Zmieniają. Znaczy – będzie się działo

16 lutego 2020, 09:59 • 6 min czytania 0 komentarzy

Przez 21 dotychczasowych kolejek Lech Poznań nie zapracował sobie może na drżenie nóg rywali już w tunelu. Ale jest widok, który w żadnym innym meczu nie napawa obawą tak, jak gdy naprzeciw staje Kolejorz. Zmiana dokonywana przez Dariusza Żurawia.

73. minuta meczu Lech – Raków. Stan: 1:0. Na boisku melduje się Jakub Moder. Osiem minut później ma już asystę drugiego stopnia, po kwadransie od pojawienia się na placu – również piękną bramkę z dystansu.

83. minuta tego samego spotkania, Tymoteusza Puchacza zmienia Juliusz Letniowski. Jego podanie cztery minuty później staje się asystą drugiego stopnia, właśnie dzięki świetnemu uderzeniu Modera.

Rezerwowi Lecha pokazali swoją moc. Nie po raz pierwszy w tym sezonie. Na 36 bramek Lecha, dokładnie 1/3 – 12 trafień – to w jakiejś mierze dzieło piłkarzy wchodzących z ławki. I nie jest bynajmniej tak, że Dariusz Żuraw ma jednego-dwóch niezawodnych jokerów. O nie, ten dorobek rozkłada się na aż dziewięciu graczy.

Trzykrotnie bywało wręcz tak, że więcej niż jedną z głównych ról w akcji bramkowej odegrali zmiennicy Żurawia. Tydzień temu z Rakowem asystę drugiego stopnia przy bramce Modera zaliczył Letniowski, z kolei jesienią Kamiński asystował Jóźwiakowi z ŁKS-em, a Amaral Tomczykowi z Cracovią.

ekstraklasa-2020-02-16-07-02-43

Najczęściej swoją cegiełkę do wyniku dokładał wspomniany Joao Amaral, który jednak zimą wrócił do Portugali i nie wspomoże bramkami i asystami kolegów w grze o puchary. Raz na kilka kolejek można się było po nim spodziewać czegoś ekstra, gdy zmieniał któregoś z partnerów. A to bramka z Piastem ustalająca wynik meczu na 3:0, a to asysty z krakowskimi rywalami poznaniaków. Zawodnikowi, który zimą zasilił Pacos Ferreira wręcz bardziej służyły wejścia z ławki niż rozpoczynanie meczów w podstawie:

– w 105 minut jako joker dał gola i dwie asysty (udział przy golu średnio co 35 minut);

– w 733 minuty, które rozegrał jako piłkarz pierwszego składu, dorzucił dwa gole i dwie asysty (udział przy golu średnio co 183 minuty).

W Poznaniu nie ma już także Darko Jevticia, a więc jednego z dwóch zawodników, których gole lub asysty odmieniały losy meczów. Zwykle bowiem rezerwowi podwyższali wynik, a nie samodzielnie go zmieniali. Wyjątki to gol Rogne z Pogonią po asyście rezerwowego Jevticia właśnie, a także trafienie Pawła Tomczyka w meczu otwierającym dla Kolejorza sezon w Gliwicach.

I tu na pewno tkwi pewien niedosyt. Bo na przykład rezerwowi Legii – choć uzbierali 7 goli, 3 asysty i 1 asystę 2. stopnia, a więc w każdej z tych statystyk są od poznaniaków gorsi – znacznie częściej odmieniali losy spotkań. Gwilia w drugiej kolejce zdobył zwycięską bramkę w Kielcach (2:1) po asyście Kante. Rosołek golem przesądził wynik meczu z Lechem (2:1). Niezgoda dał golem po wejściu z ławki wygraną 1:0 w Gdyni. Akcja dwóch rezerwowych – Rosołka i Gwilii – dała wyrównanie w wygranym 3:1 meczu z ŁKS-em. Zagranie tegoż Gwilii (raz jeszcze wchodzącego z ławki) do Kante we wczorajszym starciu z Rakowem dało Legii prowadzenie, którego jednak nie udało się utrzymać do końca.

Mimo to jednak w dłoniach Dariusza Żurawia tkwi broń, jaką wielu trenerów chciałoby mieć. Dość powiedzieć, że gdy dorobek Lecha to w 33% bramki wypracowane lub zdobyte przez rezerwowych, takie ŁKS czy Arka mają zaledwie po jednym takim golu w trwającym sezonie.

