post Avatar

Opublikowane 30.10.2018 17:42 przez

Sebastian Warzecha

Rok temu w Polskim Związku Kolarskim rozpoczęła się afera, po której sprzątanie brudów trwa do dziś. Pozostały po niej długi i ciągnący się za związkiem smród. Odeszli za to sponsorzy. Wczoraj policja zatrzymała jednego z głównych antybohaterów – Andrzeja P. Bo tak teraz musimy go nazywać. Biorąc pod uwagę, czego miał się dopuścić, pozostaje napisać jedno słowo: nareszcie.

Przed rokiem

Kim właściwie jest ten gość? Aktualnie zatrzymanym, w przyszłości być może osadzonym. To już wiecie. Wcześniej był za to znakomitym trenerem, którego zawodnicy (głównie z tras kolarstwa górskiego) seryjnie przywiozili nam do kraju medale mistrzostw świata, Europy, a Maja Włoszczowska dorzuciła do tego też srebro olimpijskie w Pekinie. Później został jednym z dyrektorów sportowych w związku. Generalnie osoba znana i poważana w środowisku. No, tak było jeszcze rok temu. Teraz jest tylko „znany”. Dlaczego?

Bo przede wszystkim, jak zeznało kilka jego byłych podopiecznych, jest gwałcicielem.

Jego sprawa już się trochę ciągnie. Mniej więcej rok temu Dariusz Banaszek, wówczas prezes PZKol-u, dyscyplinarnie zwolnił P. z pełnionej przez niego funkcji. Dodawał też, że wkrótce pojawią się „materiały kompromitujące” byłego działacza. Niedługo po wywaleniu Andrzeja ze związku chciał… przywrócić go na stanowisko. Na to nie zgodził się zarząd, który wcześniej bronił P. Zagmatwane, co? No to czekajcie, zrobi się jeszcze ciekawiej.

Jeszcze przed zwolnieniem P., Banaszek zlecił przeprowadzenie audytu w PZKol-u przez niezależną firmę. Zablokował go jednak przed jego ukończeniem i wyników nie ujawniono, zamiatając wszystko pod dywan. Sęk w tym, że niezbyt skutecznie. Jego róg podniósł najpierw Piotr Kosmala, wówczas już były wiceprezes związku (zrezygnował sam), który Wirtualnej Polsce powiedział:

– W informacjach, które osoby pokrzywdzone zdecydowały się przekazać, znalazły się również takie, które dotyczą gwałtu. Były również wątki dotyczące podawania bez wiedzy poszkodowanej w połączeniu z alkoholem środka farmaceutycznego, prawdopodobnie o nazwie Stilnox. (…) To silny środek nasenny i uspokajający, który w połączeniu z alkoholem mógł doprowadzać do utraty świadomości. (…) Tak przynajmniej wynika z informacji jednej poszkodowanej. Po zamroczeniu następowała próba gwałtu.

Oczywistym było, że takiej informacji nie należy zignorować, nawet jeśli Kosmala nie podał nazwiska. Z tego samego założenia wyszła firma zajmująca się audytem. Sprawę zgłosiła do Ministerstwa Sportu i Turystyki, a to zajrzało pod dywan i zwróciło się do prokuratury, która miała pod niego zajrzeć i na wszelki wypadek porządnie przetrzepać. W międzyczasie minister Witold Bańka zażądał dymisji całego zarządu związku.

Wkrótce na stanowisku pozostał tylko Dariusz Banaszek, ale w styczniu tego roku i on ustąpił. Swoją drogą, wiedział o całej aferze jeszcze przed jej wybuchem. Do nagrania, na którym mówi on: „Ja tego nie chcę, żeby to dotarło, co mówiłem. I ja tego nie powiem w ogóle czy na konferencji, że on zgwałcił, dmuchał” dotarł Sport.pl. Data zarejestrowania materiału? Wrzesień ubiegłego roku, dwa miesiące przed wywiadem Kosmali…

Po tamtych rewelacjach sprawa jednak ucichła. Aż do 29 października 2018 roku.

