Auf wiedersehen Gino.

Sierpień 31, 2019 in Bez kategorii

Nabil Aankour , Zlatan Alomerović , Goran Cvijanović , Radek Dejmek , Maciej Gostomski , Nika Kaczarawa , Jacek Kiełb, Kenn Kallaste, Felicio Brown Forbes, Maciej Górski, Łukasz Kosakiewicz, Piotr Malarczyk, Michał Miśkiewicz, Bartosz Rymaniak , Elia Soriano… To nie wszyscy. Wymieniłem tylko tych, których uważam za wartościowych, cennych, coś tam znaczących. Tych zawodników Korona Kielce Straciła w ciągu ostatnich dwóch lat (i jeszcze sporo innych). W ich miejsce pojawiali się (niemal zawsze) piłkarze słabsi. Mimo to Gino Lettieri jakoś ten wózek skręcał do kupy i całkiem nieźle go prowadził. I wiecie co się najbardziej moim zdaniem rzucało w oczy? Że jego drużynie zwyczajnie brakowało jakości. Wszystko było fajnie poukładane, był pomysł, ale często piłka odskakiwała, leciała za daleko, grzęzła między nogami. Materiał do rzeźbienia był lichutki. Mimo tego udawało się punktować.

z22619501Q,Gino-Lettieri

Obecny sezon to trzeci, w którym Lettieri pracował w Kielcach. Tym razem (według władz klubu) nie dał rady. Może i nie dał, ale ja się dziwię, że dawał tak długo. Jasne, że jest trudnym facetem, jasne, że ma swoje odpały. Rzecz w tym, ze okazał się doskonałym człowiekiem na trudne czasy, a te wcale się nie skończyły. Ba! Okazuje się, że są coraz gorsze. Kto teraz poprowadzi Koronę? O Ojrzyńskim kibice z Kielc niech zapomną. Ten super hiper Bartoszek, który dawno już spadł z ligowego piedestału, a ponoć tak wspaniałą robotę robił w Koronie? Szkoda tylko, że od patrzenia na jego ekipę bolały zęby? Notabene drużyny Ojrzyńskiego nie są pod tym względem bardziej zjadliwe. Może Smółka, który sprawi, że Korona zacznie grać w piłkę? Może Smuda pomoże w walce o spadek?
Drodzy kibice Korony Kielce, a zwracam się szczególnie do tych, którzy głośno domagali się dymisji Gino Lettieriego: zapłaczecie w tym sezonie głośno jeszcze wiele razy. Zatęsknicie za tym butnym Niemcem bardzo szybko. Daliście się zmanipulować jak trzylatkowie i swoją złość skierowaliście na człowieka, któremu zawdzięczacie więcej, niż możecie sobie wyobrazić (przy waszej skromnej wyobraźni). Korona dziś, właśnie dziś, stała się murowanym kandydatem do spadku.

2019.08.30 Kielce Pilka nozna PKO Ekstraklasa sezon 2019/2020 Korona Kielce - Jagiellonia Bialystok N/z Kibice Transparent Gino Lettieri Foto Rafal Rusek / PressFocus/NEWSPIX.PL 2019.08.30 Kielce Football Polish PKO Ekstraklasa season 2019/2020 Korona Kielce - Jagiellonia Bialystok Kibice Transparent Gino Lettieri Credit: Rafal Rusek / PressFocus --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl  mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Lettieriemu zaś życzę, by za kilkanaście dni objął stołek trenera warszawskiej Legii, który niechybnie zwolni Vuković. To by dopiero była przednia zabawa!

12
13

Wiślacki spleen

Grudzień 29, 2018 in Bez kategorii

MTcxMy5qJD1MTnVJTV4-MhQIYw5FEik6TQghVkYWEicTHS4QVB05MQILKAtqGWJhAh51TgNIL2YCQXVNDC5_Z1BOfE4EQmM-Ex8=

Wiślacki spleen

 

Tumany tkwią nad stadionem, meczu oglądać nie mogę.

Naciągam głębiej kaptur, czekając kulę się w sobie.

Powietrze lepkie i gęste, dym osiada na twarzach.

Misiek smętny na gnieździe, leniwie dres swój wygładza.

 

Poranek przechodzi w południe, godziny szybko mijają.

Czasem zabrzęczy mucha, na przelew wszyscy czekają.

A księżyc wysoko, wysoko, świeci księgowej w oczy.

Ogrzewa niestrudzenie zimne Reymonta przestrzenie.

 

Wkrótce Ly Vanna rozgoni

Ciemne zadłużeń zasłony!

Stanę wtedy na „RAZ!”

Mistrzostwa przyjdzie czas!

 

Trybuny dymem spowite, straszą swymi pustkami.

Patrzę w przyszłość strwożony, w czwartoligowe strony.

A słońce wysoko, wysoko, szara codzienność powraca.

I tylko się jedno zmieniło, nie rządzi już Sarapata.

 

Ly Vanna nic nie rozgoni.

Żegnajcie piłkarskie salony!

Wyzwanie czeka nas:

Na czwartą ligę czas!

 

 

 

3
1

Trener miał pełne zaufanie, więc go zwolniono.

Październik 19, 2018 in Bez kategorii

Ile razy już to słyszeliśmy? Trener ma pełne poparcie władz klubu, jego posada jest bezpieczna. Mija kilka dni i szkoleniowiec zostaje zwolniony. Tym razem pełne poparcie miał trener Stomilu Kamil Kiereś i oczywiście już w Olsztynie nie pracuje, a jego miejsce zajął (swoją drogą niezwykle sympatyczny facet) Piotr Zajączkowski.

Dlaczego Kiereś wyleciał? Klasyka. Słabe wyniki. Wystarczy spojrzeć w tabelę i wszystko zdaje się stawać  jasne. Czy jednak sprawa jest aż tak oczywista? Nie do końca.

Z pewnością zwolniony szkoleniowiec ma swoje zasługi. Chodzi oczywiście o uratowanie Stomilu przed degradacją w poprzednim sezonie. Wszyscy już spisali Olsztynian na straty, tymczasem Stomilowcy popisali się świetnym finiszem i zdołali nawet uniknąć baraży.  Duża rzecz, bo trzeba pamiętać, że sytuacja finansowo-organizacyjna w olsztyńskim klubie była zła. Jaka jest teraz? Chyba jest jeszcze gorzej, z pewnością nie lepiej. Warunki pracy raczej nie są (delikatnie mówiąc) dobre. Wzmocnienie drużyny? Żart.

