Zagłębie Lubin ostatnio kompromituje się nie tylko na boisku
Weszło

Zagłębie Lubin ostatnio kompromituje się nie tylko na boisku

„Umów należy dotrzymywać” – to jedna z najważniejszych zasad prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. A gdy jeszcze dodamy do tego „umów podpisanych należy dotrzymywać”, mamy sytuację, w której nie można zachować się inaczej.

Nie można? Jak to nie?! Nasze kluby już nie raz i nie dwa pokazały, że można, a kolejnym chętnym do potwierdzenia tego stało się Zagłębie Lubin. 

O co chodzi? Sprawę dobrze opisał Antoni Bugajski w środowym „Przeglądzie Sportowym”. Zagłębie nie zamierza wywiązać się z umowy, którą zawarło wcześniej z Pawłem Staniszewskim, agentem Jarosława Jacha. Dzięki temu porozumieniu klub zarobił znacznie więcej, ale jak widać, nie ma to żadnego znaczenia. Nie zapłacimy i koniec.

Jach w Zagłębiu długo miał bardzo niską klauzulę odejścia (500 tys. euro). Piłkarz ze swoim agentem poszli jednak klubowi na rękę i zgodzili się na podwyższenie klauzuli („PS” wspomina o 2 mln euro) w zamian za odpowiednio wysoką prowizję. Oprócz tego w razie sprzedaży powyżej 2 mln euro, strony miały podzielić się nadwyżką po połowie.

Ktoś zapyta: gdzie tu pójście na rękę ze strony agenta? Ano takie, że Paweł Staniszewski mógł mieć gdzieś położenie klubu, bez trudu sprzedać zawodnika za pół miliona euro i zgarnąć za to wysoką prowizję od strony kupującej. Wielu agentów właśnie tak by postąpiło, bo zmiana klauzuli wiązała się z ryzykiem, że trudniej będzie znaleźć kupca.

Skończyło się jednak na tym, że Crystal Palace kupiło Jacha za około 3 mln euro. Zagłębie było zobowiązane do zapłaty 700 tys. euro prowizji – 200 tys. z kwoty klauzuli i połowy z jednomilionowej nadwyżki. Nowi sternicy „Miedziowych” uznali jednak, że agentowi ma wystarczyć 200 tys. euro, a o reszcie niech zapomni, bo ich zdaniem prowizja jest za wysoka, mimo że klub zarobił na tym porozumieniu ponad cztery razy więcej niż dostałby przy starej klauzuli.

Oto oficjalne oświadczenie:

zaglebie lubin oswiadczenie z jachem

Oliwy do ognia dolał jeszcze prezes Mateusz Dróżdż, który na Twitterze tak skomentował oświadczenie.

Śmiech na sali. Jaja. Ok, obecny prezes mógł wtedy mieć swoje zdanie (jako jedyny z czteroosobowego składu rady nadzorczej głosował przeciw temu zapisowi), ale skoro ostatecznie doszło do zawarcia umowy, to żadne przetasowania na górze nie zmieniają tego, że z umowy należy się wywiązać. A, podkreślmy to jeszcze raz, w ogólnym rozrachunku klub wyszedł na wielki plus, natomiast jest oczywiste, że druga strona też chciała na tym więcej zarobić. To nie było wciskanie naiwnej staruszce magicznych garnków za 10 tys. zł. Każdy doskonale wiedział, na co się umawia i co podpisuje.