Wczoraj i dziś

Tyle z przeszłości. Wróćmy do teraźniejszości, w której związek wciąż boryka się z długami, odeszli sponsorzy i wielu zastanawia się, czy nie powinno się go zaorać i zbudować od nowa. Zatrzymanie Andrzeja P. jest w tej sytuacji nikłym promykiem nadziei na to, że powoli (bo minął przecież niemal rok!) zbliżamy się do uporządkowania tego całego burdelu. Bo inaczej nie da się tego nazwać.

Co jednak istotne, P. zatrzymali funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. Zwracamy uwagę na dwa słowa: „przestępczością gospodarczą”. Dlaczego? Bo sprawa oficjalnie dotyczy „nadużyć udzielonych uprawnień lub niedopełnienia ciążących obowiązków w okresie 2010-2017 w Pruszkowie […]”. Dalej dowiecie się, że chodzi o majątek związku. Innymi słowy: wywaloną w błoto kasę, przez co związek walczy dziś o przetrwanie i negocjuje z komornikami. Zarzuty, jakie wchodzą w grę to: wspomniane nadużycia, łapówkarstwo, nieprawidłowości finansowe.

Kamil Wolnicki, „Przegląd Sportowy”:

– Na razie ukazały się tylko zarzuty dotyczące spraw obyczajowych. Można się spodziewać, że pojawią się też inne. Pytanie: wobec kogo? Tego nie wiadomo. Próbowałem dowiedzieć się czegoś w prokuraturze, ale oni na tym na razie mówić nie chcą „dla dobra śledztwa” itd. Natomiast faktycznie, wydaje się, że to dopiero początek i coś się musi wydarzyć, skoro sprawa, w oficjalnym tytule, dotyczy „nieprawidłowości finansowych”. Chyba takie wątki też się pojawią.

Wiemy natomiast – a przynajmniej nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej – że zarzuty dot. gwałtu dotyczyć będą tylko Andrzeja P. Co mu grozi? O tym „Przeglądowi Sportowemu” mówiła prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka:

–  Decyzja w zakresie zastosowania środków zapobiegawczych wobec podejrzanego zostanie podjęta we wtorek. Podejrzanemu ogłoszono postanowienie o przedstawieniu zarzutów, które dotyczy popełnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, zagrożonych karą pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12.

Wtorek, czyli dziś. I już wiemy, że prokuratora postanowiła złożyć do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Jeśli sędzia się przychyli, P. spędzi w areszcie co najmniej trzy miesiące. Później może przesiedzieć tam też kilka lat. Tym bardziej, że jego zatrzymanie nie opiera się na lichych fundamentach – prokuratura dysponuje m.in. zeznaniami pokrzywdzonych, spisanymi w obecności prawników. Do osób pokrzywdzonych dotarł w zeszłym roku „Przegląd Sportowy”. Przykładowa opowieść o P. brzmi tak:

– Czasem przerażone czekałyśmy w napięciu, która z nas zostanie zaproszona do jego pokoju i choć prawdopodobnie każdej działa się krzywda, nie rozmawiałyśmy o tym ze sobą. Słuchałyśmy do znudzenia, że wszystko, co działo się w grupie, miało w niej pozostać i że kolarstwo to piękny sposób na życie.

P. oczywiście wszystkiemu zaprzeczył, już w listopadzie ubiegłego roku, wysyłając komunikat do Polskiej Agencji Prasowej. „Wszystkie te informacje są nieprawdziwe, oburzające, narażające mnie na utratę dobrego imienia i mające na celu wyłącznie odwrócenie uwagi od najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem Polskiego Związku Kolarskiego” pisał. Dziś jest oskarżony o trzy gwałty i jedną próbę, na szczęście nieudaną.

