Lewy w koronie, Glik – po koronę. Fabiański skrzywdzony na Old Trafford

30 kwietnia 2017, 22:58 • 5 min czytania 9 komentarzy

Wkraczamy w decydującą fazę rozgrywek europejskich, a pytań względem końcowych rozstrzygnięć pojawia się coraz więcej. Czy w Niemczech i Belgii królami strzelców zostaną Polacy? Czy we Francji na tronie rozsiądzie się Glik? Czy na poziomie Premier League pozostanie Fabiański czy Grosicki, a może jakimś cudem jednak obaj? Zapraszamy na przegląd minionego weekendu u stranierich.

1. Nie ma coś szczęścia Wolfsburg do Roberta Lewandowskiego, bo tym razem nie dość, że przegrał z zespołem Polaka aż 0:6 na własnym stadionie, to Lewy załadował dwa gole. Jednego rodem z Fify, oddając strzał techniczny, drugiego – przyjmując prawą nogą i wykańczając lewą. Niektórzy zapisują też RL9 asystę, bo po jego uderzeniu w słupek piłka wylądowała pod nogami Thomasa Muellera. Najważniejsze jest jednak to, że w klasyfikacji strzelców Bundesligi Lewandowski jest o bramkę przed Aubameyangiem, a w weekend zapewnił sobie mistrzostwo Niemiec.

2. Po mistrzostwo Francji zmierza zaś Kamil Glik. Polski obrońca zdobył w weekend gola – istotnego, bo wyrównał przy stanie 0:1, i natchnął kolegów do ataku. W obecnym sezonie ligowym było to jego ósme trafienie, a szóste w samej Ligue 1.

3. Łukasz Teodorczyk wciąż jest liderem klasyfikacji strzelców ligi belgijskiej, wciąż ma spore szansę na koronę, ale… coraz więcej zależy od jego konkurentów. Polak nie trafił już do siatki od 675 minut i na gola czeka od połowy marca.

4. Łukasz Fabiański mógł zostać bohaterem meczu z Manchesterem United, jak niedawno Artur Boruc. Bramkarz Swansea również zremisował na Old Trafford, również zaliczył kilka naprawdę niezłych interwencji i również miał szansę obronić rzut karny – skapitulował. Co ciekawe, arbiter odgwizdał jedenastkę nabierając się na symulkę Rashforda i wskazując faul Polaka.

Coraz więcej wskazuje więc na to, że bezpośrednia walka o utrzymanie rozegra się między Fabiańskim a Grosickim (remis z Southampton). Trzy kolejki przed końcem tabela wygląda tak:

f1

5. Sam Boruc zaprezentował się w ten weekend z bardzo dobrej strony. W meczu z Sunderlandem zachował czyste konto, notując ze trzy obrony na wysokim poziomie. A domową porażką z Bournemouth przeciwnik zapewnił sobie spadek.

6. Z obecnością w drugiej lidze niemieckiej żegna się Karlsruher, którego barwy reprezentuje Oskar Zawada. Jego zespół przegrał w ten weekend z Kaiserslautern, dla którego bramkę zdobył Kacper Przybyłko.

7. Karol Linetty miał w Sampdorii świetną jesień – wiele meczów rozgrywał od pierwszej do ostatniej minuty, zaliczył trzy asysty – ale wiosną obniżył nieco obroty. Dwa tygodnie temu rozegrał jedną połówkę, tydzień temu pauzował za kartki, a teraz zaliczył pierwszą w tym roku asystę.

8. Wojciech Szczęsny i Łukasz Skorupski puścili po trzy bramki w tej kolejce Serie A. Bramkarz Romy miał dwie bardzo dobre interwencje, a przy golach nie miał nic do powiedzenia. Z kolei golkiper Empoli przy jednym ze strzałów mógł zachować się lepiej, choć też wybronił kilka sytuacji.

9. Łukasz Gikiewicz żyje, ma się dobrze i dalej bawi się w Jordanii.

