post Avatar

Opublikowane 03.10.2018 11:56 przez

redakcja

Lokomotiw Moskwa na razie tylko rozczarowuje. Słaba gra na krajowym podwórku i fatalny start w Lidze Mistrzów dowodzą, że mistrzowie Rosji w zasadzie od startu sezonu pogrążeni są w permanentnym kryzysie, z którego nie są w stanie wyciągnąć ich żadne środki naprawcze. A skoro tak, to oczy fanów, trenerów i władz klubu skierowane są na Grzegorza Krychowiaka. Dotychczas najlepszego piłkarza Loko, który ma zawrócić zawodzący zespół na właściwy szlak. Dlaczego akurat on? Bo nikt inny nie jest do tego zdolny.

Krychowiak w nowy zespół wkomponował się w w ekspresowym tempie. W większości meczów, w których wystąpił, był liderem Lokomotiwu, utwierdzając Rosjan w przekonaniu, że do ich ligi zawitała gwiazda światowej piłki. Takie stawianie sprawy to oczywiście spora przesada, ale rosyjscy dziennikarz i kibice właśnie tak odbierają reprezentanta Polski. I kiedy patrzą, jak zasuwa w środku pola, jak podaje, jak próbuje włączać się w akcje ofensywne, to po prostu są pod wrażeniem. Bo przecież właśnie tak się gra w najsilniejszych ligach, którą  sami chcieliby mieć u siebie.

Krychowiak dla Rosjan jest pierwiastkiem lepszego piłkarskiego świata przeszczepionym na ich wyjałowiony grunt. Jest zawodnikiem, na którego patrzy się z podziwem i którego przesadnie nie krytykuje się nawet wtedy, gdy na to zasługuje. Rosyjscy dziennikarze czy eksperci nawet w słabszych występach Polaka doszukują się pozytywów albo – co w Polsce może wywołać mały szok – podkreślają, że jako jedyny przynajmniej próbował grać w piłkę.

I w gruncie rzeczy faktycznie tak właśnie jest. Krychowiak w Lokomotiwie złapał duży luz, ewidentnie czerpie frajdę z tego, że mając za plecami Igora Denisowa, który pełni rolę typowego defensywnego pomocnika, może od czasu do czasu pohasać sobie do przodu, oddać strzał czy posłać prostopadłe podanie, do któregoś z najwyżej ustawionych partnerów. Zamiast gościem od przecinania stał się spoiwem spajającym wszystkie formacje w całość i bardzo dobrze się w tej roli odnajduje.

Wysiłki i dobra gra Krychowiaka na razie przynoszą jednak nikłe korzyści. Lokomotiw zaczął sezon bardzo słabo i wbrew zapewnieniom trenera Jurija Siomina na razie ma spory problem, by się rozpędzić. W lidze mistrzowie Rosji wygrali dotąd tylko trzykrotnie, za każdym razem w stylu, który pozostawiał wiele do życzenia. W Lidze Mistrzów na dzień dobry zostali odprawieni z kwitkiem przez Galatasaray, a w Pucharze Rosji dopiero po dogrywce wygrali z targaną poważnymi problemami organizacyjno-finansowymi Bałtiką Kaliningrad. Słabo, jak na zespół, który w swoich szeregach ma gwiazdę światowej piłki.

Po wywalczeniu mistrzostwa Rosji w poprzednim sezonie ambicje władz Lokomotiwu wystrzeliły w górę, ale realizacja ambitnego planu zakładającego obronę tytuły i wyjście w grupy w Lidze Mistrzów wzmocnionej drużynie idzie jak krew z nosa. Piłkarzy, którzy grają na miarę oczekiwań można policzyć na palcach jednej ręki, a wyliczankę, rzecz jasna, należy zacząć od nazwiska Krychowiaka. Dalej będą bracia Miranczukowie, zawsze trzymający poziom Vedran Corluka, może Manuel Fernandes. I tyle. Pozostali zawodzą i w niczym nie przypominają zawodników, nad którymi jeszcze kilka miesięcy temu cmokała cała Rosja. Synonimem zjazdu Lokomotiwu jest postać Igora Denisowa – partner Krychowiaka ze środka w raptem kilka tygodni z najlepszego pomocnika ligi stał się przeciętniakiem, który na boisku nie nadążyłby nawet za kulawym.