W przyszłości?

Kamil Wolnicki:

– Przypuszczam, że zatrzymanie P. i złożenie wniosku o trzy miesiące aresztu nie oznacza, że sprawa się kończy, a wręcz przeciwnie – zaczyna. Zresztą, czytając między wierszami, można mieć wrażenie, że pojawią się kolejne sprawy w związku z tą. Jego zatrzymanie nie uzdrawia z dnia na dzień tematu PZKol-u, który za moment ma swój zjazd. A na nim pewnie nowe wybory, pewnie nowe kłótnie, przekrzykiwanie się i tak dalej.

To ważna i duża sprawa, nie ma wątpliwości. Ale w całej aferze to tylko jeden element. Jeśli prokuratura nie spocznie na laurach, możemy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach zatrzymane zostaną kolejne osoby. Czy to coś zmieni w sytuacji związku? Nie wiadomo, jeśli pod uwagę weźmie się, że jednym z najpoważniejszych kandydatów do funkcji prezesa jest podobno… Dariusz Banaszek.

Cała ta sprawa może wiele naprawić w polskim kolarstwie. I naprawdę chcielibyśmy, żeby tak było. Bo sport ten rozwija się w naszym kraju doskonale i pisać możemy o nim właściwie tylko pozytywnie. Przynajmniej dopóki będziemy udawać, że Polski Związek Kolarski nie istnieje. A chyba nie tak powinno być.

SW

Fot. Newspix

Opublikowane 30.10.2018 17:42 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
05.06.2020

Za taką kasę, to można zmienić polską piłkę

45 milionów złotych to fura pieniędzy. Przeciętnemu Polakowi trudno byłoby zarobić taką kwotę przez całe swoje życie. Jakie są opcje na zostanie milionerem i wzbogacenie się o 45 milionów? Można próbować z inwestycjami, jednak trzeba mieć do tego wkład i zmysł przedsiębiorcy. Zostaje gra w Eurojackpot, w której do wygrania jest właśnie ta kwota! Za […]
05.06.2020
Bukmacherka
05.06.2020

Lucky Loser na 1. ligę w Totolotku! Zakład bez ryzyka do 25 PLN!

Promocja „Lucky Loser” u legalnego polskiego bukmachera Totolotek powraca! W najbliższy weekend bez ryzyka zagramy mecze na zapleczu Ekstraklasy. Pierwsza kolejka po restarcie rozgrywek nie obfitowała co prawda w emocje, ale… Damy chłopakom trochę czasu, żeby się rozkręcić. W 24. serii gier nie wypada już stracić punktów, tak samo jak… kasy. Dlatego pierwszoligowe mecze warto […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Piotr Parzyszek – wciąż trochę napastnik-zagadka

Piotr Parzyszek przychodząc do Piasta Gliwice stanowił zagadkę dla 99,9 procent obserwatorów. Prawie nikt nie widział go wcześniej w akcji, nie licząc ewentualnie jednego czy dwóch występów w młodzieżówce. W drugiej lidze holenderskiej błyszczał, w drugiej lidze belgijskiej miał niezłe liczby, ale w Eredivisie mocniej nie zaistniał, od Championship się odbił, nie poszło mu też […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Górnik Zabrze na pustym stadionie. Straci swój atut?

Czy po meczu Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk można się wiele spodziewać? Teoretycznie tak, w końcu to piątkowy hit. Praktycznie? Cóż, prawdopodobnie czeka nas pojedynek dwóch najmniej kreatywnych drugich linii w naszej lidze. Przynajmniej jeśli chodzi o środkową strefę boiska, bo liczymy, że imprezę rozruszają trochę koledzy śmigający po bokach. Czy Conrado będzie odpowiedzią na […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Quiz piłkarski: kapitanowie w Ekstraklasie

