post Avatar

Opublikowane 28.04.2019 13:50 przez

red6

Czy poziom polskich sędziów piłkarskich jest tak dobry, jak można by pomyśleć na podstawie lektury wpisów na Twitterze Zbigniewa Bońka? No nie żartujmy. Oczywiście, że nie jest. A czy jest tak zły, jak można by pomyśleć, przysłuchując się gorącym dyskusjom kibiców ekstraklasowych klubów, do których dochodzi średnio co drugi dzień? Już z mniejszą pewnością, ale również śmiemy twierdzić, że nie. Pewne jest jedno – o gościach biegających po murawach z gwizdkiem mówi się ostatnio sporo. Więcej niż powinno. 

Dlatego postanowiliśmy zastanowić się nad tym, którzy sędziowie są dziś gwarancją pewnego poziomu i można spokojnie powierzać im najważniejsze mecze, a których powinno się trzymać od nich jak najdalej. Tym samym przygotowaliśmy duży ranking, w którym uwzględniliśmy prawie wszystkich arbitrów gwiżdżących mecze w tym sezonie – pominęliśmy jedynie Artura Aluszyka, bo nie ma sensu wyciągać wniosków na podstawie jednego spotkania, które poprowadził.

Staraliśmy się, jak tylko mogliśmy, ale to oczywiście zestawienie bardzo subiektywne. Bardziej zaproszenie do dyskusji niż klasyfikacja, której zamierzamy bronić do ostatniej kropli krwi. Co mecz wystawiamy sędziom noty, ale ich średnia była bardziej podpowiedzią niż kluczową sprawą. Podobnie zresztą jak wszystkie wypaczenia, które weryfikujemy w ramach Niewydrukowanej Tabeli. Ważne były konsultacje, bo o poszczególnych sędziów tu i ówdzie popytaliśmy. Nie ma co kryć – trochę w ocenie arbitrów się niedawno pozmieniało, a dokładniej rzecz ujmując – trochę pozmieniał VAR, który często ratuje słabszych arbitrów przed kompromitacjami. Choć są też oczywiście tacy, którzy nawet z korzystaniem z technologii mają ogromne problemy…

Okej, wyjdzie w praniu. Lecimy i gorąco zapraszamy do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

LUBIN 08.09.2017 MECZ 8. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2017/18 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: ZAGLEBIE LUBIN - WISLA PLOCK 2:2 ZBIGNIEW DOBRYNIN FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Zbigniew Boniek próbował bronić arbitra z Łodzi, ale kompromitacja sędziowska z minionej kolejki jest ewidentna. Jednak tu już nawet nie chodzi o to, co odwalił ostatnio w Szczecinie, gdy Pogoń grała z Lechią. Przykładaliśmy ucho w kilku miejscach i w większości usłyszeliśmy, że Dobrynin jest pierwszy do odstrzału, bo na poziomie ekstraklasy po prostu odstaje. Nawet jeśli chodzi o VAR – podobno nie jest najbardziej pomocnym człowiekiem na świecie, gdy usadza swoje cztery litery w wozie.

Wymowne jest to, że próbuje zaistnieć od dłuższego czasu, w ekstraklasie debiutował w sezonie 2015/16, a ciągle ledwie puka do bram. W tym sezonie był rozjemcą ledwie ośmiu spotkań (po czterech mieliśmy do niego spore „ale”) i raczej zakończy go z gorszym wynikiem na liczniku niż poprzedni. Najwidoczniej w Kolegium Sędziów również widzą, że facet ma problem z doskoczeniem do pewnego poziomu. I niestety chodzi nam tu tylko o poziom przyzwoity.

PLOCK 10.11.2018 MECZ 15. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - ZAGLEBIE SOSNOWIEC 2:0 DOMINIK SULIKOWSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Kto? No macie prawo nie kojarzyć tej twarzy, bo pan Dominik w ekstraklasie gwizdał w tym sezonie tylko pięć razy. Po raz ostatni w 18. kolejce, w grudniowym meczu Korony Kielce z Wisłą Płock. I to spotkanie kompletnie schrzanił, zapominając o tym, że ma w kieszeni czerwoną kartkę i powinien jej używać, gdy zawodnicy na to zapracują. Nie tęsknimy, ponieważ nie widzimy tu potencjału na to, żeby ten 41-letni arbiter mógł podnieść poziom gwizdania w lidze.

