post Avatar

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

– Kasuj Sasza! Nikt się nie zorientuje.

Takie słowa mógł usłyszeć pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej od swoich przełożonych. Chyba, że działał sam i dyski dostarczone śledczym z WADA padły ofiarą wstrętnego sabotażu. Możliwe, że dane na nośnikach zmieniły się same, ewentualnie pod wpływem jakiegoś magicznego czynnika, który spowodował to nieporozumienie. Niewykluczone, że post factum winni wszystkiemu będą „pszeki praklate”, w końcu to nasz rodak Witold Bańka od stycznia będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej.

Dziewiątego grudnia ta właśnie organizacja podejmie decyzję w sprawie udziału sportowców z Rosji w zawodach międzynarodowych. Od śledczych, którzy badali dla niej wyżej wspomniane dokumenty dostała rekomendację, żeby na cztery lata zabrać możliwość startu na wszystkich światowych imprezach sportowych. Dotyczy to zarówno Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Tokio jak i na przykład piłkarskiego mundialu 2022. Co takiego ustalili członkowie niezależnej komisji do spraw przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego (CRC), że Rosjanom grożą tak surowe kary? Musimy cofnąć się chwilę w czasie…

***

Igrzyska w Soczi miały być propagandowym sukcesem Rosji, wracającej na światowe salony. Sukcesem pod względem organizacyjnym. Cały glob miał z podziwem patrzeć na nowoczesne obiekty jak i odświeżone miasto. Sportowcy z kolei mieli swoimi zwycięstwami rozsławiać imię swojej ojczyzny.

Reprezentanci Sbornej zdobyli łącznie trzydzieści trzy krążki, w tym trzynaście złotych wygrywając klasyfikację medalową.

***

W grudniu tego samego roku niemiecka telewizja ARD emituje film dokumentalny „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”.

Film przerażający, który ukazuje jak w zorganizowany sposób podmioty, teoretycznie mające walczyć z dopingiem w rosyjskim sporcie, de facto są ważnym ogniwem systemu mającego na celu jego tuszowanie.

Manipulowanie przy próbkach czy swoisty system „opodatkowania” nagród sportowców w zamian za parasol ochronny musiały budzić skojarzenia z czasami wyścigu farmaceutycznego. Jednego z frontów „zimnej wojny” w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Film wywołuje poruszenie i powoduje, że WADA żąda od Rosjan próbek z laboratorium w Moskwie. Nie otrzymuje ich. Do zniszczenia ponad ośmiu tysięcy próbek przyznaje się – w 2016 roku w wywiadzie dla New York Timesa – były szef moskiewskiej instytucji Grigorij Radczenkow. Dodatkowo opisuje proces oszustw w bazach danych i sugeruje, że cały proces przebiega pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sportu i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Czy w Rosji ktokolwiek reaguje racjonalnie na oskarżenia?

Naturalnie nie.

Małżeństwo Stiepanow, które wystąpiło w niemieckim filmie, musi wyjechać z kraju. Wywiad Radczenkowa komentuje z kolei honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonid Tjagaczew mówiąc, że „Radczenkow powinien zostać zastrzelony”. Dodatkowo Władimir Putin sugeruje, że „głupiec powinien odpowiedzieć przed sądem”.

Komisja powołana przez WADA potwierdza oskarżenia, które pojawiały się w mediach. Wychodzą na jaw szczegóły oszustw podczas olimpiady w Soczi. Szczegóły, które bardziej przypominają treść powieści Iana Fleminga niż kulisy zawodowego sportu. W tle mamy szpiegów z GRU, hackowanie serwerów czy włamania na prywatne konta sportowców. Świat dowiedział się miedzy innymi o podmienianiu próbek przez dziury w ścianie. Na bieżąco pracowało laboratorium produkujące fałszywki. Raportowi komisji towarzyszy sugestia żeby Rosję wykluczyć z Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Smutne jest to, że poza sportami olimpijskimi czy piłkarzami w cały proceder zamieszani byli również… sportowcy paraolimpijscy.

Lata śledztw znajdują swój finał piątego grudnia 2017 roku. Na specjalnym posiedzeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podejmuje decyzję o zawieszeniu członkostwa Komitetu Olimpijskiego Rosji i rosyjskich członków MKOl. Dodatkowo wykluczono ze struktur olimpijskich rosyjskiego Ministra Sportu i nakazano zapłacenie 15 milionów dolarów za koszty śledztwa.

