post Avatar

Opublikowane 18.05.2019 08:48 przez

Norbert Skorzewski

GKS Katowice – Bytovia Bytów. Mecz o utrzymanie. Mecz o wszystko. Dla jednym o uniknięcie kompromitacji, dla drugich – o przyszłość klubu.

*

Dariusz Dudek, trener GieKSy: – W Katowicach chyba nikt nie wyobraża sobie drugiej ligi i poczucia, że przyłożyło się rękę do spadku.

Piotr Koszecki, kibic GieKSy: – Ludzie z Archiwum X mieliby problem, żeby dociec, co konkretnie nałożyło się na problemy katowiczan.

Janusz Wiczkowski, prezes Bytovii: – Stawką tego meczu nie będzie tylko utrzymanie. To spotkanie o być albo nie być naszego klubu. Jesteśmy zabezpieczeni finansowo na nowy sezon w pierwszej lidze. W drugiej nie wiadomo. Spadek byłby katastrofą, decyzja o naszej przyszłości zapadłaby w przyszłym tygodniu.

Krzysztof Bąk, zawodnik Bytovii: – Będziemy walczyć jak o życie.

*

Mariusz Pawełek, Radek Dejmek, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Piesio, Adrian Błąd, Arkadiusz Woźniak, Bartosz Śpiączka i wielu, wielu innych. Powiedzieć, że GKS Katowice – biorąc pod uwagę i potencjał klubu, i siłę kadry – nie powinien, idąc za klasykiem, walczyć o spadek, to jak leczyć wybitego palca amputacją całej ręki. Spore, bardzo drastyczne uproszczenie.

To tutaj, w Katowicach, oczekiwania wyjątkowo regularnie rozmijają się z rzeczywistością. To tutaj, w Katowicach, od kilku lat co roku mówi się, że to będzie właśnie ten sezon. Sezon, w którym uda się wywalczyć awans do Ekstraklasy. Wreszcie – to tutaj, w Katowicach, trzeba obecnie walczyć nie o najwyższą ligę, a o pierwszoligowy byt.

4

90minut.pl

Sytuacja wygląda dość klarownie – GieKSa potrzebuje remisu z Bytovią, Bytovia potrzebuje trzech punktów z GieKSą, Wigry z kolei potrzebują cudu, gdyż mierzą się z Rakowem w Częstochowie.

Innymi słowy: najważniejszy pojedynek rozegra się w Katowicach. Mecz o być, albo nie być.

– Wydaje mi się, że wszystkie argumenty są po naszej stronie. Nie musimy wygrać, wystarczy nam remis. Bytovia, jeżeli chodzi o zdobyte punkty, wiosną jest ponad dwa razy słabsza niż my. Co prawda nie wygraliśmy u siebie od sierpnia zeszłego roku, ale i Bytovia nie wygrała na wyjeździe od września. Tak naprawdę argumenty boiskowo-statystyczne są po naszej stronie. Pomijam liczbę kibiców, budżet, jakość piłkarzy i tak dalej. Jednak trzeba mieć w głowie, że wyłącznie na nasze życzenie ostatni mecz będzie decydujący. Już kilka kolejek temu powinniśmy zapewnić sobie utrzymanie – zaczyna Piotr Koszecki, kibic GieKSy, także prezes stowarzyszenia kibiców GKS „SK 1964”.

– Czysto sportowo „straciliśmy” ten sezon, gdy przegraliśmy na Bukowej z Wartą Poznań i Garbarnią Kraków. Dwa mecze z rzędu! To były drużyny, którym wówczas dodaliśmy tlenu. Dziś, mając sześć punktów więcej, bylibyśmy spokojni o utrzymane. Do tego bardzo źle weszliśmy w rundę wiosenną. Przegraliśmy w Suwałkach, Wigry odskoczyły nam na siedem punktów. Jeśli doszłoby do spadku, to te dwie kwestie byłyby decydujące sportowo. Oczywiście staram się wizualizować sobie pozytywne rzeczy. Że się utrzymujemy, że po zakończeniu spotkania wyjdziemy spokojnie ze stadionu i postaramy się zapomnieć o tym całym okropnym sezonie. Ale gdyby to się źle potoczyło, to i tak wydaje mi się, że nie dojdzie do żadnych dantejskich scen. Mam wrażenie, że ludzie już tyle w tym sezonie przeżyli, że podświadomie biorą spadek pod uwagę, obawiają się go – kontynuuje.

