post Avatar

Opublikowane 13.10.2018 22:47 przez

Bartosz Burzyński

Właściwie mogliśmy nie jechać na derby, bo wczoraj w tekście [KLIK] przewidzieliśmy wydarzenia z dzisiejszego meczu. Atmosfera przed pierwszym gwizdkiem sędziego była lekko napięta, a w trakcie spotkania niecenzuralne pozdrowienia leciały w różne strony. Piłkarze natomiast, jak przewidział prezes Bytovii Bytów, Janusz Wiczkowski, zdecydowali o wyniku w ostatnich minutach. Małomiasteczkowe derby Pomorza zakończyły się remisem.

Już na godzinę przed meczem kibice zbierali się pod stadionem. Nie było więc problemu, by porozmawiać chwilę z fanami Chojniczanki, którzy przede wszystkim byli podekscytowani powrotem Macieja Bartosza na ławkę trenerską. Mają oni nadzieję, że łysy szkoleniowiec wpłynie na szatnię, czego ich zdaniem nie można było oczekiwać od Przemysława Cecherza. Ba, także od poprzednich trenerów, którzy podobno nie potrafili sprawić, by drużyna tworzyła jedność. – Nasi ostatni trenerzy nie potrafili złapać chemii z piłkarzami, a Bartoszek w przeszłości stworzył fantastyczną drużynę, więc czemu miałby nie zrobić tego drugi raz? – zapytali nas retorycznie kibice drużyny z Pomorza?

5

6

Poza tym liczymy wreszcie na dobrą grę naszej drużyny. Na powrót do 2016 roku, gdy faktycznie fajnie wszystko wyglądało na boisku. W tym sezonie mieliśmy problem z konstruowaniem składnych akcji z gry, jak strzelaliśmy bramki, to zwykle po stałych fragmentach. Największą bezradność naszych piłkarzy było widać w starciu ze Stalą Mielec, która grała przez długi czas w dziewiątkę, a my i tak nie wygraliśmy tego meczu. Za Bartoszka takie rzeczy raczej nie będą miały miejsca – dodali fani Chojniczanki.

Cóż, trudno nie zgodzić się z kibicami chojnickiej drużyny, bo liczby przemawiają za Bartoszkiem.

Hermes – 1,67 punktu na mecz
Piotr Gruszka – 1,22
Artur Derbin – 1,5
Krzysztof Brede – 1,68
Przemysław Cecherz – 1,61

Oczywiście większość z tych trenerów punktowała na poziomie niezłym, solidnym, ale żaden z nich nie zbliżył się na 1,79 punktu na mecz notowanego przez Macieja Bartoszka.

***

Małomiasteczkowe derby są nieco inne niż starcia w dużych miastach, ale kilka elementów wspólnych odhaczyliśmy.

Zgodność w „pozdrowieniach” dla policji i PZPN.

Pozdrowienia do więzienia dla Krzycha od kibiców z Bytowa.

pdw

Wzajemne „pozdrowienia”.

***

Czas przejść do sprawy najistotniejszej, czyli tego, co działo się na boisku. Pierwsze minuty zdecydowanie dla Bytovii, która jednak nie potrafiła udokumentować swojej przewagi. Może gdyby obowiązywały podwórkowe zasady (trzy rożne = rzut karny) wynik byłby inny. Goście w pierwszych sześciu minutach mieli aż cztery kornery.

rohh

Jednak żaden z nich w najmniejszym stopniu nie zagroził gospodarzom. Nowy, stary szkoleniowiec Chojniczanki i tak był takim obrotem spraw mocno poirytowany. Być może żywiołowe reakcje trenera wypłynęły na jego podopiecznych, bo ci nagle się przebudzili i zaczęli atakować. Groźnie głową uderzali Wojciech Trochim i Janusz Surdykowaki. Zwłaszcza ten pierwszy był bliski zdobycia gola, ale świetną interwencją popisał się Andrzej Witan. Nie szło górą, ale także dołem, bo Surdykowski przegrał pojedynek sam na sam ze świetnie dysponowanym bramkarzem gości.

