post Avatar

Opublikowane 26.02.2020 11:23 przez

Po tym, jak piłkarze GKS-u Bełchatów przyznali, że od sierpnia nie otrzymali pełnej wypłaty, teraz niepokojące wieści doszły nas z Olimpii Grudziądz. Drugi z tegorocznych beniaminków ma problemy z płynnością w płatnościach, a piłkarze udzielają anonimowych przecieków.

W poniedziałkowe popołudnie Maciej Grygierczyk z katowickiego „Sportu” poinformował o trudnej sytuacji finansowej pierwszoligowca z Grudziądza. Według jego informacji Olimpia dała zielone światło zawodnikom na rozwiązywanie kontraktów za porozumieniem stron, z czego skorzystał Omar Monterde, który przeniósł się do GKS-u Tychy. Klub szybko zdementował te wieści, odpowiadając na tweeta: – Omar poprosił o rozwiązanie kontraktu ze względów osobistych. Nie jest prawdą, że klub miałby być niewypłacalny. Przeterminowanie zobowiązań wobec zawodników na dzień dzisiejszy wynosi kilkanaście dni. 

O Monterde zapytaliśmy wczoraj prezesa Olimpii Grudziądz, Tomasa Asenskiego: – Przyszedł Monterde do nas i powiedział, że jego babcia jest ciężko chora. Potem podpisał z Tychami… Niech każdy sam wyciągnie wnioski. Ja powiem, że rozstaliśmy się bez żalu. Słabo funkcjonował w szatni, Odciążył nas raczej niż jest to strata.

We wtorek umowę rozwiązał umowę za porozumieniem stron, od razu znajdując zatrudnienie w Chojniczance.

Wokół beniaminka pierwszej ligi czarne chmury zbierają się nie po raz pierwszy. Niemal równo rok temu piłkarze Olimpii zorganizowali strajk z powodu dużych opóźnień w wypłatach. Lokalne media informowały wówczas, że zawodnikom nie płacono od… września. „Gazeta Pomorska” w marcu minionego roku donosiła, że zaległości klubu mogą sięgać nawet 1,5 mln zł, a w rozmowie ze wspomnianym dziennikiem ówczesny prezes Sylwester Szałkowski mówił o wezwaniach do zapłaty za transfery z 2017 roku. Wówczas udało się jednak załagodzić sytuację, a drużyna wywalczyła awans na zaplecze Ekstraklasy.

Czy możemy więc powiedzieć, że w Grudziądzu powróciły demony z przeszłości?

No… nie do końca.

Zaległości nie są w tym momencie duże, sięgają około miesiąca. Są też jeszcze nieopłacone premie, ale tu bardziej chodzi o zabezpieczenie na przyszłość. Kazano nam założyć firmy, żeby rozliczać się w ten sposób, teraz przychodzi do zapłacenia VAT-u, a nie mamy z czego. W klubie słyszymy, że nie ma pieniędzy, rzekomo w styczniu miała zostać przelana transza, chyba z miasta, ale nie wiadomo, co się z tą kasą stało, bo jest koniec lutego, a my jej nie widzieliśmy. Obawiamy się, jak to będzie funkcjonowało w przyszłości, skoro teraz nie mamy na wypłaty – mówi nam anonimowo jeden z zawodników.

Tomasz Asensky odpowiada: – Nasze finanse są uregulowane za zeszły rok. Jesteśmy dwa tygodnie po terminach płatności, sprawa powinna się unormować, ale też nie mówmy, że dwa tygodnie poślizgu to w polskiej piłce jakieś novum. Mamy do skonsumowania kwotę za transfer, ale transza pieniędzy jeszcze nie została zrealizowana, miasto też nas zabezpiecza, ale akurat chwilowo nie mogły zostać przelane środki z kwestii zewnętrznych.

TYCHY 11.03.2017 SPORT PILKA NOZNA NICE I I LIGA SEZON 2016/17 GKS TYCHY - MKS KLUCZBORK NZ. TOMASZ ASENSKY TRENER (MKS KLUCZBORK) FOT. MICHAL CHWIEDUK / 400mm.pl

Tomasz Asensky.

Do tego zdarzały się sytuacje niefortunne, jak choćby z zaproszeniem na obiad do prezesa, który obchodził urodziny – piłkarze nie mieli pojęcia, że chodzi o taką okazję i nie zjawili się na spotkaniu, co dodawało kolejny kamyczek do ogródka.

