post Avatar

Opublikowane 27.06.2019 16:30 przez

redakcja

Gdy jako trener Corinthians przegrał z kolumbijskim outsiderem fazę grupową Copa Libertadores, kibole wybili mu cegłówką szybę w samochodzie.

Gdy przed brazylijskim mundialem CBF dało posadę szkoleniowca Selecao dało Dundze, a nie jemu – choć wszyscy typowali jego, choć przygotowywał się do tej pracy od roku – rozpłakał się. A potem wziął do walki.

1:7 z Niemcami oglądał z żoną. Jego żona płakała, gdy spytał:

– Czemu płaczesz?

– Bo wiem, co przechodzą bliscy trenera.

Gdy po tym rozczarowaniu wrócił do Corinthians, rozniósł ligę brazylijską porywającą, bezkonkurencyjną grą, a nominacja na selekcjonera była w praktyce przyznaniem się przez CBF do błędu.

Reprezentacja Brazylii to gwiazda na gwieździe, to niebywałe stężenie ego, nawet na końcu ławki. Aby taką ferajnę zaprząc to ciężkiej, sumiennej roboty, aby narzucić jej chomąto i orać nimi pole, potrzeba wyjątkowego szkoleniowca. W kraju kawy wierzą, że kimś takim jest Tite.

Totolotek oferuje kod powitalny za rejestrację dla nowych graczy!

***

Tite, jak każdy brazylijski chłopiec, nie chciał być trenerem. Chciał być piłkarzem, a konkretnie: reprezentantem Canarinhos.

Zakochał się w reprezentacji podczas mundialu w 1970, zespołu Pele, Tostao, Jairzinho, Carlosa Alberto, Rivellino. Na „Players Tribune” wspominał, że tamte mistrzostwa, jak większość Brazylijczyków, śledził za pośrednictwem radia, bo mało kogo było stać na telewizor. Radiowe relacje uzupełniane były prasowymi opisami nazajutrz.

A jednak, choć nie marzył o stołku trenerskim, coś trenerskiego tkwiło w nim od zawsze. Tite już wtedy, jako dziewięcioletni dzieciak, zaczytywał się w analizach Ruy Carlosa Ostermanna, zwanego „Professor”; Ostermann był dziennikarzem, który pasjonował się taktyką. Po latach, już jako selekcjoner, przyzna, że taktyka to dla niego coś więcej niż tylko narzędzie pracy:

– Z trzech ostatnich mundiali mam szczegółowe notatki taktyczne o każdym jednym meczu. Moja żona myśli, że to szalone, ale taktyka to moja pasja. Niektórzy lubią czytać książki historyczne, inni rozwiązywać krzyżówki. Ja lubię analizować formacje i taktykę.

KURSY NA COPA AMERICA W TOTOLOTEK.PL. BRAZYLIA 1.16 – REMIS 6.25 – PARAGWAJ 16.25

Tite-piłkarz nie miał talentu, a przynajmniej: jak na Brazylię. Urodzony w Caxias w stanie Gaucho doszedł na poziom zawodowy, co jest osiągnięciem, bo wiadomo jaka tam jest konkurencja. Ale jego największym osiągnięciem jest piętnaście meczów dla cenionej w kraju (choć też nie jakoś przesadnie) Portuguesy. Poza tym najwięcej czasu spędził w swoim prowincjonalnym Caxias.

Buty na kołku musiał zawiesić w wieku 27 lat, gdy wykończyły go kontuzje.

Tite-trener nie był więc postacią takie formatu, by chciano mu na dzień dobry wręczyć lejce od poważnej drużyny. Dla porównania Dunga nie prowadził żadnego zespołu przed objęciem w 2006 Canarinhos. Ścieżka Tite jest pełną pokory ścieżką przebijania się przez peryferia, prowadzenia Guarany de Garibaldi, prowadzenie Ypirangi, świętowania mistrzostwa drugiej ligi stanu Gaucho z Veranopolis.

Przełomem było Caxias, czyli jego piłkarski dom. Caxias do Sul to nie jest mała miejscowość, liczy sobie czterysta tysięcy mieszkańców, ale najważniejszym klubem miasta jest Juventude (choć i oni to nie żaden potentat, ot, są kojarzeni). Największym sukcesem Caxias przed Tite było wygranie drugiej ligi Campeonato Gaucho w 1953. Tyle, co nic.