Rosjanie rywalizują na zimowych Igrzyskach w Pjongczangu indywidualnie, pod flagą olimpijską.

Rosyjskie laboratorium traci swoją akredytację.

***

Sportowcy, którym nie udowodniono stosowania dopingu, a nie byli też zamieszani w proceder manipulowania danymi, dostają pozwolenie na start na międzynarodowych zawodach pod neutralnymi barwami. Odwieszony zostaje Rosyjski Komitet Paraolimpijski. Wszystko to dzieje się warunkowo. RUSADA, Rosyjska Agencja Antydopingowa pod ścisłą kontrolą światowej centrali, odzyskuje licencję na badanie sportowców. Na dokumentacji przekazywanej z Rosji opierają się miedzy innymi decyzje IAAF dopuszczające zawodników do startów.

Cała para jednak idzie w gwizdek i wszystko psuje wstrętny Sasza i jego nieuwaga w obsłudze komputera.

***

WADA swoją decyzję o warunkowym odwieszeniu akredytacji dla Rosjan wiąże z obowiązkiem przekazania próbek sportowców z lat 2011-2015 i całej dokumentacji elektronicznej. Strona rosyjska nie dotrzymuje oczywiście terminów określonych w umowie.

W międzyczasie pojawiają się wątpliwości dotyczące prawdziwości badań lekkoatlety Deniła Łysenki. Okazuje się, że dokumentację medyczną halowego mistrza świata w skoku wzwyż podpisali nieistniejący lekarze.

Śledczy zajmujący się analizą dostarczonych w końcu przez Rosjan danych informują, że większość z nich jest niekompletna. Dodatkowo przekazują wiadomość, że duża część to sfabrykowane albo modyfikowane materiały. Skala? Ekspert Komisji CRC podał, że w pierwszej badanej grupie danych trzystu sportowców, tylko przy czterdziestu siedmiu nie było wątpliwości co do prawdziwości dostarczonego materiału.

Efektem sugestia, która może kosztować Rosję prawo do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2021 roku. To samo spotkałoby mistrzostwa świata w siatkówce 2022 i miedzy innymi czempionat globu w hokeju na lodzie w 2023 roku.

Ta strata bolałyby Rosjan szczególnie i byłyby wizerunkową katastrofą. Sport przecież jest jednym z elementów polityki prezydenta Putina mającej na celu sławienie imperium na każdej płaszczyźnie. Brak nie tylko sportowców pod rosyjską flagą na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich ale i odebranie prawa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych to ogromny cios w te cele.

Na razie komentarze z Moskwy są mieszaniną oburzenia na ewentualną surową karę i lekceważenia znaczenia niewiele wartej „rekomendacji”. WADA jednak wydaje się mieć dość wieloletniego przeciągania liny i wszystko wskazuje na bardzo surową karę.

Wszystko wyjaśni się 9 grudnia w Paryżu gdzie obradować będzie WADA. Decyzje mogą mieć wielkie znaczenie i przemeblować krajobraz sportowy na najbliższe cztery lata.

Tyle ma trwać ewentualne zawieszenie Rosjan.

Cztery lata kolejnych negocjacji i walki z wiatrakami?

Bo czy jeśli nad rosyjskim sportem sprawują opiekę resortowe „siłowiki”, to cokolwiek może się zmienić?

***

PS. Stop zwolnieniom z Wf’u

Opublikowane 27.11.2019 18:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
13.07.2020

Śląsk wyciska wynik ponad algorytmy, Marcus obnaża Serrarensa, Timur bez mapy

Wynik Śląska Wrocław jest jedną z największych niespodzianek tego sezonu. Wrocławianie po 35. kolejkach mają już o dziesięć punktów więcej niż w całym poprzednim sezonie. No i po raz pierwszy od czasów Napoleona zagrali w grupie mistrzowskiej. Ekipa Lavicki nie tylko zaliczyła progres, ale i wykręca wyniki ponad to, co zakładają algorytmy. Powiedzmy sobie jasno, […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

„Wszystkie decyzje Vukovicia się obroniły”

Legia Warszawa zasłużenie odzyskała tytuł mistrzowski, ale pytanie, co dalej, żeby w pucharach nie skończyło się jak zawsze? O tym, co było i będzie rozmawiamy z Tomaszem Sokołowskim. 12-krotny reprezentant Polski jako piłkarz Legii wygrał na krajowym podwórku wszystko, co się dało. Dziś jako ekspert udziela się m.in. w Polskim Radiu RDC. Chyba po raz […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Myć znowu w Niewydrukowanej Tabeli? Kto by się spodziewał…

Wojciech Myć to w tym momencie zdecydowanie najsłabszy sędzia w gronie arbitrów Ekstraklasowych. I nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Ktoś niestety robi sobie krzywdę sobie, jemu i zawodnikom, którym prowadzi mecze, bo deleguje go zdecydowanie zbyt często na starcia Ekstraklasy. I niestety dokłada nam roboty, bo przez niego znów musimy weryfikować coś w […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Kozacy i badziewiacy. Czy Czerwiński to RoboCop?