– Wyszła trochę dziwna sytuacja, bo po jednym z treningów przekazano nam, że prezes zaprasza wszystkich na obiad. Dopiero co usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy, a tu ma być obiad? Stwierdziliśmy, że nie ma sensu w tym uczestniczyć, bo jak prezes chce z nami pogadać o celach i sytuacji, może przyjść do szatni i go wysłuchamy. Poinformowaliśmy więc sztab, że nie wybieramy się na to spotkanie i z tego co wiem nikt na ten obiad nie poszedł. Wtedy zrobiła się afera, bo okazało się, że to nie było oficjalne klubowe spotkanie, a prywatna impreza prezesa z okazji urodzin – słyszymy od kolejnego z piłkarzy.

Według relacji zawodnika, który woli pozostać anonimowy, to przelało czarę goryczy. – Prezes stwierdził, że go zawiedliśmy, bo myślał, że ma w nas przyjaciół. Padały też mocniejsze słowa. Oznajmił nam też, że jeśli ktoś chce rozwiązać kontrakt, to czeka na niego w poniedziałek rano w gabinecie. Najmocniej tę sytuację odczuł Robert Ziętarski, który w naszym imieniu przekazał informację, że nie pójdziemy na obiad i spadła na niego wina.

Sam Ziętarski swoje odejście z klubu tłumaczy tak. – Rozwiązywałem dzisiaj umowę z wielkim bólem i rozczarowaniem, niestety nie była to decyzja moja, ani spowodowana zaległościami finansowymi – czytamy na jego profilu na Facebooku.

Prezes Asensky afery obiadowej komentować nie chce. Stwierdził, że do anonimowych donosów odniesie się wtedy, gdy prezydent Grudziądza poprosi go o oświadczenie w tej sprawie. Przyznaje jednak, że słowa o rozwiązaniu umów faktycznie padły, choć w nieco innych okolicznościach. – Powiedziałem, że jeśli ktoś jest bardzo niezadowolony, to może do mnie przyjść i rozwiązać kontrakt, ale nie akceptuję wytłumaczenia, że chodzi o zaległości finansowe.

Nastroje w klubie po prostu nie są najlepsze. Zresztą wystarczy spojrzeć na to, jak odejście kolegi z zespołu skomentował jeden z piłkarzy grudziądzkiego klubu.

87881238_789664821544385_3224853907616301056_n

Odejścia z Grudziądza Ziętarskiemu w podobny sposób gratulował również Konrad Handzlik. Skąd te gratulacje? Okazuje się, że do rozstania z Olimpią przymierzało się kilku innych piłkarzy, jednak prezes ostatecznie nie zgodził się na rozwiązanie umów. Rozdzwoniły się nawet telefony od menedżerów, którzy szukali swoim zawodnikom nowych pracodawców. – Rozważałem taką opcję, do poniedziałku miałem jeszcze nadzieję, ale chyba się nie uda. Jeden z nas był na rozmowie u prezesa i usłyszał, że się spóźnił i nic już nie załatwi. Poza tym zaraz rusza liga, więc nie ma zbytnio czasu na znalezienie nowego klubu – słyszymy od jednego z piłkarzy, który chciał opuścić klub.

Czego wiosną mogą spodziewać się piłkarze i kibice Olimpii? 31 punktów zdobytych jesienią raczej zapewni klubowi utrzymanie, wyniki sportowe były znakomite, tu nie ma problemów. Kwestie finansową może podreperować przelew od Lechii Gdańsk, co w sprawie opóźnień w wypłatach ma kluczowe znaczenie. Jak udało nam się ustalić, trójmiejski zespół do piątku miał czas na przesłanie pierwszoligowcowi 500 tysięcy złotych z tytułu transferu Omrana Haydarego. Problem w tym, że dziś jest wtorek, a przelewu jak nie było, tak nie ma. Można jednak zakładać, że kiedy pieniądze wpłyną na konto, Olimpia przynajmniej częściowo upora się z problemami finansowymi.

A co z atmosferą w szatni i stosunkami z zarządem? Gdy przyłożyć ucho gdzie trzeba, słychać mnóstwo wzajemnych pretensji, frustracji i rozczarowań.

SZYMON JANCZYK

fot. 400mm.pl

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
07.04.2020

Pomoc szpitalowi okazją do bójki. Kibole oficjalnie sięgnęli dna

W ostatnim czasie z kibiców w Polsce i na świecie możemy być dumni. Nawet najbardziej radykalne grupy, które zwykle zajmowały się ganianiem po mieście tych, którzy udzielili błędnej odpowiedzi na pytanie „za kim jesteś”, zmieniły priorytety. Grupy kibicowskie pomagają w walce z koronawirusem nad Wisłą, pomagają też w innych krajach, ale wciąż znajdują się czarne […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Walka o pieniądze z praw TV. Legia gra nawet o 18 milionów

