post Avatar

Opublikowane 09.04.2019 12:24 przez

redakcja

Blok Kamila Glika widać z okien Szkoły Podstawowej nr 2 Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu Zdroju. Szymon Żurkowski i Bartosz Kopacz w miejscowym MOSiR-ze stawiali swoje pierwsze piłkarskie kroki. Dziś w pierwszoligowym GKS-ie 1962 występuje siedmiu kolejnych wychowanków miejscowej akademii. Skąd te efekty?

Trzeba przyznać, że żyzna jastrzębska gleba wydaje regularne plony. Ciekawe nazwiska ukształtował jednak śląski charakter, bo trudno mówić o systemie szkolenia, który w klubie zaczął funkcjonować dopiero od niedawna.

– Od samego początku, gdy przejmowałem klub, staraliśmy się przygotować go do płynnego przejęcia szkółki piłkarskiej MOSiR. Przygotowaliśmy projekt, którego celem było utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego i na jej bazie zagospodarować chcieliśmy całą pracę naszej akademii. W tej chwili mamy blisko 500 dzieci, podnosimy standardy w akademii, chcemy, by wszystko funkcjonowało jak najlepiej – mówi Dariusz Stanaszek, prezes GKS 1962 Jastrzębie.

Kilka lat temu GKS ogłosił upadłość. W sezonie 2009/10 odbudowa klubu rozpoczęła się od okręgówki. I tak pięli się w górę.

1 stycznia 2018 roku szkółka piłkarska MOSiR Jastrzębie Zrój została przejęta po 25 latach działania. Przez GKS. Z całym dobytkiem – trenerami i zawodnikami. Podpisano porozumienie z akademią, które uchwalił zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Wcześniej, przy dzisiejszym pierwszoligowcu, nie było szkolenia. To MOSiR stanowil przez lata jego zaplecze.

– 1 stycznia 2018 to data, kiedy przejęliśmy akademię. Musieliśmy sobie poradzić z tym tematem. „Przejęliśmy” również dyrektora Grzegorza Łukasika, który zajął się całym SMS-em i stworzył dzisiejszą akademię. To był dla nas ważny etap – dodaje Stanaszek.

– Akademia Piłkarska GKS-u Jastrzębie szkoli dzieci od 4. do 19. roku życia. W zależności od wieku chłopców, trenują oni na różnych boiskach – opowiada wspomniany przez prezesa Łukasik, dyrektor akademii oraz szkoły. – Do trzeciej klasy szkoły podstawowej drużyny podzieliliśmy na 10-12-osobowe grupy, które korzystają z obiektów miejskich typu Orlik. Takie boiska na terenie miasta są dla nas dostępne trzy. Ci, którzy uczęszczają już do szkoły, korzystają natomiast z jej bazy – Orlika oraz z boisk przy ul. Kościelnej, gdzie posiadamy oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią, pełnowymiarową płytę naturalną, sześć szatni, gabinet odnowy biologicznej i sauny.

Ponad 480 zawodników podzielonych jest w GKS-ie na 23 grupy treningowe – 11 w SMS-ie i 12 młodszych. W roczniku 2012 funkcjonują na przykład cztery grupy, a ich podział zależny jest od umiejętności młodych adeptów futbolu.

56527842_392298668257297_6778566644974223360_n

Również klas jest niekiedy po cztery, a w zależności od progresu lub regresu formy – uczniowie są między nimi „przesuwani”. Z regionu dobierani są jednocześnie zdolni nowi gracze. – Myślę, że przekroczymy niebawem liczbę 500 chłopaków – z optymizmem w przyszłość patrzy dyrektor Łukasik.

Składka członkowska w akademii wynosi 100 złotych i dotyczy wszystkich. Młodszych, starszych w szkole oraz w grupach wiodących i mniej perspektywicznych. Pod tym względem wszyscy są równi, chociaż, wydaje się, że tracą na tym najlepsi. Pokrzywdzeni mogą czuć się ze względu na to, że w innych klubach grupy wiodące raczej za udział w zajęciach treningowych nie płacą.