Przyjezdni po mocnym początku stracili trochę z animuszu, ale co jakiś czas stwarzali zagrożenie pod bramką Radosława Janukiewicza. Zwłaszcza Jakóbowski próbował na różne sposoby rozbić defensywę Chojniczanki. 26-latek świetnie dograł w polu karnym do Wolskiego, a ten nawet skierował piłkę w stronę bramki, ale w ostatniej chwili przewrotką wybił ją obrońca gospodarzy. Jak już Jakóbowski sam zdecydował się na strzały z dystansu, to albo brakowało mu precyzji, albo na drodze stanął mu Janukiewicz.

Bez wątpienia Maciej Bartoszek nakazał swoim piłkarzom atakować skrzydłami. Zwłaszcza lewą flanką, co opłaciło się tuż przed zejściem piłkarzy na przerwę. Dośrodkowanie Rafała Kobrynia wykorzystał Piotr Grzelczak, który piłkę do bramki wpakował po strzale głową. Trzeba 30-letniemu piłkarzowi Chojniczanki oddać, iż był to dobry i przede wszystkim sprytny strzał, bo piłka przed interweniującym Witanem odbiła się jeszcze od murawy.

gol

Po strzeleniu bramki gospodarze przeszli na tryb „męczenie buły”, co niespecjalnie podobało się kibicom. W sumie nic dziwnego, bo długie rozgrywanie piłki w stylu Barcelony może i jest znośne, ale w wykonaniu pierwszoligowca z Pomorza już nie bardzo. Leniwe ataki kończyły się kiepskimi strzałami Foszmańczyka i Grzelczaka… Druga strona miała zdecydowanie większe ciśnienie i doprowadziła do wyrównania. Dobrym strzałem z dystansu popisał się Juliusz Letniowski, który rozgrywał dziś bardzo dobre zawody. Mało brakowało a skończyłby ten mecz z dubletem, bo chwilę przed zdobycie gola popisał się niezłym strzałem z ostrego kąta.

1

Mecz zakończył się sprawiedliwym remisem, a Maciej Bartoszek nie mógł być w pełni zadowolony ze swojego debiutu, co zresztą sam potwierdził nam w krótkiej rozmowie po meczu.

Tęsknił trener za Chojnicami?

Zawsze miło wspominałem pobyt tutaj i kibicowałem Chojniczance. Często spoglądałem na wyniki i sprawdzałem jaki przebieg miały spotkania. Teraz znowu jestem w Chojnicach i bardzo się z tego powodu cieszę.

Wielu obserwatorów było w szoku, że trener teraz zdecydował się na ekstraklasę. W końcu na wyższym szczeblu ruszyła karuzela trenerska. 

Oczywiście mogłem jeszcze trochę poczekać i pewnie byłoby inaczej, ale nie o to chodzi. Była naprawdę dobra propozycja z Chojnic. Porozmawialiśmy sobie również o przyszłości z władzami klubu i to wszystko przekonało mnie do podjęcia decyzji.

Chojniczanka w tym sezonie traci sporo bramek w ostatnich minutach. Czy problemem jest brak koncentracji w ostatniej fazie spotkania?

Być może tak jest, ale trudno mi teraz powiedzieć. Będę wszystko analizował, a następnie rozmawiał z piłkarzami. Mam już oczywiście swoje przemyślenia na ten temat, ale na razie nie chciałbym ich zdradzać.

Dziś mieliście dobrą pierwszą połowę, ale w drugiej spuściliście z tonu. 

Racja. Może za szybko piłkarze chcieli kontrolować spotkanie. Do końca nie mieliśmy takich założeń. Były momenty, w których trzeba było zwolnić i dać sobie troszeczkę spokoju. Były jednak też takie sytuacje, w których daliśmy za dużo miejsca i luzu przeciwnikowi. Przy straconej bramce powinniśmy zareagować inaczej. Wcześniej była już taka próba piłkarza gości i wtedy został zablokowany.

Rozumiem, że celem jest awans, ale chciałem zapytać o najbliższe tygodnie. Jakie zadania trener wyznaczył na jesień?

