Skandal na młodzieżowym turnieju w Zakopanem. Która strona winna?
Weszło

Skandal na młodzieżowym turnieju w Zakopanem. Która strona winna?

Patologiczne historie z piłki młodzieżowej znajdujemy niemal codziennie. Trenerzy, którzy bawią się w ręczne sterowanie drużyną i chcą wygrywać kosztem szkolenia, ciągle krzyczą na zawodników, nie dają im żadnej swobody na boisku, wywierają nieustanną presję na sędziach – to jedno. Rodzice, którzy są nieraz głośniejsi niż trener, przelewają wszystkie niespełnione ambicje na Bogu ducha winną pociechę, przez co szybko obrzydzają jej sport i wszelką rywalizację – to drugie. Rzadko jednak zdarza się, żeby w jednym momencie na tapet zostali wzięci jedni i drudzy. Coś takiego zdarzyło się jednak w Zakopanem podczas turnieju BellSportCup.

Zarzut rasistowski, uderzony rodzic, skopany zawodnik, wielka szarpanina – mamy tu naprawdę dużo wątków, do tego z akcentem zagranicznym. Pojawiły się zupełnie różne wersje wydarzeń, dlatego zaprezentujemy obie. 

O co chodzi? Cała afera zaczęła się od artykułu na portalu PogonSportnet.pl, w którym anonimowy czytelnik rzuca ciężkie oskarżenia pod adresem drużyny FASE Szczecin, która rozgrywała mecz z Olympique Marsylia.

Cytat ze strony świadka zdarzenia: – Po meczu FASE Szczecin z Olympique Marsylia zawodnik zespołu ze Szczecina (nazwisko do wiadomości redakcji) podszedł do bramkarza rywali i zaczął udawać zwierzę [w interpretacji naszego rozmówcy]. Czarnoskóry zawodnik z Marsylii w odpowiedzi nie podał mu ręki, a zainterweniować próbował szkoleniowiec zespołu z Francji. Niestety w odpowiedzi na boisko ruszyła jedna z matek, a za nią kilkoro pozostałych i na boisku rozpoczęła się prawdziwa „ustawka”.

Na dowód załączono video. Zarejestrowano na nim faktycznie odpychające sceny, zwłaszcza jeśli chodzi o futbol młodzieżowy, lecz najważniejszego, czyli wspominanego udawania małpy nie widać.

FASE wydało w tej sprawie swoje oświadczenie:

fase oswiadczenie

Porozmawialiśmy też z Pawłem Chamerą, trenerem FASE Szczecin, który był świadkiem tych wydarzeń. – Pierwotnie po rozmowie z organizatorem i Marsylią mieliśmy tej sprawy nie ruszać. My stwierdziliśmy: – Ok, zdarzyło się. Marsylia stwierdziła: – Ok, zdarzyło się. Choć trochę jestem zły na organizatorów, bo od razu im powiedziałem, że jestem chętny do spokojnego wyjaśnienia całego zajścia, do spotkania z trenerem drugiej strony i francuskim tłumaczem. Była taka możliwość, tłumacz był obecny na turnieju. Do spotkania jednak nie doszło, więc wyglądało na to, że po prostu wszyscy rozejdziemy się w swoją stronę i zapomnimy o całej historii. A tu nagle osoba postronna wrzuca takie rzeczy, rozmijając się z prawdą. Musieliśmy zareagować – tłumaczy Chamera.

I dodaje: – Istotą problemu jest to, że trener rywali użył siły w stosunku do naszego zawodnika. Wszystko mamy na materiałach, niczego nie ukrywamy. Nie chodziło o żadne udawanie małpy, tylko cieszynkę w stylu Griezmanna. Najwyraźniej doszło do złej interpretacji ze strony francuskiej. Inna sprawa, że chyba nie chodziło nawet o samą cieszynkę. Z pomocą tłumacza rozmawialiśmy zaraz po tym zajściu i wtedy z ich ust nie padały żadne zarzuty co do gestów, tylko o słowną obrazę na tle rasistowskim, co też nie miało miejsca. Sytuacja zaogniała się już wcześniej, lepiej mogli spisać się sędziowie. Nasz zawodnik powinien dostać czerwoną kartkę, ich też, atmosfera by się uspokoiła. A tak napięcie rosło, w ostatniej sekundzie strzelamy zwycięskiego gola, wznowienie od środka i koniec meczu. Wtedy się zaczęło, trener Marsylii ruszył do naszego zawodnika, co wywołało zrozumiałą reakcję mamy chłopca. Nigdy nie mieliśmy problemów z rodzicami, są nauczeni, żeby w ogóle nie ingerować w boiskowe wydarzenia, ale jeśli widzisz, że dorosły mężczyzna atakuje twoje dziecko, to trudno nie interweniować. Mamy zdjęcie, jak ten trener uderza kobietę broniącą syna. To był punkt kulminacyjny, ale nikt z naszych zawodników nie użył przemocy w stosunku do piłkarzy rywala czy ich trenerów.

