post Avatar

Opublikowane 20.11.2019 09:57 przez

redakcja

Wstydliwe wyznanie: 15 listopada, późnym wieczorem, zachowałem się w skrajnie rasistowski sposób i jest mi z tym bardzo niewygodnie. Liczę, że zwierzenie się z tego grzechu przyniesie mi poczucie ulgi oraz zadośćuczynienia tym, których tak niesprawiedliwie potraktowałem.

A było to tak: Rumunia przyjmowała u siebie Szwedów w meczu o bezpośredni awans na Euro 2020. Mecz nawet w porządku, chociaż emocje skończyły się właściwie jeszcze przed przerwą. Gładkie 2:0 (zdobywcą drugiej bramki czarnoskóry Robin Quaison, to będzie później ważne), Rumuni bezzębni, poza jakimiś nieśmiałymi próbami zza pola karnego praktycznie bez sztycha. Tak naprawdę jakiekolwiek naprawdę godne wspomnienia wydarzenia po przerwie nie były w ogóle związane z boiskiem.

Otóż w 78. minucie pojawił się na murawie Alexander Isak, 20-letni Szwed, również czarnoskóry. W odróżnieniu od Quaisona jednak, który grał, a nawet strzelał gola przy obojętności rumuńskich kibiców, Isak usłyszał coś rasistowskiego. Podszedł do sędziego, zgłosił to, arbiter na moment przerwał mecz. Komentatorzy, ja oraz chyba sami piłkarze byli trochę skonfundowani, bo żaden z nas nie dopatrzył się ani nie dosłyszał jakichś rasistowskich przyśpiewek czy obraźliwych dźwięków. Każdy z nas jednak – mam tu już na myśli komentatorów i siebie – uznał, że skoro Isak jest koło sędziego, a mecz rozgrywa się w Rumunii, no to bankowo mamy do czynienia z rasizmem.

Wiecie, rozumiecie. Rumuni. Sami sobie zróbcie rachunek sumienia, jaki obrazek staje wam przed oczami, gdy słyszycie: rumuńscy kibice. Ja sobie pomyślałem: dopiero co rasistowski skandal w Bułgarii, dopiero co ukraińscy kibice tłumaczący, że ich udawanie małpy było tak naprawdę naśladowaniem pohukiwania sów. No to Rumuni pewnie się dostosowali poziomem, przecież to wszystko jedna szajka.

W relacji pomeczowej początkowo napisałem nawet, że po takim haniebnym zachowaniu wobec Isaka, za Rumunami na Euro trudno będzie zapłakać. Na szczęście jeszcze przed publikacją stwierdziłem, że nie warto używać aż tak ostrych sformułowań, jeśli nie słyszałem, ani nie dostrzegłem samemu żadnego rasizmu.

Bo czy tak naprawdę rasistowskie w tej sytuacji nie było arbitralne stwierdzenie, że „skoro mecz w Rumunii, to na pewno kibice-bydło”? Przecież zachowałem się (ja i reszta tych, którzy od razu w ciemno uwierzyli w rasistowskie ataki na Isaka) jak jakiś Sol Campbell, którego sam wyklinałem w myślach za jego przemowy przed Euro 2012. Podobna refleksja towarzyszyła mi przy czytaniu pomeczowych wypowiedzi Isaka. „Spodziewałem się, że może tutaj dojść do jakichś rasistowskich incydentów”.

Emmanuel Rosu, rumuński dziennikarz, dopytywał na Twitterze: dlaczego się spodziewałeś? Rumunia nigdy nie została ukarana za rasizm jej kibiców wobec czarnoskórych, jeśli otrzymywała jakieś kary (po meczach z Maltą i Hiszpanią), to za przyśpiewki antywęgierskie, bo obu narodom nigdy nie było ze sobą po drodze, oraz zrównujące uchodźców z potencjalnymi terrorystami (niezależnie od ich koloru skóry).

Gdyby się nad tym głębiej zastanowić… Kurczę, czy to nie jest czasem naprawdę rasistowskie wobec Rumunów? Spodziewamy się po tobie wszystkiego najgorszego, bo – no właśnie – bo co?

Bo graniczysz z Bułgarią? Bo jesteś z Europy Wschodniej, która ma taką prasę, jaką ma?

