20 listopada 2017, 00:12 • 6 min czytania 28 komentarzy

Mamy mieszane odczucia, gdy spoglądamy na osiągnięcia polskich piłkarzy na europejskich boiskach w ten weekend. Na bank bywało gorzej, czasami nawet ciężko było znaleźć jakiekolwiek video, którym warto byłoby się tu z wami. Z drugiej strony – liczba piłkarzy, którzy w ogóle nie powąchali w ten weekend murawy, jest dość zatrważająca.

Można by z tego sklecić na przykład taką, dość silną jedenastkę.

Boruc – Piszczek, Bednarek, Kamiński, Kędziora – Błaszczykowski, Klich, Borysiuk, Wszołek – Teodorczyk, Milik.

A na zmiany Kownacki, Olkowski czy Skorupski. Oczywiście trzeba w tym miejscu dokonać wyraźnego podziału na dwie grupy. W pierwszym worku lądują ci, którzy nie mają najwyższych notowań u swoich trenerów. Weźmy bramkarzy – o ile jeszcze rola rezerwowego w Premier League dla starego Boruca w oczy nie kłuje, o tyle już brak choćby minuty w Romie dla Łukasza Skorupski jest niepokojący, o czym nawet szerzej napisaliśmy TUTAJ. Kędziora na Ukrainie zaliczył 12 występów na 26 spotkań. Niby nie jest źle, ale – jak nietrudno policzyć – to nawet nie jest połowa. O Bednarku szkoda gadać. Jeśli mielibyśmy się chwalić pomocnikami na poziomie Championship, to bez większego zawahania jednym Grosickim (z zawahaniem Wszołkiem), a jest ich przecież łącznie aż pięciu. I tak dalej, i tak dalej. Za kilka tygodni otwiera się okienko. Wielu będzie musiało pomyśleć.

Druga sprawa, również niepokojąca, to kontuzje. Napoli odskakuje na kilka punktów Juventusowi bez udziału Arka Milika, tęsknota za Polakiem jest trochę mniejsza niż przy pierwszym zerwaniu. W Bundeslidze mogliśmy być świadkami dwóch „polskich meczów” w tej kolejce, jednak na dłużej wypadli Piszczek i Kamiński, a w drugim przypadku Jakub Błaszczykowski nie rywalizował z Kapustką, bo zmaga się z urazem pleców. Do grona kontuzjowanych dołączył dziś również Maciej Rybus, który naderwał mięsień dwugłowy i zapewne wypadnie na kilka tygodni. Z powodu urazu na drugą połowę nie wyszedł też Bartosz Salamon – czeka go operacja i gra w masce.

45 minut Krychowiaka? Tu akurat nie chodzi o zdrowie. Niskie noty dostał za mecz z Chelsea pomocnik reprezentacji od kibiców i części mediów. Trójka od „Daily Mail” to w zasadzie coś jak jedynka od nas. Jego drużyna ostatni raz wygrała jakieś 64 mecze temu i coraz więcej wskazuje na to, że będący fanem talentu Polaka Tony Pulis może wylądować na bezrobociu.

Kończąc temat złych wiadomości – podsumowanie jest chudsze o jedno nazwisko, bo Mateusz Zachara przedwcześnie odszedł z Tondeli. Podano informację o sprawach rodzinnych, ale umówmy się – kariery w Portugalii też chłop nie robił (4 mecze, bez gola).

Mieszane uczucia możemy mieć po meczu Sampdorii z Juventusem. Z jednej strony Linetty i Bereszyński ograli wielką firmę, z drugiej – szansę między słupkami dostał Wojciech Szczęsny i puścił trzy gole. Więcej o tym meczu W TYM MIEJSCU.

No to teraz mniej słów, a więcej oglądania. Gra przeciw Schalke, obicie poprzeczki i niezły występ to już nie są najfajniejsze wspomnienia Bartka Kapustki z Bundesligi. Przeciwko Wolfsburgowi młody Polak zameldował się na placu w drugiej połowie i dał nadzieję swojej drużynie. Piękny ten gol, winszujemy.

A tak strzela siwy Robert Lewandowski. Polak znów poważnie walczy z Aubameyangiem o koronę króla strzelców i tym razem przegrać nie zamierza. Dzięki golom wbitym Augusburgowi ma nad Gabończykiem trzy trafienia przewagi.

Włochy, a tam Piotrek Zieliński zapewniający wygraną Napoli w meczu z Milanem (i – jak się okazało – cztery punkty przewagi nad Juve). Kiedyś jaraliśmy się jednym trafieniem Matusiaka w Serie A, dziś weekeend bez gola przyjmowany jest z rozczarowaniem. To trzecia bramka „Zielka”, tym samym dogonił on Linettego, a przbił Kownackiego (po razie trafiali też Milik i Stępiński). Elegancka siateczka.

Źle wiedzie się Hull City, znów nie było wygranej i strefa spadkowa Champioship zamiast walki o awans coraz bliżej. Ale „Grosik” wypracował kolejną bramkę, choć niektóre media nie zaliczają mu asysty przy trafieniu Bowena (od 0:48).

ANGLIA
Jan Bednarek (Southampton) – poza kadrą
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Burnley (0-2)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Huddersfield (4-0)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą
Grzegorz Krychowiak (West Brom) – 45 minut z Chelsea (0-4)
Kamil Grosicki (Hull City) – 68 minut i asysta z Ipswich (2-2)
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich Town) – 90 minut z Hull (2-2)
Paweł Wszołek (QPR) – na ławce z Aston Villą (1-2)
Ariel Borysiuk (QPR) – poza kadrą
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut i czyste konto z Nottingham (1-0)
Mateusz Klich (Leeds United) – poza kadrą

AUSTRALIA
Marcin Budziński (Melbourne City) – 90 minut i żółta kartka z Brisbane Roar (1-3)
Adrian Mierzejewski (Sydney FC) – 24 minuty z Newcastle Jets (2-1)