„Fundamentalne znaczenie dla sytuacji ekonomicznej drużyn ekstraklasy ma ostatnia transza z praw telewizyjnych. To duże pieniądze, zwłaszcza dla najlepszych drużyn. Mistrz Polski powinien dostać z tego tytułu ponad 18 mln zł!” – czytamy w dzisiejszym „Super Expressie”. GAZETA WYBORCZA Legia będzie ciąć piłkarzom pensje, zmniejszy też ostro wypłaty 400 pracownikom. 21 osób już straciło pracę […]
07.04.2020
Hiszpania
07.04.2020

Dublet w madryckim chaosie, czyli największy sukces Radomira Anticia

Kiedy obejmował Real Madryt, zespół sypał się w oczach i w godnym pożałowania stylu przegrywał jeden mecz za drugim. Pod jego wodzą natchnieni „Królewscy” zanotowali zaś passę 24 spotkań ligowych bez porażki. Gdy wkroczył do FC Barcelony, drużyna plasowała się na piętnastej pozycji w hiszpańskiej ekstraklasie, zbierała w łeb od wszystkich po kolei i zdecydowanie […]
07.04.2020
Weszło
06.04.2020

Ranking: TOP 10 meczów Premier League (2010-2020)

Precyzyjne podania Kevina De Bruyne, atomowe strzały Marcusa Rashforda, zimna krew Jamiego Vardy’ego, a nawet chaotyczne dryblingi Mohameda Salaha. Za tym wszystkim kibice Premier League tęsknią niczym księżniczka uwięziona w zamkowej wieży wypatrująca w oknie swojego wybawcy. Okres kwarantanny ma jednak również swoje plusy. Można choćby dowiedzieć się, co znajduje się pod warstwą kurzu za […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

Facet czyta 365 dni, odcinek 5: Lipińska odkryła jeden prosty trik, by zmienić Wasze życie seksualne (klik)

W końcu! Nareszcie! Zrobił to! Na 190 stronie powieści don Massimo Toriccelli spenetrował Laurę Biel! Prawdę powiedziawszy, penetrował ją nawet dłużej, bo opis polsko-włoskiego seksu trwał prawie jedenaście stron. Po tej lekturze marzę tylko o jednym: o tym srebrnym wibratorze z filmu „Men in Black”, którym Tommy Lee Jones i Will Smith kasowali ludziom pamięć. […]
06.04.2020
Anglia
06.04.2020

Nietęga mina angielskiego futbolu

Wyobraźcie sobie duże miasto, stolicę, może być Londyn. Miejsce akcji nie jest tu najważniejsze, bo wszystko dzieje się przede wszystkim za kulisami. A co się dzieje? Spory gabinetowe, dyskusje prezesów z prezesami, oburzenie zamierzchłych autorytetów, silne głosy władzy i związków zawodowych. Brzmi jak opis dokumentalnego filmu politycznego, prawda? No, brzmi, ale w rzeczywistości to opis […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

FIFA po jednej stronie z UEFA. Celem dogranie sezonu

W czwartek, gdy tylko Belgia ogłosiła, że zamierza kończyć sezon, UEFA zareagowała listem do wszystkich federacji i lig: nie róbcie tego. Powalczmy o to, by sezon 19/20 dokończyć na boisku, nawet jeśli będzie to wymagało gry za zamkniętymi drzwiami. Europejska federacja pogroziła nawet palcem: kto skończy przedwcześnie sezon, może mieć grę w pucharach z głowy. […]
06.04.2020
Bukmacherka
06.04.2020

Szybki powrót do gry w Bundeslidze? Szanse są spore

Niemcy przez lata służyli za stereotypowy przykład dobrej organizacji. Bundesliga wcale od tego nie odbiegała. Niemieckie stadiony były wypełniona po brzegi, a kluby dzięki stabilnemu zarządzaniu były przykładnymi korporacjami. Niewykluczone jednak, że zmieni się to, jeśli nie uda się szybko dograć obecnego sezonu. Dlatego nasi zachodni sąsiedzi chcą wrócić na murawę nawet wtedy, kiedy oznaczać […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

Marx, trójka z Florencji, Hubers – świat sportu wygrywa z koronawirusem

„Z radością informujemy, że Patrick Cutrone, German Pezzella i Dusan Vlahović uporali się z koronawirusem” – oznajmiła oficjalna strona Fiorentiny. Dobre wieści w dobie pandemii to coś, czego nam wszystkim trzeba. Tercet z Florencji zaliczył negatywny rezultat testów, więc każdego z zawodników można uznać za wyleczonego. Fiorentina swój komunikat wykorzystała nie tylko do przekazania dobrej […]
06.04.2020
Anglia
06.04.2020

Geneza spadku formy Manchesteru City

Bycie kibicem Manchesteru City w roku 2019 było sielanką. W Anglii zebrali bardzo obfite żniwa, wygrali wszystko, co tylko mogli, włączając mistrzostwo po historycznej walce z Liverpoolem. Nawet nie można było specjalnie przyczepić się do odpadnięcia w Lidze Mistrzów, albowiem przegrany dwumecz z Tottenhamem okraszony został licznymi kontrowersjami. Jedynie Vincent Kompany, z zawodników tych bardziej […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

QUIZ: Czy pamiętasz z kim odpadały w pucharach polskie kluby?

