post Avatar

Opublikowane 10.12.2019 10:46 przez

Michał Kołkowski

Ireneusz Mamrot pożegnał się z Jagiellonią Białystok. O kulisy rozstania ze szkoleniowcem zapytaliśmy Agnieszkę Syczewską, wiceprezes klubu, która była gościem wczorajszego magazynu Weszłopolscy. Zachęcamy oczywiście do przesłuchania całego odcinka, bo naprawdę warto. Dla tych, którzy wolą jednak czytać niż słuchać przygotowaliśmy skróconą, tekstową wersję rozmowy. Zapraszamy.

***

Musimy przyznać, że biorąc pod uwagę wszystkie rozstania z trenerami do jakich dochodzi w Ekstraklasie, wasze rozstanie z Mamrotem było jednym z bardziej kulturalnych.

Na tym nam zależało. Rozstawaliśmy się z takim człowiekiem, który też w taki sposób się zachował i tak podszedł do tego tematu. Poza tym – ja jestem już w klubie od jedenastu lat, a to dopiero piąte zwolnienie trenera. Doświadczenie w tym względzie mamy zatem w Jagiellonii niewielkie, ale wspólnie doszliśmy do tej decyzji i rozeszliśmy się z trenerem w przyjacielskich relacjach.

Co miało większe znaczenie przy podejmowaniu tej decyzji – ogólnie słabe wyniki klubu, czy podejście trenera do tego ostatniego meczu ligowego z Zagłębiem Lubin?

To nie było tak, że zadecydował jeden powód, a już na pewno nie to, jak trener Mamrot złożył skład na mecz z Zagłębiem. Doszliśmy do ściany. Wszyscy stwierdziliśmy, włącznie z trenerem, że coś się wypaliło, coś skończyło i nie mamy pomysłu, żeby wspólnie przez to przejść.

Macie już inne nazwiska w głowie, toczycie jakieś rozmowy? Jest opcja, że trener Grzyb będzie opcją na stałe?

Trenera Mamrota media zwalniały od kwietnia. Tymczasem trener przez tamten sezon nas przecież przeprowadził, zakończył rozgrywki podpisując nową umowę z klubem w czerwcu. My tego zwolnienia tak naprawdę nigdy nie chcieliśmy, dlatego jeszcze w klubie nie pojawił się przygotowany wcześniej zastępca. Wbrew temu co się co tydzień opowiadało, to zwolnienie nie było przez nas od dawna przygotowywane. Stwierdziliśmy jednak po ostatnim meczu, że warto zaryzykować i wstrząsnąć tą drużyną. Zmiany w sztabie szkoleniowym będą przygotowywane dopiero w przerwie zimowej.

A nie dojdzie do takiego zbiegu okoliczności, że drużynę – zgodnie z przewidywaniami dziennikarzy – obejmie wkrótce Maciej Stolarczyk?

Część z dziennikarzy była świetnie poinformowana, że w kwietniu Ireneusz Mamrot jest na wylocie z klubu, a ja naprawdę nic o tym nie wiem. Gdyby w tych pogłoskach było chociaż ziarno prawdy, to nie podpisalibyśmy z trenerem w czerwcu nowej umowy, ale właśnie wtedy doszłoby do zmiany szkoleniowca.

Co z Maciejem Stolarczykiem?

Wszystko co się ostatnio pojawia w mediach to wyłącznie wymysł autorów.

Nie chce mi się wierzyć, że nie ma pani w głowie konkretnych nazwisk.

Oczywiście, że te nazwiska są. Oczywiście, że ich w tej chwili nie zdradzę.

Opcja polska czy zagraniczna?

Rozważamy wiele opcji, ale potencjalni następcy trenera Mamrota prowadzą aktualnie inne zespoły, więc trochę za wcześnie na konkretne informacje.

Jako zarząd zrobiliście rachunek sumienia? Kilka letnich transferów nie pomogło klubowi.

Tak. Proszę uwierzyć, że zdajemy sobie sprawę, iż na rozstanie z trenerem Mamrotem i obecną sytuację klubu złożyło się wiele czynników. To, co zrobiliśmy w ostatnich dwóch oknach transferowych niestety było czasami negatywnie weryfikowane przez boisko. Ale prawda jest taka, że oczekujemy od naszej obecnej kadry zdecydowanie więcej. Zainwestowaliśmy rekordowe środki na zawodników, którzy obecnie są z nami.