Początek obecnych rozgrywek był bardzo trudny. Stomil wszystkie mecze grał na wyjeździe, bo na olsztyńskim stadionie kładziona była nowa murawa (sensowność tej inwestycji to temat na osobną dyskusję). Mimo to Stomilowcy zaczęli nieźle. Przez chwilę byli nawet w czubie tabeli. Trwało to krótko. Szybko okazało się, że kołdra jest krótka, kadra słaba, sytuacja w klubie nie pomaga. Nadzieją był powrót na własny stadion. Tu Stomil miał się odkuć. I co? I dwa razy w cymbał, a Kiereś na zieloną trawkę. Czy słusznie?

Bardzo trudne pytanie, bo jak ocenić trenera, który pracował w takich warunkach? Wyniki były słabe, to oczywiste, ale czy Stomil ma potencjał na coś więcej? Czy, szeroko rozumiane, okoliczności przyrody sprzyjają sportowej rywalizacji? Trenera zwolnić jest najłatwiej, to wszyscy wiemy.

Lubię Piotra Zajączkowskiego. Życzę mu jak najlepiej zarówno ze względu na Stomil, jak i z czystej sympatii dla Niego, ale właśnie wskoczył po uszy w gówno. Nie mam zamiaru bawić się w ładne słowa, by opisać sytuację Stomilu. Długi klubu to około 2 miliony złotych. Poziom organizacyjny już wielokrotnie był tu opisywany. Stadion to coś w stylu rzymskiego Koloseum, tyle że włoski zabytek jest w lepszym stanie. Sportowo źle, ale jak ma być patrząc na wcześniej wymienione przesłanki?

Trzeba to chyba powiedzieć otwarcie. Dla Stomilu nie ma miejsca w pierwszej lidze. Jaki jest sens wciąż reanimować tego trupa? Ile można przedłużać tą agonię? Są głosy o tym, że klub należy wspomóc (znacząco) z kasy miejskiej. Takim rozwiązaniom zawsze będę przeciwny. Zresztą co to nawet zmieni, jeśli miasto spłaci dług? Tu trzeba przede wszystkim Heraklesa, który posprząta tą Stajnię Augiasza, a augiaszowe długi, to tylko jeden z problemów.

Tak. W Stomilu wszystko jest nie tak. Nic się nie układa. Myślę jednak, że jedna osoba jest szczęśliwa. Uważam, że zadowolony powinien być Kamil Kiereś. Może i stracił pracę, ale coś mi mówi, że tęsknić nie będzie.

 

11
2

Dariusz Dźwigała zwolniony

Październik 7, 2018 in Bez kategorii

a9OktkqTURBXy9jYjY2NjhmOGIwMThiOTNkNTQ0Njc5YjY5YWQxMDI3Yy5qcGVnkpUDAMywzQzUzQc3kwXNAxTNAbw

Nie Cycu, nie Pawłowski, nie Brosz, ale Dariusz Dźwigała został kolejnym trenerem, który stracił stołek w ekstraklasie. Odszedł z Wisły Płock za porozumieniem stron, tak w każdym razie stoi w oświadczeniu klubu. Biorąc pod uwagę ostatnie mecze, ale też całokształt jego pracy, decyzji tej można się było spodziewać. Mecz w Szczecinie przelał czarę goryczy. Inna sprawa, że ten szkoleniowiec od początku był mocno krytykowany. Mało kto wierzył, że się sprawdzi.

Pytanie co dalej? Kto zastąpi Dźwigałę? Macie jakieś typy? (tak, tak, wiem, Dominik Furman) Co dalej z drużyną, bo wydaje się, że (biorąc pod uwagę letnie ubytki kadrowe i transfery przychodzące) Wisła nie jest jakoś wyraźnie słabsza od drużyny z wiosny, a jednak różnica w grze jest bardzo duża. Z drugiej strony płocczanie poprzedniego sezonu też nie zaczęli szczególnie dobrze. Pamiętamy zamieszanie z trenerem Kaczmarkiem. Postępy ekipy Brzęczka przyszły z czasem. Takiej katastrofy jednak nie było. Nasuwa mi się jeszcze jedna refleksja. Gdy Wiśle „szło”, to pod niebiosa wychwalany był dyrektor sportowy Łukasz Masłowski. Podkreślano jego doskonałą pracę przy kompletowaniu kadry. Teraz o panu dyrektorze jest cicho, jak makiem zasiał. Czy obecna postawa drużyny nie obciąża jego konta? Sukcesy były dzięki niemu, a porażki go nie dotyczą? Czy letnie transfery okazały się trafne? Czy Wisła ma bramkarza? Czy Dahne się ustabilizował? Jaki Masłowski miał wpływ na zatrudnienie Dźwigały?

 

PS. Dziękuję użytkownikowi Kanapowy Janusz za zwrócenie mi uwagi na poważny błąd w tekście. Poprawione lecz nie zapomniane. 😉

9
2

Brzęczek a sprawa Krakowska

Lipiec 14, 2018 in Bez kategorii

Zbigniew Boniek ogłosił: selekcjonerem polskiej Reprezentacji został Jerzy Brzęczek.

Burza, która się rozpętała w internecie mnie zaskoczyła. Brzęczek to nie jest mój wymarzony wybór, pewnie wskazałbym kilku lepszych kandydatów (pytanie, czy byłyby to opcje realne), ale skala wobec nowego selekcjonera jest jednak dość niebywała. Dlaczego? Powodów jest pewnie wiele, ale sprowadziłbym to wszystko do dość prostej sprawy. Nasz reprezentacja wzbudziła w kibicach dość spore oczekiwania, ale zawiodła. Zawiodła bardzo i nie mamy chyba wątpliwości, że potrzebna jest jej terapia. Nowy selekcjoner powinien wyleczyć wszelkie choroby, na które ostatnio zapadła. Kibice liczyli, że zajmie się tym dobry, sprawdzony lekarz. Niestety liczyliśmy na doktora House’a, a okazało się, ze naszym pacjentem zaopiekuje się doktor Lubicz.

