Kto będzie na pole position wyścigu o mistrzostwo przed rundą play-off? [SYMULACJA]

Do końca rundy zasadniczej ekstraklasy pozostały 4 kolejki. Różnice punktowe pomiędzy najlepszymi drużynami są niewielkie, a walka o pierwsze miejsce zapowiada się niezwykle emocjonująco. W tym wpisie spróbuję przeanalizować szanse każdej z czterech drużyn znajdujących się na czele stawki na podstawie ich terminarzu.

Obecnie prezentuje się to następująco:

 1.  Jagiellonia – 49 pkt
 2.  Legia – 48 pkt
 3.  Lech – 48 pkt
 4. Lechia – 46 pkt
 • Analizę zacznę od drużyny zajmującej aktualnie pierwsze miejsce, czyli od Jagiellonii Michała Probierza. Ich terminarz wygląda następująco:
 1.  Jaga – Bruk-Bet
 2.  Zagłębie – Jaga
 3. Jaga – Cracovia
 4.  Piast – Jaga

Przewidywana strata punktów: W Lubinie i Gliwicach.

Na pierwszy rzut oka terminarz wygląda na bardzo łatwy, ale nie musi się takim okazać. Biorąc pod uwagę wyjazdową słabość Jagiellonii w tym roku wyjazd do „Miedziowych” może okazać się bardzo trudny, Zagłębie to mocny, zbilansowany zespół i osobiście obstawiałbym w tym meczu na remis albo nawet porażkę drużyny z Białegostoku. Ponadto w Gliwicach, gdzie trener Wdowczyk zaprowadził już swoje porządki, a piłkarze odrodzili się niczym ci z Leicester, do których „piastunki” były porównywane, też może być ciężko o wygraną. W spotkaniach u siebie Jagiellończycy powinni jednak spokojnie zwyciężyć.

Przewidywana zdobycz punktowa: 8 pkt

 • Legia ma następujący terminarz:
 1.  Legia – Pogoń
 2.  Lech – Legia
 3.  Legia – Korona
 4.  Cracovia – Legia

Przewidywana strata punktów: W Poznaniu.

Podobna sytuacja jak Jagiellonii. Z tym, że wyjazd do Poznania będzie nie trudny, ale arcytrudny i spodziewam się tam przegranej stołecznej drużyny. W innych spotkaniach Legia raczej nie powinna mieć problemów. Postawić może się jedynie Korona, ale jest mało prawdopodobne, że kielczanie zdołają wywieźć cokolwiek z Warszawy.

Przewidywana zdobycz punktowa: 9 pkt

 • Trzeci na razie jest Lech, choć apetyty w Poznaniu są o wiele wyższe, jednak terminarz może okazać się dla nich przytrudny, a oto i on:
 1.  Wisła K. – Lech
 2.  Lech – Legia
 3.  Wisła P. – Lech
 4.  Lech – Ruch

Przewidywana strata punktów: W Krakowie i na Ruchu.

Może kogoś to zdziwić, że nie uważam, żeby poznaniacy nie wygrali z Legią. W meczu z Lechią pokazali dojrzałość, ponadto są lepiej zorganizowaną obecnie drużyną niż mistrz Polski, a do tego będą grali przy wspaniałym dopingu. Z Wisłą w Krakowie może być za to o wiele trudniej. Po pierwsze jadą do drużyny, która z własnego boiska zrobiła prawdziwą twierdzę. Ostatnio przy Reymonta Wiślacy przegrali w 7 kolejce ze Śląskiem. Ponadto Brożek i spółka grają naprawdę dobrze i są rozpędzeni. Nie zdziwiłbym się, gdyby Kolejorz przegrał ten mecz. Za to z Ruchem powinno dojść do remisu. Nielubiani w Wielkopolsce Chorzowianie aktualnie są u szczytu formy i tylko jeśli przerwa reprezentacyjna nie wybije ich z rytmu mogą ostro napsuć krwi zawodnikom z Poznania.

Przewidywana zdobycz punktowa: 7 pkt.

 • Czwarta Lechia ma następujący terminarz:
 1.  Lechia – Zagłębie
 2.  Piast – Lechia
 3.  Lechia – Arka
 4.  Pogoń – Lechia

Przewidywana strata punktów: W Gliwicach i Szczecinie.

O ile w meczach u siebie jestem o Gdańszczan spokojny (nawet z Legią mieli lepsze okazja, zawiodła jedynie skuteczność), o tyle wyjazdy mogą sprawić, że Lechia nie prześcignie już czołowej trójki. Zarówno w Gliwicach jak i Szczecinie obstawiałbym na remis.

Przewidywana zdobycz punktowa: 8 pkt.

 • Ostateczny przewidywany wygląd tabeli po 30 kolejce:
 1.  Legia – 57 pkt
 2.  Jagiellonia – 56 pkt
 3.  Lech – 55 pkt
 4.  Lechia – 54 pkt

Czyli zapowiada się ścisk jak w warszawskim metrze o 7:40. I bardzo możliwe, ze to właśnie stołeczny klub zajmie pierwsze miejsce na starcie rundy play-off.

2
2
Zdjęcie profilowe kaziks kaziks

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
gryf01

Jest to prawdopodobny scenariusz, tak jak dziesiątki innych. Ale fajna analiza, szkoda, że weszło czegoś takiego jeszcze nie zrobiło.

Ja bym jednak zrobił analizę kolejka po kolejce zamiast klub po klubie, bo duże znaczenie może mieć o co będą walczyć poszczególne kluby w danym momencie. Można się spodziewać, że kluby walczące o grupę mistrzowską będą mocno zdeterminowane – dla nich to być albo nie być, najważniejsze mecze sezonu.
Myślę też, że Lech wygra z Ruchem w ostatniej kolejce (nie utrzymają formy tak długo, nikomu się to nie udaje) i o pierwszym miejscu zadecyduje bilans między Lechem, Jagą i Legią. Chyba, że Legia wywiezie punkt z Poznania, na co liczę :)

adrian92

Właśnie moim zdaniem ta analiza powinna obejmować całą E-klapę kolejka po kolejce bo inaczej nie wiemy tak naprawdę co dzieje się w innych klubach, czy mogą pozwolić sobie na porażkę czy będą walczyć z faworytami bo grunt pali im się pod nogami etc.
Może ja coś takiego zmontuję wieczorem lub jutro…

wpDiscuz

INNE SPORTY