post Avatar

Opublikowane 21.11.2018 18:30 przez

Sebastian Warzecha

„La Gazetta dello Sport”, największy sportowy dziennik we Włoszech, wiadomość o powrocie Polaka umieścił na pierwszej stronie. Serwis autosport.com informuje, że „Kubica zgodził się podpisać umowę z Williamsem”. Na Twitterze Robertowi pogratulował Mark Webber, były kierowca Red Bulla. Brakuje tylko oficjalnego potwierdzenia – to ma nadejść jutro.

Cała ta historia swój początek ma 6 lutego 2011 roku. To wtedy, w trakcie rajdu Ronde di Andora, Kubica uderzył w barierkę, a ta wbiła się w jego samochód, poważnie raniąc polskiego kierowcę. Ucierpiała głównie prawa ręka – jej operacja trwała siedem godzin, a lekarze zdołali ją uratować. I tylko tyle, bo o przywróceniu pełnej sprawności nie było mowy.

Przed wypadkiem wiele mówiło się o tym, że Kubica podpisał już wstępny kontrakt z Ferrari, co dla Polaka mogłoby być nawet szansą na zdobycie mistrzostwa świata. Po nim nie było chyba na świecie człowieka, który wierzyłby w to, że Kubica jeszcze kiedykolwiek wystąpi w Grand Prix Formuły 1. Może poza samym zainteresowanym. Wizja powrotu Roberta do ścigania w bolidzie wydawała się wprost abstrakcyjna. Kształtów zaczęła nabierać dopiero w ostatnich latach, gdy Kubica wsiadł za kierownicę samochodu Renault z 2012 roku, a później został kierowcą testowym Williamsa.

Grzegorz Jędrzejewski, dziennikarz motoryzacyjny i komentator Polsatu Sport:

Biorąc pod uwagę rozległość kontuzji i to, jak to wyglądało, powiedziałbym po wypadku, że to totalne szaleństwo. Nawet spotkałem się z Robertem na Monster Rally Show na torze Monza, gdzie zawodnicy ścigali się po torze rajdówkami, a Kubica walczył wówczas o zwycięstwo z Valentino Rossim. Miałem wtedy okazję pierwszy raz uścisnąć dłoń Roberta po tym wypadku i powiem, że sobie tego nie wyobrażałem. Nawet potem, gdy ścigał się w Rajdowych Mistrzostwach Świata, wydawało się, że to jest sen, że to niemożliwe, by gość z taką kontuzją, jeździł tak szybko samochodem.

Włosi powrót Kubicy porównują do Alessandro Zanardiego, ich rodaka i byłego… kierowcy Williamsa. Zanardi w F1 nie zrobił jednak kariery, a sukcesy odnosił głównie w serii Champ Car, popularnej w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu 2001 roku przeżył na torze poważny wyapdek, w którym stracił obie nogi. Wrócił po nim do ścigania, występował w różnych seriach mistrzowskich. Kilkukrotnie wygrywał nawet wyścigi. W ostatnich latach zajął się kolarstwem, zdobywał medale na paraolimpiadzie.

Przypadek Kubicy jest jednak jeszcze bardziej spektakularny – chodzi tu przecież o największą i najbardziej znaną serię wyścigów na świecie. Do kogo więc go porównać? Chyba tylko do Nikiego Laudy, który w 1976 roku doznał poważnych poparzeń po wypadku na torze Nürburgring w Niemczech. Później zapadł w śpiączkę, a przybyły do szpitala ksiądz udzielił mu namaszczenia chorych. Musiał się na tym znać, bo już kilka tygodni później Austriak znów się ścigał.

Kubicy powrót do Formuły 1 zajął „nieco” więcej czasu – prawie osiem lat. Prawdopodobnie. Bo oficjalne potwierdzenie, jeśli nadejdzie, to dopiero jutro.

Wydaje się jednak niemal pewne, że tak będzie. Rano informację o powrocie Kubicy podało radio RMF FM, które informowało, że Polak otrzyma wsparcie od Orlenu w wysokości 10 milionów euro. Potem swoje trzy grosze dołożył „Przegląd Sportowy”. Na jego stronie internetowej mogliśmy przeczytać, że kontrakt będzie obowiązywać przez dwa sezony, a sponsor wyłoży skromne 100 milionów złotych. W tym samym czasie tą historią żyły też światowe media – choćby wspomniane „La Gazetta dello Sport” i serwis Autosport, który cytuje słowa Roberta sprzed kilkunastu dni:

Możliwe, że pragnienie ścigania się i powrotu do F1 jest większe niż pragnienie udziału w długofalowym projekcie. Wiele pozostawiam prywatnym wnioskom. Kiedy mówię, że chcę przemyśleć to na spokojnie, chodzi mi również o to, co chcę zrobić ze swoją przyszłością. Nie patrzę tylko na kolejne trzy miesiące czy rok, ale też na to, co czuję.

O co chodzi z długofalowym projektem? O to, że Robert miał też inną ofertę – kusiło go Ferrari, któremu miałby pomóc rozwijać bolidy, głównie poprzez jazdę w symulatorze. Media zgodnie twierdzą jednak, że tę propozycję odrzucił. Sam Kubica mówił, że decyzję już podjął, nie zdradzał jednak jaką. Wszystko wskazuje więc na to, że by wystrzeliły korki szampanów musimy poczekać do jutra. Na razie śmiało możemy je chłodzić. Ale nie pozwalajmy sobie na nic więcej, pamiętając, że w zeszłym roku niektórzy zdążyli już je otworzyć. Potem okazało się, że mają wyjątkowo gorzki smak, bo Williams zdecydował postawić się na Siergieja Sirotkina.

Grzegorz Jędrzejewski:

Musimy poczekać. Nie jestem fanem pompowania balonika w tym przypadku, bo musimy sobie zdać sprawę z kilku elementów. To jest fantastyczna historia, ale musimy być świadomi tego, co za tym stoi – bo powrót Roberta to też pieniądze i ze strony Williamsa to ruch, który pozwoli kontynuować tej ekipie starty. Trzeba mieć to z tyłu głowy, że to te ogromne pieniądze na razie uchyliły drzwi, w których jest teraz noga Roberta, zobaczymy, czy jutro przejdzie przez nie cały. Ale to jest troszkę hollywoodzka historia, bo takich powrotów było niewiele. Boję się jednak o to, by nie był to zimny prysznic – trzeba pamiętać, że tegoroczne auto Williamsa miało ogromne straty do przedostatniej ekipy.

Co więc pozostało? Czekać. Na jutrzejszą konferencję, a potem – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – na pierwsze testy, treningi, kwalifikacje i starty. Miejmy nadzieję, że z Polakiem w stawce.

 Fot. Newspix

Opublikowane 21.11.2018 18:30 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020