Ale w sezonie 99-00 Tite poprowadził ich do triumfu nad triumfy, prowincjonalny klubik nie tylko pokonał Juventude, ale także dwóch gigantów, którzy od zawsze dzielą między siebie triumfy w Campeonato Gaucho: Gremio i Internacional. W Gremio grał wtedy zresztą akurat Ronaldinho. A jednak Tite zagiął o wiele bardziej utalentowanych rywali.

To był jedyny tytuł Caxias w historii.

Screen Shot 06-27-19 at 09.00 AM

Screen Shot 06-27-19 at 03.20 PM

KURSY NA COPA AMERICA W TOTOLOTEK.PL. BRAZYLIA WYGRA PIERWSZĄ POŁOWĘ 1.55

Kto mógł go potem zatrudnić jak nie Gremio? Tym razem to z Gremio sięgnął po Campeonato Gaucho.

Tite trafił na ligową karuzelę. Był w Sao Caetano. Rok w Corinthians. W Atletico Mineiro, w Palmeiras, w Internacionalu. Skusiła go też arabska forsa – prowadził zarówno Al Ain, jak i Al-Wahdę.

Dobrze mu tam było, cenili go w Azji, miał najlepszą pensję w życiu, jego bliskim też pasowało. Dlatego gdy w 2010 przyszła oferta z Corinthians – jak wspomina w Players Tribune – trochę bał się powiedzieć żonie, że chce skorzystać. Ta jednak wiedziała, że nie może gasić jego ognia.

W Corinthians grali wtedy Ronaldo, Adriano i Roberto Carlos, ale Tite przychodził w trudnym momencie, kiedy zespół przegrywał tytuł – mimo gwiazdorskiego składu, nie wygrał od dziesięciu kolejek. Tite nie przegrał meczu do końca sezonu, ale passę przełamał – Corinthians z nim za sterami zajął trzecie miejsce.

Po którym przyszła katastrofa z Tolimą. To był zaledwie jego dziesiąty mecz po zatrudnieniu. Był przekonany, że wyleci. Kibice żądali jego głowy, powybijali szyby w samochodach nie tylko trenera, ale też zawodników.

A jednak działacze mu zaufali.

I źle nie zrobili: w 2011 Corinthians świętował tytuł.

W 2012 świętował Copa Libertadores.

W 2013 klubowe mistrzostwo świata, pokonując Chelsea. To jedyne w ostatnich dziesięciu latach zwycięstwo w KMŚ drużyny spoza Europy.

Screen Shot 06-27-19 at 03.41 PM

KURSY NA COPA AMERICA W TOTOLOTEK.PL. DOKŁADNY WYNIK 3:0 6.00

Na koniec 2013 zrobił sobie wolne. Wyjechał do Europy się szkolić, poznawać nowe trendy w futbolu, zdobyć wiedzę o europejskiej piłce. Odwiedził Arsenal, prowadzony wówczas przez Arsene’a Wengera. Najwięcej dały mu jednak rozmowy z Ancelottim w Realu Madryt.

Carletto otworzył się przed nim jak przed mało kim. Panowie spędzali długie godziny omawiając to, jak po boisku porusza się Cristiano Ronaldo, jak dla drużyny ważny jest Sergio Ramos, oczywiście wchodząc na niemożliwy dla zwykłych śmiertelników poziom fachowości. Carlo udostępnił Tite cały swój warsztat: notatki, prospekty treningów, strategiczne planowanie, płynne przechodzenie z 4-3-3 w ataku do 4-4-2 w obronie. To jego Tite ma za swojego mentora. Ekipy Carlo komplementował i to jest kierunek, do którego dąży.

– Jedni stawiają na ofensywny, szalony i radosny styl gry, drudzy na obronę i pragmatyzm, a trzeci znajdują między tym odpowiedni balans. Szkoda, że ta ostatnia grupa jest jednoosobowa. Zalicza się do niej Carlo Ancelotti. Nie zabija olbrzymiego potencjału ataku, jakim dysponują jego zespoły, a obrona zawsze funkcjonuje bez zarzutu.

