wiadomo kto to byl Jerzy Kukuczka o ktorym nagrano 3 filmy . Jezeli patrzec w tak podly sposob jak ten pan nie ze zycie jest najwazniejsze tylko pieniadze bo sa skonczalne to przeciez doszlo do promocji panstwa polskiego po przez zachwyt w 99% artykolow nad charakterem Tomka jak i odwaga grupy ratunkowej ( innych himalajstow ) . Ciekawe czy np krytykuje tez Roberta Kubice czy innych ludzi z pasja . Kawalek o tenisie dojze uwazam ze jest przez niego zupelnie wyimaginowany zeby tylko wbic szpile . Swoja droga robert kubica z ktorego jestesmy tay dumni oczywiscie pewnie oprucz autora . Zaryzykowal wszystko i jego ojciec rowniez nie skonczyl szkoly podstawowej Robert zeby tylko pomagac w rozwoju syna . Agnieszka Radwanska z ktorej jestesmy dumni tez jej rodzina sprzedawala obrazy i pamiatki zeby ona z siostra mogly cwiczyc . Pierwszy raz spotykam sie z takim ……. jak Krzysztof Stankiewicz i wyzucam jego i jego artykul do smieci wraz z tym gupim zdjeciem i tym dziwnym usmieszkiem . Sa dziennikarze ktorzy np jezdza do krajow objetych wojna zeby relacjonowac a sa tez tacy jak Krzysztof Stanowski ktorzy wola siedziec jak pisze w cieplych kapuciach i lansowac sie na smierci czlowieka to zdaje sie nazywa sie taniec na trumnie . .
   . Przeprazam za bledy spowodowane Dysleksja

  • Panie Krzysztofie, skoro Pan może wyrażać opinię to ja też sobie pozwolę. Moim zdaniem jedną z cech odróżniających nas od zwierząt jest umiejętność myślenia abstrakcyjnego i duchowości. Nie mówie tu o religijności ale o duchowości wobec innego człowieka. Przeżywanie życia w całości logicznie i efektywnie jest chorobą. Jak wiadomo to logika zabija duchowość. Wychowyanie dzieci, jedzenie, sen i praca aby przeżyć to typowe życie w zgodzie z naturą. Jednak brakuje mi tego ludzkiego pierwiastka. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że Polacy są strasznie obliczeni. Kiedyś w poprzednim systemie byli złodziejami a teraz nowe pokolenie staje się skenrusami. No w sumie nie dziwię się bo w kraju nędza. Tylko , że to nie jest tak prostolinijne jak Pan myśli. Myślę, że w pewnym momencie zmieni Pan zdanie.

  • Zgadzam się z artykułem! Ostatnio na „Trybunie” Tadzik również poruszył ten problem i napisałem tak:

