post Szymon Podstufka

Opublikowane 17.12.2019 09:08 przez

Szymon Podstufka

Jeśli wydaje ci się, że raporty skautingowe klubu z absolutnego topu wypełnione są sformułowaniami niezrozumiałymi dla zwykłego śmiertelnika i terminologią rozszyfrowywaną tylko przez tęgie głowy po UEFA Pro, uwierz mi, nie możesz się bardziej mylić. Sam tak twierdziłem i, lubiąc od czasu do czasu obnażać własną ignorancję, zapisałem się na kurs „Football Scouting Courses” u Emila Kota. 

Emila poznałem przy okazji tworzenia TEGO (KLIK!) materiału o polonijnym klubie PFC Victoria w Londynie. Niegdyś odpowiedzialnego za wyszukanie piłkarzy do Polonii Warszawa, gdzie zamiast listy zawodników zastał czystą kartkę. Dziś współpracującego z angielskimi klubami. Polecał tam już zresztą niejednego rodaka – choćby Marcina Bułkę do West Hamu czy Mateusza Bogusza do Tottenhamu. Dziś twórcę projektu „Ty Też Masz Szansę” pomagającego wybić się chłopakom z niższych lig. Założyciela Bedfont Casuals Football Academy.

Tak, Emil nadal nie ma trzydziestki i jeśli wydaje wam się, że macie mało czasu, pomyślcie o tym, ile już w swoim życiu widział i zrobił. Jeśli Emila nie znacie, albo kojarzycie, ale nie znacie jego historii – świetnie przedstawił się w wywiadzie Leszka Milewskiego (KLIK!).

Skauting pochłania sporą ilość czasu, jaki Emil dzieli pomiędzy działalność w Londynie i w Polsce. Przerwę między pierwszą częścią kursu spędził odprawiając się na samolot, po zakończeniu drugiej pędził już do Pyrzowic. Dowodzi watahą skautów „Ty Też Masz Szansę”, którzy co weekend są obecni na dziesiątkach spotkań, dostarczając z nich raporty odnośnie tego, kto na tytułową szansę najbardziej zasługuje.

– Oni są w chwili próby bardziej zestresowani niż sami zawodnicy, gdy przyjeżdżają do nas. Przy każdym piłkarzu na TTMS jest nazwisko skauta, który go obserwował i polecił, więc kluby wiedzą, kto za kim stoi – mówi Kot.

Screen-Shot-01-27-19-at-09.40-AM-001

Z drugiej strony jednak „Ty Też Masz Szansę” jest świetną formą promocji, bo jak wyszperasz perełkę, to także nie ujdzie uwadze ludzi z klubów zapraszanych na mecz testowy. Stamtąd wcale nie tak daleko do pracy w klubie. Pytam więc Emila o to, jak wygląda to liczbowo. Jest imponująco:

– Paweł Belina jest skautem Rakowa Częstochowa;
– Marcin Wołoszczak i Kamil Drzewiecki są skautami Cracovii;
– Tymoteusz Łukaszczyk jest skautem Lecha Poznań;
– Krzysztof Pijanowski jest skautem Ursusa Warszawa;
– Gracjan Labus jest skautem Odry Wodzisław;
– Kamil Olszewski jest koordynatorem skautingu, a Mateusz Sokołowski skautem Polonii Warszawa.

Naprawdę nieźle, jak na sześć edycji „Ty Też Masz Szansę” i rok „Football Scouting Courses”.

– Przeszkoliliśmy w dwanaście miesięcy 162 osoby w Łodzi, Krakowie, Radzionkowie, Trójmieście, Warszawie i Gliwicach. Prelegentami byli u nas już Michał Probierz, Piotr Dziewicki, Marcin Matuszewski, Łukasz Masłowski, a w planach są kolejni, również zagraniczni – mówi Kot. Uchyla rąbka tajemnicy, że chodzi o gościa z Manchesteru United, który prawdopodobnie będzie obecny na FSC w 2020 roku.

Cały czas ktoś z kursów wpada do „sitka” „Ty też masz szansę”. Ale to nie tak, że na kursy przychodzą tylko ludzie, którzy chcą zacząć swoją przygodę z piłką i szukają na siebie pomysłu. W Gliwicach, na przedwczorajszym kursie, był na przykład Piotr Stawarczyk, a wcześniej choćby były dyrektor sportowy Lecha Poznań, GKS-u Katowice, Zagłębia Lubin czy Odry Opole Dariusz Motała, szef skautingu GKS-u Katowice Dawid Dubas czy… piłkarz Śląska Wrocław Kuba Łabojko.