Chciałbym jednak wrócić do, szeroko rozumianych, reakcji po nominacji dla Brzęczka. Zgadzam się, że z mediów płynie dość podejrzana ilość miodu, zrobiło się bardzo słodko. Tłumaczyć to można różnie, nie chcę tego roztrząsać, to pewnie temat na osobną dyskusję. Zastanawia mnie też zachowanie wielu kibiców, którzy bardzo gwałtownie przeciwko osobie Brzęczka protestują. Co chcą osiągnąć? Okazać swe niezadowolenie? Ok, to rozumiem. Wiele jest jednak głosów nawołujących wręcz do szybkiego pozbycia się Brzęczka. Naprawdę na to zasługuje? Nie wypada dać mu szansy? Jest absolutnie pewne, że okaże się kompletnym nieudacznikiem, który zatopi nas w ciemnych wiekach polskiej piłki? Ja takiej pewności nie mam. Daje mu szansę. Niech mnie przekona, że źle Go oceniam, że źle ocenia Go wielu kibiców.

Protesty kibiców nic nie dadzą. Nie mamy chyba co do tego wątpliwości. Nasuwa mi się jednak pewna (dość karkołomna, ale jednak) analogia. Niedawno pracę w Wiśle Kraków podjąć miał Łukasz Surma, co wzbudziło wśród kibiców Białej Gwiazdy spore oburzenie. Surma ma swoje za uszami i kibice nie życzyli sobie, by zajmował się wiślacką młodzieżą. Protestowali tak mocno, że Surmy w Wiśle już nie ma. Wywiązała się na weszlo ciekawa dyskusja w tej sprawie. Jedni pisali, że dobrze się stało, inni, że nie może być tak, że kibice wpływają na decyzje personalne w klubie.

A teraz mamy Brzęczka i kibiców, którzy… najwyraźniej chcą wpływać na decyzje personalne związku. Oczywiście Reprezentacja to inny kaliber. Zarzuty wobec Brzęczka i te wobec Surmy, to też zupełnie inna parafia, ale już mechanizm wydaje mi się bliźniaczo podobny, no może poza tym, że chyba jeszcze żadna grupa nie napisała listu otwartego domagając się dymisji nowego selekcjonera. Ciekawe, czy są tacy, którzy krytykowali decyzję władz Wisły uginających się pod presją kibiców, a jednocześnie grillują Brzęczka i chcą go widzieć poza kadrą? Jakoś dziwnie jestem pewny, że tak.

Generalnie szkoda mi Brzęczka, bo nie uważam, by zasłużył na to, co Go teraz spotyka. Mam też wrażenie, że zaistniała sytuacja, atmosfera, która się wokół niego wytworzyła, najzwyczajniej w świecie szkodzi Drużynie Narodowej. Czy o to nam chodzi? Liczę na to, że sytuacja wkrótce się uspokoi, szum się skończy, a Brzęczek szybko udowodni mi, że źle Go oceniam. Z jednej strony patrzę na Niego i wydaje mi się, że to taki Ivan Bezjajcew, z drugiej myślę sobie, że facet, który był kapitanem Olimpijczyków z 1992 roku musi mieć twardą skórę. W końcu była to drużyna pełna charakternych typów, a prowadził ich mistrz zjebki Janusz Wójcik. Coś to jednak o Brzęczku mówi. Niech wkrótce przemówi i sam nowy selekcjoner. Wynikami!

5
2

Zakład w szczytnej sprawie

Czerwiec 11, 2018 in Bez kategorii

Pomysł rzuciłem w komentarzach pod jednym z tekstów, ale pozwolę sobie opowiedzieć o nim na Trybunie.

Wiele się mówiło o Sławku Peszce, przeważnie dominowała szyderka.

Słusznie, niesłusznie… Nie jest to istotne wobec tego, co chciałbym zaproponować.

Zamiast się o Sławomira Peszkę kłócić, zróbmy coś lepszego. Sprawmy, by nasze odmienne, na Jego temat, zdania, przekłuły się na coś dobrego i pożytecznego.


Proponuję Wielki Weszlacki Zakład o Sławka Peszkę!

1323872595_by_MegustaKuba_600

O co chodzi? Otóż zakładamy się ze sobą!

Zakład jest prosty: Sławek strzeli gola na Mundialu kontra Sławek nie strzeli gola na Mundialu.

Deklarujemy: tak lub nie.

Przegrywający wpłaca jakąś ustaloną kwotę (ja proponuję 50 złotych, myślę że jest w zasięgu niemal każdego, a zawsze można więcej) na szczytny cel, który określony zostanie wcześniej.

Proponuję, by cel wskazała Redakcja.

Po co to? Emocji nigdy za mało, ale przecież, co by się nie stało, to ktoś z pewnością będzie tu wygranym.

Widać, że w ocenie Sławomira Peszki różnimy się bardzo. Może tym razem nasze spory będą mogły realnie komuś pomóc?

Co Wy na to? Co na to Redakcja?

4
3

A mi się nie podoba nowy system gry Reprezentacji…

Marzec 24, 2018 in Bez kategorii

Adam Nawałka uznał, że Drużyna Narodowa potrzebuje nowego ustawienia, bo stare wszyscy już znają. Podobno nawet mali Eskimosi rozpracowali naszą reprezentacje i jej 4-4-2. Stwierdził, że czas na nowe ustawienie i wymyślił, że będziemy grać trzema środkowymi obrońcami i dwoma wahadłowymi. Czy to 3-5-2, a może 5-3-2, albo raczej 3-4-3? Sam nie wiem, bo się to nieco w ostatnich meczach przestawiało, ale zawsze było 3 środkowych defensorów oraz dwóch zawodników biegających przy liniach bocznych box-to-box.

Idea niby słuszna, trzeba się rozwijać, trzeba uczyć nowych rzeczy, stawać się bardziej wszechstronnym. Pytanie brzmi, czy selekcjoner od trzech spotkań tak gra, bo chce byśmy byli przygotowani na różne warianty, wielotorowi, czy on na prawdę chce tak grać w Rosji? Obawiam się bardzo, że czeka nas to drugie.