   Nie znam się na tym ale jako osoba patrząca na to z boku chyba mogę wyrazić swoje zdanie skoro tu dyskutujemy.Przede wszystkim bezpieczeństwo! Jako logicznie myślący dorosły człowiek uważam że w przypadku takich ekstremalnych sportów(???) nie powinno się zakładać rodziny,lub osoba która to robi nie ma poczucia dbania o swoją rodzinę.Próbuję to sobie składać na swoim przykładzie(żona,dzieci) i za grzyba mnie nie wychodzi żeby się porywać na takie coś! Jako człowiek inteligenty uważam że podstawową rzeczą po założeniu rodziny jest jej zapewnienie bezpieczeństwa,warunków godnych do życia etc. Przykład może nie tak ekstremalny ale z powodu problemów z kolanami(Po prostu się sypią i nie wytrzymują) musiałem zrezygnować z gry w piłkę gdyż groziło mnie kalectwo,a jak kaleka ma dbać o rodzinę? Ważniejsze w tym momencie jest dla mnie zapewnienie żonie i dzieciom godnego,normalnego życia,muszą mieć poczucie bezpieczeństwa więc pasja w kieszeń i zarabiam na rodzinę.Pasję można przełożyć na inną(czerpię teraz przyjemność z basenu),To tyle jeżeli chodzi o rodzinę.Pewnie zostanę zaraz”zjechany” za to co napiszę ale uważam że żadna akcja ratownicza nie powinna mieć miejsca! Nie chodzi tu nawet o ogromne koszty lecz Ci ludzie „świadomie” podjeli to ryzyko więc mniemam że kalkulowali że mogą nie wrócić,jak również w tym momencie w moim mniemaniu narazili na utratę zdrowia i życia tych co ich ratowali!.Podsumuję jednym zdaniem-strasznie współczuję rodzinie ale widzę że nie zostaną z niczym.Pieniędzy już nazbierano tyle że raczej nie ma się co martwić o przyszłość tej rodziny i tu moja puenta-z czwartku na piątek odszedł mój szwagier.we śnie. 43lata. Zostawił żonęi dziecko.Z kredytem.On nie wiedział że nie wstanie rano a kolega himalaista wiedział że może nie wrócić.I nie robmy z niego bohatera.I gdzie tu logika? Może mnie ktoś wyjaśnić?

  • Zanim przeczytałem felieton Pana Stanowskiego, sam przemyślałem temat i moje zdanie jest podobne. Oczywiście nie potępiam zbiórek pieniędzy i ciepłych słów w kierunku rodziny zmarłego. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że wszelkiego typu ekstremalne wyprawy powinny być ubezpieczone lub W CAŁOŚCI finansowane przez sponsorów. W całości oznacza, że zarówno te udane jak i te nieudane powinny być zabezpieczone finansowo. Też uważam, że nie powiedzenie tego wprost to błąd. Po każdej klęsce żywiołowej słyszę zewsząd: rolnik uprawy nie ubezpieczył, a teraz płacze i od Państwa żąda zadośćuczynienia. No więc czym się różni ów nieodpowiedzialny i nieubezpieczony rolnik, od tego nieubezpieczonego himalaisty? Moim zdaniem niczym i oba przypadki należy piętnować. Oczywiście w sytuacji śmierci Mackiewicza wpis redaktora na twitterze był może nieco zbyt wprost, natomiast stwierdzenie samego faktu uważam za słuszne. Co do argumentu, że człowieczeństwo polega na pomaganiu drugiemu…oczywiście, tyle że pomagajmy i wyciągajmy wnioski. Niestety to ostatnie wychodzi nam dość słabo i dlatego kolejni rolnicy będą płakać po gradach, a kolejni miłośnicy mocnych wrażeń będą potrzebowali pomocy. Obym się mylił…

   • Jasne że oba przypadki należy piętnować. W obu sytuacjach należy też pomóc. Ja widzę u Pana Stanowskiego bardzo proste i ekonomiczne myślenie. No jasne, że tak powinno być. Każdy powinien płacić za siebie. Aczkolwiek nie zawsze tak jest. Życie to nie statystyka. Ubezpieczony rolnik powinien dostac pieniądze z ubezpieczalni, a nieubezpieczony powinien otrzymać jakąkolwiek pomoc od państwa. Nie powinno być to kontrowersyjne. Bo czy kontrowersyjne jest życie człowieka? Jest w zgodzie z naturą. Ludzi od zwierząt coś odróżnia. Pan Stanowski jest felietonistą młodego pokolenia. Wychowanym w Polskim środowsku politycznej walki i kłótni o budżet, więc się nie dziwię, aczkolwiek piętnuję. Martwię się też o przyszłe pokolenia. Podejrzewam, że ludzkie poczucie godności będzie ustępować ekonomice i konsumpcjonizmowi.