– Kuba chciał zrozumieć, jak to wszystko wygląda od drugiej strony plus myśli już też o życiu po piłce – mówi Kot.

Swoją drogą Łabojko jawi się jako jeden z piłkarzy ekstraklasy, którzy najwięcej czasu i starań inwestują w swój rozwój. Gdy trafiał do Rakowa Częstochowa, gdzie wypłynął i zainteresował swoją osobą kluby ekstraklasy, sam przygotował film ze swoimi zagraniami, który agent – Łukasz Krupa – musiał wyłącznie rozesłać po klubach.

Z jednej strony więc na kursie można było spotkać ludzi obecnych w piłce od lat, z drugiej piłkarskich freaków, którzy pracują kompletnie w innym zawodzie, ale chcieliby pewnego dnia móc zarabiać na swojej największej pasji. Na przykładzie Jacka Hixona, człowieka który wypatrzył Alana Shearera, pokazuje, dlaczego spojrzenie pasjonata wcale nie musi być gorsze niż oko trenera czy dyrektora sportowego.

– Hixon był freakiem. Starszym panem chodzącym do parku i oglądającym tysiące spotkań. Pewnego dnia zobaczył trzynastoletniego Alana Shearera i zaprowadził go do Southampton. Resztę historii znacie.

Reszta historii Shearera jest doskonale znana, ta Hixona jest zaś taka, że dla Burnley wyszperał Ralpha Coatesa, a w oko wpadł mu też między innymi Steve Bruce, który ostatecznie stał się niezwykle istotną postacią w Manchesterze United.

– Coraz częściej kluby stawiają w skautingu na połączenie dwóch światów. Mają jednego byłego zawodnika sparowanego z człowiekiem o bardziej analitycznym umyśle, niekoniecznie z piłkarską przeszłością czy wielkim przygotowaniem trenerskim.

Jak się okazuje, raporty skautów nawet tych największych klubów na świecie, regularnie grających w fazach pucharowych Ligi Mistrzów, nie wyglądają tak, jakby pisał je doktor habilitowany Uniwersytetu Najtrudniejszych Futbolowych Fraz.

Opis kilku najważniejszych akcji, ogólne wrażenie, atuty i braki, końcowa, podsumowująca ocena. Zwykle w skali A-C, gdzie A oznacza zawodnika wartego sprowadzenia, B – do dalszej obserwacji, C – do odpuszczenia.

Kot zdradził też, że jest w Polsce jeden chłopak z oceną A, którego rozwojowi niezwykle uważnie przygląda się finalista tegorocznej Ligi Mistrzów, Tottenham.

Nie jemu jednak mieliśmy się przyglądać (Emil chyba nie obrazi się, jeśli zdradzę, że nie zagrał przedwczoraj na Stadionie Miejskim w Gliwicach), a grze dwóch młodzieżowców – Sebastiana Milewskiego i Jana Sobocińskiego. Na bazie meczu Piast – ŁKS przygotować przykładowy raport skautingowy dla Sampdorii na temat tej dwójki.

W drodze na stadion na Twitterze lądują składy. Milewskiego nie ma w podstawowym. Rozczarowanie? W żadnym wypadku, można zobaczyć, jak zawodnik zachowuje się, gdy wchodzi na boisko jako rezerwowy. Naładowany energią? Przygaszony?

W przypadku Milewskiego zdecydowanie to pierwsze.

Ale czy to zaleta? Kilku z nas zauważa, że jak piłkarze ŁKS-u łapali Milewskiego w trójkąty, to tylko biegał za piłką jak kot za wskaźnikiem laserowym, a po kwadransie sprawiał wrażenie mocno tym wypompowanego. Przy okazji gubił też pozycję, lewy obrońca łodzian wjeżdżał jego stroną raz za razem. Wychodziły nawyki gry w środku pola.

Ostateczna konkluzja? Milewski nie zagrał wybitnie, a jednak jego dwa przerzuty napędziły dwie groźne akcje Piasta. W tym tę na 2:1, zwycięską. Względem Dominika Steczyka, którego zmienił w przerwie, skok jakościowy. Ale niekoniecznie tak duży, jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka, oglądając mecz jako całość, a nie skupiając się na grze Milewskiego.