Natomiast wymowny komplement Tite otrzymał od Carlosa Bianchiego:

– Twoje Corinthians było bardzo mocne z punktu widzenia mentalnego. My, Argentyńczycy, wiemy, że jeśli sprowokujemy Brazylijczyków, tracicie rytm. Twoje Corinthians takie nie było. Byliście bardzo skoncentrowani.

To Boca prowadzonego przez Bianchiego przegrał finał Copa Libertadores z Corinthians Tite.

W 2014 wydawało się, że po mundialowej klęsce Luisa Felipe Scolariego, z którym notabene Tite grał w Caxias, Tite obejmie kadrę. Wydawał się szyty na miarę. A jednak, wygrało nazwisko, nie faktyczna pozycja trenera. Tite dostał cios, ale gdy się pozbierał, pozamiatał ligę z Corinthians, a fachowcy dostrzegli jak bardzo zyskał na europejskich wojażach. To był znacznie dojrzalszy, mądrzejszy zespół, który nikomu nie dał szans – potrafił pewnie bronić, ale też pięknie atakować. Strzelili najwięcej bramek, stracili najmniej, ligę wygrali z poważnym zapasem.

Screen Shot 06-27-19 at 03.52 PM

KURSY NA COPA AMERICA W TOTOLOTEK.PL. LICZBA BRAMEK POWYŻEJ 2.5 1.70

Mało było dla Brazylii kompromitacji 1:7 z Niemcami na własnej ziemi. W 2015 przegrali Copa America już w ćwierćfinale, odpadając po karnych z Paragwajem. W 2016 w USA rozegrano jubileuszowe Copa Centenario, na których Brazylia się skompromitowała, nie wychodząc z grupy, oglądając tyły Peru i Ekwadoru, pokonując tylko Haiti. Canarinhos byli na dnie.

Tite był lekarstwem, Tite zaczął reprezentacyjną przygodę z wykopem. Brazylia często miała problemy w eliminacjach do mundiali, to znaczy: ostatecznie wchodziła, ale niejednokrotnie po wybojach. Tym razem nie było ich wcale. Brazylia grała koncert za koncertem, do Rosji zakwalifikowała się jako pierwsza kadra świata, tylko po – rzecz jasna – gospodarzach.

Screen Shot 06-27-19 at 03.58 PM

Do tej pory Tite przegrał z Brazylią tylko dwa mecze na trzydzieści dziewięć. Raz z Argentyną w sparingu (nawet powyższa porażka w eliminacjach to jeszcze czasy Dungi) i tylko jeden mecz o punkty.

Niestety dla kibiców Canarinhos, najważniejszy, na mundialu, w ćwierćfinale z Belgią, po – nie bójmy się tego powiedzieć – rewelacyjnym meczu.

Po Belgii mówił:

– Przypadkowość, wypadki – to się zdarza. Dzisiaj się zdarzyło. Boli mnie to mówić, nie to, że nie doceniam wysiłków Belgów, którzy mają wybitny zespół. Ale los był dla nas okrutny. To bardzo trudne do zaakceptowania.

Po porażce bronili go ci najważniejsi: piłkarze. Tite potrafił zyskać sobie szacunek całej drużyny, zbudować ją tak, by stanowiła monolit. Wymowne jak wielką podróż przeszła jego relacja z Neymarem. Od krytyki z czasów, gdy jeszcze prowadził Corinthians:

– Zwycięstwa i porażki są częścią gry. Symulowanie w sytuacji, kiedy chce się osiągnąć korzyść, jest bardzo złe i krzywdzące dla rywali. To nie fair. Jest to również zły przykład dla młodych adeptów piłki nożnej. Neymar nie może być piórkiem, które przewraca się na sam podmuch wiatru. Jestem za karaniem boiskowych rzeźników, ale też nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie takich zachowań.