Bardzo możliwe, że w świetle prawa Zagłębie nie stoi na straconej pozycji i ma szansę wygrać ten spór. Jak stwierdzono w samym oświadczeniu, w przeszłości bywały już podobne przypadki – jak chociażby w sporze Lecha Poznań z Cezarym Kucharskim. Piłkarski Sąd Polubowny ostatecznie przyznał rację Lechowi, a sąd powszechny wyrok podtrzymał. Ewentualne rozstrzygnięcie na korzyść „Miedziowych” nie zmieni jednak faktu, że jest to zachowanie perfidne, nie fair, by nie powiedzieć ostrzej: wieśniackie. Zachowanie, które wystawi Zagłębiu fatalną opinię na przyszłość i będzie ostrzeżeniem dla następnych. Niech potem w Lubinie nie będą zdziwieni, gdy już nikt nie będzie zamierzał pójść im na rękę lub nawet nie będzie chętny do żadnych interesów. Pewne kanony zachowań obowiązują bez względu na wszystko.

Wychodzi na to, że ostatnio kompromitują się nie tylko piłkarze Zagłębia Lubin, odpadający w Pucharze Polski z trzecioligowcem.

Fot. Wojciech Figurski/400mm.pl

KOMENTARZE (54)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Zdzisiek Skrecina

Klub rządzony przez PiS… i wszystko jasne

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

żydowsko-chazarska agentura z pewnym mściwym kawalerem z Żoliborza

Korniszon

A więc stało się, oficjalnie można już uznać Zagłębie Lubin jako chłopca do bicia przez najbliższy czas. Za pare dni będzie zapewne o nieświeżych parówkach na stadionie 😉

Stój Chalina
Leeds United

Jak dla mnie, to za takie skurwysyństwo mogliby ich wyrzucić od razu do 4. ligi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Stój Chalina
Leeds United

Uwielbiam te personalne wycieczki w komentarzach w stylu wyznawców POPiSów… Ale przyznaję, po przeczytaniu Twojego @waffek wszyscy mamy śmiechu co niemiara. 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

denat

Managerowie to rak polskiej piłki, ale takim samym rakiem są władze klubowe z ramienia miasta. Degrengolada obustronna. Ja to bym załatwił krótko: odgórnie ustalona prowizja managerska przez UEFA/FIFA dzielona na pół przez stronę kupującą i sprzedającą. I zawsze poiwnno to być te uczciwe 2% od kwoty transferu + vat. Każda strona po 1%. Skończyłyby się szare eminencje i kombinatoryka.

baran

Mylisz się. Właśnie wtedy zaczęłaby się kombinatoryka. Zresztą i teraz jej nie brakuje.
A w tej konkretnej sprawie to chyba można założyć, że pismaki z agentem związali się umową: 50% powyżej kwoty 200tys. dla piewców krzywdy pośrednika płatna jednorazowo, polegajace na zleceniu oceny ryzyka działalności agentów pilkarzy. No chyba że prawa do prowizji odsprzedane zostaną Kolakowi i wtedy nie będzie wypadało.

denat

Wg mnie jak odgórnie będzie ustalona prowizja 2% od kwoty transferu to kluby i menago będą grać do jednej bramki – każdy będzie chciał aby kwota transferu była jak najwyższa, nikt nie będzie chciał aby piłkarz odchodził za darmo albo po zakończeniu kontraktu. A jak piłkarz jest frajer i chce płacić coś dodatkowo menago to niech płaci. A jak prezes klubu jest frajer i chce płacić menago pod stołem to niech płaci. Frajerów nie szkoda!

qdlaty81
WIDZEW

Kurwa co za różnica czy Ci nie zapłacą 500tys czy 100tys. Chodzi o dziadostwo Zarządu który się nie wywiązuje z podpisanych umów

igorwzl

Czy to ten portal co spiewal ze Legia > Celtic. Zasady sie pozmienialy?
Takie zagrywki menago to niszczenie PL pilki i brawo ze ktos im pokazuje srodkowy palec.