To też Kot wpajał w zasadzie od początku: oglądacie zawodnika, a nie mecz.

I tak można było zaobserwować wiele detali niewidocznych okiem kamery, często też okiem obecnego na stadionie kibica. W przypadku Janka Sobocińskiego ta przypominajka – by niekoniecznie podążać wzrokiem za piłką – pozwoliła zauważyć sporo detali. To, jak krótkimi komunikatami pomaga się ustawiać partnerom w linii obrony. Jak bije brawo po pojedynczych zagraniach, dodaje animuszu. To, że gdy partner leżał na murawie po starciu, jako pierwszy – choć nie miał najbliżej – podbiegł sprawdzić, czy wszystko z nim okej. To, że po drugim straconym golu na kilka dłuższych chwil skrył się za słupkiem i to, że po ostatnim gwizdku dobrą minutę leżał na murawie załamany wynikiem 1:2. Żaden z partnerów nie przeżywał porażki tak długo po końcowym gwizdku.

To wszystko są detale, które w obserwacji mają ogromne znaczenie. No bo czy pożądanym jest, by po takiej porażce jak ta w Gliwicach, gdy ŁKS wypuścił prowadzenie, zawodnik natychmiast po zakończeniu spotkania nie okazywał większych emocji? Tym bardziej, że Sobociński pierwszą połowę rozegrał w obronie niemal idealnie, wygrał wszystkie główki z Parzyszkiem i Steczykiem, by przegrać tę najważniejszą w drugiej części meczu, gdy gliwicki „Pio” załadował na 1:1.

IMG_4493

– Każda taka drobna obserwacja ma znaczenie, każdy kolejny element układanki pozwala mieć pełniejszy obraz obserwowanego zawodnika. Tylko tak koordynator skautów może zyskać jakiś pogląd na piłkarza, którego nie widział osobiście, a oczami jednego ze swoich wysłanników – mówił Kot. – Oczywiście musi też dobrze znać swoich ludzi. Wiedzieć, kto ma tendencję do szybkiego zachwycania się graczem, a kto bywa sceptyczny.

A raporty na temat jednego zawodnika autorstwa różnych skautów mogą się diametralnie różnić. Wymownym przykładem były dwa skautów angielskiego klubu na temat pewnego obrońcy. Jeden przyznał mu najniższą klasę C i w raporcie napisał krótkie „Nie.”. Drugi zaś stwierdził: „Jeśli rozpatrujemy go jako środkowego obrońcę – nie. Jeśli zaś zostanie przestawiony na bok obrony – A”.

Każda opinia jest cenna, każda kolejna para oczu oznacza, że ogląd na piłkarza będzie pełniejszy. I wcale nie jest powiedziane, że musisz zjeść wszystkie piłkarskie rozumy, przeczytać wszystkie książki o nauczaniu i rozumieniu futbolu, a w międzyczasie przegadać setki godzin z ekstraklasowymi trenerami.

SZYMON PODSTUFKA

Obserwuj @EmilKot

Obserwuj @P_Wojtas

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o

HEJT PARK LIVE OD 21:00 – QUEBONAFIDE I SMOKOWSKI

Gościem Tomasza Smokowskiego w Hejt Parku na Kanale Sportowym będzie dziś Quebonafide. W dawnych czasach przed koncertami lubił pokopać z fanami na orlikach. Deklarował też, że chce wysłać Arsenal Londyn i kazać im grać w baseball. W swoich tekstach zgrabnie nawiązuje do wielu postaci piłki – Wojciecha Szali, Jakuba Koseckiego czy ostatnio Mariusza Jopa. Co […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Jak UEFA będzie naciskać, to skończy z Szachciorem Soligorsk w Lidze Mistrzów

Wiosna 2021, europejskie puchary wreszcie wracają. Na razie co prawda tylko Liga Mistrzów, ale i tak super, kto by przecież tęsknił za Ligą Europy – nikt, nawet jeśli pandemia trwałaby 10 lat, wówczas powrót LE byłby tylko ciekawostką, zresztą niezbyt ciekawą. W każdym razie: następuje łączenie ze stadionem, na którym nie ma ludzi, ale są […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Weekend z Counter-Strikiem i walką Polaków o mistrzostwo Europy. Postaw na esport w Superbet

