post Avatar

Opublikowane 15.01.2020 20:45 przez

redakcja

Dopiero pisaliśmy, że z naszej ligi wyjeżdża prawie każdy napastnik, który trzy razy kopnie prosto piłkę. Dopiero zastanawialiśmy się, czemu Celtic Glasgow zaryzykował i wyłożył cztery bańki za kogoś, kto ma na koncie pół dobrej rundy. Dopiero żartowaliśmy, że jesteśmy supermarketem, do którego bogatsze kluby wchodzą i biorą wszystko jak leci. I co? I Cagliari przebiło wszystko. Włosi sięgnęli po… napastnika z pierwszej ligi bez ani jednego gola na koncie. Na południe Europy przenosi się Maciej Mas.

17 meczów w pierwszej lidze, 0 bramek, zmarnowany rzut karny. Łącznie pół roku w seniorskiej piłce. Tyle dziś wystarczy, żeby trafić do klubu z włoskiej ekstraklasy. Maciej Mas ledwo zdążył trafić do GKS-u Bełchatów na wypożyczenie z SMS-u Łódź, a już przenosi się do Serie A. Nie zrozumcie nas źle: nie zamierzamy Masowi umniejszać sukcesu, bo chłopak na pewno solidnie na to zapracował. Zastanawiamy się po prostu, gdzie jest granica? Skoro Włosi przyjeżdżają już po 18-latków, którzy nie zdążyli jeszcze na dobre zaistnieć w dorosłym futbolu, to kto będzie wyjeżdżał z Polski za kilka lat? Trampkarze?

Ale wystarczy już naszych przypuszczeń, lepiej zapytać u źródła – co takiego ma w sobie Maciej Mas, że Cagliari chciało go u siebie od zaraz? Historię tego transferu objaśnił nam Tomasz Drankowski, który pośredniczył przy transakcji. – Zainteresowanie ze strony Cagliari pojawiło się w październiku. Włosi przylecieli na mecz, nie obserwowali konkretnie tego zawodnika, ale zrobił na nich dobre wrażenie. Co prawda zagrał wtedy 10 minut, ale potem przylecieli znowu, potem jeszcze raz i byli do niego przekonani. Podeszli do tego bardzo profesjonalnie, nie byli też jedynym klubem, który był nim zainteresowany. Mogę zdradzić, że interesowały się nim też dwa inne zespoły, także zagraniczne. Szkopuł leżał w tym, że Maciej nie był zawodnikiem GKS-u, tylko SMS-u Łódź, więc żeby wykonać ten ruch, potrzebowaliśmy zgody wszystkich stron. Tutaj muszę zaznaczyć, że byłem pozytywnie zaskoczony, bo nikt nie robił problemów i wszystko potoczyło się bardzo sprawnie.

Podobnie sprawę widzi Artur Derbin, trener pierwszoligowca, który współpracował z zawodnikiem przez ostatnie pół roku. – Ciekawostka jest taka, że skaut, który go oglądał powiedział mu, że wrażenie zrobiła na nim praca, którą Maciej wykonał w ciągu siedmiu minut, po zmianie i wejściu na boisko. To świetny przykład dla młodych chłopaków, żeby wykorzystywali czas, który dostają, nawet jeśli jest go niewiele. Na tej podstawie zwrócono na niego uwagę.

Nie jest jednak tak, że GKS Bełchatów wypromował zawodnika i nic z tego nie ma. Oficjalna strona klubu zaznacza, że bełchatowianom przysługuje procent od transferu. – Niestety nie mogę zdradzić o jaką kwotę lub jaki procent konkretnie chodzi. Nie jest też tak, że coś było dogrywane za naszymi plecami. SMS Łódź musiał nas poinformować choćby o tym, że wypożyczenie zostanie skrócone, a my wiedzieliśmy o zainteresowaniu Maćkiem już wcześniej, dlatego przygotowaliśmy się na taką ewentualność i szukaliśmy następcy. Nasza sytuacja finansowa jest jaka jest, dlatego w grę wchodzą tylko piłkarze z kartą w ręku. Czy będzie to doświadczony zawodnik, czy kolejny młodzieżowiec? To się jeszcze okaże – mówi nam Wiktor Rydz, prezes pierwszoligowca.

