Czy Moneta może być lewym obrońcą?

Czy Moneta może być lewym obrońcą? Moim zdaniem nie może. Jeśli myśli o poważnej karierze w dobrym klubie to zdecydowanie MUSI. Powiem więcej. Dla tego 23 letniego zawodnika to ostatni dzwonek żeby nim zostać.

Za Legią mecz PP w Puławach, gdzie na lewej stronie odpoczywającego Hlouska grał Moneta. Zagrał dość słabo w defensywie a w ofensywie też zbyt dużo nie pokazał. Po meczu jak to po meczu. Gdzie się nie wejdzie tam oceny graczy a tam zewsząd możemy się dowiedzieć, że Monecie można wybaczyć słabszy występ, bo nie jest to jego optymalna pozycja. Może i nie jest, ale moim zdaniem powinna być i to z kilku powodów.

Po pierwsze. Czy Moneta jest na tyle dobrym i błyskotliwym skrzydłowym, żeby można mu było wróżyć większą karierę na tej pozycji? Czy byłby w stanie wygryźć chociaż Kucharczyka, którego wszyscy co pół roku z Legii odpalają? Nie sądzę. Mimo, że za nim całkiem przyzwoity sezon w Ruchu to jednak chłopak ma już 23 lata i trudno liczyć na to, że nagle odpali tak jak choćby Kosecki swego czasu, który potrafił poprowadzić zespół do mistrzostwa. Patrzę teraz na Jóźwiaka z Lecha i ten będąc 4 lata młodszy sprawia znacznie lepsze wrażenie. On z racji wieku ma jednak jeszcze czas na to, żeby w razie braku liczb i występów podejmować próbę przekwalifikowania się na obrońcę.

Po drugie. Czy Moneta wróciłby do Legii gdyby nie to, że na lewej obronie był już próbowany a Legia zapewniła sobie dość niską kwotę odkupienia od Ruchu? Zawodnik musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie był sprowadzany z powrotem na Łazienkowską żeby walczyć o podstawowy skład na skrzydle. Dla każdego realnie patrzącego na jego dotychczasowe dokonania i potencjał jasne jest, że został ściągnięty jako uzupełnienie składu.

Po trzecie. Lewa obrona to od lat temat problematyczny nie tylko w Legii, ale całej lidze a obecnie nawet w reprezentacji. O ile w Legii w podstawowym składzie jest Hlousek, który będąc w formie daje gwarancje dobrego poziomu to jego zmiennikiem jest nominalny prawy obrońca, który równocześnie jest podstawowym na tej pozycji w reprezentacji. Z tym, że nie jest tam podstawowym dlatego, że Piszczek jest tak dobry i go nie wpuści do składu. To jest pół prawdy. Po prostu na lewej stronie w kadrze nie ma nikogo lepszego od Jędzy, nawet jeśli nie jest to jego optymalna pozycja. Jest Rybus, ale ten na obronie zaczął grać stosunkowo późno w swojej karierze i to widać. Hlousek w Legii też już trochę gra i należy się spodziewać, że za sezon czy max dwa na tej pozycji znowu będzie poważny wakat.

Po czwarte. Bereszyński. Z Lecha przychodził jako skrzydłowy, ale jak z jego skutecznością jeśli chodzi o drybling czy dośrodkowania było, każdy widział. Dlatego od razu wymyślono dla niego nową pozycję co skończyło się dla niego i Legii całkiem dobrze. Nawet mimo tego, że nie stał się wcale obrońcą nie do przejścia a liczb w ofensywie też za specjalnych nie robił.

Podsumowując. Moneta jest całkiem przyzwoicie wyszkolonym skrzydłowym. Technicznie znacznie lepszym niż Bereszyński. Moim zdaniem nie jest jednak na tyle dobry, żeby zrobić na tej pozycji większą karierę. Wątpliwe żeby zdołał zrobić nawet taka karierę jak Kucharczyk. Warunki fizyczne ma jednak dobre na tyle, żeby sobie poradzić w defensywie. Gdybyśmy rozmawiali o Koseckim to byłoby jasne, że na obronę się nie nadaje bo jest zbyt drobny. Moneta natomiast to fizycznie prawie kopia Carvajala z Realu. Technicznie dość dobry, posiada odpowiednią dynamikę i jedyne czego mu brakuje to wyrobienie sobie odpowiednich nawyków w obronie. Gdyby w Legii stwierdzono podobnie to byłby naturalny zmiennik dla Hlouska, który przez najbliższy rok mógłby się przystosować do gry na tej pozycji i kto wie czy nie zrobić później znacznie większej kariery na boku obrony niż skrzydle. Być może nawet na poziomie reprezentacji.

0
5
Zdjęcie profilowe Kibic Sukcesu Kibic Sukcesu

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz

INNE SPORTY