Modena pokonana, ZAKSA wraca do gry!
Inne sporty

Modena pokonana, ZAKSA wraca do gry!

Sytuacja w tabeli była prosta: kędzierzynianie musieli wygrać dzisiejszy mecz, żeby zachować szanse na wyjście z grupy Ligi Mistrzów. Najlepiej za trzy punkty. Plan – mimo przegranego pierwszego seta – wypełnili w stu procentach. Na własnym terenie zrewanżowali się słynnej włoskiej ekipie za porażkę 1:3 i pokonali ją dokładnie w tym samym stosunku setów.

Pierwsza partia nie mogła jednak wlać w serca fanów nadziei. Włosi zagrali zdecydowanie bardziej dojrzale, szczególnie w końcówce, w której gospodarze mieli swoje szanse, ale nie potrafili ich wykorzystać. Bardzo dobrze w kluczowych momentach prezentował się wtedy zresztą Bartosz Bednorz, który jest trzecim najlepiej punktującym zawodnikiem Modeny w tym sezonie. Naprawdę trudno było wierzyć, że ZAKSA odwróci losy spotkania.

Wydaje się jednak, że kluczowy był tu drugi set. To zabrzmi jak banał, ale mogły wygrać go obie ekipy. Gospodarze prowadzili, ale w samej końcówce oddali prowadzenie. Na szczęście w ekipie z Włoch zawodził jej głównodowodzący – Ivan Zaytsev. Gość, który zwykle jest nie do zatrzymania, tym razem był zwykłym siatkarzem. To on w ostatniej akcji drugiej partii wpakował piłkę w siatkę. I wtedy już poszło.

Bo ekipa z Modeny, która długo wyglądała jak orkiestra symfoniczna pod batutą naprawdę dobrego dyrygenta, nagle przemieniła się w Roma, który na siłę pakuje się do tramwaju ze swoim akordeonem i rzępoli nie do zniesienia. Rozstroiło się u nich dosłownie wszystko: serwis, atak, ale przede wszystkim przyjęcie i zagrywka, elementy kluczowe. A siatkarze ZAKSY skorzystali z zaoferowanych im szans. Wyróżnić musimy tu Łukasza Kaczmarka, który naprawdę nie tracił rezonu ani na moment – jeśli gospodarzom był potrzebny punkt, potrafił zapewnić go w każdy sposób: atakiem, blokiem czy serwisem. Mamy wrażenie, że dziś ominąłby blok nawet z zamkniętymi oczami. Taki luz łapał.

Najlepszy dowód? Ostatni punkt meczu. ZAKSA przez moment miała komfortowe prowadzenie, ale rywale zdołali się zbliżyć na zaledwie jedno oczko. Najpierw jednak Rafał Szymura znakomicie poradził sobie w bloku, a potem na pole zagrywki poszedł właśnie Kaczmarek. I wiecie co? Jeszcze nie widzieliśmy, żeby ktoś tak bardzo słuchał się publiki. Gdy ta głośno skandowała „OS-TA-TNI! OS-TA-TNI!” Kaczmarek huknął jak z armaty i posłał piłkę w parkiet, między zdezorientowanych rywali. Set, mecz, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Dla fanów ekipy z opolskiego ostatnie dni toczą się znakomitym rytmem. Humoru nie mogła zmącić im nawet afera związana z byłym pracownikiem ich klubu, który miał oszukać kilku siatkarzy z Kędzierzyna na spore pieniądze. Jego w ZAKS-ie już jednak nie ma. A co jest? Puchar Polski, wywalczony w niedzielę i spore szanse na awans do kolejnej rundy siatkarskiej Ligi Mistrzów. Sęk w tym, że do tego drugiego może być potrzebna wyższa siatkarska matematyka. Bo po czterech kolejkach fazy grupowej ZAKSA i Modena mają tyle samo punktów, zwycięstw i setów wygranych oraz przegranych. Nie liczyliśmy małych punktów, ale obawiamy się, że i tam będzie remis. Kluczowe będzie więc to, by:

  1. ograć do zera ekipę Karlovarsko (co i ZAKSA, i Modena spokojnie powinny zrobić)
  2. postawić się Lube i spróbować urwać seta, dwa, a może i cały mecz (z czym oba kluby będą miały problemy)

Na ten moment jednak w Kędzierzynie mogą świętować. Bo nie tylko uniknęli egzekucji, ale bardzo przybliżyli się do uzyskania wyroku uniewinniającego. W kolejnych meczach mogą przystawić na nim pieczątkę i złożyć podpisy. Nie ukrywamy, że bardzo chcielibyśmy je tam zobaczyć.

Fot. Newspix 

KOMENTARZE (0)