Właśnie, kibicom GieKSy przeżyli sporo, w pewnym momencie wydawało się, że katowiczanie wiszą na włosku, a spadek jest o krok. Ważne okazało się zwycięstwo w Jastrzębiu, po którym przyszła całkiem korzystna passa.

4

Transfermarkt.de

– Kiedy przychodziłem, to mówiono, że jak się utrzymamy, to będzie to cud – wypalił w międzyczasie Dariusz Dudek, lekko się najwyraźniej przejęzyczając, gdyż – mówiąc wprost – utrzymanie GieKSy nie powinno być ani celem, ani tym bardziej cudem. Bardziej po prostu obowiązkiem.

Przypomnijmy. Gdy Dudek obejmował stery w klubie, GKS Katowice był wówczas na 16. miejscu w tabeli z taką samą liczbą punktów jak piętnasty Bruk-Bet Nieciecza. Dla ekspertów zajmujących się tą ligą, miejsce katowiczan było prawdziwą sensacją, bo i pod względem budżetu, i pod względem potencjału poszczególnych zawodników GKS plasował się bliżej drużyn walczących o awans, niż ligowego dna. Dudek przejął GieKSę po trzynastu seriach spotkań – miał zimowy okres przygotowawczy, miał 21 spotkań na uratowanie zespołu. A jednak wklejał ludziom kity, że mając przed sobą tak dużo spotkań ktoś twierdził, że utrzymanie będzie cudem.

– Mam nadzieję, że nasza praca się obroni i zakończy sukcesem, a takowym niewątpliwie będzie utrzymanie pierwszej ligi po tak trudnym sezonie – powiedział ostatnio, najwyraźniej wciąż utrzymując swoje zdanie o cudzie i sukcesie.

Piotr Koszecki: – Wypowiedzi trenera Dudka, który prowadził zespół ponad połowę sezonu i miał cały zimowy okres przygotowawczy, są strasznie głupie. Pewnie opierają się na banałach. Wydaje mi się, że podświadomie trener zdaje sobie jednak sprawę, że utrzymanie nie będzie sukcesem, lecz obowiązkiem. Nie żadnym celem, sukcesem czy sukcesikiem, a właśnie obowiązkiem.

– Jeśli, nie daj Boże, spadniemy z ligi, na pewno dojdzie do wielu zmian. Tak zawsze jest – jakoś trzeba zareagować. A w razie utrzymania? Nie wiem, czy w klubie będą w stanie wytrzymać ciśnienie, ale myślę, że robienie kolejnej wielkiej rewolucji nie byłoby niczym dobrym. Ale kilku zmian i tak należy się spodziewać. Pewnie odejdzie dwóch dobrych młodzieżowców, czyli Puchacz i Łyszczarz, więc trzeba będzie łatać dziury. Mamy również kilku wiekowych zawodników, którzy nie do końca się sprawdzili. A co będzie z trenerem? Nie jestem wielkim zwolennikiem Dariusza Dudka, choć zdaję sobie sprawę, że nawet średni szkoleniowiec – jeśli dostanie i czas, i zaufanie – jest w stanie wykręcić dobry wynik z każdym klubem – kończy prezes stowarzyszenia.

No dobra, GKS GKS-em, a jak wygląda sytuacja w Bytovii?

Przede wszystkim ważny jest kontekst. Latem lokalny patriotyzm przegrał z frustracją – Drutex przestał sponsorować Bytovię. Trwała wielotygodniowa batalia o przyszłość klubu, który stanął na skraju przepaści z jedną nogą w górze, a drugą na skórce od banana. – Gdybym miał to wszystko przeliczyć na nieprzespane noce, to mogę powiedzieć, że chyba dopiero teraz zaczynam sypiać choć trochę spokojniej – przyznawał na początku września Janusz Wiczkowski, idealnie oddając to, co się wówczas wokół klubu działo.

Wywiad z prezesem Bytovii

Reportaż o realiach klubu po wycofaniu sponsora

Totalne zamieszenie, wielki zamęt, ogromna niepewność. Ale i wyjątkowy zryw – pod wieloma względami porównywalny do tego Wisły Kraków i Stomilu Olsztyn.

Efektem wręcz zaskakujący początek. Oto drużyna, która straciła głównego sponsora i wielu doświadczonych zawodników zaczęła tak:

4

Gorzej, że później przyszła seria 21 spotkań bez zwycięstwa. Seria zakończona dopiero niedawno, przeciwko Chojniczance.

