Ekstraklasa w liczbach na początku sezonu
Weszło

Ekstraklasa w liczbach na początku sezonu

Wczoraj przedstawiliśmy wam ranking not z początku sezonu, czyli dziesiątkę najlepszych piłkarzy ekstraklasy po dziewiątej kolejce, a dziś też chcemy pobawić się dalej liczbami. Tyle że już nie naszymi, a tymi z InStata. Wpadł nam w ręce zbiorczy raport po dziewiątej kolejce i wybraliśmy z niego parę ciekawostek.

Zacznijmy od dwóch jedenastek: najlepszej i najgorszej, czyli od zestawienia piłkarzy, którzy osiągali największy i najmniejszy InStat Index. Skoro za nami dziewięć kolejek, 810 minut do rozegrania, wzięliśmy pod uwagę piłkarzy mających na liczniku więcej niż 400 minut. To lecimy, tak prezentuje się jedenastka najlepszych (w nawiasach InStat Index):

Dusan Kuciak (304) – Jakub Bartkowski (282), Adnan Kovacević (274) , Rafał Janicki (272), Ricardo Nunes (277) – Maciej Makuszewski (275), Michał Janota (260), Taras Romanczuk (305), Kamil Jóźwiak (282) – Flavio Paixao (290), Patryk Tuszyński (282)

Tak najgorszych:

Matus Putnocky (230) – Kacper Michalski (196), Luka Marić (236), Sasa Balić (238), Daniel Dziwniel (232) – Wojciech Łobodziński (228), Zvonimir Kozulj (227), Sebastian Milewski (216), Mateusz Szwoch (219) – Maciej Górski (223), Mateusz Piątkowski (228)

Zaskoczenia są, bo przecież prędzej oczekiwalibyśmy śniegu w sierpniu niż Janickiego wśród najlepszych, zresztą jego partner w obronie, Kovacević, też nie jest oczywistym wyborem. Natomiast reszta u najlepszych raczej pokrywa się z odczuciami w czasie oglądania ligi. Najgorsi? Nazwisko Łobodzińskiego wpadło tu przez restrykcyjny limit minut, ale co do reszty trudno się specjalnie czepiać.

Idąc dalej w raport, wyraźnie w liczbach widać to, co można dostrzec, gapiąc się tylko w telewizor – Miedź bardzo chce grać w piłkę. To jej piłkarze wykonują najwięcej zwodów:

instat4

To oni mają najwięcej dokładnych podań przy posiadaniu piłki:

instat3

To oni mają najwięcej passów w ataku zakończonym bramką:

instat2

Choć, żeby nie była dla ekipy legniczan znowu tak różowo, to właśnie oni stracili najwięcej bramek po stałych fragmentach:

instat1

Kto jest na przeciwległym biegunie, to znaczy jaki zespół strzela najwięcej ze stałych fragmentach? Zagłębie Lubin, co jednocześnie jest ogromnym plusem przy nazwisku Filipa Starzyńskiego, etatowego wykonawcy.

instat5

Inna ciekawostka – najdłużej piłkę w meczu ma Lech, ale, no właśnie, niewiele z tego wynika.

instat6

Jagiellonia góruje nad rywalami w powietrzu, Korona na ziemi:

instat7

Gdzie ma zresztą najwięcej odbiorów: instat8

Dobra, tyle zespołowo, a co z indywidualnościami? Rozczulająca jest statystyka Pawłowskiego, który bardzo chciałby strzelać bramki, ale nie bardzo mu to idzie. Zawodnik Zagłębia oddał najwięcej strzałów w lidze, ale tylko 10 zmierzało w światło, co daje 34% skuteczności. Liczba goli: jeden. Naprawdę, Bartek, chyba czasem lepiej podać.

