post Avatar

Opublikowane 06.06.2019 15:58 przez

redakcja

Perła Złotokłos, klub, w którym Sylwester Patejuk pomagał budować stadion; klub, w którym Sylwester Patejuk za barwy klubowe oddał zęby.

Perła Złotokłos, która rok temu zajęła ostatnie miejsce w IV lidze, a mimo to się utrzymała; Perła Złotokłos, która w tym sezonie ma dwa punkty, 101 straconych bramek.

Wreszcie Perła Złotokłos jako modelowy klub, który wie dla kogo jest prowadzony: dla ludzi, którzy zapełniają stadion, ale też wypełniają frekwencję na treningach. W tym małym klubie trenuje aż trzysta osób.

***

Złotokłos w gminie Piaseczno, tu dzieciństwo spędził Marek Hłasko, tu po upadku Powstania Warszawskiego chronili się uchodźcy ze stolicy, tu Mieczysław Fogg prowadził swoją kawiarenkę, zwaną oryginalnie „Caffe Fogg„. Przed wojną planowana tu miasto ogród: dobre połączenia komunikacyjne z Warszawą dawały szansę na hasło „pracuj w mieście, mieszkaj na wsi”. Po wojnie komuniści zrównali plan z ziemią.

W 1953 powstał Ludowy Klub Sportowy Perła. XXI wiek to masowe wymieranie takich klubów jak ten w Złotokłosie: coraz trudniej o chętnych do grania, coraz trudniej o fundusze, coraz trudniej o znalezienie dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości. Rokrocznie szereg zespołów o długich, sięgających wielu dekad wstecz historii, przestaje istnieć. Złotokłosy jednak nie podążają tą ścieżką. choć liczą sobie raptem półtora tysiąca mieszkańców (choć jasne, że bliskość Warszawy pomaga).

KURSY NA POGOŃ GRODZISK – PERŁA ZŁOTOKŁOS: POGOŃ 1.15 – REMIS 5.55 – PERŁA 8.75

Przesadą byłoby powiedzieć, że wszystko co dobre zaczęło się od Sylwestra Patejuka, ale bezsprzecznie jest to najbardziej utytułowany zawodnik, który występował w tym klubie.

Screen Shot 06-06-19 at 10.10 AM

Źródło: 90minut.pl

Dla Patejuka gra w A-klasowej Perle z Vistulą Nadbrzeż, Wrzosem Celestynów czy Mazurem II Karczew była swoistym powrotem do piłki.

Jak to się stało, że trafił pan do Perły?

Sylwester Patejuk: Zwerbował mnie kolega Piotrek Wojnarecki. Spytał, czy nie chciałbym im pomóc. Poszedłem na kilka meczów, strzeliłem trochę bramek, udało się utrzymać. Miałem problemy z przywodzicielami, prezes zaoferował pomoc w leczeniu – postanowiłem zostać. To był dla mnie powrót po kontuzjach, a także powrót na duże boisko. Poprzednio grywałem jakieś szóstki, siódemki. Ze Złotokłos mam same dobre wspomnienia: ludzie, atmosfera i stadion, który pomagałem budować. Potem pociągnąłem ze sobą kilku chłopaków z Warszawy, prezes szedł nam na rękę, potrafił zawieźć, odwieźć. Rodzinna atmosfera.

Pomagał pan budować stadion?

Trybuny. Kilku nas było z Warszawy, łącznie z moim bratem. Trzeba było coś postawić, a przy okazji dało się dorobić pieniążki. Więc przygotowywaliśmy szalunki, wylewaliśmy beton. Parałem się w tamtych czasach różnymi rzeczami. Normalnie wówczas pracowałem przy przezwajaniu silników.

Jak był pan w Perle jaki sobie piłkarski cel wyznaczył?

