post Avatar

Opublikowane 11.07.2019 23:08 przez

redakcja

Cracovia podobnie jak Piast pucharową rywalizację zaczęła od wyjazdowego remisu 1:1 i podobnie jak w środę, można odczuwać trochę niedosytu. Nie aż tyle, co dzień wcześniej, ale jednak. Dunajska Streda potwierdziła, że nie jest Legią Warszawa zbieraniną ogórków i nawet umie w kopanie piłki, jednak chyba każdy obserwator na podstawie dzisiejszego meczu zgodzi się, że to rywal jak najbardziej do wyeliminowania. 

Mamy trochę żalu do zawodników „Pasów”, że w kilku akcjach po przechwycie zwalniali grę i wybierali rozwiązania na alibi, zamiast próbować przyspieszyć. Tak działo się nawet wtedy, krakowianie mogli zaatakować w przewadze. Przykład z pierwszej połowy. Damian Dąbrowski przejmuje piłkę gdzieś na trzydziestym piątym metrze, ma trzech kolegów do podania, a wikła się w drybling, traci i jeszcze naraża się na kontuzję ręki.

Szkoda również, że Cracovia rzadko korzystała z faktu, iż zgodnie z przewidywaniami gospodarze często wysoko podchodzili, ich formacje były rozciągnięte i jednym dokładnym podaniem można było ominąć całą drugą linię, mając potem wiele miejsca na dalszy ciąg akcji. Nie mamy poczucia, że w tym aspekcie podopieczni Michała Probierza zrobili wszystko, co się dało.

Ale ok, nie będziemy zbytnio narzekać, bo ogólnie wstydu nie było. Dunajska nieco lepiej zaczęła, to Michal Pesković musiał pierwszy się wykazać po strzale Kristophera Vidy. Cracovia w miarę szybko poukładała sobie granie i zaczęła być coraz groźniejsza. Po pół godzinie zaczęła przechodzić do konkretów. Najpierw po wyrzucie z autu i zgraniu Bojana Cecaricia w górną część poprzeczki strzelił debiutujący Pelle van Amersfoort. Pod koniec pierwszej odsłony „Pasy” były najgroźniejsze. Damian Dąbrowski wymienił podania z Van Amersfoortem i znalazł się w dobrej sytuacji w polu karnym, lecz trafił w bramkarza. Minutę później zaskakujące podanie Janusza Gola dotarło do Rafy Lopesa, który uniknął spalonego, ale wyrzucił się trochę przyjęciem piłki i oddał dość naiwne uderzenie, z którym i tak miał problemy Martin Jedlicka.

Aż wreszcie udało się, nowi się wykazali. Lopes odegrał piętą do Van Amersfoorta, który prawdopodobnie próbą strzału zewnętrzną częścią stopy podałby piłkę do Jedlicki, jednak rykoszet od Dominika Kruzliaka niespodziewanie zamienił się w gola.

I tutaj kolejny kamyczek do ogródka Cracovii. Objęła prowadzenie w 40. minucie i nie potrafiła go dowieźć do przerwy. Trzeba oddać wicemistrzom Słowacji, że fajnie poklepali w środku i przenieśli akcję na prawą stronę, ale można było zrobić znacznie więcej. Tu pijemy przede wszystkim do postawy Cecaricia, który ustawił się daleko do Lukasa Cmelika i stał.

Stał.

Stał.

Były skrzydłowy Piasta miał mnóstwo miejsca i czasu na dogranie w pole karne, tam powstało wielkie zamieszanie i wreszcie Marko Divković zdołał wepchnąć piłkę do siatki.

Po zmianie stron mieliśmy już więcej przeciągania liny. Krakowianie najbliżej powodzenia byli wtedy, gdy Sergiu Hanca znalazł ustawionego na linii szesnastki Lopesa, ale jego strzał był za lekki i w środek bramki. Gospodarze postraszyli na początku po stracie Niko Datkovicia, który na swoje szczęście naprawił błąd blokując na rzut rożny strzał Zsolta Kalmara. Ożywczą zmianę dał Cesar Blackman, potrafi minąć rywali w pełnym biegu, raz uderzył tuż nad poprzeczką. Ogólnie jednak Cracovia jakoś rozpaczliwie się w końcówce nie broniła, choć ewidentnie w ostatnim kwadransie to jej bardziej pasował remis niż Dunajskiej Stredzie.

Jak wypadli debiutanci? Van Amersfoort ma technikę, sporo widzi, dobrze czuje się w graniu po ziemi. Czasami jego wybory są zbyt naiwne i z góry skazane na niepowodzenie, co prowadzi do strat, ale plusów przy jego nazwisku możemy zapisać więcej niż minusów. Rafa Lopes jakością swoich uderzeń szybko wytłumaczył, dlaczego w poprzednich klubach miał tak słabe statystyki strzeleckie. Jest jednak przydatny w innych aspektach, takich bardziej ekstraklasowych, jak zastawienie się, utrzymanie przy piłce, współpraca z partnerami.

Rozczarował natomiast Kamil Pestka. Szybko otrzymał żółtą kartkę, a jego stroną działo się znacznie więcej niż na drugim skrzydle. Nic dziwnego, że od razu w przerwie został zmieniony. Pierwszej szansy na trwały powrót do wyjściowego składu nie wykorzystał.

Teren w Dunajskiej Stredzie miał być gorący, ale miejscowi kibice szybko skumali się z fanami Cracovii i nerwówki na trybunach nie było. Raczej po prostu dobra, żywiołowa atmosfera.

„Pasom” do awansu wystarczy 0:0, przed rewanżem są nieznacznym faworytem. Prosimy tego nie spieprzyć.

Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Opublikowane 11.07.2019 23:08 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020