Jedyna słuszna reforma ligi

Ostatnio na weszło przewijała się dyskusja na temat poszerzenia ligi do 18 zespołów. Redaktorzy byli raczej na nie, co więcej dominowały głosy o zmniejszeniu ligi do 10-12 zespołów.

O to jest dobry tok myślenia. Ja poszedłbym dalej – liga zamknięta, tylko dla klubów spełniających bardo ostre kryteria licencyjne. Brak długów  odpowiedni budżet i zabezpieczenie finansowe, stadion na odpowiednim poziomie, akademia piłkarska.

Na teraz w lidze zostałyby: Legia, Lech, Piast, Cracovia, Zagłębie Lubin, Jagiellonia, Arka. Znaki zapytania należy postawić przy: Lechii (finanse), Śląsku (finanse), Koronie (finanse), Miedzi (stadion).

W lidze nie byłoby miejsca dla: Wisły Kraków (finanse), Wisły Płock (Stadion), Zagłębia Sosnowiec (stadion), Pogoni Szczecin (Stadion), Górnika (stadion).

Te drużyny zostałyby relegowane do pierwszej ligi, oczywiście jeśli spelnilyby, odpowiednio zaostrzonyle wymogi licencyjne. Jeśli nie to niżej.

Do ekstraklasy mógłby awansować mistrz pierwszej ligi, ale tylko wtedy gdyby spełniał wymogi licencyjne. Liga powinna liczyć maksymalnie 10 drużyn. Po około 5-7 latach można by rozważyć poszerzenie ligi do 12 drużyn. Oczywiście, należałoby również wprowadzić zapis o obowiązku gry 7-8 Polaków w pierwszym składzie, w tym dwóch młodzieżowców.

Zmiany może i brutalne, nie uwzględniające tradycji  historii, ale konieczne. Najlepsza byłaby liga ośmiodrużynowa (każdy z każdym gra po cztery razy, potem play offy), ale mamy nieco za duży kraj i za dużo dużych ośrodków.

Zmiany te są niezbędne jeśli chcemy podnieść poziom ligi.

 

1
1
Zdjęcie profilowe Antonio S Antonio S

KOMENTARZE ()