Nie miałem żadnych celów. Kochałem i kocham piłkę nożną, grałem dla przyjemności. Myślałem, że będą pracował i sobie kopał, choć oczywiście, jakaś wiara po cichu była, że gdzieś wyżej można, ale o tym trzeba z Robertem Podolińskim porozmawiać jak mnie wyciągał, żebym odszedł, jakie wtedy miałem podejście. Uważałem się za już wiekowego piłkarza.

24 lata, późno by opuszczać z A-klasę.

Wiedziałem, że swoje umiem, jako siedemnastolatek miałem epizody w trzecioligowym wówczas Hutniku Warszawa, strzelałem nawet gole i bardzo dobrze mi się grało. Później przyszły problemy zdrowotne. Będąc w Perle wychodziłem z założenia: jakbym miał umiejętności na grę wyżej, to chyba już by mnie ktoś wyhaczył?

Jakbym panu wtedy, w Perle, powiedział, że trafi pan do Ekstraklasy, a kupi pana mistrz Polski, co by pan powiedział?

Że nie ma na to szans.

Tak się szczęśliwie dla polskiego futbolu złożyło, że akurat wtedy, za czasów panowania Sylwestra Patejuka w Perle, do klubu zapukali filmowcy. Jan Sosiński, ceniony autor filmów dokumentalnych, blisko rok spędził z piłkarzami Perły. Efektem pracy była „Ballada o Perle”. Sam autor pisał o nim tak:

Tu, w małym wiejskim klubie wszystko dzieje się naprawdę, tu są prawdziwe dramaty porażek i magia zwycięstw z lokalnymi rywalami.

Nie ma tu afer korupcyjnych liczonych w setkach tysięcy dolarów za sprzedane mecze i nikt nie proponuje zawodnikom kontraktów za które można kupić kilka wsi.
 
O pasji i poświęceniu, o nadziei i przegranej, o porażce ale o zwycięstwie też, ma być ten film.

Mocnych scen nie brakuje: odpicowany, pięknie pomalowany autobus typu ogórkopodobnego psuje się na trasie, a kierowca do naprawy używa kawałka gałęzi. Są opisy A-klasowych strategii na mecze, jest bankiet pomeczowy z kiełbaską, wiwatami „sto lat”, jest też torba sportowa w nagrodę dla wyróżniającego się Sylwestra Patejuka. To również on jest bohaterem rozmowy telefonicznej zaraz na początku filmu, w której tematem jest… utrata zębów. Pytam głównego zainteresowanego o co dokładnie chodziło:

Sylwester Patejuk: – Graliśmy w jakiejś wiosce, przegrywaliśmy chyba 0:1. Na dodatek zawodnik mnie nabił – chyba nawet z mojej drużyny – z woleja, a ja nabiegałem. Dostałem kontrującą piłką prosto w zęby. Straciłem chyba trzy. Co prawda one już były dosztukowywane, to nie były moje prawdziwe, ale straciłem. Nie załamałem się, tylko wkurzyłem: wygraliśmy 5:1, a ja strzeliłem trzy bramki. 

Film klubowi na pewno nie zaszkodził, bo choć może nie wywołał takiej rozpoznawalności jak „Biało-czerwoni z Chrząstawy”, ale po dziś dzień bywa czasem wyświetlany na TVP Kultura. W środowisku, szczególnie lokalnym, o Perle zrobiło się głośniej. Wymowne, że dzisiejszy prezes, Rafał Tchórzewski, wtedy pomagał reżyserowi Sosińskiemu, był też kierownikiem zespołu. To klasyczna historia, gdy prezesem zostaje ktoś, kto na trybuny chodził od dzieciaka. W klub zaangażował się jeszcze w czasach, gdy mieszkał na Służewcu, dojeżdżał wtedy i pomagał, dziś mieszka w Złotokłosie, w domu należącym dawniej do jego dziadków.