WARSZAWA 17.02.2019 MECZ 22. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LEGIA WARSZAWA - CRACOVIA KRAKOW --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LEGIA WARSAW - CRACOVIA CRACOW RICARDO SA PINTO WOJCIECH MYC MICHAL PROBIERZ FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Ciekawa postać, na pewno wyrazista. To były instruktor kulturystyki (widać!), o którym gdzieniegdzie mówi się nawet per „celebryta”. W teorii najzdolniejszy polski sędzia młodego pokolenia, Zbigniew Przesmycki chwalił się tym, że wypatrzył go jeszcze na poziomie trzeciej ligi. I uwierzył w niego tak bardzo, że dał mu poprowadzić półfinał Pucharu Polski (rewanżowe spotkanie między Arką a Wigrami), jeszcze zanim Myć zadebiutował na poziomie pierwszej ligi, a jego doświadczenie na trzecim poziomie rozgrywkowym ograniczało się do kilku meczów!

Okoliczności były o tyle sprzyjające, że po pierwszym meczu wydawało się, iż jest pozamiatane – Arka wygrała trzy do jaja w Suwałkach. Można się na to zżymać, ale szanse na to, że ewentualny błąd świeżaka wypaczy rezultat, były niewielkie. Cóż, Kolegium Sędziów nie doceniło pierwszoligowca, który w rewanżu pokazał kawał serducha. A Wojciech Myć podjął dwie bardzo kontrowersyjne decyzje na korzyść Arki. Dominik Nowak mówił po tym spotkaniu wprost: To, co się stało w Gdyni, było po prostu żenujące. Puchar Polski został skompromitowany.

Miał sporo racji.

O dziwo nie spowodowało to, że Myć został, choćby na jakiś czas, schowany do szafy. Wręcz przeciwnie! Miesiąc później sędzia z Lublina zadebiutował na zapleczu ekstraklasy, a po upływie kolejnych czterech tygodni w samej elicie. Błyskawiczna kariera. Ten sezon jest pierwszym, w którym Myć gwiżdże w ekstraklasie regularnie. I nasze zdanie jest takie – pchany jest w niej trochę na siłę. O ile zaczął nieźle, wypaczył może jeden wynik, o tyle wiosnę ma już bardzo słabą. Przygotowanie fizyczne, za które tak chwalony jest przez przełożonych, to nie wszystko.

LUBIN 09.02.2018 MECZ 22. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2017/18: ZAGLEBIE LUBIN - LEGIA WARSZAWA 2:3 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: ZAGLEBIE LUBIN - LEGIA WARSAW 2:3 MARIUSZ ZLOTEK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Skaczemy – od najmłodszego sędziego przechodzimy do najstarszego. Mycia i Złotka dzieli blisko 19 lat. I jeśli mówimy o tym bardzo doświadczonym arbitrze, to niestety widać już po nim upływający czas. Respektem cieszy się bardziej ze względu na rok urodzenia niż na formę. Fizycznie może i wciąż jeszcze nadąża, choć patrząc na niektóre decyzje, mamy poważne wątpliwości. W tym sezonie zaliczył przynajmniej pięć spotkań, po których powinien sobie pluć w brodę. Ujmijmy to tak –  w dalszym ciągu korzystalibyśmy z jego doświadczenia, ale już chyba poza płytą boiska.

PLOCK 13.12.2017 MECZ 20. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2017/18 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - SANDECJA NOWY SACZ 2:2 LUKASZ SZCZECH FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Najgłośniej zrobiło się o nim wtedy, gdy Zbigniew Przesmycki doglądał jego pracy z bardzo, bardzo bliska. Precyzyjniej – szef Kolegium Sędziów stał zaraz przy linii bocznej, miotając się między chłopcami do podawania piłek. Na dodatek obecność przełożonego raczej nie wypłynęła na koncentrację arbitra pozytywnie, bo skrzywdził w tym spotkaniu Cracovię. Jednak fakt, że poza tym mówiło się o nim raczej niewiele, wcale nie musi oznaczać, że facet się nie nadaje. Wręcz przeciwnie – w przypadku sędziów to nawet może uchodzić za komplement.