Czy w pionie sportowym Jagi zajdą jeszcze inne zmiany, na rozstaniu z trenerem Mamrotem się nie skończy?

Tak, na pewno.

Rozważacie lekkie przemodelowanie kadry i sprowadzenie większej liczby Polaków kosztem piłkarzy zagranicznych?

Kogo by pan nie zapytał, prezesa czy trenera, wszyscy odpowiedzą to samo. Każdy chce Polaków. Rynek się jednak nie zmienia. Każdemu na tym zależy, żeby ci Polacy grali i się rozwijali. Taki jest również nasz cel – Jagiellonia zawsze z tego słynęła.

W ściąganiu obcokrajowców nie ma nic złego. Co innego, gdy to są słabi obcokrajowcy. Ściągniecie jeszcze kiedyś do Białegostoku dobrego napastnika spoza Polski?

Ostatnie transfery na tej pozycji rzeczywiście się nie bronią, ale nie można tutaj moim zdaniem generalizować. Nie zapominajmy, że w takich przypadkach olbrzymie znaczenie ma aklimatyzacja. Nie chcę tutaj bronić poszczególnych zawodników, ale na formę piłkarza składa się naprawdę wiele czynników. I efekt jest taki, że zawodnik w jednym klubie się sprawdza, w innym nie.

Następca Mamrota może się obawiać, że zimą odejdzie kilku istotnych zawodników?

Na razie żadne konkretne oferty nie wpłynęły.

A jaka kwota by była dla klubu satysfakcjonująca w przypadku – na przykład – Patryka Klimali?

Już kilka razy przecież ze mną rozmawialiście, a ciągle zadajecie takie pytania, na które ja nigdy nie udzielam odpowiedzi!

No to ostatnie pytanie – są szanse, że Rafał Grzyb pozostanie na stanowisku pierwszego trenera?

Skupiamy się na dwóch ostatnich spotkaniach ligowych. Mamy jeszcze bardzo dużo do ugrania przed przerwą zimową. Rafał wie, jakie stoi przed nim zadanie. Kształt drużyny i sztabu szkoleniowego wyjaśni się dopiero po zakończeniu rundy.

***
Całość wczorajszych Weszłopolskich.

fot. NewsPix.pl

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Bukmacherka
08.04.2020

Mistrz Tadżykistanu wraca do gry!

Do grona lig, które możemy śledzić w tych trudnych dla kibica czasach, dołączyła ekstraklasa w Tadżykistanie. W środku tygodnia do gry wraca mistrz kraju, Istiqlol Dushanbe. W pierwszej kolejce krajowy potentat zmierzy się z beniaminkiem rozgrywek, a my możemy na tym nieźle zarobić w BETFAN! Dushanbe 83 – Istiqlol Dushanbe Derby Dushanbe to coś, na […]
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

BATE w drodze po Puchar Białorusi? Wysokie kursy w Totolotku!

Białoruski futbol nie zwalnia! Po emocjach ligowych w weekend, tym razem czekają nas starcia w Pucharze Białorusi. O krajowe trofeum walczą już tylko cztery zespoły, wśród których znajdziemy BATE Borysów. Faworyt rozgrywek będzie miał szansę odegrać się na Sławiji Mozyrz za niedawną ligową porażkę. Co warto postawić w meczu BATE? Sprawdźcie sami! Sławija Mozyrz – […]
08.04.2020
Weszło
07.04.2020

Lewandowski: Piłkarze też łapią się na tym, że brakuje futbolu w telewizji

– Moim zdaniem i według informacji, które do nas dochodzą, bardzo prawdopodobne jest to, że Bundesliga wróci w maju. W pierwszym lub drugim tygodniu. Mecze mają być raz w tygodniu, to rozciągnie się na maj i czerwiec. Nie wiem jak Liga Mistrzów, to wiele krajów i dużo większa logistyka. W Niemczech nie ma przeludnienia w […]
07.04.2020
Kanał Sportowy
07.04.2020