Gdyby nie to zwycięstwo, Bytovia mogłaby szykować się na sezon w jakiejś niższej lidze. Jakiej – nie wiadomo, ale raczej nie drugiej. No, ale koniec końców udało się doprowadzić do sytuacji, w której – w razie zwycięstwa i korzystnego rozstrzygnięcia w Częstochowie – bytowianie zapewnią sobie utrzymanie.

Musimy wygrać. Pójść na całość. Stawka jest ogromna, chłopaki żyją meczem, każdy wierzy. Wczoraj na nasze konto facebookowe napisała nawet fanka z Legnicy, że również mocno wierzy w utrzymanie. Warto walczyć – i dla kibiców, i dla sponsorów – opowiada Przemysław Gawin, rzecznik prasowy klubu.

I kontynuuje:

– Wiemy, o co gramy. Zdajemy sobie sprawę, że – tak jak powiedział prezes – to może być mecz o przyszłość naszego klubu. Po zakończeniu sezonu odbędzie się spotkanie sprawozdawcze dla członków stowarzyszenia, więc wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu. Nie mówię, że nie ma szans na grę w drugiej lidze, ale nie ma co ukrywać – sponsorzy wolą wyższy poziom. Ligę bardziej medialną. Do tego dużą część naszego budżetu stanowią wpływy z Polsatu i Fortuny, czego poziom niżej nie ma. Tym samym spadek byłby wielkim rozczarowaniem, zresztą z kilku powodów. Świetnie weszliśmy w sezon, po trzech kolejkach byliśmy liderem, potem regularnie punktowaliśmy. Dziennikarze pisali, że cuda się zdarzają, że nie można się poddawać, ale zbyt szybko wyhamowaliśmy. I to wyraźnie, nie wygrywając 21 spotkań z rzędu. W klubie mówiło się, że tak naprawdę mogliśmy zapewnić sobie utrzymanie już jesienią i coś w tym jest, ale zabrakło jednego czy drugiego zwycięstwa. Zamiast wykorzystywać słabość rywali, a to remisowaliśmy z Garbarnią, a to byliśmy blisko, by pokonać GKS Katowice. Jednak punktów brakowało, tak samo jak wiosną, gdzie – jak się okazało – wystarczyło wygrać dwa spotkania i już mielibyśmy spokój.

– Mam wrażenie, że w pewnym momencie padliśmy ofiarą własnego sukcesu. Dużo osób, siłą rzeczy, zwracało uwagę na nasz fajny początek, który wypomina się nam do dziś. A my nie mieliśmy kadry tak mocnej, by walczyć o czołowe lokaty. Latem powstała drużyna, która miała za zadanie się utrzymać. Na razie, przed meczem, każdy wierzy. Gramy o wielką stawkę, mam nadzieję, że chłopaki wyjdą zmotywowani i wygrają.

– Brak utrzymania byłby rozczarowaniem o tyle, że wydaje mi się, iż wszystko zaczęło iść w dobrą stronę. Kończymy rozgrywki bez większych problemów finansowych i organizacyjnych, perspektywy na przyszły sezon w pierwszej lidze powodują, że widać światełko w tunelu. Widać szansę, by stać się jeszcze bardziej rozwiniętym klubem. Byłoby szkoda, gdybyśmy spadli – mimo niskiego budżetu, zrobiliśmy dużo. Wizerunek naszego klubu się poprawił, podjęliśmy współpracę z wieloma wolontariuszami. Szkoda byłoby to wszystko tracić. Swego czasu napisaliście tekst, że powstała u nas rodzina zamiast korporacji. I coś w tym jest. Zarząd nie pobiera wynagrodzeń, my – jako dział marketingu – dostajemy, powiedzmy, małe kieszonkowe. Ale mamy multum wolontariuszy – jedna osoba wiesza plakaty, druga nagrywa trzecia robi jeszcze coś innego. I wszystko się kręci – kończy Gawin.

Mecz GKS-u Katowice z Bytovią Bytów już dziś o 17:30.

Norbert Skórzewski

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 18.05.2019 08:48 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
02.06.2020

Chyba ostatni wywiad z Piotrem Rockim. Takim go zapamiętamy

Wciąż nie do końca dowierzamy w to, co się stało – przed północą zmarł Piotr Rocki, facet, który w naszym mniemaniu był nie do zdarcia. I nie do podrobienia, bo mówimy o jednym z barwniejszych ligowców ostatnich czasów. Postaramy się uczcić jego pamięć, ale na razie chcielibyśmy przypomnieć wywiad, który dwa miesiące temu przeprowadził z […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Ostatnia runda Mateusza Wieteski w Legii? Anglicy poważnie zainteresowani

We wtorkowej prasie echa pierwszej kolejki Ekstraklasy po odmrożeniu piłki, Mateusz Wieteska na celowniku Middlesbrough, Maciej Bartoszek wzniecający ogień w Koronie, rozmowy z Flavio Paixao i ministrem sportu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pierwsza ligowa kolejka w nowej rzeczywistości już za nami. Czy PKO BP Ekstraklasa zdała egzamin? – Zespoły nie musiały kombinować z rozdzielaniem piłkarzy po szatniach. […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Chrobry wraca do gry, czy podtrzyma dobrą passę?