No i wydaje nam się, że Szczech, którego ekstraklasowy licznik ciągle nie pokazuje nawet 20 spotkań, mógłby udźwignąć większą szansę. Prosta sprawa – u tego niespełna 35-letniego arbitra zauważamy progres, nabiera pewności, a nie o wszystkich jego kolegach w podobnym położeniu możemy powiedzieć to samo.

PLOCK 10.02.2019 MECZ 21. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: WISLA PLOCK - LEGIA WARSZAWA 0:1 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - LEGIA WARSAW 0:1 KRZYSZTOF JAKUBIK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Wysoki facet i wysoki poziom? No, chciałoby się. Zaczyna się w naszym rankingu ekstraklasowa klasa średnia. Na pewno cholernie potrzebna przy takim zatrzęsieniu meczów do poprowadzenia na murawie i do przesiedzenia na VAR-ze. Jednak jednocześnie mamy wątpliwości, czy jej przedstawicieli stać na przeskoczenie pewnego poziomu. A pisząc „pewny” tym razem mamy na myśli taki, na którym chcielibyśmy widzieć wszystkich ekstraklasowych arbitrów. Doceniamy postęp, bo na przykład w sezonie 2016/17 należał do najgorszych arbitrów w lidze, ale już w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami widzimy u Jakubika lekki zjazd. Zero wielkich wpadek, ale około 5-6 meczów, w których musi gwizdać lepiej, spokojnie znajdziemy.

PLOCK 29.03.2019 MECZ 27. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - ZAGLEBIE LUBIN 0:1 DOMINIK FURMAN JAROSLAW PRZYBYL FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Cztery lata temu pisaliśmy o nim tak: „Styl pracy Przybyła, który polega na tym, by nie rzucać się w oczy, nam się podoba, ale jeśli mamy być szczerzy – nie protestowalibyśmy, gdyby pojawił się młody arbiter, który mógłby go zluzować. Z braku laku, może być”. 

Coś się od tego czasu zmieniło? W zasadzie tak, bo widząc poziom młodszych kolegów, jakoś przeszły nam chęci na wymienianie solidnego Przybyła. Wskoczył pół półki wyżej i trzyma ten poziom. Bardzo mocno, czego potwierdzeniem może być średnia not, którą u nas zdobywa.

Sezon 16/17: 4,69.
Sezon 17/18: 4,72.
Sezon 18/19: 4,75.

Skalę mamy sześciostopniową, więc chciałoby się, żeby przynajmniej miał tu więcej niż pięć, ale jak się nie ma, co się lubi… Przy czym choćby o kompromitacji z początku sezonu, gdy mimo VAR-u skrzywdził Arkę w meczu z Górnikiem, cały czas pamiętamy.

LUBIN 25.11.2018 MECZ 16. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: ZAGLEBIE LUBIN - LEGIA WARSZAWA 0:1 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: ZAGLEBIE LUBIN - LEGIA WARSAW 0:1 WILLIAM REMY PAWEL GIL FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Kto by pomyślał, prawda? Był przecież długi okres, gdy Paweł Gil wygrywał wszystkie nasze rankingi na najgorszych sędziów i wręcz domagaliśmy się od piłkarskiej centrali, by wysłała tego faceta na urlop, najlepiej wieczny, bo regularnie wypaczał wyniki i niweczył starania sportowców. Ale takiego Gila nie widzieliśmy już dawno… No, napisaliśmy te słowa przed meczem Pogoni z Lechem, w którym dał Gumnemu kartkę za symulkę, a powinien gwizdnąć karnego, ale niech to będzie wypadek przy pracy (pokażą najbliższe kolejki). Nie wiemy, czy to kwestia coraz mniejszej liczby spotkań do poprowadzenia jako główny, czy podbudowanie autorytetu związane z tym, że zrobiono z niego dużego speca od VAR-u, czy może jeszcze coś innego, ale zmiana na plus widoczna jest gołym okiem.

Oczywiście mówimy o tym, jak wypada na tle kolegów, a o tym, jakie jest to tło, już sporo napisaliśmy.