– Z każdym rokiem nasza akademia bardzo fajnie się rozwija. Stworzyliśmy silne podwaliny, by dać naszym wychowankom możliwości do debiutu w Ekstraklasie – mówi Dariusz Kłus, trener rocznika 2004, były piłkarz m.in. ŁKS-u. – Mamy zespół seniorów w I lidze i uważamy, że jest on na tyle stabilny, by utrzymać się na tym poziomie. Gra w I lidze dla naszych chłopców jest celem i bodźcem, zachęcającym ich do treningów. A może na podwalinach silnej akademii uda się im powalczyć o coś więcej? – zastanawia się.

Glik to wizytówka całego Jastrzębia. W klubie był jednak bardzo krótko. Szybko przeszedł do Realu Madryt. Poza wspomnianymi Żurkowskim czy Kopaczem w GKS-ie lub MOSiR-ze terminowali również Kłus, Maciej Małkowski. Sebastian Nowak, Łukasz Pielorz, Marcin Radzewicz, Tomasz Midzierski, Paweł Hajduczek, Kamil Szymura czy Kamil Jadach.

Łukasik: – Glik to nasza jastrzębska wizytówka. To zawodnik, który nie tylko znany jest na Śląsku, ale w całej Europie. Fakt, że wychowankami możemy chwalić się od zawsze. Dziś nasi wychowankowie to reprezentanci Polski, to zawodnicy, którzy występują na boiskach Ekstraklasy czy I ligi. Pierwszy zespół oparty jest o nich od lat i mam nadzieję, że będziemy to jeszcze rozwijać. Że jastrzębski futbol seniorski oparty będzie w zdecydowanej większości na swoich chłopakach.

Wychowankowie GKS-owi wypracowywali awans za awansem. W dwa sezony z trzeciej ligi przeskoczyli aż na zaplecze Ekstraklasy, na którym klub pragnie się utrzymać. I wszystko wskazuje na to, że w bieżącym sezonie mu się to uda.

Kłus: – Rokrocznie w Ekstraklasie i w I lidze pojawiają się chłopcy z Jastrzębia. Kiedyś z trenerami naliczyliśmy chyba 25 zawodników, którzy co roku, przynajmniej jeden czy dwóch z nich, wchodzili na najwyższy poziom w kraju. To nie były pojedyncze przypadki i mecze, bo wielu zawodników zrobiło kariery. W Jastrzębiu i okolicach są zdolni chłopcy. 

56816049_1237406189767834_4898101229730660352_n

Wielu wychowanków to absolwenci szkoły, której wartość co rusz podkreśla Łukasik. We wrześniu w Jastrzębiu powołać chcą także liceum.

Jakie są plusy funkcjonowania we współpracy z SMS-em? – Zajęć sportowych jest bardzo dużo. Do pięciu treningowych jednostek piłkarskich dochodzą trening motoryki raz w tygodniu, zajęcia z judo, aerobiku lub pływania, a także jednostka sportów uzupełniających – koszykówki, piłki ręcznej lub siatkówki. A dzieciaki o godzinie 16, poza treningami, mają już „z głowy” lekcje i obiad. Mogą odpocząć i w spokoju odrobić zadania domowe. To pomaga im się właściwie rozwijać.

Z piłkarzami akademii GKS-u zajęcia motoryczne prowadzi Damian Zawierucha, trener związany też bezpośrednio z pierwszym zespołem. Nad koordynacją z najmłodszymi pracują natomiast dwie instruktorki fitness

Czwarte klasy trenują judo, w klasie piątej zaplanowano zajęcia aerobiku. – Z każdym miesiącem robimy małe kroki do przodu. Oprócz jednostek treningowych w szkole, każda grupa objęta jest dodatkowym treningiem motorycznym raz w tygodniu, wprowadzamy też inne sporty – judo, od przyszłego roku jiu-jitsu, korzystamy z basenu. Paleta tych sportów i różne bodźce wpływają na zawodników pozytywnie – chwali Łukasik.