Już dziś startuje kolejna seria gier w Ekstraklasie, ale zanim piłkarze znów wybiegną na boiska, postanowiliśmy sprawdzić, jak dokładnie oglądaliście pierwszą kolejkę po przerwie. Tym razem w naszym quizie piłkarskim pytamy o kapitanów – czy potraficie wskazać wszystkich, którzy wyprowadzali drużyny na boiska w 27. kolejce? Podrzucamy wam czterdzieści nazwisk (niektóre są zaskakujące nawet dla nas) […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Kucharski: „Budżet na transfery mamy jak w maju 2019”

— Temat jest trudny, ale przemiana zespołu trwa. Latem zeszłego roku zaczęliśmy układać puzzle od nowa, wielu zawodników odeszło, wielu przyszło. Zimą, w drugim etapie, dorzuciliśmy kolejne ogniwa. Teraz zaczyna się trzecia część rozdania. Już zrobiliśmy dwa kroki w kierunku Europy, ale praca nie jest skończona. Zespół wymaga trzech–czterech zawodników z jakością do pierwszej jedenastki. […]
05.06.2020
Weszło
04.06.2020

Sztuka dobijania krzywych gwoździ

Bardzo długo ten mecz układał się zgodnie ze scenariuszem znanym z pewnej popularnej gry komputerowej. GKS Tychy strzelał w poprzeczkę. Strzelał tuż ponad nią. Strzelał obok słupka, strzelał w mur złożony z obrońców. Wymieniał setki podań dosłownie na szesnastym metrze od bramki Zagłębia Sosnowiec, czarował sztuczkami technicznymi, chętnie wchodził w udane dryblingi. Ale przegrywał 0:1, […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Podobno w Radomiu był dziś jakiś mecz…

Radomiak i Odra podpisały chyba jakiś pakt. Jesienią, gdy radomianie pojechali do Opola, zależało im tylko i wyłącznie na tym, żeby nie przegrać. Efekt? Typowe 0:0 po bezbarwnym. Teraz, gdy Odra wpadła do Radomia, także zależało jej na tym, żeby wywieźć choćby jeden punkt. I co? Typowe 0:0 po bezbarwnym. Nawet gdyby kibice mogliby dziś […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Bez Brożka do końca sezonu. Jak zła to wiadomość dla Wisły?

Między 16 sierpnia, a 22 września, na przestrzeni pięciu tygodni, Paweł Brożek strzelił siedem bramek w pięciu kolejkach. Tak, mówimy o tym sezonie, nie o czasach, gdy sięgał po koronę króla strzelców i mówiło się, że hitowy transfer tuż tuż. A i berło pierwszego snajpera w kadrze musi przejść w jego posiadanie. Nie ważne co […]
04.06.2020
Anglia
04.06.2020

Anglicy korzystają z otwartej furtki – pięć zmian w Premier League

Jak od pewnego czasu wiadomo, 17 czerwca powrócą na boisko piłkarze prawdopodobnie najlepszej, a już na pewno najbogatszej ligi Europy – angielskiej Premier League. Aston Villa podejmie Sheffield United, a Manchester City zmierzy się z Arsenalem. Naturalnie wznowienie rozgrywek będzie się wiązało z całą masą organizacyjnych zmian. Obostrzeń, regulacji, zakazów i nakazów. Protokół bezpieczeństwa musi […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Miliarder przejmuje Motor Lublin. Plany? Nowa akademia i pierwsza liga w rok

Ile razy zastanawialiśmy się, dlaczego najbogatsi Polacy nie inwestują w kluby piłkarskie? Jak często kibice marzyli o tym, żeby lokalny biznesmen, który dotarł na szczyt, wprowadził na niego również ich klub? Takie pytania na pewno stawiali sobie także fani z Lublina, bo polska wschodnia od lat pozostawała futbolową pustynią. Jedno z największych miast Lubelszczyzny piłkę […]
04.06.2020
Blogi i felietony
04.06.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jest wiedzą powszechną i oczywistą, że Jerzy Pilch kochał Cracovię i futbol. Niedoceniane pozostaje jednak, jak mocno Jerzy Pilch futbolem każdego dnia oddychał, jak był nim przeżarty. To nie był pan pisarz, który czasem, pomiędzy lekturą Płatonowa i Schulza, pomiędzy trzaśnięciem zjadliwego felietonu, a machnięciem powieści bestsellerowej, dla fanaberii schodził na ziemski padół obejrzeć spotkanie […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Kosecki: „Kwintesencją polskiej głupoty były lata korupcyjne”