Trener Marsylii uderza matkę jednego z zawodników FASE.

Trener Marsylii uderza matkę jednego z zawodników FASE.

Na zamieszczonym poniżej video widać natomiast, jak znajdujący się z lewej strony zawodnik FASE (niebieska koszulka) zostaje powalony przez jednego z rywali i kopnięty przez następnego. Można zauważyć to także na początku materiału, który zamieściliśmy wyżej. W oparciu o te nagrania nie ma wątpliwości, która strona była bardziej agresywna.

W oświadczeniu zawarto stwierdzenie, że w kolejnych dniach turnieju nie dochodziło już do żadnych incydentów między obiema drużynami. No, z małym wyjątkiem. – Nie rozgrywaliśmy już kolejnych meczów z Marsylią, ale mijaliśmy się, rozgrzewaliśmy się obok siebie, byliśmy w tym samym czasie na basenie czy w termach. Nie było żadnych problemów. Był tylko jeden moment, w którym kilku zawodników z Francji zachowywało się złośliwie. Mieliśmy rozstawione kamery, żeby analizować pracę naszego bramkarza, a oni podchodzili do nich i je zakrywali, coś tam komentując – wspomina nasz rozmówca.

Jego zdaniem cała historia, jak to nieraz w życiu bywa, może mieć drugie dno. – Mamy pretensje do pogonsportnet.pl. Nikt z tego portalu nie uczestniczył w tych wydarzeniach, a potem na podstawie nie wiadomo jakiego źródła tworzy artykuł nas oczerniający. Nie wykluczamy, że jest to próba zdyskredytowania FASE przez konkurencję. Jesteśmy akademią, która przeprowadza selekcję w całym kraju, często między różnymi klubami rozstrzyga się, gdzie pójdzie dany zawodnik. Przyklejenie nam łatki miejsca, w którym toleruje się rasistowskie zachowania może sprawić, że w przyszłości wielu rodziców nie powierzy nam swoich dzieci. Osoba używająca rasistowskich haseł natychmiast byłaby usunięta z naszej akademii. Sam tekst jest zresztą niespójny. Wynika z niego, że trener Marsylii zainterweniował, gdy jego bramkarz odmówił podania ręki naszemu zawodnikowi. To miałby być powód do rozpoczęcia szarpaniny ze strony trenera? – pyta Paweł Chamera.

Co na to Daniel Trzepacz, redaktor naczelny PogonSportnet.pl? – Film i krótki opis wydarzeń otrzymałem dziś rano drogą mailową od jednego z rodziców, którego syn grał w tym turnieju. Co ważne podkreślenia, bo już któryś raz słyszę, że jest to złośliwość konkurencji – czyli Pogoni – podkreślam, że to osoba spoza Szczecina. W samym tekście zawarłem opis przedstawiony przez uczestnika zdarzenia, podkreślając, że najbardziej niewłaściwe jest zachowanie rodziców. Trudno, abym na podstawie wypowiedzi osoby przesyłającej materiał pisał, co jest prawdą, a co nie jest – mówi Trzepacz.

 – Niespójne wydają się być jednak wypowiedzi przedstawicieli FASE, bo od dwóch z nich usłyszałem dziś, że faktycznie były pretensje o jakąś rasistowską odzywkę – co ustalono już po całym zajściu. Teraz pan Chamera mówi, że nic takiego nie miało miejsca. Rozumiem, że biznes który prowadzą ma mieć dobrą renomę i przynosić odpowiednie korzyści, a cała ta sytuacja ich boli, ale nie można od niej uciekać. Może gdyby z zespołem na turnieju był pierwszy trener, to potrafiłby uspokoić rodziców i zaradzić całej sytuacji, która powinna rozstrzygnąć się na boisku bez udziału osób trzecich – dodaje redaktor.