Dlaczego się obawiam? Bo kadra w tym ustawieniu mi się nie podoba! Gra raczej słabo, anemicznie, bez pomysłu, a czas ucieka szybko. Nauczą się nowej strategii do Mundialu?

Oczywiście wiem, że są też problemy z samymi reprezentantami: Grosicki na ławie, Krychowiak na ławie, a jeśli nawet nie, to i tak słaby, Milik po kontuzji, Błaszczykowski, to już chyba nawet nie na ławie, Pazdan, Jędrzejczyk, Mączyński bez formy… Można załamać ręce, ale przecież wcześniej też bywało różnie, liczne przeszkody się pojawiały, ale jakoś graliśmy „swoje”. Teraz, mam wrażenie, sami sobie utrudniamy życie, niepotrzebnie udziwniamy, nie pamiętamy, że lepsze jest wrogiem dobrego. Chcemy być nowocześniejsi? Bardziej na czasie? Czyżby Nawałka chciał udowodnić, że nie jest taką konserwą, za którą wielu Go uważa?

561b7891a3a81_o,size,969x565,q,71,h,2720a1

Osobnych kilka słów, co do wyborów personalnych selekcjonera w meczu z Nigerią.

Obrona? Dlaczego Piszczek w środku? Marnuje tam swój potencjał, jeśli już gramy wahadłowymi, to właśnie tam powinno być jego miejsce. Na środku nie będzie ani pewny, ani przydatny z przodu.

No właśnie… Wahadłowi! Kluczowy element tej układanki i co? I Kurzawa z Frankowskim. Dla mnie, na tej pozycji, zawodnik powinien być szybki, bardzo dobrze przygotowany wytrzymałościowo, oraz umieć zarówno bronić, jak i atakować. Żaden z wystawionych graczy nie spełnia moich oczekiwań.  Kurzawę powszechnie się za wczorajszy mecz chwali, i słusznie, ale to nie jest pozycja dla niego. Dograł fajną piłkę do Lewandowskiego, parę razy świetnie dośrodkował ze stałych fragmentów gry, ale czy dobrze wspierał obronę? Nie bardzo. Czy dynamicznie oskrzydlał ataki? Nie pamiętam. Zresztą Kurzawa nie jest graczem do biegania przy linii, nie ta szybkość, nie ta dynamika. To tym gracza numer 8, albo 10, czyli piłkarza środka pola. Może nieco przesuniętego do lewej, ale na pewno nie przyklejonego do linii. Uważam, że przyda się reprezentacji, ale nie na tej pozycji.

Frankowski? Dynamiczny, szybki, może być groźny z przodu, ale z tyłu? No nie! Wiem, że tam grywał, nie znaczy to jednak, że był to dobry pomysł. Znowu, tak jak przy Kurzawie, uważam, że się przyda, ale nie na tej pozycji.

Pomoc? Krychowiak bardzo niepewny, jak nie on, albo raczej jednak jak on w wersji z ostatnich miesięcy. Niestety. Zieliński bardzo nierówny, ale wciąż liczę, że więcej weźmie na siebie. Plus dla Góralskiego za to, jak mnie zaskoczył. Oprócz typowej czarnej roboty w charakterze przecinaka, kilka razy fajnie rozegrał. Jak nie on.

Kownacki? Słyszałem jakieś pochwały pod jego adresem, ale jak dla mnie był przezroczysty. Tym występem raczej nie przekonał.

To tyle tak, na szybko. Reasumując… Jeśli idzie o eksperymenty Nawałki, to każdy kolejny mecz przekonuje mnie, że pomysł nie jest dobry. Mówiąc po chłopsku – kadra w nowym systemie mnie nie przekonuje, nie ma tego czegoś, co miała grając „po staremu”. Wiem, że to tylko sparingi, że nie muszą pięknie wyglądać, ale uważam, że powodów do niepokoju mamy sporo. Co najdziwniejsze, moim zdaniem, wielu z nich przysparza nam, swoimi decyzjami, sam Adam Nawałka. Człowiek, którego do tej pory zawsze broniłem. Mam nadzieję, że wciąż wie, co robi, a ja swoje słowa, będę miał okazję odszczekać, ale uważam, że dzisiaj idzie złą drogą.

2
3

Gino Lettieri vel Wunderwaffe czyni prywatę!

Marzec 15, 2018 in Bez kategorii

Drodzy Weszlacy

Wybaczcie, że wykorzystuję Trybunę, by Wam te kilka słów przekazać, ale uważam, że warto. Parę tygodni temu, pod jednym z tekstów Krzysztofa Stanowskiego, w dość emocjonalnym wpisie, opowiedziałem Wam o tym, co mi się przydarzyło. Bez szczegółów, ale dowiedzieliście się, że dotknęło mnie, i moją rodzinę, nagłe zdarzenie losowe. Z perspektywy czasu żałuję, że opisałem to publicznie, ale czasu nie cofnę.

Stało się to, co się stało. Było groźnie, ale nikomu z nas nic się nie stało! To jest najistotniejsze.

Teraz przejdę do meritum!

Po tym, jak o tym napisałem, wielu z  Was zainteresowało się moim losem! Pytał o możliwość udzielenia mi pomocy Krzysztof Stanowski, pytało wielu z Was, których znam tylko po nickach!

Nie chciałem korzystać z waszej życzliwości, ale to nie jest w tej sytuacji ważne!

Czuję się częścią weszlackiej społeczności i okazało się, że w trudnej sytuacji, ta właśnie społeczność mnie wsparła. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, często polemizujemy, zwykle dość złośliwie, ale gdy dotknęło mnie nieszczęście, powiedzieliście mi, że jesteście ze mną!

Z całego serca i bardzo szczerze dziękuję!

Wsparcie mentalne nie jest mitem! Gdy ma się poczucie, że wielu ludzi dobrze ci życzy, naprawdę jest łatwiej!

PS. Nie zmienia to wszystko faktu, że jak się będę z Wami nie zgadzał, to liczcie na mój komentarz :)

6
5

Królewska abdykacja?

