post Avatar

Opublikowane 27.11.2018 17:42 przez

Norbert Skorzewski

Po wałkach PSG, wieściach o gwałcie Ronaldo, planach stworzenia Superligi i dziwnych zapisach w kontrakcie Mbappe, dziennikarze „Football Leaks” – wcześniej otwarcie zapowiadający, że pojawią się kolejne przecieki – dotarli do dokumentów świadczących o tym, że Sergio Ramos po zeszłorocznym finale Ligi Mistrzów miał problemy z kontrolą antydopingową. W ujawnionych pismach można przeczytać, że stoper Realu Madryt test ten po prostu oblał. Kontrola wykazała, że w moczu Hiszpana znajdował się deksametazon – który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego zwiększa również koncentrację oraz może wywoływać euforię. Według Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jest to niedozwolona substancja. Sprawa brzmi naprawdę poważnie, dlatego postanowiliśmy sprawdzić bardziej szczegółowo, o co w niej chodzi.

Co prawda Ramos mógł korzystać z tego środka, ale lekarz Realu powinien poinformować o tym komisję oraz uwzględnić podanie mu tej substancji w specjalnym raporcie wysyłanym do oficjeli. Jednak Real żadnego takiego pisma nie wysłał. Papiery poszły w ruch dopiero wtedy, gdy badania wykazały, że Hiszpan miał ten środek we krwi. Lekarz madrytczyków pokajał się wówczas i wziął winę na siebie – przyznał, że popełnił błąd i powinien uwzględnić, że podał Ramosowi ten lek w formie zastrzyku (piłkarz skarżył się na ból barku i kolana).

– Lekarz wziął winę na siebie, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności zawodnika. Sportowiec musi dopilnować, żeby do jego organizmu nie dostała się żadna substancja zakazana. Jeżeli jednak lekarz zawinił w kwestii formalnej, czyli nie prowadził odpowiedniej dokumentacji medycznej, a także nie informował zawodnika, to rzeczywiście jest winny niedochowania swoich obowiązków. Nie musi to oznaczać uniewinnienia zawodnika. Przykładowo w przypadku Therese Johaug lekarz wziął całą winę na siebie, a pomimo tego Norweżka została ukarana – przyznał nam Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej. Uściślając – Norweżka została zdyskwalifikowana na 18 miesięcy.

Mimo wszystko, UEFA przyjęła wytłumaczenie lekarza, a próbka do dziś zalega w laboratorium. Wynik jej badania nie został jednak upubliczniony – aż do teraz. Federacja jedynie pogroziła palcem lekarzowi i sprawia rozeszła się po kościach. Co ciekawe, w formularzu medycznym Ramosa znalazł się inny lek o nazwie – Celestone Chronodose. Hiszpan podobno dostał 1,2 mililitra tej substancji.

– Wszystko zależy od tego w jakiej formie, a także z jakiego powodu zawodnik przyjął deksametazon. Jeżeli Ramos miał kontuzję i były przeprowadzone wstrzyknięcia okołostawowe, nie wystąpiło złamanie regulaminu. Jeśli jednak przyjął lek doustnie, dożylnie lub domięśniowo, mamy problem. Generalnie ten lek stosuje się w przypadku kontuzji stawów w kolanach. Nie powiedziałbym więc, że jest to jednoznaczny przypadek dopingowy. Sprawa z całą pewnością wymaga głębszej analizy – zaznacza Rynkowski.

I kontynuuje: – My również mieliśmy przypadek zawodnika, który w trakcie zawodów otrzymał tzw. blokadę, czyli wstrzyknięcie leku. Po zawodach poszedł na kontrolę antydopingową, która wykazała, że miał w organizmie deksametazon, ale w małych ilościach. On dysponował jednak pełną dokumentacją medyczną uzasadniającą zabieg, dlatego miał prawo zażyć ten lek. Tak więc może się tak zdarzyć, że wyniki kontroli antydopingowej wyjdą pozytywnie, mimo przyjęcia deksametozu drogą dozwoloną.

*

O opinię poprosiliśmy również doktora Andrzeja Pokrywkę z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie.

Sportowcy mogą korzystać z deksametazonu?

Generalnie, jest to substancja, z której nie można korzystać w trakcie zawodów. W okresie bez startów, czyli w trakcie treningów, można zażywać ten lek. Inna sprawa, że zabronione jest tylko ogólne podanie, a więc doustne, domięśniowe, doodbytnicze i dożylne. Inne drogi podania są dozwolone. Czasami się zdarza, że stosując blokadę dozwoloną, dochodzi do uchybień. Po prostu blokada jest przeprowadzona nieumiejętnie i część dawki podana miejscowo, trafia do krążenia ogólnego. Stąd często biorą się problemy z pozytywnym wynikiem badań antydopingowych.