– W Hiszpanii nikogo nie obchodziło to, czy wbijesz lampkę, czy dwie lampki, czy butelkę. Twoja sprawa. Możesz wyjść i grać. Romario, który grał w Barcelonie, mieszkał w hotelu, w którym na ostatnim piętrze była dyskoteka. Dzień przed meczem niejednokrotnie bawił się i tańczył. Brazylijska mentalność. Mówi się o tym, że były balangi i picia […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nagroda za awans? Zwolnienie! Tak się to robi w Ostródzie

Jeszcze nie opadł kurz po decyzji Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, na podstawie której Sokół Ostróda awansował do drugiej ligi. Jeszcze Legia Warszawa stara się wojować w sprawie swoich rezerw w Komisji ds. Nagłych PZPN-u. Tymczasem pierwszy z wymienionych klubów… zwolnił trenera. Tak, tego, który przed chwilą wywalczył promocję ligę wyżej.  Myśleliśmy, że w temacie zwalniania […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Zagłębie zdobędzie Tychy? Obstaw hit pierwszej ligi w Totolotku!

Sąsiedzkie starcia zawsze budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy naprzeciw siebie stają dwie drużyny, które ostatnio przeszły spore zmiany. GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec to nie tylko mecz dwóch zespołów aspirujących do gry o awans. To także starcie dwóch trenerów, którzy stanęli przed wyzwaniem „posprzątania” po swoich poprzednikach. Dzisiejszy hit pierwszej ligi typujemy w Totolotku! GKS […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Śmiały ruch Lecha Poznań – w przyszłym sezonie spróbuje grać z bramkarzem

Musimy przyznać, że początkowo imponowała nam ta odważna strategia Lecha Poznań. Jako pierwszy klub w Polsce, być może pierwszy na świecie, Kolejorz zdecydował się, by zamiast bramkarza wstawić między słupki jedenastego piłkarza z pola. I tak znalazł się w tym miejscu Mickey van der Hart, Holender, znany przede wszystkim ze swojej kapitalnej gry nogami. Niestety, […]
04.06.2020
Niemcy
04.06.2020

Afera fryzjerska w Dortmundzie. Piłkarze Borussii na cenzurowanym po złamaniu zaleceń

Jak nauczył nas przykład Heiko Herrlicha, szkoleniowca Augsburga, powody do złamania obostrzeń towarzyszących wznowionym rozgrywkom ligowym mogą być naprawdę idiotyczne. Herrlich postanowił złamać zasady i opuścić hotel, żeby zaopatrzyć się w pastę do zębów i słynny już krem nawilżający. Teraz nawywijali natomiast piłkarze Borussii Dortmund. Jak donosi BILD, kilku zawodników BVB ma obecnie spore kłopoty […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nawotka: „Nawet w juniorach w meczach Legii z Lechem chcieliśmy się pozabijać”

Tomasz Nawotka od lat jest piłkarzem Legii Warszawa na… wypożyczeniu do Zagłębia Sosnowiec. Z warszawską drużyną grał w młodzieżowej Lidze Mistrzów i ośmieszył Lucę Zidane’a. Z sosnowiczanami najpierw awansował do Ekstraklasy, a potem z niej spadł. Nam opowiada o swoim debiucie w seniorskiej piłce w wieku 16 lat, czy o pobycie w Warszawie. Jak do […]
04.06.2020