Przede wszystkim szybko musimy złapać charakter i styl. Najważniejsze teraz są punkty, o które musimy walczyć w każdym spotkaniu.

Jest pan zadowolony z dzisiejszego debiutu?

Tak połowicznie, bo mieliśmy kilka momentów, z których jestem zadowolony. Nie jest jednak tak, jak bym chciał. Co tutaj dużo mówić… Na pewno musimy jeszcze sporo popracować, bo było widać błędy taktyczne, a także w ustawieniu.

***

Chojniczanka – Bytovia 1:1 (1:0)

1:0 Rafał Grzelczak 43’

1:1 Juliusz Letniowski 83′

Pozostałe wyniki:

Wigry Suwałki – GKS Tychy 2:2  (Sabillo 45′, Mackiewicz 86′ – Adamczyk 9′, 44′)

Chrobry Głogów – Stal Mielec 0:0

Fot. Własne

Opublikowane 13.10.2018 22:47 przez

Bartosz Burzyński

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 2
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kszaniatko31
kszaniatko31

Teraz jeszcze jakiś hymn pochwalny o Czesiu 711 Michniewiczu, jeden szybki artykuł wchodzący w dupę Bońkowi i norma włażenia w dupę kumplom Stanowskiego utrzymana!

TrolloLollo
TrolloLollo

Ten stadion to wygląda jak jakiś stragan na ruskim rynku oblepiony tymi reklamowymi szmatami.

Weszło
03.07.2020

Stal z walkowerem za mecz z rezerwami Lecha? Wyjaśniamy sprawę

1 lipca. II liga. Rezerwy Lecha Poznań podejmują Stal Stalowa Wola. Na boisku kilka znajomych nazwisk. Ze starszych – chociażby Grzegorz Wojtkowiak, Krzysztof Kiercz czy Michał Fidziukiewicz. Z młodszych – przykładowo Paweł Tomczyk. Ale przy tym, nie oszukujmy się, ten mecz nikogo w kraju nie elektryzował. Dół tabeli trzeciego poziomu rozgrywkowego, środek tygodnia, wielkiego natężenia […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Stanowisko: Ile zarabiają polscy sędziowie?

Ile zarabiają polscy sędziowie? Czy to zarobki adekwatne do wykonywanej pracy i dlaczego niekoniecznie? O tym Krzysztof Stanowski w cotygodniowym „Stanowisku”. Polecamy także nasz duży tekst, który poświęcamy tej sprawie. 
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Inni grają w piłkę, my „wyciągamy wnioski”

Przypomnijcie sobie, jak wiele słyszeliście wywiadów pomeczowych trenerów i piłkarzy, w których ci przekonują, że trzeba wyciągnąć wnioski. Jestem pewien, że setki. „Wyciągamy wnioski” notorycznie, regularnie, jakby były mistrzostwa świata w „wyciąganiu wniosków”, to zajęlibyśmy drugie miejsce, by potem „wyciągać wnioski”, dlaczego nie pierwsze. Potem jak sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście „wyciągnął wnioski”, to raczej nikt. […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Czy polscy sędziowie zarabiają za mało? „Stawki nie rosną od lat”

W sobotnim „Stanie Futbolu” pół-żartem, pół-serio rzuciliśmy, że niespodziewanym następstwem błędu Piotra Urbana w meczu Zagłębia Sosnowiec z Odrą Opole będzie nasz tekst o podwyżkach, na które zasługują polscy sędziowie. Wtedy mówiliśmy o tym z przymrużeniem oka, ale postanowiliśmy zbadać ten temat, zapytać, jak wyglądają warunki pracy polskich arbitrów i… stwierdziliśmy, że taki tekst faktycznie […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Quiz piłkarski. Kogo jeszcze nie gościliśmy w Ekstraklasie?