Jakub Czerwiński od zawsze wyglądał nam na gościa, który potrafi rozbiegać to, co niektórych piłkarzy eliminuje z gry na kilka tygodni. Musimy jednak przyznać, że w tym sezonie i tak nas zaskoczył. Całkiem poważną kontuzję kolana przyjął jak katarek. Leczyć oczywiście musiał się znacznie dłużej, ale śladu na jego grze ta przerwa nie pozostawiła żadnego.  […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Śląsk bez pucharów, ale wciąż z bardzo solidnym sezonem

Śląsk przez ostatni remis pożegnał się z marzeniami o pucharach, bo musiałby wygrać oba mecze, a Lech oba przegrać, ponadto wiemy, że czwarte miejsce nie będzie uprawniało do dostania po głowie w europejskim przedpokoju. A wrocławianie długo wierzyli, że jednak wychylą głowę za naszą prowincję i zobaczą trochę świata. Pytanie, czy jest to więc rozczarowanie, […]
13.07.2020
Anglia
13.07.2020

Przed nami ekscytujący finisz Premier League i nie, to nie jest ironia

Wiemy, Liverpool dopiął mistrzostwo w niemal rekordowym czasie, a emocje dotyczące wyścigu po tytuł skończyły się na długo przed wybuchem pandemii. Wiemy, także wicemistrz był znany już od dłuższego czasu, zdajemy też sobie sprawę, jak wiele dzieli Norwich od reszty peletonu. Ale mimo wszystko uważamy, że finisz ligi angielskiej będzie naprawdę ekscytujący, może i bardziej […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Poręba: „Trener powiedział mi: talentem nie będziesz grał”

Łukasz Poręba to kolejny młody zdolny z akademii Zagłębia Lubin. Debiutował w lidze jako osiemnastolatek, ale młodzieżowiec z rocznika 2000 dopiero w tym sezonie zaczął grać bardzo dużo – środkowy pomocnik w lidze zagrał dwadzieścia sześć razy, z czego blisko połowę meczów od pierwszej minuty. Dlaczego nowe pokolenie polskich piłkarzy nie ma kompleksów wobec rówieśników […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

1997 – ten rocznik to kłopoty

Przed sezonem mieliśmy szereg obaw w związku z nadchodzącym przepisem o młodzieżowcu, ale dziś trzeba stwierdzić, że przyniósł on polskiej piłce wiele dobrego. Gdyby nie przymus, pewnie nie ujrzelibyśmy kilku ciekawych chłopaków, a polskie kluby nie liczyłyby gotówki ze sprzedaży swoich talentów, która nastąpi wkrótce. Jest jednak jeszcze druga strona medalu – dla wielu chłopaków […]
13.07.2020
Kanał Sportowy
13.07.2020

Pazdan: „Nie chciałbym grać w drugiej lidze tureckiej”

– Mam tak skonstruowaną umowę, że mogę ją rozwiązać w wypadku degradacji. Nie chciałbym grać w drugiej lidze tureckiej, umówmy się. Chciałbym jednak zostać w Turcji. Odpowiada mi ta liga, przyzwyczaiłem się do niej, mam wyrobione nazwisko. Nie powinno być problemu – powiedział w programie „Misja Futbol” Michał Pazdan, obrońca reprezentacji Polski i tureckiego MKE […]
13.07.2020
Anglia
13.07.2020

Szok i niedowierzanie – City jednak zagra w pucharach. Zasady FFP skompromitowane

Niby człowiek wiedział, a jednak się trochę łudził. Manchester City nie zostanie wykluczony z gry w europejskich pucharach. Ani na dwa lata, ani na rok, ani wcale. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) zasądził „Obywatelom” wyłącznie grzywnę, na dodatek zredukowaną do zaledwie 10 milionów euro. To tyle na temat Finansowego Fair Play. I […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Pompka odpalona, bo Slisz pokazał, że może wzmocnić Legię

– Ostatni transfer wyniósł nas 1,5 mln euro i w przypadku Bartosza Slisza są to najlepiej wydane pieniądze w historii klubu. Najtańszy transfer, jaki można by sobie wyobrazić. Jestem w 100% przekonany, że wszyscy już niebawem to zobaczą – powiedział na konferencji prasowej po zdobyciu tytułu Aleksandar Vuković. Jest to wypowiedź, w której bez trudu […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Premierowe gole Piszczka i Wilczka, kolejna asysta „Grosika”. Jak grali stranieri?