POZNAN 23.02.2019 MECZ 23. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LECH POZNAN - LEGIA WARSZAWA 2:0 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LECH POZNAN - LEGIA WARSAW 2:0 TOMASZ MUSIAL FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Był już w czołówce polskich sędziów, można powiedzieć, że ze swoim usposobieniem miał wręcz wszystko, by być gwiazdą sędziowania w Polsce, ale w pewnym momencie przestało się zgadzać to, co jednak zawsze będzie najważniejsze – boiskowa postawa. Tytuł najsympatyczniejszego arbitra pozostał, bo w ankiecie „Weszło z butami” jakieś 90% ligowców mówi, że to właśnie z nim poszliby pogadać przy piwku, ale głęboko wierzymy, że Musiał ma większe ambicje niż zwycięstwo w takim rankingu. Przyznał nam się kiedyś w wywiadzie, że ma problem z oceną poważnych fauli, góra z takiej szczerości nie była zadowolona i trochę się za nim ta łatka, którą sam sobie przypiął, ciągnie. Miał w tym sezonie, na przełomie października i listopada bardzo słaby okres, który zaczął się od trudnego meczu Pucharu Polski, w którym Piast grał z Legią, później się ogarnął, a ostatnio widzimy go tylko w wozie VAR.

KIELCE 28.07.2018 MECZ 2. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: KORONA KIELCE - LEGIA WARSZAWA 1:2 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: KORONA KIELCE - LEGIA WARSAW 1:2 KRZYSZTOF MYRMUS FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Z Piotrem Lasykiem mamy w tym sezonie tylko jeden, choć jednak dość istotny problem – jego początek powinien spędzić w „zamrażarce” albo – jak kto woli – na przymusowym urlopie. Oczywiście za to, co zrobił Wiśle Płock w końcówce poprzednich rozgrywek w meczu w Białymstoku, bo to płocczanie powinni skończyć sezon w pucharach, a nie Górnik Zabrze. W teorie spiskowe dotyczące tego, że to stary kumpel Marcina Brosza rzecz jasna nie wierzymy, ale jednak bardzo słabe było to, iż w przerwie między rozgrywkami sprawę po prostu zamieciono pod dywan. Rozumiemy to jedynie o tyle, że na Lasyka zaczęto stawiać – dostał w trybie awaryjnym finał Puchar Polski i wybrnął z tego obronną ręką – ale duży niesmak pozostał.

A jemu zostało tylko pokazywać się z dobrej strony na boisku, by w końcu zniknął. I choć w Płocku kelnerzy zapewne dalej będą pluli mu do zupy, a piłkarze Wisły rozpamiętywali zabraną szansę, to trzeba przyznać, że Lasyk ma dobry sezon. A może nawet bardzo dobry. Niewiele kontrowersji, a werdyktów, które byśmy zmienili, jeszcze mniej.

WARSZAWA 20.04.2019 MECZ 31. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LEGIA WARSZAWA - CRACOVIA KRAKOW 1:0 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LEGIA WARSAW - CRACOVIA CRACOW 1:0 BARTOSZ FRANKOWSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

– To zdecydowanie najtrudniejszy moment w karierze. Dla mnie finał Pucharu Polski to coś więcej niż kolejny mecz, bo niesie za sobą duży bagaż emocjonalny. Sędziowie raczej nie mają okazji wysłuchać na murawie swojego hymnu, tym bardziej na Stadionie Narodowym i przy pełnych trybunach, a bardzo chciałbym coś takiego przeżyć. Do tego dochodzi wymiar bardziej osobisty, bo w ramach podziękowania za wszystko kupiłem bilety na mecz dla moich rodziców, dla mojej żony i dzieci. Nie było łatwo później wytłumaczyć synowi, który już bardzo zaczął ten wyjazd przeżywać, dlaczego na to spotkanie nie pojedziemy. Muszę jednak bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nie mam do nikogo pretensji. Gdybym lepiej sędziował w Poznaniu, to na Stadion Narodowy bym wybiegł. 