DOROBEK REZERWOWYCH:

LECH POZNAŃ – 15 (8 goli, 4 asysty, 3 asysty 2. stopnia)
Joao Amaral (3) – gol z Piastem (16. kolejka), asysta z Wisłą Kraków (11. kolejka), asysta z Cracovią (7. kolejka)
Christian Gytkjaer (2) – dwa gole z Wisłą Płock (2. kolejka
Paweł Tomczyk (2) – gol z Cracovią (7. kolejka), gol z Piastem (1. kolejka)
Jakub Moder (2) – gol z Rakowem (21. kolejka), asysta 2. stopnia z Rakowem (21. kolejka)
Jakub Kamiński (2) – asysta z ŁKS-em (18. kolejka), asysta 2. stopnia z Górnikiem (10. kolejka)
Kamil Jóźwiak (1) – gol z ŁKS-em (18. kolejka)
Filip Marchwiński (1) – gol z Wisłą Kraków (11. kolejka)
Darko Jevtić (1) – asysta z Pogonią (14. kolejka)
Juliusz Letniowski (1) – asysta 2. stopnia z Rakowem (21. kolejka)

LEGIA WARSZAWA – 11 (7 goli, 3 asysty, 1 asysta 2. stopnia)
Walerian Gwilia (5) – asysta z Rakowem (22. kolejka), asysta z ŁKS-em (21. kolejka), gol z Koroną (17. kolejka), asysta 2. stopnia z Górnikiem (15. kolejka), gol z Koroną (2. kolejka)
Maciej Rosołek (2) – gol z ŁKS-em (21. kolejka), gol z Lechem (12. kolejka)
Jose Kante (2) – gol z Koroną (17. kolejka), asysta z Koroną (2. kolejka)
Jarosław Niezgoda (2) – gol z Arką (14. kolejka), gol z Wisłą Kraków (13. kolejka)

CRACOVIA – 7 (4 gole, 3 asysty)
Rafa Lopes (1) – gol ze Śląskiem (20. kolejka)
Diego Ferraresso (1) – gol z Zagłębiem (16. kolejka)
Sergiu Hanca (1) – gol z ŁKS-em (2. kolejka)
Michał Rakoczy (1) – asysta z Rakowem (18. kolejka)
Filip Piszczek (1) – asysta z Zagłębiem (16. kolejka)
Rubio (1) – gol ze Śląskiem (5. kolejka)
Mateusz Wdowiak (1) – asysta z ŁKS-em (2. kolejka)

79c44a92-997c-4af0-95be-930ed28d0b8c

POGOŃ SZCZECIN – 7 (4 gole, 2 asysty, 1 asysta 2. stopnia)
Adam Frączczak (2) – gol z Jagiellonią (10. kolejka), asysta z Arką (2. kolejka)
Paweł Cibicki (1) – gol z Wisłą Płock (21. kolejka)
Marcin Listkowski (1) – gol z Wisłą Płock (21. kolejka)
Srdjan Spiridonović (1) – gol z Arką (2. kolejka)
Santeri Hostikka (1) – asysta z Jagiellonią (10. kolejka)
Soufiane Benyamina (1) – asysta 2. stopnia z Wisłą Płock (21. kolejka)

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – 7 (1 gol, 4 asysty, 2 asysty 2. stopnia)
Marko Poletanović (2) – asysta z Pogonią (10. kolejka), asysta 2. stopnia z Arką (1. kolejka)
Juan Camara (1) – asysta z Lechią (19. kolejka)
Bartosz Kwiecień (1) – asysta 2. stopnia z Wisłą Płock (13. kolejka)
Patryk Klimala (1) – asysta z Górnikiem (5. kolejka)
Ognjen Mudrinski (1) – gol z Lechią (4. kolejka)
Martin Kostal (1) – asysta z Arką (1. kolejka)

GÓRNIK ZABRZE – 6 (1 gol, 3 asysty, 2 asysty 2. stopnia)
Łukasz Wolsztyński (6) – gol z Wisłą Kraków (18. kolejka), asysta 2. stopnia z Wisłą Kraków (18. kolejka), asysta z Wisłą Płock (16. kolejka), asysta z Lechią (13. kolejka), asysta 2. stopnia z Zagłębiem (2. kolejka), asysta z Wisłą Płock (1. kolejka)

WISŁA KRAKÓW – 5 (2 gole, 3 asysty)
Aleksander Buksa – gol z Jagiellonią (21. kolejka)
Chuca – gol z Górnikiem (3. kolejka)
Rafał Boguski – asysta z Zagłębiem (7. kolejka)
Chuca – asysta z Jagiellonią (6. kolejka)
Jakub Błaszczykowski – asysta z ŁKS-em (5. kolejka)

ŚLĄSK WROCŁAW – 4 (2 gole, 2 asysty)
Mateusz Cholewiak – gol z Cracovią (5. kolejka)
Erik Exposito – gol z Piastem (2. kolejka)
Filip Raicević – asysta z Lechią (21. kolejka)
Damian Gąska – asysta z Piastem (17. kolejka)

RAKÓW CZĘSTOCHOWA – 4 (1 gol, 3 asysty)
Michał Skóraś (2) – asysta ze Śląskiem (12. kolejka), asysta z Arką (8. kolejka)
Jakub Apolinarski (1) – asysta z Lechią (20. kolejka)
Sebastian Musiolik (1) – gol z Jagiellonią (17. kolejka)

PIAST GLIWICE – 4 (1 gol, 1 asysta, 2 asysty 2. stopnia)
Gerard Badia – asysta 2. stopnia z Zagłębiem (21. kolejka), gol z Zagłębiem (6. kolejka)
Patryk Tuszyński – asysta z Jagiellonią (15. kolejka)
Sebastian Milewski – asysta 2. stopnia z ŁKS-em (19. kolejka)