Wszyscy pamiętamy eurowpierdole, wszyscy pamiętamy heroiczne porażki z potęgami europejskiej piłki. Ale od sezonu 90/91 polskie kluby łącznie ponad 130 razy odpadały z europejskich pucharów. Czy jesteś w stanie wymienić większość z nich? Zadanie jest pozornie łatwe – przecież boje pucharowiczów śledzi się uważnie. Ale część meczów przykryła patyna czasu, a inne – cóż – […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

Szczepionka i rekordowy transfer Karbownika do końca roku

– W sprawie Macieja Rybusa byłem na spotkaniu w jednym klubie europejskim, bardzo dobrym klubie europejskim. Byliśmy nawet wstępnie dogadani, ale wsadziliśmy na razie ten temat do zamrażarki z wiadomych powodów – zadeklarował w rozmowie z prowadzącymi Misję Futbol na antenie Kanału Sportowego agent piłkarski, Mariusz Piekarski, który opowiadał też o swoim optymizmie w kwestii […]
06.04.2020
Bukmacherka
06.04.2020

Counter Strike z eWinnerem? Sprawdź ofertę specjalną!

Legalny polski bukmacher eWinner serwuje nam dziś ciekawe propozycje dla fanów e-sportu! U tego buka znajdziemy zakłady specjalne na Counter Strike’a Global Offensive. Gracze mogą typować CS’a w pojedynkach dniach czy też w ofercie Combo Dnia. Na co postawić? Sprawdźcie sami! Combo Dnia eWinner Znacie już ofertę Combo Dnia w eWinnerze? Dzięki niej możemy obstawić dwa […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

Własne piwo, korupcja i objawienie Serie A. Pokrętna historia Francesco Caputo

„Wszystko będzie dobrze. Zostańcie w domach” – to napis, który zaprezentował światu Francesco Caputo po bramce strzelonej w meczu Sassuolo z Brescią. 32-latek trafił do siatki dwukrotnie i wielce prawdopodobne, że były to jedne z ostatnich goli, jakie w tym sezonie obejrzeli włoscy kibice. Cieszynka z wyjątkowym przekazem rozsławiła „Ciccio” na cały świat, ale we […]
06.04.2020
Weszło
06.04.2020

Janczyk: Niedawno miałem oferty z Kataru. Psychicznie jestem dziś niziutko

– Od klubu dostaję też obiady. Albo odbieram sam, albo przywożą do mieszkania. No i praca. Zaczynam o 7, kończę o 15, normalny etat. Nie chcę zdradzać, co robię. Ale jest fajnie, trochę posiedzę przy biurku, trochę polatam po mieście. Nie ma nudy. A jak trzeba będzie iść na budowę, to pójdę i na budowę. […]
06.04.2020
Weszło
05.04.2020

Facet czyta 365 dni Lipińskiej, odcinek 4: mam dość tych cholernych pustaków!

Kiedy biegnę maraton, kryzys przychodzi mniej więcej na 35 kilometrze. Tu pojawił się wcześniej – nie jestem jeszcze w połowie drogi, a już mam powoli dość Laury i Massima. Dlaczego? Bo to cholerne pustaki. Ja naprawdę nie wymagam, żeby dwoje poznających się ludzi rozmawiało tylko o impresjonistach, europejskim kinie czy jazzie. Żądam natomiast, aby tematem […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Piłkarz miesiąca. 1/3 miesiąca…

Na początku zeszłego miesiąca żyliśmy w innej rzeczywistości. Jeszcze nie spodziewaliśmy się, że piłkarza marca trzeba będzie wybierać po zaledwie kilku spotkaniach, po zaledwie kilku dniach grania. Koronawirus wszystkim pokrzyżował szyki i wypada tylko życzyć sobie i wam, by znów można było w kandydatach przebierać jak w ulęgałkach. Bo to by oznaczało powrót do znanej […]
05.04.2020

Awantura o starych Słowaków! Tylko w Lidze Minus!

Co tu się będzie działo! Załoga Ligi Minus ostatnio mierzyła się w formie niezobowiązujących quizów z nagrodami. Tym razem nadajemy tej rozgrywce określony format: Liga Minus dziś zamienia się w… AWANTURĘ O STARYCH SŁOWAKÓW! Roki. Białek. Paczul. Piela. Kowal. Starzy Słowacy. To znaczy: ta piątka to nie starzy Słowacy, ale uczestnicy awantury. Co my wam […]
05.04.2020