post Avatar

Opublikowane 10.06.2019 23:11 przez

redakcja

Reprezentacja Polski zagrała bardzo dobry mecz.

Przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio mogliście to powiedzieć. Ile miesięcy minęło, ile bezbarwnych starć, w których trzeba było cieszyć się tym, że ktoś celnie podał do przodu, a ktoś inny wygrał bark w bark z dwoma rywalami. Dzisiaj nie było wątpliwości, nie było pozostawionych rywalowi złudzeń. Dzisiaj było 4:0. Przejechaliśmy się walcem po reprezentacji Izraela.

Czas w piłce płynie cholernie szybko, nie ma co z tym dyskutować. Mało jest dziedzin życia, gdzie w dwa lata może się tyle wydarzyć. Gdzieś dwa lata temu bowiem, może nieco mniej, ostatni raz oglądaliśmy kadrę narodową w meczu o stawkę z przyjemnością. W eliminacjach mundialu. A jednak to, co działo się już po ich zakończeniu, z mistrzostwami w Rosji i Ligą Narodów na czele, pozwoliło nam przyzwyczaić się do bezjajeczności. Do gry frustrującej, do marnowania potencjału zawodników Bayernu, Milanu, Napoli, Monaco, Southampton, Juventusu…

Dziś zobaczyliśmy ich wreszcie takich, jakich chcielibyśmy oglądać. Z zębem, z pomysłem. Z Piotrem Zielińskim grającym w pole karne rywali nieoczywiste piłki kilka razy w jednym meczu, a nie kilka razy w jednym roku. Z Robertem Lewandowskim mogącym z pożytkiem dla zespołu cofnąć się do rozegrania, z Krzysztofem Piątkiem pozostającym w takich chwilach na szpicy. Z Kamilem Grosickim zasuwającym jak mały samochodzik, a jednocześnie mającym tę krztę szczęścia, gdy najpierw ustrzelił rękę interweniującego przeciwnika, a potem strzelił z pierwszej piłki nie najczyściej, ale dość niewygodnie, by przeciętny bramkarz Izraela źle obliczył jej tor lotu.

Straszono nas Solomonem, wielkim talentem izraelskiej piłki kupionym niedawno przez Szachtar Donieck za 6 milionów euro. Na boisku nie istniał. Straszono Zahavim, podczas gdy ten Zahavi nie pogroził nam nawet palcem. Strzał przewrotką, który wylądował w dłoniach Fabiańskiego był raczej ładnym ujęciem do zdjęcia niż faktycznym zagrożeniem. Izraelczyk miał przekonać władze Newcastle do wydania kilku milionów euro więcej niż miała wynosić ich pierwsza propozycja dla Guangzhou.

A to dlatego, że zagraliśmy dziś bardzo dobry mecz w każdej formacji. Począwszy od bardzo pewnego Fabiańskiego, który uniknął nawet minimalnego błędu – jak w meczu z Macedonią, gdy po kilku minutach wypluł piłkę przed siebie i musiał go ratować Bednarek. Przez obrońców, którzy nie dopuścili do niczego ponad płaskie strzały Kayala, które nie mogły nam zrobić krzywdy bez jakiejś katastrofalnej wtopy Fabiańskiego. Pomocników, na czele z fantastycznym dziś Zielińskim. Zielińskim dokładnie takim, jakiego chcemy oglądać co mecz – bezczelnym, pewnym siebie, zagrywającym takie ciasteczka, jak asysta do Grosickiego. Aż po Lewandowskiego i Piątka, którzy udowodnili ponad wszelką wątpliwość, że grając w duecie stanowią prawdziwie zabójczą broń. Najdobitniej przy golu na 1:0, gdy pierwszy zagrał przeszywającą piłkę w pole karne do Kędziory, a drugi wykończył dogranie obrońcy Dynama Kijów bombą nie do obrony.

Ba, nawet rezerwowi spisali się na medal. Czwarty, zamykający mecz gol, to przecież asysta Milika i trafienie Damiana Kądziora. Pierwsze w narodowych barwach, które ucieszyło go tak bardzo, że trudno było nie uśmiechnąć się razem z nim. 26-latek, dorosły chłop, cieszył się jak małe dziecko, gdy okazało się, że pod choinką jest dokładnie ten prezent, o który prosiło przez cały rok.

Jednocześnie wiemy oczywiście, że to tylko Izrael. Że eliminacje gramy w – jak to ujął Andrzej Twarowski – lekko-pół-śmiesznej grupie. Ale po dziewięciu meczach pod wodzą Jerzego Brzęczka w przerażającym tempie ulatywały z nas resztki nadziei, że ta drużyna może jeszcze mieć jakiś styl. Traciliśmy nadzieję na to, że konsumpcja ich meczów nie będzie zapychaniem się rozgotowanym ryżem z nieposolonej wody.

Po dziesiątym, przynajmniej do kolejnego spotkania, maleńki promyczek nadziei będzie się jednak tlić.

Polska – Izrael 4:0
Piątek 35’, Lewandowski 56’ (k.), Grosicki 59’, Kądzior 84’

Tabela grupy G:
1. Polska – 12 pkt, 8:0
2. Izrael – 7 pkt, 8:7
3. Austria – 6 pkt, 7:6
4. Słowenia – 5 pkt, 7:3
5. Macedonia Płn. – 4 pkt, 5:7
6. Łotwa – 0 pkt, 1:13

fot. FotoPyK

Opublikowane 10.06.2019 23:11 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020