Jak działa deksametazon?

Ogólnie ma zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego stosuje się go przy różnego typu kontuzjach. Poza tym deksametazon działa również pobudzająco, ponieważ wpływa na metabolizm glukozy w naszym organizmie. I właśnie z tego powodu Światowa Agencja Antydopingowa uznała, że nadużywanie tych związków – szczególnie wtedy, gdy są używane ogólnie – może wpłynąć pozytywnie na wynik sportowca.

W jakim stopniu pobudza, bo czym innym jest wypicie yerby, a czym innym zażycie amfetaminy?

Ten lek wpływa na gospodarkę glukozy, a więc tam gdzie ta glukoza ma być źródłem energii dla mózgu i czasami dla mięśni jako substrat energetyczny. W żadnym jednak wypadku nie wpływa na organizm tak jak amfetamina. Zdecydowanie to nie jest ten kaliber.

W formularzu Ramosa możemy znaleźć informację, że kilka dni przed finałem zażył inny lek, Celestone Chronodose. Czy działa on podobnie do deksametazonu?

Preparat betametazonu, czyli lek z grupy glikokortykosteroidów. Można stosować betametazon czy deksametazon i działanie będzie podobne. Generalnie tłumaczenie w tej sprawie zrozumiałem tak, że lekarz był przekonany, iż podał mu celeston, a tak naprawdę użył deksametazonu. Tak więc taka wersja faktycznie jest prawdopodobna, bo nie ma znaczenia, czy podał zawodnikowi celeston czy deksametazon. W tej grupie leków akurat nie ma tak, że jedne substancje są zakazane, a drugie już nie. Wszystkie glikokortykosteroidy są zabronione, jeśli są stosowane ogólnie. W innych formach mogą być stosowanie, ale tak jak mówiłem wcześniej zdarza się, że lek jest źle podany. Każdy przypadek musi być oczywiście badany indywidualnie, ale gdybyśmy tylko takie problemy mieli w dopingu, to moglibyśmy powiedzieć, że problemu nie ma.

*

Ważne jest również to, że Ramos zaraz po innym spotkaniu, z Malagą w kwietniu 2018, zapytał oficera czy przed oddaniem próbki moczu może wziąć prysznic, na co nie została wyrażona zgoda, ale środkowy obrońca Realu niezbyt się tym przejął. Oficer relacjonował później, że pomimo ostrzeżenia i  napomnienia, że to zachowanie może mieć poważne konsekwencje Ramos postanowił się wykąpać. A jeżeli wezwany na kontrolę piłkarz wcześniej bierze prysznic, może to oznaczać naruszenie krajowych przepisów antydopingowych.

Rynkowski: – Ramos nie powinien pójść pod prysznic, bo może dojść do sytuacji, w której zawodnik odda mocz w trakcie kąpieli. Od razu po zawodach powinno się iść na kontrolę antydopingową. Nie sądzę jednak, by ten incydent świadczył o świadomym unikaniu kontroli antydopingowej. Choć po takim czymś powinno się zawodnikowi bardziej przyglądać.

Swoją drogą, za wykrycie deksametazonu na dwa lata zdyskwalifikowano Justynę Kowalczyk, a także boksera Erika Molinę, z kolei na 8 miesięcy badmintonowy numer 1 – Lee Chung Wei.

Sytuacja jak na razie rozeszła się po kościach, ale – jakkolwiek spojrzeć – wcale tak nie musiało być.

Co dalej? Rynkowski uważa, że nie ma potrzeby, żeby badać próbkę jeszcze raz. – Wszystko teraz leży w rękach zawodnikach, który musi udowodnić, że przyjmował lek w celach terapeutycznych. Jeśli uda mu się tego dokonać, oczyści się z zarzutów. W innym przypadku może mieć poważny problem. Nie chciałbym jednak spekulować w tej sprawie, ale wydaje mi się, że zażycie tego leku w przypadku Ramosa mogło mieć uzasadnienie terapeutyczne. Choć nie przesądzam, bo wszystko co dotyczy piłki nożnej nie rozchodzi się łatwo po kościach. Natomiast nie spodziewałbym się szalenie poważnych konsekwencji, czyli maksymalnej kary dyskwalifikacji.

Bartosz Burzyński

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 27.11.2018 17:42 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło FM
02.12.2020

Środa w Weszło FM – TSW, Estadio Weszło, Dwaj Zgryźliwi Tetrycy i mecze!

