post Avatar

Opublikowane 13.02.2020 16:13 przez

redakcja

Jak już zaczyna się dziać źle, to lawinowo. Cracovia nie ma ostatnio szczęścia do tematów z korupcją w tle. Ledwo co okazało się, że po skazaniu dwóch osób ustawiających w przeszłości mecze dla „Pasów”, klubowi grożą bardzo nieprzyjemne konsekwencje (kara finansowa i ujemne punkty), a już nadszedł kolejny cios. Inna sprawa, że to chyba jednak był cios spodziewany, który udawało się odwlekać w czasie. Niewykluczone, że z powodu dawnych grzechów dłuższa przerwa w grze będzie czekała Davida Jablonskiego.

O tej sprawie już pewnie wiecie, ale gwoli formalności zreferujmy, o co chodzi. Stoper Cracovii w 2012 roku jako zawodnik FK Teplice brał udział w ustawieniu co najmniej pięciu meczów. Nie tylko miał godzić się na oszustwa, lecz także w nich pośredniczył, kontaktując się z singapurską mafią i wciągając w ten proceder innych. Dowody w postaci m.in. screenów rozmów z komunikatorów internetowych w opinii śledczych nie pozostawiały wątpliwości co do jego winy – był w tym wszystkim kluczową postacią. Do tego zarzucano mu utrudnianie śledztwa. Dostał trzy wezwania do sądu, stawił się raz i odmówił składania zeznań. Po trwającym kilka lat śledztwie, w październiku 2018 został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 20 tys. koron grzywny. Był wtedy piłkarzem Lewskiego Sofia. Złożył odwołanie, dzięki czemu mógł kontynuować karierę i przed tym sezonem podpisał kontrakt z Cracovią. Jak jednak informują czeskie media, już w listopadzie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie. Apelacja Jablonskiego została odrzucona i wyrok się uprawomocnił.

Oznacza to, że prawdziwe problemy mogą się dopiero zacząć, choć… nie muszą. Jak wynika bowiem z tekstu na stronie seznamzpravy.cz (od tego artykułu zrobiła się wrzawa w polskich mediach), wygląda na to, że Jablonsky obecnie nie znajduje się w bazie członków czeskiego związku (FACR), więc związek nie mógłby się zająć jego sprawą. Mógłby za to zgłosić się z tą kwestią bezpośrednio do FIFA.

Chwilowo przyjmijmy, że jednak piłkarz się w tej bazie znajduje. Co wtedy? Tłumaczy nam dr Jacek Masiota z kancelarii prawnej „Masiota i Wspólnicy”, specjalista z zakresu prawa sportowego.

 – Mamy dwa fifowskie akty prawne, które tę kwestię regulują. Pierwszy to „FIFA Discipinary Code”, drugi – „FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players”. Gdy zawodnik jest transferowany do Polski na przykład z Bułgarii czy Czech, podlega on pod artykuł 12, który mówi, że w razie zawieszenia na nie więcej niż cztery mecze lub trzy miesiące, kara ta przechodzi na niego z automatu, o ile jej wcześniej nie odbył. Jeżeli natomiast ta dyskwalifikacja jest dłuższa niż trzy miesiące, czeski związek ma obowiązek złożyć do FIFA wniosek o rozszerzenie zasięgu tej kary na pozostałe federacje, co wynika z artykułu 66 „FIFA Disciplinary Code”. Wniosek zostanie zatwierdzony niemal automatycznie, jak w programie komputerowym. FIFA w takim przypadku nie może zawieszenia wydłużyć lub skrócić, może tylko zwiększyć geograficznie jego zasięg i w razie wniosku na pewno to zrobi – analizuje Masiota.

I dodaje: – Składanie takiego wniosku do FIFA trwa od trzech do sześciu miesięcy.

Wyrok uprawomocnił się 26 listopada, co oznacza, że czeski związek pod koniec lutego mógłby już tę sprawę rozstrzygnąć. W wersji pomyślnej dla zawodnika – dograłby ten sezon do końca i dopiero potem został zawieszony. To wszystko jednak przy założeniu, że jest członkiem czeskiego związku i ten może go ukarać.

A tu wygląda na to, że związek ma związane ręce jeśli chodzi o samodzielne ukaranie Jablonskiego.