Jeśli nie kojarzycie sytuacji, o której mowa (cały nasz wywiad z arbitrem TUTAJ), przypominamy – Bartosz Frankowski został w poprzednim sezonie nieco upokorzony przez swoich przełożonych. Tak jak sędziowie publicznie zawsze są bronieni do ostatniej kropli krwi, nierzadko w sposób mijający się ze zdrowym rozsądkiem, tak arbitrowi z Torunia w ostatniej chwili odebrano prestiżowy mecz, finał Pucharu Polski. Wszystko przez błąd w spotkaniu ligowym w Poznaniu, gdy po interwencji VAR-u nie wyrzucił z boiska Emira Dilavera. To z pewnością trudny moment i mógł być początkiem większego zjazdu Frankowskiego, ale wydaje nam się, że nie tylko nic takiego nie miało miejsca, a wręcz przeciwnie – wrócił silniejszy. Do pewnego momentu największą kontrowersją związaną z jego sędziowaniem była spina z Cezarym Stefańczykiem, która skończyła się absurdalnie długim zawieszeniem obrońcy, ale trzeba zaznaczyć, że ten trudny mecz Wisły Płock z Cracovią Frankowski sędziował bardzo dobrze. Jak większość spotkań w tym sezonie. Do pewnego momentu, bo niedawno to właśnie on zagwizdał tę nieszczęsną rękę Rapy na Legii.

Przy czym ogólnego obrazu to nie zmienia – Frankowski zaliczył duży progres. Dlatego nie dziwi to, że za chwilę na Narodowy wróci.

SZCZECIN 09.11.2018 MECZ 15. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: POGON SZCZECIN - LEGIA WARSZAWA 2:1 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: POGON SZCZECIN - LEGIA WARSAW 2:1 DANIEL STEFANSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl *** Local Caption ***

Zacznijmy od klasycznego pytania: czy ten sędzia jest z Warszawy?

W teorii nie, bo w każdej obsadzie ma wpisaną przy nazwisku Bydgoszcz, ale różnie ludzie mówią. A jeśli to prawda, to apelujemy – najwyższa pora skończyć z fikcją, która dotyczy tego przypadku. I poważnie się zastanowić, czy skoro tolerujemy ten układ, to dlaczego nie wyznaczamy na przykład Tomasza Musiała do meczów Wisły Kraków i Cracovii.

Ale to temat na inną, dłuższą rozmowę. Tym bardziej, że wczoraj Stefański stał się najgorętszym nazwiskiem z tych, które widzicie na liście. Nie ukrywamy, że na czwartym, wysokim miejscu umieściliśmy go długo przed meczem. W obliczu wiadomej kontrowersji, o której wypowiedzieli się już chyba wszyscy, a mimo to ciągle nie ustaliliśmy tej jednej „słusznej” wersji, zadecydowaliśmy, że nic nie zmienimy. Po pierwsze właśnie przez to, że sytuacja jest niejednoznaczna, a po drugie – Stefański na swoją pozycję pracował cały sezon i trzeba powiedzieć, że robił to rzetelnie i solidnie. Nie ma przypadku w tym, że to właśnie on dostał do poprowadzenia mecz na szczycie.

WARSZAWA 03.04.2019 MECZ 28. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - JAGIELLONIA BIALYSTOK 3:0 SZYMON MARCINIAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

– Cooo?! Ten z naszych sędziów, który jest zaliczany do grona kilku(nastu) najlepszych na kontynencie dopiero trzeci? Czy komuś na łeb spadł sufit?

Ano nie spadł. Absolutnie nie podważamy tego, że Szymon Marciniak przez lata wykonał kapitalną robotę, by dziś znajdować się w miejscu, w którym jest – wśród najbardziej cenionych fachowców. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym sezonie zaliczył obniżkę formy i trzymanie go na pierwszym miejscu „za zasługi” byłoby nie w porządku wobec pozostałych arbitrów. Nie zamierzamy wchodzić w te wszystkie dyskusje dotyczące tego, czy nie zaczął gwiazdorzyć, czy ma za duże ego, by właściwie współpracować z VAR-em i tak dalej. To sztucznie podpompowane tematy. Patrzymy na liczbę błędów, przypominamy sobie fatalny początek sezonu, gdy sami apelowaliśmy o urlop dla arbitra z Płocka i wychodzi nam, że aktualnie są lepsi. Po prostu.

Choć nie zmienia to faktu, że ciągle lepszy Marciniak po czterech nieprzespanych nocach i przebiegnięciu maratonu niż na przykład Dobrynin.

