27 faktów o gibraltarskiej piłce, które kompromitują Legię
Weszło

27 faktów o gibraltarskiej piłce, które kompromitują Legię

By uświadomić sobie skalę kompromitacji Legii, przygotowaliśmy 27 faktów o Europa FC, Gibraltarze i gibraltarskiej piłce.

1. Europa FC nie jest nawet mistrzem Gibraltaru, a wicemistrzem. I zdobywcą pucharu.

2. W zeszłym sezonie Europa FC odpadła w eliminacjach do pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy (tak, w eliminacjach do eliminacji) z reprezentantem Kosowa, FC Prishtina. Bilans w dwumeczu to 1:6. Prishtina dostała w kolejnej rundzie bęcki od CS Fola Esch z, hehe, Luksemburga.

3. W sezonie 17/18 odbębniono duży sukces, Europa FC zakwalifikowała się do pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy. Odpadła po dogrywce z walijskim The New Saints FC.

4. Rok wcześniej doszła nawet do drugiej rundy eliminacji po wyeliminowaniu FC Pyunik Erewan. To największy sukces tego klubu.

5. Ale nie gibraltarskiej piłki klubowej. Za taki można uznać mecz drugiej rundy kwalifikacji do LM z sezonu 16/17, gdy Lincoln Red Imps FC, obecny mistrz, ograł… Celtic Glasgow. W rewanżu dostał oczywiście w ryj, ale co się na Gibraltarze pocieszyli, to ich.

6. Gdy do Europa FC przyjechała drużyna na poziomie Legii (przynajmniej teoretycznie), czyli Slovan Bratysława, pogoniła Gibraltarczyków 9:0 w dwumeczu.

7. Lincoln Red Imps FC odpadł w zeszłym sezonie w eliminacjach do eliminacji Ligi Mistrzów, przegrywając z zespołem z San Marino.

8. Vuković ma rację mówiąc, że Europa FC to nie jest słaba drużyna. Gwiazda klubu (i reprezentacji) Liam Walker dołączył do niej prosto z piątej ligi angielskiej.

9. Transfermarkt wycenia całą drużynę Europa FC na pół 29-letniego Carlitosa.

10. Aleksander Januszkiewicz, grający w zeszłym sezonie w gibraltarskiej lidze, o swoim klubie opowiadał tak: – Jako jeden z niewielu zawodników mogę skupić się wyłącznie na piłce. Jest nas pięciu, sześciu. Reszta łączy granie z pracą.

11. Gibraltar to trzeci najmniejszy kraj w Europie, mniejsze jest tylko Monako i Watykan. Jego powierzchnia wynosi 6,5 kilometrów kwadratowych, a populacja 30 tysięcy mieszkańców.

12. Powierzchnia Gibraltaru jest 15 razy mniejsza niż powierzchnia gminy Żabno.

13. Żadna z dzielnic Warszawy nie jest tak mała, jak cała powierzchnia Gibraltaru.

14. Tylko dwie dzielnice Warszawy mają mniejszą populację (Wesoła i Rembertów).

15. Gibraltar jest tak mały, że przez pas startowy lotniska przechodzi droga. Gdy samolot startuje / ląduje, pas jest zamykany przez szlaban.

16. Chodzi oczywiście o to samo lotnisko, które znalazło się tuż za bramką stadionu, na którym grała Europa FC.

17. Stadionu, który jest jedynym dopuszczonym przez UEFA obiektem w całym kraju. Gdy europejska federacja nie pozwoliła, by mecze pucharowe były rozgrywane właśnie na nim (przed remontem), gibraltarskie drużyny musiały grać w Portugalii. Gdy w kraju dyskutowano o pomyśle przebudowy stadionu, szef ministrów powiedział, że nie będzie przeznaczał pieniędzy podatników na zachcianki UEFA.

18. W końcu stadion wyremontowano ze środków FIFA i UEFA.

19. Wszystkie drużyny ligowe rozgrywają na nim swoje mecze. Żeby uniknąć kłopotów logistycznych, dorobiono dwa boiska boczne.

20. Jedna z tych drużyn nazwała się dla hecy Manchester United. Gdy UEFA wyraziła sprzeciw, zmienili nazwę na Manchester 1962 FC.

21. Gibraltar ma nie tylko dobrą drużynę (Europa FC), ale i świetną reprezentację, która strzeliła nawet gola Polsce! Bilans naszej kadry z Gibraltarem wynosi 15:1. W dwóch meczach.

22. Trener tejże reprezentacji wysyłał powołania przez Twittera.

23. Zanim reprezentacja Gibraltaru została włączona w struktury FIFA, występowała w rozgrywkach drużyn niezrzeszonych. Podczas mundialu w 2006 roku zajęła najniższy stopień podium, wygrywając w meczu o trzecie miejsce z Republiką St. Pauli. Najwyższe zwycięstwo w historii to aż 19:0, rywalem wyspa Sark. Najwyższa porażka to 0:5 z Grenlandią. 

24. Gibraltar zajmuje w rankingu FIFA 195. miejsce, a w rankingu UEFA 46. miejsce. Reprezentacja Gibraltaru wygrała w swojej historii trzy mecze na czterdzieści prób.

25. Jesteśmy.

26. Kurwa.

27. Dziadami.

KOMENTARZE (45)