Od jakiegoś czasu krytykowany jest Tiba z Lecha, bo obniżył loty, ale InStat wskazuje, że u Portugalczyka naprawdę dobrze jest z podaniami. Wykonał ich 560, najwięcej w lidze i na dobrym procencie skuteczności (82). Żeby jednak nikt nie powiedział, że Tiba podaje tylko do najbliższego, to zawodnik Lecha ma też najwięcej prób kluczowych passów w ekstraklasie, bo 28, dziewięć z nich dotarło do adresata. Z kolei inny zawodnik Lecha, Makuszewski, wykonał najwięcej dośrodkowań – 47, z czego 13 było celnych.

Parę szybkich strzałów.

Najwięcej strat: Flavio Paixao, 109.
Najwięcej odzyskanych piłek: Daniel Łukasik, 96.
Najczęściej faulowany: Javi Hernandez, 31 przewinień na Hiszpanie.
Najczęściej faulujący: Damian Szymański, 24.
Najczęściej dryblujący: Arvydas Novikovas, 69 prób.
Najlepiej dryblujący: Omar Santana, 82% skuteczności (przy 44 próbach).
Najwięcej pomyłek bramkowych: Rafał Augustyniak i Piotr Polczak, po siedem.

*

Oczywiście, nie ma co traktować tych liczb jako prawdy objawionej, bo przecież już Kain mówił Ablowi, że są trzy kłamstwa: duże, większe i statystyki. Natomiast taki szybki przegląd potrafi dać inne spojrzenie na ligowców, świeższe i może bardziej obiektywne.

KOMENTARZE (12)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
M.

No to teraz licząc metodą najmniejszych kwadratów podajcie sposób na sukces :)
Fajne te statystyki, ale to tylko statystyki. Trzeba umieć je analizować. Proponuje wielowymiarową analizę istotności statystycznej, podanych wyżej parametrów i weryfikację ich korelacji z osiąganymi wynikami.
Zobaczcie gdzie w tych statystykach są Jagiellonia, Legia, Lechia.. Może lepiej być średniakiem we wszystkich statystykach, niż mistrzem w jednej.
I na koniec; najlepsza statystyka to liczba punktów na koniec sezonu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Belser

Wyjaśniłyby frajerstwo i nieudolność grania w piłkę innych drużyn w ekstraklasie? xD

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Belser

Nie jesteśmy Realami, Barcelonami, Manchesterami, Bayernami, Juventusami aby móc zwalać naszą nieudolność kopania w piłkę na sędziów. najpierw nauczmy się kopać w piłkę a dopiero potem wymagajmy czystego sędziowania które w Polskiej lidze i tak STOI NA WYSOKIM POZIOMIE w porównaniu do takiej Hiszpanii np.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Janko! Przestań beczeć po tym zabranym punkcie.
Wczoraj ukradli, jutro w zębach przyniosą.
A co do odpowiedzialności zbiorowej, to jest taki wierszyk..
…Ujebała misia pszczoła
a to k.rwa, misio woła
za te męki, za te bóle
rozpierdolę wszystkie ule!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Belser

W ostatnich latach to kibice Lecha powinni być bardziej zadowoleni z sędziowania. :). Już nie wspominając sezonu 09/10… Nie bądź hipokrytką.

VernonH

Jak można nazywać Płock „Wisłą” a Wisłę Kraków „Wisła Kraków”. Przecież to tak jakby na Łęczną mówić ‚Górnik” a na Górnik Zabrze „Górnik Zabrze” a w Hiszpanii na Sociedad mówić „Real” i a na Real „Real Madrid”… Odjazd te tabelki…

WhiteStarPower

Spoko tylko kto to kurwa jest Omar Santana?

PhoenixLk
Legia Warszawa

nieznany szerszej publiczności wnuk Carlosa;)

TrolloLollo

Brakuje mi zestawien jak kiedys. Ranking wg not – najlepszi bramkarze, obroncy, obcokrajowcy itp Moglibyscie do tego wrocic

wpDiscuz