Choć niełatwo w to uwierzyć, bo czasami wydaje nam się, że w Ekstraklasie wylądował już każdy możliwy wynalazek – są na mapie świata kraje, z których nasze kluby jeszcze nikogo nie ściągnęły. Nawet całkiem piłkarskie. Ciekawi jesteśmy, czy będziecie potrafili je wskazać. Oczywiście nie wszystkie, a 25 z nich. Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego quizu! […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Od obrońcy sezonu do składowej beznadziejnego ŁKS-u

Różnie toczą się kariery piłkarzy po trzydziestce. Jedni starzeją się pięknie – jak Arkadiusz Malarz czy Marcin Robak, którzy dopiero na finiszu swojej kariery naprawdę rozwijają skrzydła. Inni grają bardzo długo, ale gasną powoli i trzymają przyzwoity poziom – do głowy przychodzi nam tu Arkadiusz Głowacki. W przypadku Macieja Dąbrowskiego oglądamy jednak proces nie spadku […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Czy FC Strefa Spadkowa utrzymałby się w lidze?

Nie żebyśmy chcieli odbierać szanse, wiemy, że piłka lubi nieprawdopodobne scenariusze. Wiemy niemniej też, że zostały cztery kolejki, a tabela jest dość nieubłagana. Widzimy w niej tąpnięcie, prawdziwą punktową przepaść między ostatnim bezpiecznym zespołem, a tymi, które zajmują pozycje spadkowe. Zadajemy sobie więc dziś pytanie: jak wyglądałby zespół złożony z graczy ze strefy spadkowej? Na […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

„Jestem dobrym trenerem. W Wiśle Płock podziękowano mi przedwcześnie”

„Po moim odejściu Wisła nie zrobiła żadnego progresu, podziękowano mi przedwcześnie”, „niektórych zawodników nazywam tłukami piłkarskimi”, „Wisła Płock nie ma swojego DNA”, „mam żal, że nie dano mi dłużej popracować w Płocku”. To pierwszy wywiad Dariusza Dźwigały na temat odejścia z Wisły Płock. Ale nie tylko, bo rozmawiamy o filozofii gry, wyszkoleniu technicznym ekstraklasowiczów, powtarzalności […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Rafał Gikiewicz: Chcę pojednać się z bratem

W piątkowej prasie sporo ciekawego. Rafał Gikiewicz mówi o konflikcie z bratem, Tomas Pekhart przedstawia swoją historię, Dominik Hładun i Jakub Łabojko komentują doniesienia transferowe na swój temat, jest sylwetka Thiago z Cracovii i kilka innych rzeczy. Zapraszamy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dawid Kownacki miał fatalny sezon, w którym będąc najdroższym piłkarzem w historii Fortuny Düsseldorf, nie […]
03.07.2020
Weszło Extra
03.07.2020

Krzysztof Zając. Prezes, który doprowadził do spadku Korony

Krzysztof Zając to jeden z najgorszych prezesów ostatnich lat w Ekstraklasie. Główny odpowiedzialny spadku i możliwego upadku Korony Kielce. Spadku, bo kielecki klub spada właśnie do pierwszej ligi. Upadku, bo z trzech lat rządów Zająca Korona może się nie otrząsnąć. Nie ma kompetencji, by prowadzić klub piłkarski. Dał się poznać jako człowiek działający na oślep, […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Pechowy wieczór Teodorczyka i Zielińskiego, czyli wtorek z Serie A

Wtorkowe mecze Serie A nie były być może majstersztykiem i najwyższą jakością serwowaną nam przez calcio w ostatnich tygodniach. Ale porażki Napoli i Romy przyniosły nam wiele odpowiedzi i jeszcze więcej pytań. Niestety, jeśli chcemy w dzisiejszych spotkaniach znaleźć pozytywne wieści o naszych stranierich, to trochę się rozczarujemy. Bo o ile Zieliński i Teodorczyk wypadli nieźle, […]
03.07.2020
Hiszpania
03.07.2020

Tempo pełzające, ale do mistrzostwa już tylko cztery kroki!

