post Avatar

Opublikowane 11.11.2019 14:42 przez

redakcja

Bartosz Białek nie był do tej pory znany szerszej publiczności i cóż, pokusiliśmy się tutaj o pewien eufemizm. Piłkarz Zagłębia występował w rezerwach klubu, troszkę dał o sobie znać w Pucharze Polski, kiedy w barwach „dwójki” ukąsił Miedź Legnica, natomiast rezerwy, nieco pechowo, ale jednak odpadły z rozgrywek. Białek przedstawił się więc właściwie dopiero w minionej kolejce, kiedy zaliczył całkiem sympatyczny debiut w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

Oczywiście: spokojnie, bez przeżywania, to dopiero jeden mecz. Trudno nawet powiedzieć, że Białek zapuszcza się w głąb tego ekstraklasowego jeziora, pewnie jeszcze nie przekroczył żółtej boi, wciąż nosi pływaczki. Natomiast odnotować trzeba: gol i asysta w starciu z Rakowem. Potrafimy sobie wyobrazić gorsze debiuty, a niewiele lepszych. Białek miał oczywiście trochę szczęścia, bo dopóki nie poznamy go lepiej, nie będziemy na 100% pewni, że chciał dać taką asystę do Bohara, jego gol też nie był z kategorii trudnych, gdyż Żivec wystawił mu na pustaka. Jednak znaleźć też się trzeba umieć i fajnie, że młodego chłopaka nie zjadła trema, tylko szukał swojego miejsca na boisku. Z powodzeniem.

Niewykluczone, że Rok Sirk w obu tych sytuacjach byłby na grzybach. Nie znamy Słoweńca za dobrze, natomiast wiele mówi o nim fakt, że gra tylko od wielkiego dzwona rywalizując o skład z dwójką młodzieżowców.

babalek

W każdym razie: życzymy Białkowi regularności, by na tym jednym wyskoku nie skończyło się jego granie w Ekstraklasie przy okazji tego sezonu. Często bywa tak, że młodzieżowcy nie potrafią utrzymać swojej formy. Raz zagrają dobrze, raz źle, w zasadzie ich formę można losować z kapelusza, trudno przewidzieć, czy chłopak wstanie prawą nogą, czy lewą i będzie smutno. I tutaj Białek może brać przykład z co najmniej jednego takiego, który takiego problemu nie ma, po prostu wychodzi na kolejne mecze i gra swoje. Jeśli spodziewaliście się żartu, że chodzi nam o Jana Sobocińskiego, bo obrońca ŁKS-u regularnie wygląda tragicznie, to nie tym razem! Tymi zdaniami nawiązaliśmy do Michała Karbownika.

Jasne: nie dał ani gola, ani asysty, ani kluczowego podania z Górnikiem, natomiast znów był bardzo solidny. Tak jak jest solidny ZAWSZE. Po prostu. Nigdy nie zszedł u nas poniżej oceny wyjściowej, zawsze jest albo piątka, albo wyżej. Legia może sobie wychować diamencik i niech ten chłopak gra cały czas, na Rochę szkoda czasu.

Na plus: Bartosz Białek (Zagłębie), Kamil Jóźwiak (Lech), Kamil Piątkowski (Raków), Michał Karbownik (Legia), Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław)

szczaw

Na minus: Jan Sobociński (ŁKS), Piotr Pyrdoł (ŁKS), Bartosz Bida (Jagiellonia), Kamil Antonik (Arka), Przemysław Wiśniewski (Górnik), David Kopacz (Górnik), Sylwester Lusiusz (Cracovia), Patryk Klimala (Jagiellonia)

Wybór szczawika kolejki mógł być tylko jeden.

51. minuta – Bida wchodzi na boisko w meczu z Piastem.

60. minuta – Bida dostaje żółtą kartkę.

88. minuta – Bida dostaje drugie żółtko, więc schodzi pod prysznic jeszcze przed wszystkim.

Powiedzieć, że widzieliśmy wartościowsze zmiany, to nic nie powiedzieć. Nie wiemy, może Bida się gdzieś śpieszył, ale Bartek pamiętaj: najpierw obowiązki, potem przyjemności. Trochę kpimy, natomiast nieco gorzej jest ostatnio z Bidą. Z Wisłą Płock był przeciętny, wcześniej nie dał za wiele z Cracovią. Żeby znaleźć jego ostatni konkretniejszy występ, trzeba cofnąć się aż do 20 września i starcia z Lechem Poznań, gdy wpadła mu asysta. Liczymy, że to tylko chwilowe załamanie formy.

Tyle że Ireneusz Mamrot mógł po prostu załamać ręce, patrząc na mecz z Piastem, bo nie dość, że nie dał rady jeden młodzieżowiec, to zawiódł i drugi. Patryk Klimala został schowany do kieszeni przez duet stoperów Piasta i jedyne, z czego go zapamiętaliśmy, to siedmiometrowy spalony. Bywało lepiej, co?

Aha, Janku Sobociński, dzisiaj święto, to ci odpuścimy. Mamy jednak wrażenie, że gdyby ŁKS miał kogoś lepszego w twoje miejsce, drużyna mogłaby ogłosić niepodległość wobec porażek.

Opublikowane 11.11.2019 14:42 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020