Listopad 2, 2017 in Bez kategorii

sergio-ramos-sad-champions-league

Wczorajszy mecz z Tottenhamem był kwintesencją tego, co w zasadzie od początku sezonu, dzieje się z Realem Madryt. Grają słabo. W lidze regularnie gubią punkty, nawet jeśli wygrywają, to styl pozostawia wiele do życzenia. Co się stało z tą znakomitą drużyną z zeszłego sezonu?

 

Może to wina kadrowych zmian? Kilku graczy odeszło: Pepe, James, Morata. To duże nazwiska, ale każdy przypadek należy rozpatrywać osobno.

 

Pepe nie był podstawowym obrońcą, zdecydowanie więcej grał Varane. Na pewno był wartościowym zmiennikiem, zwykle nie zawodził, ale czy można jego odejście traktować jako wielkie osłabienie? W moim odczuciu raczej nie, a na pewno nie jest to jakieś gigantycznie destabilizowanie formacji obronnej.

 

James… Wielka gwiazda, w minionym sezonie całkiem dobre liczby (a przecież wchodził głównie z ławki). Rzecz w tym, że Kolumbijczyk formą, delikatnie mówiąc, nie imponował. Osłabienie? Nie sądzę!

 

Morata to inna bajka. Jego bardzo mi szkoda. Sadzanie go na ławce na tak długie minuty, przy chimerycznej postawie Benzemy, uważam za coś w rodzaju sabotażu. Zidane zapewne uważał, że Francuz bardziej pasuje mu do koncepcji. Lepiej gra piłką, częściej schodzi z pozycji, pomaga w rozgrywaniu, a Morata to typowa dziewiątka. Tyle, że napastnik jednak ma strzelać gole, a te Benzema czasem i strzela, ale częściej staje się bohaterem powtórek z najbardziej spektakularnie spartolonymi setkami. Nawet w tym sezonie Francuz mógł spokojnie rozstrzygnąć mecze z Valencią, czy pierwszy z Kogutami, ale… Skończyło się na remisach.

 

Nie odejście Benzeny jest tu jednak problemem. Problem jest głębszy, ale, moim zdaniem, bardzo oczywisty.  Real Madryt cierpi na pewien syndrom. Nazywam to „zespołem tłustego kotka”. Koteczek bardzo się w ostatnim czasie najadł, świetnie polował na myszki, wszyscy go za to chwalili, ale ostatnio brzuszek mu napęczniał, a chęci do biegania za zdobyczą się zmniejszyły. Niestety myszki bluesa nie czują i same w łapki nie wpadają.

 

Oczywiście początek sezonu (czyli Superpuchar Europy i Superpuchar Hiszpani) jeszcze bardziej podbudował naszemu kotkowi ego, a brzuszysko zaczęło się przelewać boczkami. Wtedy jednak nikt nie widział problemu. Media się nad kosmicznym Realem rozpływały, zakładały kolejne korony skazując rywali na oglądanie królewskich pleców. Głowy były bardzo bardzo wysoko…

 

Czy nagle wszyscy gracze Realu zapomnieli jak się gra? Modric i Kross zapomnieli jak się podaje? Isco stracił błyskotliwość dryblingów? Ramos już nie wie jak się ustawiać w obronie? Asensio zgubił gdzieś lewą nogę i ma teraz dwie prawe? Pytać można dalej, ale oczywiście, że odpowiedź brzmi: nie! Tu po prostu główka przestała pracować jak należy. Tłustego koteczka należałoby kopnąć w zadek, ale czy na tym etapie to jeszcze ma szanse pomóc?

 

Sezon dla Królewskich można uznać za stracony? Niekoniecznie, choć mam wrażenie, że cudów już raczej nie będzie. Oczywiście nie takie metamorfozy piłkarski świat już widział. Sergio Ramos po przegranym meczu z Gironą, powiedział, że choć strata do lidera wynosi 8 punktów, to nie takie straty się już odrabiało… Arogancja? Może, ale czy to zupełnie niemożliwe? Teoretycznie Real może się w każdej chwili odrodzić, może klęska w Londynie była właśnie kopem w dupę, którego w Madrycie potrzebowali. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się jednak to, że po prostu po niezwykle owocnych czasach, przyszły dla Realu czasy chudsze. Zjawisko dość naturalne, jednak ciężko nad nim przejść do porządku dziennego. Wygrywanie to fajna rzecz, trudno z nią się rozstać. Zamiast jednak wykonywać nerwowe ruchy, Real powinien spokojnie trudniejszy czas przeczekać. Mają fajną kadrę, sporo w niej młodych graczy, którzy mogą podążyć szlakiem Asensio. Pomysł na drużynę jest, a że nie zawsze się wygrywa? Każda epoka się kiedyś kończy, być może ta właśnie się skończyła. Zamiast płakać za czasem minionym, lepiej budować podwaliny pod kolejne żniwa. Filozoficznie zabrzmiało? Jeśli tak, to trudno.

2
3

Przypadek Benoît Assou-Ekotto

Wrzesień 18, 2017 in Bez kategorii

Benoît Assou-Ekotto…

Kojarzycie? Większość z Was pewnie tak. Niezły piłkarz, który w kilku klubach sobie pograł. Dlaczego o nim piszę? Dlatego, że udzielił swego czasu wywiadu, w którym ośmielił się wyraźnie i bez ogródek powiedzieć, że w piłkę gra dla pieniędzy. Szum się zrobił niebywały, kibice Tottenhamu oburzeni (reprezentował wtedy barwy Kogutów)… Piłkarz, zamiast wyznać miłość do barw, ma czelność powiedzieć, że klub jest dla niego zwykłym zakładem pracy. To, że Kameruńczyk zapewnił, że w swoją pracę wkłada 100% zaangażowania, że chce to robić najlepiej jak umie nie miało już znaczenia!

money

Dziś czytam, że Michał Żewłakow twierdzi, że w klubie z Łazienkowskiej jest tylko „dwóch prawdziwych Legionistów”. Jak rozumiem jest to jedna z przyczyn, z których Legia w końcu musiała wpaść w kłopoty. No i wpadła. Pomijając jednak fakt, że przecież sam Żewłakow, w dużej mierze, odpowiadał w ostatnich latach za „ilość Legionistów w Legii”, to, moim zdaniem, jest to szukanie przyczyn porażki tam, gdzie jej nie ma.