Ok, ale skoro ustaliliśmy już, że Mas nie był pierwszoplanową postacią GKS-u, to czemu właściwie potrzeba sprowadzać kogoś w jego miejsce? Nieświadomym sytuacji „Brunatnych” tłumaczymy. Latem w Bełchatowie wpadli na ciekawy pomysł – skoro musi grać młodzieżowiec, niech rywalizuje o miejsce na boisku z innymi młodzieżowcami. Efekt? Trzech młodych napastników pokazało się na zapleczu Ekstraklasy i już ich w brunatnym mieście nie ma. O ile jednak Przemysław Zdybowicz i Dawid Kocyła faktycznie błysnęli, tak Mas liczb – jak już mówiliśmy – nie miał, ale Włosi nie zwrócili na to uwagi. – Wiemy, że statystyki Maćka w pierwszej lidze nie były imponujące, ale zupełnie im to nie przeszkadzało. Tu muszę zaznaczyć, że wcześniej, w juniorskiej piłce, był on czołowym strzelcem. Co prawda były to ligi makroregionalne, ale jednak się wyróżniał – tłumaczy Drankowski.

Co czeka byłego już piłkarza GKS-u Bełchatów we Włoszech? Sardyńczycy mają wobec niego naprawdę ambitne plany. – Maciej Mas będzie grał w Primaverze Cagliari, która ma bardzo ambitne plany. Teraz jest na drugim miejscu w lidze, za Interem, i marzy o historycznym sukcesie, chce dotrzeć do finałów rozgrywek. Dlatego bardzo liczą na Macieja, który ma im w tym pomóc. Za pół roku natomiast ma już dołączyć do pierwszego zespołu – zdradza Tomasz Drankowski.

No dobrze, a kim właściwie jest chłopak, który szturmem wziął serca włoskich skautów? Jego postać przybliża nam Artur Derbin, który prowadził go w Bełchatowie. – To zawodnik, który wyróżnia się warunkami fizycznymi, choć nie zawsze potrafił to wykorzystać. Kiedy do nas trafiał zwróciliśmy na to uwagę i pracowaliśmy nad tym, żeby wykorzystywał swoje atuty, ale miał też spore deficyty, które trzeba było uzupełniać. Przychodząc do nas Maciek był trzecią opcją, ale bardzo szybko odszedł Przemek Zdybowicz, w międzyczasie Dawidowi Kocyle przydarzył się uraz, potem Dawid jeździł też na reprezentacje, więc Maciej łapał minuty. Początkowo był to dla niego spory przeskok, sam zresztą przyznawał, że miał problemy, bo musiał przyswoić wiele rzeczy na raz. To jednak chłopak, który łaknął wiedzy, bardzo poukładany i trzymam kciuki, żeby szybko zadebiutował w Serie A.

Wspomnieliśmy o tym, jak szybko w GKS-ie wybili się trzech młodzi napastnicy, ale to nie wszystko. Trener „Brunatnych” zwraca też uwagę na to, że w ostatnim czasie klub z Bełchatowa wypuszcza w świat talenty z niespotykaną wręcz regularnością. – Ewenementem jest, że w ciągu roku sprzedaliśmy trzech wychowanków: Damiana Michalskiego, Przemka Zdybowicza i Dawida Kocyłę, teraz czwartym zawodnikiem, którego wypromowaliśmy jest Maciej Mas, a przecież jest jeszcze Mateusz Marzec, który odszedł do Podbeskidzia. Chyba żaden klub nie może się pochwalić takim sukcesem w tak krótkim czasie, to też sygnał dla młodych zawodników, że warto do nas przychodzić, żeby się pokazać.

Musimy przyznać, że patrząc na historię Masa jesteśmy pod wrażeniem – zaklepać sobie transfer w siedem minut to w końcu nie lada sztuka. Z drugiej strony jednak robi się trochę przykro. Niedługo naprawdę skończą nam się talenty, na które można patrzeć z zaciekawieniem i zostaniemy z tymi wszystkimi podstarzałymi „iciami”, ściąganymi na prędce z wymyślnych kierunków.

Smutne jest też to, na jakim poziomie stoi nasz skauting. Skoro Włosi wysłali swoich ludzi na mecz pierwszej ligi (!), a potem wyłapali z niej talent w mniej niż kwadrans, to gdzie są nasze kluby? Słyszymy przecież nawet, że nie zwróciły na chłopaka uwagi. Dopóki nie poprawimy się pod tym względem, chyba nie mamy co liczyć, że na boiskach będziemy oglądać więcej zdolnej młodzieży niż zagadkowych gości ze wszystkich stron świata.