Hejt Park – niepełnosprawni sportowcy gośćmi Michała Pola

Od kilku tygodni Hejt Park na Kanale Sportowym przyspiesza, przyspiesza i nie zamierza zwalniać. Tym razem gośćmi Michała Pola byli niepełnosprawni sportowcy – Wojciech Makowski i Jakub Popławski. Panowie mieli dużo do powiedzenia, przedstawili mnóstwo kapitalnych historii, ale też zaprezentowali sporą dawkę niezłego humoru. Dodatkowo program uświetniło łącznie z Robertem Lewandowskim. Taki jest urok tego […]
07.04.2020
Blogi i felietony
07.04.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Rok temu pomiędzy właścicielami klubów Ekstraklasy doszło do mocnego starcia. Rada Nadzorcza ESA – składająca się z topowych klubów – przeforsowała inny podział środków z kontraktu telewizyjnego, premiując… topowe kluby. Na nic były późniejsze protesty maluczkich, na nic utyskiwania klasy średniej. Kto by pomyślał, że sytuacja… aż tak się odwróci. Dzisiaj kluby tną pensje i […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Zielone światło od FIFA – kontrakty powinny obowiązywać do końca sezonu

W całym tym koronawirusowym szaleństwie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nawet biorąc na tapet tak nieistotną kwestię jak piłka nożna, kolejne wątpliwości można tylko mnożyć, dlatego cieszy nas każdy moment, w którym cokolwiek staje się choć trochę jasne. I dziś mamy datę, którą w kalendarzu piłkarski świat powinien zakreślić czerwonym flamastrem – FIFA wydała […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek: Przedłużenie kadencji? Mam więcej pytań niż odpowiedzi

– Przedłużenie mojej kadencji? Myślę, że świat nikomu się nie zawali. Natomiast PZPN nie brał żadnej aktywności przy projekcie tej ustawy. Dziś wiemy o tym bardzo mało, dowiedziałem się o tym pół godziny temu. Do tej pory w PZPN-ie organizowaliśmy wszystko tak, jakby te wybory miały zostać przeprowadzone normalnie w październiku. Na dziś mam więcej […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek będzie prezesem PZPN o rok dłużej. O ile przejdzie ustawa

W październiku tego roku miały odbyć się wybory na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W kuluarach rozpoczęła się już wstępna kampania, wszystko prowadziło do tego, że o fotel szefa PZPN mieli się zmierzyć przede wszystkim Cezary Kulesza i Marek Koźmiński. Ale wygląda na to, że wybory trzeba będzie odłożyć. Tarcza antykryzysowa wprowadza bowiem punkt mówiąc […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Mama do snu puszczała mi mecze zamiast bajek

W ostatnich dniach wielu piłkarzy mogło z zazdrością zerknąć w kierunku Jakuba Apolinarskiego. I niekoniecznie mamy tu na myśli tylko rówieśników, czyli chłopaków, którzy na dobrą sprawę dopiero zaczynają ekstraklasową karierę. Powód? Prosty – w okresie, w którym media zalewają informacje o obniżkach pensji, o rozstaniach (tych już potwierdzonych oraz prawdopodobnych), a nawet o potencjalnych […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Ćwierć wieku łapówkarstwa. Wszystkie przekręty Jacka Warnera

Dodrukowanie kilku tysięcy nadprogramowych biletów na mecz. Wystawianie swoich głosów w Komitecie Wykonawczym FIFA na sprzedaż. Przyjmowanie milionowych łapówek. Angażowanie w przekręty całej rodziny. Stworzenie sieci powiązań, jakiej nie powstydziłaby się sycylijska mafia. Witajcie w świecie Jacka Warnera. W poniedziałek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikował 69-stronicowy akt oskarżenia dotyczący łapówek związanych z prawami do organizacji, a […]
07.04.2020
Niemcy
07.04.2020

Ulubiony asystent Lewego zostaje na dłużej. Müller przedłużył kontrakt z Bayernem

Trzeba powiedzieć, że w Monachium nie trwonią czasu podczas przerwy w rozgrywkach. Działacze Bayernu zaczęli od przedłużenia kontraktu z trenerem i potwierdzili, że Hansi Flick pozostanie w klubie na dłużej, a teraz bawarski klub poinformował również o nowej umowie dla Thomasa Müllera. Ta druga informacja jest o tyle istotna, że długo się w Niemczech spekulowało […]
07.04.2020
Bukmacherka
07.04.2020

Superbet wprowadza opcję early cash-out!

Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom to, co najlepsze. Dlatego od dziś u tego buka będzie można skorzystać z opcji early cashoutu. Na czym ona polega? Jak z niej skorzystać? Jakie korzyści ze sobą niesie? O wszystkich tych sprawach opowiemy w naszym poradniku dotyczącym cash-outu w Superbet. Cash-out w Superbet Czym jest early cashout, nazywany też […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

„Start Bundesligi? Czuć sceptycyzm”

Wszyscy czekamy na powrót futbolu, bo owszem, fajnie sobie przypomnieć stare mecze, pogadać o przepłaconych – czy też nie – piłkarzach, o kondycji finansowej poszczególnych klubów, ale to jak zupa bez soli. A solą piłki są bramki, parady bramkarzy, dryblingi i tak dalej. Tęsknimy. Dlatego wieści dochodzące z Niemiec pozwalają nam wierzyć, ponieważ Bundesliga chce […]
07.04.2020
Kanał Sportowy
07.04.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – premiera na Kanale Sportowym

Jeśli wnikliwie śledzicie media sportowe, to raczej kojarzycie Magazyn Lig Egzotycznych, który od dłuższego czasu na antenach WeszłoFM brawurowo prowadził Adam Kotleszka. Założenie jest proste: odejść od mainstreamu i opowiedzieć masę fantastycznych historii o tym, że w piłkę gra się na całym świecie. Teraz, dosłownie od teraz, Magazyn Lig Egzotycznych będziecie mogli oglądać też na […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Faszyzm, komunizm i futbol. Jak Włosi walczyli o Triest na boisku

„Kiedy miasto nie wie gdzie jest, kim jest i czym jest, musi polegać na literaturze” – pisał o Trieście Claudio Magrisa, wybitny włoski autor. Pisał tak nie bez powodu, bo Triest to wyjątkowe miejsce na ziemi. Niemal od zawsze miasto przechodziło z rąk do rąk. Władali nim Rzymianie, Austriacy, Francuzi, Cesarstwo Austro-Węgierskie, ale też sami […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Po propozycji Rakowa był niesmak. Sędziów potraktowano jak UFO

– Przyznam szczerze, że po tej propozycji Rakowa był wśród sędziów duży niesmak. Jak to zwykle bywa – często mówi się, że sędziowie coś zabrali, ktoś liczy skradzione punkty, VAR-y, błędy i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się. Natomiast zauważyliście, że w tym pięknym i wizjonerskim planie Rakowa nie było tematu sędziów? Jakby miało ich przysłać UFO […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Lubię disco polo, ale w aucie słucham hip hopu i udaję, że znam

PDW jako element troski o chłopaków na przymusowych wakacjach. Gej w szatni? Byłby problem. Ulubiona muzyka? Disco polo. Gdzie w Niecieczy na randkę? Nad strumyk. Barwna ankieta „Weszło z Butami” z Jackiem Kiełbem z ostatnich Weszłopolskich. Zapraszamy! *** Football manager z Kowalem czy zerowanie piccolo z Michałem Polem? To pierwsze. Nie oglądam, ale Kowal ma […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

ZUS opłaca piłkarzy, sparingi gra się taśmowo. Szwedzka droga walki z wirusem

Z Piotrem Piotrowiczem, który w szwedzkim środowisku piłkarskim pełnił rolę zawodnika, trenera młodzieżowego i szkoleniowca seniorskich drużyn, rozmawialiśmy jakoś na początku epidemii. Wtedy w całej Europie zaczynały się obostrzenia, podczas gdy w Sztokholmie życie dalej toczyło się normalnym rytmem. Minęło parę tygodni – Europa coraz szczelniej się zamykała, a Szwecja… No właśnie. Dlaczego sparingi rozgrywa […]
07.04.2020