Środę na antenie Weszło FM rozpoczniemy tradycyjnie już o godzinie 7:00. W „Dwójce bez sternika” przywitają Was Monika Wądołowska i Michał Łopaciński, a ich rozmowy zdominują mecze Ligi Mistrzów. Gośćmi audycji będą m.in. Rafał Nahorny, Radosław Chmiel i Kamil Rogólski. Nie zabraknie również tematu meczów koszykarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw Europy. Bądźcie z nami! […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Debiutant ratuje Liverpool, Ajax pod ścianą

Liga Mistrzów, Anfield, Liverpool. Niby wszystko się zgadza, ot, Salah i Mane obecni, Robertson gotowy w blokach startowych, Henderson wyprowadza zespół na murawę. Jest kim straszyć, niejeden rywal myślałby w tej chwili o defensywce, ale nie Ajax. Nie, Ajax nie dał się oszukać, wiedział, że z pierwszego garnituru Anglików została co najwyżej górna część garderoby. […]
02.12.2020
Weszło
01.12.2020

Inter zaprosił Borussię na solo za garażami, Borussia podjęła rękawicę

Real Madryt potyka się na Szachtarze i zwycięzca meczu Borussii z Interem będzie miał szansę wykiwać „Królewskich” w walce o awans? Ta dwójka stwierdza więc zgodnie: nie będziemy się bawić w żadne pozwy. Będziemy się napierdalać. Niemcy i Włosi zafundowali nam dzisiaj kawał meczycha. Pięć bramek, anulowany gol ze spalonego, który mógł wszystko zmienić, fatalne […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Pierwsza liga to nadal styl życia

Szukamy elementu, którego w tym meczu nie było. Gra bez młodzieżowca, która wynika z nieklarownie sformułowanych przepisów? No była, ŁKS przez moment grając w dziesiątkę zrezygnował z usług młodych zawodników. Czerwona kartka po dwóch faulach bez piłki dla kudłatego napastnika? Była, Samuel Corral przez cały mecz chodził tak nabuzowany, jakby Miedź reprezentowała wszystkie demony z […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Joao Felix bawił się z Bayernem B, a potem na boisko wszedł Mueller i żarty się skończyły

Bez Lewandowskiego. Bez Muellera, Neuera, Gnabry’ego, Goretzki… Bayern Monachium wyszedł na dzisiejsze starcie z Atletico Madryt niemal zupełnie rezerwowym składem. Gospodarze do pewnego momentu z tego korzystali, spokojnie prowadząc, a chwilami wręcz bawiąc się z Bawarczykami. Problem w tym, że za dużo w ich grze było właśnie tej zabawy, a za mało konkretów. No i […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Real Madryt robi wszystko, żeby nie wyjść z grupy

Żeby zagwarantować sobie awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, Real Madryt musiał swoje spotkanie wygrać. A rywala miał całkiem odpowiedniego, bo ukraiński Szachtar, osłabiony kilkoma znaczącymi nieobecnościami. Co Real zrobił? Ano przegrał. I to całkiem zasłużenie. W pierwszej połowie Królewscy naciskali na gospodarzy, ale nie byli w stanie sfinalizować żadnej z akcji. Sytuacje dwukrotnie zmarnował […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Sześć goli, cztery rzuty karne i przełamanie Mraza. Działo się w Bielsku!

Nie będziemy was czarować: gdyby nie wypadało ze względu na zawód, który wykonujemy, raczej byśmy dziś nie włączyli telewizora dla meczu Podbeskidzia z Zagłębiem Lubin w Pucharze Polski. Pierwsza połowa tylko nas utwierdziła w tym przekonaniu. Na szczęście potem działo się tyle, że brakowało już chyba tylko baby z brodą, choć w sumie dożyliśmy takich […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Paweł Magdoń dyrektorem sportowym Wisły Płock. Kim jest następca Jóźwiaka?

Paweł Magdoń. Solidny ligowiec, przez wielu piłkarzy wspominany jako jedna z najweselszych postaci spotkanych w szatni. Jednokrotny reprezentant Polski. Były dyrektor sportowy Lechii Tomaszów Mazowiecki, nowy dyrektor sportowy Wisły Płock. Kogo zatrudniają „Nafciarze” i czy ten – nie da się ukryć – eksperyment może wypalić? Paweł Magdoń – kariera piłkarska Średnia jednego gola na mecz w […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Odliczanie do świąt z eWinner – 24 dni promocji!

Odliczanie do pierwszej gwiazdki może być przyjemne! W eWinner czekają na nas 24 bonusy, które możemy odbierać codziennie, aż do świąt. To wszystko w ramach kalendarza adwentowego, na który ten legalny bukmacher przygotował nam mnóstwo atrakcji, promocji oraz konkursów. Sprawdźcie szczegóły promocji! Od dziś do 24 grudnia eWinner będzie dla nas „rozpakowywał” jeden prezent. Co […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Bramkarz Stomilu farciarzem tygodnia