Za nikogo nie dalibyśmy sobie tutaj ręki uciąć, ale sprawa na pewno nie jest tak jednoznaczna, jak mogło się wydawać w pierwszym odruchu po relacji z serwisu Pogoni. Jak widać, tylko jedna strona ma tutaj materiały na poparcie przynajmniej niektórych fragmentów swojej wersji.

Zakończmy konkluzją, że nie chcemy oglądać takich obrazków i obyśmy więcej nie musieli pisać o czymś takim z udziałem polskich juniorów.

PM

KOMENTARZE (40)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
szemrany
Legia

bydło

Ssa Pento

Odczep się od czarnoskórych!

pejsbuk

Faktycznie
Wideo slabe ale chyba czarni sie awanturuja. Slychac kobiecy krzyk dezaprobaty i chyba kolorowych atakujacych.
Ja bym ambasadora wezwal na dywanik a sprawcom awantury wlepil 24dolka i kolegium.
Pozatym….
Skad oni sie wzieli we francuskim zespole, Zakopanym? W Polsce nie rosna banany

bytrek

ale teraz zadaj sobie pytanie, po co ta Kobieta byłą na tym boisku, to jest w tej sytuacji jej miejsce?

pejsbuk

No to lejmy ta kobite i jej latorosl!
Ech cymbaly….

fryzjer

Gdyby jakiś palant uderzył moją żonę na boisku, nie wrócił by o własnych siłach do kraju . Multikulti kurwa, lać kobiety to nie u nas

Groźny gangster z Bieszczad kibicujący Legii

Białorycerzyk się zbulwersował. xDDDDDDDDDD

kupsobiemasc

co Ty pierdolisz, u nas co drugi to damski bokser, bo zupa była za słona k..a. z choinki się urwałeś ?

fryzjer

Panowie słona zupa jest jak najbardziej rozgrzeszeniem.

bytrek

Pytanie tylko po co wchodziła na boisko?

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Widzę, że nasi dostali bęcki z tymi żabojadzkimi karakanami

JesusChristPose
Legia Warszawa

widzę że nawet nie przeczytałeś artykułu

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Wiesz, Wszechwidzący… Opisałem to, co widziałem na filmiku. Ty opisałeś to, że widziałeś, jak ja nie czytam artykułu. Masz jakiś link?

Groźny gangster z Bieszczad kibicujący Legii

Fajnie, że dodaliście tag „udawanie małpy” ale co Krawczyk ma do tego?

Dawidek Cwelkowiak

Jedyną małpę jaką mieli na myśli to ta z wyłysiałym pustostanem i z syfem na policzku, czyli ciebie Jankowiak.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pejsbuk

Nie dziwo! Pierdoly pani opowiada.

Bartek99
CHrześcijańska Unia Jedności

Chłopcy ze Szczecina jebneli Marsylię po golu w ostatnich sekundach… Gratulacje Dzieciaki!
Wasze zdrówko.

nagi

Jak widze to sa tak o glowe wyzsi,polska mysl szkoleniowa hehehe.

Morderca z glebi lasu

Skoro nie było nic gorszącego, a tylko cieszynka, to dlaczego zawodnik miał dostać czerwoną kartkę od sędziego? ?

14

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Kartki miały być za coś innego, we wcześniejszej fazie meczu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

n0_thx

Nie chcę tutaj nikogo bronić, ale przecież na tym nagraniu wyraźnie widać, jak zawodnik, który został przewrócony i skopany najpierw atakuje od tyłu jednego z marsylczyków

Bakajoko

dokładnie, nie wiem czy redaktorzy weszło tego nie widzieli (wtedy polecałbym okulistę) czy celowo przerzucają winę na Marsylczyków ( o czym może świadczyć to, że na ostatnim filmiku, pod którym przywołują tę sytuację początkowy fragment z atakiem Polaka na Marsylczyka został wycięty i filmik zaczyna się już od „powalenia” Polaka)

Bakajoko

i jeszcze cytacik za Onet ” Inna sprawa jest taka, że nie jest to pierwszy incydent z udziałem rodziców FASE. Podczas turnieju w Berlinie doszło do przykrego incydentu, gdzie rodzice młodych piłkarzy zaatakowali sędziego i organizatora.
Pytany o to organizator turnieju przyznał: „Wyzywano mnie od Szwabów i grożono pobiciem. Na szczęście obyło się bez rękoczynów”.”

M.S.

