Piątek i Lewandowski nie strzelali, ich robotę wykonali Klich i Kądzior

02 grudnia 2019, 01:05 • 7 min czytania 0 komentarzy

Robert Lewandowski się skończył, Krzysztof Piątek nadal nie strzela dla Milanu, polski duet wtopił się w przeciętność Napoli. Nawet Grzegorz Krychowiak skończył mecz z Dynamem Moskwa bez gola. Wobec kiepskiej postawy Polaków w mocnych ligach obowiązek za błyszczenie wzięli na siebie ci, którzy grają w ligach nieco słabszych. Dwie bramki w Leeds załadował Mateusz Klich (jedna przepiękna), gola i asystę zaliczył Damian Kądzior, Kamil Wilczek nadal strzela, a i o Krystianie Nowaku warto wspomnieć, bo trafił dla Slavena Belupo.

Zacznijmy może od Kądziora, który ostatnio nie wychodzi z formy i aż dziwimy się, że dostaje tak mało szans w Lidze Mistrzów. No bo zobaczmy na jego ostatnich dziesięć występów w lidze chorwackiej i pucharze:

– vs. Istra – gol i asysta

Dziesięć spotkań, siedem goli, pięć asyst, czyli dwanaście punktów w klasyfikacji kanadyjskiej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że liga chorwacka może nie należy do najsilniejszych, ale chłop mimo wszystko jest regularny i dzióbnął coś w starciach z tymi mocniejszymi ekipami. Z Istrą w miniony weekend sieknął gola i zaliczył asystę przy trafieniu Orsicia:

Pogadaliśmy też z Damianem na Weszło. M.in. o tym, że nie dostawał ostatnio powołań na mecze reprezentacji Polski.

Przygoda z reprezentacją to dla ciebie duża lekcja pokory? Od gola z Izraelem nie zagrałeś ani jednej minuty w kadrze.

Na pewno. Nie otrzymałem na razie kolejnej szansy, ale nie mogę też za wiele zrobić. Muszę dobrze zaprezentować się w klubie i może na wiosnę dostanę swoje minuty w reprezentacji. Czuję, że mogę coś dać tej reprezentacji. Czuję, że kilkanaście minut możliwości pokazania swoich możliwości na wiosnę mógłbym od selekcjonera Brzęczka otrzymać, bo forma naprawdę dopisuje. W kadrze nie pograłem może jakoś dużo, ale w każdym swoim występie coś tej drużynie dałem – strzeliłem gola, byłem blisko drugiej. Nie ma co się obrażać.

Brzęczek wyjaśnia ci twoją sytuację w jego hierarchii? Rozumiesz swoją pozycję w drużynie?

Trener nie starał mi się niczego tłumaczyć i to nie jest jego obowiązek, żeby tłumaczyć się ze swoich decyzji.

Obowiązek nie, ale to zawsze tworzy dobre układy w każdej drużynie.

Każdy może mieć swoje zdanie. Jestem na każdym zgrupowaniu, każdy chce grać, ale o tym decyduje selekcjoner. I mi nic do tego. Ja przemawiam na boisku, a od ponad dwóch miesięcy każdy kolejny mecz kończę z bramką lub asystą. To pokazuje, że jestem w dobrej formie i cierpliwie czekam, żeby otrzymać szansę.

Całość – TUTAJ.

Swoją trzecią i czwartą bramkę w tym sezonie strzelił natomiast Mateusz Klich. „Clichy” trafił po raz pierwszy od września, ale jeśli już się przełamywać, no to w taki sposób. Co za bombazo w okienko:

Co poza tym w Anglii? Niezły występ Bednarka z Watfordem i to na tyle z Premier League, Fabiański wciąż się kuruje. Grosicki bez liczby w starciu z Barnsley, a Grabara przyjął piątkę od Bristolu. Lecimy dalej.

W Belgii Pietrzak nadal nie gra i chyba nie zanosi się na zmianę. Zagrał za to Kuba Piotrowski w barwach Genk. Jego zespół przegrał derby z St. Truiden, natomiast Polak wreszcie podniósł się z ławki, bo ostatnio w Jupiler Pro League widzieliśmy go we wrześniu. A tak – dziesięć meczów bez minuty. Teraz zjechał do bazy po godzinie gry, ale z tego co widzimy na skrócie – w straconych bramkach paluchów nie maczał.

Kamil Wilczek śrubuje rekord w Danii – tym razem trafił do siatki Kopenhagi, natomiast jego Broendby przegrało 1:2. Polak jest rzecz jasna liderem klasyfikacji strzelców i po szesnastu kolejkach ma szesnaście goli na koncie, wicelider ma tych trafień dwanaście.

Niewiele dobrych wieści mamy też z Niemiec. Lewandowski nie strzelił gola w drugim ligowym meczu z rzędu, Bayern przegrał z Bayerem 1:2, a Polak wpadł w poważny kryzys. Na miejscu Bawarczyków zaczęlibyśmy już rozglądać się za zastępcą. Kownacki tym razem zaczął na ławce, na ostatnie minuty wszedł też Piszczek. Bardzo dobry mecz rozegrał za to Gikiewicz w bramce Unionu, który może i przegrał z Schalke 1:2, ale Polak obronił aż osiem strzałów i w większości mediów został oceniony najwyżej spośród zawodników ekipy z Berlina.

Z tym Lewandowskim to oczywiście jajcowaliśmy, ale zupełnie na poważnie trzeba podejść do wątku Piątka w Milanie. Tym razem nic nie wbił Parmie, Pioli zdjął go już po godzinie grania, a Polak jest właśnie w okresie swojej największej posuchy w tym sezonie. Tak długiej serii bez gola jeszcze nie miał – ostatni raz trafił z Lecce 20 października. Od tego czasu – Roma, SPAL, Lazio, Juventus, Napoli, czyli poza SPAL mocne kapele i zero bramek. Teraz doszła do tego Parma. Chyba nie ma się co dziwić, że we włoskich mediach coraz więcej przebąkuje się o możliwych wypożyczeniu swojego napastnika i wzięcia kogoś w zimie w roli opcji ratunkowej. W tym sezonie Piątek zdobył raptem trzy bramki.

A oto klasyczne podsumowanie występów Polaków poza granicami naszego kraju.