10. Kilku Polaków trafiło też na trzecim poziomie rozgrywkowym. Wspominamy z dziennikarskiego obowiązku, nazwiska znajome:
– gol Ćwielonga dla Magdeburga w III lidze niemieckiej (Hallenscher – Magdeburg 1:1)
– gol Kobylańskiego dla Preussen w III lidze niemieckiej (Preussen Muenster – Zwickau 5:1)
– gol Bochniewicza dla Granady B w III lidze hiszpańskiej (Granada B – Recreativo 2:2)

ANGLIA
Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut z Southampton (0:0)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Sunderlandem (1:0)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Manchesterem United (1:1)
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – poza kadrą
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Sheffield Wednesday (0:1)
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut z Nottingham Forest (2:0)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Huddersfield (2:0)
Krystian Bielik (Birmingham) – na ławce z Hudderslfield (2:0)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 72 minuty z Gent (0:0)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – 90 minut i żółta kartka z AEK Larnaca (0:1)
Tomasz Wełna (Aris) – 90 minut z Doxą (1:0)
Mateusz Taudul (Zakakiou) – brak spotkania
Patryk Procek (Achnas) – 90 minut z Nea Salamis (1:0)

DANIA
Kamil Wilczek (Broendby) – na ławce z Sonderjyske (1:1)

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – poza kadrą
Grzegorz Krychowiak (PSG) – poza kadrą
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut i gol z Toulouse (3:1)
Mariusz Stępiński (Nantes) – poza kadrą
Igor Lewczuk (Bordeaux) – 90 minut i żółta kartka z Dijon (0:0)

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – na ławce z Osasuną (2:2)
Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Mirandes (1:1)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – brak kolejki
Filip Kurto (Excelsior) – brak kolejki
Mateusz Klich (Twente) – brak kolejki
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z Achilles 29 (3:3)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut i asysta z Achilles 29 (3:3)
Mikołaj Smyłek (MVV) – na ławce z Volendam (1:3)
Adrian Purzycki (Fortuna Sittard) – na ławce z Waalwijk (0:3)

NIEMCY
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i dwie bramki z Wolfsburgiem (6:0)
Łukasz Piszczek (Borussia D.) – 16 minut z FC Koln (0:0)
Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – 45 minut z Bayernem (0:6)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – na ławce z Darmstadt (0:3)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – poza kadrą
Kamil Wojtkowski (Lipsk) – poza kadrą
Marcin Kamiński (Stuttgart) – 90 minut z Nurnberg (3:2)
Paweł Dawidowicz (Bochum) – poza kadrą
Jakub Kosecki (Sandhausen) – 57 minut z Union Berlin (1:2)
Daniel Łukasik (Sandhausen) – 90 minut z Union Berlin (1:2)
Artur Sobiech (Hannover) – 2 minuty z Fortuną D. (1:0)
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – 64 minuty i gol z Karlsruher (3:1)
Tomasz Hołota (Arminia) – poza kadrą
Adam Matuszczyk (Eintracht B.) – poza kadrą
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – 90 minut z Heidenheim (3:0)
Oskar Zawada (Karlsruher) – 62 minuty z Kaiserslautern (1:3)
Piotr Ćwielong (Magdeburg) – 80 minut i gol z Hallescherem(1:1)

PORTUGALIA
Łukasz Skowron (Olhanense) – 90 minut z Freamunde (2:1)

ROSJA
Janusz Gol (Amkar Perm) – 90 minut z FK Rostów (0:1)

SZKOCJA
Krystian Nowak (Hearts) – 90 minut z Partick (2:2)

TURCJA
Patryk Tuszyński (Rizespor) – poza kadrą
Łukasz Szukała (Osmanlispor) – mecz w poniedziałek

WŁOCHY
Wojciech Szczęsny (Roma) – 90 minut z Lazio (1:3)
Karol Linetty (Sampdoria) – 90 minut i asysta z Torino (1:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Torino (1:1)
Bartosz Salamon (Cagliari) – 90 minut z Pescarą (1:0)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – poza kadrą
Łukasz Skorupski (Empoli) – 90 minut z Sassuolo (1:3)
Piotr Zieliński (Napoli) – 63 minuty z Interem (1:0)
Arkadiusz Milik (Napoli) – 10 minut z Interem (1:0)
Igor Łasicki (Carpi) – na ławce z Ternaną (0:0)
Błażej Augustyn (Ascoli) – 90 minut i żółta kartka z Latiną (0:0)
Tomasz Kupisz (Novara) – na ławce z Brescią (2:3)

ZEA
Adrian Mierzejewski (Al-Sharjah) – 90 minut i żółta kartka z Al-Ahli Dubai (2:2)