„Jan Pauly, sekretarz generalny FACR, zauważa, że ​​David Jablonsky nie jest członkiem FACR od 2016 r., więc nie podlega jurysdykcji organów FACR. Wydaje się jednak, że nie zwalnia to związku z obowiązku monitorowania przynajmniej wyniku sprawy. (…) Biorąc pod uwagę, że David Jablonsky zrezygnował z członkostwa w FACR, krajowe władze piłkarskie muszą przekazać całą sprawę FIFA. Zapewniono nas, że w ciągu tygodnia na pewno się to wydarzy. Pojawia się jednak pytanie, w jakim terminie FACR zamierzałoby to zrobić, gdyby dziennikarze nie przypomnieli tematu? Może nigdy?” – pisał w komentarzu do swojego wcześniejszego tekstu dziennikarz seznamzpravy.cz Ludek Madl.

No dobrze, a na ile Jablonsky mógłby zostać zdyskwalifikowany? To już zależałoby od przepisów poszczególnych federacji. W przypadku PZPN dyskwalifikacja czasowa za czyny korupcyjne zaczynałaby się od sześciu miesięcy. Dokopaliśmy się do regulaminu dyscyplinarnego czeskiego związku i jeśli dobrze wszystko interpretujemy, tam zawieszenie w sprawach korupcyjnych to w najlepszym razie rok. Najgorzej, gdyby wysokość kary miała ustalać FIFA w odniesieniu do swoich zapisów, bo wtedy zawieszenie zaczynałoby się od pięciu lat (artykuł 18 „FIFA Discipinary Code”), co w praktyce byłoby równoznaczne z końcem kariery 28-latka.

Ludek Madl w rozmowie z nami: – Jan Pauly, sekretarz generalny związku, potwierdził, że Jablonsky nie jest członkiem czeskiego związku, dlatego związek w tym tygodniu wyśle raport z tej sprawy do FIFA. Zakładam, że sprawa będzie rozpatrywana przez Komisję Dyscyplinarną FIFA na podstawie FIFA Disciplinary Code. I prawdopodobnie poinformuje ona PZPN o swojej decyzji.

Oznaczałoby to więc wariant najgorszy.

Zastanawiało nas, dlaczego media naszych południowych sąsiadów dopiero teraz zajęły się tematem, skoro wyrok zapadł w listopadzie. – Sprawa została rozstrzygnięta przez sąd w odrębnej procedurze, nie było jasne, kiedy rozstrzygnie apelację. Oczywiście mogliśmy wcześniej zapytać, może był to mój błąd – przyznaje Madl.

Cracovia powinna być zatem przygotowana na każdy scenariusz. Strata Jablonskiego w dłuższym okresie oznaczałaby poważny problem, bo na boisku dawał jakość, okazał się udanym transferem. Gdyby do zawieszenia doszło jeszcze tej wiosny, Michał Probierz martwiłby się podwójnie, bo już teraz poważniejszą kontuzję leczy Niko Datković, co oznacza, że do gry pozostaliby tylko dwaj nominalni stoperzy: Ołeksij Dytiatjew i Michał Helik. Nikt przy Kałuży zaskoczony jednak być nie może. O sprawie Jablonskiego musiano wiedzieć w momencie jego pozyskiwania, to od początku była bomba z opóźnionym zapłonem. Nie sposób zatem zakładać, żeby klub odpowiednio nie zabezpieczył się w kontrakcie zawartym z zawodnikiem.

Michał Probierz odmówił komentarza w tym temacie.

Przemysław Staniek, rzecznik prasowy Cracovii: – Na razie niczego nie komentujemy. Jesteśmy w stanie oczekiwania na jakiekolwiek rozporządzenia organów nadrzędnych w tej sprawie. 

PM

Fot. FotoPyK

Opublikowane 13.02.2020 16:13 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Inne sporty
05.06.2020

Półtorej dekady dominacji. 15 lat temu Nadal wygrał French Open po raz pierwszy

Kiedy po raz pierwszy zjawił się w Paryżu, by wystąpić w seniorskim turnieju na kortach imienia Rolanda Garrosa, był już jednym z faworytów do zwycięstwa. Wcześniej triumfował w Monte Carlo, Barcelonie i Rzymie, roznosząc na mączce kolejnych rywali, w tym światową czołówkę. Nic dziwnego, że i na paryskiej okazał się najlepszy. Od meczu, który decydował […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Trener Radomiaka wsypał Leandro z kartką, PZPN wszczyna postępowanie