Ostatnio byłem na meczu w Warszawie, starszy rocznik. Rodzice cały mecz się wyzywali, prawie bójka, trenerzy opierniczali sędziego. Na boisku udzieliło się chłopakom, wszyscy grali bardzo ostro.
Chyba piłka wyzwala zbyt dużo emocji. Co ciekawe, to często matki zaogniają sytuacje na meczach.

troglodyta

Ja ostatnio na meczu Polska-Portugalia również słyszałem pojedynczych mądrych wydajacych małpie dżwieki na trybunach. Taki mamy klimat.

Groźny gangster z Bieszczad kibicujący Legii

@13mistrz13 pojawił się na trybunach? Co on wyciągnął gotówkę z wyrywania azbestu pod Chicago? Czy to naprawdę się stało? Czy to nie jakaś alternatywna rzeczywistość?

Juri

murzyni i muslimy się za bardzo rozpanoszyli lać ich ile wlezie to może się nauczą że nie wszystko im wolno

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kotkameleon

Mnie zastanawia, czemu wideo zaczyna się tak „nagle”, zamiast przedstawić całą sytuację.
Ok, jeśli to jeden z rodziców w pewnej chwili rozpoczął nagranie. Ale skoro przedstawiciele FASE twierdzą, że mają nagrania, to chyba powinni je opublikować – dla jasności.
PS
Przeraża część komentarzy. Pocieszam się myślą, że to wykwity gimbazy. Oczywiście nie można wykluczyć niedojebania mózgowego jakim charakteryzują się prymitywni rasiści.

Stój Chalina
Leeds United

Bez względu jaki miała przebieg cała sytuacja – rzetelność dziennikarska wymagałaby przynajmniej próbę kontaktu z FASE przez Pana Daniela Trzepacza. To tłumaczenie – „Trudno, abym na podstawie wypowiedzi osoby przesyłającej materiał pisał, co jest prawdą, a co nie jest” – no to jest jakiś żart.

nagi

Odpierdolcie sie od dzieci na boga.Tez sie lalem nieraz po meczu normalka, emocje wziely gore ,a tu pudelek.

facemob

Łojeryy myślałem że to będzie jakaś walka na całego a nie parę kopniaków. ALe weszlo lubi clickbaity.

3-5-2
Karmazyn Warszawa

Afryka dla Murzynów!

SzalonyWladek

„… po relacji z serwisu Pogoni.”
Autorze PM! Pogonsportnet.pl jest serwisem PISZĄCYM o Pogoni, natomiast nie ma nic wspólnego ze strukturami klubu. Stwierdzenie użyte w artykule może wprowadzać w błąd.

FalszywyProfil

a właśnie kilka dni temu się zastanawiałem, czy w Zakopanem mają jakąś piłkę nożną, czy też oni tam wszyscy trenują skoki i ewentualnie hokej w Nowym Targu. Swoją drogą dziwne, taki niemały ośrodek zasobny, a jak by sportu zawodowego nie miał.

Bakajoko

cyt: „Na zamieszczonym poniżej video widać natomiast, jak znajdujący się z lewej strony zawodnik FASE (niebieska koszulka) zostaje powalony przez jednego z rywali i kopnięty przez następnego.” – tak, owszem, tylko że na pierwszym filmie widać wyraźnie, że ten powalony zawodnik w niebieskiej koszulce najpierw atakuje z tyłu zawodnika Marsyli (kopie go lub popycha) na co w odpowiedzi i niejako we własnej obronie Marsylczyk go „powala”. więc z tym przesądzaniem winy to bym się mocno zastanowił . (swoją drogą, ciekawe że w ostatnim filmiku, pod którym weszlo przywołuje tą sytuację ten początkowy fragment został przez was wycięty ?!)

Bakajoko

i jeszcze cytacik za Onet ” Inna sprawa jest taka, że nie jest to pierwszy incydent z udziałem rodziców FASE. Podczas turnieju w Berlinie doszło do przykrego incydentu, gdzie rodzice młodych piłkarzy zaatakowali sędziego i organizatora.
Pytany o to organizator turnieju przyznał: „Wyzywano mnie od Szwabów i grożono pobiciem. Na szczęście obyło się bez rękoczynów”. „

TrolloLollo

Marsylia od dawna jest znana jako skupisko największego brudnego ścierwa we Francji. Nic dziwnego, że stamtąd taka patola przyjechała.

wpDiscuz