Redmond
Legia Warszawa

Czy pierwsza twoja myśl po przeczytaniu tego artykułu to mecz Legii z Celtic? Gdzie tu są jakieś analogie?
Co za dno…

Bruno Von Klops

jeżeli PZPN rekomenduje prowizję w wysokości 3% to ja tu frajerstwa nie widzę tylko działanie byłego zarządu na szkodę klubu – walczyć o swoje trzeba bo to bandycka prowizja a każdą umowę można renegocjować. Zagłębie nie musi być klubem który by każdy mógł wydymać. Czekam teraz na tonę artykułów o kompromitacji Korony której spotkanie PP z 3 ligowcem zakończyło się takim samym wynikiem jak agrowpierdol Zagłębia.

Morderca z glebi lasu

Nie sądzisz, że działaniem na szkodę klubu byłby brak renegocjacji umowy i sprzedaż zawodnika za 500 tyś €? Wówczas agent i tak dostałby sporą sumkę za podpis piłkarza, a Zagłębie Lubin obeszłoby się smakiem, a tak jeśli wierzyć autorowi, to 1,8 mln € + 0,5 mln€ = 2,3 mln €, czyli kilka razy więcej niż pół bańki.
Nie bronię menadżerów, ale uważam, że w tej sprawie poszedł klubowi na rękę.

Urkides
Legia Warszawa

To zachowanie prezesa uderzy rykoszetem w kluby, bo jeśli sąd orzeknie na niekorzyść agenta, to w przyszłości żaden agent nie zgodzi się na żadne ustępstwa wobec klubu.

Bruno Von Klops

podaż, popyt… managery nie są potrzebne do normalnego funkcjonowania klubu.

Janek Buszewski
(L)ech Posnen

Dziś trzeba być frajerem aby uwierzyć prezesowi jakiegokolwiek polskiego klubu 😀 Jak widać „dojna zmiana” doi nawet kluby skarbu państwa 😀
Ja na przyszłość w przypadku menadżera zabezpieczyłbym się poprzez gwarancje bankowe!!!

Bruno Von Klops

Tak, zysk byłby mniejszy, widać słaby negocjator to ogarniał, ni mniej ni więcej każdą umowę można renegocjować wiec…

śal pelacór
Legia Gdańsk

Gdzie jest sens prowadzenia szkółki piłkarskiej jak największy szmal z całego przedsięwzięcia zgarnąć ma jakiś wygadany frajerzyna?
Zagłębie zrobiło dobrze bo społeczeństwo poniosło koszta budowy akademii i utrzymania klubu a prywata kręci lody na agentowaniu piłkarzowi i mieszaniu mu we łbie.
Sytuacja podobna jak z francuskimi helikopterami.
A jeżeli ciągłość umów wam się podoba (bo nie chodzi tu o samą umowę jako taką tylko ciągłość decyzji przypadkowych ludzi na majątku społeczeństwa) to przestrzegajmy tych z PRLu :)

jeremy

ale, że co z francuskimi helikopterami? nie kupiliśmy i ruscy się cieszą??

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

j) Nie kupiliśmy bo nie mamy lotniskowców i łodzi podwodnych. :-(
Poza tym, łapówkarstwa w zasadzie nie popieramy,
ani też dealów politycznych, że kupujemy ten badziew
po to by taki jeden ryży dostał figurancki stołek w EU,
z którego będzie latami sr** na Polske i Polaków.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Janko przestań, nie powtarzaj tych bredni z mediów.
Jestem byłym szwejem (aczkolwiek nie w polskiej armii) to Ci naświetlę.
Nie kupiono francuskich heli, bo nie było na nie kasy.
To nie jest żaden badziewie, to są jedne z najlepszych maszyn w swojej klasie, siłą rzeczy jedne z najdroższych.
Ale to wojskowi wybrali tego Caracala, jako najlepiej im pasującego nie patrząc na cenę.
Pierdolenie, że jest wielokrotnie droższy od konkurencji, jakby był ze złota, może trafić tylko do laika.
Po pierwsze primo, to maszyna zupełnie innej kategorii niż konkurenci (dużo większa, więc droższa). Ale to WOJSKOWI taką chcieli!
Po drugie primo, wersje specjalistyczne ( SAR, Combat SAR, ZOP ) są wielokrotnie droższe od wersji podstawowej, więc porównywanie cen, nie uwzględniając niuansów, jest żałosne.
Nie będę juź się rozwodził na temat protestów ,,polskich” zakładów ,, produkujących” śmigłowce. To zwykłe montownie z elementów przychodzących ze Stanów ( Black Hawk w Mielcu ) i Włoch ( AW 149 w Świdniku)
A na deser. Co ma śmigłowiec z okrętem podwodnym?
No na lotniskowcu może wylądować, a na takiego ,,ubota”, co najwyżej popatrzeć z góry.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Stój Chalina
Leeds United