Celowe wykartkowanie się jest w piłce zjawiskiem tyleż powszechnym, co niepotwierdzonym oficjalnie. W zasadzie nie zdarza się, żeby ktoś przyznał wprost, iż świadomie zapracował na żółtą kartkę, żeby odpocząć sobie w mniej ważnym meczu albo nieco wcześniej mieć wakacje. Nie przez przypadek najwięcej takich sytuacji mamy pod koniec danej rundy. Czasami inicjują to sami piłkarze, […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Korona postraszyła Piasta, ale Żubrowski miał na ten wieczór inne plany

Dziś w Kielcach zapachniało europejskimi pucharami. Co prawda tylko przez chwilę, co prawda nie przez to, że Korona z Piastem zagrały na poziomie fazy grupowej Ligi Mistrzów, ale zawsze. Konkretnie ze względu na to, że Frantiskowi Plachowi przypomniały się letnie miesiące, w trakcie których zawalał gole z BATE czy FC Riga. Różnica jest tylko taka, […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Akademia Taktyczna Ekstraklasy. Marnowanie okazji nie do zmarnowania

I rzekli ofensywni gracze Piasta Gliwice: nie ma sytuacji, których nie da się zmarnować. Niby powinniśmy się przyzwyczaić – zmarnowane stuprocentowe okazje oglądaliśmy nie raz, nie osiemnaście. Ale jak widzisz na przestrzeni kilku minut pudło z metra, a także kontrę dwóch na bramkarza, z której nie pada gol, to wiesz, że dzieją się rzeczy wielkie. […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Wrąbel obudził w sobie Neuera. Stal remisuje z Puszczą

Cuda, cuda ogłaszają w Mielcu. Co się dzieje? Ano Jakub Wrąbel znów obudził w sobie duch polskiego Manuela Neuera. I choć ten sympatyczny przydomek z czasów jego początku w Śląsku Wrocław ostatnio tylko mu ciążył, stając się idealnym materiałem do uszczypliwości, kiedy tylko przydarzały mu się wpadki, to tym razem faktycznie zagrał wyśmienicie. Właściwie to […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

W której lidze zagra KTS Weszło?

Nasza drużyna wznowiła treningi. Frekwencja – wyśmienita! 24 chłopa na zajęciach. 10 czerwca zagramy pierwszy od listopada mecz. Sparing co prawda, ale za to z III-ligowcem! Na którym poziomie rozgrywek wylądujemy w przyszłym sezonie? Zapraszamy na materiał wideo.
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Czołg, który wiecznie jest w naprawie. William Remy znowu się rozkraczył

Gdy William Remy przychodził do Legii Warszawa, nie musieliśmy specjalnie się wysilać, żeby znaleźć plusy tego transferu. Oto do Ekstraklasy wjeżdżał gość, który regularnie grał w Ligue 1, o którego zabiegały angielskie kluby. Oczywiście – wjeżdżał do niej dlatego, że w międzyczasie pokłócił się z szefostwem i trochę od piłki odpoczął. Ale jednak argumentów za […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Mickey van der Hart – osąd bohatera

W Poznaniu najgorętszym tematem ostatnich dni jest obsada bramki. Najpierw Mickey van der Hart w meczu z Legią popełnił błąd, który kosztował Kolejorza stratę punktów i pogrzebanie marzeń o walce o mistrzostwo Polski. Kilka dni później lechici podpisali kontrakt z Filipem Bednarkiem. My w tym całym galimatiasie postanowiliśmy usiąść sobie przed komputerem na dłuższą chwilę […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Bednarek: „Chcę mieć carte blanche. Transfer do Lecha traktuję jako krok naprzód”

Dlaczego zdecydował się na transfer do Lecha Poznań? Czy nie było dla niego problemem porzucenie dotychczasowego życia w Holandii? Jak zapatruje się na czekającą go rywalizację z Mickeyem van der Hartem? Dlaczego śmieje się, że trener bramkarzy Lecha prędzej będzie musiał nauczyć się holenderskiego niż jego przyszły konkurentem miałby nauczyć się polskiego? Jak na ten […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Julian Weigl może się zacząć bać jazdy klubowymi autokarami

Zdarzały się przypadki piłkarzy, którzy bali się podróży samolotem. Wystarczy wspomnieć Dennisa Bergkampa czy naszego Tomasza Łapińskiego, który z powodu strachu przed lataniem nie zdecydował się na zagraniczny transfer, rezygnując z możliwości zrobienia międzynarodowej kariery. Do tej pory nie słyszeliśmy o zawodniku, który odczuwałby coś podobnego do jazdy autokarem. Nie zdziwimy się jednak, gdyby Julian […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Czasy się zmieniają, a panowie zawsze są w Komisji Licencyjnej

Futbol się zmienia, czasy się zmieniają, a panowie dalej są w komisji. W Komisji Licencyjnej. Dwa słowa i już wiadomo, że nie ma za co chwalić, tylko jest do czego się przyczepić, bo nie pamiętam momentu, w których ten twór działałby poprawnie. W każdym razie na pewno nie jest to rok 2020. A będzie tylko […]
05.06.2020
Anglia
05.06.2020

Werner w Londynie. Rodzi się wielka Chelsea?

Po zakończeniu sezonu Timo Werner przeniesie swoje talenty na Stamford Bridge. To jeszcze nie jest pewne, ale angielskie i niemieckie media prześcigają się w potwierdzaniu tego transferu. Cena? Między 55 a 60 milionów euro. Tyle wynosi klauzula, którą trzeba wpłacić za wykup Niemca z Lipska. Co to oznacza? Ano to, że Red Bull dostaje dobrą […]
05.06.2020
Bukmacherka
05.06.2020

Bitwa o utrzymanie w 1. lidze – czy Chrobry ucieknie GKS-owi?

Jeden punkt – tyle w pierwszej po restarcie kolejce rozgrywek wywalczyły łącznie Chrobry Głogów i GKS Bełchatów. Punkt, który premiuje Chrobrego, bo pozwolił głogowianom oddalić się od rywala w walce o utrzymanie. Jeśli gospodarze pokonają bełchatowian w bezpośrednim starciu, ucieczka może być jeszcze bardziej udana. Dlatego też z ciekawością przyglądamy się temu pojedynkowi i podpowiadamy, […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Stanowisko: czy licencje dla Rakowa i Lechii to skandal?

Raków nie ma własnego stadionu, Lechia notorycznie zalega z płatnościami. Na pierwszy rzut oka – to jakiś żart, że takie kluby otrzymały po raz kolejny licencję. A jak jest, gdy spojrzymy na sprawę szerzej? Krzysztof Stanowski w cotygodniowym felietonie dla Kanału Sportowego podejmuje temat Rakowa i Lechii. 
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Sebastian Przybyszewski: Łazarek pytał – „masz nogi z rabarbaru”?

Sebastian Przybyszewski to były zawodnik między innymi ŁKS Łódź, Pogoni Szczecin, Warty Poznań, Hetmana Zamość i Śląska Wrocław. Wielkiej kariery w Ekstraklasie nie zrobił, trochę zabrakło do granicy 50 meczów, ale polską piłkę pierwszej dekady XXI wieku poznał całkiem nieźle. W dużej mierze o tym jest rozmowa z byłym obrońcą. Jak to jest zamienić w […]
05.06.2020
Bukmacherka
05.06.2020

Grad goli we Freiburgu? Matchday Boost na wygraną Borussii w BETFAN!

Piątek z Bundesligą? Dobry początek weekendu! Borussia (ta z dziwniejszą nazwą) jedzie dziś do Freiburga. A że te drużyny zwykle fundują nam niezłe show, liczymy na fajerwerki. Liczymy także na wygraną po atrakcyjnych kursach u legalnego bukmachera BETFAN, który przygotował nawet specjalną promocję na to spotkanie. Freiburg – Borussia Moenchengladbach Ostatnie mecze bezpośrednie: PRWPW Poprzednie […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Nawet derby nie są w stanie wygrać z pandemią

W Niemczech protestowali na ulicach i w internecie, w Czechach kilkudziesięcioosobowe grupy kibiców zbierały się pod stadionami wznowionej ligi. Jeszcze przed zawieszeniem rozgrywek, wielotysięczne grupy fanatyków ustawiły się pod zamkniętymi obiektami choćby w Walencji czy Paryżu. W niektórych państwach kibice głośno sprzeciwiają się grze przy pustych trybunach. W innych zwyczajnie próbują się dostać na miejsca […]
05.06.2020
Bukmacherka
05.06.2020

Lechia świetnie czuje się w Zabrzu. Czy to się dziś potwierdzi?

Dzisiejszy hit dnia to bez wątpienia starcie Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze. Nie bez powodu odwróciliśmy kolejność, bo lechici na Śląsku czują się jak w domu. Do Zabrza wchodzą jak do siebie i wyjeżdżają z niego z trzema punktami. Czy tak samo będzie i tym razem? Typujemy to spotkanie razem z eWinnerem i podpowiadamy – […]
05.06.2020