Kiedy na restarcie rozgrywek czeka nas mecz drużyn, które ligowe granie 2020 roku rozpoczęły z przytupem, nie możemy przejść obok niego obojętnie. Stomil Olsztyn i Chrobry Głogów wciąż nie mają pewnego utrzymania. W dodatku sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli, więc wygrana w tym starciu jest szczególnie cenna. Dlatego też podpowiadamy, jak typować mecz olsztynian […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Nie żyje Piotr Rocki

Przykra informacja napłynęła do nas przed chwilą. Piotr Rocki nie żyje. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek. Miał zaledwie 46 lat… Jeszcze niedawno z humorem opowiadał o swojej karierze w wywiadzie na Weszło. Jeszcze niedawno wspominaliśmy niebanalne cieszynki „Rocky’ego” w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki. Waleczność, zadziorność – tego nigdy nie można było mu […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Kto utrzyma się w pierwszej lidze? Bełchatów walczy z Sandecją

Jedni walczą o awans, a inni o życie. GKS Bełchatów po dużych zmianach zmierzy się z Sandecją Nowy Sącz. Obydwie drużyny są „nad kreską”, jednak obydwie mają się czego obawiać. Mniejszą przewagę nad strefą spadkową mają gospodarze, ale jeśli nowosądeczanie będą zaliczać wpadki, także im zacznie się palić grunt pod nogami. Dlatego to ciekawe spotkanie […]
02.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

Pucharowicze walczą o awans, czyli Miedź kontra Stal

Wtorek to wielki dzień dla wszystkich fanów pierwszej ligi. Zaplecze Ekstraklasy wraca do gry po długiej przerwie i od razu – śladem Bundesligi czy właśnie Ekstraklasy – z miejsca serwuje nam hit. Bo jak inaczej nazwać starcie ćwierćfinalistów Totolotek Pucharu Polski? No właśnie, dlatego sprawdzamy, jakie zdarzenia warto obstawić w Totolotku w hicie pierwszej ligi! […]
01.06.2020
Inne sporty
01.06.2020

Orlen Stay&Play. Ponad dwa tygodnie pełne e-sportowych emocji

Podczas majowego turnieju Orlen Stay&Play mieliśmy okazję zobaczyć znanych i lubianych sportowców w kompletnie nowym dla nich środowisku. Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim, esport nie gryzie i może zapewnić znakomitą zabawę. I to zarówno graczom (w tym przypadku choćby Anicie Włodarczyk oraz Andrzejowi Wronie), jak i osobom śledzącym ich rozgrywkę. Jeśli przegapiliście wydarzenia z ostatnich […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

IV-ligowy absurd na Mazowszu. Zielony stolik nikomu nie służy

Ta historia z mazowieckiej IV ligi jest nieprawdopodobnie zagmatwana. Śledząc ją momentami można poczuć się, jak w filmie Stanisława Barei – absurd goni absurd, paradoks goni paradoks, niezrozumienie goni niezrozumienie. Ostatnimi miesiącami żyliśmy problemami rozstrzygnięć w niższych ligach i one już wydawały nam się kuriozalne, ale przynajmniej z czasem zaczynały się rozwiązywać. I kiedy już […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Nie zaprogramujemy meczu. Piłkarze nie będą robotami

– Algorytmy SI pozwalają na stworzenie takich modeli, które prosto z pliku video zbierają dane. To przyspieszenie pracy, ale i zakresu danych. Dziś w większości dane, które otrzymujemy, to „on ball tracking”. Wiemy co się dzieje z zawodnikiem, który ma piłkę. Natomiast jest o wiele mniej informacji o pozostałych. Sztuczna inteligencja może tu dokonać rewolucji, […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Arka skrzywdzona w derbach, błąd Marciniaka przy karnym

Tęskniliśmy za powrotem ligi, za tymi wszystkimi emocjami, też i za poczuciem, że oglądamy coś „naszego”. Nie tęskniliśmy jednak za sędziowskimi wtopami. Już podczas oglądania pierwszych kolejek Bundesligi po wznowieniu przeszła nam przez głowę myślę „cholera, przecież u nas też się będą mylić”. No i się pomylili. Na pierwszy ogień poszli – Szymon Marciniak w […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Komu lockdown zrobił dobrze, a komu niekoniecznie?