SZYMON JANCZYK

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
07.04.2020

Lewandowski: Piłkarze też łapią się na tym, że brakuje futbolu w telewizji

– Moim zdaniem i według informacji, które do nas dochodzą, bardzo prawdopodobne jest to, że Bundesliga wróci w maju. W pierwszym lub drugim tygodniu. Mecze mają być raz w tygodniu, to rozciągnie się na maj i czerwiec. Nie wiem jak Liga Mistrzów, to wiele krajów i dużo większa logistyka. W Niemczech nie ma przeludnienia w […]
07.04.2020

Hejt Park – live od 21:00! Niepełnosprawni sportowcy gośćmi Michała Pola

Od kilku tygodni Hejt Park na Kanale Sportowym przyspiesza, przyspiesza i nie zamierza zwalniać. Tym razem gośćmi Michała Pola będę niepełnosprawni sportowcy – Wojciech Makowski i Jakub Popławski. Panowie mają dużo do powiedzenia, na pewno program będzie pasjonujący, ale jakby komuś było mało, to Kanał Sportowy przygotował dla swoich widzów niespodziankę – naprawdę głośne nazwisko. […]
07.04.2020
Blogi i felietony
07.04.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Rok temu pomiędzy właścicielami klubów Ekstraklasy doszło do mocnego starcia. Rada Nadzorcza ESA – składająca się z topowych klubów – przeforsowała inny podział środków z kontraktu telewizyjnego, premiując… topowe kluby. Na nic były późniejsze protesty maluczkich, na nic utyskiwania klasy średniej. Kto by pomyślał, że sytuacja… aż tak się odwróci. Dzisiaj kluby tną pensje i […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Zielone światło od FIFA – kontrakty powinny obowiązywać do końca sezonu

W całym tym koronawirusowym szaleństwie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nawet biorąc na tapet tak nieistotną kwestię jak piłka nożna, kolejne wątpliwości można tylko mnożyć, dlatego cieszy nas każdy moment, w którym cokolwiek staje się choć trochę jasne. I dziś mamy datę, którą w kalendarzu piłkarski świat powinien zakreślić czerwonym flamastrem – FIFA wydała […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek: Przedłużenie kadencji? Mam więcej pytań niż odpowiedzi

– Przedłużenie mojej kadencji? Myślę, że świat nikomu się nie zawali. Natomiast PZPN nie brał żadnej aktywności przy projekcie tej ustawy. Dziś wiemy o tym bardzo mało, dowiedziałem się o tym pół godziny temu. Do tej pory w PZPN-ie organizowaliśmy wszystko tak, jakby te wybory miały zostać przeprowadzone normalnie w październiku. Na dziś mam więcej […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek będzie prezesem PZPN o rok dłużej. O ile przejdzie ustawa

W październiku tego roku miały odbyć się wybory na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W kuluarach rozpoczęła się już wstępna kampania, wszystko prowadziło do tego, że o fotel szefa PZPN mieli się zmierzyć przede wszystkim Cezary Kulesza i Marek Koźmiński. Ale wygląda na to, że wybory trzeba będzie odłożyć. Tarcza antykryzysowa wprowadza bowiem punkt mówiąc […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Mama do snu puszczała mi mecze zamiast bajek

W ostatnich dniach wielu piłkarzy mogło z zazdrością zerknąć w kierunku Jakuba Apolinarskiego. I niekoniecznie mamy tu na myśli tylko rówieśników, czyli chłopaków, którzy na dobrą sprawę dopiero zaczynają ekstraklasową karierę. Powód? Prosty – w okresie, w którym media zalewają informacje o obniżkach pensji, o rozstaniach (tych już potwierdzonych oraz prawdopodobnych), a nawet o potencjalnych […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Ćwierć wieku łapówkarstwa. Wszystkie przekręty Jacka Warnera

Dodrukowanie kilku tysięcy nadprogramowych biletów na mecz. Wystawianie swoich głosów w Komitecie Wykonawczym FIFA na sprzedaż. Przyjmowanie milionowych łapówek. Angażowanie w przekręty całej rodziny. Stworzenie sieci powiązań, jakiej nie powstydziłaby się sycylijska mafia. Witajcie w świecie Jacka Warnera. W poniedziałek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikował 69-stronicowy akt oskarżenia dotyczący łapówek związanych z prawami do organizacji, a […]
07.04.2020
Niemcy
07.04.2020

Ulubiony asystent Lewego zostaje na dłużej. Müller przedłużył kontrakt z Bayernem

Trzeba powiedzieć, że w Monachium nie trwonią czasu podczas przerwy w rozgrywkach. Działacze Bayernu zaczęli od przedłużenia kontraktu z trenerem i potwierdzili, że Hansi Flick pozostanie w klubie na dłużej, a teraz bawarski klub poinformował również o nowej umowie dla Thomasa Müllera. Ta druga informacja jest o tyle istotna, że długo się w Niemczech spekulowało […]
07.04.2020
Bukmacherka
07.04.2020

Superbet wprowadza opcję early cash-out!

Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom to, co najlepsze. Dlatego od dziś u tego buka będzie można skorzystać z opcji early cashoutu. Na czym ona polega? Jak z niej skorzystać? Jakie korzyści ze sobą niesie? O wszystkich tych sprawach opowiemy w naszym poradniku dotyczącym cash-outu w Superbet. Cash-out w Superbet Czym jest early cashout, nazywany też […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

„Start Bundesligi? Czuć sceptycyzm”

Wszyscy czekamy na powrót futbolu, bo owszem, fajnie sobie przypomnieć stare mecze, pogadać o przepłaconych – czy też nie – piłkarzach, o kondycji finansowej poszczególnych klubów, ale to jak zupa bez soli. A solą piłki są bramki, parady bramkarzy, dryblingi i tak dalej. Tęsknimy. Dlatego wieści dochodzące z Niemiec pozwalają nam wierzyć, ponieważ Bundesliga chce […]
07.04.2020
Kanał Sportowy
07.04.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – premiera na Kanale Sportowym

Jeśli wnikliwie śledzicie media sportowe, to raczej kojarzycie Magazyn Lig Egzotycznych, który od dłuższego czasu na antenach WeszłoFM brawurowo prowadził Adam Kotleszka. Założenie jest proste: odejść od mainstreamu i opowiedzieć masę fantastycznych historii o tym, że w piłkę gra się na całym świecie. Teraz, dosłownie od teraz, Magazyn Lig Egzotycznych będziecie mogli oglądać też na […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Faszyzm, komunizm i futbol. Jak Włosi walczyli o Triest na boisku

„Kiedy miasto nie wie gdzie jest, kim jest i czym jest, musi polegać na literaturze” – pisał o Trieście Claudio Magrisa, wybitny włoski autor. Pisał tak nie bez powodu, bo Triest to wyjątkowe miejsce na ziemi. Niemal od zawsze miasto przechodziło z rąk do rąk. Władali nim Rzymianie, Austriacy, Francuzi, Cesarstwo Austro-Węgierskie, ale też sami […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Po propozycji Rakowa był niesmak. Sędziów potraktowano jak UFO

– Przyznam szczerze, że po tej propozycji Rakowa był wśród sędziów duży niesmak. Jak to zwykle bywa – często mówi się, że sędziowie coś zabrali, ktoś liczy skradzione punkty, VAR-y, błędy i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się. Natomiast zauważyliście, że w tym pięknym i wizjonerskim planie Rakowa nie było tematu sędziów? Jakby miało ich przysłać UFO […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Lubię disco polo, ale w aucie słucham hip hopu i udaję, że znam

PDW jako element troski o chłopaków na przymusowych wakacjach. Gej w szatni? Byłby problem. Ulubiona muzyka? Disco polo. Gdzie w Niecieczy na randkę? Nad strumyk. Barwna ankieta „Weszło z Butami” z Jackiem Kiełbem z ostatnich Weszłopolskich. Zapraszamy! *** Football manager z Kowalem czy zerowanie piccolo z Michałem Polem? To pierwsze. Nie oglądam, ale Kowal ma […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

ZUS opłaca piłkarzy, sparingi gra się taśmowo. Szwedzka droga walki z wirusem

Z Piotrem Piotrowiczem, który w szwedzkim środowisku piłkarskim pełnił rolę zawodnika, trenera młodzieżowego i szkoleniowca seniorskich drużyn, rozmawialiśmy jakoś na początku epidemii. Wtedy w całej Europie zaczynały się obostrzenia, podczas gdy w Sztokholmie życie dalej toczyło się normalnym rytmem. Minęło parę tygodni – Europa coraz szczelniej się zamykała, a Szwecja… No właśnie. Dlaczego sparingi rozgrywa […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Pomoc szpitalowi okazją do bójki. Kibole oficjalnie sięgnęli dna

W ostatnim czasie z kibiców w Polsce i na świecie możemy być dumni. Nawet najbardziej radykalne grupy, które zwykle zajmowały się ganianiem po mieście tych, którzy udzielili błędnej odpowiedzi na pytanie „za kim jesteś”, zmieniły priorytety. Grupy kibicowskie pomagają w walce z koronawirusem nad Wisłą, pomagają też w innych krajach, ale wciąż znajdują się czarne […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Walka o pieniądze z praw TV. Legia gra nawet o 18 milionów

„Fundamentalne znaczenie dla sytuacji ekonomicznej drużyn ekstraklasy ma ostatnia transza z praw telewizyjnych. To duże pieniądze, zwłaszcza dla najlepszych drużyn. Mistrz Polski powinien dostać z tego tytułu ponad 18 mln zł!” – czytamy w dzisiejszym „Super Expressie”. GAZETA WYBORCZA Legia będzie ciąć piłkarzom pensje, zmniejszy też ostro wypłaty 400 pracownikom. 21 osób już straciło pracę […]
07.04.2020