Stranieri: Faul Glika odebrał wygraną Monaco. Kownacki z deszczu pod rynnę?

11 lutego 2019, 01:31 • 4 min czytania 0 komentarzy

Gole Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka to zdecydowanie najciekawsze dokonania polskich stranierich podczas minionego weekendu. O asyście Łukasza Piszczka i frajerskim remisie Borussii Dortmund też pisaliśmy, podobnie jak o występie Juventusu z Wojciechem Szczęsnym w bramce, pudłach Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego czy porażce Southampton z Janem Bednarkiem w składzie. No dobra, to co jeszcze się wydarzyło, o czym warto wspomnieć?

Jak nie idzie, to nie idzie. Faul Kamila Glika w samej końcówce dał Montpellier rzut karny, który odebrał Monaco wygraną i trzeba było zadowolić się punkcikiem. Sędziowie odgwizdali jedenastkę po analizie VAR, ale sytuacja była ewidentna. Glik w powietrzu nie trafił nogą w piłkę, za to w przeciwnika już tak. Monaco nadal znajduje się w strefie spadkowej.

Dobrze zaczął się ten rok dla Bartosza Salamona. Polski stoper w ostatnich trzech meczach Frosinone rozegrał komplet minut, a jego drużyna zdobyła w tym czasie sześć punktów. Biorąc pod uwagę fakt, że ogólnie ma tych punktów 16, mowa o niebagatelnym osiągnięciu. Salamon i koledzy niespodziewanie wygrali na stadionie Sampdorii, w której pełne występy zaliczyli Bartosz BereszyńskiKarol Linetty.

Jesienią z Frosinone jedynego gola w tym sezonie Serie A strzelił Dawid Kownacki, który zimą uciekł z Sampdorii do Fortuny Duesseldorf. Na razie jednak nie wygląda to dobrze. Po debiucie w Pucharze Niemiec z Schalke (od razu asysta), w Bundeslidze już w drugim meczu nie skorzystano z jego usług. Fortuna wygrała 3:0 ze Stuttgartem, a wszyscy rywale „Kownasia” z ataku zaliczyli ofensywne konkrety, więc najzwyczajniej w świecie nie ma podstaw do zmian w składzie. Chyba nie taki był plan. Dodajmy, że 90 minut rozegrał Marcin Kamiński, cały czas wypożyczony właśnie z ekipy gości. VfB miało być mocniejszym klubem, tymczasem dziś Fortuna ma nad Stuttgartem aż 10 punktów przewagi.

***

Po czterech miesiącach przerwy Łukasz Teodorczyk wrócił na boiska Serie A. Napastnik Udinese po wyleczeniu kontuzji, w poprzedniej kolejce siedział na ławce, a w tej w 93. minucie wszedł, by spróbować coś zdziałać w ostatnich sekundach meczu z Torino. Nie udało się.

***

Fatalny weekend dla Polaków w Championship. Jedynie Leeds Mateusza Klicha zremisowało, pozostali grający przegrywali swoje mecze. Paweł Wszołek zapewne nigdy nie zapomni spotkania QPR z Birmingham. Jego drużyna od 42. minuty dostawała już 0:4. Przed przerwą zdołała strzelić jednego gola. Po zmianie stron QPR zaczęło niesamowicie cisnąć (Wszołek wszedł po godzinie), zdobyło kolejne dwie bramki i wydawało się, że może dojść do cudu. Stał się on realny w doliczonym czasie, gdy gospodarze wywalczyli rzut karny. Nahki Wells go jednak nie wykorzystał, Lee Camp wyczuł jego intencje i uratował Birmingham zwycięstwo.

Kamil Grabara zadebiutował w duńskim Aarhus i od razu zachował czyste konto. Tak trzymać.

ANGLIA

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Crystal Palace (1:1)

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Cardiff (1:2)

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Liverpoolem (0:3)

Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Norwich (0:3)

Paweł Wszołek (QPR) – od 62. minuty z Birmingham (3:4)

Paweł Olkowski (Bolton) – na ławce z Preston (1:2)

Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut z Derby (0:2)

Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą

Mateusz Klich (Leeds) – do 58. minuty z Middlesbrough (1:1)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Wellington Phoenix) – na ławce z Newcastle Jets (1:1)

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix) – 90 minut z Newcastle Jets (1:1)

AZERBEJDŻAN

Jakub Rzeźniczak (Karabach) – 90 minut z SumQayit (2:0)

BELGIA

Jakub Piotrowski (Genk) – na ławce ze Standardem (2:0)

Bartosz Kapustka (Leuven) – do 88. minuty z KV Mechelen (1:2)

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo) – na ławce z Istrą (1:0)

Łukasz Zwoliński (Gorica) – 90 minut ze Slavenem Belupo (0:2)

Michał Masłowski (Gorica) – poza kadrą

Krystian Nowak (Slaven Belupo) – 90 minut z Goricą (2:0)

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – 90 minut z Apollonem (0:0)

Mateusz Taudul (Omonia Aradippou) – 90 minut i obroniony rzut karny z MS Anagennissi Derynias (1:2)

Bruno Żołądź (Othellos Athienou) – 90 minut i gol z AE Zakakiou (5:1)