Są takie dni, kiedy wszystko ci wychodzi. Dla odmiany są takie, kiedy wszystko bez powodu się wali. Ale są też takie, kiedy niby psujesz, zawalasz, powinieneś zebrać od losu baty, a wszystko uchodzi ci płazem. Taki dzień miał bramkarz Stomilu Olsztyn, Vjaceslavs Kudrjavcevs. Łotewski młodzieżowiec dwa razy pokpił dzisiaj sprawę tak, że to powinny być […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

24 dni promocji! Kalendarz Adwentowy w TOTALbet

Legalny bukmacher TOTALbet wie, jak zorganizować nam odliczanie do świąt. W ramach promocji „Kalendarz Adwentowy” na graczy czekają aż 24 różne bonusy przez blisko cztery tygodnie! Od 1 do 24 grudnia będziemy odkrywać kolejne „okienka” i zgarniać czekające na nas nagrody.  Codziennie o północy strona Kalendarza się odświeży, trzeba będzie odnaleźć i kliknąć zielonego Mikołaja, […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Super bonus w Superbet! 50 PLN za obstawianie Ligi Mistrzów!

Liga Mistrzów wchodzi w decydującą fazę gry w grupie, więc Superbet postanowił to uczcić. Ten legalny bukmacher oferuje nam znakomity deal: my stawiamy na Champions League, oni wypłacają nam bonus. Tak, tylko tyle trzeba zrobić, żeby zgarnąć 50 PLN ekstra! Zasady promocji są naprawdę proste. Dziś, czyli 1 grudnia, musimy postawić zakład lub zakłady z […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Inter wraca do żywych, strzelanie w Liverpoolu | TYPY NA LIGĘ MISTRZÓW

Liga Mistrzów wchodzi już w taką fazę, że albo czekają nas mecze o nic, albo o wielką stawkę. Na szczęście dla nas w drugiej z grup znajdziemy całkiem sporą liczbą hitów. Dziś terminarz wręcz pęka w szwach, dlatego sprawdziliśmy ofertę naszych zaprzyjaźnionych bukmacherów. Na co warto postawić, gdzie szukać okazji i promocji?  Borussia Moenchengladbach – […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Real o awans, Bayern o przedłużenie passy. Wtorek w Lidze Mistrżów

Real, który potrzebuje opędzić się przed Szachtarem, który ośmieszył go już w tej edycji. Bayern, którego fantastyczna passa kolejnych zwycięstw trafia pod celownik bandy Simeone. Na drugim biegunie Marsylia, która chciałaby nie przegrać w Champions League pierwszy raz od czasów Sneijdera w Interze. Co dzisiaj w ligomistrzowym menu? Zapraszamy. *** LEWANDOWSKI STRZELI GOLA: KURS W […]
01.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Tripletta Jose Mourinho. 10 lat temu Inter był najlepszy na świecie

– Jesteś gównem – rzucił Marco Materazzi do Jose Mourinho, gdy ten odchodził z Interu. Czy zebrało mu się na szczerość do trenera, u którego był ostatnio głównie rezerwowym? Nie, wręcz przeciwnie. – Jak możesz zostawić nas tutaj z Rafą Benitezem. Nigdy ci tego nie wybaczę – dodał obrońca, który stał się bohaterem jednego z […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Lechia strzeliła prawidłowego gola, a co z kontrowersjami z Zabrza?

W Zabrzu działo się tyle, że jeden mecz dostarczył nam tylu sytuacji kontrowersyjnych, ile czasem mamy w całej kolejce. Kibicom Pogoni nie dziwimy się, że podnosili larum, ale ostatecznie żadnej decyzji na ich niekorzyść nie weryfikujemy. I od razu tłumaczymy dlaczego. Cztery kontrowersje z Zabrza Sytuacja najmniej kontrowersyjna – rzut karny i czerwona kartka dla […]
01.12.2020
Weszło
01.12.2020

Kozacy i badziewiacy. Defensywa Jagiellonii istnieje teoretycznie

Aż czterech piłkarzy dostarczyła nam Jagiellonia Białystok do zestawienia badziewiaków kolejki. I co najgorsze dla kibiców Jagi – właściwie można się było tego spodziewać w momencie odkrycia przez Canal+ grafik ze składem na mecz przeciw Stali Mielec. Już sam fakt, że duet stoperów stworzyli Bodvar Bodvarsson i Ariel Borysiuk mówi sporo, ale gdy dodamy jeszcze […]
01.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Grałem w piłkę, żeby zapomnieć o głodzie. Jak mogłem marzyć o Manchesterze City?

W jego wiosce nie było prądu i bieżącej wody. Grał w piłkę, by zapomnieć o głodzie. Już sama gra w akademii mieszczącej się w stolicy Ghany była dla niego szokiem. A co dopiero transfer do Manchesteru City? Yaw Yeboah o szansie, jaką dostał od Boga, docenianiu tego, co się ma, indywidualnych treningach z Davidem Silvą, […]
01.12.2020