Co pół roku w akademii odbywają się testy szybkości (RAST test), wytrzymałości (beep test) i mocy (wyskok dosiężny). Regularnie zawodnicy badani są także analizatorem składu ciała.

Boli, że jastrzębianie grają natomiast w tak słabych ligach. GKS nie tylko nie ma żadnego zespołu na poziomie centralnym, ale nawet w ligach śląskich nie wszystkie roczniki występują w wojewódzkiej pierwszej lidze…

– Cztery lata temu graliśmy z rocznikiem 1997 w lidze centralnej i odbiło się nam to czkawką – twierdzi Łukasik, który wspomina, jak po dobrych występach GKS-u Lech Poznań, Zagłębie Lubin czy Górnik Zabrze „przebrali” mu zawodników najzdolniejszych. Również tych z roczników młodszych.

– Dziś najlepsze polskie akademie stawiają mocno na skauting. Tak samo jest po zgrupowaniach kadr wojewódzkich – wtedy zaczynają się telefony do rodziców. Taki GKS w jeden sezon stracił sześciu późniejszych młodzieżowych reprezentantów Polski, a otrzymaliśmy za to 50 tysięcy złotych… Ekwiwalent za wyszkolenie to za mało, jak mamy później rywalizować o CLJ? – zastanawia się. – Wiadomym w piłce jest, że największe akademie będą najlepszych zawodników z akademii mniejszych przyciągać do siebie. Marki nawet klubów z okolicy – Górnika, GKS-u Katowice czy Piasta Gliwice – przyciągają. Każdy z nas ma satysfakcję, że nasi wychowankowie mogą robić kariery, jednak mamy nadzieję, że niebawem ta tendencja odwróci się. I że młodzi piłkarze będą chcieli przechodzić nie do wspomnianych akademii, a do Jastrzębia.

56718528_1311308592340762_5453359055638626304_n

Do pełni szczęścia przydałby się w klubie także zespół rezerw, gdzie juniorzy mogliby się regularnie ogrywać.

Program szkolenia w akademii GKS-u opiera się na Narodowym Modelu Gry Polskiego Związku Piłki Nożnej. Póki co własny system i metodyka pracy nie zostały zbytnio sprecyzowane. Te na potrzeby dokumentacji szkolnej są bardzo ogólne, bo to, że celem akademii jest wychować jednostkę – to dla nawet przeciętnego kibica żadna nowość.

Klub współpracuje z doktorem Gołasiem, który dla dzieci i ich rodziców prowadzi cykliczne wykłady dotyczące żywienia i zdrowego stylu życia. Jeśli idzie o kluby partnerskie, to na staże trenerskie, turnieje i obozy jastrzębianie jeżdżą natomiast do słowackiego MFK Rużomberok.

Jak w całej Polsce, bolączką w GKS-ie jest infrastruktura. Akademia w pełni opiera swoje działania na bazie miasta.

Przy szkole jest tylko jeden Orlik, starą siłownię przerobiono na salkę do judo. Przy ul. Kościelnej z kolei oświetlone boisko sztuczne i płyta naturalna nie wyglądają najgorzej. Niemniej dwa boiska pełnowymiarowe, przy tak licznej grupie trenujących w akademii, to tylko kropla w morzu potrzeb.

Stanaszek: – Największym problemem jest dla nas brak dostatecznej infrastruktury. W okresie zimowym brakuje hal, trudno nam jakoś rozsądnie podzielić boiska sztuczne. Planowane są jednak zmiany. Na Moszczenicy powstaną dwa treningowe boiska trawiaste, będziemy też nadal szukać rozwiązań. Myślimy np. o balonie nad jednym z boisk.

