post Avatar

Opublikowane 30.11.2018 14:38 przez

redakcja

Dziesięć tygodni, dziesięć ekstraklasowych akademii, coraz pełniejszy pogląd na stan szkolenia w klubach najwyższej klasy rozgrywkowej. Byliśmy w akademiach szczycących się mianem czołowych w kraju, byliśmy też tam, gdzie droga do celu wciąż jest bardzo, ale to bardzo długa. Przed nami jeszcze sześć wizyt, a także – chyba możemy już to zdradzić – wiosną kilkanaście w szkółkach klubów z niższych klas rozgrywkowych.

Wszystkie odcinki „Ligi od kuźni” znajdziecie TUTAJ (KLIK!)

Warto więc pokusić się o pierwsze większe podsumowanie tego, co zobaczyliśmy podczas wszystkich tych wizyt. Na początek – dotychczasowy ranking.

liga-od-kuzni-ranking-akademii

Słów kilka odnośnie do ocen gwiazdkowych – osobny felieton na temat ich złożoności, wagi liczby wychowanków w pierwszym zespole względem jakości i liczby obiektów, na koniec pierwszej części cyklu na naszych łamach przedstawi Przemek Mamczak z Weszło Junior – obecny w ramach „Ligi od kuźni” w 12 z 16 ekstraklasowych akademii.

Cztery pierwsze pozycje to kluby należące do grupy Big Six. Dwa pozostałe – Lechię i Legię – zdążyliśmy już odwiedzić i przyjrzeć im się dokładnie, ale nie będziemy uprzedzać faktów.

Założeniem Big Six była przede wszystkim regularna gra czołowych akademii między sobą. Regularne spotkania, na których nie ma punktomanii, rankingów, a do mediów trafiają nie wyniki, a informacja, że zespoły Big Six spotkały się ze sobą na kolejnym piłkarskim festiwalu. Świat młodzieżowej i juniorskiej piłki potrzebuje takich inicjatyw, bo zespoły U-13, U-11 w takim Zagłębiu leją większość drużyn w regionie, co może rozleniwiać. Od lepszych zaś zawsze można czerpać naukę dla siebie.

Kluby Big Six regularnie wspierają się też pomysłami, wiedzą. Członkowie grupy sami siebie nakręcają, rodzi się dyskusja, najlepsi trenerzy w kraju mogą się wymienić poglądami. Przykładowo: Pogoń Future prowadzi treningi indywidualne, pozycyjne? Jagiellonia już zapowiedziała, że na nowym ośrodku też będzie to robić, sporo o tym mówi się także w Poznaniu. Legia chce czerpać z piłki ulicznej? Zagłębie Lubin również z tego korzysta, ma przystosowane do tego boisko tuż pod bursą.

I trzeba powiedzieć, że te z akademii, które zdążyliśmy już ocenić, zdecydowanie na przynależność do szkoleniowego topu zasługują. Bo po prostu są w większości aspektów ponad resztą. Te kluby posyłają też w konsekwencji najwięcej zawodników na kadry młodzieżowe. I tak:

Połowa (12 z 24) powołanych na ostatnią konsultację szkoleniową kadry U-18 graczy to piłkarze klubów Big Six.

U-17? 8 z 23 zawodników Big Six obecnych na konsultacji selekcyjnej i meczach sparingowych z wartą Poznań U-19 i Elaną Toruń.

U-16? 14 z 20 graczy wezwanych na dwumecz kadry z rówieśnikami z Irlandii Północnej to gracze Lecha, Legii, Pogoni i Zagłębia.

U-15? Na niedawnym dwumeczu z Irlandią selekcjoner Bartłomiej Zalewski zażyczył sobie w 21-osobowej kadrze aż 11 zawodników z Big Six.

W każdej z trzech grup CLJ U-17, w których grają akademie Big Six przewodzi jedna z nich. W grupie A jest to Legia, w grupie B – Lech, w grupie C – Zagłębie. W CLJ U-19 na prowadzeniu jest co prawda kielecka Korona, ale resztę miejsc na podium zajmują obecnie Zagłębie i Legia. Pogoń jest 5., Lech – 6. Gorzej idzie dopiero dziesiątej Jagiellonii.

Jeśli zaś chodzi o grających w mocnych klubach graczy, którzy wyszli spod ręki trenerów akademii, przoduje oczywiście Lech – w materiale o klubie z Poznania tablicę ze znanymi wychowankami musieliśmy podzielić na dwie mniejsze, by zmieściły się w wideo.