Budujmy drużynę z ludzi, którzy kochają klub!

Piękne hasło, ale czy nie jest to dziś pustosłowie? Z pasji i miłości do klubu, to (pewnie z nielicznymi wyjątkami) grają zapewne tylko amatorzy z najniższych klas, bo czy z całą stanowczością stwierdzicie, że zawodowi piłkarze kierują się w swych wyborach głosem serca? Ok. Często jest tak, że taki głos może ułatwić jakiś trudny wybór, ale jak często? 99% zawodowych piłkarzy gra dla pieniędzy. Ich kariera trwa 10, może 15 lat i jest to czas, gdy trzeba zarobić ile się da! Tak myślą i czy można im się dziwić? Benoît Assou-Ekotto powiedział to, co myśli większość piłkarzy. Rzecz w tym, że boją się o tym nawet napomknąć. Kibice by nie darowali, musieliby po mieście poruszać się kanałami…

Żewłakow mówi o Legionistach w Legii. Problem w tym, że Legii nie brakuje Legionistów, bo kwestia pochodzenia, czy emocjonalnej więzi z klubem, wygląda ładnie tylko w wyobrażeniach co bardziej naiwnych kibiców. Zamiast szukać legionistów, proponuję skupić się na tym, by w szatni znaleźli się profesjonaliści. Ludzie, którzy mogą nawet nienawidzić piłki, rzygać nią, nie cierpieć Warszawy, ale w pracy, za którą dostają duże pieniądze, zapierniczać na 100% swoich możliwości. Ludzi, którzy nie będą się skarżyć na wystającą kępkę trawy, drapiący materiał koszulek, czy zbyt dużą wilgotność powietrza, lecz robić swoje. Robić to, za co dostają sowite przelewy na konto.

 

 

12
2

Czerwo dla Pazdana

Sierpień 24, 2017 in Bez kategorii

Na gorąco pytam was:

Co sądzicie o wyrzuceniu z boiska Pazdana? Zasłużył, czy jednak sędzia się popisał? Pierwsza żółta za łokieć (nie do oceny przy takiej transmisji), druga za złapanie sędziego za rękę… Niby sędzie nietykalny, ale jakoś nie widuje się, by za takie coś karano… Tego typu kontakty są raczej na porządku dziennym.

1
2

Odkodowany Eleven

Sierpień 18, 2017 in Bez kategorii

Może już wiecie i piszę niepotrzebnie, ale od 18 do 28 sierpnia kanały Eleven są odkodowane (przynajmniej na Cyfrze Plus).

 

Nie ma za co.

4
2
mickiewicz

Strofy z sofy

Lipiec 13, 2017 in Bez kategorii

mickiewicz

Znowu Oni wracają…

Nadchodzi moment dobrze nam znany,
Moment przez wszystkich wyczekiwany!

Sieć nam się grzeje, szaleje prasa,
Bo znów grać będzie nasza E-klasa.

Legia korony znów będzie bronić
I w Lidze Mistrzów najlepszych gonić!
W Jadze już whisky nikt nie pierdolnie,
Bo Mamrot pije dość nieudolnie!
Lech kupił chyba pół Europy,
By falstartowej nie powtórzyć wtopy!
Kibice Lechii już dają dyla,
Bo rządzić mają Peszko i Mila.
W Kielcach nie będzie wielkiego wzlotu,
Jest zaś Lettieri i kupa szrotu!
Nikt nie wie, co się z Wisłą wydarzy,
Nie ma tam wypłat – nie będzie piłkarzy!
Za to nadzieja Portowców nie ginie,
W końcu bramkarza mają w Szczecinie!
W Niecieczy naród dobrych wieści słucha,
Na trąbkę Słonia przysiadła Mucha!
A rudy trener wielce się głowi,
Co znów odjebią jego Miedziowi?
W Gliwicach radość, strzelają szampany!
Kostia Vassiliev tak jest witany!
Czy to samolot, czy śląska owca?
Nie: To Kosecki goni Tarasovsa!
Brzęczek to w Płocku jest postać nowa!
Może się wielkiej gwieździe spodoba?
By sezon Arki nie był udręką,
Siemaszko wszystkim pomacha ręką!
Probierz ku chwale poprowadzi pasy!
Zrobi użytek z Filipiaka kasy!
Starzy znajomi z Zabrza wracają,
Ale nikt nie wie, jak w piłkę grają.
Sandencja póki co ma trzech piłkarzy,
Ale z pewnością cud się tam zdarzy.

Jest kolorowo i jest wesoło
A ja Wam będę jedno powtarzał w koło
Taka jest prawda, jeśli nie wiecie:
Nasza E-Klasa jest najlepsza w świecie!

5
0

Pan Prezes oświadczenie napisał, czyli Dziady kieleckie

Czerwiec 30, 2017 in Bez kategorii

Będzie znów o Koronie Kielce. Wiem, że temat jest wciąż uparcie maglowany i miałem w planach, przynajmniej chwilowo, go nie poruszać, ale zajrzałem na stronę kieleckiego klubu i trafiłem na oświadczenie Prezesa Zarządu Korona S.A. Krzysztofa Zająca. Streszczać szczegółowo nie mam zamiaru (chętni do przeczytania znajdą je z łatwością), ale obojętnie obok przejść nie mogę.

Pan Prezes skupia się głównie na niesprawiedliwej, Jego zdaniem, krytyce, która spadła zewsząd na klub. W Koronie nie ma żadnego konfliktu, wszystko jest jak w bajce, relacje między pracownikami są doskonałe, jego drzwi dla każdego stoją otworem i generalnie istna sielanka. Skąd więc te wszystkie medialne wrzutki? Zawiść środowiska? Spisek dziennikarzy? Odpowiedzi nie udziela… A kilka linijek później jednak podpowiada skąd…

Okazuje się bowiem, że zdecydowanie za dużo wycieka z klubowej szatni, która, co Prezes kilka razy podkreśla, powinna być szczelna, jak właz łodzi podwodnej! Zatem z tej nieszczelnej szatni wyciekają informacje o konfliktach, czy incydentach, które są zupełnie normalne (co ciekawe, bo przecież żadnych konfliktów nie ma) i one są pożywką dla złych dziennikarzy i internetowych troli, choćby na takim weszlo.