    • Ja nigdzie nie napisałem, że rolnikowi nie należy się jakakolwiek pomoc Państwa. Natomiast nie uważam, że Państwo ma pokrywać całość szkód czy tym podobnych. Już kilka razy czytam, że to czy tamto różni ludzi od zwierząt. Otóż cecha, która moim zdaniem najbardziej sprawia, że człowiek jest inny niż zwierzę to myślenie. Dostrzeganie ciągów przyczynowo-skutkowych, przewidywanie konsekwencji swoich działań lub zaniechań. To jest umiejętność której nie posiadły inne gatunki i której zanik należy uwydatniać czy piętnować. Dlatego też zaznaczam, należy pomóc – np. rodzinie himalaisty, która była już i tak w trudnej sytuacji, a teraz będzie w jeszcze trudniejszej. I tu zachodzi pytanie kto się do takiego stanu rzeczy przyczynił…odpowiedź jest jasna. Dlatego nie uważam, że wychowanie czy funkcjonowanie w takim czy innym społeczeństwie ma wpływ na chłodny osąd tej sytuacji. Chłodny osąd jest mniej więcej zgodny z tym co napisał Stanowski, można być bardziej liberalnym, lub zdecydowanym, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że ten pogląd jest najbliższy zdroworozsądkowemu myśleniu. A zdrowy rozsądek powinien cechować istoty ludzkie…

     • Ja również nie napisałem, że trzeba pomagać tej rodzinie. Chodziło mi o pomoc himalaiście. Rodzina swoją drogą. Przecież matka może pracować. Nie udało się jednak pomóc himalaiście. Szkoda. Logiczne myślenie i zdrowy rozsądek w artykule Pana Stanowskiego kręci się wokół pieniędzy. Bardzo nie lubię jak ktoś rozmawia o pieniądzach po czyjejś śmierci, samemu zbijając na tym popularność. Himalaista był himalaistą. Taki był jego styl życia, a jego rodzina o tym wiedziała. Robili zbiórkę pieniędzy na internecie. To jest ich sprawa. Nie rozumiem jak można wtrącać się w czyjeś życie, na dodatek po śmierci. Co więcej negując potrzebę pomocy himalaiscie (wysłanie śmigłowca).

      • Funkcjonowanie w społeczeństwie myślącym zero jedynkowo gdzie każdy ma chłodny osad sytuacji polegający na obwinianiu kogoś i myśleniu o pieniądzach ponad wszystko raczej nie jest zdrowy. Takie jest moje zdanie. Tym bardziej, że czytają to młodzi ludzie, którzy mogą sobie ten styl życia wziąć do serca.

  • Dwie sprawy.
   Myślę, że nie masz racji z tym pijakiem i alpinistą. Większość ludzi wpada w nałóg właśnie dlatego, że mają gwarancję ochrony przed ryzykiem na jakiś czas. Wiadomo, że nie wpadniesz w alkoholizm po wypiciu 5 piw, nie dostaniesz raka płuc po pierwszej spalonej paczce. Między innymi dlatego ludzie jednak się wpieprzają w uzależnienia i choroby – granica przegięcia wydaje się daleka i bajkowa. Alpinista powinien mieć świadomość tego, że nie ściąga się gogli, nie idzie zdobywać szczytu bez sprzętu, itd. i że tu nie obowiązuje zasada „za pierwszym razem się nie umiera”.

   Druga sprawa, masz rację że działają tu podwójne standardy – ale one działają w obie strony. Dziś jest tak, że większość ludzi piętnuje tego zmarłego alpinistę. Ładnych kilka lat temu Otylia Jędrzejczak miała wypadek na drodze, ze swojej winy. W wypadku zmarł jej brat. Narracja w mediach była taka: ojejku, biedna Otylia, kto nam zdobędzie medal teraz. Nie przypominam sobie nawet pół komentarza, oficjalnego lub nie, mówiącego o tym, że w zasadzie kobieta popełniła przestępstwo, nieumyślnie spowodowała śmierć. Raczej było: ojej, ale strata, ależ ona to musi przeżywać, biedna (*). Nie wiem czym jest spowodowana ta różnica. Może popularnością? Jak celebryci mają wypadki podczas rajdów też nie widać komentów, że nieodpowiedzialni kretyni, powinni w domu siedzieć.