W czasach deficytu czysto sportowych emocji warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się na wirtualnych arenach. Rywalizacja w esporcie trwa w najlepsze, a na emocjonujący weekend przed monitorem komputera zaprasza legalny bukmacher Superbet, który przygotował bogatą ofertę dotyczącą najbliższych spotkań w prestiżowych rozgrywkach.  Counter Strike’owa Liga Mistrzów Trzeciego kwietnia, punktualnie o 18:25 rozpoczną się […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Gdzie tną, gdzie zwalniają, a gdzie spokój? Jak na pandemię reagują w największych ligach

Tu zwalniają pracowników klubu, tam tną pensje piłkarzy o 70 procent, gdzie indziej zawodnicy zrzekają się swoich poborów na cztery miesiące dając klubowi zaoszczędzić prawie sto milionów euro. Czasami trudno się w tym wszystkim połapać, dlatego przeanalizowaliśmy, co w temacie koronawirusa zrobiły lub planują zrobić kluby z największych lig europejskich. Zebraliśmy dziesiątki różnych podejść w […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Biznes po gdyńsku: jeden celny strzał Serrarensa kosztuje około 90 tysięcy złotych

To, że Arka ma problemy finansowe – żadna sensacja. Pisaliśmy o tym już dawno, ostatnio te informacje się tylko potwierdzają, jak w wywiadzie Michała Nalepy dla Przeglądu Sportowego, który jasno stwierdził: klubowi grozi bankructwo. Zresztą to można było przewidzieć. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy składano podpis pod kontraktem Fabiana Serrarensa, który zagwarantował mu 60 tysięcy […]
03.04.2020
EuroJackpot
03.04.2020

Co wybrać: rekord transferowy, zapasy dżemu czy ratunek dla ligowców?

Jak zwykle spoglądamy na kumulację EuroJackpot z nadzieją, że to jest ten dzień, to jest ten moment. Pomarzyć zawsze można, prawda? Z całą pewnością po zgarnięciu ogromnej sumki w ramach kumulacji udalibyśmy się na szalone zakupy. Oczywiście zakupy z podtekstem futbolowym, my już po prostu tak mamy. No dobra? To na co można wydać 405 […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

STANOWISKO 3# – ujawniamy zarobki piłkarzy w polskich klubach

Czy w polskiej piłce przepłaca się piłkarzy? Ile nasze kluby wydają na pensje zatrudnianych przez siebie zawodników? Dlaczego części graczy, którzy zarabiali nad Wisłą krocie, w ogóle nie poznalibyśmy nawet w autobusie? Jakie były największe absurdy w przetrwanianiu pieniędzy? Krzysztof Stanowski ujawnia zarobki piłkarzy w polskich klubach. Żadnego owijania w bawełnę. Konkretne liczby, konkretne cyferki, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

UEFA grozi palcem. Chcesz przedwcześnie skończy sezon? Możesz powoli żegnać się z pucharami

Wczoraj liga belgijska jako pierwsza postanowiła zakończyć sezon, uznając tabelę po ostatniej rozegranej kolejce za wiążącą. Kluby miały klepnąć tę decyzję 15 kwietnia – z przecieków wynikało, że to formalność. Ale sytuacja, jak ostatni lubi, zrobiła się dynamiczna. Wszystko za sprawą listu, który wysłała dzisiaj do klubów UEFA. Co się w nim znalazło? Ano groźba […]
03.04.2020
Włochy
03.04.2020

„Powrót Serie A to będzie absolutny chaos. Po co nam to?”

Pandemia trwa i nie zanosi się na to, by wkrótce miała dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że w kolejnych ligach – nie wyłączając Ekstraklasy – coraz częściej zaczyna się spekulować o możliwości powrotu na boisko w ramach jakiegoś wyjątkowego trybu, ze specjalnymi obostrzeniami. Nawet we Włoszech, gdzie koronawirus najstraszliwiej się rozprzestrzenił, podnoszą się już nieśmiałe […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

QUIZ: Czy pamiętasz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku?