Słaba postawa na boisku to najprawdopodobniej pokłosie tego, co dzieje się w gabinetach ludzi rządzących Lokomotiwem. Władze klubu postawiły już bowiem krzyżyk na trenerze Siominie i teraz nerwowo wyczekują na odpowiedni moment usprawiedliwiający zwolnienie uwielbianego przez kibiców szkoleniowca, który po czternastu latach posuchy odzyskał na Loko mistrzostwo kraju. Siomin i piłkarze doskonale zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, że czas rozstania jest już zdecydowania bliżej niż dalej. Ale to przedłużające się oczekiwanie na egzekucję z całą pewnością nie ułatwia im pracy.

Do kasacji wyroku podpisanego na Siomina nie doprowadzi nawet ewentualne zwycięstwo z Schalke. Ta sprawa jest już po prostu przesądzona, ale nie zmienia to faktu, że mecz z Niemcami z klku powodów jest dla Lokomotiwu szczególny. Po pierwsze, oba kluby łączy osoba Erika Stoffelshausa, dziś dyrektora sportowego rosyjskiego klubu, a wcześniej wieloletniego pracownika Schalke. Po drugie, to właśnie w barwach Loko do najlepszego okresu w swojej karierze, który spędził na Veltins Arenie, nawiązał Jefferson Farfan. Po trzecie, latem z Gelsenkirchen do Moskwy przeniósł Benedikt Hoewedes, mistrz świata z 2014 roku, którego w Schalke nie chciał dłużej Domenico Tedesco. Cała trójka bez wątpienia spróbuje dziś przypomnieć się starym pracodawcom.

Lokomotiw nie będzie jednak faworytem tego meczu. Mistrzowie Rosji są na to zbyt słabi, za bardzo podzieleni i niepewni przyszłości. Ich celem będzie więc uniknięcie kompromitacji podobnej do tej w Stambule, a każda zdobycz punktowa zostanie odtrąbiona jako sukces. KIbicom Loko ciężko o optymizm, ale większość z nich zachowała jeszcze resztki nadziei, które lokują oczywiście w Krychowiaku. Bo w końcu kto ma odmienić tę drużynę, jeśli nie jedyny zawodnik, który gra w piłkę? Albo przynajmniej próbuje w nią grać.

TRANSMISJA Z MECZU LOKOMOTIW – SCHALKE  (18:55) NA POLSAT SPORT PREMIUM 1

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 03.10.2018 11:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

cibor74
cibor74

„Krychowiak dla Rosjan jest pierwiastkiem lepszego piłkarskiego świata przeszczepionym na ich wyjałowiony grunt.”

To zdanie to cos jak slynne „stary lis pokazal lwi pazur” albo „chwycenie byka za rogi okazalo sie strzalem kula w plot”. Pierwiastkow sie nie przeszczepia. Skad zreszta by sie w pilkarskim swiecie, nawet tym lepszym, mialy wziac jakies pierwiastki? Moze Krychowiak gra w Rosji na pozycji defensywnego pierwiastka, chociaz watpie. A juz jak by mial wygladac pierwiastek przeszczepiony na grunt wole sobie nie wyobrazac.

Mysle, ze Stano powinien wprowadzic rygorystycznie przestrzegany limit na ilosc metafor w artykulach, zwlaszcza w jednym zdaniu.

Cibor

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Szczepek
Szczepek

Przypomina mi to trochę start Krychowiaka w WBA. Tam też drużyna grała źle, Krychowiak przychodził jako gwiazda. Dobrze się wkomponował, wszyscy go chwalili, itd.
Oby podobnie się nie skończyło.

śal pelacór
śal pelacór

Krychą podobno zainteresowany jest jakiś klub z Kairu. Daje dwadzieścia baniek i złoty grobowiec tutenchamona w gratisach.
Podobno zarzucili też parol na Piątka.

Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020