Nieprawdopodobnie wymęczył dzisiaj własnych kibiców Real Madryt. Po euforii z wtorkowego wieczoru, gdy Barcelona zremisowała z Atletico Madryt, już po kwadransie dzisiejszego meczu nie pozostał nawet ślad. Masz szansę odjechać na 4 punkty odwiecznemu rywalowi, grasz u siebie z Getafe, tytuł jest już naprawdę na wyciągnięcie ręki. I co? Właściwie masz szczęście, że rywal niczego […]
03.07.2020
Weszło
02.07.2020

Operacja „bij mistrza” rozpoczęta. City zlało Liverpool na kwaśne jabłko

Chyba trochę za bardzo poświętowali piłkarze Liverpoolu przyklepanie mistrzowskiego tytułu. Można się było oczywiście spodziewać, że The Reds w dzisiejszym spotkaniu z Manchesterem City nie pojawią się na murawie zmobilizowani w stu procentach. Dla nich sezon się tak naprawdę zakończył, pozostało ewentualnie kilka rekordów do pobicia, ale to wszystko. Jednak świeżo upieczonym mistrzom Anglii zwyczajnie […]
02.07.2020
Weszło
02.07.2020

Idzie, idzie Podbeskidzie. I pewnie dojdzie, ale w Bełchatowie ledwo się ruszyło

Podbeskidzie Bielsko-Biała mogło dziś odskoczyć Warcie Poznań na pięć punktów i uczynić milowy krok w kierunku Ekstraklasy. Zamiast tego w Bełchatowie ledwo się ruszyło, rzutem na taśmę ratując remis. GKS w dość naiwny sposób stracił prowadzenie, ale i tak zespół ten kolejny raz zasłużył na pochwały. Bieda tam ciągle taka, że nawet ta przysłowiowa mysz […]
02.07.2020

Ostatni taniec polskiego Toma Cruise’a czyli Szymona Podstufki

Starzy Słowacy to marka sama w sobie, ale dzisiaj mamy dla was coś ekstra. Ten odcinek to jednocześnie pożegnanie Szymona Podstufki. Najbardziej emocjonujący moment w sporcie od czasów rozstania Michaela Jordana z Chicago Bulls. Do tego wiadomo, stały zestaw, cmentarz w Chotomowie, Apoloniusz Tajner, tęczowy Paczul. Słowem: warto!
02.07.2020
Blogi i felietony
02.07.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

W poniedziałek doszło do sensacyjnego wydarzenia na boiskach Ekstraklasy. Otóż sędzia z Krakowa, Tomasz Musiał, sędziował mecz drużyny z Krakowa, Cracovii. I, ku zdumieniu wszystkich, ani nie podyktował pięciu karnych dla Pasów, ani nie wyrzucił trzech Portowców w pierwszym kwadransie gry. Co więcej, choć jest synem Adama Musiała, legendy Wisły Kraków, a także byłym juniorem […]
02.07.2020
Weszło
02.07.2020

Mistrzostwo Anglii dla Liverpoolu ucieszyło mnie bardziej niż otwarcie basenów

Kiedy zaczął kibicować “The Reds”? Kto jest jego ulubionym piłkarzem Liverpoolu? Kogo widzi w roli następcy Juergena Kloppa? Którego Polaka chciałby zobaczyć w swoim ukochanym klubie? Rozmawiamy z jednym z najlepszych pływaków w historii polskiego sportu Pawłem Korzeniowskim, zapraszamy do lektury.  Spotykamy się przed 9 rano, tuż po tym jak Liverpool zdobył tytuł. Cieszymy się, […]
02.07.2020
Weszło
02.07.2020

Dobry piłkarz, trenerska niewiadoma. Jak Selim Benachour znalazł się w Olimpii Grudziądz?

Nie ma nudy w Olimpii Grudziądz. Szefowie pierwszoligowca już po raz drugi w tym sezonie zmienili trenera i to w okolicznościach, które trudno uznać za standardowe. Zimą pisano z kolei o poważnych problemach finansowych i zaległościach wobec zawodników. Ciągle coś się dzieje, choć niekoniecznie w pożądanym kontekście. Teraz Olimpia zaskoczyła wszystkich obserwatorów. Nie chodzi nawet […]
02.07.2020