Przykładem takiej „burzy w szklance wody”,  jest oczywiście afera klapkowa z Palancą w roli głównej. Dowiadujemy się, że w zasadzie nie o klapki poszło, ale głównie o to, że zawodnik od początku nieprofesjonalnie się zachowywał. Poza tym zakaz wkładania klapek na posiłki jest bardzo logiczną konsekwencją dbania trenera o szczegóły, takie jak estetyka (nogi piłkarzy są zniszczone i brzydko wyglądają) i bezpieczeństwo zawodników ( w klapkach łatwiej się przewrócić).  Wszystko jasne.

Dowiadujemy się też z oświadczenia o językowych umiejętnościach trenera Lettiriego. Okazuje się, że trener w ogóle nie zna takiego słowa w języku niemieckim. Pan Prezes zresztą też (a niemiecki zna bardzo dobrze).

Najciekawsze jest jednak na koniec. Prezes absolutnie odrzuca zarzuty, jakoby Korona miała być „niemiecką drużyną”. Chodzi oczywiście o politykę transferową i wielokrotnie powtarzane informacje o nadchodzącym ataku poniemieckiego szrotu. Nic z tych rzeczy! Zakontraktowano Kaczarawę, przedłużono kontrakt z Rymaniakiem…

„To, że aktualnie na testach przebywają zawodnicy występujący w przeszłości za naszą zachodnią granicą, spowodowane jest tym, że o tamtym rynku mamy największą wiedzę.”

” Gwarantuje także wszystkim Kibicom, że na boisku w Żółto-czerwonych barwach będą grali najlepsi zawodnicy, nieważne jakiej będą narodowości, wyznania, koloru skóry czy tego, kto czyim jest ojcem czy synem”

Ostatnie zdanie brzmi już naprawdę komicznie i nie trzeba tłumaczyć, do kogo się odnosi. Jak w kontekście zapewniania o wysokiej jakości wygląda gość, który w wieku 25 lat ma na koncie 101 meczów w przeciągu 8 sezonów, najwyżej grał w 3 lidze (całe 7 spotkań),  a jego średnia długość przebywania podczas meczu na boisku wynosi niecałe 48 minut!

Swoją drogą jakoś o synu właściciela ostatnio ucichło. Czyżby schowano go do szafy, jak to się robi z kontrowersyjnymi politykami przed wyborami, by w odpowiednie momencie wyciągnąć go z powrotem? Korona wybrała się na zgrupowanie do Bremy, podano kadrę na wyjazd. Oczywiście Fabian Burdenski się w niej znajduje.

Przy okazji trafiłem na informację o sparingu Korony z Puszczą Niepołomice i poznałem nazwiska testowanych w meczu zawodników. Nic wam nie powiedzą, ale podam kilka faktów. To dwóch Niemców, Grek i Amerykanin. Czwartoligowiec, dwóch trzecioligowców i były drugoligowiec ( z całym jednym występem na koncie ale w sezonie 15/16). Oczywiście wszyscy prosto z Niemiec. Wspominałem, że już wcześniej w klubie pojawił się bramkarz z niemieckiej 4 ligi? No pojawił się. Będzie zapewne konkurentem Macieja Gostomskiego.

Sam fakt, że Prezes pisze takie, a nie inne oświadczenie, w którym, w iście tabloidowym stylu, próbuje tłumaczyć się z sytuacji w klubie, już świadczy o tym, że „coś gnije w państwie kieleckim”. Kolorowe opowieści o wzmacnianiu kadry, dokraszone patetycznym tonem, w zderzeniu z faktami dopełniają obrazu tragikomedii. Kiedyś żartowano, że Jerzy Engel ma zostać nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej, za wystawienie Dziadów w Korei. Póki co mam wrażenie, że kolejna adaptacja Dziadów zostanie wystawiona w Kielcach, a scenografia buduje się w porażającym tempie. Aktorzy jeszcze co prawda nie za bardzo wiedzą co grać, ale reżyser Lettieri, z pomocą producenta Burdenskiego i jego asystenta Zająca, już ich nauczą.

Informacje o doszłych i niedoszłych zawodnikach Korony podałem na podstawie strony Transfermarkt.

8
3

Pokonany przez realia

Czerwiec 22, 2017 in Bez kategorii

Mój ostatni wpis na Trybunie wywołał wiele negatywnych reakcji. Na chłodno muszę przyznać, że w większości słusznych. Za bardzo przypominał, w swojej formie, dokonania Wujo Wójta. Troszkę się rozhasałem i wyszło nie do końca strawnie. Rzeczywiście przyszedł czas, by się określić. Błazen, wierszokleta, czy poważny komentator.

Gino Lettieri, to oczywiście była pewna poza, która miała na celu wyolbrzymienie absurdu, który miał miejsce w Kielcach. Opisywać Wam tego nie muszę. Wykreowałem postać aroganckiego oportunisty, który wsiadł za kierownicę Korony. Rzeczywistość mnie jednak zaskoczyła…

Fabian Burdenski. Żartowałem, że zostanie ściągnięty do Korony, a rzeczywiście się pojawił na testach. „Wzmocni” ją? Nie wiem, nie ma potwierdzenia na obecną chwilę…

Fachowość Lettieri’ego. Wcześniejsze dokonania mówią wiele i może nie jest to ostateczny wyznacznik, ale nie można tego lekceważyć…

Praca z drużyną? Tu kompletne zaskoczenie. Można się było spodziewać, że piłkarze , po odpaleniu Bartoszka, będą na gościa patrzeć podejrzliwie, ale tym bardziej spodziewałem się, że włosko-niemiecki coach, będzie chciał jakoś zjednać sobie szatnię. Tymczasem mamy informację o ciekawych zwyczajach językowych (polskie świnie) i dokładnej wizji modowej (zakaz spożywania posiłków w klapkach).

Zostałem pokonany przez rzeczywistość!

Z pokorą tą klęskę przyjmuję i czekam na więcej, bo czuję się troszkę jak domorosły prorok. Tylko kibiców Korony mi żal…

 

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe

 

4
8

Przyszedł czas, by się oświadczyć.

Czerwiec 21, 2017 in Bez kategorii

1338119892

Jestem w Polsce już jakiś czas i przyznać trzeba, że poza kilkoma wpisami na portalu weszlo.com, raczej nie pokazywałem się w mediach. Troszkę nie chciałem, troszkę wolałem inna drogę (by moje dotychczasowe cv i bieżąca praca mówiły za mnie), a trochę zabronił mi szef (ale o szefie potem). Czas jednak opowiedzieć coś o mnie, byście wiedzieli, jak to było.

Niepodziewanie dostałem propozycję pracy w Koronie Kielce i od razu stałem się obiektem powszechnego hejtu w Polsce. Smutne to dla mnie było. W końcu nie jestem jakąś, jak wy to mówicie, popierdółką! Dwa mecze w ostatnim okresie mojej pracy zawodowej, to się same nie wygrały. Oczywiście, mogłeś Gino więcej wygrać. Mogłem, mogłem, guzik mogłem. Jak mogłem, skoro ostatnie dwa lata byłem bez pracy! No to jak mogłem, mądrale?

Postanowiłem to zignorować. Przyjechałem do Polski i dawaj na Kielce. Przyznam, że Wasz kraj nieco mnie zaskoczył. Długo by mówić o kulturowych różnicach, no bo kto by się mógł spodziewać, że tak będziecie dziwnie reagować, na grzecznościowy tekst „ty polska świnio”. Przez ostatnie lata wiele się u was zmieniło!

Same Kielce też zaskoczenie. Jadę sobie, o są przedmieścia, jest tablica Kielce. Jadę dalej, wypatruję momentu, gdy dojadę do centrum, a tu … wyjechałem z Kielc. No nieco szok. Zawróciłem więc, poszukałem największego budynku i tam zapytałem gdzie na stadion… Pokierowali mnie , a wtedy też nauczyłem się nowego polskiego zwrotu grzecznościowego. Jak to szło… Coś jak: wypierdalaj frajerze, no czy jakoś tak! Ale szczęśliwie dotarłem!

I już w klubie znów kłopoty! Właściciel jest ok. Swój chłop, ale prezes… Dziwny jakiś. Pytam go o coś. Chce pogadać… On tylko jeden teskt: ich weiss nicht… No dezerter jakiś…

Ale to pikuś, bo szatnia to dopiero jazda! Krzywo patrzą od początku. Myślałem, że mi ubliżają, bo ciągle tylko słyszałem jedno słowo: Bartoszek! Baroszek to, Bartoszek tamto, Bartoszek owamto. Jak nic się nabijają myślałem, z nieznajomości języka korzystają. Aż mi właściciel drużyny w końcu powiedział. Bartoszek to był poprzedni trener. Właściciel go zwolnił i zatrudnił mnie. Szatnia go lubiła, więc mamroczą. Zastanowiło mnie to, więc spytałem szefa Dietera, skoro szatnia gościa lubiła, a i wynik był niezgorszy , to czemu go zwolnił? Odpowiedział, że Bartoszek zupełnie nie pasował mu do koncepcji! Zasępiłem się nieco i spytałem jak ta koncepcja wygląda, a właściciel odrzekł, że jeszcze jej nie wymyślił, ale jak już to zrobi to się dowiem pierwszy i to już mnie zupełnie uspokoiło. Nie dawało mi jednak spokoju, skąd Pan Prezes w ogóle wiedział o moim istnieniu… Okazało się, że syn mu powiedział, że jestem spoko i dawałem mu pograć, gdy razem pracowaliśmy. Ech piękne lata. Tego wieczora mogłem spać spokojnie.

 

594a4db162369_o,size,969x565,q,71,h,f431e8

Niestety w szatni wciąż mam kwas. Paru grajków odeszło. Słabizna, nic ciekawego. Rozglądamy się troszkę w Oberlidze, ale póki co mamy dwóch nowych. Jeden, to mój skarb, bo wyczekiwany Fabian Burdenski. Zbieżność nazwisk oczywiście nieprzypadkowa, ale ja naprawdę chciałem tego zawodnika. Był mi potrzebny i tej wersji będę się trzymał.   Drugi to jakiś Gruzin. Kaczarawa, czy coś takiego. Z nim mam kłopot, bo dobry skunks! Technikę ma względną, pojęcie o taktyce chyba. Nie wiem jak tu grę ułożyć, by mi syna szefa nie przyćmił. No pomyślę. Starzy gracze tymczasem dalej naburmuszeni. Treningi im się nie podobają. No Bielików banda. Taktyki chcą, strategii, wariantów różnych… Kurwa ludzie, jakbym się znał na tym… Biegać się nie chce? To gwiazdeczki marudzą. Obiadu im raz nie dałem i afera… A no i znowu wyszło, że polska świnia, to nie jest dobrze dziś u was odbierane. No nie mogłem się odzwyczaić i wymknęło mi się… kilkadziesiąt razy, w tym kilka razy do murzyna… Trzeba było jego minę widzieć! Cóż pracuję dalej, walczę i mam już sukcesy. Fabian Burdenski umie już sam zawiązać buty, zna drogę na boisko. Od jutra uczę go pompować piłkę!

Miały być jednak oświadczyny, czy oświadczenie. Jakoś tak to nazywacie!

Pojawiły się informację, że mnie ktoś siłą do lasu wywiózł na pertraktacje. Że tam mnie nakrzyczano, że źle piłkarzy traktuję, że niegrzeczny jestem, że mam się poprawić!

ABSOLUTNIE DEMENTUJĘ

Nikt mnie nigdzie siłą nie wywiózł! Dostałem dwa razy w gębę, to grzecznie sam poszedłem.

Bildnummer: 04766486 Datum: 25.08.2009 Copyright: imago/Alfred Harder Trainer Gino Lettieri (Weiden); Vdig, quer Regionalliga Süd 2009/2010, SpVgg Weiden Wiesbaden Fußball Herren Mannschaft Deutschland Porträt optimistisch Randmotiv Personen Image number 04766486 date 25 08 2009 Copyright imago Alfred Harder team manager Gino Lettieri Pastures Vdig horizontal third division South 2009 2010 Spvgg Pastures Wiesbaden Football men Team Germany Portrait optimistic Rand motive Human Beings

Gino Lettieri vel. Wunderwaffe

8
15