O kura. Widzę socjalizm i komuna mocno. Widocznie jeszcze nigdy sam się nie znalazłeś w sytuacji, że ktoś nie wywiązał się z podpisanej z Tobą umowy.

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

Po pierwsze: *POLAND FIRST!* 😉
A co do umów to bardzo zawiodłem się na Amber Gold…

śal pelacór
Legia Gdańsk

Znalazłem się, zajebano mi pieniądze z OFE a umowa była inna

coolibeer

Na miejscu Pawła Staniszewskiego zastanowiłbym się czy nie pozwać autora artykułu za zniesławienie. Został przedstawiony jako totalny amator nie umiejący sporządzić dokumentu zabezpieczającego jego interesy. Dodatkowo stwierdzenie ,że ZL może wygrać ten spór podkreśla niekompetencję agenta

chozjor_dadybicz

Zagłębie powołuje się na art. 5 kc, przed którym nie chronią nawet najlepsze zapisy kontraktowe. Dodatkowo stwierdzenie, że ZL może wygrać spór, oznacza tylko tyle, że NIKT nie zna wyroku sądu przed jego wydaniem.

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

cho) Czy kolega naprawdę mówi o Polsce,
czy mi sie może wydaje?

chozjor_dadybicz

Mówię o artykule. Coollbeer chciałby widzieć w nim zarzucanie agentowi, że nie potrafi zadbać o własne interesy, a tymczasem wspomniany przeze mnie art. 5 kc (i przywołany w artykule) załatwiał już największych możnych tego kraju (w tym – uwaga – sam ZUS). A co do ostatniego zdania – można o nim mówić z przymrużeniem oka, ale po przyjacielsku radzę – jeśli będziesz miał kłopoty, uciekaj przed adwokatem, który gwarantuje Ci wygraną sprawę. Bo albo łapówkarz, albo krętacz.

coolibeer

Co do wyniku procesu i opinii prawnika pełna zgoda. Tak jak w przypadku meczu – wszystko się może zdarzyć.Co do artykułu , jest napisany z prostym założeniem. Agent jest cacy a ZL złe. Bez próby przedstawienia racji drugiej strony.Bez próby obiektywnego spojrzenia. Jest tak jednostronny ,że w mojej opinii przedstawia agenta jako nieporadnego ciapę.Czy można było lepiej zabezpieczyć swoje interesy ? Nie wiem , nie mam wglądu w dokumenty.

bieszczadzki legionista
Sanovia Lesko

no to niezły z niego agent!

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Wysokość prowizji sprzeczna z ,,zasadami współżycia społecznego”.
Czyli zostaje chów wsobny!

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

Przez żydokatolików z pisu litera prawa przestała mieć w tym kraju znaczenie więc nie zaskoczy mnie nawet najbardziej absurdalny wyrok w tej kwestii

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

Zwłaszcza litera zapisana po kolejnym litrze, w dziesiątkach
sprzecznych i wieloznacznych artykułach konstytucji kwaśniewskiego, kalisza, kiszczaka, napisanej tylko wyłącznie p/ko wałęsie, na czym sie kwachu przejechał, i w celu
zabezpieczenia złodziejskich interesów przy wyprzedaży Polski.

