Wygląda na to, że u stranierich wszystko wraca do normy. Dobry prognostyk przed zgrupowaniem

02 października 2017, 11:36 • 5 min czytania 15 komentarzy

Jeśli to prawda, że jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz, to przed finiszem eliminacji do mundialu możemy być nie tyle spokojni, co nastawieni optymistycznie, ostatnią porażkę z Danią odstawiając na bok. Do formy wracają Krychowiak i Grosicki, a „Lewy” nie przestaje strzelać. Generalnie Polacy trochę rozstrzelali się nam przed przerwą reprezentacyjną, choć w przypadku wielu nie będzie miało to przełożenia na kadrę, bo na powołania last-minute nie liczymy. Ale po tak fatalnym weekendzie w ekstraklasie, dzięki informacjom o stranierich wstaje się jakoś lepiej.

U naszego kapitana nic się nie zmienia. Robert Lewandowski z golem w meczu Bayernu z Herthą, już ósmym w bieżącym sezonie Bundesligi. Mistrzowie Niemiec znów potknęli się w lidze i tracą do Borussii Dortmund już pięć punktów. Z tego cieszy się Łukasz Piszczek, który zagrał cały mecz z Augsburgiem, tak jak Kuba Błaszczykowski w barwach Wolfsburga z Mainz (1:1).

90 minut zagrał też Marcin Kamiński, który próbował powstrzymać napastników Eitrachtu Frankfurt. Nie udało się czwarty raz w tym sezonie zachować czystego konta i Stuttgart przegrał 1:2, ale Kamiński skończył z notą 2 od „Stuttgarter Nachrichten”. Odkąd gra w Bundeslidze, nigdy nie został oceniony lepiej. Za to Bartek Kapustka ponownie poza kadrą meczową Freiburga.

Dzisiaj w Warszawie na zgrupowaniu reprezentacji ponownie stawi się Grzegorz Krychowiak podbudowany kolejnym dobrym występem w WBA. Polak zebrał bardzo dobre recenzje po zremisowanym 2:2 starciu z Watfordem i nic dziwnego, bo nie dość, że solidnie wywiązywał się ze swoich zadań defensywnych, to pomógł w zdobyciu punktu, zaliczając asystę przy golu Rondona na 1:0. Po Grześku spodziewaliśmy się przecinania akcji rywali, wygranych pojedynków w powietrzu, wślizgów, generalnie jeżdżenia na tyłku, ale tym zagraniem nieco nas zaskoczył… Do formy wraca element kręgosłupa drużyny Nawałki.

Mamy jeszcze jedną dobrą informację z Anglii. Tuż przed wyjazdem na zgrupowanie reprezentacji w Championship znowu błysnął Kamil Grosicki, który został wybrany graczem meczu z Birmingham. Jego Hull City wygrało 6:1, a Polak strzelił gola na 4:0 i zanotował świetną asystę przy szóstej bramce. Cały sześciopak przyjął Tomasz Kuszczak…

We Francji zdarzyło się coś niespodziewanego. Chodzi o pierwszy ligowy występ Igora Lewczuka w tym sezonie. Od razu został rzucony na głęboką wodę, bo wszedł w 33. minucie gry na Parc des Princes, zmieniając na prawej obronie Sabaly’ego. Dobijające się do czołówki tabeli Bordeaux przegrywało już 1:3, a skończyło się na 6:2 dla PSG. Doszło także do innego przełomu z polskim wątkiem na francuskiej ziemi. Pierwszy raz w obecnej edycji Ligue 1 Monaco z Kamilem Glikiem w składzie straciło punkty na własnym boisku, remisując 1:1 z Montpellier i tym samym pozwalając PSG na odskoczenie w tabeli na trzy punkty.

Kamil Glik przyzwyczaił nas do swoich bramek na tyle, że chyba czas liczyć mu minuty bez strzelonego gola. A już od czterech kolejek nic się nie dzieje, co zrozumiemy wyłącznie wtedy, jak magazynek ładuje na mecze kadry… Za to zastąpił go w tej roli inny polski obrońca, bo dla NEC trafił Wojciech Golla. Zespół z Nijmegen rozbił u siebie MVV aż 4:1, a Golla strzelił pierwszego gola w meczu. Co ciekawe, NEC przeskoczyło swoich rywali w tabeli i zespół Polaka zepchnął MVV z podium zaplecza Eredivisie. Ubiegłoroczny spadkowicz rozpędza się w wyścigu o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Jak jesteśmy już przy typowo piłkarskich nazwiskach, to gola strzelił też Janusz Gol. I to zwycięskiego z Rubinem Kazań. Były pomocnik Legii zagrał we wszystkich 12 meczach obecnego sezonu Premier Ligi, a bramkę zdobył już w drugim meczu z rzędu.