  • Czytam pana właśnie dla takich tekstów. Wyraża pan zdanie dużej części społeczeństwa tylko nie koniecznie ktoś inny ubrałby to tak dobrze w słowa.

  • Chcesz realizować pasję to miej na nią pieniądze!!

  • Szanowny Panie Redaktorze,
   Przepraszam ale będę się powtarzał. Gdy pisze Pan o piłce to teksty są często bardzo dobre. Gdy pisze Pan o inny sprawach to ZAWSZE są świetne. przynajmniej dla mnie.
   Tak się składa, że o całej sprawie i akcji ratunkowej czytałem gdy przez tydzień przebywałem w górach i pędziłem nędzne i nudne życie ojca i męża, który po raz pierwszy z żoną zabrał Swoje małe szkraby na narty. CO się nabiegałem, na męczyłem i nasłuchałem to moje. Nie miałem już siły sam jeździć ale tak sobie myślałem że chyba musiałbym być skończonym suk….nem aby ich zostawić w cholerę i dla Swojej pasji wspinać się na 8 czy 7 tysięcy metrów w temp. -60 i ryzykować życiem Swoim i innych (!). Nie zamienię żadnej minuty z podnoszenia mojego synka i córki ze śniegu i namawiania do dalszych prób na żaden dzień czy rok realizowania jakiejkolwiek pasji. Szczerze współczuje tym, którzy tego zaznać nie mogą.
   Czytając o tej historii na stronach www jakoś dokładnie wiedziałem jakie będzie Pana zdanie i liczyłem, że napisze Pan właśnie tak dobry tekst.
   Pozdrawiam

  • Stano, „show must go on”. Ludzie to kochają, więc przelewają kasę na zbiórkę dla nieodpowiedzialnego świra, który uosabia szaloną cząstkę ich duszy, która na zawsze została uwięziona przez ‚kategoryzmy’ codzienności typu: zadbaj o dzieci, odłóż na dzieci, dołóż się do dzieci, osraj się. Ludzie mają dość tej smutnej jak pizda rzeczywistości składającej się z bilansów i cyferek i hołubią tych, którzy kładą na to lachę. Dla milionów Polaków Mackiewicz to bohater i nie zmieni tego niesmak milionów groszorobów, którzy zamiast na wyprawę w nieznane wolą kasę zakopać w ogrodzie „dla dzieci”.

   Oczywiście, rozumiem argumenty Stano: skrajna nieodpowiedzialność i mitomania Mackiewicza powinna być finansowana z jego kieszeni, ale mam jedno ale:

   Mark Twain, Hemingway, Stanisław Lem i im podobni również powinni się zająć się płodzeniem dzieci, groszorobieniem i nie marnotrawieniem czasu na coś co przynosi straty. Nawet szkoda wspominać o takich nazwiskach jak Hendrix, Joplin, Cobain – ćpuny, frajerzy, nie myśleli o rodzinie i prokreacji.

   Owszem, atakowanie w zimie szczytu jakiejś ubzduranej góry, zwykłemu dupkowi który wylazł z tego felietonu wydaje się głupie (bo samo w sobie jest głupie), ale zaraża innych ludzi marzeniami, szaleństwem, energią do pokonywania swoich „życiowych gór”.

   Ten człowiek stworzył MIT – tysiąckrotnie cenniejszy niż życie trzech niepełnosprawnych. Takie są surowe realia rozwoju ludzkości. A siedzenie na kanapie po całym dniu w robocie i satysfakcja, że nakarmiło się swoje dzieci i dzieci sąsiada-nieroba, który kradnie z tej dniówki procent na swoje 500+, to jest patologia.