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

wieloznaczne artykuły? No to teraz będziesz miał tylko jeden – Prezes ma zawsze rację
A co do złodziejskich interesów to w wolnej Polsce nie było większej zarazy niż ta żydowska agentura z pisu

fronda

Czy weszło nie może zbanowac tego idiotę antysemite?Tolerujecie taki chlew?

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

f) Lepiej nie, bo jeszcze sie okaże że to semita,
i dopiero będziemy mieli kłopoty 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

Czemu? To są wszystko żydowskie bajki te całe islamy czy katolicyzmy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

Nie. To celowe działanie na przekór wszystkim „prawdziwym” katolikom, którzy uważają się za gorliwych wierzących ale np nie lubiących żydów, wierzących w ich spiski itp itd
A ja mówię, Hej kolego, przecież ty sam z nimi trzymasz wyznając kult dziewicy zapłodnionej przez ducha!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

xXx: ReMontada
*Polska znów przegrała!*

„Pacta sunt servanda” kojarzą się raczej z umowami ze
złodziejami i bandziorami, a takich to rzeczywiście…
należy przestrzegać… 😀
Nawet profesor Bronisław dobrze to wiedział.
(uwaga: to nie o żadnym profesorze futbolu, jak by co)

Voitcus

Skoro w Wiśle K. znaleziono gangsterów, to istnieje pewne niezerowe prawdopodobieństwo, że i w Zagłębiu Lubin by się znaleźli. A zwolennik solipsyzmu stwierdzi w ogóle, że żadne Zagłębie Lubin nie istnieje.
A o prof. Bronisławie (śp.) mówiono, że jak idzie po schodach, to nie wiadomo, czy w górę czy w dół.
Ot, dyskusja na temat.

Tralalala

Chyba nie jest dla nikogo niespodzianką, że Weszło trzyma z agentami… Gdyby nie oni, nie byłoby newsów. Tak to działa.

bieszczadzki legionista
Sanovia Lesko

za weszło stoi agentura

Stój Chalina
Leeds United

Żeby w tym sporze trzymać po stronie klubu, trzeba być komunistą lub idiotą.

Nie chcę się czepiać, ale...

„Zachowanie, które wystawi Zagłębiu fatalną opinię na przyszłość i będzie ostrzeżeniem dla następnych.” – czyli co, sugerujecie, że agent ma nie patrzeć w którym klubie ma ulokować piłkarza, żeby jego wartość wzrosła jak najwyżej, tylko na to z którego klubu uda mu się wyrwać jak najwyższą prowizję? W ogóle to zastanówmy się nad zacytowanym przeze mnie stwierdzeniem: czy to nie działa w dwie strony? Czy gdyby Staniszewski nie zgodził się na zwiększenie kwoty odstępnego to nie byłby to znak, że nie warto robić z nim interesów? Nawiasem mówiąc, weźcie mi tu nie sugerujcie, że agent poszedł na jakieś mega ustępstwa kosztem swojego interesu: przy sprzedaży za 500 tys ojro nie mógłby liczyć na taką samą prowizję niż przy sprzedaży jak za 3 mln ojro. No i jeszcze jedna sprawa: jeżeli Zagłębie powołuje się na wyroki sądów, to znaczy, że podobne zapisy w umowach mogą być niezgodne z ogólnymi przepisami prawa, a jako takie są po prostu nieważne. I w takiej sytuacji Staniszewski może mieć pretensje tylko do swojej zachłanności.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Wcale sie nie zdziwię, gdy nagle się okaże, ze ta ekstra prowizja miala trafic nie tylko do kieszeni agenta.
Ostatecznie agent, po negocjacjach weźmie swoje 10, moze 15% procent, a „zalatwiacze” odejdą sie smakiem.

bieszczadzki legionista
Sanovia Lesko

czemu Crystal Palace zaplacilo 3 mln euro, skoro klauzula wynosila 2 mln euro? jacys uposledzeni sa?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz