Milion złotych w trzy lata – tak lechici dbają o pamięć o Powstańcach!
Weszło

Milion złotych w trzy lata – tak lechici dbają o pamięć o Powstańcach!

Oficjalne wyniki będą znane za parę dni, ale można już potwierdzić: tylko w latach 2017-2019, kibice Lecha Poznań zebrali ponad milion złotych na odnowienie mogił Powstańców Wielkopolskich oraz innych miejsc pamięci o bohaterach ich małej Ojczyzny. W tym roku po raz kolejny jest szansa na przekroczenie 400 tysięcy złotych, co dodane do 415 tysięcy przed rokiem i 261 tysięcy przed dwoma laty daje wynik z siedmioma cyframi. 

Imponujące jest w tym wszystkim kilka kwestii, postaramy się to uporządkować. Pierwsza i najważniejsza: rozmach, z jakim lokalna zrzutka kilku przyjaciół zmieniła się w rozciągniętą na całą Wielkopolskę inicjatywę. Akcja trwa przecież od 11 lat, a rozpędu nabrała dopiero w ostatnich trzech edycjach, gdy na wielkopolskie cmentarze ruszyła cała charytatywna armia pod przywództwem kiboli Lecha. W tym roku tradycyjną zbiórkę odbywającą się w dniach 1-2 listopada wspierali nawet członkowie Wojskowej Obrony Terytorialnej, którzy włączyli się do akcji wraz z harcerzami oraz uczniami wielkopolskich szkól. Aż trudno uwierzyć, że przy starcie, w 2010 roku, zebrano… 8,5 tysiąca złotych.

Druga sprawa to efekty. Początkowo sukcesem było już odświeżenie pojedynczych grobów, dziś mówimy już o renowacji całych pomników, w dodatku nie tylko w Poznaniu i okolicach, ale właściwie na terenie całej Wielkopolski i sąsiednich województw. Kwestują i odnawiają fani Lecha z Piły, Jarocina czy Żnina, a efekty liczy się już nie w dziesiątkach, tylko w setkach: kibice Lecha sami szacują, że odnowiono już ponad 700 kwater, a odnaleziono i oznaczono aż 2,5 tysiąca. Jak podaje „Do Rzeczy” w tym roku celem jest również odnowienie pomnika przy grobie Powstańca odnalezionym w Sao Paulo.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład tak:

2jwduxc6kocbuf9u1ybi5jzb1uuws5hi
2jwduxc6kocbuf9u1ybi5jzb1uuws5hi
2jwduxc6kocbuf9u1ybi5jzb1uuws5hi

Fot. Wiara Powstańcom

W parze z kwestowaniem i odnawianiem idą oczywiście kolejne akcje edukacyjne, również te współorganizowane z Lechem Poznań, oraz kibicowskie oprawy, z których można wymienić choćby tę z głównej fotografii. Kibice Lecha Poznań sprawiają, że pamięć o bohaterach Wielkopolski jest żywa, obecna nie tylko na koszulkach czy naklejkach, ale po prostu – w codziennych działaniach. Jeśli chcecie przyłożyć cegiełkę – polecamy odwiedzić fanpage Kibiców Lecha Poznań, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje o całej akcji. A kibolom z Poznania wypada jedynie pogratulować efektów. Milion na kultywowanie pamięci tych ludzi w trzy lata musi robić ogromne wrażenie.

Fot.FotoPyK

KOMENTARZE (20)