Podobno w mieście mowa jest też o nowym stadionie. Aktualnemu, zlokalizowanemu w centrum miasta, trudno sprostać wymogom licencyjnym. Baz treningową z prawdziwego zdarzenia miałaby powstać obok.

– Marzy nam się fajna baza treningowa. Mimo tego, że warunki nie są złe, liczba zawodników rośnie. Kompleksy boisk, które powstają w innych miastach, to kierunek, do którego musimy dążyć – zamyka temat infrastruktury dyrektor akademii.

56644933_411834896269269_1004659005915660288_n

Jastrzębie Zdrój to miasto dość bogate, z jedną z wyższych średnich zarobków w skali kraju. Niestety dla GKS-u, Jastrzębska Spółka Węglowa łoży pieniądze na siatkówkę. Powstała nawet siatkarska Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

Gdyby choć połowę inwestycji w budżet klubu Dawida Konarskiego i spółki JSW przeznaczyła na futbol – GKS byłby wniebowzięty.

Odpływać w marzenia nie ma jednak sensu. Jakie działania planowane są w akademii na najbliższą przyszłość? – Mamy swoje pomysły. Chcemy na przykład wejść we współpracę z zespołami z Czech. Słowacki Rużomberok to przykład, że obie strony mogą na takich przedsięwzięciach zyskać. Do granicy z Czechami mamy kilkanaście kilometrów, a wiele klubów dysponuje tam bardzo dobrymi bazami. Czesi prezentują też wysoki poziom piłkarski, są strasznie zadziorni i charakterni. Przede wszystkim jednak, chcemy polepszać warunki, w których trenujemy – podsumowuje Łukasik.

A że o te warunki warto zadbać, niech świadczą nazwiska, z których dziś wszyscy mieszkańcy Jastrzębia mogą być dumni.

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

Wideo: MATEUSZ STELMASZCZYK

Opublikowane 09.04.2019 12:24 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
02.06.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Aż pięć rzutów karnych zostało podyktowanych w ostatniej kolejce Ekstraklasy. Niektóre wynikające z błędów technicznych (ręka Zwolińskiego), inne powiedzmy, że z pewnej dozy nieroztropności (latający łokieć Petraska). Skoro jedenastki są na topie, to tym razem w konkursie #AleNumer pytamy was właśnie o to, ile razy piłkarze Ekstraklasy będą w tej kolejce strzelać z wapna. Już […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Cygan: Powrót Rakowa do Częstochowy jesienią jest realny

Dzisiejsza decyzja Komisji ds. Licencji to dla Rakowa Częstochowa słodko-gorzka pigułka. Z jednej strony licencja jest, można grać w Ekstraklasie, z drugiej – każdy mecz w Bełchatowie w 2021 roku będzie oznaczał 30 tysięcy złotych kary. Jak przyjęto te werdykty w Częstochowie? Dlaczego w Bełchatowie Raków będzie wpuszczał kibiców nawet, jeśli będzie to nieopłacalne? Czy […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

„Za wcześnie, Piotrek”. Kowal żegna Piotra Rockiego

Rok 2020 to jakiś pieprzony żart. Nieporozumienie. Chciałbym, żeby już się skończył, a to ledwie połowa. Wczoraj kolejny cios. Odszedł Piotr Rocki. Ostatni raz widziałem się z nim rok temu, bo Piotrek przeprowadził się na Śląsk, więc siłą rzeczy nasz kontakt nie był tak mocny, jak wcześniej. Natomiast gdy pojawił się w Warszawie, to oczywiście, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komu przerwa pomogła, komu zaszkodziła, czyli czego spodziewać się po I lidze?

