post Avatar

Opublikowane 11.04.2019 12:54 przez

redakcja

Przyjrzyjmy się najbrzydszemu, co ma do zaoferowania futbol. Przyjrzyjmy się Jordiemu Albie.

A raczej konkretnemu wycinkowi działalności zupełnie przyzwoitego zawodnika, który gdyby był Polakiem, na pięćdziesiąt lat zabetonowałby pozycję lewej obrony w wyjściowym składzie reprezentacji Polski, nawet po siedemdziesiątce godząc terminy zgrupowań z wizytami klubie seniora i pieleniem grządek na działce we wsi pod Tarragoną.

Ale może to i lepiej, że jednak tej kadry nie zabetonuje, bo nawet jeśli mielibyśmy wygrywać z Albą, ale pajacującym jak wczoraj z Manchester United, to wolę całe życie przegrywać z Senegalem, Ekwadorem i Koreą.

Przegapiliście najlepszy aktorski wyczyn od czasu występu Kirka Douglasa w „Spartakusie”? Łapcie, ale ostrzegam: tylko dla osób o mocnych nerwach.

Spróbujmy dociec co się tutaj zdarzyło. Alba podnosi się z boiska, potem, z subtelnością lawirującego Stara, zdziela Younga głową w brzuch. Być może zrobił to celowo, co uznaję za prawdopodobne, a być może tylko nie zauważył, że obok niego stoi człowiek. Nie jest to jednak tak istotne, bo najgorsze co Alba zrobił, wydarzyło się po zderzeniu, kiedy rzucił się murawę jak trafiony laserem z Contry.

Co sobie w tym czasie myślał Hiszpan? Oczywiście takie zachowanie sugeruje, że może być nieskalanym myślą, ale zaryzykujmy teorię, według której w jego głowie nie hula tylko wiatr.

Na co konkretnie chciał nabrać Alba arbitrów? Na to, że Young celowo zaatakował go brzuchem? Czy ktokolwiek widział kiedyś taki atak? Czy gdziekolwiek słyszano o zdradzieckim ciosie pępkiem? Czy w stronach Alby brzuchem stanowi groźną broń, przy której użyciu można – powiedzmy – obrabować bank?

W jego rodzinnych stronach nie byłem, więc nie wiem. Mi kojarzy się tylko przejazd autobusem Randy’ego z „Chłopców z baraków”, ale zauważmy, że nawet tutaj ofiara nie upadła na ziemię jak ścięte drzewo.

Mamy czasy VAR. Co prawda wczoraj ten VAR raz działał, a raz nie, generalnie arbitrzy chyba zasiedli do niego pierwszy raz, ale nie zmienia to faktu, że Alba powinien liczyć się z konsekwencjami takiej próby kantu. To, że mimo wszystko jej spróbował, też wystawia mu rewelacyjną ocenę. A przecież nawet i bez VAR-u: sędzia stał dokładnie krok obok. Wszystko widział.

Takie zagrania to krecia robota dla całej dyscypliny. Już piłka nożna w krajach, w których nie jestem sportem numer jeden, czyli choćby w USA, utożsamiana jest z wywracaniem się przy najmniejszym kontakcie. To, co zrobił Alba, to woda na młyn wszystkich wyśmiewających piłkę nożną za wszechobecne, przerysowane cwaniactwo, na które mam nadzieję VAR będzie skuteczniejszym panaceum niż wczoraj.

Zresztą, sama Barcelona też zachwycona być nie może. Używając marketingowego języka, próbuje sprzedawać siebie jako drużynę grającą najpiękniej na świecie. No i dobrze, mają swój rozpoznawalny styl, ale takie zagrania jak wczoraj to wkładanie własnej łapy we wnyki, PR-owy samobój, bo tu piękna tyle co w rzeźni.

Ja sam nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak mając tyle talentu, mając wszystko, by po prostu boiskowo okazać wyższość, trzeba uciekać się do tak niskich zagrywek, które później będą krążyć po sieci i narażać głównego antybohatera na śmieszność i szyderę. W przypadku zawodników na tym poziomie, opinia o nich ma bezpośrednie przełożenie finansowe, bo każdy z nich ma szansę na własny kontrakt reklamowy z konkretną marką – ja, choćbym zobaczył czereśnie zachwalane przez Albę, wybrałbym kwaśne wiśnie.

Mówcie co chcecie, może wam jego zachowanie nie przeszkadza, może uważacie, że przesadzam, może doszło do jakiegoś nieporozumienia, a może zawodnik United po koszulką trzymał maczetę. Dla mnie jednak wczorajsza sytuacja to koronny dowód, że inteligencja boiskowa nie musi mieć nic wspólnego z inteligencją jako taką.

Leszek Milewski

PS: Sprawę Messi-Smalling niech kto inny zaciągnie na wokandę, ja, wbrew pozorom, nie muszę zajmować się wszystkim.

Opublikowane 11.04.2019 12:54 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Źle zaczęli, dobrze kończą. Największe pozytywne metamorfozy w Ekstraklasie

Jeżeli ktoś słabo zaczyna przygodę z Ekstraklasę, w większości przypadków tendencja już się nie zmienia. A jeżeli prezentuje się co najwyżej przeciętnie przez rok lub półtora, tym bardziej trudno zakładać, że nagle eksploduje z formą. W tym sezonie jednak mamy i takie historie. Niektóre metamorfozy są naprawdę zaskakujące, bo nie ukrywamy, że na kilku nazwiskach […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Karne to loteria – mówią ci, którzy na futbolu nie za bardzo się znają. Nam bardziej pasowałoby stwierdzenie, że dyktowanie karnych to loteria, bo często (nawet przy VAR) mamy wrażenie, że arbitrzy losują sobie decyzje w polu karnym. Ale niech będzie – pobawmy się w typowanie. Ile rzutów karnych zostanie podyktowanych w 36. kolejce Ekstraklasy? […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Czy na pewno doceniamy, w jakim miejscu jest dziś Jan Bednarek?

Na murawie nieprawdopodobne stężenie talentu, Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford czy Paul Pogba. O wyniku nie rozstrzyga jednak żaden z nich, a skromny polski stoper, który wyskoczył najwyżej do centry z rzutu rożnego i strącił piłkę tak, że Obafemi musiał już tylko dopchnąć ją do pustej bramki. Jan Bednarek zaliczył drugą asystę w sezonie, […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Norwich City, czyli sztuka spadania z klasą. Co może czekać Płachetę?

Złośliwi powiedzą, że Norwich City to angielski odpowiednik ŁKS-u Łódź. Beniaminek stroniący od kosztownych wzmocnień, ale odważnie stawiający na ofensywny styl gry. Zafiksowany wręcz na punkcie swoich długofalowych wizji. No i żegnający się z najwyższym poziomem rozgrywek po zaledwie jednym sezonie. Jeśli przyjrzeć się jednak szczegółom, to znajdziemy trochę różnic między oboma klubami. Przeanalizujmy zatem, […]
14.07.2020