Rafał Tchórzewski: – Złotokłos jest malowniczy: znajduje się przy Chojnowskim Parku Narodowym, zaraz z boku Wisła. Przez to ma też swój mikroklimat. Jak wszędzie pada, u nas nie! Kiedyś chciano zrobić nawet uzdrowisko kardiologiczne. Znajdziemy tutaj zabytkowy kościół z XIX wieku, a także Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną Złotokłos, produkującą między innymi „krówki”. Zatrudnia około dwustu osób.

800px-Kościół_w_Złotokłosie

Screen Shot 06-06-19 at 10.56 AM

Jak ważny jest dla miejscowości klub?

Myślę, że ważny, ma swoje istotne miejsce w jego krwioobiegu. Graniczy ze szkołą, więc dzieci od razu po zajęciach szkolnych idą do klubu, dzięki temu życie rodzinne wielu mieszkańców jest ułatwione. Nie martwią się o swoje pociechy, wiedzą, że są pod opieką. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, można przekazać na nas swój 1%, bierzemy też udział w konkursach organizowanych przez gminę Piaseczno. Trzecie, to wiadomo, składkowe, a po czwarte, dodatkowe źródła, sponsorzy. Generalnym sponsorem jest firma Alnor, produkujące systemy wentylacji. Kolejny ważny sponsor to firma Stawo, która zajmuje się produkcją wyrobów metalowych, oni też nam bardzo pomagają, również pod względem, że tak powiem, sprzętowym, mogą nam wyprodukować elementy, z których potem korzystamy. Całkowita kwota bilansów zamyka się w około czterystu tysiącach złotych.

Stadion to nasza chluba: wydaje mi się, że jeden z lepszych obiektów w czwartej lidze. Cała infrastruktura jest wyremontowana, płyta boiska fajnie wygląda, mamy automatyczne nawadnianie, odwadnianie, jest oświetlenie. Trochę za mały jest tylko budynek klubowy, nie mieścimy się wszystkimi rocznikami.

Trochę tych roczników jest.

To klub dwusekcyjny: zajmujemy się siatkówką i piłką nożną. Łącznie w klubie trenuje około trzysta osób. W piłce najmłodsze roczniki to 2014 i 2015. W piątek przykładowo jedziemy do okolicznego przedszkola na pokazowy trening. Kilka lat temu zaczęliśmy rozwijać projekt Piłkarskie Przedszkola Perły, przeznaczony dla najmłodszych. Mamy po trzydziestu, czterdziestu uczestników zajęć, a wiadomo, że im szybciej się zacznie, tym lepiej. Zainteresowanie jest bardzo duże, w tym momencie w niektórych rocznikach zgłaszam Perłę I i Perłę II. Szkolenie młodzieży jest dla nas priorytetem, nie ma o czym mówić.

Screen Shot 06-06-19 at 10.57 AM

581441462_2

581441574

581441713

581441760

581442916

Pierwsza to jednak zespół młody, ambitny, ale co tu kryć – odstający poziomem od czwartej ligi. Klub reprezentują młodzi, w dużej mierze wychowankowie. Ich aktualny wynik mówi wszystko: dwa punkty, stracone 101 bramek, żadnego punktu na wyjeździe. To w tym momencie zespół poziomem na okręgówkę, raczej nie jej górną połówkę.

Co ciekawe, ostatnie miejsce w IV lidze to dla Perły nie pierwszyzna, bo to samo miejsce… zajmowali rok temu.

Screen Shot 06-06-19 at 11.10 AMŹródło: 90minut.pl

Jak to się stało, że nie spadli?

Rafał Skórzewski: – Wycofał się z rozgrywek Jedlińsk, dostaliśmy propozycję pozostania w rozgrywkach. Zgodziliśmy się. Nadmienię, że teraz też już mamy licencję, jako jeden z pierwszych klubów. Wiele musi poprawiać dokumentacje, pod znakiem zapytania jest obiekt lub inne kwestie, u nas nie ma takich kłopotów.