TULUZA 13.06.2016 MECZ I RUNDA GRUPA D MISTRZOSTW EUROPY 2016: HISZPANIA - CZECHY 1:0 --- FIRST ROUND GROUP D UEFA EURO 2016 MATCH IN TOULOUSE: SPAIN - CZECH REPUBLIC 1:0 PAWEL RACZKOWSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Gdy podobny ranking zrobiliśmy cztery lata temu, też widzieliśmy go na drugim miejscu, ale z widokiem na awans jeszcze wyżej. Uznawaliśmy wtedy, że jest trochę niedoceniany. Czyli możemy teraz trochę zamotać się pomiędzy szacunkiem za to, że utrzymał tak wysoką pozycję, a zastanawianiem się, czemu przez ten czas jeszcze się nie poprawił i nie postawił ostatniego kroku. Przy czym bardziej zwracalibyśmy uwagę na ten pierwszy aspekt. Miał słabszy moment w końcówce rozgrywek 2016/17, miał słabszy moment również w poprzednim sezonie, gdy stał się nawet wrogiem publicznym numer jeden w Zabrzu i były ku temu pewne podstawy, bo Górnika skrzywdził, ale życzymy każdemu sędziemu, by na przestrzeni dłuższego czasu miał tylko takie słabsze momenty.

Teraz jego nazwisko bardzo rzadko pojawia się w kontekście kontrowersji, a o to w tej zabawie chodzi.

KEMERAGZI 27.01.2019 MECZ TOWARZYSKI: BANIK OSTRAWA - FK ORENBURG --- FRIENDLY FOOTBALL MATCH: FC BANIK OSTRAVA - FK ORENBURG TOMASZ KWIATKOWSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Brawo Mordo!

Pijemy rzecz jasna do tego, w jaki sposób zwraca się do piłkarzy, co pokazał materiał przygotowany przez Canal+. Duży luz na boisku i naturalny autorytet wynikający i z charyzmy, i z tego, że po prostu zna się na tej robocie. Nie jest to arbiter, którego kompletnie nie dotyczą kontrowersje, ale po pierwsze – takich nie ma, to postacie fikcyjne, występujące tylko z bajkach (najczęściej tych autorstwa Kolegium Sędziów), a po drugie – tak naprawdę jedyna mocniejsza rzecz, którą na Kwiatkowskiego mamy, to niezagwizdanie faulu przy pierwszej bramce Wisły w derbach Krakowa. Wiadomo – szybki gol trochę ten mecz ustawił, ale nie pompujmy tej pomyłki to miana skandalu i wygrania meczu drużynie Stolarczyka. Zdarzyło się i trudno. Ale generalnie tak trzymać! I nie puszczać.

Fot. FotoPyK

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Kanał Sportowy
08.04.2020

Park Maszyn: Kubica, Zmarzlik, Przygoński I Marszałek

 Michał Pol i Tomasz Smokowski zapraszają od 20:00 na Park Maszyn – gośćmi programu będą Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik, Jakub Przygoński i Bartłomiej Marszałek.
08.04.2020
Blogi i felietony
08.04.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transmisji z wydarzeń sportowych sprawia, że najchętniej skrytykowalibyśmy nawet reporterów nadających spod szpitali, którzy nie potrafią zachować prawidłowej sylwetki podczas swoich 60-sekundowych wystąpień. W pełni więc rozumiem, że nauczycielka języka polskiego, która wykonała na wizji kilka ćwiczeń rozciągających z miejsca stała się obiektem drwin. Przyznajmy – nie był to występ, który wymienilibyśmy jednym tchem […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Jestem very solid keeper, teraz będę very solid streamer! Wojtek Pawłowski wspiera szpitale

Podczas kwarantanny z piłkarzy wychodzi spora kreatywność. Po najedzeniu się makaronem można na przykład żonglować papierem toaletowym… I tego nie wyśmiewamy, w końcu lepiej siedzieć w domu i zachęcać do tego innych – w każdy możliwy sposób. Ale poza nagrywaniem takich filmików i próbami przebicia polskiego Messiego, są przypadki bezpośredniej pomocy szpitalom. Andrea i Sergiu […]
08.04.2020
Anglia
08.04.2020

Zaplecze Premier League może zostać wysadzone w powietrze

795,5 miliona funtów – to przychód wszystkich klubów Championship za sezon 2018/19. W tym samym okresie te same kluby z tej samej Championship przeznaczyły na wypłaty dla zawodników w sumie aż 854,8 miliona funtów. Co tu dużo mówić, zaplecze angielskiej ekstraklasy stało się jedną z najbardziej przepłaconych lig piłkarskich w Europie. Tamtejsze zespoły, marzące o […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Radomiak bez stypendiów miejskich. Czy to oznacza upadek?

