Ciao Gigi!

17 maja 2018 r. Przed południem na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Gianluigi Buffon ogłasza zakończenie przygody z Juventusem. Wiekowy już bramkarz (40 lat!) odchodzi w chwale, uwielbiany i szanowany przez wszystkich kibiców na świecie. 19 maja rozegra ostatni mecz w barwach Starej Damy w swojej długiej i pięknej karierze.

W 2001 roku przychodził do Juventusu jako najdroższy bramkarz w historii nie tylko Calcio, ale i całego świata. Przez długi czas żaden klub nie wyłożył większych pieniędzy na golkipera. Z miejsca stał się pierwszym bramkarzem, zastępując Edwina Van der Saara, który w Turynie nie pokazał wybitnych umiejętności. Siedemnaście lat spędził w Turynie, zostawszy żywą legendą.

Wypisywanie nagród jakie zdobył zarówno tych indywidualnych jak i drużynowych mija się z celem, w końcu praktycznie każdy fan futbolu to wie. Doceniam to, że mimo tych wszystkich trofeów wciąż był głodny kolejnych. W osobistej gablocie z tych najważniejszych brakuje mu Pucharu Europy oraz Pucharu Ligi Mistrzów – najważniejszego ze wszystkich klubowych trofeów.

Śledząc jego występy zawsze widziałem z jak wielkim szacunkiem odnosił się do rywali, do kolegów z boiska. Niezwykle charyzmatyczny lider szatni reprezentacji Italii i Juventusu trzymał fason nawet, gdy wszyscy byli przeciwko. Przypomnijmy sobie ostatni mecz reprezentacji – rewanż ze Szwecją. Bój o mundial. Całe San Siro gwiżdże i buczy podczas hymnu reprezentacji Trzech Koron. Gianluigi Buffon schyla głowę, unosi wysoko ręce i klaszcze, okazując szacunek przeciwnikom, jak i symbolicznie całej społeczności Szwecji.

Buffon przyznaje, że miał w karierze moment, gdy chciał opuścić Juventus. Dopadła go depresja, o czym sam otwarcie przyznał, mierzył się z zamiarem spróbowania sił gdzie indziej, w miejscu którym będzie mógł wyznaczyć sobie nowe cele do osiągnięcia. W końcu jak przyszedł do Starej Damy, Ci wygrali dwa tytuły mistrzów kraju. W 2006 roku kiedy wybuchła afera Calciopoli i Juventus został karnie zdegradowany do Serie B, reprezentacja Italii zdobywa Mistrzostwo Świata. Gigi broni jak w transie, zostaje okrzyknięty najlepszym bramkarzem naszych czasów. Przez Włochów jest do dziś uważany za najlepszego bramkarza wszech czasów. Gigi Buffon, piłkarz w tak niesamowitej formie i tak uwielbiany przez całą Italię, zostaje w Turynie by grac przeciwko napastnikom, o których większość nie słyszała, by grać na stadionach, które nigdy nie były na poziomie europejskich molochów. Jak w takim przypadku, będąc fanem Juve, nie kochać Buffona?

Pomimo iż prywatnie Włoch, ma swoje za uszami, pod względem sportowym zawsze był mistrzem. Do osiągnięcia takiego poziomu, oprócz oczywistego talentu, potrzeba była nutka szaleństwa. Cenię go za to, że na tak wielkim poziomie nie odbiła mu sodówa. Pamiętam jak w jednym z wywiadów przyznał, że kupuje swoim synom naklejki z piłkarzami (firmy Panini bardzo popularnej we Włoszech), by poczuli pasję do piłki tak jak on kiedy był dzieckiem. Boiskowy wzór do naśladowania.

„Uważam, że jeśli zmieniasz się pod wpływem pieniędzy i zaczynasz traktować ludzi inaczej niż do tej pory, nie masz pojęcia, czym jest życie i człowieczeństwo.”

 

Cały Gigi. Jego osiągnięcia nie dawały mu przywileju traktowania innych gorzej. Przecież każdy człowiek, czy to piłkarz czy ktokolwiek nie związany ze sportem zasługuje na szacunek. Włoch jest mistrzem, pokazywał to zarówno po zwycięstwach jak i po porażkach. 

 

Wydaje mi się, że wciąż nie stracił motywacji i entuzjazmu, że mimo upływu tak wielu lat w dalszym ciągu chce grać i poświęcać się drużynie. Jednakże już nie tutaj, nie w Turynie. Dziś kiedy kończy się jego przygoda z Juve, odczuwam autentyczny smutek. Odchodzi legenda Juventusu, bramkarz, przez który pokochałem ten klub. Cóż czas płynie dla każdego nieubłaganie. Grazie Numero Uno. Grazie Grande Gigi! 

3
1
Zdjęcie profilowe makcziken makcziken

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Eurolomotolog

Niby same oczywistości, niby ani humoru, ani nowych informacji, a za to dużo uczucia. Jednak właśnie za to uczucie daję „mocne”.

wpDiscuz