   • EDIT: Vincent Van Gogh całe życie zmitrężył na malowanie jakichś „chorych bohomazów” z których nie miał ani grosza, a powinien spłodzić z 10 gówniaków i jebać na nie w jakiejś tkalni 12 godzin na dobę, a potem zdechnąć. Ludzkość dzieli się na dwa podgatunki: dzieciorobów oraz tych którzy przyczyniają się do rozwoju cywilizacji. I dzieciorób nigdy nie zrozumie przedstawiciela tej drugiej grupy.

   • „…którzy zamiast na wyprawę w nieznane wolą kasę zakopać w ogrodzie „dla dzieci”” – to jest właśnie sens textu Stana. Mając dzieci, NIE MIAŁ kasy na „zakopanie” i popieszył sobie na wyprawę w nieznane. Czy to był normalny gość?

    • Widzę, że nie dotarł do ciebie sens mojej wypowiedzi. Czy Van Gogh to był normalny gość? Albo Krzysztof Kolumb? Kolumb zostawił żonę i dzieci i popłynął, by nieuchronnie spaść w przepaść, tam gdzie ta płaska ziemia się kończy. Co z tego, że Kolumb przywiózł pełny statek złota, skoro dzieci go nie poznawały, a żona bardziej kochała szewca. Albo Skłodowska-Curie – czysta lewacka szmata, zamiast niańczyć dzieci i zarabiać na nie, napromieniowała się polonem, bo jej się coś we łbie popierdoliło. Czy Skłodowska była normalna?

     • Skłodowska ma NOBLA, a Mackiewicz? Trójkę dzieci bez środków do życia. To właśnie ty nie rozumiesz. Jak ktoś ma obowiązki rodzinne, to powinien je w pierwszej kolejności wypełniać. Mackiewicz miał i nie wypełniał, Skołodowska nie miała, to mogła się napromieniowywać do woli. Zrozum, nikt nie każe komuś zakładać rodzinę, ale jak ją założyłeś to wywiązuj się w pierwszej kolejności z obowiązków wobec niej. A jak cię nie stać nawet na to, to oglądaj se góry na pocztówkach. Bo zrobić dzieciaka, to jest najprostsze. Cała trudność polega na jego wychowaniu.

      • Nie narzucaj innym, co powinni. Rozumiem twoje zdanie, też nie pochwalam Mackiewicza, ale widzę pewien wspólny mianownik między takimi ludźmi. Mackiewicz tu się nie zalicza, ale wszyscy wielcy odkrywcy, artyści, naukowcy zaniedbywali rodzinę – bo ich idee fixe nie pozostawiał na to czasu i energii.

       Co do Skłodowskiej – brak dzieci to była największa zbrodnia, jaką zarzucali jej współcześni.

      • [email protected] Po co Skłodowskiej Nobel, skoro nawet nie ma dzieci, które mogłyby odziedziczyć tą kasę i splendor :-) Miała Nobla, ale umarła

  • Stano, trafny komentarz.

  • Nie mówię o zainteresowaniu, tylko o ocenie. Otylia zabija człowieka, wyprzedzając na trzeciego – nieważne, mogło się zdarzyć każdemu, ważne żeby wracała do basenu i zdobywała medale. Ginie gość w górach – w sumie podobna kategoria, też zlekceważył ryzyko, naraził życie swoje i towarzyszki – debil, idiota, nie myślał o rodzinie, nieodpowiedzialny, ćpun, niech rodzina odda pieniądze za helikopter.