Screen Shot 06-06-19 at 09.37 AMŹródło: 90minut.pl

KURSY NA POGOŃ GRODZISK – PERŁA ZŁOTOKŁOS W ETOTO: POGOŃ 1.15 – REMIS 5.55 – PERŁA 8.75

Tchórzewski przekonuje, że mimo wyników, stadion i tak często jest pełen.

– Kibice wiedzą z czego ta sytuacja wynika. Gramy większości swoimi zawodnikami. Nie jesteśmy w stanie płacić za grę, to się przekłada na boisko, pomimo ogromnego zaangażowania zawodników, z których osobiście jestem dumny, tak samo jak jestem dumny z postawy wszystkich trenerów i pozostałych zaangażowanych w klub. Wszyscy przychodzą tutaj dlatego, że można coś fajnego zrobić. W tym sezonie dwie z naszych drużyn juniorskich wejdą wyżej w swoich klasach rozgrywkowych, co wydaje mi się sukcesem jak na tak małą miejscowość.

Screen Shot 06-06-19 at 02.57 PMNiegdyś walka o utrzymanie w A-klasie, dziś druga drużyna potrafiąca występować na tym poziomie. Źródło: 90minut.pl

A jak w pana przypadku bliscy podchodzą do tego, że tyle czasu zajmuje panu klub?

Na pewno partnerce to przeszkadza.

Są trudne negocjacje?

Są, zdarzają się.

I jak pan wybrnął?

O tym może lepiej nie wspominać.

Najlepsze chwile z Perłą?

Zdarzają się co tydzień, zawsze jest jakaś ciekawa chwila. Najmilej wspominam niewątpliwie awans z okręgówki, ale coś się dzieje cały czas: na przykład ostatnia bramka w niedzielę, którą strzeliliśmy Sparcie. Jak? Nasz zawodnik uderzył z przewrotki. Coś pięknego.

Leszek Milewski

Napisz autorowi, że powinien zająć się przezwajaniem silników

Opublikowane 06.06.2019 15:58 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
27.05.2020

Proszę państwa, wysoki sądzie – to jest profesor-drybler Kamil Jóźwiak

Może i nie oglądaliśmy meczów przez ponad dwa miesiące, natomiast pewne rzeczy pozostały niezmienne. Na Lecha w ofensywie aż przyjemnie popatrzeć, Karlo Muhar nadal wygląda, jakby wygrał miejsce w składzie Kolejorza w festynowej loterii, a Kamil Jóźwiak przerasta już ligowy futbol. Nie zmienia się też to, że jeśli Lech w tym sezonie jedzie na Podkarpacie, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Apel do Lecha i całej Ekstraklasy: więcej Jóźwiaków, mniej Muharów

Polskie szkolenie w ostatnich kilku (kilkunastu?) latach nie rozpieszczało nas w kwestii skrzydłowych, bo raczej skupiano się na promowaniu szybkich graczy, potem tych z najlepszą wydolnością, a o graniu w piłkę zapominano. Byle dobiec do linii końcowej i wrzucić, a że 95 na 100 dośrodkowań kończy się na pierwszym obrońcy? Oj tam, oj tam, przecież […]
27.05.2020
Niemcy
27.05.2020

Dali sobie po dwa razy i wystarczyło. Piątek przełamuje się z karnego

Wyobraźcie sobie, że dwóch mocnych chłopaków na osiedlu wychodzi na ustawkę dla sportu – klasyczne jeden na jednego. Nie ma publiczności. Nie mają nic do siebie. Są dobrze przygotowani, dopiero co pokonali słabszych przeciwników w podobnych warunkach i teraz chcą udowodnić swoją wyższość. Przebieg starcia? Jeden huknął, drugi oddał. Jeden huknął, drugi oddał. Poza tym […]
27.05.2020
Inne sporty
27.05.2020

