post Avatar

Opublikowane 02.04.2019 09:24 przez

redakcja

Bernard Heusler to w teorii jedna z najjaśniejszych gwiazd w galaktyce polskiego futbolu.

Były prezes FC Basel, współpracujący aktualnie z Legią, kładł fundamenty pod modelowy przykład klubu potrafiącego wycisnąć maksimum swojego potencjału.

Być jak FC Basel – to marzenie każdego polskiego działacza, ba, każdego klubu z naszej części Europy, bo oznacza boiskową konkurencyjność w Europie i seryjną sprzedaż zawodników za więcej niż 10 milionów euro.

Basel w czasie rządów Heuslera zarobiło 169 milionów euro. To on posłał w świat Rakiticia, Salaha, Xhakę czy Shaqiriego. To on, za pośrednictwem ludzi, na których postawił, wynalazł te nazwiska, gdy nie znaczyły nic.

Gdy Heusler odchodził po pięć i pół roku, kibice zrobili żegnali go sektorówką. Jak często zdarza się, by trybuny wiwatowały na cześć działacza?

Żegnał go nawet Roger Federer (!), kibic Basel: „Odchodzisz jako legenda, dziękuję za wszystko”.

Gdy rok temu Bernard Heusler rozpoczął współpracę z Legią, Ryszard Komornicki, doskonale znający szwajcarski rynek, mówił: „To najlepszy transfer w lidze od lat”. Przegląd Sportowy pisał: „Człowiek sukcesu w Legii”. Do tego kilka rozsądnych, budzących wiarygodność wypowiedzi Szwajcara, byłego prawnika.

I wszystko prawda: pojawiali się w polskiej lidze ciekawi zagraniczni piłkarze, pojawiali się ciekawi zagraniczni trenerzy, ale takiej gwiazdy sprowadzonej na sektor najbardziej zaniedbany, bo zarządzania klubem, nie było. To naprawdę działacz z oszałamiającym na nasze warunki CV.

Nie dało się tej kandydatury zdyskredytować, nie dało się do niczego przyczepić. Wydawało się, że to człowiek szyty na miarę. Polska ma potencjał, by być w pierwszej piętnastce lig europejskich. Przynajmniej dwa, trzy nasze kluby powinny regularnie grać w fazach grupowych europucharów. Heusler miał wprowadzić w Legii standardy znane z FC Basel, a to powinno starczyć do cywilizacyjnego skoku.

Przez te wszystkie miesiące jednak Heuslera ani widu, ani słychu. Zawsze lubił raczej działać, niż mówić, co się chwali, ale jego ręki w Legii także nie uświadczysz. I od wczorajszej rozmowy Dariusza Mioduskiego ze Sport.pl chyba wiem dlaczego:

„Czy Heusler doradza? Tak, to strategiczne doradztwo. Jeżeli mamy procesy strategiczne, to rozmawiamy. Jego zdanie mocno się liczy, ale w większości bardzo mocno się zgadzamy, rzadko jest tak, że myślimy zupełnie inaczej”.

Innymi słowy mamy klub z rażącym deficytem jakości zarządzania, pogrążony w chaosie, zwalniający trzech trenerów na rok, a najlepszy w tej części Europy specjalista od zarządzania jest przy tym potakiwaczem?

Innymi słowy gdy Dariusz Mioduski w Sport.pl mówi, że dwa mecze bez zwycięstwa Legii wystarczą, by trener miał ciepło, to Heusler także jest zachwycony ideą?

Wybaczcie, ale coś mi się tutaj nie zgadza. Coś mi wygląda na to, że „strategiczne doradztwo” to w praktyce piękna wydmuszka, za którą nie idzie nic.

Prawda jest taka, że jeśli nie siedzisz na co dzień w klubie, nie znasz jego bieżących problemów, na równi smrodu szatni i plotek przy automacie do kawy, to ciężko reagować.