Czy wymienisz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku? Czy pamiętasz kto w ostatniej chwili wskoczył do kadry Jerzego Engela? Kto był w szoku, że Paweł Janas zabrał go do Niemiec? Kto siedział na końcu ławki u Beenhakkera, a kto u Nawałki i Smudy? Jeśli gdzieś się pomylicie – nie wińcie nas, tylko na przykład […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 2: Ekskluzywne… porwanie

Koniec żartów – Laura została porwana. W sumie stało się to jeszcze pod koniec pierwszego rozdziału, ale wybaczcie, nie chciałem tego zdradzać, żeby mocniej rozpocząć część drugą. Ja wiem, że w tym miejscu bardziej politycznie poprawni przejęli się losem tej biednej alkoholiczki. Myślicie, że pewnie oprawca-psychopata trzyma ją w ciasnej piwnicy z opaską na oczach, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Piękni, niespełna dwudziestoletni. 60 gwiazd przyszłości

Każdy z nich jeszcze przez przynajmniej dwa kolejne sezony mógłby pełnić rolę młodzieżowca w ekstraklasowym klubie, ale coś nam mówi, że żadnemu z nich, przynajmniej w takim okresie, szukanie szczęścia w naszej lidze nie grozi. Już dziś siedzą przy stole dla dorosłych, będąc częścią wielkiej piłki, czasami nawet rozdając w niej karty. W najgorszym wypadku […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Afery? Jakie afery? Jako prezes PZPN nie mam się czego wstydzić

— Donosy szły na mnie, różne cuda. Przecież gdyby tylko cokolwiek na mnie mieli, gdybym miał odrobinę brudu za paznokciem, to wyprowadziliby mnie w błysku fleszy w kajdankach i byłaby sensacja na całą Europę. Ale nic na mnie mieli. Zająłem się z moją ekipą pracą i w dalszym ciągu uważam, że nie mam się czego […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

5000 zł nagród, freebet i 1000 zł bonusów – turniej CS’a z eWinnerem!

Przed nami historyczne wydarzenie – pierwszy turniej Counter Strike’a, który zorganizuje legalny bukmacher eWinner! Na uczestników czekać będzie 5000 zł w puli nagród, natomiast na graczy – atrakcyjne bonusy i promocje. W zawodach wystartuje ponad 100 zawodników, w tym wielokrotny mistrz Polski oraz ekipa PashyBicepsa! eWinner wie, jak zadbać o graczy w okresie, w którym […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Piątek z ligą białoruską? Sprawdź ofertę specjalną Superbet!

Dzień z ligą białoruską? Codzienność każdego kibica w ostatnich tygodniach! Legalny bukmacher Superbet wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje zakłady specjalne na piątkowe mecze na Białorusi. Co warto obstawić i na czym można skorzystać? Sprawdźcie naszą analizę! Biełszyna – FK Haradzieja Co tu dużo mówić – starcie na dnie tabeli. Biełszyna i Haradzieja nie zdobyły […]
03.04.2020
Inne sporty
02.04.2020

Projekt CCC Team zmierza ku końcowi?

Posiadanie zespołu biorącego udziału w World Tourze było od zawsze wielkim marzeniem Dariusza Miłka. Marzeniem, które udało mu się spełnić w połowie 2018 roku, kiedy przejął amerykański BMC Racing Team, a jego firma została nowym sponsorem tytularnym. Na końcu to jednak wciąż biznes. Jeśli przynosi straty, trudno się go trzymać. Dlatego nie można wykluczyć, że […]
02.04.2020
Weszło
02.04.2020

Usłyszeliśmy: „Był, będzie i jest! Raków RKS!” i nie mogliśmy odpuścić

W przyszłym roku Raków będzie obchodził stulecie i cokolwiek stanie się z naszą piłką w dobie pandemii – wiemy, że drużyna zapewniła sobie świętowanie 100 lat, będąc w Ekstraklasie. Ekipa Marka Papszuna robi na nas duże wrażenie jako beniaminek, a wiemy, że nie doszłoby do tego, gdyby nie historia sprzed 10 lat. Raków był na […]
02.04.2020
Weszło
02.04.2020

HEJT PARK, odsłona kolejna. Marcin Najman u Mateusza Borka!

Jesteśmy prawie pewni, że reklamować tego programu nie trzeba. Z drugiej strony – i tak trudno byłoby nam go zapowiedzieć, bo sami kompletnie nie wiemy, czego należy się spodziewać. Wielki czempion Marcin Najman przyjął zaproszenie od Mateusza Borka i wpada na Hejt Park, by odebrać wasze telefony. A pomiędzy tymi zdarzeniami zajmował się głównie… Krzysztofem […]
02.04.2020