Bjoergen znów pobiegnie – śladami Kowalczyk

Jeśli chodzi o sporty zimowe, jest jedną z największych postaci w historii. Na podium olimpijskim stała 15 razy. Ośmiokrotnie jako mistrzyni. Medali z mistrzostw świata ma za to 26. Do tego cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata. Nic dziwnego, że wiadomość o powrocie Marit Bjoergen do sportu zelektryzowała świat biegów. Norweżka nie wróci […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Hejt Park w Dobrym Składzie – live od 22:00 – Probierz i Stanowski

Odliczanie do startu PKO Bank Polski Ekstraklasy z Hejt Parkami trwa! Dziś w Kanale Sportowym i Weszło FM gościmy Michała Probierza, trenera i wiceprezesa Cracovii. Zasady są takie same jak zawsze – dzwońcie, piszcie, pytajcie i… hejtujcie! Numer telefonu do studia: (22) 219 50 31. Zaczynamy o godz. 22!
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Wirtualne bilety – kibice pomagają polskim klubom

Czy zjadłbyś kiełbasę, której nie da się dotknąć? Wypiłbyś piwo, które nie istnieje? Czy kupiłbyś bilet na mecz, na który nie da się wejść? Czy zamiast siebie wysłałbyś na trybuny swoją tekturową podobiznę? Oczywiście, że tak – choć na pozór brzmi to jak czarny koszmar każdego kibica – jeśli chcesz wesprzeć klub, który wpadł na […]
27.05.2020
Blogi i felietony
27.05.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Miejsce na ledowym ekranie, jakieś dwa metry na dwa metry, żeby można było rozpoznać swoją twarz podczas transmisji telewizyjnej. W tym kwadraciku powiększony obraz ze Skype’a czy innego Zooma, na nim kibic w szaliku, który głośno krzyczy do swojej domowej kamery. W pojedynkę nie robi wrażenia, ale ledowy ekran rozciąga się przez całą szerokość boiska. […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Hi, I’m Mazowiecki ZPN, welcome to Jackass!

Kto czyta komunikaty na stronie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, ten się w cyrku nie śmieje. Jak wiecie, uważaliśmy za totalnie bzdurne decyzje, by kończyć definitywnie sezon, choć niemal równolegle rząd zapewniał, że w czerwcu odmrożenie sportu pozwoli na dość swobodną grę nawet amatorom. Oczywiście intuicja nas nie zawiodła, obecnie można już zupełnie legalnie grać po […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Kibice znów na stadionach? Premier Morawiecki zapowiada dobre wiadomości

Dopiero co cieszyliśmy się, że piłkę będziemy mogli w ogóle oglądać na żywo. W telewizji, bo w telewizji, ale zawsze coś. Tymczasem w ostatnim czasie sprawy toczą się zaskakująco szybko. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawił plan powrotu kibiców na stadiony. Teraz natomiast premier między słowami potwierdza, że […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

QUIZ. Kto był na ostatniej prostej przed finałem Pucharu Polski?

Znamy już trzech z czterech półfinalistów tegorocznej edycji Pucharu Polski, a dziś dowiemy się, kto z dwójki Stal-Lech uzupełni to grono. Już samo dojście do tego poziomu w przypadku wielu klubów musi uchodzić za sukces, czasami nawet jest to wydarzenie wspominane latami, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy pamiętacie, komu się udało. Skupiliśmy się na XXI wieku, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Paluchowski: Puchar Polski? Jak gram, to strzelam. Z Lechem też tak będzie!

Adrian Paluchowski to weteran polskich boisk, zwłaszcza pierwszoligowych. 33-latek w obecnym sezonie strzelał bramkę w każdym meczu Totolotek Pucharu Polski. Nam zapowiada, że jeśli zagra z Lechem, znów wpisze się na listę strzelców. Napastnik zdradza też, co było powodem spadku Pogoni Siedlce z pierwszej ligi, kto jest najlepszym piłkarzem na zapleczu Ekstraklasy, które kluby interesowały […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Krótko-długa kołdra Lecha. Czym martwić się będzie Żuraw?

