Beniaminkowie i ich zmagania
Trybuna

Beniaminkowie i ich zmagania

Mając na uwadze, że reprezentował Polskę w pucharach będzie zdobywca Pucharu Polski, który jest beniaminkiem przygotowałem małe zestawienie mówiące o tym jak radzili sobie beniaminkowie na 4 najwyższych szczeblach rozgrywkowych.

 

Spośród 24 takich beniaminków sukces w postaci awansu do wyższej klasy rozgrywkowej uzyskała tylko Odra Opole, która zajęła drugie miejsce w II w lidze i w przyszłym sezonie będzie występować na zapleczu ekstraklasy. Z tego zaplecza w ubiegłym sezonie awansowała Arka Gdynia (wspomniany zwycięzca zmagań pucharowych) oraz Wisła Płock. Obie te drużyny utrzymały się w wyższej klasie.

W I lidze na czterech beniaminków utrzymały się dwa: 10 Stal Mielec, która mimo początkowych problemów zachowała ligowy byt oraz balansujący na granicy GKS Tychy. Sztuka utrzymania nie powiodła się Wiśle Puławy i Zniczowy Pruszków.

W II lidze występowała Odra Opole, o której już pisałem. 5 – wysokie miejsce (za pierwszą czwórka, gdzie 3 drużyny awansowały i jedna grała baraż) zajęła Olimpia Elbląg z najlepszym strzelcem ligi Łukaszem Pietroniem. Utrzymać udało się też jedenastej w końcowej tabeli Warcie Poznań. Za słaba na tą klasę rozgrywkową okazała się Polonia Warszawa.

Większy przesiew był na poziomie III ligi. Na 16 drużyn żadnej nie udało się wygrać swojej ligi. Najwyższe miejsce zajął Widzew Łódź ale względem tego klubu to i tak była duża porażka. Spośród reszty jeszcze tylko 5 klubom udało się zachować ligowy byt. Górnik Konin w grupie II, Stal Brzeg i Falubaz Zielona Góra w grupie III oraz w grupie IV MKS Trzebinia/Siersza oraz Podlasie Biała Podlaska.

Dziesięciu beniaminków żegna się z ligą. W Grupie I zajęli oni 3 ostatnie miejsca: 16. Huragan Wołomin, 17. Ruch Wysokie Mazowieckie, 18. Motor Lubawa. Podobnie w Grupie II: 15. Chemik Bydgoszcz, 16. Pogoń Lębork, 18. Leśnik Manowo. W grupie III: 15. Unia Turza Śląska i 18. Olimpia Kowary. W i Grupie IV jedyni dwaj spadkowicze: Cosmos Nowotaniec i Wierna Małogoszcz.

Z pobieżnych wniosków:

– łatwo utrzymać się w Ekstraklasie, skoro potrafiła zrobić to Arka,

– I liga jest dość hermetyczna, beniaminkowie to dolna połówka tabeli, starzy wyjadacze nie wpuszczają nikogo na czub tabeli,

– II liga – łatwiej w niej namieszać ale aby się utrzymać należy prezentować solidny poziom,

– III ligi papierek lakmusowy dla beniaminków. Często to chłopcy do bicia, dość powiedzieć, że wszystkie ostatnie miejsca to ich zdobycz. Jak by powiedział nasz złotousty trener: „będziemy walczyć o spadek” – co w wielu przypadkach zakończyło się sukcesem.

Drodzy beniaminkowie głównie III ligi – czas na porządne przygotowanie się do ligi. Sam awans nic nie daje w wyższej lidze.

 

PS. Obrazkiem wyróżniony jedyny rodzynek.

1
1
Zdjęcie profilowe Pan Witold Pan Witold

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz

INNE SPORTY

WARSZAWA 17.05.2018 
KONFERENCJA PRASOWA  PRZED BOXING NIGHT 14 NARODOWA GALA BOKSU --- PRESS CONFERENCE BERORE BOXING NIGHT 14 NATIONAL BOX GALA  
MARCIN NAJMAN   
FOT. ANNA KLEPACZKO/FOTOPYK/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
26 maja, 11:40