No to skauting

Przyjęło się w rozmowach luźnych i mniej luźnych zamykać temat poprawy stanu polskiej piłki jednym słowem-wytrychem. I tak jak w przypadku nieruchomości , popularność odnośnie priorytetu przy ich wyborze zdobył argument : lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja, tak w przypadku piłki, analogicznym, koronnym argumentem stało się w powszechnej opinii : szkolenie, szkolenie, szkolenie.

Nie szukam dziury w całym, jest to całkowicie zrozumiałe, oczywiste i właściwe stanowisko.

Jest to absolutna podstawa i nie da się tego tematu przeskoczyć lub ominąć.

Oprócz fundamentu jednak, na chałupę składa się jeszcze parę innych, istotnych elementów.

W nieustannym mantrowaniu o szkoleniu , bardzo mało miejsca poświęca się skautingowi.

Jak to zwierzę wygląda w naszych klubach ? Poważne zespoły na zachodzie zatrudniają po kilkudziesięciu skautów.

Sam nadprezes u Romka kilkukrotnie ten temat poruszał . Jego zdaniem dobór zawodników do klubów w 99% polega na zwożeniu żywego towaru przez menadżerów.

Czy to są zdrowe zasady funkcjonowania ?

Czy taki Górnik nie pokazał, że można inaczej ?

Oparli się na wyszukiwaniu najzdolniejszych piłkarzy z regionu, wystarczyło to w zeszłym sezonie na puchary, a w poprzedzającym na awans do ekstraklasy.

Trencin od paru lat sprowadza sobie młodych, zdolnych murzynów z Afryki. Trochę dalej na łowy jeżdżą.W bezpośredniej konfrontacji z Górnikiem wypadli niebo lepiej od naszych bladolicych. Później chociażby rozjechali Feyenoord 4 0 , czym udowodnili, że kierunek jest słuszny.

Nie twierdzę, że i my musimy przeczesywać cały świat (choć czemu nie, taki skaut na Zambię i tak będzie tańszy w utrzymaniu niż szrociaż za 30 tys. miesięcznie.).

Jeśli głównie z regionu daje się sklecić drużynę zdolną do awansu, a rok później potrafiącą zrobić puchary, to chyba rozesłanie ludzi po całej Polsce winno przynieść efekty nienajgorsze.

Błaszczykowski już lata temu po wyciągnięciu go z 4 ligi stwierdził, że tuła się tam dużo zawodników lepszych od niego.

Lech w pucharze najpierw prawie odpadł z rezerwowym ŁKS po dogrywce , po czym poległ z Rakowem będąc zespołem zdecydowanie gorszym.

Jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać.

Ameryki się tu nie odkrywa.

Z drugiej strony, po co nam Lewandowski, mamy Arruabarrenę.

Zapraszam na :

https://pilkarskijoker.wordpress.com/

 

2
0
Zdjęcie profilowe Raducioiu Raducioiu

KOMENTARZE ()