Po to, co opowiadał nam przed mundialem w Rosji o Tite Bartłomiej Rabij:

– Patrząc na Neymara, tym bardziej szanuję Tite. To jest mądry facet. U niego Neymar płacze na konferencji prasowej. Traktuje go jak ojca. Ten trener jest po prostu świetny. I nie chodzi o to, że zrobił rewolucję taktyczną, kadrową – nie. W eliminacjach nikt nie zadebiutował, opierał się tylko na graczach Dungi. Taktyka ta sama, nawet sztab ma w dużej mierze ten sam. Ale Tite każdemu potrafi wmówić to co trzeba, każdemu potrafi coś sprzedać. Tak jak mówiliśmy – głowa. Ten facet potrafi do nich dotrzeć.

Marcelo, weteran kadry, potrafił powiedzieć prosto z mostu: Tite odmienił Canarinhos.

W brazylijskim związku chyba zasugerowali się historią. Spojrzeli jak wyglądała przygoda Tite z Corinthians i doszli do wniosku, że cierpliwość popłaca. Wtedy była wpadka z kolumbijskim średniakiem, potem spektakularne sukcesy. Nijak porażki z Belgią, jedynej poważnej, jakiej doznał Tite z Brazylią, nie da się porównać do tamtej – Corinthians był murowanym faworytem swojego meczu, tu, z Belgią, mieliśmy do czynienia z 90 minutami dwóch równorzędnych drużyn. Dlatego Tite, tuż po odpadnięciu z mundialu w Rosji, podpisał kontrakt do 2022.

Miał wpadkę na bieżącym Copa America, 0:0 na własnym terenie z Wenezuelą to trochę wstyd. Ale z drugiej strony, pamięć jest jak widać krótka: jeszcze niedawno Brazylijczycy przeżywali prawdziwe traumy, to tylko wybój. Co nie zmienia faktu, że kibice oczekują triumfu w Copa America – byłby pierwszym od ponad dekady. Żądanie zwycięstwa u siebie wydaje się uzasadnione. A jednak w federacji tak bardzo wierzą w Tite, że przekonują iż będzie całkowicie bezpieczny nawet w wypadku porażki.

Przed dzisiejszym ćwierćfinałem z Paragwajem sen z powiek znowu spędza tylko jedno: losowość futbolu. Wszystkiego zaplanować się nie da.

– Nigdy nie jestem spokojny podczas serii jedenastek. Karne są niesprawiedliwe. Nie wiem jak powinny być rozstrzygane mecze, ale powinno się znaleźć inną metodę.

Co nie zmienia faktu, że Selecao przed dzisiejszym spotkaniem z Paragwajem karne trenowało intensywnie.

Fot. NewsPix

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Bukmacherka
08.04.2020

Mistrz Tadżykistanu wraca do gry!

Do grona lig, które możemy śledzić w tych trudnych dla kibica czasach, dołączyła ekstraklasa w Tadżykistanie. W środku tygodnia do gry wraca mistrz kraju, Istiqlol Dushanbe. W pierwszej kolejce krajowy potentat zmierzy się z beniaminkiem rozgrywek, a my możemy na tym nieźle zarobić w BETFAN! Dushanbe 83 – Istiqlol Dushanbe Derby Dushanbe to coś, na […]
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

BATE w drodze po Puchar Białorusi? Wysokie kursy w Totolotku!

Białoruski futbol nie zwalnia! Po emocjach ligowych w weekend, tym razem czekają nas starcia w Pucharze Białorusi. O krajowe trofeum walczą już tylko cztery zespoły, wśród których znajdziemy BATE Borysów. Faworyt rozgrywek będzie miał szansę odegrać się na Sławiji Mozyrz za niedawną ligową porażkę. Co warto postawić w meczu BATE? Sprawdźcie sami! Sławija Mozyrz – […]
08.04.2020
Weszło
07.04.2020

Lewandowski: Piłkarze też łapią się na tym, że brakuje futbolu w telewizji

– Moim zdaniem i według informacji, które do nas dochodzą, bardzo prawdopodobne jest to, że Bundesliga wróci w maju. W pierwszym lub drugim tygodniu. Mecze mają być raz w tygodniu, to rozciągnie się na maj i czerwiec. Nie wiem jak Liga Mistrzów, to wiele krajów i dużo większa logistyka. W Niemczech nie ma przeludnienia w […]
07.04.2020
Kanał Sportowy
07.04.2020