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, jak w obliczu koronawirusa poradzą sobie finansowo polskie kluby. Spory znak zapytania stawialiśmy zwłaszcza przy tych, które w dużej mierze żyły na garnuszku miejskim. Wiadomo było bowiem, że miasta będą miały w najbliższym czasie nieco inne problemy na głowie. Wygląda na to, że jako pierwszy w poważne kłopoty może wpaść […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

„Podziękuję piłkarzom i wypiję z nimi flaszkę”, czyli niższe ligi w czasach wirusa

Wiemy, że kryzys związany z koronawirusem odbije się na klubach Ekstraklasy i pierwszej ligi. Widzimy przecież, co się działo i dzieje w Arce, Bełchatowie, Lechii, prezes Śląska mówił w wywiadzie dla nas, że będzie wyzwaniem zebranie odpowiedniej liczby zespołów na poziomie centralnym. Nie jest różowo, zdecydowanie. Ale skoro problemy ma góra piramidy, to co musi […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Klasyczny Mourinho. Najpierw pomógł starszym, teraz złamał rządowe zalecenia

Pamiętacie jeszcze historię o tym, jak Jose Mourinho błysnął obywatelską postawą i dostarczał starszym osobom zakupy? Sporo było nad Portugalczykiem zachwytów, sporo było też pochwał – zupełnie rzecz jasna zasłużonych. Problem w tym, że o ile wtedy „The Special One” ocieplił swój wizerunek, tak teraz zdecydowanie go pogorszył. A to za sprawą fotek zrobionych mu […]
08.04.2020
Weszło Extra
08.04.2020

Do dziś mam w domu ofertę nowej umowy z Evertonem, którą odrzuciłem

Mateusz Taudul nie skończył jeszcze siedemnastu lat, gdy w 2011 roku wyjechał z MSP Szamotuły do Evertonu. Jego historia jest jednak dowodem, że wczesne opuszczenie Polski, bez debiutu w seniorskiej piłce, to bardzo duże ryzyko, bo można wrócić z niczym. Gdyby kilka spraw ułożyło się szczęśliwie, być może dziś miałby przynajmniej kilka meczów na ławce […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

QUIZ. Na kim zarobiły kluby Ekstraklasy?

Zimą ustanowiono nowy rekord transferowy Ekstraklasy. Choć Mariusz Piekarski odgraża się, że niedługo pobije go Michał Karbownik, koronawirus może namieszać na rynku do tego stopnia, że wielkie kwoty dalej będą dla polskich klubów nieosiągalne. W ramach kolejnej odsłony naszych quizów przygotowaliśmy więc, tak dla odświeżenia pamięci, zestawienie najwyższych transferów wychodzących w dotychczasowej historii naszej ligi. […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Jak piłkarz ma się zgodzić na obniżkę, gdy od stycznia nie dostaje pensji? 

– Trzeba piłkarzy zrozumieć – jak ma się zgodzić na obniżkę, skoro od stycznia nie dostaje pensji? Dlaczego wcześniej klub nie płacił, skoro np. dostał transzę z Canal+ lub od sponsorów? I niech najpierw zapłaci to, z czym zalega, wtedy można rozmawiać dalej – mówi Euzebiusz Smolarek, który prężnie działa w temacie obniżek kontraktów. Z […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Facet czyta „365 dni”, odcinek 6: You Can Dance na festiwalu w Wenecji

– Jedyne, co irytuje mnie w naszej sytuacji, to fakt, że grozi mojej rodzinie – Laura Biel mocno rozpoczyna dziewiąty rozdział książki. Mocno, bo wcześniej, o czym wam nie pisałem, widziała jak don Massimo wykonał egzekucję. Na terenie swojej wyczesanej willi ot tak po prostu strzelił komuś w łeb. Z zimną krwią, bez mrugnięcia okiem. […]
08.04.2020
Kanał Sportowy
08.04.2020