Śledziłem dość uważnie dyskusję na Twitterze z udziałem Rumunów, z których wielu było obecnych na rzeczonym meczu, ze Szwedami. Często spierali się dziennikarze. Ci szwedzcy zarzucali, że ktoś próbuje usprawiedliwiać rasizm i przy tak delikatnym temacie sugerowanie, że Isak się przesłyszał, albo źle coś zinterpretował również jest rasizmem. Rumuńscy odpowiadali: na meczu jak zwykle byli obserwatorzy FARE, byli ludzie z UEFA, był sędzia, również sędzia techniczny, byli rezerwowi. Nikt, z kim rozmawiały po meczu lokalne redakcje, nie potwierdzał słów Isaka. To o tyle dziwne, że przy analogicznych przypadkach – choćby ostatniej afery z udziałem Taisona – piłkarze rywala momentalnie reagowali, pocieszając ofiarę ataków. Tutaj nagle zapanowałaby zbiorowa znieczulica?

Wersji Szwedów nie potwierdzają żadne materiały wideo, które zazwyczaj od razu obiegają internet. Oczywiście, to jeszcze żaden dowód, że Isaka nikt nie obrażał, natomiast to dość istotny dowód na to, że nie miało to charakteru jakichś masowych przyśpiewek czy innych ekscesów ze strony istotnej grupy. Być może Isak faktycznie coś usłyszał, być może uznał za stosowne, by podzielić się tym z sędziami. Później, już po całym incydencie, część kibiców buczała, ilekroć dochodził do piłki. Ale właśnie – buczała, bo jest czarnoskóry? Przed jego rozmową z sędzią buczenia nie było.

Dużo pytań i wątpliwości, a niewiele łatwych odpowiedzi, zwłaszcza że przecież całość trwała kilkanaście minut. Początkowo to Isak zapytał sędziego, czy cokolwiek słyszał, później sędzia stwierdził, że jeśli coś usłyszy, przerwie mecz. Jest jeszcze ważny niuans. W Rumunii trwa walka najbardziej fanatycznych kibiców ze związkiem, który do tej pory wykorzystywał każde ich przewiny do tego, by stopniowo rugować ich ze stadionów. Tym razem rumuński związek milczy i naprawdę trudno uwierzyć, by krył w ten sposób rasistów w szeregach fanów na stadionie w Bukareszcie.

Nie wykluczam, że pojawią się w najbliższych dniach materiały czy wypowiedzi, które potwierdzą wersję Isaka. Zwracam uwagę na coś innego: założenie w ciemno, że skoro to kibice z kraju na wschód od Berlina, to na pewno rasiści, jest taką samą dyskryminacją. Ale czy można się dziwić takiej nierówności? Wspomniane tutaj wcześniejsze kary dla Rumunów dotyczyły ich przyśpiewek politycznych – obraźliwych dla Węgrów, ale i tych wspierających Serbię w sporze z Albańczykami czy dotyczącymi uchodźców w czasie kryzysu imigranckiego. Nikogo nie może dziwić, że tego typu zachowania zostały przez UEFA surowo ukarane. Pytanie tylko, czy na pewno w taki sam sposób zostaną ukarani choćby Anglicy z poniższego wideo?

Czym obrażanie Serbów, bombardowanych dwie dekady temu m.in. przez Anglików, na meczu w Kosowie, w dodatku pokazując gesty nacjonalistów albańskich, różni się od obrażania choćby Węgrów przez Rumunów czy Rumunów przez Węgrów? Czy Anglia za te pociski w stronę Serbów odpowie tak jak Czesi za obrażanie Albańczyków na ostatnim meczu Czechy – Kosowo?

Zresztą, nie trzeba tutaj być specjalistą od historii i polityki, by dostrzec pewne nierówności. Ot, choćby cieszynka Krzysztofa Piątka. O, albo użycie słowa „pogrom” w relacji pomeczowej. My zwracamy uwagę na najmniejsze pierdoły, choć nas, przecież też tragicznie doświadczonych przez historię, nikt raczej z podobną czułością nie głaszcze. Wyegzekwowanie eliminacji idiotycznych błędów z serialu Netflixa trwa już dwa tygodnie, zaangażował się w to nawet premier, a Netflix mimo oficjalnego oświadczenia do teraz nie podmienił oszczerczych wobec Polski treści na te zgodne z historyczną prawdą.

Sam jestem ciekawy, co stanie się dalej. Jeśli Rumunia zostanie ukarana bez zaprezentowania przekonujących dowodów, tylko na podstawie relacji Isaka, będziemy mieć do czynienia z sytuacją dość niebezpieczną, gdzie ustna relacja pojedynczej osoby wystarczy do wymierzenia kary. Paradoksalnie chyba lepiej byłoby, gdyby te dowody się znalazły. Wówczas bezlitosna kara dotknęłaby faktycznych rasistów, Isak zachowałby opinię prawdomównego, Rumuni przestaliby się czuć niesłusznie oskarżani.

Ale jeśli dotąd się nie znalazły, to na rasistę wyszedłem tylko ja, w ciemno zakładając, że „Rumuni to na pewno winni”.