W praktycznie każdej akademii usłyszeliśmy o „modelu szkolenia” w danym klubie. Ale tak jak niektórzy na pytanie o konkrety odpowiadali bardzo okrężną drogą, tak w Lubinie, Poznaniu, Białymstoku i Szczecinie kawa została natychmiast wyłożona na ławę. Nawet kilkusetstronicowe prezentacje, szczegóły, modele gry, filozofia – wszystko, co później można przekazać nowemu trenerowi, by ten nie musiał poruszać się po omacku, tylko od pierwszych zajęć wiedział, co i jak powinien robić.

W Szczecinie Maksymilian Rogalski, koordynator Akademii, opowiadał nam o tak szczegółowo rozpisanym programie szkolenia, że można byłoby nad nim spędzić dobrych kilka godzin. Wchodzi ktoś nowy, dostaje dokumentację i wie absolutnie wszystko. Krótko mówiąc – jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne, Pogoń wypada po prostu fantastycznie.

Legia Warszawa – o której przeczytacie już w przyszły wtorek – ma to wszystko bardzo dobrze zorganizowane, a gdy zostanie do użytku oddana baza w Książenicach, mistrzowie Polski będą mieć już ośrodek naprawdę na europejskim poziomie. Lech i Zagłębie podobnie, bardzo pozytywnie trzeba też ocenić Jagiellonię z zastrzeżeniem, że mocno czekamy – i nie tylko my – na otwarcie nowej bazy treningowej.

To też bardzo pozytywnie zaskoczyło nas w Legnicy. Tutaj też jest konkretny program szkolenia, choć Miedź ma bardzo, ale to bardzo trudne warunki pracy. W regionie jest przecież i Zagłębie Lubin, a więc jedna z dwóch – w naszej ocenie – pięciogwiazdkowych akademii, i coraz mocniejszy Śląsk Wrocław. Przez to do Miedzi – tak jak i na przykład do równie dobrze zorganizowanego pierwszoligowego Rakowa Częstochowa – trafiają zawodnicy o mniejszym potencjale, z których jednak starają się tam wykrzesać absolutne maksimum.

Inaczej jest w Śląsku – tam zaczyna się dziać bardzo dobrze, również dlatego, że w kwestii utalentowanych dzieciaków Wrocław jest bardzo płodny. Piłkarsko już teraz Śląsk jest w stanie walczyć w kategoriach młodzieżowych, a budowana tam struktura szkolenia może tylko pomóc w tym, by gracze wychodzący z klubowej akademii byli jeszcze lepsi i jeszcze bardziej przygotowani do futbolowej kariery.

Selekcja zawodników to też coś, co ekipom z Big Six daje dużą przewagę. Można powiedzieć, że Legia, Lech, Jagiellonia, Pogoń, Zagłębie i Lechia – choć ci ostatni zaczynają od reszty towarzystwa w wielu aspektach odstawać – podzieliły strefy wpływów w kraju jak mafia. „Trzepią” w poszukiwaniu talentów całą Polskę, szukają talentów w maleńkich miejscowościach – choćby w Zagłębiu Lubin mocno szczycą się bardzo uważnym przeczesywaniem pobliskich rejonów.

***

Na drugim biegunie – Arka Gdynia i Wisła Płock. Tutaj do zrobienia, przynajmniej jeśli chodzi o odwiedzone przez nas do tej pory akademie, jest zdecydowanie najwięcej. Czy to obiekty, czy struktura organizacji wciąż nie powalają i odstają nie tylko w ramach ekstraklasy, ale i często trudno je w pozytywnym świetle przedstawić w zestawieniu z akademiami zespołów z niższych lig. Niemniej jednak mamy nadzieję, że tak jak po „Stadionowych rewolucjach” w Białymstoku nastąpiły zmiany na lepsze, tak i po „Lidze od kuźni” będzie inspiracja do zmian.

***

Krótko mówiąc, nasze dotychczasowe wrażenie jest następujące: będąc w akademii Big Six, czujesz niemal od razu, że jesteś w akademii Big Six. Gdzieś, gdzie jest plan, gdzie są warunki do jego realizacji, gdzie szkoli się najlepiej w Polsce. Ale są kluby – jak Miedź czy Śląsk – które w nie tak długim czasie mogą mocno Wielką Szóstkę przycisnąć i w efekcie sprawić, że stanie się Wielką Siódemką czy nawet Ósemką. Z korzyścią dla całego polskiego szkolenia, bo wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy zespołami do tego grona należącymi to jedna z wartości absolutnie nie do przecenienia.

