Piłkarzy poznaje się po tym, jak grają w drugiej połowie.

Ostatnio wszyscy narzekają, że reprezentacja „traci koncentrację” i przez to traci bramki. Sytuacja powtarza się jednak na tyle często, że być może nie jest winny brak koncentracji, a system gry? Sprawdźmy. Na początek statystyki:

statystyki

Uwaga – statystyki liczę w specyficzny sposób. Jeśli zawodnik holował piłkę przez dłuższy czas i strzelił gola, to ma i gola i asystę. Jeśli zawodnik dał się sfaulować i z karnego lub wolnego był gol – to ma asystę.  Jeśli nasz zawodnik strzelał/podawał i przeciwnik to wbił jako samobója – to nasz zawodnik też ma asystę. Dlatego jest więcej asyst niż goli – bo były 2 samobóje na naszą korzyść.

Wg mnie z powyższego wynika, że mamy 2 napastników – Lewandowskiego, który jest świetny w obu połowach gry, ale trochę lepszy w drugiej, oraz Grosickiego, który gra tylko w pierwszej połowie.

Jeśli chodzi o asysty liczą się tylko Lewandowski (więcej asyst w pierwszej połowie), Zieliński i Błaszczykowski (dużo więcej asyst w drugiej połowie), oraz ledwo, ledwo Grosicki (głównie pierwsza połowa).

I stąd wynika styl naszej reprezentacji – na początku gramy czwórką w ofensywie, i miażdżymy. Potem Grosicki opada z sił, a że nie udziela się w obronie – przeciwnicy przejmują inicjatywę, a nasz atak odpoczywa, bo nie dostaje piłek. W tym czasie gramy w efekcie w osłabieniu (bo kilku zawodników nie uczestniczy w meczu). Pod koniec meczu nasi wymiatacze dobijają zmęczonego przeciwnika, a Lewy zmienia bieg z pomocnika na napastnika.

Jeśli chcemy poprawić grę, to musimy znaleźć kogoś do napędzania ataku zamiast Grosickiego od początku drugiej połowy.

Wszystkie bramki i asysty z moją klasyfikacją:

dane źródłowe

Arkusz kalkulacyjny z danymi https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-iaz8eTZ_uXbkft8tT2CilqusCnK1UmR5dOIriZFB6Y/edit?usp=sharing

 

2
0
Zdjęcie profilowe odrzut odrzut

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Prejuce Nakoulma

Czyli co, grosika wpuszczać tylko na 45 minut? W sumie ma to sens, we Francji najlepiej grał jak wchodził z ławki.

lion
Stomil Olsztyn

Niekoniecznie Grosik jest dobry tylko na pierwszą połowę, a na drugą ktoś inny. Równie dobrze można Grosika wpuszczać na 2 połowę.

Przemyslaw

Z Grosickim coś jest na rzeczy. Jeszcze w lidze francuskiej gdy wchodził z ławki na ostatnie kilkanaście-kilkadziesiąt minut, to strzelał zwycięskie bramki i asystował. Gdy grał od początku, to kończył bez liczb.

wpDiscuz