Opublikowane 20.11.2019 09:57 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Niemcy
06.07.2020

Walczysz cały sezon, a w kluczowym momencie obrońca wykonuje samobójczy strzał życia

Heidenheim to klub bez większych tradycji czy aspiracji. Ot, gra sobie w tej 2. Bundeslidze, pewnego poziomu raczej nie przeskakuje, ma stałą grupę lokalnych fanów, nie pcha się na afisz. Dlatego też ich awans byłby taką wielką historią, zwłaszcza, że odbyłby się kosztem HSV. Pierwsza część tej historii była kapitalna – wyprzedzenie na ostatniej prostej […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła Płock pieczętuje spadek Arki, Górnik zbytnio nie protestował

W ciągu jednej doby dobitnie przekonaliśmy się, że mecze zakończone wynikiem 1:0 można odbierać w skrajnie różny sposób. W niedzielę Piast stworzył świetne widowisko ze Śląskiem i choć padła tylko jedna bramka, ani przez moment nie mogliśmy narzekać na poziom i emocje. Niestety dzień później w Płocku mogliśmy już narzekać na wszystko. Nagrodą za te […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

A dlaczego nie na podium Złotej Piłki?

Choć wiele lig jeszcze gra, choć nie znamy jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć choćby w Hiszpanii czy we Włoszech, trzeba pamiętać – weszliśmy tydzień temu w drugie półrocze, a więc za nami półmetek rywalizacji w wyścigu po Złotą Piłkę. Tak, przez dwa miesiące cały światowy futbol stanął w miejscu. Tak, powrót do występów reprezentacyjnych to na razie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Od obsikania radiowozu do 648 meczów w Serie A. Buffon bije kolejny rekord

– 648 to nie tylko numer. To całe życie – napisał Gianluigi Buffon po meczu z Torino. Meczu wyjątkowym, bo golkiper Juventusu został dzięki niemu zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A. Paolo Maldiniego wyprzedził o „oczko”. Jedni powiedzą, że na siłę, bo przecież Gigi miał już w Juventusie nie zagrać, jednak wrócił właśnie po to, […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Sequel lepszy od „jedynki”. Milewski i Tuszyński ZNÓW to zrobili

Świat filmu od lat staje przed dylematem – kręcić sequel hitowej historii, a może odpuścić sobie i spocząć na laurach wspaniałej „jedynki”? Druga część „Nagiego instynktu” to komplety szajs, przy „Batman i Robin” można wydłubać sobie oczy, sequel „Głupiego i głupszego” wywołuje fizyczny ból. Nakręcenie „dwójki” to wyzwanie, wszak twórca musi unieść ciężar oczekiwań po […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Derby Łodzi się oddalają? Widzew znów przegrywa w II lidze…

To jest nie do wiary. Już w ubiegłym sezonie wydawało się, że Widzewowi awansu do I ligi nie jest w stanie odebrać nic, żaden kataklizm ani katastrofa. Później zaś zawodnicy z al. Piłsudskiego zremisowali 10 meczów z rzędu, na finiszu przegrali jeszcze z GKS-em Bełchatów i ostatecznie pozostali na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W tym sezonie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Zagłębie w tym sezonie zawiodło, ale Bohar gra życiówkę

Zagłębie Lubin to bez wątpienia jedna z najbardziej rozczarowujących ekip w tym sezonie Ekstraklasy. W jej składzie sporo jest bowiem naprawdę jakościowych zawodników, którzy skleceni w spójną całość powinni bić się o ligowe podium, a nie kotłować w dolnej połówce tabeli. No ale wyszło jak wyszło. „Miedziowi” na własne życzenie nie załapali się do grupy […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła się utrzyma, ale pytanie: co dalej?

Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj kibiców Arki czeka smutny dzień. Tylko punktu zdobytego przez Wisłę Płock w starciu Górnika Zabrze potrzeba, by Nafciarze utrzymali się w Ekstraklasie. Mieliby 43 oczka, dziewięć zapasu nad Arką, a że po rundzie zasadniczej Wisła miała więcej łupów, to matematyka byłaby na trzy kolejki przed końcem prosta. Ale chyba nie tylko […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Powrót Grosika, show Linettego, 10 goli Polaków. Świetny tydzień stranierich!

