Islandia rozbija Turcję i jest o krok od mundialu!

06 października 2017, 23:15 • 2 min czytania 27 komentarzy

Tak jak pisaliśmy w dzisiejszej zapowiedzi, walka o mundial szła na noże, ale najciekawiej było w grupie I, gdzie o turniej tłukły się aż cztery zespoły. Czas przeszły został tu użyty nieprzypadkowo, bo z tego grona wycofała się właśnie Turcja.

Rozumiemy, że tamtejszy futbol jest w kryzysie, bo od wspaniałego Euro 2008 ta kadra nie istnieje – na wielkich turniejach gra słabo albo w ogóle, lecz aż takiego lania jak dzisiaj się nie spodziewaliśmy. Z drugiej strony doceniamy bowiem rosnącą rolę Islandczyków w futbolu, natomiast 3:0 na wyjeździe w Turcji też byśmy im w ciemno nie przyznali. A jednak – stało się. To właśnie przyjezdni od początku byli konkretniejsi, jeszcze strzał Sigurdssona sparował Babacan, ale jak już poszło, to poszło. Walnął Gudmundsson na pustą, poprawił Bjarnason, wykorzystując niezdecydowanie obrony. I już było 0:2, stadion w Eskisehirze nie wiedział, o co chodzi.

Tym bardziej że gospodarze nie potrafili odpowiedzieć – skupili się na domaganiu zagrania ręką w szesnastce, ale sędziujący Marciniak słusznie nie reagował, a jak już wzięli się za grę, dobrze bronił Halldorsson, parując strzał Ozyakupa. Nie strzelili więc nic, samemu dostając znów po głowie, w 50. minucie z bliska pogrążył ich Arnason. To był już gol typowy dla Islandii, bo poszła wrzutka z rożnego, jeden zgrał głową, drugi strzelił, kiedy rywale stali jak zaczarowani. Krycie? Słownik reprezentacji Turcji takiej definicji nie przewidział, tak jak skarb kibica nie przewiduje kadry Turcji.

Zbierając do kupy ten wynik i niespodziewany remis Chorwacji z Finlandią 1:1, Islandia jest o krok od mundialu. Ma mecz z Kosowem i dwa punkty przewagi nad Ukrainą oraz Chorwacją, grającymi teraz ze sobą.

*

Z ciekawszych wyników w innych grupach – swojej szansy na awans już dziś nie wykorzystała Serbia, przegrywając w Austrii 2:3, mimo prowadzenia 1:0 po 11. minutach. To nie jest jednak jakiś dramat dla tego kraju, flagi nie zostaną opuszczone do połowy masztu, bo Serbowie są wciąż pierwsi, mają punkt przewagi nad Walią i mecz u siebie z Gruzją w zapasie. Awans powinien przyjść spokojnie, Gruzja nie wygrała jeszcze meczu w tych eliminacjach, dziś przegrywając z Walią 0:1.

Zremisowali Włosi z Macedonią 1:1, ale pewnie niewiele ich to rusza – stracili szansę pierwsze miejsce przegrywając z Hiszpanią, drugie mają już jak w banku, będą się przedzierać do Rosji przez baraże.