Smokowski i jego TOP10 zaskakujących transferów polskich piłkarzy

 Z Sokoła Tychy do bramki Feyenoordu? Polak bez choćby minuty w reprezentacji – nie licząc U-18 – z miejscem w szalonym gangu Wimbledonu? W historii polskiej piłki nie brakowało transferów szokujących. Tomasz Smokowski zaprasza na TOP10 najbardziej zaskakujących zmian barw, których bohaterami byli polscy piłkarze.
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

Bramki po przerwie w Nikaragui? Można na typ zarobić!

Mamy tu fanów nocnych rozgrywek w Nikaragui? Z pewnością! Dlatego też sprawdzamy, co legalny bukmacher Superbet przygotował dla tych, którzy chcą zarobić na tej egzotycznej lidze. Na tapet bierzemy dwa pierwsze spotkania, na które mamy naprawdę niezłe kursy! Sprawdźcie naszą analizę! Managua FC – Ocotal Ostatnie mecze bezpośrednie: PRWWW Poprzednie spotkania Managui: RRWWW Ostatnie mecze […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

Szturm na I ligę zakończony pod Tobrukiem i Monte Cassino

Czarni, Hasmonea, wreszcie najsłynniejsza i najmocniejsza Pogoń Lwów. Miasto Górskiego, Kuchara i Matyasa, legend polskiej piłki. Potężna i piękna historia, ośrodek kultury i sztuki. O Polakach we Lwowie, o lwowskim futbolu, lwowskich trenerach, działaczach i mecenasach sportu napisano dziesiątki książek, setki publikacji. Ale tuż za miedzą wyrastała inna potężna ekipa, która miała wszystko, by w […]
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

Walka o finał Pucharu Białorusi w Brześciu. Dynamo znów ogra Szachcior?

Przed nami pucharowe emocje! W środę zwykle pisaliśmy to przy okazji meczów Ligi Mistrzów, ale dziś nie mamy takiego przywileju. Chętnie obejrzymy natomiast spotkania na Białorusi, gdzie rozegrane zostaną półfinału pucharu kraju. W jednym z nich obejrzymy powtórkę z niedawnego starcia o Superpuchar Białorusi pomiędzy Dynamem Brześć i Szachciorem Soligorsk. Sprawdź ofertę legalnego bukmachera eWinner […]
08.04.2020
Weszło
08.04.2020

„Wielu się cieszyło, że przez kontuzję nie pojechałbym na EURO”

W środowej prasie kilka ciekawych wywiadów. Dawid Kownacki opowiada o kryzysie formy, hejcie ze strony kibiców i dorastaniu jako facet. Sergiu Hanca rozwija wątki dotyczące pomagania. Marcin Animucki przedstawia scenariusze dotyczące dokończenia sezonu w Ekstraklasie. Do tego rozmowa z prezesem Dolnośląskiego ZPN i dosadne opinie Henryka Wawrowskiego na temat postawy wielu piłkarzy w czasie pandemii. […]
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

Czym jest bezpieczny zakład? Czyli kupon z kołem ratunkowym

Koło ratunkowe u bukmachera? Tak, to możliwe. Bezpieczny zakład to opcja, dzięki której możemy wygrać nawet z jednym pudłem na kuponie. Jak obronić się przed największą zmorą graczy? Wystarczy spełnić określone warunki i postawić bezpieczny zakład. Nasz poradnik wyjaśni wam, o co konkretnie chodzi oraz jak skorzystać z tej opcji. Czy warto stawiać bezpieczny kupon? […]
08.04.2020
Bukmacherka
08.04.2020

Mistrz Tadżykistanu wraca do gry!

Do grona lig, które możemy śledzić w tych trudnych dla kibica czasach, dołączyła ekstraklasa w Tadżykistanie. W środku tygodnia do gry wraca mistrz kraju, Istiqlol Dushanbe. W pierwszej kolejce krajowy potentat zmierzy się z beniaminkiem rozgrywek, a my możemy na tym nieźle zarobić w BETFAN! Dushanbe 83 – Istiqlol Dushanbe Derby Dushanbe to coś, na […]
08.04.2020