  • Panie Krzysztofie, kilka spraw:
   – po pierwsze, świetnie, że przestał się Pan już wyzywać z córkami Tomasza Lisa w internecie i wrócił do normalnego pisania, to na początek
   – po drugie, himalaizm to sport, bardzo niebezpieczny, ale boks, mma czy formuła 1 to też dyscypliny w których giną ludzie, trzeba być konsekwentnym, wszyscy są dumni z sukcesów rodaków czy to Gołota, Kubica czy Bielecki, każdy z nich zawsze mógł zapłacić najwyższą cenę w pogoni za sukcesami, ale jakoś dziwnie tylko himalaiści są piętnowani za ryzyko
   – po trzecie, Mackiewicz wzorem profesjonalizmu w górach nigdy nie był ale to jego życie i on miał prawo decydować o ryzyku
   – po czwarte, jestem w stanie na szybko wymienić przynajmniej 10 durniejszych celów, na które nasze państwo wydaje większe pieniądze i piętnowanie kogoś za to, że chce zapłacić za ratowanie czyjegoś życia jest zwykłą hipokryzją i skurwysyństwem, jeśli mamy być konsekwentni to przestańmy leczyć otyłych na cukrzycę i serce a palaczy i byłych palaczy na płuca, nie wspomnę nawet o alkoholikach, te wydatki jakoś Panu nie przeszkadzają
   – po piąte – dlaczego państwo powinno pomóc umierającemu? bo tak trzeba, bo tak robią dobrzy ludzie, bo tak nakazuje nam wiara (przynajmniej tym wierzącym) i tak dalej….
   Do widzenia.

  • 100% racji Panie Stanowski, należy pisać prawdę i nie przejmować się idiotami, pozdrawiam!

  • Świetny tekst, Krzysiek. Zgadzam się z nim w jakichś 100% 😉 I będę wykorzystywal go w dyskusjach na ten temat.

  • Stano,
   Generalnie się zgadzam.
   Jedno ale. Lubimy takie rzeczy wyciągać, gdy coś się wysypie, nie uda. No dobrze, ale kiedy o tym mówić, jeśli nie właśnie teraz – co słusznie zauważyłeś.
   Trzeba tylko pamiętać, że zwykle gdy Polak dokona czegoś jako pierwszy, zrobi coś najlepiej, duma narodowa budzi się w nas wszystkich, nie tylko w nim jednym. Wszyscy wypinamy pierś i cieszymy się, że to Nasz, Polak tego dokonał, Polska, My. A jak coś nie wyszło, to nie wyszło jemu – to on, nie my. Nie jest tak?
   Rodzi się pytanie, kiedy w dzisiejszych czasach należy odczuwać dumę narodową? W jakich sytuacjach? Rzadko kiedy mamy okazję sami uczestniczyć w czymś, z czego dumni są wszyscy Polacy. Nie walczymy w wojnach, nie bierzemy udziału w Powstaniach. Z czego mamy prawo być dumni jako zbiorowość? Moim zdaniem właśnie z sukcesów sportowych. Ale jeśli tak, to musimy też wtedy umieć brać małą cząstkę odpowiedzialności na siebie w przypadku niepowodzeń.

  • A dlaczego uważacie, że On chciał pomocy i tego helikoptera. Przecież o pomoc wołała jego francuska partnerka. Może On wcale nie chciał żadnej pomocy, Zdobył szczyt, spełnił swoje marzenie i po prostu tam został. Nie dał rady zejść, więc po prostu został,

  • Nie mówię o frustracjach, bo po prawdzie dramaty nieznanych mi ludzi niespecjalnie mnie ruszają, szczególnie w przypadkach gdy sami je sobie fundują. Jest natomiast dziwny podwójny standard w postrzeganiu osób, które w wyniku podjętego ryzyka zrobiły sobie i bliskim kuku. Poniekąd sam zahaczyłeś o ten temat, pisząc o alkoholikach. Oni jako ogół, jakaś duża zbiorowość są traktowani z pogardą i bez współczucia. Natomiast alkoholik, który wydał płytę, coś namalował, czy zatańczył to już z reguły super gość i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby wyciągnąć te same argumenty, że słaby mąż i ojciec, że dzieci go first, itd.