Nie, nie odwołamy się po raz setny do cytatu „zęby swędzą…” na myśl o powrocie pierwszej ligi. Ale nie będziemy też ukrywać, że gdy myślimy o pierwszym gwizdku na zapleczu Ekstraklasy, na naszych twarzach gości uśmiech. Domyślamy się jednak, że nie wszyscy są tak szczęśliwi, jak my. Były kluby, którym przymusowa przerwa w rozgrywkach dostarczyła […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Deadline? To jakieś amerykańskie czasopismo?

Żyjemy w świecie nieustającej gonitwy. Nie ma żadnego przypadku w tym, że słówko „deadline” zrobiło karierę nie tylko w siedzibach wielkich korporacji, które uwielbiają zaśmiecać/wzbogacać (sami wybierzcie) nasz język tego typu terminami. Ci, którzy się wyłamują, potrafiąc przeciwstawić się tej „dyktaturze”, często zyskują status podziwianych buntowników. I właśnie dlatego musimy bardzo szczerze przyznać, że trochę […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Kara za korupcję dla Cracovii coraz bliżej

Gdy po raz pierwszy poruszyliśmy ten temat na naszych łamach, część komentujących była przekonana, że skończy się na naszym szczerym oburzeniu. Dziś już wiemy, że wręcz przeciwnie. Korupcja, której dopuściła się Cracovia w sezonie 2003/04, była bezkarna naprawdę długo, ale zdaje się, że PZPN ma zamiar wkrótce skorygować ten błąd. Związek poinformował, że jego rzecznik […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Marek Kozioł: „Mam nadzieję, że nasz występ to nie był jednorazowy wybryk”

– Wiadomo, że jak nie szło – na przykład w Mielcu, gdzie przesiadywałem podczas meczów na trybunach, nie łapiąc się nawet do meczowej osiemnastki – to człowiek się zaczynał zastanawiać, czy jest sens dalej to ciągnąć. Tym bardziej że to był taki okres, gdy do piłki trzeba było bardziej dokładać niż na niej zarabiać. Może […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Lublin zamiast Narodowego. Finał Pucharu Polski w wersji oszczędnościowej

Gdyby nie ta pieprzona pandemia, bylibyśmy już miesiąc po finale Pucharu Polski na Narodowym. Stadion jak zwykle byłby pełny, tętniłby życiem. Cóż, pewnie nie obyłoby się też bez jakiejś mniejszej czy większej aferki, natomiast w gruncie rzeczy mielibyśmy święto. Ale to za wcześniej za rok, a finał Pucharu trzeba było przenieść. Nowa arena? Arena Lublin. […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Licencyjny odsiew w pierwszej lidze. Czołowe kluby bez zgody na grę w Ekstraklasie

Proces licencyjny w pierwszej lidze okazał się prawdziwym sitem, które na dziś eliminuje z walki o awans kilka czołowych drużyn. Komisja Licencyjna nie miała litości – gilotyna ścinała kolejne głowy. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie. Czy nas to martwi? Tak, jak najbardziej. Dlatego, że w momencie, gdy do Ekstraklasy mogą wejść trzy drużyny, okazuje się, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komisja podjęła decyzję – wszystkie kluby Ekstraklasy z licencją na sezon 2020/21

No i wszystko jasne, jeżeli chodzi o decyzje Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. Jeżeli chodzi o licencje na występy w przyszłym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, otrzymały ją wszystkie kluby obecnie będące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Choć trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach licencji towarzyszą dodatkowe obostrzenia. Zacznijmy najpierw od klubów, którym PZPN wyznaczył dodatkowe […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Chyba ostatni wywiad z Piotrem Rockim. Takim go zapamiętamy

Wciąż nie do końca dowierzamy w to, co się stało – przed północą zmarł Piotr Rocki, facet, który w naszym mniemaniu był nie do zdarcia. I nie do podrobienia, bo mówimy o jednym z barwniejszych ligowców ostatnich czasów. Postaramy się uczcić jego pamięć, ale na razie chcielibyśmy przypomnieć wywiad, który dwa miesiące temu przeprowadził z […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Ostatnia runda Mateusza Wieteski w Legii? Anglicy poważnie zainteresowani

