Walka o Puchar Polski 2018/2019 (cz. 2)

Znana jest już większość zwycięzców rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu regionalnym, którzy dzięki reformie turnieju będą mogli w sezonie 2019/2020 trafić już w swoim pierwszym meczu na drużyny Ekstraklasy.

Jeszcze w maju przepustkę do rozgrywek centralnych PP wywalczyli III-ligowcy z województwa dolnośląskiego i opolskiego – odpowiednio Lechia Dzierżoniów i Polonia Głubczyce. Kolejnymi drużynami z czwartego poziomu ligowego, które zdobyły puchar na szczeblu wojewódzkimi, są: Elana Toruń (kujawsko-pomorskie), Huragan Morąg (warmińsko-mazurskie), KP Starogard Gdański (pomorskie), Polonia Środa Wielkopolska (wielkopolskie), Tur Bielsk Podlaski (podlaskie), Victoria Sulejówek (mazowieckie) i Wisła Sandomierz (świętokrzyskie). Warto dodać, że Polonia Środa jest jedynym zespołem z tej listy, który powtórzył sukces z poprzedniego sezonu.

Wiadomo już również, że w Pucharze Polski 2018/2019 zagrają także co najmniej trzy drużyny z niższych szczebli. IV-ligowymi triumfatorami rozgrywek wojewódzkich są Bałtyk Koszalin (zachodniopomorskie) i Śląsk Świętochłowice (śląskie). Wyjątkowo smakuje zapewne sukces piłkarzom Unii Hrubieszów z zamojskiej klasy okręgowej (lubelskie), czyli poziomu szóstego.

Niewiadomą pozostaje wynik rozgrywek w czterech województwach.

20 czerwca odbędą się dwa mecze finałowe. W Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie rozegrane spotkanie o puchar na szczeblu Małopolskiego ZPN, w którym zmierzą się drużyny IV ligi: GKS Drwinia i Hutnik Kraków. Dla klubu z Nowej Huty będzie to niejako przystanek między meczami barażowymi o awans do III ligi. Losy pucharu Podkarpackiego ZPN rozstrzygną się w Tarnobrzegu, gdzie rezerwy Siarki (klasa A!) podejmą Resovię, pierwszego z beniaminków przyszłego sezonu II ligi. Co ciekawe, miejsce finału zostało wytypowane znacznie wcześniej, niż znany był jego skład – tak akurat wyszło.

Trzy dni później poznamy ostatnich dwóch triumfatorów. Od dłuższego czasu znani są finaliści w województwie lubuskim – w Babimoście zmierzą się reprezentanci dwóch największych miast regionu: Falubaz Zielona Góra (III liga) i Warta Gorzów Wielkopolski (IV liga). Dopiero co wyłoniono natomiast finalistów na szczeblu Łódzkiego ZPN. Tam nie zabrakło zamieszania, bo przełożono kilka spotkań. IV ligę reprezentować będzie KS Paradyż. Drugiego finalisty teoretycznie nie ma, ale wiadomo, że będzie to III-ligowa Warta Sieradz, która awansuje walkowerem po rezygnacji Lechii Tomaszów Mazowiecki. Lechia postanowiła bowiem skupić wszystkie siły na walce o pokonanie Widzewa i awans do II ligi (to tyle w temacie „odpuszczania”, jakoś nie było go zresztą widać niedawno w Łodzi). Co prawda tomaszowianie starali się o drugie już przełożenie spotkania z Wartą, ale rywal na to się nie zgodził.

Na koniec warto przypomnieć zasadniczą strukturę Pucharu Polski po reformie:

  • w rundzie wstępnej zagra ze sobą osiem najsłabszych drużyn II ligi 2017/2018 (klucz: 11–18, 12–17, 13–16, 14–15),
  • w 1/32 finału do gry wejdą zespoły Ekstraklasy i I ligi 2017/2018 oraz 10 najlepszych zespołów II ligi 2017/2018, dołączając do zwycięzców rundy wstępnej,
  • rozstawione (i to tylko w 1/32 finału) będą zespoły reprezentujące Polskę w pucharach europejskich, wszystkie inne rundy będą odbywać się bez rozstawień,
  • wszystkie rundy odbywają się na zasadzie jednego meczu na boisku drużyny z niższego poziomu ligowego – jeśli będą z tego samego poziomu, gospodarzem jest zespół wylosowany jako pierwszy (wyjątek: w 1/32 finału gospodarzami są zespoły rozstawione).
1
0
Zdjęcie profilowe Staszek Anioł Staszek Anioł

KOMENTARZE (0)

Dodaj komentarz

Powiadom o
wpDiscuz