Heusler w czasach pracy w FC Basel mówił:

Decydującym czynnikiem w każdej firmie są ludzie i to, jak umiesz ich prowadzić. Podstawą jest klimat zaufania na każdym poziomie, niechęć czy zazdrość musi być eliminowana. W ostatnich latach popełnialiśmy błędy, ale ważne, że były one błyskawicznie korygowane, szczególnie w zakresie zasobów ludzkich. Wszyscy muszą być świadomi, że ich praca ma pomóc zespołowi na boisku. Jeśli sam sprawię, że nasze konto bankowe będzie wyglądać znakomicie, ale w konsekwencji na murawie będziemy przegrywać, wówczas moja robota jest nic nie warta, prawda? Dzięki temu tokowi myślenia mogę wyjaśnić komuś z wieloletnim stażem dlaczego osiemnastolatek zarabia dziesięć razy więcej.

Jak ma pomóc budować klimat zaufania, jak ma błyskawicznie korygować błędy, jak sprawdzać poziom zasobów ludzkich, jeśli go nie ma?

„Prawie zawsze się zgadzamy” brzmi jak dowcip. Prawdziwy strategiczny doradca z pasją szukałby dziur w całym, stawałby się nieprzejednanym recenzentem działalności klubu, by dać rządzącemu nową perspektywę, lepszy wgląd w horyzont. Poklepać po plecach to może wuj Stefan albo mama.

Nie wiem czy Heusler dostaje z Legii  stała pensję, czy to współpraca niemalże towarzyska – podejrzenie może głupie, ale tak to wygląda, gdy spojrzy się na poziom odpowiedzialności i zaangażowania. W praktyce dziś „współpraca” z Heuslerem bardziej przypomina zabieg PR-owy, niż jakąkolwiek realną działalność. „Mamy Heuslera, działamy wspólnie” – to może robić wrażenie choćby w ECA, która przecież nie będę zaprzątać sobie głowy Legią na tyle, by sprawdzić faktyczny wkład Szwajcara w warszawski klubu.

I to nawet całkiem sprytne, bo sprawić, żeby na forum postrzegali cię za bardziej profesjonalnego niż jesteś Legii nie zaszkodzi. Ale też hitowy transfer został niemal wyjaśniony tak samo, jak hitowy Eduardo – transfer Heuslera to transfer cienia, doradcy odpowiadającego z dwumesięcznym opóźnieniem przez Messengera.

Bardzo ładna, ale wydmuszka.

Leszek Milewski

Opublikowane 02.04.2019 09:24 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Źle zaczęli, dobrze kończą. Największe pozytywne metamorfozy w Ekstraklasie

Jeżeli ktoś słabo zaczyna przygodę z Ekstraklasę, w większości przypadków tendencja już się nie zmienia. A jeżeli prezentuje się co najwyżej przeciętnie przez rok lub półtora, tym bardziej trudno zakładać, że nagle eksploduje z formą. W tym sezonie jednak mamy i takie historie. Niektóre metamorfozy są naprawdę zaskakujące, bo nie ukrywamy, że na kilku nazwiskach […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Karne to loteria – mówią ci, którzy na futbolu nie za bardzo się znają. Nam bardziej pasowałoby stwierdzenie, że dyktowanie karnych to loteria, bo często (nawet przy VAR) mamy wrażenie, że arbitrzy losują sobie decyzje w polu karnym. Ale niech będzie – pobawmy się w typowanie. Ile rzutów karnych zostanie podyktowanych w 36. kolejce Ekstraklasy? […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Czy na pewno doceniamy, w jakim miejscu jest dziś Jan Bednarek?

Na murawie nieprawdopodobne stężenie talentu, Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford czy Paul Pogba. O wyniku nie rozstrzyga jednak żaden z nich, a skromny polski stoper, który wyskoczył najwyżej do centry z rzutu rożnego i strącił piłkę tak, że Obafemi musiał już tylko dopchnąć ją do pustej bramki. Jan Bednarek zaliczył drugą asystę w sezonie, […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Norwich City, czyli sztuka spadania z klasą. Co może czekać Płachetę?

Złośliwi powiedzą, że Norwich City to angielski odpowiednik ŁKS-u Łódź. Beniaminek stroniący od kosztownych wzmocnień, ale odważnie stawiający na ofensywny styl gry. Zafiksowany wręcz na punkcie swoich długofalowych wizji. No i żegnający się z najwyższym poziomem rozgrywek po zaledwie jednym sezonie. Jeśli przyjrzeć się jednak szczegółom, to znajdziemy trochę różnic między oboma klubami. Przeanalizujmy zatem, […]
14.07.2020