We wtorkowej prasie echa pierwszej kolejki Ekstraklasy po odmrożeniu piłki, Mateusz Wieteska na celowniku Middlesbrough, Maciej Bartoszek wzniecający ogień w Koronie, rozmowy z Flavio Paixao i ministrem sportu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pierwsza ligowa kolejka w nowej rzeczywistości już za nami. Czy PKO BP Ekstraklasa zdała egzamin? – Zespoły nie musiały kombinować z rozdzielaniem piłkarzy po szatniach. […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Chrobry wraca do gry, czy podtrzyma dobrą passę?

Kiedy na restarcie rozgrywek czeka nas mecz drużyn, które ligowe granie 2020 roku rozpoczęły z przytupem, nie możemy przejść obok niego obojętnie. Stomil Olsztyn i Chrobry Głogów wciąż nie mają pewnego utrzymania. W dodatku sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli, więc wygrana w tym starciu jest szczególnie cenna. Dlatego też podpowiadamy, jak typować mecz olsztynian […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Nie żyje Piotr Rocki

Przykra informacja napłynęła do nas przed chwilą. Piotr Rocki nie żyje. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek. Miał zaledwie 46 lat… Jeszcze niedawno z humorem opowiadał o swojej karierze w wywiadzie na Weszło. Jeszcze niedawno wspominaliśmy niebanalne cieszynki „Rocky’ego” w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki. Waleczność, zadziorność – tego nigdy nie można było mu […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Kto utrzyma się w pierwszej lidze? Bełchatów walczy z Sandecją

Jedni walczą o awans, a inni o życie. GKS Bełchatów po dużych zmianach zmierzy się z Sandecją Nowy Sącz. Obydwie drużyny są „nad kreską”, jednak obydwie mają się czego obawiać. Mniejszą przewagę nad strefą spadkową mają gospodarze, ale jeśli nowosądeczanie będą zaliczać wpadki, także im zacznie się palić grunt pod nogami. Dlatego to ciekawe spotkanie […]
02.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

Pucharowicze walczą o awans, czyli Miedź kontra Stal

Wtorek to wielki dzień dla wszystkich fanów pierwszej ligi. Zaplecze Ekstraklasy wraca do gry po długiej przerwie i od razu – śladem Bundesligi czy właśnie Ekstraklasy – z miejsca serwuje nam hit. Bo jak inaczej nazwać starcie ćwierćfinalistów Totolotek Pucharu Polski? No właśnie, dlatego sprawdzamy, jakie zdarzenia warto obstawić w Totolotku w hicie pierwszej ligi! […]
01.06.2020
Inne sporty
01.06.2020

Orlen Stay&Play. Ponad dwa tygodnie pełne e-sportowych emocji

Podczas majowego turnieju Orlen Stay&Play mieliśmy okazję zobaczyć znanych i lubianych sportowców w kompletnie nowym dla nich środowisku. Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim, esport nie gryzie i może zapewnić znakomitą zabawę. I to zarówno graczom (w tym przypadku choćby Anicie Włodarczyk oraz Andrzejowi Wronie), jak i osobom śledzącym ich rozgrywkę. Jeśli przegapiliście wydarzenia z ostatnich […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

IV-ligowy absurd na Mazowszu. Zielony stolik nikomu nie służy

Ta historia z mazowieckiej IV ligi jest nieprawdopodobnie zagmatwana. Śledząc ją momentami można poczuć się, jak w filmie Stanisława Barei – absurd goni absurd, paradoks goni paradoks, niezrozumienie goni niezrozumienie. Ostatnimi miesiącami żyliśmy problemami rozstrzygnięć w niższych ligach i one już wydawały nam się kuriozalne, ale przynajmniej z czasem zaczynały się rozwiązywać. I kiedy już […]
01.06.2020