Przełamanie Piątka, chora forma Wilczka, Gikiewicz najlepszy w Bundeslidze

09 grudnia 2019, 00:16 • 6 min czytania 0 komentarzy

Pierwszy gol w sezonie Piotra Zielińskiego, „stówka” Tomasza Kędziory w Kijowie uświetniona asystą, kolejne trafienie Kamila Wilczka, czerwone kartki Macieja Rybusa oraz Pawła Dawidowicza, przełamanie Krzysztofa Piątka, bramki Jakuba Świerczoka i Łukasza Zwolińskiego, obroniony karny Wojciecha Szczęsnego. Czas na cotygodniowy objazd Europy i paru innych krajów w poszukiwaniu występów polskich piłkarzy.

W Anglii tym razem nikt z naszych do siatki nie trafił. Bliski był tego Mateusz Klich w starciu z Huddersfield, ale Kamila Grabarę uratował słupek po strzale zawodnika Leeds. Klich i spółka wygrali 2:1, a Grabara chyba mógł zrobić nieco więcej przy tym drugim trafieniu, ale błędu w ustawieniu nie udał się załatać.

To na tyle z meldunku z Anglii, przenosimy się do Bułgarii, a tam Jakub Świerczok walczy o miejsce w podstawowym składzie Łudogorca. Ostatnio grał mniej – w Lidze Europy wszedł na ostatnie minuty, dwa ostatnie spotkania zaczynał na ławce, w ten weekend z Czerno More też na boisku pojawił się dopiero po przerwie. I te pół godziny gry z hakiem wystarczyło, bo wycisnął pierwszego gola dla Łudogorca od ponad miesiąca.
Z chorej formy nie wychodzi Kamil Wilczek. Choć jego Broendby ostatnio cieniuje (trzy porażki z rzędu z ligową czołówką) i wypadło nawet poza podium, to Polak wywiązuje się ze swoich zadań doskonale. Nadal jest oczywiście liderem klasyfikacji strzelców ze sporą przewagą nad drugim w tej tabelce, a jego bilans ostatnich meczów wygląda tak:
EK8rZsrXsAM7Rp-

Tak jak na powyższym obrazku – w niedzielę Wilczkowi udało się ukąsić lidera z Midtjylland, ale Broendby i tak nie zdobyło choćby punktu.

Kontynuujmy wątek napastników – Łukasz Zwoliński miał wielki udział w zwycięstwie Goricy nad Slavenem Belupo. To po akcji Polaka rywale już od dziesiątej minuty musieli radzić sobie w dziesiątkę po faulu taktycznym jednego z obrońców, a jeszcze przed przerwą Polak popisał się golem – trzecim w tym sezonie ligowym, ósmym licząc puchar krajowy.
Słodko-gorzki jubileusz obchodził za to Tomasz Kędziora, który dzisiaj rozegrał setny mecz w barwach Dynama Kijów. Szybko zleciało, co? Przecież występy w Lechu pamiętamy tak, jakby to było wczoraj. A dzisiaj najpierw zaliczył asystę przy trafieniu swojego ziomka Vrbicia.
Ale później dał się skręcić Dmyro Chomczenowskiemu (ex-Jagiellonia) i Zoria wygrała 2:1. Inna sprawa, że Dynamo ponad pół meczu grało w osłabieniu po tym, jak z boiska wyleciał Tamas Kadar (ex-Lech).
Były ligi „egzotyczne”, czas na przegląd występów Polaków w ligach nieco poważniejszych. W Niemczech znów Robert Lewandowski nie strzelił gola (trzecie spotkanie ligowe z rzędu na zero z przodu), ale za to w bramce Unionu Berlin błyszczał Rafał Gikiewicz. Beniaminek ograł FC Koeln, a „Giki” jest na czele listy bramkarzy z największą liczbą obronionych strzałów w tym sezonie.
Trzy dobre wiadomości wysłali też Polacy grający w Serie A. Spektakularną interwencją (i to podwójną!) w meczu z Lazio popisał się Wojciech Szczęsny. Ekipa z Rzymu zagrała kapitalnie, wygrała u siebie z Juve po raz pierwszy od szesnastu lat i nie pomógł nawet obroniony karny przez Polaka.
Pierwszego gola w sezonie sieknął za to Piotr Zieliński i tym samym wyciągnął Napoli remis ze starcia z Udinese. Polak popisał się ładnym uderzeniem ze skraju pola karnego, lewa nóżka, bramkarz zasłonięty, płaska wkrętka. Milik nadal się kuruje i nie znalazł się w kadrze meczowej.
Przełamał się też Krzysztof Piątek, który miał do dzisiaj passę sześciu meczów bez trafienia do siatki. Ale w starciu z Bolonią zagrał bodaj swój najlepszy mecz w tym sezonie – szarpał, podawał, cofał się po piłkę, próbował rozgrywać, dryblował. Wreszcie wywalczył sobie sam karnego, ustawił piłkę na wapnie i pokonał Łukasza Skorupskiego. Tak sobie patrzymy na tego gola – skądś znamy to charakterystyczne zatrzymanie przed strzałem…
ANGLIA
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Newcastle (1:2)
Łukasz Fabiański (West Ham) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Liverpoolem (0:3)

Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Kamil Grosicki (Hull City) – 85 minut ze Stoke (2:0)
Krystian Bielik (Derby) – 65 minut z Blackburn (1:2)
Mateusz Klich (Leeds) – 85 minut i żółta kartka z Huddersfield (2:0)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Kamil Miazek (Leeds) – na ławce z Huddersfield (2:0)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut ze Notthingham Forrest (2:2)
Kamil Grabara (Huddersfield) – 90 minut z Leeds (0:2)

ARABIA SAUDYJSKA

Michał Janota (Al-Fateh) – liga nie grała

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – 90 minut z Melbourne Victory (3:1)
Radosław Majewski (WS Wandersers) – poza kadrą

BELGIA

Jakub Piotrowski (Genk) –  poza kadrą
Rafał Pietrzak (Mouscron) – na  ławce ze Standardem Liege (2:2)

BUŁGARIA

Jacek Góralski (Łudogorec) – poza kadrą
Jakub Świerczok (Łudogorec) – 28 minut i gol z Czerno More Warna (1:1)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Chongqing Lifan) – liga nie grała

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo) – 66 minut z Varazdin (1:0)
Łukasz Zwoliński (HNK Gorica) – 90 minut i gol ze Slavenem Belupo (2:0)
Michał Masłowski (HNK Gorica) – poza kadrą
Krystian Nowak (Slaven) – 45 minut z Goricą (0:2)

CYPR

Patryk Procek (AEL) – na ławce z Anothorsisem (0:2)
Mateusz Szczepaniak (Enosis) – mecz w poniedziałek

DANIA

Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i gol z Midtjylland (1:2)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Amiens (3:0)
Rafał Kurzawa (Amiens) – poza kadrą
Marcin Bułka (PSG) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 90 minut i żółta kartka z Xanthi (2:0)
Sebastian Chruściel (Panionios) – poza kadrą

HOLANDIA

Filip Bednarek (Heerenveen) – na ławce z Waalwijk (3:1)

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo) – poza kadrą
Jakub Słowik (Vegalta) – 90 minut z Hiroshimą (0:1)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i żółta kartka z Gladbach (1:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 78 minut i asysta z Fortuną (5:0)
Dawid Kownacki (Fortuna) – 31 minut z Borussią Dortmund (0:5)
Adam Bodzek (Fortuna) – 90 minut z Borussią Dortmund (0:5)
Rafał Gikiewicz (Union) – 90 minut z FC Koeln (2:0)
Adrian Stanilewicz (Bayer) – na ławce z Schalke (2:1)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) – poza kadrą
Waldemar Sobota (St. Pauli) – 90 minut i żółta kartka z Regensburgiem (0:1)
Jakub Bednarczyk (St. Pauli) – poza kadrą
Sebastian Mrowca (SV Wehen) – poza kadrą

NORWEGIA

Maciej Gostomski (Haugesund) – liga nie gra

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – mecz w poniedziałek
Adam Dźwigała (Aves) – 90 minut z Bragą (1:0)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw) – 90 minut i żółta kartka z Arsenalem Tuła (0:4)
Maciej Rybus (Lokomotiw) – 73 minuty, czerwona kartka po dwóch żółtych z Arsenalem Tuła (0:4)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Zenitem (0:3)
Maciej Wilusz (FK Rostów) – na ławce z Spartakiem (4:1)
Damian Szymański (Achmat) – na ławce z FK Ufa (0:1)
Konrad Michalak (Achmat) – na ławce z FK Ufa (0:1)
Michał Kucharczyk (Urał) – 69 minut z Samarą (3:2)
Rafał Augustyniak (Urał) – 90 minut z Samarą (3:2)

RUMUNIA

Łukasz Gikiewicz (FCSB) – rozwiązał kontrakt z klubem

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (Żylina) – 90 minut i żółta kartka z Senicą (2:1)
Dawid Kurminowski (Żylina) – 45 minut z Senicą (2:1)
Mateusz Zachara (FK Pohronie) – 12 minut z Sered (2:1)

TURCJA

Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Konyasporem (0:0)
Bartłomiej Pawłowski (Gaziantep) – 16 minut z Konyasporem (0:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Goztepe (1:3)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut i żółta kartka z Basaksehir (1:1)
Adam Stachowiak (Denizlispor) – 90 minut z Basaksehir (1:1)
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – 90 minut z Erzurum (1:0)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut i asysta z Zorią (1:2)

WŁOCHY

Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut i gol z Udinese (1:1)
Arkadiusz Milik (Napoli) – poza kadrą
Krzysztof Piątek (AC Milan) – 90 minut i gol z Bolonią (3:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut i obroniony karny z Lazio (1:3)
Arkadiusz Reca (SPAL) – poza kadrą
Bartosz Salamon (SPAL) – na ławce z Brescią (0:1)
Karol Linetty (Sampdoria) – 31 minut z Parmą (0:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – poza kadrą
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Torino (1:2)
Szymon Żurkowski (Fiorentina) – na ławce z Torino (1:2)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Milanem (2:3)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Sassuolo (2:2)
Filip Jagiełło (Genoa) – na ławce z Lecce (2:2)
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – na ławce z Napoli (1:1)
Paweł Dawidowicz (Hellas) – 85 minut, czerwona kartka za dwie żółte z Atalantą (2:3)
Mariusz Stępiński (Hellas) – na ławce z Atalantą (2:3)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – na ławce ze Juve Stabia (2:0)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 90 minut z Cittadellą (3:4)
Patryk Dziczek (Salernitana) – 38 minut z Cittadellą (3:4)