   W Tatrach nie byłem, mam pod nosem inne pasmo, często chodzę w sumie jak jest lepsza pogoda. Swoją opinię o ryzyku Mackiewicza opieram na opiniach innych alpinistów, wywiadowanych teraz przez każdy większy portal.

  • dziękuję panie Krzysztofie że odważył się pan to napisać. Zgadzam się z każdym zdaniem tego tekstu.
   Jego wybór,jego obsesja,dla mnie w niczym się nie różni od sfiksowanego kierowcy który chce się przekonać jak to jest jechać 200 na godzinę i zawija się na drzewie. Żaden bohater

  • Stano! Pelna kurwa zgoda!!!

  • Tak bardzo chcę tu coś napisać, ale nie wiem od czego zacząć.
   Na początek mam jedno pytanie…po jaką cholerę Pan gdyba? Naprawdę jest Pan pewien, ze do Pana życia nie można dopisać historii gdybalstwa z podobnym skutkiem? Proszę odpowiedzieć, jeżeli twierdzi Pan, ze nie, to ja wymyślę w minutę.

   Naprawdę aktualna wyprawa na K2 nie porywa się na smierć? Nie wiem jakim cudem, pisząc ta wspaniałomyślna wypowiedz, nie wpadł Pan na to, ze ludzie, którzy ratowali Pana Tomka i Elizabeh za chwile sami będą wspinać się na podobną wysokośc. ROZUMIEM ALE NIE SZANUJĘ?
   Naprawdę ludzie z rakiem czy jakąkolwiek inną chorobą przewlekłą nie proszą się o smierć? Nie leczą się za pieniądze podatników? Podczas, gdy średnia długość czekania w kolejce do specjalisty to jakieś 3 miesiące? Tak się składa, ze sama jarałam fajki przez 14 lat i rzuciłam gdy zachorowałam. PRZYPADEK? NIE! SAMA DO TEGO DOPROWADZIŁAM!
   I ostatnie. Jak Pan myśli, panie gdybalski, dlaczego na świecie tyle zgonów, tyle osób pije alkohol, pali papierosy, jest otyłych, PODCZAS GDY cały świat wie, ze to wszystko prowadzi do śmierci? Dlaczego w ogóle jemy ta przetworzona żywność, PODCZAS GDY wiemy jaka jest szkodliwa?
   Wie Pan dla czego? Bo jesteśmy ludźmi i tak pracuje nasz mózg. I nie ma pan prawa tak pisac. A JA JAKO PODATNIK NAKAZUJE PANU ZEJŚĆ Z TEJ KANAPY, SIEDZNIE NA NIEJ SPRZYJA ŚMIERCI I NIE MAM ZAMIARU ZA TO PŁACIĆ. Jest tylko jedna różnica między Panem Tomkiem a Panem – pan Tomek wybrał sport ekstremalny, a Pan wybrał sport, który nie wymaga wysiłku. Proszę zadzwonić do mnie, gdy będzie Pan na łożu śmierci, ba! Proszę już zbierać pieniądze do koperty i oddać Państwu, za każdą zjedzona czekoladę i przeleżany wieczór na kanapie. Pozdrawiam i więcej pokory

  • Przyjąłem. Ja w ogóle w temacie eutanazji, samobójstw i robienia sobie innych krzywd na własne życzenie mam bardzo wolnościowe poglądy.

  • Bardzo dobry tekst. Zgoda 100 %

  • Ah, zapomniałabym dodać. Należy zmienić przysłowie: Dla miłości zrobię wszystko, skoczę w ogień, rzucę się ze skały, JEDYNE CZEGO NIE ZROBIĘ TO POPROSZĘ O POMOC PODATNIKÓW!