Polscy piłkarze w minionym tygodniu gościli na okładkach gazet w całej Europie. Nie ma w tym cienia przesady, bo nasi stranieri dawali kapitalne popisy. Tu dublecik, tam dublecik, tu gol i asysta, tam wyciągnięty rzut karny… Ciężko było znaleźć zakątek świata, w którym nasi nie daliby popisu. Aż przyjemnie zasiąść po takim tygodniu do zestawienia […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

PRASA. Sikorski: Kołakowski obiecywał mi transfer do Legii Warszawa

– W ogóle obcokrajowcom trudno trafić do Hiszpanii w niższych ligach, mają tam mnóstwo swoich zawodników. Jako polskiemu Austriakowi lub austriackiemu Polakowi udało mi się tam wcisnąć i zobaczyć to z bliska. Przeanalizowałem, że w polskiej ekstraklasie jest coraz więcej Hiszpanów. Carlitos, Dani Ramirez czy Jesus Imaz grali w niższych ligach, przenieśli się do Polski […]
06.07.2020
Włochy
05.07.2020

Roma zapomniała, że nie tylko bramkarz musi być kozakiem, ale Lopez napsuł krwi Polakom

Derby słońca, tak mówi się o starciach Napoli z Romą. Dziś to słońce zaszło nad Rzymem i nie był to zachód piękny. Porażka Giallorossich może pogrążyć drużynę Paulo Fonseki w walce o europejskie puchary. Nie pomógł nawet Pau Lopez, który dwoił się i troił między słupkami, żeby uratować tyłki kolegów z zespołu. Ale jeśli mamy wskazać […]
05.07.2020
Hiszpania
05.07.2020

Villarreal rozbity. Tak grającą Barcę aż chce się oglądać

Jeżeli wziąć pod uwagę wyłącznie mecze wyjazdowe, Barcelona do dzisiejszego meczu z Villarrealem przystępowała zaledwie jako piąta siła hiszpańskiej ekstraklasy. Katalończycy przegrali już w lidze pięć meczów na wyjeździe, kolejnych pięć zremisowali. Dlatego wiele wskazywało na to, że i dzisiaj podopieczni Quique Setiena mogą zanotować jakąś wpadkę. Tym bardziej że marnie im się w ostatnim […]
05.07.2020
Anglia
05.07.2020

Bednarek jak skała. Southampton poskromił Manchester City

Organizacja gry, znakomita defensywa, mnóstwo heroicznych interwencji. Southampton w naprawdę wielkim stylu zwycięża dzisiaj z Manchesterem City. „Wielkim” nie w sensie dominacji na boisku, bo „Obywatele” w drugiej połowie wręcz miażdżyli rywali posiadaniem piłki i liczbą strzałów posłanych w kierunku bramki. Ale znakomitą obronę też trzeba doceniać i nie należy szczędzić dla niej komplementów, a […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Ekstraklasa w najprzyjemniejszym wydaniu, ale tylko Piast ma punkty

Gdyby wszystkie mecze Ekstraklasy wyglądały jak ten Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław, nie moglibyśmy od niej oderwać oczu. Przy Okrzei dostaliśmy niesamowicie przyjemne dla postronnego obserwatora widowisko, w którym nie było żadnego dłuższego przestoju odnośnie braku emocji. Serio, ciągle się coś działo. Strach było nawet iść po lód do herbaty, bo istniało ryzyko, że przegapi […]
05.07.2020
Inne sporty
05.07.2020

Dobrze, że jesteś! Emocjonujący początek sezonu Formuły 1

Najlepsza seria wyścigowa świata wróciła w piorunującym stylu. Nie brakowało kolizji, awarii, czy nawet kar skutkujących…. wypadnięciem z podium. Taki los spotkał Lewisa Hamiltona, który widocznie bardzo nie lubi się z torem w Austrii. Na domiar złego problemy z bolidem wyeliminowały innego faworyta, Maxa Verstappena. Wygrał, a może po prostu przetrwał tę zawieruchę (czego nie […]
05.07.2020
WeszłoTV
05.07.2020

LIGA MINUS. Milewski, Białek, Kowalczyk, Paczul

Nadszedł niedzielny wieczór, a więc czas na kolejny odcinek popularnego programu publicystyczno-rozrywkowego: Liga Minus. Dzisiaj Paweł Paczul poprowadzi gorącą dyskusję o ekstraklasowej piłeczce z następującym gronem wybitnych ekspertów: Wojciechem Kowalczykiem, Leszkiem Milewskim i Jakubem Białkiem. Zapraszamy! 
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Lechia Gdańsk przecieka w tyłach. Gdzie leży problem?

46 straconych goli w 34 meczach, bilans bramkowy -2. Kiepska jest to statystyka Lechii Gdańsk, drużyna jakby oduczyła się bronić, bo nikt w grupie mistrzowskiej nie dostał tyle ciosów, a przecież sezon temu chwaliliśmy gdańszczan właśnie za grę w tyłach. Gdzie leży problem? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że zmieniła się podstawowa para stoperów. W zeszłym […]
05.07.2020