Wiadomym było, że zawieszenie ekstraklasy na ponad dwa miesiące odbije się na formie poszczególnych piłkarzy. Jedni zjeżdżali do bazy będąc w sztosie. Inni – w poszukiwaniu zaginionej formy jak Indiana Jones arki. No i faktycznie – kilku kozaków z lutego i marca zamiast dać koncert zafundowało nam w weekend kakofonię. A z kolei paru grajków […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

27. kolejka – festiwal goli z czapy

Przed powrotem Ekstraklasy zastanawialiśmy się – jak to będzie? Jeszcze gorzej niż zwykle? Jeszcze więcej paździerzy niż dotychczas? I tak jak wnioski są raczej pozytywne, tak mamy nieodparte wrażenie, że nigdy wcześniej nie padło tyle goli z dupy, co teraz. Albo ładniejszymi słowy – prawdopodobnie nigdy wcześniej nie padło tyle bramek, przy których asystę może […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Spodziewaliśmy się ogórka, a przyjechał napakowany kabanos

Kiedy polskie kluby ściągają piłkarzy z tak egzotycznych kierunków jak druga liga w Brazylii, zawsze mamy wątpliwości. A bo może znajomy menadżer polecił, a może ktoś sprawdzał skrzynkę SPAM i trafił na fajną kompilacją, dzięki której wydawało mu się, że odkrył nieoszlifowany diament. I właściwie nie da się wykluczyć, że w przypadku Conrado z Lechii […]
01.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

RB Lipsk – wyjazdowa rewelacja Bundesligi

Lubicie poniedziałki? My tak, zwłaszcza kiedy możemy je świętować takimi meczami, jak starcie, które czeka nas dziś w Bundeslidze. FC Koeln podejmuje RB Lipsk, który próbuje dotrzymać kroku walczącej o utrzymanie Borussii Dortmund. Dlatego też zerkamy za Odrę i podpowiadamy wam, co warto postawić w BETFAN. 1. FC Koeln – RB Lipsk Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Brak Białka szkodziłby Zagłębiu

Czy w trakcie przymusowej przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa ligowi trenerzy zorientowali się, że mają w klubie jakoś talenciaka, którego warto czym prędzej pokazać światu? Cóż, wygląda na to, że nie. Co prawda jeden debiut młodego chłopaka mieliśmy. Po raz pierwszy w barwach Pogoni Szczecin zagrał 17-letni  Hubert Turski. Ale wydaje się, że to bardziej efekt […]
01.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

Złoty weekend z Weszło Bukmacherka – DZIEWIĘĆ trafionych typów!

Jeśli graliście w weekend z Weszło, wielce prawdopodobne, że dziś do pracy wchodziliście jak Wilk z Wallstreet. Powrót Ekstraklasy uczciliśmy naprawdę grubo – DZIEWIĘCIOMA trafionymi typami. Dlatego też nie mamy wątpliwości, że pochwalić się naszym sukcesem. Sprawdźcie, jak nam szło i korzystajcie z naszych kolejnych porad! Lech Poznań – Legia Warszawa Hit Ekstraklasy? Jak najbardziej. […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Stolarczyk: „W 2018 roku Świąt właściwie nie miałem”

W trakcie swojej kariery z niejednego pieca jadł chleb, który jak się okazało, potrafi nawet sam wypiekać. Zagrał 8 razy w reprezentacji Polski, trzykrotnie sięgał po mistrzostwo kraju, a jako trener był świadkiem największej futbolowej akcji ratunkowej ostatnich lat. Dlaczego Bogusław Baniak prosił piłkarzy, aby chowali w przerwie bidony w szatni? Co powiedział Grzegorz Lato […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

Płyną Wisły, płyną. I popłynęły

Celem jest ósemka – powiedział każdy ekstraklasowy trener. Ale chyba nie o taką ósemkę chodziło Radosławowi Sobolewskiemu i Arturowi Skowronkowi, z jaką mieliśmy do czynienia w miniony weekend. Ekstraklasowe Wisły przyjęły bowiem osiem sztuk – po cztery na głowę. A z kolei ósemkę w tabeli, o czym przekonują wyliczenia Pawła Mogielnickiego, mogą już sobie chyba wybić […]
01.06.2020