  • całkowicie się zgadzam z Tobą w tych kwestiach , tylko jedna uwaga : błagam nie mów rozkminiać , nie wiem skąd się to wzięło u młodzieży by słowa ,które kiedyś oznaczało mowę używać jako coś zamiast rozwikłać czy wykombinować , kminić to mówić , kmina została sprzedana na długo przed grypserą , a przywrócił ją w błędnym znaczeniu chyba jakiś hiphopowy guru i podchwyciła banda sebiksów ,pozdrawiam

  • może i trzeba ,ale jakoś tego słowa nie cierpię w tym nowym znaczeniu , ja tez od zawsze to słyszę , jednak z opowiadań i lektur bardziej podoba mi się starsze

  • Niektórzy nadają sens swojemu życiu, inni nadają sens samemu życiu. Każdy człowiek jest inny, dajcie spokój. Ile można wałkować jeden temat? Rozpętał się typowy festiwal przekrzykiwania „moja racja jest najmojsza”. Szkoda człowieka, jak każdego. Dobrze, że nie było więcej ofiar. Moim zdaniem każde życie jest cenne, ale przecież nie będę nikogo zmuszał do robienia po mojemu. Po coś mamy odrobinę wolności, by kierować swoimi losami w sobie tylko znany sposób. Finito!

  • jaki zawistnik?
   ja jak jade na Karaiby na wakacje to skromnie i anonimowo. Dalsza rodzina nic nie wie bo to zadne halo.

  • Najbardziej we wtorkowych felietonach lubie komentarze. zawsze poprawiają humor! Co by red. stanowski nie napisał, zawsze te same osoby są w kontrze + kilka nowych asów 😀 a jak jeszcze red stanowski sie odnosi do tych komentarzy(niestety coraz rzadziej, co mnie w sumie nie dziwi) do już w ogole ubaw po pachy 😀 poloki wiedza wszycho i wiedza, że jak PZU kasy za obitego punciaka kasy nie odda to za żadna wyprawe, nawet w kosmos, nie odda !

  • Stano chce być kontrowersyjny i przez to zaistnieć w mediach.

  • I tak myśli normalny człowiek. Dokładnie czym się różni ratowanie Mackiewicz od gościa który całe życie pali i chleje.

  • Ale Krzysiu kij w mrowisko wbił, jak zazwyczaj zresztą masz rację. A dyskusja w komentarzach przekracza wszelkie kryteria głupoty.

  • Nie możesz pogodzić się z tym ze Stanowski ma racje boli ?

  • 100% racji.
   Tyle ze nikt tych pijaczkow nie gloryfikuje a chyba o tym ten artykul. Ze gloryfikuje w sumie niezbyt fajnego goscia

  • Aj Krzysiek, najpierw piszesz o tym Tomaszu jakieś bzdury na Tweeterze, chociaż poniekąd masz rację, tylko w pewnym wieku nie wypada zwyczajnie brać się za takie tematy i tego rozstrząsać. Zostaw to młodszym albo głupszym. Wiadomo, że pojawił się hejt, no bo jak inaczej, wiadomo też że się tego mogłeś spodziewać. I nagle masz temat na wtorkowy arytykuł, w którym… no piszesz, co piszesz, wyjaśniasz swój punkt widzenia. No fajnie, ale naprawdę tylko na to Cię stać? Weź się w garść, dobry dziennikarz z Ciebie, daruj sobie rozstrząsanie Nanga Parbat, bo nie masz lepszych tematów? Wiem, że nie wszystko musi być o piłce, no ale może Cię krecą takie dziwne polemiki, spoko rób jak tam uważasz.

  • Mój stary, stary mojego kumpla takie sytuacje zawsze komentowali tak samo: „I na chuj tam lazł”. Słowo w słowo a panowie się nie znają i podejrzewam, że więcej osób tak ma…

 • Trzeba przyznać, że kariera Ariela Borysiuka jest jedną z bardziej nietypowych, jakie przyszło nam obserwować. Otóż jest to człowiek-bumerang – gdziekolwiek się go rzuci, i tak do nas wróci. No i wraca.
  12-[…]