Przerwa w rozgrywkach dla niektórych klubów była kupionym czasem na wykurowanie się kontuzjowanych piłkarzy. Dla innych – hamulcem wciśniętym głęboko w podłogę, bo przed pandemią były w gazie. Lech Poznań znajduje się jedną nogą w obu tych kręgach. Kolejorza rozpatrujemy nadal jako jednego z głównych kandydatów do gry w pucharach, być może przy sprzyjających okolicznościach […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Przestraszyliśmy się, graliśmy zbyt bojaźliwie. Legia zasłużyła na awans

– Legia zasłużyła, by przejść dalej, nie ma się co czarować. Nie powiem, że brakło nam umiejętności, ale przestraszyliśmy się. Nie graliśmy tego, na co się umówiliśmy. Wiadomo, też Legia nam nie pozwalała grać w piłkę i utrzymywać się przy niej, lecz podeszliśmy do tematu zbyt bojaźliwie i ze zbyt dużym respektem – mówi Paweł […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Bartosz Nowak: Zimą mogłem odejść do Ekstraklasy. Stal przekonała mnie, żebym został

Bartosz Nowak to lider Stali Mielec, która zagra dziś z Lechem Poznań w ćwierćfinale Pucharu Polski i jeden z najlepszych piłkarzy pierwszej ligi. Od dłuższego czasu, więc siłą rzeczy co chwilę przymierzany jest do klubów Ekstraklasy. Dlaczego wciąż w żadnym z nich nie wylądował? Między innymi na to pytanie odpowiadamy w dłuższym wywiadzie. Ale rzecz […]
27.05.2020
Bukmacherka
27.05.2020

Czy Piątek w końcu dostanie szansę? Lipsk – Hertha w BETFAN!

Chcielibyśmy napisać, że będzie to pojedynek Krzysztofa Piątka z Timo Wernerem, ale… Wiadomo, jaka jest sytuacja Polaka w Berlinie. Niemniej myślimy, że Vedadowi Ibisevicowi zaczęło strzykać tu i tam, co skończy się konieczną rotacją. A stąd już tylko trzy kroki do zatrzymania RB Lipsk… W każdym razie, tak czy siak mecz Herthy z RB zapowiada […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

„Dzisiaj to Lech musi wygrać, my chcemy się sprawdzić”

– Mecz z Lechem nam się przyda, pomoże nam. Posłuży jako przetarcie przed kolejnym spotkaniem ligowym, bo przed nami bardzo ważne starcie z Miedzią w Legnicy. Dzisiaj to Lech musi wygrać, my tylko możemy. Chcemy się sprawdzić. Oczywiście nie mówię, że traktujemy mecz z Lechem jak sparing. Chcemy awansować do następnej rundy i to jest […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Wytrzymają najsilniejsi. Trzecia poważna kontuzja po trzech tygodniach…

Odmrażanie sportu oficjalnie rozpoczęło się dopiero po majówce, jako pierwsze wystartowały kluby z dwóch najwyższych szczebli, które w specjalnym reżimie i niewielkich grupach zajęciowych ruszyły do przygotowań ligowych. Przedwczoraj minęły równe 3 tygodnie od wznowienia jakichkolwiek treningów, bo oczywiście zakładamy, że przed 4 maja nikt żadnych potajemnych zajęć nie prowadził, tylko Arka wpadła na delikatnym […]
27.05.2020
Bukmacherka
27.05.2020

Kto uzupełni grono półfinalistów Totolotek Pucharu Polski?

Trzech pierwszoligowców w ćwierćfinałach Totolotek Pucharu Polski miało być jak trzech muszkieterów. Cóż, ten plan nie do końca wypalił. GKS Tychy odpadł, co prawda po dogrywce, ale jednak. Miedź Legnica odpadła, co prawda po nerwowej końcówce, ale jednak. Na placu boju została więc Stal Mielec, która zmierzy się z Lechem Poznań. Co warto obstawić w […]
27.05.2020