Wszystkie odcinki „Ligi od kuźni” znajdziecie TUTAJ (KLIK!)

Opublikowane 30.11.2018 14:38 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Bukmacherka
29.05.2020

Lucky Loser na Ekstraklasę – zakład do 25 PLN bez ryzyka w Totolotku!

Zakład bez ryzyka? Znamy, lubimy, szanujemy. Zakład bez ryzyka na Ekstraklasę? A czy ideały istnieją? Tak. W Totolotku, który oferuje nam kolejną odsłonę jednej z ulubionych promocji graczy – „Lucky Loser”. Tym razem bez ryzyka obstawimy mecze naszej ukochanej, najlepszej ligi świata!  Jak działa promocja „Lucky Loser”? Nie jest to fizyka kwantowa. Gracze ją lubią, […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Pułapka przeciętności. Trzynaście lat od mistrzostwa dla Zagłębia

26 maja 2007 roku Zagłębie Lubin zatriumfowało nad Legią przy Łazienkowskiej w Warszawie i w aurze niespodzianki sięgnęło po mistrzostwo Polski. Trzy dni minęły zatem od trzynastej rocznicy tego niewątpliwego sukcesu. Jaki jest jednak ciąg dalszy tej historii? No cóż, w sumie niezbyt imponujący. Zwłaszcza biorąc pod uwagę suche wyniki. Degradacja za udział w aferze […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Nie ma Kozulja, nie będzie Spiridonovicia? Pogoń bez szczęścia do gwiazd

Dział skautingu Pogoni Szczecin zbiera ostatnio sporo gratulacji. Żeby nie było wątpliwości – z reguły zasłużonych, bo Portowcy wskoczyli na poziom skuteczności transferów, który Antoniemu Łukasiewiczowi nawet się nie śnił (przypomnijmy – według dyrektora sportowego Arki 2-3 udane transfery na 10 to porządny wynik). Ale tak jak Pogoń znajduje dobrych piłkarzy, tak nie do końca […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Dziś możemy być naprawdę dumni!

Jose z Portugalii, John spod Liverpoolu, a nawet Jonatan na południu Jerozolimy. Dziś za sprawą sprzedaży praw telewizyjnych aż do siedemnastu różnych państw, Ekstraklasa może podbić serca setek tysięcy fanów w całej Europie, a nawet poza jej geograficznymi granicami. Jako jedna z pierwszych lig na kontynencie, na długo przed Anglikami czy Hiszpanami, polska elita wraca […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

„Wzrośnie intensywność”, „więcej kontuzji”. Jaka będzie Ekstraklasa w nowej rzeczywistości?

Wraca Ekstraklasa, więc wracają próby przewidzenia tego, co się będzie w niej działo. Zwyczajowo powinniśmy pytać ekspertów o mistrza kraju, spadkowiczów czy króla strzelców, ale w tej wyjątkowej sytuacji zajmujemy się nową rzeczywistością, w której się znaleźliśmy i wszystkimi aspektami, które się z nią wiążą. Kamil Kosowski, Paweł Golański, Leszek Ojrzyński i Czesław Michniewicz zmierzyli […]
29.05.2020
Weszło Extra
29.05.2020

Balić: „Czasami już w chwili wyjścia z szatni dostaję żółtą kartkę”

Sasza Balić to – takie mamy wrażenie – postać do tej pory nie do końca odkryta. Każdy kojarzy groźnie wyglądającego, mocno zbudowanego lewego obrońcę Zagłębia, ale niewiele było do tej pory materiałów z nim w roli głównej. Tu jakiś komentarz pomeczowy, tam krótka rozmowa do gazety. A przecież jeśli przyłożyć ucho tu i tam, to […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Trener Lavicka nie stawia na bezsensowne bieganie, a pracę z piłką

– Trener Lavicka nie jest z tych, którzy stawiają na fizykę, bezsensowne bieganie. Jest dużo pracy z piłką, taktyki. Ja jestem z tego zadowolony, bo jak miałem 18 lat, mogłem biegać nie wiadomo ile, a teraz to trzeba przyhamować, żeby dograć ten sezon – mówił Krzysztof Mączyński w rozmowie z Kanałem Sportowym.  Udało się biegać […]
29.05.2020
Weszło Extra
29.05.2020

Puste trybuny rozmontowują bombę, którą piłkarze zbroją w szatni

– Choćby nie wiem jak piłkarze próbowali się samodzielnie pompować, puste echo rozbraja wszystko – uważa Tomasz Łapiński o rozgrywaniu meczów bez kibiców. Z legendą Widzewa, a ostatnio między innymi literatem i ekspertem Polsatu Sport, rozmawiamy o tym, jak będzie wyglądać piłka po odmrożeniu. Co piłkarz czuje, gdy widzi puste trybuny? Z jakich powodów nie […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Zespół przy Darku odetchnął. Żuraw nie ma chorego ego

– Darek robił to bardzo dobrze już jako asystent w Lechu, kiedy współpracował z Marcinem Kamińskim czy Tomkiem Kędziorą. Wiele godzin poświęcił na trening indywidualny i przygotowanie do wyzwań. Już wtedy było u niego widać pasję w tym, żeby tych młodych wprowadzać. Fundamentalne jednak jest to, czy trener potrafi rozwijać zespół, a co za tym […]
29.05.2020
Weszło
28.05.2020

Coraz mniej jest typowych „dziesiątek”. Ta pozycja chyba wymiera

– Większość „dziesiątek” przenosi się do boku, przeważająca liczba zespołów gra z jednym defensywnym pomocnikiem i dwiema „ósemkami”. Wszystko idzie w tym kierunku, że w środku pola grają piłkarze box-to-box. Dużo biegający, podłączający się i z przodu, i z tyłu. A rozegranie przenosi się na boki – mówi w rozmowie z kwartetem „Kanału Sportowego”: Żewłakow, Smokowski, Borek, Stanowski […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Animucki: Teraz wszyscy jesteśmy zdrowi i chcemy, by tak pozostało też na koniec sezonu

Gościem dzisiejszego programu Ekstra Back na Kanale Sportowym był Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. Prowadzący program Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Żewłakow oraz Krzysztof Stanowski przepytali prezesa pod kątem powrotu ligi – zwłaszcza wyników badań, które spływały jeszcze kilkadziesiąt minut temu oraz sprzedaży praw telewizyjnych do Portugalii czy Anglii.  Ostatnie godziny dość nerwowe, ostatnie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Bartoszek: Ci, którzy odeszli z Korony, sami odłożyli rękawicę

Utrzymanie Korony Kielce? Cóż, widzieliśmy kilka łatwiejszych zadań do wykonania. Maciej Bartoszek zapewne też, a jednak jeszcze przed pandemią podjął się tej wyjątkowo trudnej misji. Po przymusowej przerwie w rozgrywkach wygląda ona na… jeszcze trudniejszą. Stan kadrowy Korony jest taki, że na stoperze testowany jest Michal Papadopoulos. Co słychać w Kielcach? Jaki jest plan na […]
28.05.2020
Inne sporty
28.05.2020

Ostatni trening za nami. Od jutra w ORLEN Stay&Play ruszają finały

Emocje rosły z każdym kolejnym treningiem. Drużyny analizowały grę potencjalnych rywali, próbując doszukać się słabości. W ruch poszły komputery, programy nagrywające i własne oczy. Jutro okaże się, kto najlepiej odrobił pracę domową – rozpocznie się faza grupowa turnieju ORLEN Stay&Play w Rocket League. Dziś jednak mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze jeden, ostatni trening. Tym razem swoich […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Oficjalnie: Włosi też wracają do gry. Najpierw puchar, potem Serie A

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra […]
28.05.2020

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miasto kupuje akcje Ruchu. W czym rzecz?

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami? Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miłość do Wisły Kraków mam w genach

Popołudnie przed meczem Wisły z Panathinaikosem. Węgrzcanka Węgrzce Wielkie. Mały podkrakowski klubik, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Kazimierz Kmiecik. Artur Kawula, syn innej legendy Wisły, Władysława, zabiera na trening swoją córkę. Karolina staje między słupki, jej koledzy uderzają rzuty karne. Piłka trafia w rękę. Okropny ból. Dochodzi do złamania. Trzeba jechać do szpitala, ale… […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Wygląda, że to koniec czekania. Premier League ma wrócić 17 czerwca!

Powrót Bundesligi był dla wielu strasznie radosną informacją, powrót Ekstraklasy, to dla nas, nie ukrywajmy, dziwaków, kapitalna wiadomość, ale restart Premier League to już news globalny. Najbardziej popularna liga, z pewnością najbogatsza, czy najlepsza, kwestia sporna, na pewno w TOP2. Dlatego wiadomość, którą podało dzisiaj BBC, jest tak elektryzująca. Jej Wysokość ma wrócić do grania […]
28.05.2020