Co tam słychać w Europie, a konkretniej tam, gdzie mamy swoich przedstawicieli? Choć w sumie już nie tylko w Europie, bo do grania wrócili nawet w USA. Tyle że za wielką wodą nasi stranieri jeszcze nie błysnęli, dlatego w biało-czerwonym raporcie skupiamy się głównie na Anglii, Turcji oraz Włoszech. Tam było najlepiej, głównie za sprawą […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Dariusz Mioduski: Mistrzostwo to dopiero początek

Poniedziałkowa prasa to przede wszystkim echa mistrzostwa Legii. Duża rozmowa z Dariuszem Mioduskim, analiza jej gry, pucharowe nadzieje. Inne tematy? Coraz gorzej dzieje się w Zagłębiu Sosnowiec.  PRZEGLĄD SPORTOWY Aleksandar Vuković cieszy się z tytułu dla Legii, ale też zdaje sobie sprawę, że drużyna wymaga pilnych wzmocnień. Szkoleniowiec Legii doskonale wie, że będzie rozliczany nie […]
13.07.2020
Włochy
12.07.2020

Nieustępliwy Milan wydarł punkt Napoli

Mogą żałować piłkarze Napoli, że nie udało im się dzisiaj zwyciężyć nad Milanem. Neapolitańczycy na trzy punkty po prostu zasłużyli. Dominowali nad rywalami, wykreowali sobie więcej bramkowych okazji i rzadko dopuszczali piłkarzy z Mediolanu w okolice własnej bramki. Ale cóż – muszą się zadowolić remisem. Milan potwierdził reputację drużyny, która nigdy nie odpuszcza. Stuprocentowa skuteczność […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Mecz jak z orlika. Bramkarze jak z pośredniaka

Lech Poznań wytrzymał mecz grany pod presją uciekającego Piasta i ograł Lechię Gdańsk 3:2. Natomiast sam mecz… Cóż, momentami czuliśmy się jak na orliku. Otwarte granie, wysoki pressing, akcja za akcją, jazda to w jedną, to w drugą stronę. No i bramkarze, którzy wyglądali tak, jakby piłkarze obu ekip umówili się, że kto najbliżej bramki, […]
12.07.2020
WeszłoTV
12.07.2020

LIGA MINUS. Paczul, Rokuszewski, Białek, Kowalczyk

Niedzielny wieczór, zatem czas na Ligę Minus. Tematów do dyskusji jak zwykle sporo. Będzie grillowanie Wojciecha Mycia i Dusana Kuciaka, będzie rozmowa o mistrzostwie Polski dla Legii Warszawa. No i oczywiście omówienie wszystkich spotkań kolejki. W studio Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek i Wojciech Kowalczyk. Odpalajcie tuż po meczu Lech Poznań – Lechia Gdańsk! […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Piątka z plusem dla Karbownika, trója dla Novikovasa. Oceniamy mistrzowską ekipę Legii

Był taki moment sezonu 2019/20, gdy wydawało się, że Legia po prostu pozamiata ligową konkurencję i zdobędzie mistrzowski tytuł w naprawdę spektakularnym stylu. Demolując kolejnych rywali. Ostatecznie nie do końca się to udało, dyspozycja „Wojskowych” po lockdownie pozostawiała sporo do życzenia. Jeśli sobie jednak przypomnimy sytuację, w jakiej znajdował się klub jeszcze na początku rozgrywek, […]
12.07.2020
Inne sporty
12.07.2020

F1. Sezon 2020. Odcinek drugi: Hamilton wraca na tron

Jeśli chcieliście dziś poczuć emocje, nie mogliście skupiać się na walce o zwycięstwo w Grand Prix Styrii. Głównie dlatego, że tej walki… po prostu nie było. Lewis Hamilton wystartował z pole position i od początku aż do końca wyścigu jechał niezagrożony. Sporo działo się za to w środku stawki. I to temu naprawdę warto było […]
12.07.2020