post Avatar

Opublikowane 01.06.2019 17:51 przez

redakcja

Lech Poznań może wyciągać przykłady success story jak z rękawa. Bednarek – przebił się na poziomie Premier League. Linetty – trzeci sezon jako podstawowy piłkarz Sampdorii. Kownacki – wciąż z różnych względów notuje tylko przebłyski, ale statystyk nie psuje. Teodorczyk – zrobił furorę w Anderlechcie. Kędziora – pewny punkt mocnego klubu ligi ukraińskiej. Nawet i obcokrajowcy – Rudnevs, Kadar czy Douglas – świadczą o tym, że – abstrahując już od ostatnich okienek – Lech potrafi wypuścić w świat świetnego lub chociaż dobrego zawodnika. Gotowego na mocniejszą ligę tu i teraz. 

To niepodważalny atut Lecha. Gdy zgłasza się do niego zagraniczny klub, ten może wyłożyć na stół portfolio i wyliczać: ten dał radę, ten się przebił, ten może poszedł okrężną drogą, ale finalnie wyszło na jego. Lech to na rynku europejskim – jakkolwiek absurdalnie zabrzmi to po ostatnim sezonie – pewna gwarancja sukcesu. To jeden z czynników, który złożył się na rekordowy transfer Bednarka czy jeszcze większą ofertę za Gumnego od Borussii Moenchengladbach. Lech mnoży zyski, a tendencja może się pogłębiać. Raz, że po ostatnich przykładach zainteresowanie piłkarzami Lecha jest większe, dwa – klub może monetyzować dobrą markę i sprzedawać ich za relatywnie większe kwoty. 

To oczywiście wyższa gdybologia, ale można się zastanawiać, czy Filip Jagiełło opuściłby Ekstraklasę za 1,5 miliona euro, gdyby był piłkarzem „Kolejorza”, tak samo jak można gdybać, czy Szymański kosztowałby jeszcze więcej, gdyby nazywał się Szymańsković. Ceny za piłkarzy wyszkolonych w Chorwacji – momentami zakrawające o absurd – nie wzięły się znikąd. Wypalił szereg piłkarzy na czele z Modriciem, więc siłą rzeczy – skoro system szkolenia jest dobry – wypalać będą kolejni. 

Legia – jeśli myśli o regularnej sprzedaży zawodników za grubą kasę, a zakładamy, że tak – potrzebuje success story. Wiarygodności. Dowodu, że piłkarz wychodzący z warszawskiego klubu, jest gotowy na poważne granie. Umiejętnościami, ale i mentalnością. 

Ostatnio pod tym względem… bywało bardzo różnie. 

Dominik Furman – odbił się od zachodu brutalnie. 
Rafał Wolski – podobnie, kompletnie nie zaistniał (nawet w lidze belgijskiej). 
Michał Żyro – miał swój moment, ale, tu trzeba podejść do sprawy uczciwie, kontuzje mu nie pomogły. 
Ariel Borysiuk – mimo że łączna kwota jego transferów przekroczyła pięć baniek, nie przebił się na dłużej ani w Niemczech, ani w Rosji, ani w Anglii. 
Jakub Kosecki – przespany moment na transfer, trafił do średnich lig. 
Ondrej Duda – wiele urazów, ale dał radę w Niemczech i niewykluczone, że pójdzie wyżej. 
Bartosz Bereszyński – modelowy przykład piłkarza, który z miejsca daje radę w zachodnim klubie. 
Krystian Bielik – wciąż przyszłość przed nim, więc jeszcze go nie skreślamy, ale fakty są następujące: 33 minuty w pierwszej drużynie Arsenalu. 

Słabo. Pozytywne przykłady to na razie jedynie Duda i Bereszyński. Pierwszy przyszedł za poważną gotówkę z łatką jednego z najzdolniejszych słowackich piłkarzy, drugi… został wyjęty z Lecha Poznań. I choć udowodnił swoją wartość w Legii i to ona uczyniła go dojrzałym piłkarzem, deprecjonowanie wkładu Lecha byłoby nie na miejscu. Są oczywiście też przykłady takie jak Prijović czy Nikolić, ale należy rozpatrywać je zupełnie inaczej. To obcokrajowcy, którzy trafili do Legii już z określonych dorobkiem. Legia ich nie wykreowała. To oni dali jej więcej, niż Legia im. 

Choć zdarzały się sezony, gdy Legia sprzedawała piłkarzy za łączną kwotę 15 milionów, zawodnik Legii na rynku transferowym nie jest marką, pewniakiem. Żaden zachodni klub nie myśli: „weźmy z Warszawy, to murowany sukces”. „Chcesz piłkarza? Jeśli dał sobie radę w Legii, jest gotowy na poważną ligę”. 

Przeciwnie. 

Dlatego sukces Szymańskiego w Dynamie – a później w jeszcze poważniejszym klubie – jest dziś Legii potrzebny jak tlen. Ostatnie pokolenie piłkarzy zostało w kontekście poważnej piłki stracone. Pojawiło się nowe i właśnie na jego czele stoi Szymański, w tle jest Majecki, może też Niezgoda czy Kulenović. Jeśli najzdolniejszy piłkarz ostatnich lat również okaże się klapą, wiarygodność legionistów w tym kontekście stanie pod znakiem zapytania. 

A czy tak będzie? Napiszmy to delikatnie – ciężko widzieć w Szymańskim synonim sukcesu, jeśli nawet na krajowym podwórku staniki nie latały. Wciąż widzimy więcej obaw niż twardych atutów i nie możemy wyzbyć się poczucia, że to bardziej Legia chciała zrobić z niego perełkę, niż on sam faktycznie tą perełką jest. Zarzuty? Nieregularność, mizerna sylwetka, brak prawej nogi, niewiele konkretów (dwa gole i pięć asyst w sezonie 18/19). Z drugiej strony – to rocznik 1999, a od miesięcy otrzymuje zaufanie trenera U-21, a ostatnio nawet pierwszej reprezentacji. Był piąty pod względem kluczowych podań w ostatnim sezonie, drugi pod względem stworzonych sytuacji. 

Legia wypromowała młodego piłkarza, skasowała niezłe pieniądze, więc już teraz może mówić o sukcesie. O wiele większym będzie jednak zbudowanie wiarygodności. Wiarygodności, którą poprzednie pokolenie bardziej nadszarpnęło niż zbudowało. 

JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK

Opublikowane 01.06.2019 17:51 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Źle zaczęli, dobrze kończą. Największe pozytywne metamorfozy w Ekstraklasie

Jeżeli ktoś słabo zaczyna przygodę z Ekstraklasę, w większości przypadków tendencja już się nie zmienia. A jeżeli prezentuje się co najwyżej przeciętnie przez rok lub półtora, tym bardziej trudno zakładać, że nagle eksploduje z formą. W tym sezonie jednak mamy i takie historie. Niektóre metamorfozy są naprawdę zaskakujące, bo nie ukrywamy, że na kilku nazwiskach […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Karne to loteria – mówią ci, którzy na futbolu nie za bardzo się znają. Nam bardziej pasowałoby stwierdzenie, że dyktowanie karnych to loteria, bo często (nawet przy VAR) mamy wrażenie, że arbitrzy losują sobie decyzje w polu karnym. Ale niech będzie – pobawmy się w typowanie. Ile rzutów karnych zostanie podyktowanych w 36. kolejce Ekstraklasy? […]
14.07.2020