Hejt Park – niepełnosprawni sportowcy gośćmi Michała Pola

Od kilku tygodni Hejt Park na Kanale Sportowym przyspiesza, przyspiesza i nie zamierza zwalniać. Tym razem gośćmi Michała Pola byli niepełnosprawni sportowcy – Wojciech Makowski i Jakub Popławski. Panowie mieli dużo do powiedzenia, przedstawili mnóstwo kapitalnych historii, ale też zaprezentowali sporą dawkę niezłego humoru. Dodatkowo program uświetniło łącznie z Robertem Lewandowskim. Taki jest urok tego […]
07.04.2020
Blogi i felietony
07.04.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Rok temu pomiędzy właścicielami klubów Ekstraklasy doszło do mocnego starcia. Rada Nadzorcza ESA – składająca się z topowych klubów – przeforsowała inny podział środków z kontraktu telewizyjnego, premiując… topowe kluby. Na nic były późniejsze protesty maluczkich, na nic utyskiwania klasy średniej. Kto by pomyślał, że sytuacja… aż tak się odwróci. Dzisiaj kluby tną pensje i […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Zielone światło od FIFA – kontrakty powinny obowiązywać do końca sezonu

W całym tym koronawirusowym szaleństwie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nawet biorąc na tapet tak nieistotną kwestię jak piłka nożna, kolejne wątpliwości można tylko mnożyć, dlatego cieszy nas każdy moment, w którym cokolwiek staje się choć trochę jasne. I dziś mamy datę, którą w kalendarzu piłkarski świat powinien zakreślić czerwonym flamastrem – FIFA wydała […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek: Przedłużenie kadencji? Mam więcej pytań niż odpowiedzi

– Przedłużenie mojej kadencji? Myślę, że świat nikomu się nie zawali. Natomiast PZPN nie brał żadnej aktywności przy projekcie tej ustawy. Dziś wiemy o tym bardzo mało, dowiedziałem się o tym pół godziny temu. Do tej pory w PZPN-ie organizowaliśmy wszystko tak, jakby te wybory miały zostać przeprowadzone normalnie w październiku. Na dziś mam więcej […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Boniek będzie prezesem PZPN o rok dłużej. O ile przejdzie ustawa

W październiku tego roku miały odbyć się wybory na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W kuluarach rozpoczęła się już wstępna kampania, wszystko prowadziło do tego, że o fotel szefa PZPN mieli się zmierzyć przede wszystkim Cezary Kulesza i Marek Koźmiński. Ale wygląda na to, że wybory trzeba będzie odłożyć. Tarcza antykryzysowa wprowadza bowiem punkt mówiąc […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Mama do snu puszczała mi mecze zamiast bajek

W ostatnich dniach wielu piłkarzy mogło z zazdrością zerknąć w kierunku Jakuba Apolinarskiego. I niekoniecznie mamy tu na myśli tylko rówieśników, czyli chłopaków, którzy na dobrą sprawę dopiero zaczynają ekstraklasową karierę. Powód? Prosty – w okresie, w którym media zalewają informacje o obniżkach pensji, o rozstaniach (tych już potwierdzonych oraz prawdopodobnych), a nawet o potencjalnych […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Ćwierć wieku łapówkarstwa. Wszystkie przekręty Jacka Warnera

Dodrukowanie kilku tysięcy nadprogramowych biletów na mecz. Wystawianie swoich głosów w Komitecie Wykonawczym FIFA na sprzedaż. Przyjmowanie milionowych łapówek. Angażowanie w przekręty całej rodziny. Stworzenie sieci powiązań, jakiej nie powstydziłaby się sycylijska mafia. Witajcie w świecie Jacka Warnera. W poniedziałek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikował 69-stronicowy akt oskarżenia dotyczący łapówek związanych z prawami do organizacji, a […]
07.04.2020
Niemcy
07.04.2020

Ulubiony asystent Lewego zostaje na dłużej. Müller przedłużył kontrakt z Bayernem

Trzeba powiedzieć, że w Monachium nie trwonią czasu podczas przerwy w rozgrywkach. Działacze Bayernu zaczęli od przedłużenia kontraktu z trenerem i potwierdzili, że Hansi Flick pozostanie w klubie na dłużej, a teraz bawarski klub poinformował również o nowej umowie dla Thomasa Müllera. Ta druga informacja jest o tyle istotna, że długo się w Niemczech spekulowało […]
07.04.2020
Bukmacherka
07.04.2020

Superbet wprowadza opcję early cash-out!

Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom to, co najlepsze. Dlatego od dziś u tego buka będzie można skorzystać z opcji early cashoutu. Na czym ona polega? Jak z niej skorzystać? Jakie korzyści ze sobą niesie? O wszystkich tych sprawach opowiemy w naszym poradniku dotyczącym cash-outu w Superbet. Cash-out w Superbet Czym jest early cashout, nazywany też […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

„Start Bundesligi? Czuć sceptycyzm”

Wszyscy czekamy na powrót futbolu, bo owszem, fajnie sobie przypomnieć stare mecze, pogadać o przepłaconych – czy też nie – piłkarzach, o kondycji finansowej poszczególnych klubów, ale to jak zupa bez soli. A solą piłki są bramki, parady bramkarzy, dryblingi i tak dalej. Tęsknimy. Dlatego wieści dochodzące z Niemiec pozwalają nam wierzyć, ponieważ Bundesliga chce […]
07.04.2020
Kanał Sportowy
07.04.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – premiera na Kanale Sportowym

Jeśli wnikliwie śledzicie media sportowe, to raczej kojarzycie Magazyn Lig Egzotycznych, który od dłuższego czasu na antenach WeszłoFM brawurowo prowadził Adam Kotleszka. Założenie jest proste: odejść od mainstreamu i opowiedzieć masę fantastycznych historii o tym, że w piłkę gra się na całym świecie. Teraz, dosłownie od teraz, Magazyn Lig Egzotycznych będziecie mogli oglądać też na […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Faszyzm, komunizm i futbol. Jak Włosi walczyli o Triest na boisku

„Kiedy miasto nie wie gdzie jest, kim jest i czym jest, musi polegać na literaturze” – pisał o Trieście Claudio Magrisa, wybitny włoski autor. Pisał tak nie bez powodu, bo Triest to wyjątkowe miejsce na ziemi. Niemal od zawsze miasto przechodziło z rąk do rąk. Władali nim Rzymianie, Austriacy, Francuzi, Cesarstwo Austro-Węgierskie, ale też sami […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Po propozycji Rakowa był niesmak. Sędziów potraktowano jak UFO

– Przyznam szczerze, że po tej propozycji Rakowa był wśród sędziów duży niesmak. Jak to zwykle bywa – często mówi się, że sędziowie coś zabrali, ktoś liczy skradzione punkty, VAR-y, błędy i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się. Natomiast zauważyliście, że w tym pięknym i wizjonerskim planie Rakowa nie było tematu sędziów? Jakby miało ich przysłać UFO […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

Lubię disco polo, ale w aucie słucham hip hopu i udaję, że znam

PDW jako element troski o chłopaków na przymusowych wakacjach. Gej w szatni? Byłby problem. Ulubiona muzyka? Disco polo. Gdzie w Niecieczy na randkę? Nad strumyk. Barwna ankieta „Weszło z Butami” z Jackiem Kiełbem z ostatnich Weszłopolskich. Zapraszamy! *** Football manager z Kowalem czy zerowanie piccolo z Michałem Polem? To pierwsze. Nie oglądam, ale Kowal ma […]
07.04.2020
Weszło
07.04.2020

ZUS opłaca piłkarzy, sparingi gra się taśmowo. Szwedzka droga walki z wirusem

Z Piotrem Piotrowiczem, który w szwedzkim środowisku piłkarskim pełnił rolę zawodnika, trenera młodzieżowego i szkoleniowca seniorskich drużyn, rozmawialiśmy jakoś na początku epidemii. Wtedy w całej Europie zaczynały się obostrzenia, podczas gdy w Sztokholmie życie dalej toczyło się normalnym rytmem. Minęło parę tygodni – Europa coraz szczelniej się zamykała, a Szwecja… No właśnie. Dlaczego sparingi rozgrywa […]
07.04.2020